grariërs assen plan indpark aan jstraffen geëist voor beroven geldloper Hoofd van Alphense wiskundelerares staat nooit stil Buitengebied krijgt riolering Rijn Veenstreek Zakken vol snoep Werkstraf na ongeval met trekker IDAG 13 NOVEMBER 2000 tomobilist bluft man met wapen af ien_« Terwijl je wordt bedreigd met een vuurwapen ijs- GSM pakken. Dat presteerde vannacht een 40-jarige dammer. Toen hij zijn auto vlakbij het benzinestation aan ivinciale weg N207 bij Leimuiden parkeerde, sommeerde ibekende man met een vuurwapen hem plotseling zijn |f te staan. De Rotterdammer pakte vervolgens zijn mobie- foon en belde de politie. De bedreiger schrok daarvan en eg, maar de politie kon hem kort daarna oppakken. Be- het vuurwapen had de man ook pillen en harddrugs bij jij is ingesloten. htpartij in Alphense kroeg it an den run Vier Boskopers zijn zaterdagnacht op de Pa- aan aangehouden vanwege een vechtpartij in een café lulianastraat. Twee Alphense mannen (21 en 23 jaar) •n bij de politie aangifte gedaan van mishandeling door de ladat zij bij een woordenwisseling klappen aan de Alphe- hadden uitgedeeld, zijn ze de kroeg uitgezet. De politie :e aan de andere kant van het centrum aan. Ook op zon- cht was het raak in de Julianastraat. Een 32-jarige man uit n werd om onbekende reden in zijn gezicht geslagen. De heeft daarvoor twee plaatsgenoten aangehouden van 20 jaar. lerwijsmarkt in Koudekerk wk aan den run Ouders van kinderen van groep 8 van de n in Rijnwoude kunnen zich vanavond laten informeren et voortgezet onderwijs in de regio. Vertegenwoordigers rca acht scholen van het voortgezet onderwijs uit Alphen in Rijn en Leiden geven tussen 19.30 en 21.30 uur infor- in basisschool De Rijnschans. Deze school ligt aan de Margrietstraat 2 in Koudekerk aan den Rijn. er molens en een sociaal-cultureel fonds de provinciale weg N207 bij Rijnsaterwoude ko pen 21, maar 17 windturbines. Dat is het nieuwe an de Coöperatieve Vereniging Windmolengroep tvoude (CVWJ). Met deze aanpassing hoopt de png de bezwaren van omwonenden weg te ne- het plan komen er acht aan de westzijde van te staan: vijf ten noor- de Kruisweg en drie zuidkant. Aan de oost- in de provinciale weg Egen turbines gepland: •n noorden en twee ten van de kruising. Door ïpassing staan de wind- straks verder van de af. De CVWJ overweegt aanvraag voor twee in te dienen bij de ge- Alphen aan den Rijn, enige leden ook daar lebben. Dit onderdeel plan verkeert echter en pril stadium, agrariërs die verenigd de CVWJ hebben daar- )g iets bedacht om onv len milder te stemmen. een fonds oprichten tij jaarlijks een deel van t storten. Hoeveel dat is, af van de energieop- in dat jaar. Het geld is voor sociale en cultu- ferenigingen in Ja- ude. De gemeenteraad verdelen, annen sluiten aan op de iale voorkeur voor een ilenpark in de Vieram- lolder. De provincie wil- nlijk dat er dit jaar in >Uand 150 megawatt gewekt door windturbi- lar dat is nog maar 40 itt. De agrariërs zien in engsten uit windenergie ilkome aanvulling op iris, dat alsmaar minder )aarvoor moeten ze wel zamenlijke investering eveer 25 miljoen gulden tein nieuwe prins Cascarvieten de namen van het tweetal ver stopt zaten. Captein is een bekend gezicht bij de carnavalsvereniging. Na een afwezigheid van een paar Jaar keert hij terug in de club. Dat hij dit jaar volmaakt, staat voor Van den Hoek vast. scarvieten uit Alphen zaterdag Pierre Captein thaald als Prins Cascar Zijn page voor dit car- iizoen is Sandy Boot bekendmaking in Avi- vas zoals elk jaar een irrassing, zegt secretaris 'en Hoek. Niemand was laagd om de wiskundige 'ing op te lossen, waarin Het gevaar dat Captein voor tijdig stopt, zoals de 35ste prins onverwachts deed, zit er vol gens hem niet in. Van Elterens ideeënbureau verkoopt originaliteit alphen aan den run saskia buitelaar Een oersaaie bedrijfsopening of een slaapverwekkend feestje toch origineel maken. Dat doet de Alphense Anke van Elteren (34). Haar ideeënbureau Het Idee verkoopt originaliteit. Het hoofd van de wiskundelerares zit namelijk vol met gouden vondsten. Geen jubileum, kin derpartijtje of congres waaraan zij geen gekke draai kan geven. Vorig jaar besloot ze haar gave niet alleen met vrienden en fa milie te delen, maar die als een commercieel product aan der den aan te bieden. „Ik ben zo blij dat ik dat ben gaan doen. Ik had zoveel ideeën, ze zaten me in de weg." Iedereen die nu al zucht bij de gedachte aan gruwelijke sin terklaasgedichten en surprises, zal jaloers zijn op iemand die zoveel creativiteit uit haar mouw schudt. „Aan een brui loftslied heb ik een uurtje werk, zodra ik alle informatie van de familie heb gekregen. Ik krijg er een kick van om origineel te zijn. Gek? Ja, ik denk dat ik wel een beetje gek ben. Maar dat geeft niet. Dat heb je nodig om rare typetjes te bedenken en te spelen." Al op 18-jarige leeftijd zat Van Elteren vol met creativiteit. Toch koos ze bewust voor het vak van leraar. „Want lesgeven is óók creatief', zegt de wiskun delerares. Ze doceert aan 14- tot 17-jarigen op het Groene Hart Lyceum in Alphen en gaat soms ver om haar vak boeiend te maken. „Toen ik het hoofd stuk over negatieve getallen moest uitleggen, ben ik als to verheks verkleed de klas bin nengekomen. Dan krijs ik met mijn heksenstem en leg ik uit dat min en min samen plus is, met behulp van koude en war Anke van Elteren verkoopt originaliteit als commercieel product. „Ik ben zo blij dat ik er wat mee ben gaan doen. Al die ideeën zaten me in de weg." FOTO MARK LAMERS me blokjes in de heksensoep. Als ze weken later het proef werk maken, herinneren ze zich die soep. Ik heb een gave om iets op zoveel verschillende ma nieren uit te leggen dat ieder een het snapt. Ik kan het name lijk niet uitstaan als iemand mijn lessen niet begrijpt, dus dan verzin ik weer iets anders." Het bedenken van leuke ver jaardagspartijtjes en tips aan ju bilerende vrienden gaven niet genoeg voldoening. Vorig jaar maakte Van Elteren van haar hobby een bedrijfje. „Ik zat zo vol ideeën. Die komen spon taan bovendrijven als de klas een proefwerk zit te maken, of tijdens de vakantie als ik vier dagen zonder tv doe." Originaliteit vindt ze niet ge noeg. „Maatwerk is mijn twee de sleutelwoord. Ik wil niet overal als clown binnenkomen, het moet wel klasse hebben." Als voorbeeld noemt ze het ty petje hartenvrouw. „Mensen kunnen haar bestellen om een boeketje af te geven met Valen tijnsdag of tijdens een roman tisch etentje in een restaurant." En de baas van een advocaten kantoor hoeft zijn personeel niet zelf een preek te geven, maar kan Van Elteren in toga inhuren. ,,Als ik daar sta, komt een mededeling over nieuw be leid anders over en blijft beter hangen. Het springt eruit tus sen al die saaie meetings." Zoals haar hoofd overloopt van creativiteit, stromen de voorbeelden uit haar mond: moeder-overste, de wegen wacht, Pippi Langkous op kin derfeestjes en de foute buur vrouw bij de openingensborrel van een nieuwe woonwijk. „Sa men met een partner kwam ik als de asociale buren dat feestje opluisteren. Dan zie je de nieu we bewoners schrikken en den ken: oh nee, hebben die hier ook een huis gekocht? Pas aan het eind blijkt dat het een act is en dat de projectontwikkelaar ons heeft ingehuurd." Borrelt er in de meeste bo venkamers dan alleen maar grijze brij dat mensen voor ori ginele ideeën iemand moeten inhuren? Van Elteren dankt haar klandizie deels aan tijdge brek van bedrijven en particu lieren. Maar ze realiseert zich ook dat niet iedereen met haar gave is uitgerust. „Mensen ko men er niet op, terwijl de hu mor toch op straat ligt. Voor mij is het logisch om linken te leg gen tussen veel verschillende dingen - misschien door de wiskunde - terwijl anderen hun hoofd breken. Dat komt ook doordat ik me goed kan inleven in de wens van mijn klanten. Ach, ieder heeft zo z'n speciali teit." Nog nooit is het Van Elteren overkomen dat ze zonder idee- en zat. „Soms loop ik over en moet ik alles even opzijzetten. Maar vaak schrik ik 's nachts dan wakker en heb ik ineens drie coupletten van een lied op papier staan. Ik heb daar een extra zintuig voor, mijn hoofd staat nooit stil." doen. Een groep omwonenden, ver enigd in de 'Vereniging tot be houd van het open landschap van Jacobswoude en omstre ken', is inmiddels een flinke lobby tegen het windpark be gonnen. Onlangs bezorgden ze bij huizen in de wijde omtrek pamfletten. „De informatie daarin klopt van geen kant", zegt P. Langeslag, voorzitter van de CVWJ. Zo zijn de turbines geen 90 meter hoog, zoals de tegenstanders zeggen, maar 60. „De drie wieken steken daar maximaal 26 meter bovenuit, maar dat is een bewegend deel, dat meet je niet mee." Lange slag verwacht nog heel wat te gengas van de tegenstanders. „Dit ligt gevoeliger dan de bouw van een huis. Maar wij zijn nu zeker om de bouwver gunning aan te vragen." Het aangepaste plan is op verzoek van het gemeentebe stuur naar ingenieursbureau Oranjewoud gestuurd. Als ver volgens de lokale politiek zich in het plan kan vinden, vragen de agrariërs de bouwvergun ning aan. Daarna komt er een uitgebreide inspraakronde. „Wij zouden eigenlijk wel met een jaar willen bouwen", aldus Langeslag. „Maar er zijn zat plaatsen waar omwonenden dit soort parken jaren ophouden." De tegenstanders zijn dat in derdaad van plan. „Het gaat er om dat je tegen een muur van turbines aankijkt, die vier ma ken echt niet uit. Bovendien willen ze er ook nog twee in Al phen, dus het zijn er eigenlijk negentien. Met dat fonds pro beren ze een ander deelgenoot te maken. Maar open ruimte is niet te koop." ter aar Zakken vol met snoep haalde de Ter Aarse jeugd zater dag op. Het was Sint Maarten, dus getooid met kleurige lam pionnen mochten ze voor één keer in het jaar om lekkernijen vragen langs de deuren. Geluk kig voor de kinderen hadden veel mensen daarop gerekend, zegt A. van der Voort van de ou derraad van Het Kompas. De ou ders van de basisschool organi seerden de lampionnenoptocht. „Sommige mensen hadden was- teilen met snoep klaar staan, dat was vroeger wel anders." De feestelijke muziek van drumband Dice Musica lokte veel kinderen naar het Lindenplein, waar de optocht begon. „Het plein stond vol en er gingen twintig zakken taai-taai doorheen." Terwijl de jeugd langs de deuren ging, be oordeelde een jury de Sint Maar ten-kleurplaten die waren inge leverd. Bij terugkomst stonden de drie winnaars in het zonnetje: Meivin Oudhaarlem, Nadia Mo- addine en Kelly Poelwijk. FOTO HENK BOUWMAN den haag/hazerswoude/boskoop persbureau cerberus Het gerechtshof in Den Haag heeft een 27-jarige veehouder uit Gouderak in hoger beroep veroor deeld tot tachtig uur werkstraf en een voorwaar delijke rij-ontzegging van negen maanden. De man krijgt die straf voor het veroorzaken van een ongeluk met een trekker op de Hogeveenseweg in Hazerswoude. De politierechter veroordeelde de veehouder eerder tot eenzelfde werkstraf en een half jaar onvoorwaardelijk rijverbod. De man ging hiertegen in hoger beroep. Als gevolg van het ongeluk raakte een vrouw (74) uit Boskoop tijdelijk in coma. Haar man reed met hun auto onder de hooiwagen. De veehouder werd veroordeeld omdat hij zonder juiste verlichting en met twee te lange aanhangwagens vol met hooi reed. De wagen werd pas in het donker uitgereden omdat de fa milie overdag de grootvader van de verdachte had opgebaard in de aula. De grootvader was in de nacht voorafgaand aan het ongeval overleden. De verdachte zou de verlichting wel hebben ge controleerd. Door de regen was er echter hooi over de richtingaanwijzer en reflectoren gaan hangen. De verdachte gaf toe dat de eveneens verplichte stadslichten aan de wagens ontbraken. jacobswoude janneke de jonge Jacobswoude maakt plannen voor de aanleg van riolering in het buitengebied. Omdat in 2005 alle huizen en bedrijven op het riool moeten zijn aange sloten, bekijkt de gemeente nu al de kosten daarvan. Die kos ten zijn fors, omdat de politiek vorig jaar besloot dat Ja- cobswoudse huishoudens hooguit duizend gulden hoeven bij te dragen aan hun eigen ri ool. Sommige gemeenten bereke nen alle kosten voor die aanleg door aan de inwoners. Bedra gen van 10.000 of 20.000 gulden zijn niet ongewoon voor huizen of woonboten in afgelegen ge bieden. Andere gemeenten la ten hun inwoners 4.000 tot 7.500 gulden betalen, maar dat vindt de Jacobswoudse politiek te veel. Jacobswoude wil het liefst dat de inwoners de bijdrage van duizend gulden vrijwillig beta len. Daarom wil de gemeente met hen op vrijwillige basis een exploitatieovereenkomst slui ten. Wil een bewoner dat niet, dan wordt hij gedwongen via de baatbelasting. Om die belas ting te kunnen heffen, moet de gemeente nu al een overzicht maken van de gebieden waar het riool moet komen en hoe veel dat gaat kosten. Daarvoor moet de gemeenteraad de ko mende maand toestemming geven. Inwoners mogen ook een deel van het riool laten aanleg gen. Jacobswoude legt de pij pen dan aan tot aan het perceel van de betrokken inwoner, die de duizend gulden niet hoeft te betalen. Bij bijvoorbeeld een boerderij komt het er dan op neer dat hij de riolering vanaf het begin van zijn erf tot aan zijn huis zelf moet verzorgen. Een exacte planning voor de aanleg bestaat nog niet. Ja cobswoude begint met plaatsen in het buitengebied waar meer huizen of woonboten bij elkaar zijn te vinden. Afgelegen huizen komen als laatste aan de beurt. De gemeente hoopt dat tegen die tijd een nieuwe vorm van waterzuivering wordt toege staan met rietfilters. Daarvoor, is de kostbare aanleg van riool buizen en pompen niet nodig. n den run/den haag buffelen •ïer van justitie bij de ik in Den Haag heeft en 22-jarige Alphenaar maanden cel geëist, zes maanden voor- ijk. omdat hij wordt i van beroving van een 1 en een poging tot bij zijn vorige vverkge- even oude Alphense ttngt twaalf maanden, zes voorwaardelijk, 'et hoofd vanwege me- igheid aan de roofover- De Alphenaar bekende dat hij op 8 maart vorig jaar een tele foontje had gekregen waarin de verdachte vrouw - assistent-be- drijfleidster van een Alphense winkel - vertelde dat er op dat moment een werknemer geld van de zaak naar de bank ging brengen. Het zpu gaan om een man met een zwarte bood schappentas. De Alphenaar •wachtte de man op, spoot met traangas en pakte de tas met 10.000 gulden af. Met dit geld betaalde hij zijn schulden af. Voor de Haagse rechtbank ver klaarde de man het traangas niet in, maar naast het gezicht van het slachtoffer te hebben gespoten. Anderhalf jaar na de overval betrapte een chef de Alphenaar tijdens de lunch op het wegne men van geld uit een kistje in een bureaulade. De verdachte zei gisteren dat hij bij toeval op het geld was gestuit. Toen zijn chef binnenkwam wilde hij het juist terugleggen, omdat hij zich de overval op de geldloper herinnerde en daar erg mee zat. Direct na het voorval bood hij zijn ontslag aan. Later bleek dat er een kasverschil was van ruim vijfduizend gulden. De advocaat van de man pleitte voor vrijspraak van po ging tot diefstal. De Alphenaar had het geld immers vrijwillig teruggelegd. Bovendien dateer de de laatste kastelling al van een maand geleden en wist ie dereen waar de sleutel van het kistje lag. De raadsman betwist te ook dat er bij de roofoverval sprake was van een vooropge zet plan met medewerking van de Alphense. De vrouw ontkende de Al phenaar te hebben ingelicht over het geldtransport. Haar advocaat pleitte dan ook voor vrijspraak. De vrouw zou alleen maar naïef van alles over het bedrijf hebben rondverteld, uit trots dat zij zo jong al 'over het geld ging'. De geldloper verklaarde ech ter dat de vrouw hem op een bepaald tijdstip had opgedra gen om het geld weg te bren gen. Niet in zijn rugzak - zoals hij wilde - maar in de zwarte boodschappentas. Deze was namelijk speciaal voor het geld transport bedoeld, zo meldde de ambitieuze vrouw. Andere medewerkers verklaarden ech ter dat dit geen vaste regel was. De rechtbank doet op 24 no vember uitspraak. Leidsch DaghladitlICmiïVEN ANNO 1900 Dinsdag 13 November HAZERSWOUDE - Een ongewoon schouwspel lokte deze week menig voorbijganger uit, om een oogen- blik stil te staan voor het schoolhek van de dorps school. Op het ruime schoolplein, onder het breede bladerdak der welige platanen, door het geheimzin nig maanlicht in spookgestalten herschapen, schre den onze jongelui van het voorbereidend militair on derricht op de maat voorwaarts, terwijl de sonore stemmen van sergeant-majoor Akkerman en fourier Blok, die van hun baantje volstrekt geen sinecure maken, de lucht deden daveren door hun nu eens rollende, dan weer donderende en scherpe en dan weer snijdende en korte commando's. Onder hoofd leiding van luitenant Den Hoed gaat het onderwijs uitstekend en de zooeven genoemde graadbe- kleeders zijn er bepaald voor geknipt. De prachtige geweren zijn nu ook aangekomen en hebben een kurkdroge bewaarplaats gevonden in het spuiten huis, waar door baas Dekker een doelmatig geweer- rek is gemaakt, zoodat de 'spuitjes', als schutters in het gelid, eendrachtig om de groote brandspuit heen staan. ANNO 1975 LEIDEN - Het mo lenmuseum De Valk kon gistermiddag rond half vier de 25.000ste bezoeker begroeten. Het had er nog even om ge spannen want tegen half vier had zich nog niet één bezoe ker aangediend. Maar gelukkig hoef de het feest niet te worden uitgesteld want iets later de ja rige Dorine Willem- sen uit Warmond met haar jeugdige gasten een kijkje ne men in Molen de valk. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 13 november OUDE WETERING - Ruim honderd jaar geleden werd in Oude Wetering de gemengd christelijke zangvereniging 'Halleluja' opgericht. Wat door een schoolmeester begon, is in die honderd jaar uitge groeid tot een koor met een groot aantal leden uit Oude Wetering en omgeving. Rond het juiste aantal jaren van bestaan heerst nog al wat onzekerheid. Alle oude boeken en foto's van en over het koor waren tijdens de oorlog verloren ge gaan. Het was dus een kwestie van gissen aan de hand van nog overgebleven foto's en gesprekken met oud-leden, wanneer de vereniging zou zijn opge richt. Enkele jaren geleden begon mevrouw Schoenmaker de Oude Weteringse geschiedenis te bestuderen. Zij ontdekte toen, dat al in 1875 voor het eerst contri butie was betaald door 'Halleluja' voor een schoollo kaal van de christelijke lagere school. In die tijd was de schoolmeester tegelijkertijd dirigent. Voorzitter Vergunst: „De meeste leden hadden we tijdens de oorlogsjaren: 82. Niet zo vreemd, als je bedenkt dat er in de oorlog weinig anders te doen was. Oude Wetering had veel onderduikers, die uit verveling lid werden van ons koor. In de oorlog heet te het koor een tijdlang 'kerkkoor'. Van de Düitsers moest alles, wat maar met kunst te maken had, zich aansluiten bij de Kultuurkamer. Alles gebeurde on der hun toezicht. Dat zou voor het koor marsen zin gen worden. We hebben net zo lang doorgewroet tot de oplossing was gevonden: we werden een kerk koor. Onder die naam mochten we wel zelfstandig blijven. In 1942 gaven we dus een uitvoering onder die naam." Het koor treedt voornamelijk op in zie ken- en bejaardenhuizen. LEIDEN - De disco-dancing Koets-o-theek in de Kruisstraat mag zijn sluitingstijden niet verleggen. Ook in de toekomst moet de dancing doordeweeks om één uur 's nachts dichtgaan en op vrijdag- en za terdagavond om twee uur. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen ovcrschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar hel Leidsch Dagblad. t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 /VB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13