•PORT PSV dicht gat met Feyenoord ïpulsieve coach met wetenschappelijke inslag titers Noordwijk eede van Europa Ook met twee spitsen wint Rijnsburgse Boys niet In de HERHALING )A0 13 NOVEMBER 2000 De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Vandaag zet Helen van Goozen haar eigen prestatie op het NK afstanden in Den Haag in de herhaling. Ik wil zeifin de herhaling. Ik heb niet mijn ploeg Spaar Select heel hard ge traind - 9,5 week in Canada en 2,5 week op Lanzarote - maar het kwam er in Den Haag niet uit. De drie kilometer viel tegen. Op de 1500 meter ging het al ietsjes beter en op de vijf kilo meter moest ik als eerste rijden, waarna de anderen on der mijn tijd doken. Ik had niet het gevoel dat ik me moest bewijzen. Je moet er niet te veel bij nadenken dat je in de beste schaatsploeg van de wereld zit. Ik wilde vooral voor mezelf schaatsen. Ik was heel erg ge brand op een goede prestatie, maar het viel gewoon tegen. Waar dat aan ligt? Ik ben ie mand die aan het begin van het seizoen maar moeilijk op gang komt. Ik heb in de trai ning misschien ook te hard achter de jongens van mijn ploeg gereden. Al reed ik in Calgary wel goede wedstrijden. Het klopt dat ik normaal ge sproken in de buurt van Wie- teke Cramer rijd, maar Wiete- ke is vaak aan liet begin van het seizoen heel goed en wordt aan het einde wat minder. Bo vendien was het meer haar ijs. Met haar korte snelle slag komt zij op de Uithof ver der dan men sen die meer op techniek schaatsen. Dat geldt ook voor Marja Vis. De ko mende weken train ik in Heeren veen en na de World Cup gaan we voor drie weken naar Inzeil. Daar gaan we ons voorbereiden op de NK all round waar ik me kan plaat sen voor de resterende world cups. Dat moet mijn, dan suc cesvolle, herhaling worden. Helen van Goozen (19) is schaatsster. Zij woont in Hoogmade. 1 Paul leert op NK afstanden haar ploeg kennen TER VAN DER HULST team van de Noord - leeft zaterdag in Italië ;elegd op de tweede de Europese kampi- ppen voor amateur- Aan het toernooi, dat urt van Rome werd ge- ïamen de kampioenen landen deel. Winnaar land. Nederland moest plaats delen met loordwijkse verdiende lit jaar in Oosterhout it voor het toernooi. Op van de gelijknamige was Noordwijk met 14- voor De Pan. Het EK nam vier dagen in be- team mocht drie spe tten. waarbij de resul- n de twee besten gol- aarten van den Berg, Machielsen en Tjeerd ramen voor Noordwijk in actie. Ben Akkerman en Mar co van Basten - afgelopen sei zoen ook speler van het team - traden op als teamcaptains. Na de eerste speeldag stond Noordwijk op een gedeelde tweede plaats. Op donderdag en vrijdag zakte het team af naar een zevende stek. Op de slotdag scoorde zowel Van den Berg als Staal een ronde van 69 op de par-72 baan. Daarmee werd de zilveren medaille vei liggesteld. Van den Berg groeide daarmee uit tot de beste speler (72, 73, 72, 69) van het toernooi. Staal (76, 76, 75, 69) eindigde in een veld van 66 deelnemers op dè elfde plaats. Machielsen (75, 78, 80, 79) werd 45ste, maar hij kwam moeizaam in zijn spel door de enorme media-aan dacht. Marco van Basten werd in het land waar hij als voetbal ler grote successen boekte, door vele cameraploegen ge volgd. OUD-BEUERLAND» NICK VERWOERD Rijnsburgse Boys gooide het zaterdag over een andere boeg. De dit seizoen tegenvallende ploeg, die tot nu toe onder trainer Cock jol steeds het 4-3-3-systeem hanteerde, probeerde het bij het laaggenoteerde SHO eens met de 4- 4-2-speelwijze. De wijziging sorteerde nauwe lijks effect. Verder dan een matige 1-1 kwam geelzwart niet. Jol, die de Rijnsburgers voorheen met drie spitsen liet spelen vanwege het surplus aan aanvallers, koos na een aantal teleurstellende resultaten (twee punten uit de laatste vier duels) voor meer zekerheid achterin. Hij pos teerde Johan Boer als verdedigende middenvel der voor de viermons-defensie en hoopte dat Martin den Haan als aanvallende middenvelder de spitsen Berry Charité en Jimmy Simons vol doende kon steunen. Op de flanken comple teerden Smerko Kroszynski en Robbert Jansen de middenlinie. Jansen verving de geblesseerde Raymond Biiis. Jol kon ook geen beroep doen op de gekwet ste Arjan van der Velde en de geschorste Stephan Roodakkers. Op het uitstekend be speelbare wetraveld van sportpark De Kikkers- hoek, waar goed voetballen door de straffe wind bijna onmogelijk was, pakte de verander de speelwijze in defensief opzicht aardig uit. De Rijnsburgers gaven nauwelijks kansen weg en Boer kweet zich verdienstelijk van zijn taak. De Alphenaar was ook zo'n beetje de enige bij Rijnsburg die rust in het spel probeerde te brengen. De Jol-formatie speelde te gehaast en zonder zelfvertrouwen. Opbouwend ging er dan ook veel mis. Veel passes belandden bij een opponent en veelvuldig werd voor te moeilijke oplossingen gekozen. Doordat van Jansen geen aanvallende impulsen uitgingen en de balver liefde Kroszynski zijn acties te ver doorvoerde, kwam er van de vleugels geen gevaar. Gejaagd door de wind probeerde Rijnsburg dan maar een bres te slaan in het hart van de SHO-defen- sie. Dat viel niet mee. Eenmaal verscheen, na een één-tweetje met Simons, de jarige Michael de Roode (24) in kansrijke positie voor het doel van Paul Verboom, maar arbiter Van der Beek floot de aanval af wegens een overtreding op Si mons. Een afstandsschot van Boer miste even later net de juiste richting. Halverwege de eerste helft kwam Rijnsburgse Boys toch op voorsprong. Uit een hoekschop van Kroszynski belandde de bal via Simons bij de tweede paal, waar Den Haan koppend voor 0-1 zorgde. Dat was meteen het laatste wapen feit van de bezoekers in de eerste periode. De door trainer Jack van den Berg fel aangemoe digde thuisclub slaagde er voor rust evenmin in potten te breken. Tweemaal werd de Rijnsburg se defensie even in verlegenheid gebracht, maar Patrick End en Richard Lodder wisten met de kansen geen raad. Na de pauze profiteerde SHO van het wind- voordeel. Rijnsburg werd vastgezet en moest het in aanvallend opzicht hebben van een paar tegenstoten. Die waren niet zonder gevaar. Zo had Simons, na goed voorbereidend werk van Norbert van Lochem en Charité, de 0-2 op zijn schoen, maar de spits schoot vrij voor doel naast. Een paar minuten na Simons' misser bracht Van den Berg de boomlange Martin Schouten in zijn team. Hij posteerde zich in de spits en had al snel succes. Zes minuten na zijn entree frommelde hij de 1-1 binnen. In het restant van de ontmoeting waren beide partijen nog een keer dichtbij een treffer. Van der Beek gooide echter roet in het eten. Hij floot de doorgebroken Simons, vrijgespeeld door Charité, ten onrechte terug wegens bui tenspel. De vanaf de vleugel aangespeelde Si mons bleef namelijk keurig achter de bal. Een late goal van de Oud-Beijerlanders ging even min door. Uit een hoekschop van End kopte Schouten raak, maar Van der Beek had goed ge zien dat SHO-aanvoerder Jan Kuivenhoven aan het shirt van Jansen hing. Een nederlaag bleef Rijnsburg, dat uit nog niet verloor, zodoende bespaard. Desondanks was Jol teleurgesteld: „We spelen zonder ver trouwen. En vertrouwen krijg je als je drie pun ten pakt. Door voor meer zekerheid te kiezen, hoopte ik dat dat vandaag zou lukken. We heb ben de kansen ook gehad, maar helaas: ze gin gen er niet in. Jammer, want er is wel keihard voor gewerkt." Rijnsburgse Boys: Hegie; Roest. Onderwaater. De Roode. Van Lochem; Jansen, Boer, Den Haan (87. Borst). Kros zynski (63. Koldenhof); Simons (75. De Mooy), Charité. iwte, afgeschermd van kketak tussen de com- schaatsteams, schaaft aul aan haar kernploeg toppers. Uit het zicht :oncurrentie werkte de i coach met haar negen in de zomer aan een ederlandse begrippen root wetenschappelijk ek door weken achter- ige-drukcabines te sla- er een jaar moeten op pische Spelen de voor- 'htbaar worden, eerste succes, afgelo- keinde op de Haagse bleef haast onopge- es schaatsers uit haar De Loor, Leever, Klei- Straathof, Brigt en Bjar- je - plaatsten zich via ifstanden voor het we- rcircuit. Maar tot haar mis merkte ze dat 'de er niet toe doet'. De leit tussen de commer- ms DSB en Spaar Select t in deze fase van het de meeste publiciteit, het zo laag", verzucht !a daar niet in mee en mijn schaatsers dat poen." keerde Paul, na een an zes jaar in Canada eens twee in Noorwe gen beweging terug in 'd. Het Hollandse ■ndschap was voor na onherkenbaar ge- Paul kon kiezen uit ngen van DSB, de ond KNSB, als opvol- Henk Gemser, en ook akers vallen ver terug De Nederlandse mannenploeg heeft de Schaakolym- jn Istanbul afgesloten met een nederlaag. Het viertal ver steren in de veertiende ronde van Zwitserland: 1 -3. Loek ely won van de oude Viktor Kortsjnoi. Jeroen Piket, Paul r Sterren en Friso Nijboer verloren. Nederland kwam loruit op een totaal van 31 punten en zakte uit de top-20. uwen bewaarden het evenwicht met Roemenië en hand- in zich in de voorhoede. Het verschil met de medaillewin- ;hina, Georgië en Rusland was evenwel groot. Op de laat- deelden Zhaoqin Peng, Erika Sziva en Tea Lanchava het iet hun Roemeense tegenstandster. ier Redgrave wordt marathonloper iDe Brit Steve Redgrave, de roeier van de eeuw die bij mpische Spelen een gouden medaille won, gaat mara- open. Redgrave, die vorige maand afscheid nam van het richt zich op de marathon van Londen in april. is behoudt wereldtitel De Britse bokser Lennox Lewis (rechts) heeft zater- ïet Amerikaanse Las Vegas zijn wereldtitel zwaargewicht bonden World Boxing Council en International Boxing tion vrij gemakkelijk behouden. Na een tactisch gevecht aalf ronden tegen uitdager David Tua uit Samoa wezen idsrechters hem unaniem aan als winnaar. Lewis raakte egeld met linkse directen, maar de uitdager ging niet te- grond. Lewis boekte de 38ste zege van zijn profloop- egen één nederlaag en één onbeslist. Tua moest zijn verlies in 39 wedstrijden slikken. foto ap Paul onderscheidt zich door haar achtergrond als arts, waar door ze veel weet van het men selijk lichaam en de bewegings leer. Die achtergrond verklaart ook haar enthousiasme voor experimenten in lage-drukcabi- nes waarmee ze als schaats coach in Canada en Noorwegen al de nodige ervaring heeft op gedaan. De schaatsers van haar kernploeg brachten tijdens een trainingskamp in Hamar de nachten door in de zogenaam de hypobare kamers, die het verblijf op hoogte nabootsen. De beoogde voordelen van het verblijf in de lage-drukcabi- nes zijn de aanmaak van rode bloedcellen (verhoogde zuur stofopname) en een verande ring in de eiwithuishouding (spierkracht). Paul geeft, uit concurrentieoverwegingen, weinig prijs. „Iedere schaatser reageert anders op hypobare experimenten. Daar moet je nu achter komen, om dat volgend jaar per individu goed af te kunnen stemmen. In het olym pische jaar kun je niet meer ex perimenteren. Dat is te laat." Paul, die zichzelf omschrijft als een 'impulsieve coach', noemt het resultaat van het NK afstanden 'iets' waarmee ze dit seizoen verder kan. Het titel- toernooi was voor haar en haar schaatsers een sprong in het duister. De uitkomst was posi tief. „Het is november, ik werk al bijna een half jaar met deze sporters en weet nu pas wat voor ploeg ik heb." Meer over het NK afstanden op pagina 25 Feyenoord is zijn ongeslagen status en de koppositie in de eredivisie kwijt. Maar de eerste nederlaag in de com petitie was een onverdiende en onnodige, dat durfde zelfs PSV-coach Erik Gerets te stellen. „Wij", sprak de Belg gisteren na de 1-0 zege in de topper tegen Feyen oord, „verdienden niet meer dan een punt." nog de Noorse bond. „Ik moest wennen aan het feit dat tegen woordig op landelijk niveau grote tegenstrijdige belangen spelen. Schaatsen is een serieu ze business geworden." De begeerde coach koos na weken van touwtrekken voor de KNSB, omdat ze niet voorbe reid was op de 'rare situatie' rond het ontstaan van de DSB- ploeg. De plannen van Dirk EINDHOVEN MARCEL VAN DER KRAAN In het topvoetbal kunnen de tails op cruciale momenten grote gevolgen hebben. Na de uitschakeling in de Champions League leek PSV mentaal kwetsbaar. De nederlaag tegen Anderlecht was als een moker slag aangekomen en er dreigde 'herrie' rond het gepasseerde spitsenduo Kezman/Bruggink. Eén briljant moment van de Joegoslavische spits, die een penalty forceerde, én het be nutten van die strafschop door Bruggink zorgden echter voor de ommekeer in Eindhoven. PSV (24 punten) zit Feyenoord (25 punten) plotseling weer op de hielen en Bruggink en Kez- man kunnen niet meer stuk. Gerets had genoten van Kez- man. „De gretigheid droop er vanaf. De manier waarop hij vandaag heeft gespeeld, deed me heel veel plezier. Maar dat was na woensdag ook wel te Scheringa om een schaatsteam op te zetten kwajnen positief op haar over, maar veranderden ook per dag. De keuze viel uit eindelijk op een van de twee kernploegen van de KNSB. „Ik hecht aan een teamgevoel waarin elkaar alles wordt ge gund. Ik zie bij commerciële teams dat een of twee toppers de dienst uitmaken en bij die gedachte voel ik me niet be trokken. Overigens zie ik nu ook wel in dat een commerciële ploeg voordelen biedt.*In die constructie kan een coach een team naar eigen inzicht samen stellen." De huidige ploeg kreeg ze min of meer in haar maag ge splitst. Gezien het tijdstip waar op en de omstandigheden waaronder Paul bij de bond aantrad, kon dat ook niet an ders. Na dit seizoen zullen drie tot vier schaatsers afvallen, om dat een ploeg van negen vol gens Paul te groot is. „Ik vind het geen bezwaar om met niet- toppers te beginnen. Dat heb ik in Canada met Neal Marshall en in Noorwegen met Edel The- rese Hoiseth en Petter Ander sen ook gedaan. Maar het moe ten wel schaatsers zijn die zicht op de top hebben." verwachten. Ik weet nu ook dat hij op twee posities van heel veel waarde kan zijn voor PSV. In de spits of als aanvaller vanaf de rechterkant." Kezman was getergd omdat hij tegen Anderlecht was gepas seerd. De aanvaller voelde zich slecht behandeld. Maar datzelf de gold voor Gerets, die de kri tiek maar moeilijk kon verteren. „Er is veel commotie ontstaan na onze uitschakeling. Maar in plaats van mentale problemen, kregen we een saamhorigheids gevoel. De groep kwam de afge lopen dagen juist dichter bij el kaar te staan." Als Jon Dahl Tomasson giste ren een van de twee levensgrote kansen had benut en daarmee het overwicht van Feyenoord in cijfers had uitgedrukt, was PSV nooit meer in het stuk voorge komen en had Van Marwijk met zijn ploeg een gapend gat geslagen. Nu staat de druk weer op de ketel en is de spanning Hét moment van de wedstrijd PSV-Feyenoord. Mateja K strafschop. Vanaf elf meter zorgt PSV'er Arnold Bruggin n valt na een overtreding van Ulrich van Gobbel (tweede van links) en krijgt een i later voor het enige doelpunt van het duel. foto anp pics united terug in de Nederlandse com petitie. Erik Gerets heeft Feyenoord hoog zitten. „Dat PSV het zo moeilijk had, had vooral te ma ken met de klasse van Feyen oord. Feyenoord speelde ge woon heel goed. Vorig seizoen speelden we twee uitstekende wedstrijden tegen Feyenoord en gingen we twee keer de boot in. Woensdag tegen Anderlecht waren we ook beter en verloren we. Nu hebben we heel wat minder gepresteerd en hebben we gewonnen." Feyenoord kreeg dit seizoen al valeer complimenten voor de wijze waarop het elftal is geor ganiseerd en de manier waarop met name de middenvelders Bosvelt en Paauwe zich mani festeren. In Eindhoven drukte dat duo andermaal zijn stempel op de wedstrijd. PSV zat vijf kwartier vast in de greep van de enige twee Oranje-internatio nals, die Feyenoord tegenwoor dig telt. Gerets had na afloop in de kleedkamer nog een gesprek met zijn eigen middenvelders om eens te horen waar nu de problemen zaten en om te ana lyseren wat de kracht van het huidige Feyenoord is. „In de rust had ik de jongens al aangegeven dat we onze ei gen ondergang zouden inlei den, als we op dezelfde manier bleven spelen. Er moest meer agressie komen, er moest iets gebeuren", zei Gerets. Van Marwijk: „De eerste helft was formidabel. Alles stond goed, we speelden goed en we laegen de kans om het af te ma ken. We hebben onszelf tekort gedaan. In de rust waren de jongens al doodziek dat ze niet met 2-0 voor stonden." Tomasson kreeg na amper twaalf minuten een vrije door tocht richting Ronald Water reus, maar zijn inzet werd door de PSV-doelman gekeerd. Hal verwege kon hij met de punt van zijn schoen net niet bij een voorzet van Kalou. Van Marwijk: „Feyenoord speelde zoals ik wilde. Vooraf wist ik al dat Nikiforov bij PSV misschien niet zou spelen. Maar dat maakte voor ons niet uit. We gingen uit van onze ei gen kracht en het was voor mij geweldig om te zien dat we in een uitwedstrijd tegen PSV zo konden voetballen. Vooraf wist iedereen dat dit de eerste grote test zou worden voor Feyen oord. We hebben weliswaar verloren, maar het vertrouwen is niet beschadigd. We zijn die eerste grote test heel goed doorgekomen." PSV; Waterreus; Ooijer, Dirkx, Hofland en Heintze: Kezman, Van Bommel. Vogel (87. Van der Doelen) en Kolkka; Bruggink (80. Lucius) en Ramzi. Feyenoord; Dudek; Emerton, Van Gobbel. De Haan en Tininho; Bosvelt. Tomasson en Paauwe: Van Vossen (82. Somalia). Kalou en Leonardo (78. Smolarek) Ingrid Paul: „Ik hecht aan een teamgevoel waarin elkaar alles wordt ge gund." foto cpd

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17