Geloof Samenleving Plaisier: Roer oecumene moet om Paus heeft boer hoog zitten Herfkens: Ook vrijste; sociaal-ethisch belegd Stagiaire Staphorst wej; Thuiszorg na 'discrimii 'Den Bosch, Dokkum en Wittem horen in Europese pelgrimsroute; MAANDAG 13 NOVEMBER 2000 VANDAAG I Vandaag 1.646 jaar geleden, op 13 november 354 werd in Thagaste (Numidië Noord-Afrika) de christelijke denker Aurelius Augustinus ge boren. Aanvankelijk zette Augustinus zich af te gen het christelijk geloof, waarmee zijn moeder Monnika hem had grootgebracht. Hij voelde zich aangetrokken tot de gnostiek en leefde ongehuwd samen. In 386 besloot hij zich te laten dopen. Als bisschop van de stad Hippo in Al gerije produceerde hij zijn belangrijkste geschriften die het christendom diepgaand hebben beïnvloed. In 1199 benoemde de paus de 13de november tot herden kingsdag van Homobonus van Cremona. Hij baarde als koopman opzien door zijn eerlijkheid en liefdadigheid. Boeddhisten krijgen alsnog zendtijd Hilversum De Boeddhistische Unie Nederland (BUN) krijgt toch zendtijd toegewezen. Het Commissariaat voor de Media had dat verzoek eerder afgewezen, maar draaide dat besluit na een bezwaarprocedure terug. Het commissariaat vond eerder dat de BUN niet kon aantonen over voldoende aanhang te be schikken om tot de religieuze hoofdstromingen te kunnen wor den gerekend. In de bezwaarprocedure heeft de BUN dat weer legd. De boeddhistische organisaties hebben een geregistreerde achterban van 36.000 leden. Bovendien is er volgens het Com missariaat een groeiende interesse in het boeddhisme waar te nemen. De BUN krijgt per jaar tien uur zendtijd op de televisie en 13 uur op de radio. De nog op te richten Boeddhistische Omroep Stichting zal de programma's gaan verzorgen. Dorkas stuurt 44.000 voedselpakketten anduk Dorkas Hulp Nederland kan deze winter waarschijnlijk 44.000 voedselpakketten naar Oost-Europa sturen. De waar is ingezameld tijdens de 5de Nationale Voedselactie, die afgelo pen week werd gehouden. Verspreid over het land werden 870 inzamelingsacties gehouden. De helft van de voedselpakketten gaat voor de kerstdagen naar de allerarmsten in Albanië. Mol davië. Roemenië. Rusland, Kosovo, Bosnië, Oekraïne en Noord- Ossetië. Op dinsdag, 5 december vertrekt een convooi van ze ventien vrachtwagens uit Andijk. De overige pakketten worden tussen januari en eind maart gebracht en verdeeld. Chinees gebed voor Spelen 2008 pekinc Een Chinese katholieke non maakt foto's tijdens een speciale mis in de Nantangkerk in Peking. De dienst stond ge heel in het teken van de uitverkiezing van China voer de organi satie van de Olympische Spelen in 2008. Bisschop M. Fu Ties- han sprak de wens uit dat Peking concurrenten Parijs, Osaka, Toronto en Istanbul verslaat. „YVe staan volledig achter de kan didatuur van Peking voor de Spelen. Ik hoop dat elke katholiek ons helpt", zei Fu Tieshan. Volgens het Vaticaan zijn er in China 8 miljoen rooms-katholieken. Peking, dat zeven jaar geleden de verkiezing voor 2000 met twee stemmen van Sydney verloor, trekt alle registers open om het sportfestijn nu wel binnen te halen. Het Internationaal Olympisch Comité bezoekt van 20 tot 25 februari Peking en wijst in juli de gastheer aan voor 2008. foto ap greg baker BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Haarlemmermeer- Oost (SoW Maranatha). R.F.H. Praamsma te Oude Pekela en mw. J. van Veen te Meeden. die beiden het beroep hebben aange nomen. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Zwolle-Zuid, HJ. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Haarlem (i.c.m. do- venzorg), M. Karens te Werken dam: te Leiderdorp. W.J. Kareis te Hardinxveld-Giessendam; te Lelystad. M. Golverdingen te Go- rinchem. den bosch anp Voor veel parochianen en ge meenteleden zijn de verschillen tussen de kerken 'van volstrekt ondergeschikt belang'. De kerk leiding dient volgens Samen- op-Wegscretaris B. Plaisier met dit feit rekening te houden. ,,Het kan een vingerwijzing zijn dat het roer om moet." Plaisier sprak tijdens de jaar vergadering van de Sint Willi- brord Vereniging, het rooms- katholieke oecumene-orgaan. Bisschop A. van Eijk nam af scheid als voorzitter. Hij is Justitia et Pax stelt verrijking aan de kaak den haag anp „Verrijking is schrijnend in een situatie waarin tegelijker tijd grote armoede bestaat." De rk-organisatie lustitia et Pax (Gerechtigheid en Vrede) klaagt in het boekje 'Komen rijken in de hemel?' de toene mende kloof tussen rijk en arm in Nederland aan. Stafmedewerker M. Peters hekelt in zijn bijdrage het ar moedebeleid van de regering. „In het overheidsbeleid wordt armoede beschouwd als mo reel probleem van individuele armen." De redenering dat rijken hun rijkdom aan hun onder nemingszin te danken hebben en armen hun armoede aan het gebrek daaraan, klopt vol gens hem niet. De oorzaak van verrijking en verarming ligt in de structuur van de markteconomie, betoogt Pe ters. „De markt heeft weinig oog voor de behoeften van die wij als samenleving als geheel hebben", schrijft Peters. „Pri vate rijkdom en collectieve ar moede blijken hand in hand te gaan." Oud-voorzitter H. van Munster van Justitia en Pax roept op tot solidariteit. Bij zo'n 'omvorming van de geest' kan de kerk volgens hem een belangrijke rol spe len. De titel van het boekje is ontleend aan de uitspraak van Jezus dat het voor een kameel gemakkelijker is door het oog van een naald te gaan dan voor een rijke om het Konink rijk van God binnen te gaan. Peters: „Bij gebrek aan dit hemelse perspectief hebben de rijken zich alvast maar een hemel op aarde gecreëerd. De armen blijven aangewezen op een voorkeursbehandeling in het hiernamaals." sinds 1999 voorzitter van de Raad van Kerken. Plaisier sprak naar aanleiding van de schuld belijdenis die paus Johannes Paulus II in maart uitsprak over datgene wat rooms-katholieken in de loop der eeuwen onder anderen de protestanten had den aangedaan. Het uitspreken van schuld is volgens hem geen vrijblijvende daad, maar hangt nauw samen met de wil om sa men verder te gaan. Toch blijft het voor protes tanten 'zeer pijnlijk' om na de pauselijke schuldbelijdenis op nieuw 'verlaagd' te worden tot de rang van kerkelijke gemeen schappen. Volgens Rome zijn de protestantse kerken geen kerken in de eigenlijke zin van het woord. „Als protestantse kerken geen zusterkerken mo gen zijn, wat kan een oecume nische relatie dan anders zijn dan het schuldbelijdend terug keren in de schoot van de kerk van Rome." Kardinaal Simonis riep de rooms-katholieken op tot een gewetensonderzoek naar hun houding ten opzichte van pro testanten in de afgelopen eeuw. In hun emancipatiestrijd heb ben rooms-katholieken toen de verschillen met de protestanten wellicht te veel aangescherpt. „Wellicht honoreerden we niet voldoende dat we als katholie ken en protestanten ook een gemeenschappelijk erfgoed hadden." De kardinaal waar schuwde tegen 'zelfgenoeg zaamheid' in de oecumene. Het einddoel, de 'eenheid van het Lichaam van Christus', is nog ver weg. „Ook wij zijn er in Ne derland met de toenadering en samenwerking enerzijds en het respecteren van de verschillen anderzijds, nog lang,niet." rome» Boer Pietro Tavazzani uit het Noord-Italiaanse Pavia poseert gewillig met zijn koe Ercolina, de mas cotte van de Italiaanse melkboeren. Tavazzani stond gisteren op het Sint Pieterplein in het Vaticaan na een mis die werd opgedragen voor alle boeren in de wereld. De paus deed tijdens de dienst een oproep aan alle wetenschappers die in de bio-industrie met nieuwe technologieën bezig zijn. Hij vroeg hen een 'gezonde balans' na te streven tussen wetenschappelijke vooruitgang en risico's voor de mens. De bejaarde zielenher der haakte hiermee in op de discussie die wereldwijd wordt gevoerd over de ethische kanten van genetische manipulatie van dier en gewas. foto ap marco di lauro Kwart eeuw oecumenische ontwikkelin amsterdam gpd Net als 'groen' beleggen komt er in het nieuwe belastingstelsel ook voor sociaal-ethisch beleg gen fiscale vrijstelling. Minister Herfkens (ontwikkelingssamen werking) zei dat zaterdag in Amsterdam tijdens de viering van het 25-jarig bestaan van de oecumenische ontwikkelings bank Oikocredit. De bewindsvrouw werkt sa men met staatssecretaris Bos van financiën aan een fiscaal gunstige regeling voor sociaal- ethische beleggingen. Voor het rendement op aandelen van dergelijke instanties komt een fiscale vrijstelling, vergelijkbaar met de regeling voor groen be- leggen. Oikocredit steunt met lenin gen projecten van armen in de Derde Wereld en keert maxi maal twee procent dividend uit. Het nieuwe belastingstelsel gaat ervan uit dat beleggingen een rendement hebben van vier procent* en daarover is dertig procent belasting verschuldigd. Herfkens, die zichzelf 'fan' van Oikocredit noemde, vindt dat voor een dergelijke organi satie fiscale vrijstelling moet ko men. Dat zou het voor particu liere beleggers in de nieuwe be lastingwetgeving aantrekkelij ker maken hun geld in dergelij ke projecten te steken. Oikocredit werd in 1975 op gericht vanuit de Wereldraad van Kerken. Particulieren, ker ken en instellingen stellen aan delenkapitaal ter beschikking Minister E. Herfkens kelingssamenwerkin archieffoto aa/1 aan Oikocredit. D - nale organisatie, hoofdkantoor in sloot vorig jaar af i f delenkapitaal van gulden, afkomstig deelnemers. Oikoi in zeventig landei op het gebied bouw, kleine indu< bouw en visserij. zwolle gpd Een hbo-v studente uit Staphorst is tijdens haar stage bij de Stichting Thuiszorg Sal- land de deur gewezen omdat ze om principiële redenen weiger de mee te werken aan de vacci natie van kinderen. Een advo catenkantoor heeft nu namens de studente een klacht inge diend bij de Commissie Gelijke Behandeling in Utrecht. Volgens advocaat Den Boef is de stichting schuldig aan indi rect onderscheid op grond van godsdienst. „Er is gehandeld in strijd met de Algemene Wet Ge lijke Behandeling." Een gesprek tussen de betrokken partijen, waaronder ook directieleden van Gereformeerde Hogeschool Zwolle waar de stagiaire stu deert, leverde niets op. De directeur van Salland gaf aan dat de beslissi men op grond overwegingen wa p tensbezwaren van niet waren meege dat ze weigerde t! kon de stagiaire ni zijn bij de afdelin Kindzorg. De raadsman hoop dat de klacht wezen. „Dat zou nen voor alle zwaarden, waaroi - res, die zich geroej de gezondheidszoi Maar deze affaire meer aan dat n van volksgezon< moet maken met van wettelijke ma; werkers in de gez< die gewetensbezw; i tegen bepaalde ha beschermen." Voorstel van Vereniging Nationale Bedevaarten den bosch anp Den Bosch, Dokkum en Wittem komen in aanmerking voor op name in een Europees netwerk van bedevaartsplaatsen. Dat heeft voorzitter L. Banning van de Vereniging Nationale Bede vaarten voorgesteld op een bij eenkomst van de Franse bede vaartorganisatie ANDDP. Die streeft met andere nationale or- ganisaties naar de oprichting van een Europees orgaan. Banning noemde in de eerste plaats Den Bosch met de beel tenis van de Zoete Lieve Vrouw, die halverwege de negentiende eeuw vanuit Brussel naar Den Bosch is teruggekeerd. Jaarlijks komen er tienduizenden gelovi gen naar de kapel in de St. Jans kathedraal, waar de beeltenis hangt. Ook is er elk jaar een processie door de stad. Het Friese Dokkum komt vol gens Banning zeker in aanmer king om in de pelgrimsroute te worden opgenomen. Dokkum, waar in 754 Bonifatius werd vermoord, is een van de Euro pese centra van de Bonifafius- verering. Er komen jaarlijks ge middeld 20.000 pelgrims. Wittem is een drukbzochte bedevaartsplaats in Zuid-Lim burg ter ere van de heilige Ge- rardus Majella. In het bede vaartsseizoen komen er 3.000 tot 4.000 pelgrims per zondag. Banning noemde ook nog Kevelaer, net over de grens bij Venlo in Duitsland. Toen in de 17de en 18de eeuw er een be devaartverbod in Nederland gold, gingen rooms-katholieken 1 bedevaart naar hei2 In september wa schoppen Simonis Luyn en ongeveer derlandse gelovig! bij het slot van sterbedevaart naar WEEROVERZICHT BUITENLAND l< Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Overwegend bewolkt en perioden met regen, vooral in het zuiden veel regen. In het noorden ook (natte) sneeuw. Af nemende wind. Maxima van rond het vriespunt in het noorden tot omstreeks 8 aan de zuidkust. Zweden: Half tot zwaar bewolkt en vooral maan- djg perioden met regen, in het noorden ook natte sneeuw. Dinsdag iets droger. Middagtemperatuur uiteenlopend van rond 0 graden in het noorden tot om streeks 8 in het zuiden. Finland: Veel bewolking en van het zuiden uit perioden met regen, in het noorden eerst ook sneeuw. Vooral maandag veel wind, uit het zuidoosten. Maxima tus sen Oen 6 graden. Denemarken: Maandag bewolkt en perioden met re gen. Maandag wat zon en vooral in het westen enkele buien. Middagtempera tuur rond 7 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Wisselend bewolkt en vooral in het J noorden en westen buien, misschien ook met natte sneeuw. Vooral in het zuidoosten ook zon en geleidelijk min der wind. Middagtemperatuur rond 8 graden. België en Luxemburg: Overgang naar rustiger en droger weer, vooral m het westen nog kans op een bui. Elders misschien mist. maar ook zon. Middagtemperatuur omstreeks 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk! In het oosten langdurig regen en lokaal veel neerslag. Elders half tot zwaar be wolkt en enkele buien. Middagtempe ratuur omstreeks 10 graden. Zuid-Frankrijk: Bewolkt en perioden met regen, in het oosten langdurig en veel. In de Franse Alpen sneeuwgrens dalend tot rond 1500 meter. Vooral in de Provence en Alpen eerst nog veel wind. Maxima tus sen 9 en 13, aan de Cote d'Azur lokaal hoger. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd stevige buien. In het zuidoosten vooral dinsdag ook wat zon. Forse da ling van temperatuur. Dinsdag maxima rond 10 graden, alleen langs de Cos ta's in het zuiden en oosten nog meer dan 15. Portugal: Maandag veel bewolking en perioden met regen. Dinsdag buien, vooral in het noordwesten, en ook af en toe zon. Kouder, dinsdag maxima van een graad of 8 in het noorden tot iets meer dan 15 in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Van het noordwesten uit een toene mende kans op flinke buien, ook met onweer. Maandag eerst nog wat zon en met een forse zuidelijke wind maxima rond 21 graden. Dinsdagmiddag een graad of 18. Marokko: Westkust: half tot zwaar bewolkt en van het noordwesten uit een toenemende kans op regen. Vooral in het zuiden ook zon. Iets lagere maxima, dinsdag vlak aan zee tussen 15 en 20 graden. Tunesië: Vrij zonnig en droog. Met een toene mende zuidenwind stijging van tempe ratuur. Maxima meest tussen 27 tot 35 graden. Madeira: Wolkenvelden en vooral maandag af en toe regen. Middagtemperatuur 20 gra- Canarische Eilanden: Wisselend bewolkt en vooral dinsdag enkele buien. Aan de zuidkant van de eilanden meer zon. Maxima rond 21 graden. Duitsland: Veel bewolking van tijd tot tijd regen. Vooral in Beieren aan de voet van de Alpen door fhn zonnige perioden en overwegend droog. Maxima dalend tot rond 8 graden, maar in het zuidoosten lokaal nog rond 15. Oostenrijk: In het noorden zonnige perioden en meest droog. Elders bewolkt en perio den met regen, hoog in de bergen sneeuw. Bovendien veel wind uit het zuiden Maxima uiteenlopend van 8 graden in het zuiden tot 17 lokaal ten noorden van de Donau. Zwitserland: Bewolkt en geruime tijd regen, lokaal ook zeer veel. Sneeuwgrens geleidelijk dalend tot omstreeks 1500 meter. For se zuidenwind. Middagtemperatuur rond 10 graden. Tsjechië en Slowakije: Van tijd tot tijd zon en bijna overal droog. Eerst nog een stevige zuidelijke wind. Middagtemperatuur maandag omstreeks 10 graden, dinsdag op veel plaatsen hoger. Hongarije: Zonnige perioden en zo goed als overal droog. Veel wind, uit het zuiden. Mid dagtemperatuur iets oplopend tot on geveer 14 graden. Italië: In het zuiden en midden geregeld zon en overwegend droog. In het noorden bewolkt en perioden met regen, lokaal veel neerslag. Overal een stevige zuide lijke wind. Middagtemperatuur tussen 8 en 22 graden. Corsica en Sardinië: Op Sardini zonnige perioden en over wegend droog. Op Corsica meer bewol king en kans op een bui. Overal veel wind, uit zuidelijke richting. Middag temperatuur ongeveer 20 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden. In het noord oosten soms meer bewolking en moge lijk een bui. Maxima uiteenlopend van een graad of 15 langs de oostkust tot 22 in het zuidwesten Turkije en Cyprus: Vrij veel zon. In het oosten soms meer bewolking en een kleine kans op een bui. Maxima var. een graad of 15 rond de Dardanellen tot rond 25 langs de zuidkust en op Cyprus. DINSDAG 14 NOVEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07 59 Zon onder 16.49 Maan op 19.03 Maan onder 10.49 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.57 17.15 4.30 16 48 Laag 00.25 12 45 00.06 12.26 Weerrapporten 13/11, 07.00 u wind temp neersl Amsterdam halt be Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta 13 10 0.8 11 8 0.7 26 13 0,0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 17 10 oo 20 12 o.o - 14 o.o 23 15 0.0 13 12 00 8 5 7.0 11 8 5.0 6 3 0.0 16 16 0.0 17 7 0.0 9 7 0.0 bewolkt 2S onweer W warmtefront sS* regen sneeuw koufront Ms opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur innn luchtdruk in 1000 hecto pascal Warschau zwaar bew. Wenen Zurich zwaar bew Bangkok zwaar bew. Buenos Aires onbewolkt Casablanca zwaar bew. Johannesburg licht bew. Los Angeles onbewolkt 33 24 0.0 22 16 63 0 21 14 0.0 30 12 00 13 10 0.0 6 -1 0,0 26 15 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.0Cf-12.00 uur 071-5128 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek DC van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023- 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 531 ADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag v, 071- 5356 230 RUBRIEKSADVER Maandag t/m vrijdag v, 071- 5143 545 ABONNEMEK n bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtig het automatisch afschrijven va abonnements- geld, ontvange betaling. VERZENDING Pïf Voor abonnementen die per p worden verzonden geldt eenl aan portokosten per verschiji* LEIDSCH DAGBLAD OPC Voor mensen die moeilijk Ie hebben of blind zijn (of een leeshandicap hebben), is eer van het regionale nieuws uit Dagblad op geluidscassettel d informatie 0486-486 (Centrum voor Gesproken Li K m N H U I 2; ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezor feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10