Actie tegen grootaandeelhouders WOL Van den Nieuwenhuyzen blijft brood zien in Fokker Economie Verkoop kerstpakketten naar nieuw record Oude verkeerstoren herrijst A Tarieven van KLM naar Antillen niet extreem hoog' Eisen 1,5 jaar in Clickfondszaak RDAG 9 I NOVEMBER 2000 - risme Zuid-Limburg achteruit' ht Het toerisme in Zuid-Limburg gaat volgens de :htse Kamer van Koophandel 'dramatisch achteruit'. -s tal vakanties van meer dan drie overnachtingen daalde ir van 400.000 naar 300.000. Maastricht is een uitzonde- F ze stad is na Amsterdam het meest in trek. De Kamer Js oorzaken toeristen gaan makkelijker naar het buiten- de de kwaliteit van de Nederlandse accommodaties zou 70 jen. Directrice Niewiera van de VW Valkenburg ontkent 25 ndt die conclusies 'erg kort door de bocht'. Het aantal 60 hier is inderdaad gedaald. Maar er wordt meer besteed oc i ander, rijker en ouder publiek". go 1 lerde bedrijven heeft eigen website 95 Eenderde van de bedrijven in Nederland heeft een 'oo ebsite. De internetpagina's worden vooral gebruikt voor 9o trekken van algemene informatie over het bedrijf. Het 40 ieksbureau NIPO signaleert wel een duidelijke tendens 80 rkoopgerichte pagina's. Na kan bij een op zeven bedrij- ,7c hun website goederen en diensten worden aangeschaft. er dan de helft van alle werknemers in Nederland heeft 90 werkplek een pc staan. Bij banken en verzekeraars is per •5<j tier een computer beschikbaar. Irdijk krijgt containerterminal 75 Moerdijk heeft begin 2002 zijn containerterminal. In 75 al gaat het om 700 meter kade. In de toekomst moeten ■f. veer 100.000 containers per jaar worden overgeslagen. 90 iinal kost 45 miljoen en nog dit jaar wordt begonnen 55 lanleg. Het is de bedoeling dat op de terminal contai- 351 zee- en binnenvaartschepen worden overgeslagen om '65 innenvaart, het spoor en de weg te worden doorge- 60 )ok de inname van lege containers vanuit het binnen in hoort tot de mogelijkheden. 95 serij De Lelie in de problemen 3; isserij De Lelie uit Tiel verkeert sinds vrijdag in surséan- etaling. Het bedrijf was in zulke financiële problemen 9c n, dat de continuïteit van de werkzaamheden in gevaar 25 )e Lelie is een van de grotere Nederlandse wasserijen 4t richt op de verzorging van textiel voor instellingen in de 95 ïeidszorg. Het bedrijf heeft een omzet van 55 miljoen en medewerkers. In 1996 kwam De Lelie deels in handen '9; management en het personeel. Bewindvoerder Klomp chuld van 35 miljoen onder meer aan steeds grotere be- ;n van ziekenhuizen. loc I we Akzo-fabriek vliegtuiglakken .85 ,55 |m_* Akzo Nobel Aerospace Coatings in Sassenheim n investering gedaan in de vliegtuiglakkendivisie. Vanaf ei 1 wordt het maken van de vliegtuiglakkleuren onderge- .251 een eigen gebouw in Sassenheim. De eerste paal is in- geslagen. Akzo Nobel Aerospace Coatings levert lak aan ,',15 ernationale luchtvaartmaatschappijen en de vliegtuig je e. Nu is een deel van de productie ondergebracht in de roor autoreparatielakken. idig in handen antennefabrikant '90 rg. Grundig komt voor 74 procent in handen van Ka- •y )e antennefabrikant had al een belang van 25 procent in '35 ucent van consumentenelektronica. Over de koopprijs ''n mededelingen gedaan, maar experts schatten de van Grundig op een kleine 400 miljoen gulden. Direc- ;|60 nede-eigenaar A. Kathrein kondigde de plannen begin 00 al aan. De leiding van Grundig was in handen van een '55 um van banken. Ooit was Philips eigenaar maar wegens !5ö rliezen werd het bedrijf verkocht. '.80 11 wint strijd om domeinnaam gjU Luchtvaartmaatschappij KLM h^eft desfrjjd om een Isomaam op internet gewonnen. De auteursrechtenorgani- •251 de Verenigde Naties (WIPO) oordeelde dat het bedrijf 1*25 in Travel Network de in maart 1999 geregistreerde naam ie 1 niet meer mag gebruiken. Acteur Alain Delon en de 3C n Nintendo, Suzuki en EMl wonnen soortgelijke zaken. - Is meer kopers via het web Volgens onderzoeksbureau Multiscope werd tussen 19 en maart 2000 in ons land voor 3,5 miljard gulden via aangeschaft. In het jaar daarvoor was dat één miljard In de cijfers is de handel tussen bedrijven niet meege- Volgens het onderzoek, waaraan 1.700 mensen meede- I2Ö ek dat 51 procent van de internetters ooit iets via het ernetwerk kocht. Van de ondervraagden had 49 procent i'35 ifgelopen jaar gedaan. Cd's en boeken zijn de populair- .35 elen. rijp voor windmolenpark Jorritsma (economi- ;n) hoopt in 2002 een mpark op zee te kun-' lenen. Ze zei dit giste- e presentatie van een i'6c ivaarin wordt aanbevo- 7C'demonstratiepark' op K alvorens over te gaan vouwen van grotere mparken. irk moet volgens prof. rbruggen van de Vrije iit komen op een ar de zee een diepte it 20 meter heeft. Het riet als de meest ge ek hiervoor een loka- geveer 12 kilometer uit 325 in Egmond. 62? r Jorritsma wil haast ,693Cl iet de procedure van 2.67 lologische kernbeslis- •®M lit mogelijk te maken. 69! 58C joentjevoor domeinnaam ir Dunhof van het En- 295 automatiseringsbe- 24.5 ideview zegt dat hij 448 n kleine miljoen gul- internetdomeinnaam view.com heeft ver- icb n Microsoft. Via deze ïaam werkt Microsoft portaal waar Europe erlei informatie over tnnen vinden. Micro- erland wil geen com- geven. e site www.carview- aat inmiddels dat dit |pese versie is van het S bekende www.car- m. Microsoft exploi-' arop al vijf jaar een met auto-informatie, irland is het domein -nl al sinds 1998 ver geven aan de groothandel Ser vice Best Automateriaal dat op déze site automaterialen van het merk Carpoint laat zien. Dit merk is volgens een mede werker van de groothandel al ruim vijftien jaar geregistreerd in Europa. Dunhof kreeg enige tijd ge leden van een advocaat te ho ren dat een Amerikaans be drijf de domeinnaam carview- .com wilde overnemen. De ju rist wilde hem echter niet de naam van zijn opdrachtgever vertellen. „Toen ik dat hoorde heb ik voor de gein gezegd dat ik twee miljoen dollar wilde", aldus Dunhof. Het bedrijf van Bill Gates kwam volgens hem vervolgens met een veel lager bod, maar dat heeft de En- schedeër kunnen opdrijven naar een 'klein miljoen'. Japan, zilver en euro geliefde thema 's DEN HAAG GPD Sinterklaas moet nog voet aan Nederlandse wal zetten, maar de fabrikanten van kerstpakket ten kunnen hun eindejaarsver- rassingen nu al niet meer aan slepen. Euro-parafernalia en producten met een knipoog naar Japan, liefst verpakt in zil verkleurige papiertjes en doos jes, zijn 'hot'. En evenals voor gaande jaren mag het kerstpak ket anno 2000 weer wat duur der zijn. „De lijn van de afgelopen tien jaar wordt doorgetrokken: een lichte stijging in de aantallen verkochte pakketten", zegt voorlichter Jansen van de keten van horecagroothandels Sligro, goed voor jaarlijks vele duizen den kerstpakketten. Directrice Van Haaster van Van Haaster Relatiegeschenken in het Noord-Hollandse Lim- men is nog positiever. „Wie nu nog iets bij ons wil bestellen, komt te laat." Bijenkorf Busi ness Class, onderdeel van het warenhuisconcern, levert vanaf vrijdag al niks bijzonders meer. Na komend weekeinde zijn bij BBC alleen nog maar stan daardpakketten te krijgen. „De meeste bedrijven zijn er erg vroeg bij, omdat ze bewust bezig zijn met hun kerstpakket. Ze kiezen ook kritischer dan vroeger; waar je toen nog een gewoon pak koffie in het pakket deed, is het nu Wiener Melange of mokka", zegt Jansen. „Tien jaar geleden was het kerstpakket nog een vorm van steun aan de werknemer in de dure decembermaand. In de huidige welvaartsmaatschappij is dat niet meer nodig; een kerstpakket is nu vooral leuk", vult Van Haaster aan. Prijzen van kerstpakketten variëren van 20 tot meer dan 350 gulden. P. van Ast van Cus tomer Concepts, het bedrijf achter www.eindejaarsgeschen- ken.com: „Dat gebeurt ook uit concurrentieoverwegingen. De pakketten worden steeds uitge breider, aangevuld met servies en andere gebruiksvoorwerpen en dat wordt almaar gekker." Bij Sligro proberen ze daar niet al te veel aan toe te geven. „Bij ons worden de pakketten vaak op de traditionele manier samengesteld. Dat wil zeggen met veel levensmiddelen en maar een paar artikelen van blijvende waarde", zegt Jansen. Eigenaar P. Beerendling van de Kerstpakkettenhal in Zoeter- meer, kiest juist voor het kerst pakket 'nieuwe stijl'. „Bedrijven maken met de huidige hoog conjunctuur absoluut geen probleem van een duur kerst pakket. Wat daar dan in zit? Vaak een goede fles wijn of champagne. Die kosten al ruim honderd gulden per stuk. En om zulk duur spul kun je dan geen simpele kartonnen doos meer doen. Dus krijg je houten trommels met een afbeelding erop, of zilveren bokalen die ook als champagnekoeler te ge bruiken zijn." Zilverkleur is dit jaar hele maal in voor de verpakkingen. Elk doosje of inpakpapiertje dat schittert of lijkt op het gewilde edelmetaal, scoort als een gek. Japan blijkt ook een nieuwe hit. J. Ketting van de Bijenkorf: „De Japanse keuken doet het goed. Dat zie je terug in de kerstpak ketten, met sushi-pakketten en andere Japanse hapjes." De millenniumgekte van eind 1999, vorig jaar de hype, is al weer overgewaaid. „Vorig jaar, met de angst voor de millenni umbug, was dat veel populair der", lacht Jansen van Sligro. „Het millennium is nu hele maal vervangen door de euro; eurocalculators en allerlei prul laria in de vorm of binnen het thema van de euro", aldus L. van Heteren van Albert Heijn. Het inpakken van de kerstpakketten is al in volle gang. FOTO CPD IRIS LOONEN Claim beleggersclub ligt boven de honderd miljoen gulden De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) neemt ge rechtelijke stappen tegen drie grootaandeelhouders van World Online (WOL) die hun aandelenpakket bij de beursgang van het internetbedrijf verkochten. Eerder kondigde de belangenbehartiger van particuliere beleg gers al aan WOL en de begeleidende banken ABN Amro en Goldman Sachs aansprakelijk te stellen voor de gele den schade bij de desastreus verlopen emissie. matie niet klopte en vindt dat zij hun verantwoordelijkheid De VEB houdt de grootaandeel- hadden moeten nemen. „Zij houders, Mallowdale, Melkpad hebben er ook veel geld aan en NS Telecom medeverant- verdiend", aldus De Vries. Hoe woordelijk voor het verlies. Di- hoog de claim precies wordt recteur De Vries meent dat ook kon hij nog niet zeggen, maar zij konden weten dat de infor- grof berekend zal het de hon- DEN HAAG GPD derd miljoen overstijgen. De VEB, die zegt op te treden namens minimaal 8.700 leden, gooit het op misleiding van aandeelhouders. Ontbinding van de koopovereenkomst van de stukken was volgens De Vries 'onhaalbaar'. Tegen de tijd dat de VEB het gelijk aan haar kant kan hebben, bestaat WOL waarschijnlijk niet meer. De internetaanbieder staat op het punt overgenomen te wor den door de Italiaanse bran chegenoot Tiscali. Het inruilen van aandelen voor de oor spronkelijke aanschafprijs is dan niet meer mogelijk. Een schikking is voorlopig niet in zicht. „Op ons voorstel daarover om de tafel te gaan zitten is negatief of afwachtend gereageerd. Misschien willen ze eerst de precieze tekst bestude ren", aldus De Vries, die zo'n optie nadrukkelijk open laat. „We hoeven niet automatisch tot het einde door te procede ren." Nina Brink, oprichtster en oud-bestuursvoorzitter van WOL, heeft persoonlijk van de VEB niets te vrezen. „Brink heeft in onze ogen gehandeld als bestuursvoorzitter van WOL. We stellen het bedrijf aanspra kelijk en haar niet", aldus De Vries. Over het definitieve biedings- bericht dat Tiscali deze week naar buiten bracht is de VEB evenmin te spreken. „Het aan tal aandelen Tiscali dat een be legger krijgt voor zijn aandeel WOL wordt nauwelijks gemoti veerd. Zelf komen we een stuk hoger uit." De schulden die het personeel maakte om aandelen te kopen bij de beursgang, wor den hen kwijtgescholden. „Te kenend voor het hele verhaal", meent De Vries. De VEB-directeur hekelt ver der de speling van een week tussen de uiterste inschrijvings datum en de dag dat de ruilver houding definitief berekend Pas als die is afgerond, kunnen gegadigden inschrijven op de uitvoering van het project. Het gaat om een demonstratiepark van 100 megawatt. Bij de huidi ge stand van de techniek zijn daarvoor 50 tot 70 windmolens nodig. Volgens ingewijden gaat het park zo'n 400 miljoen gul den kosten. Het Nederlandse consortium E-Connection, waarin onder andere Fortis Bank en Smit Ma ritime Contractors vertegen woordigd zijn, heeft nu al ver gunning aangevraagd voor het aanleggen van twee grotere parken op ongeveer 23 kilome ter uit de kust en op waterdiep ten van 20 en 25 meter. Nog nergens ter wereld is ervaring opgedaan met een windpark, waarvan de molens op een der gelijke diepte in de bodem zijn verankerd. A t, t.f -ÏM' SCHIPHOL-OOST Op Schiphol worden niet alleen miljarden kostende nieuwbouwprojecten gerealiseerd. Gistermiddag werd, met het plaatsen van de koepel, het hoogste punt bereikt bij de restauratie van de oude verkeerstoren op Schiphol-Oost. Op 2 februari 2001, precies vijftig 50 jaar nadat de luchtverkeers leiding z'n intrek nam in de koepel op de vijfde verdieping, zal het complex 'De Oude Toren' met een bu siness club, sociëteit, bar, restaurant, en zonneterras officieel worden heropend. Ook het logo van de luchthaven uit de jaren vijftig houdt de herinnering aan lang vervlogen tijden levend. FOTO CAPITAL PHOTOS DEN HAAG ANP toe in staat waardoor de KLM de enige aanbieder is. De NMa zegt dat de kosten die de Nederlandse lucht vaarmaatschappij begroot voor de vluchten naar de Antillen op bedrijfseconomisch redelijke wijze zijn berekend. De kosten voor de route naar Curasao ko men wel hoger uit dan voor vergelijkbare bestemmingen. Dit komt volgens de kartel waakhond doordat naar de An tillen minder vracht wordt ver voerd, het type toestel dat wordt ingezet en de kosten die voortvloeien uit de samenwer kingsovereenkomst met de ALM. De NMa onderzoekt nog klachten over tarieven die de KLM rekent voor de vluchten naar Suriname. De Nederlandse Mededingsau- toriteit (NMa) vindt dat de ta rieven van de KLM voor vluch ten naar de Nederlandse Antil len niet extreem hoog zijn. Er is dan ook geen sprake van mis bruik van een mogelijke mono poliepositie. De kartelpolitie onderzocht de tarieven na di verse klachten van onder meer de sociaal-culturele vereniging Shiva. Op basis van afspraken tus sen de Nederlandse en Antilli aanse overheid zijn de KLM en de Antilliaanse luchtvaartmaat schappij ALM aangewezen als maatschappijen die lijnvluch- ten op de route mogen uitvoe ren. De ALM is hier echter niet wordt. „Dat laat ruimte voor manipulatie", is zijn oordeel. Daarin krijgt hij bijval van uit gerekend Nina Brink. Brink, die nog altijd een be lang van 2,6 procent in WOL heeft, zet ook vraagtekens bij delen van het prospectus. Op merkelijk omdat iedereen viel over de onder haar verantwoor delijkheid gepubliceerde WOL- prospectus. Daarin werd vol gens klagers onvoldoende dui delijk dat zij voor de beursgang een deel van haar pakket had verkocht voor een aanmerkelijk lagere prijs dan de openings koers op het Damrak. 'Geen exclusief patent Viagra' LONDEN AFP Farmacieconcern Pfizer kan geen exclusieve rechten laten gelden op sildenafil, het be langrijkste ingrediënt van zijn erectiepil Viagra. Deze uit spraak deed gisteren het Britse Hooggerechtshof na klachten van concurrent Lilly Icos. Dit bedrijf had geklaagd dat de ex clusiviteit die Pfizer claimt, elk verder onderzoek belemmert. Lilly Icos is zelf bezig met de ontwikkeling van een potentie- pil. Volgens de rechter is het patent dat Pfizer in 1993 in Groot-Brittannië deponeerde, niet meer geldig. De weten schappelijke kennis waarop dat octrooi is gebaseerd, is volgens de rechter inmiddels publiek bezit geworden. AMSTERDAM ANP Het Openbaar Ministerie (OM) heeft gisteren anderhalf jaar celstraf geëist tegen twee ver dachten in de grootste beurs fraudezaak in de Nederlandse geschiedenis, Operatie Click fonds. Daarnaast moeten het duo een boete van een half mil joen gulden betalen, vindt justi tie. Volgens officier van justitie De Graaff runden de voormali ge effectenhandelaren, die hal verwege jaren negentig bij het effectenhuis Oudhoff en bij de Londense vestiging van de bank CSBF werkten, een 'winkel in een winkel'. Behalve voor hun klanten, handelden zij ook re gelmatig voor eigen gewin, zo stelde hij. In die laatste hoeda nigheid zouden beiden deel hebben uitgemaakt van een cri minele organisatie. Justitie stelt dat zij in die or ganisatie door een van de hoofdverdachten werden om gekocht. Dat gebeurde om in formatie uit de markt door te geven die van invloed was op de koers van bepaalde aande len. In ruil daarvoor ontvingen de verdachten grote sommen geld, elk minimaal 550.000 gul den, op een Zwitserse rekening die niet op hun eigen naam stond. Op de zitting zeiden ze maandag niets ongeoorloofds in de zin te hebben gehad. Sa men vormden zij slechts een informeel beleggingsclubje. De winst werd door de drie ge deeld en het geld werd naar Zwitserland gesluisd. Onder zoeksbureau Moret Emst Young vond enkele jaren gele den niets verdachts aan de transacties. De rechter wilde echter meer duidelijkheid en zei daarom graag uitsluitsel van de hoofdverdachte zelf te krij gen. Die zit in Zwitserland. Hij heeft inrtiiddels gezegd dat te willen geven mits het interna tionale opsporingsbevel tegen hem wordt opgeheven. Dat laatste weigert justitie omdat zij hem als de spil van het hele beursschandaal be schouwt. „We hebben hier te maken met een onwillige getui ge", aldus de rechter. De zaak wordt nu zonder zijn getuigenis afgerond. Uitspraak 30 novem ber. HAARLEM PIETER VAN HOVE Dit keer moet het hem lukken. Zaken man Joep van den Nieuwenhuyzen zag vier jaar geleden zijn pogingen stranden om het failliete Fokker over te nemen. Maar zijn interesse in de Nederlandse vliegtuigbouwer is nog immer springle vend. Zo groot zelfs dat de 'bedrijven dokter' binnen afzienbare tijd weer Fok ker-toestellen wil laten bouwen. Dit keer in China. Twee partners heeft de onder nemer al gevonden: een Chinese vlieg tuigbouwer en als geldschieter het con glomeraat Hutchison Whampoa uit Hong Kong. Een solidere basis dan in 1996 en 1997 stelt Van den Nieuwenhuyzen, de perio de waarin hij vergeefs gesprekken voer de met de toenmalige minister Wijers (economische zaken) over een over heidsbijdrage van een kwart miljard gul den voor de doorstart van Fokker. Uit eindelijk besloot de Tweede Kamer in september 1997 een einde te maken aan de slepende kwestie en haar handen van Fokker af te trekken. Dat betekende te vens een streep door de plannen van de ondernemer om de vliegtuigbouwer binnen een jaar weer winstgevend te maken. Behalve de politieke onwil om nóg meer geld te investeren in het verliesge vende Fokker had Van den Nieuwen huyzen te maken met toeleveranciers, die één voor één afhaakten. Bij zijn nieuw avontuur komen zulke proble men volgens hem niet voor. Hutchison Whampoa is één van 's werelds grootste industriële conglomeraten, aldus de za kenman. En die hoeft niet op een mil- joentje meer of minder te kijken. „Bo vendien kan de Chinese vliegtuigbouwer uitstekertd Fokker-materieel namaken. Verder kan zij tegen lage kosten bepaal de onderdelen moderniseren. Wij kun nen dus concurrerend werken." Of dat zo is, moet uit het haalbaarheidsonder zoek blijken. Behalve Van den Nieuwenhuyzen hebben veel zakenlieden of bedrijven na het failissement geprobeerd een door start mogelijk te maken. Eén van de be- kendsten is de Wassenaarse zakenman Jaap Rosen Jacobson. Zijn ambitie was zelfs zo groot dat hij twee jaar geleden al een nieuwe naam had voor de nieuwe onderneming: Rekkof Aircraft, Fokker achterstevoren. De ondernemer besloot een gedeelte van de inboedel, waaron der Fokker-materieel en gereedschap pen, op te kopen en op te slaan in lood sen. Rekkof Aircraft leidt momenteel een sluimerend bestaan, aldus Rosen Jacob son. „We zijn pro-actief bezig", typeert hij de afgenomen belangstelling voor een herstart. Van de plannen van Van den Nieuwenhuyzen is hij al geruime tijd op de hoogte. „We spreken elkaar regelmatig. Ik geef hem dan ook advie zen." Over de kansen laat hij zich niet uit. Wel wil hij kwijt dat Van den Nieu wenhuyzen de nodige struikelblokken moet nemen op diens overname-pad. Als voorbeeld noemt hij de patenten die de diverse leveranciers hebben op de verschillende vliegtuigonderdelen. Zo bezit het Ierse Shorts, dochter van vlieg tuigfabrikant Bombardier, de rechten op de tekeningen van de Fokker-vleugels. Hetzelfde geldt voor onder meer DASA (romp) en Rolls-Royce (motoren). Ook het Nederlandse constructiebe drijf Stork heeft een gedeelte van het zo geheten 'intellectueel eigendom' van de Fokker-constructies in handen. Het con cern heeft na de ondergang van Fokker enkele divisies overgenomen, zoals Fok ker Aerostructures en Fokker Services. De rechten van Stork zijn meer van technische aard. „Als een vliegtuigfabri kant een compleet nieuwe Fokker wil nabouwen, moeten wij het toestel uit eindelijk certificeren", aldus een Stork- woordvoerder. „Wij zijn verantwoordelijk voor de af gifte van het luchtwaardigheidsbewijs en de licenties. Zonder ons kunnen er geen Fokkers worden gebouwd. Van den Nieuwenhuyzen zal dus so-wie-so bij ons langs moeten komen." Stork juicht het initiatief overigens toe. „Hoe meer Fokkers in de lucht, hoe meer opdrach ten dat betekent voor onze dochter Fok ker Services." Joep van den Nieuwenhuyzen ARCHIEFFOTO ANP FRANS VANDER- LINDE

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9