7 FC Lisse uit geldzorgen Valkenburgers juichen bij plan CastellumpU 'Bloemkolenlucht' roi waterzuivering in Liss Duin Bollenstreek Mauritsschool krijgt nieuw dak 'Geen huisjes bij Ruigenhoi 'Dit weer is kicken voor een molenaar' Neem een proefabonnement BEL 071-6128030 WEKEN VOOR 41,00 MAANDAG 13 NOVEMBER 2000 Villa's op camping Dijk en Burg NOORDWUKERHOUT» Camping Dijk en Burg aan het Westeinde in Noordwijkerhout gaat verdwijnen. Over ongeveer twee jaar moeten de camping, de discotheek en het Parkhotel hebben plaatsgegemaakt voor vier of vijf landhuizen. Een deel van het gebied wordt overgedragen aan het Zuid-Hollands Landschap, dat ook al het aan de overkant van de weg gelegen Leeuwen- horstbos in beheer heeft. Op het terrein aan het Westeinde lig gen nu een jongerencamping, een hotel en discotheek The Classic. Inloopspreekuur voor huurders LissE/vooRHQUTDe Huurdersbelangenvereniging Bollenstreek, waarin huurders van Trias Woondiensten zijn verenigd, begint met een inloopspreekuur voor haar leden. Dat gebeurt in het nieuwe kantoor aan de Julianalaan 102 in Lisse dat zaterdag om twee uur 's middags wordt geopend. Vanaf 21 november is het kantoor op iedere dinsdag van 10.00 tot 11.30 uur geopend voor de huurders. De eerste en derde donderdag van de maand is het spreekuur van 19.30 tot 20.30 uur. Op de Beukenrode 33 in Voorhout kunnen huurders op iedere eerste vrijdag van de maand van 19.30 tot 20.30 uur terecht. Klaslokaal ontruimd wegens lekkage Noordwijkerhout wil vergunning intrekken KATWIJK PETER BLOK De Prins Mauritsschool aan de Nolenstraat in Katwijk moet zo snel mogelijk een nieuw dak krijgen. Dat vindt wethouder Post van onderwijs. Volgens hem kampt de school met wateroverlast als gevolg van lekkage. „Doordat de reparatie op zich laat wachten, wordt de voortgang van het onderwijs belemmerd. Eén klaslokaal is zelfs vol ledig ontruimd. De kans bestaat nu dat meerdere lokalen te kampen krijgen met wateroverlast." Het bestuur van de stichting Hei-vormde Scho len heeft de gemeente inmiddels laten weten dat het de veiligheid van de leerlingen niet langer kan waarborgen als de wateroverlast zich nog verder uitbreidt. Het schoolbestuur heeft inmid dels een klaslokaal ontruimd en kinderen naar huis gestuurd. Het nieuwe dak kost de gemeente ruim 280.000 gulden. Dat bedrag is zo hoog omdat niet alleen de bitumen dakbedekking verrot is, maar ook het onderliggende houtwerk, het zogeheten dakbe schot. Ook dat moet worden vernieuwd. Overigens moeten van de school ook de bui tenkozijnen worden vervangen en de kosten daarvan bedragen 165.000 gulden. Alle werk zaamheden aan de school worden uitgevoerd door de Katwijkse Bouwmaatschappij (KBM). De Katwijkse politiek bespreekt morgenavond het plan voor het nieuwe dak. NOORDWUKERHOUT Noordwijkerhout overweegt de bouwvergunning voor het mo telcomplex aan de Ruigenhoek in te trekken. Dat meldt wet houder Rusman van ruimtelijke ordening. „In advertenties in het Leidsch Dagblad en De Tele graaf hebben we geconstateerd dat het te verwachten gebruik niet overeenstemt met de ver gunning", zegt Rusman. „De bouwer wil daar recreatiewo ningen neerzetten, terwijl hij al leen maar toestemming heeft voor een motel. Een motel, waar gasten hooguit enkele nachten verblijven, valt binnen de ruimte van het bestem mingsplan. Recreatiewoningen zeker niet. Het lijkt dat de ver gunning is verstrekt op basis van onjuiste informatie." De vergunninghouder, Regio- bouw Haarlemmermeer, is van plan binnenkort te beginnen met de bouw van vakantievilla's waar een prijskaartje van mini maal 331.000 gulden aan hangt. De bouwer zegt in d tie dat een eigenai villa zijn bezit kan wanneer hij maar u dus niet volgens he kerhoutse besten Het verschil tussei van een motelruimi creatievilla is volge eenvoudig aan te middel van het cont de administratie. Regiobouw Haaili was vanmorgen niet voor commentaar. Ook twijfels over haalbaarheid nieuwe winkels Gemeente geeft vereniging zes ton FC Lisse is uit de geldzorgen. De noodlijdende club, die te krap bij kas zit om groot onderhoud te plegen en om de kantine uit te breiden met een sponsorhome, krijgt van de gemeente ruim zes ton om de boekhouding op orde te brengen. Eerder voelde Lisse er niets voor om voor achterstallig onderhoud en voor uitbreiding van de kantine te betalen, omdat daarvan een precedentwer king uit zou kunnen gaan. Bovendien moest FC Lisse maar eens minder geld uitgeven aan dure spelers en meer investeren in haar kantine en kleedkamers. LISSE PETER BLOK Lisse vindt het in principe geen taak voor de gemeente om voor onderhoud aan clubhuizen en voor uitbreiding van kantines te betalen, maar maakt nu toch een uitzondering. „De huidige impasse moet worden doorbro ken", stelt wethouder Schuijt (CDA) van sport. „FC Lisse moet zo snel mogelijk in een goede financiële positie worden gebracht, want alleen daardoor wordt een beroep op de ge meente in de toekomst verme den. De voetbalvereniging kan, nadat zij financieel orde op za ken heeft gesteld, weer volledig op eigen kracht functioneren." Schuijt wilde eerst niet verder gaan dan 375.000 tot 450.000 gulden, maar hij heeft dat be drag inmiddels opgeschroefd tot ruim zes ton. „Om te voor komen dat een minder ver gaande handreiking zou leiden tot een slechte oplossing die al leen voor de korte termijn effect heeft, hebben we gekozen meer geld in FC Lisse te stoppen", luidt zijn verklaring daarvoor. FC Lisse mag hoe dan ook niet verloren gaan, is het credo. „FC Lisse neemt in Lisse een bijzondere plaats in", vindt wethouder Schuijt. „De club speelt in de hoogste klasse van de zaterdagamateurs, telt veel leden onder wie veel jeugd en drijft voor een belangrijk deel op de inzet van vrijwilligers." Oorzaak van de financiële scheefgroei op de begroting van FC Lisse is onder meer de eigen sporthal waar elk jaar fors geld bijmoet. Dat tekort moet door de club zelf worden opgevan gen. De gemeente wil aan de uit breiding van de kantine meebe talen omdat FC Lisse het leeu wendeel voor haar rekening neemt. De totale kosten voor de uitbreiding bedragen 560.000 gulden. Daarvan wordt 350 mil le betaald door sponsors en wordt 60.000 gulden in natura 'betaald' door vrijwilligers. De gemeente neemt het restant - 150.000 gulden - voor haar re kening. Een sponsorhome is volgens wethouder Schuijt voor een amateurtopper als FC Lisse een basisvoorziening. „Daar door worden weer extra inkom- sten gegenereerd, waardoor handhaving op het hoogste ni veau mogelijk blijft." De gemeente schenkt FC Lis se verder ruim 450.000 gulden om noodzakelijk achterstallig en groot onderhoud te plegen. Aan die financiële handreiking verbindt Lisse wel een aantal voorwaarden. Zo moet FC Lisse er alles aan doen om de boek houding op orde te brengen en te houden. De gemeente wil dat controleren. Bovendien moet de club jaarlijks 5000 gulden ex tra reserveren voor groot on derhoud. Daarmee denkt de ge meente dat FC Lisse in de toe komst niet meer bij de gemeen te hoeft aan te kloppen. VALKENBURG ROB ONDERWATER „Eindelijk." „Super." „Prach tig." Valkenburg steekt de lof trompet over de ambitieuze plannen om het Castellumplein een facelift te geven. „Want dat is heel erg nodig", zeggen de meeste bezoekers van drie win kels op het plein. Vooral een warme bakker en een groente boer missen de Valkenburgers maar ook een winkel waar huis houdelijke artikelen gekocht kunnen worden, zien ze graag komen. In het plan gaat het waar schijnlijk om de bouw van twee tot drie nieuwe winkels en 25 appartementen. Daarvoor moet een aantal huizen aan de Broekweg, grenzend aan het Castellumplein, verdwijnen. Hoeveel en welke huizen is niet bekend. De plannenmaker, Oosterlee Bouwbedrijf, wil dat 'om tactische redenen' niet be kend maken. „Er moeten nog gesprekken worden gevoerd", zegt directeur Kees Hogewo- ning van het bedrijf. Het vermoeden bestaat dat het gaat om het rijtje huizen op de Broekweg vanaf slagerij Tim- mers tot het eigen pand van Oosterlee. Timmers zou dan zijn intrek nemen in het nieuwe rijtje winkels. De slager zelf wil er verder niets over zeggen. Wegkwijnen Kees Hogewoning van Ooster lee Bouwbedrijf heeft zijn be drijf op de Broekweg en kijkt dagelijks vanuit zijn raam op het Castellumplein. De Rijns burger zag het plein voor zijn ogen wegkwijnen. „Ik was van de zomer op vakantie in een warm land en bedacht opeens een plannetje over het Castel lumplein. Ik kon het niet langer aanzien dat daarmee niets ge beurde." Hij nam architecten bureau Piet Onderwater en pro jectadviseur Artica in de arm om het plan vaste vorm te ge ven. Op het gemeentehuis werd gejuicht. Op een beter moment had Hogewoning niet kunnen komen met het plan, want de politiek begon stilaan te eisen dat er wat aan het plein moest worden gedaan. Wethouders werd opgepord om er maar iets aan te doen. „Maar ik kan een winkelier toch niet verplichten zijn deur open te houden, zoals Een blik vanuit de toren van de hervormde kerk in Valkenburg. Rechts het Castellumplein, links de Broekweg, waar als de plannen doorgaan appartementen en winkels ve ik een Valkenburger ook niet kan verplichten om hier zijn boodschappen te doen", ver zuchtte wethouder Van der Horst meer dan eens. Dat is dan ook precies de twijfel over het hele nieuw- bouwplan. Zijn er wel winke liers voor Valkenburg te porren? „Je hoeft hier bijvoorbeeld geen Blokker te vragen, want die haalt zijn neus op voor Valken burg", zegt bloemenhandelaar Bol. Hij ziet het winkelbestand - dat nu naast zijn zaak, bestaat uit een supermarkt en een sla ger - graag groter worden. „Want er is hier niet veel op het dorp." De bevolking zelf kiest er vanwege het beperkte aanbod voor om massaal inkopen te doen in het naburige Katwijk. De slager, de bloemenhande laar en de supermarkt moeten nu heel hard werken om aan een belegde boterham te ko men. „Het lukt wel, maar je moet er veel voor doen", zegt supermarkteigenaar Van der Pol. Hij is ook blij met de bouwplannen. „Maar succes van het plan is afhankelijk wel ke branche er in de winkels komt. Als er nog een super markt komt, kan ik mijn deur wel sluiten. Dan concurreer je elkaar kapot." Warme bakker Een andere vraag is of de Val kenburger bereid is om weer in zijn dorp boodschappen te doen. „Ik weet het nog niet zo net", zegt een inwoonster, die net naast het Castellumplein woont. „Ik doe overal mijn boodschappen. Vandaag doe ik dat toevallig in Valkenburg, maar ik ga net zo makkelijk naar Katwijk aan den Rijn. Daar zie ik veel Valkenburgers lopen. Ik wil de vrijheid blijven behou den om ergens anders inkopen te doen." Waar het dorp vol gens haar behoefte aan heeft, is een warme bakker en een groenteboer. Koster Slootweg van de her vormde kerk zit te springen om een winkel 'a la Van Steijn'. In die zaak werd van alles ver kocht, van huishoudelijke arti kelen tot verf, maar ook die on dernemer gooide in het voor jaar gedesillusioneerd de deur definitief in het slot. Slootweg: „Om een schroefje moet ik nu naar Katwijk, dat i schrikkelijk. Het is met aannemer Oo opschieten. Ik loo[ spijkertje even na« kant." Meer dan twee v zijn volgens proja Evert van Slooten Artica niet haalbaar Van Slooten 'stoeit' druk met de planni ermee klaar zijn, gemeente en provu over buigen. Want toestemming doe j niks." Hoop Doet Leven maakt overuren RUNSBURG/VOORHOUT MARGRIT TIBBOEL Degene die in 1783 de polder molen in de Rijnsburgse Kamp- huizerpolder de naam 'Hoop Doet Leven' heeft toebedacht, kreeg gelijk. De molen is er nog in alle glorie van weleer. Welis waar sinds ruim een jaar ver plaatst naar de Elsgees terpolder in Voorhout, maar hij draait weer op volle toeren om zijn nieuwe polder in Voorhout droog te houden. De molen, die moest wijken wegens uitbreidingsplannen van bloemenveiling Flora, werd vorig jaar op 24 augustus dank zij inspanning van Flora, de Rijnlandse Molenstichting, het waterschap de Oude Rijnstro men, de provincie Zuid-Hol land en andere instanties voor het nageslacht behouden door hem op spectaculaire wijze te verplaatsen. Een operatie waar een kapitaal van 7,5 ton, heel wat mankracht, een dosis vin dingrijkheid en de grootste mo biele kraan van het vasteland van Europa aan te pas moesten komen. Zaterdag wordt de tocht van af de Florq tot aan de Haarlem mertrekvaart, op de plek waar de Hoop z'n nieuwe stek heeft gekregen, nog eens dunnetjes en zonder kleerscheuren over gedaan. Het traject dat destijds dankzij het grote aantal hinder nissen zo'n anderhalve dag in beslag nam, wordt nu door een aantal genodigden - keurig in het pak en lui achterover leu nend in een luxe touringcar en rondvaartboot - binnen een tijdsbestek van een half uur af gelegd. Waar het uiteindelijk allemaal om te doen was, gebeurt rond de klok van twaalf. Bij een stevi ge zuidwester, windkracht vijf, de wieken van de molen in 'vreugdestand', geeft een aantal bestuursleden van het water schap De Oude Rijnstromen een forse ruk aan het touw dat naast het kruihaspel aan de vangketting is bevestigd. Lang zaam maar zeker komen de wieken in beweging, het schep rad aan de rechterkant van de Hoop komt knarsend in wer king en even later wordt het water uit de hoogstaande sloten van de Elsgeestpolder in de Haarlemmertrekvaart geloosd en stroomt het weg richting Katwijk en vervolgens naar zee. „Vijftien kuub per minuut", vertelt een insider. Volgens molenaar Willem Waltman zijn de omstandighe den om de Hoop in gebruik te nemen optimaal. Regen en Containers worden binnenkort afgedekt Molen Hoop Doet Leven wordt officieel in werking gesteld gesteld. wind, een te hoog waterpeil van veertig centimeter in de Els geestpolder en een eindje ver derop een elektrisch gemaal dat de wateroverlast niet helemaal aan kan. Perfect vindt hij 't. „Voor een molenaar is dit soort weer kicken." Hoewel de officiële opening zonet is voltrokken, bekent hij dat hij en zijn maat Kees Hoo- geveen de afgelopen week al vast hebben 'proefgedraaid'. Sterker: eigenlijk hebben ze vanwege de slechte weersom standigheden overuren ge maakt om de waterstand in de polder binnen de perken te houden. De beide molenaars die de komende dagen hun handen vol zullen hebben aan het regu leren van het waterpeil vinden de nieuwe plek van de Hoop ideaal. Door de nieuwbouw van Flora zou de wind grotendeels wegvallen. „Er zijn nieuwe richtlijnen van de overheid voor traditionele windmolens. Eén daarvan is de 'één op honderd regel'. Als een molen goed wil functioneren, mag er pas op een afstand van honderd meter- één meter hoog worden ge- FOTO DICK HOGEWONING bouwd. „En dan zaten we op de oude plek echt niet goed. De ruim twee eeuwen oude molen heeft na zijn verhuizing veel bekijks. De enige wens die nog resteert bij de Rijnlandse Molenstichting is de aanleg van een aantal parkeerplaatsen langs de Haarlemmertrekvaart. Zeker tijdens het toeristisch sei zoen willen daar automobilis ten even gas wegnemen. Mole naar Willem: „Als ik gierende remmen hoor en veel getoeter, dan weet ik al hoe laat het is. Zo'n molen is toch een blikvan ger." JISKA VAN DE WETERING Een 'bloemkolenlucht', een 'beerputtenlucht' of een 'rotte koollucht'. Zo beschrijven be woners van de Poelpolder in Lisse de stank die zij regelmatig ruiken. Zij zijn dan ook niet te vreden met de vernieuwde wa terzuiveringsinstallatie in de Poelpolder in Lisse. Truus Har donk woont in de Verdistraat, vlakbij het terrein van de zuive ringsinstallatie. „De stank is de laatste tijd echt vreselijk. Niet één keer in een half jaar of zo, maar vorige week al twee keer. Het is zo erg dat je 's nachts wakker wordt met ontiegelijke hoofdpijn." De waterzuivering werd vier jaar geleden voor 27 miljoen gulden opgeknapt, waarvan de gemeente Lisse vier miljoen voor haar rekening nam. De grootschalige opknapbeurt was in 1998 klaar en de stank zou over zijn. Maar bewoners van de Verdistraat hebben nog steeds last van de vieze lucht. „Ik vind dat de stank alleen maar erger is geworden. Zelfs mijn bezoek zegt: 'Wat stinkt het hier, zeg'. Ik heb nu meer last van stank dan voorheen", vertelt Hardonk. M. Siebelt woont ook aan de Verdistraat: „Ik ruik het vaak 's morgens,, maar ik probeer me er niet aan te storen. Vroeger woonde ik aan de andere kant van de waterzuivering en daar had je nooit last van die vieze lucht. Ik dacht altijd: wat een onzin, als mensen klaagden. Maar nu denk ik: verrek wat heb ik me daar op verkeken. Het is niet echt een hele over heersende lucht, maar het stinkt wel." Bewoners van de Gerard Doustraat lijken niet zo'n last van de onaangename lucht te hebben. R. Levendig: „Over het algemeen heb ik nergens last van. Heel af en toe ruik ik wel eens wat en dat is niet zo erg dat ik dat stankoverlast zou wil len noemen." De klachten van de buurtbe woners kwamen de gemeente onlangs ter ore tijdens een bij eenkomst over nieuwbouw voor basisschool De Tweemas ter. De gemeente wil het nieu we schoolgebouw aan de Ge rard Doustraat, ten zuid-westen van de zuiveringsinstallatie, bouwen. Bewoners spraken hun bezorgdheid uit over stankoverlast, school, net als de ners, last zou kum De gemeente stelde zoek in en concludf vieze lucht afkwam dekte containers op van de waterzuivei heemraadschap R bruikt de contain! opslag van het slil blijft na het zuive Na drie of vie de containers afge\: meente wil nu de co ten afdekken. Volgens wethoudi het stankprobleen opgelost. De stanl plannen voor schoolgebouw dan de weg te staan, vil is een vreselijk m Het gebouw be vim nen de geurcontoui maat voor het aai per kubieke mete] mogen in die omj wen zolang we bin gestane waarden biï De buurtbewonei vreden met de voor lossing. „Ik vertroi op dat het afdekk bakken helpt", re donk.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12