Grote overwinning Leefbaar Utrecht Exclusief voordeel! 'Een huwelijk met veel ruzies hoeft niet slecht te zijn' Leraar mag vrije dagen verzilveren Binnenland BelCompany Netelenbos en ANWB hebben afspraakje Ministeries overwegen actie wegens mogelijke BSE-koe DERDAG 9 NOVEMBER 2000 Professor Frans de Waal geeft college over verzoenende chimpansees Agressie brengt individuen tot elkaar, stelt professor Frans de Waal, apenonderzoeker en hoogleraar aan de Emory University in Atlan ta. „Als er een ruzie is geweest is de behoefte om daarna weer bij elkaar te komen groter dan wanneer er niets is voorgevallen." De Waal was 25 jaar geleden voor het laatst in Leiden Gisteren hield hij een Studium Genera le lezing in een serie over Oorlog en Vrede in het gebouw van het LAK-theater in Leiden. Hij heeft jarenlang onderzoek gedaan sociale ver houdingen bij apen en heeft daar boeken en veel artikelen over geschreven. Zo schreef hij ook het boek Chimpansee Politiek, Machten Seks onder mensapen. Dat gaat over een groep chimpansees die hij van 1974 tot 1979 in het Burgers Dierenpark in Arnhem nauwkeurig be studeerde. Volgens De Waal keken de meeste wetenschappers vroeger veel negatiever naar de aap dan nu. Hij werd soms zelfs beschreven als een verschijning van de duivel. Dat beeld is in de zestiger jaren bijgedraaid. De Waal ziet niet alleen agressie bij een aap: „Bijvoorbeeld bij een onderzoek naar makaken bleek dat agressie maar vijf procent van de tijdsbesteding is. De rest vullen ze met slapen, elkaar vlooien en met elkaar spelen." ,,En als er een conflict optreedt, dan hoort daar gelijk verzoening bij", vertelt De Waal. Een ruzie wordt óf door de partijen zelf bijgelegd met een uitgestoken hand, of er komt een derde partij, bijvoorbeeld een oudere chimpansee-yrouw. Een belangrijke conclusie uit al zijn onderzoe ken is dat mensapen een heel goed gevoel heb ben voor sociale verhoudingen. „Vooral die be middelingen laten zien dat er ook interesse is in andere relaties tussen andere apen. Ze hebben gevoel baat bij goede onderlinge verhoudingen om de groep in stand te houden", zegt De Waal. Hoe meer mensen of dieren elkaar nodig heb ben in een bepaalde relatie, hoe meer baat ze-er ook bij hebben om een conflict goed op te los sen, volgens De Waal. Dat bleek uit een onder zoek met apen die afhankelijk van elkaar waren om popcorn te krijgen. „Je ziet dat de apen dan drie keer zo vaak voedsel met elkaar delen, er is veel meer verzoening." Hij zegt ook dat een hu welijk met veel conflicten niet per definitie een slecht huwelijk hoeft te zijn. „Het gaat erom hoe de conflicten worden opgelost. Als dat goed is, kan de relatie heel stabiel zijn." Een ander punt waar De Waal op wijst is de ma nier waarop mannen en vrouwen, zowel in de mensen als dierenwereld (mensen zijn dieren volgens De Waal), omgaan met ruzies. „Vrou wen hebben een andere strategie. Ze zijn beter in het vermijden of onderdrukken van een con flict. Aan de andere kant kan een vrouw wel veel langer boos blijven." Hij geeft het voorbeeld waarbij er tijdens een vergadering ruzies over de tafel gaan. Tijdens een plaspauze staan de man nen gewoon grappen met elkaar te maken en gaan aan tafel weer verder met hun conflict. Dat is bij vrouwen ondenkbaar. Kans op akkoord rekeningrijden nog kleiner geworden De partij van zanger-presentator en caféhouder Henk Westbroek is opnieuw de grote winnaar geworden van de tussentijdse gemeenteraadsverkiezingen in Utrecht. De partij wint vijf zetels en krijgt hiermee veertien zetels in de raad. In totaal stemde 28 procent van de Utrech ters op de club van Westbroek. Deze oppositiepartij kwam twee jaar geleden vanuit het niets op negen zetels. Leefbaar Utrecht werd toen in een klap de grootste in de Utrechtse raad. Westbroek was gister avond 'ongelooflijk blij' met de winst. „Het is een grote dreun voor het huidige college en het huidige beleid." Daarmee lijken de Utrechters de politiek van de huidige re genboogcoalitie af te straffen. De bouwput, ontstaan door de aanleg van de busbaan door de Utrechtse binnenstad, heeft hen waarschijnlijk naar de op positie gejaagd. De kans is groot dat Leefbaar Utrecht nu wel in het college komt. „We gaan met een rechte rug wet houden", sprak Westbroek cryptisch. De verkiezingen in Utrecht waren nodig vanwege het sa mengaan met Vleuten-De Meem per 1 januari 2000. De opkomst was met 43,46 procent heel laag. Twee jaar geleden was dat nog 56,5. De PvdA verliest twee zetels en komt op zeven. GroenLinks verliest er een en komt op acht. Volgens PvdA-lijsttrekker H. Spekman heeft de PvdA vooral van zichzelf verloren. „In de wijken waar we normaal goed scoren, was de opkomst heel erg laag." GroenLinks is niet ontevreden met het kleine ver lies. Met de samenvoeging was dat verwacht. In Vleuten telt de partij maar zes leden. De nieuwe samenstelling van de Utrechtse gemeenteraad be tekent ook dat de kans dat Utrecht nog akkoord gaat met het experiment voor het reke ningrijden van minister Nete lenbos van verkeer nog kleiner is geworden. In de oude raad hadden de tegenstanders van dat experiment een meerder heid van één zetel. In de nieu we samenstelling is die meer derheid gegroeid naar tenmin ste zeven. Ook in andere plaatsen wa ren er tussentijdse verkiezin gen. In De Bilt, dat is uitgebreid met Maartensdijk, werden de lokale partijen de dupe van de herindeling. Zowel Gemeente belangen Maartensdijk als de ABBP (De Bilt) moet genoegen nemen met één zetel in de nieuwe 27 zetels tellende ge meenteraad. In het nieuwe Woerden, dat is samengevoegd met Harmeien, deden de lokale partijen het juist goed. Twee nieuwelingen dienen zich aan: Woerden 2006 met één en In- wonersbelangen met twee ze tels. De verschuivingen in de nieuwe Woerdense raad zijn niet groot. Nieuw is wel dat een vader en een dochter samen deel uitmaken van de gemeen teraad; vader Jelle Ypma en zijn 20-jarige dochter Loes, beiden van de PvdA. Dochter Loes stond op een eigenlijk kansloze vijfde plaats op de lijst, maar kreeg veel voorkeursstemmen. Lijsttrekker Henk Westbroek van Leefbaar Utrecht staat journalisten te woord na het bekend worden van de verkiezingsoverwinning van zijn par tij FOTO CPD MARCO HOPFSTE Extreem-rechts weg in Utrecht UTRECHT GPD Met het verlies van de enige ze tel van het Nederlands Blok is extreem-rechts voor het eerst sinds 1986 niet meer vertegen woordigd in de Utrechtse ge meenteraad. Wim Vreeswijk zat tot 1994 in zijn eentje in de raad. Eerst voor de Centrum Partij en later voor de Centrum Democraten. In 1994 kreeg hij versterking van nog drie ex treem-rechtse raadsleden. Vreeswijk was toen inmiddels overgestapt naar het Neder lands Blok. Na de voor ex treem-rechts slecht verlopen verkiezingen van 1998 bleef Vreeswijk .alleen over in de Utrechtse raad. Schiedam is nu de enige Nederlandse gemeen te met een raadslid van ex treem-rechts. 'Boorvergunning Biesbosch strijdig met richtlijnen' BREDA ANP De rechtbank in Breda vindt dat minister Jorritsma van eco nomische zaken geen vergun ning voor proefboringen in de Biesbosch had mogen afgeven. Volgens de uitspraak van de rechtbank heeft Jorritsma in strijd gehandeld met de Euro pese Habitatrichtlijn, die de be scherming van vogels regelt. De rechtbank heeft met deze uit spraak het Overlegorgaan van het Nationaal Park de Bies bosch in het gelijk gesteld. De minister verstrekte de Ne derlandse Aardolie Maatschap pij (NAM) begin dit jaar een vergunning om een proefboring naar gas te verrichten onder het hart vap de Biesbosch. Volgens onderzoeken van de NAM zit onder het gebied mogelijk een gasveld van drie miljard kubie ke meter. Het overlegorgaan Biesbosch ging in beroep bij de rechter. Een aantal Biesboschgemeen- ten en de provincies Noord- Brabant en Zuid-Holland sloten zich hierbij aan. Ook de Tweede Kamer veroordeelde de handel wijze van Jorritsma. Blu tot 325/ voordeel bij een nieuw Telfort Clarity abonnement! Exclusief bij BelCompany: geen aansluitkosten 3 maanden geen abonnementskosten Biauw dispiay Tnlfuncti^^ Motorola Timeport 250 Gewicht 102 gram Beltijd 210 min. Standby tot 140 uur Infrarood modem iek/Dal mobiel d gelden afwijkende l DEN HAAG ANP Leraren mogen al hun adv- dagen inleveren en in extra loon omzetten. Dat heeft mi nister Hermans van onder wijs gisteren met de onder wijsbonden afgesproken. De Tweede Kamer had om de maatregel gevraagd, omdat hierdoor het groeiende lera rentekort wordt bestreden. In de CAO was al afgespro ken dat 51 van de 131 adv- uren verzilverd mochten wor den. Nu mogen leraren al hun vrije uren vrijwillig 'vol- werken'. De mogelijkheid om de vrije tijd op te sparen om op een later moment op spaarverlof te gaan blijft. Hermans trekt 24 miljoen gulden extra uit voor de flexi bilisering van de arbeidstij den. Met dit geld kunnen scholen conciërges of ander ondersteunend personeel aantrekken. Ook kunnen ze hiermee hun docenten beta len die voor verzilvering van adv-dagen kiezen. Als leerkrachten op vrijwil lige basis langer werken, hoe ven scholen minder vaak ex tra personeel aan te trekken. Basisscholen hebben erg veel moeite met het vinden van nieuwe leraren en ook in het middelbaar onderwijs stijgt het docententekort in ieder geval de komende twee jaar nog. De Onderwijsbond CNV spreekt van 'een noodmaat regel'. De bond is eigenlijk te gen volledige verzilvering van vrije dagen, maar slikt dit nu toch. „We hebben begrip voor de situatie en willen de maatregel op korte termijn een kans geven", verklaart bestuurder F. van Rooij. „En we hebben toch iets aan compensatie gekregen", wijst hij op de 24 miljoen voor ver laging van de werkdruk. Ook de Algemene Onder wijsbond (AOb) moet drie keer slikken. Volgens onder handelaar T. Rolvink was dit resultaat echter het maximaal haalbare. „We hebben er wat geld uitgesleept, maar had den dit liever bestemd voor de scholen waar de proble men het grootst zijn." DEN HAAG ANP DEN HAAG ANP Minister Netelenbos (Verkeer) en ANWB-directeur G. van Woerkom praten weer met el kaar. Van Woerkom liet de mi nister vanochtend weten in te gaan op de uitnodiging voor een gesprek. Ze kwamen elkaar tegen op een bijeenkomst over rekening rijden en negeren was onmoge lijk: Netelenbos zat achter een tafeltje direct naast Van Woer kom. Aanleiding voor de ruzie was het onderzoek dat Netelenbos wil laten doen naai" de relatie van haar ministerie met de ANWB. De ANWB is monopo list als het gaat om bewegwijze ring in opdracht van overhe den. De minister wil marktwer king. Van Woerkom reageerde furieus op het onderzoek om dat Netelenbos een link legde met het rekeninglijden, waar de ANWB tegen is. Volgens Van Woerkom was dat de echte re den voor het onderzoek. Doel van het gesprek, dat op korte termijn zal plaatshebben, is de lucht te klaren. „Natuurlijk gaan we om de tafel", aldus Van Woerkom. Hij wil niet vooruitlopen op de mogelijk heid alsnog gezamenlijk onder zoek te doen. De ministeries van volksge zondheid en landbouw bekij ken nog of ze in actie moeten komen wegens een koe met BSE-verschijnselen. De koe is vorig jaar januari al geslacht. Het vlees is inmiddels opgege ten. Mogelijk is familie van de koe besmet met de erfelijke gekkekoeienziekte BSE. De ziekte kan bij mensen leiden tot de dodelijke hersenziekte Creutzfeld-Jakob. Een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid bevestigde gisteren dat de be trokken koe destijds niet is on derzocht, ondanks ziektever schijnselen. De Algemene In spectiedienst (AID) ontdekte in april 1999 dat de veearts een valse verklaring had afgegeven voor de koe. De man had het dier helemaal niet in leven ge zien. Hij is daarvoor in septem ber 2000 veroordeeld door het tuchtcollege van dierenartsen. Ook moest hij duizend gulden schikking betalen aan justitie te Groningen. Volgens volksgezondheid is het geen gebruik dat verwanten van mogelijke BSE-gevallen worden onderzocht. „Normaal onderzoeken we alleen familie van echte BSE-gevallen. Bij de ze koe is de ziekte echter niet meer vast te stellen. We bekij ken daarom of we toch de fami lie of andere sporen moeten onderzoeken", aldus een woordvoerder van het ministe- Japan wil snel uitspraak over ereschulden TOKYO HESTER VAN NUNEN CORRESPONDENT Onverwacht hebben Japanse landsadvocaten voor een snelle uitspraak gepleit in de rechts zaak die de Stichting Japanse Ereschulden (JES) tegen hun staat heeft aangespannen. Dat bleek vanochtend tijdens een zitting in het Hoge Gerechtshof van Tokio. De advocaten van JES willen daarentegen wat tijd rekken. Daarmee zijn de rollen omge draaid. Jarenlang heeft de stich ting zich ingezet voor een vlot vonnis in de zaak die zij in 1994 namens 80.000 oorlogsgetroffe nen tegen Japan heeft aange spannen, vooral omdat van de oorspronkelijke eisers er steeds meer overlijden. JES eist een vergoeding van 22.000 dollar per slachtoffer, voor het aangedane leed tijdens de Japanse bezetting van toen malig Nederlands-Indië. Twee jaar geleden oordeelde de rech ter dat Japan wel verantwoor delijk is voor het leed maar daarvoor geen compensatie hoeft te betalen; dat is na de oorlog in een bilateraal verdrag geregeld. Tegen die uitspraak loopt een hoger beroep. Dat de JES-advocaten er juist nu voor hebben gekozen niet meer te streven naar èen snelle afhandeling is uit oogpunt van taktiek. In Japan zou een ten dens gaande zijn van aanpas sing aan internationaal recht. JES vindt het gunstiger om dat af te wachten. Van Aartsen bezoekt Eritrea ASMARA ANP Minister Van Aartsen van bui tenlandse zaken is gisteravond aangekomen in de Eritrese hoofdstad Asmara. Van Aartsen spreekt daar met zijn Eritrese collega Abdella en met de Eri trese president Afewerki. Ook brengt hij een bezoek aan de grens met Ethiopië waar Neder landse mariniers in december hun kamp zullen opslaan. j,)bleemloos transport kernafval fELE» Het vierde en voorlopig laatste transport met kernaf- i Petten naar Borssele is gisteren zonder noemenswaardi- oblemen verlopen. Dertien actievoerders die zich in Petten lien van de poorten hadden vastgeketend, zorgden voor on- fer een kwartier oponthoud. Dat tijdverlies is onderweg [ingelopen. Net over de grens van Noord-Brabant met Zee- jdemonstreerden ongeveer twintig actievoerders van de So- ïjtische Partij. De mobiele eenheid dirigeerde de demon- lten van de berm langs de A58 terug naar een parkeer- Verder verliep de actie ludiek. De actievoerders zorgden [muziek, een hapje en een drankje. Het transport kon onge- ajêrd de met protestborden aangegeven plaats van de actie «ren. J FOTO GPD MARTIN MOOIJ j IJïjrriët Freezerring voor Zuidema bp am Elga Zuidema (56), oprichtster van het Landelijk fieflëgVrouwen en Arbeidsongeschiktheid, krijgt de Harriët t efeerring 2000 van het feministische maandblad Opzij. Ze iro» de onderscheiding voor haar inzet voor belangen van jeiLen in de WAO, aldus de jury. De winnares, van oorsprong mwwerkster, belandde op haar 34ste zelf in de wao na een la een jaar werd ze, hoewel niet genezen, uit de arbeidson- liktheidsregeling gezet. In 1984 stichtte zij het landelijk :g om, zoals zij verklaarde, de WAO-vrouw zichtbaar te ricord bij veiling oude wijnen erdam Een veiling van oude wijnen bij Christie's in Am- n heeft dinsdag de recordopbrengst van bijna 2,2 miljoen opgeleverd. Bijna alle 1.300 kavels werden verkocht, zo ilde het veilinghuis gisteren. Toppers waren onder andere t [flessen champagne van het huis Heidsieck Monopole Co 4)07 (8.640 gulden per stuk) en twaalf flessen Chateau Pé- |iit 1950 (62.400 in totaal). ipaq slachtoffer van hacker Na de dubbele inbraak op de server van Microsoft is de rlandse hacker Dimitri nu door de beveiliging van de inter- lale site van computerbedrijf Compaq gedrongen. Het intving van de hacker uit Delft een link naar de site van iaq. Op die pagina bleek het mogelijk om commando's le dos-prompt van een server te sturen, waardoor bestan- ionden worden gewist, verplaatst of veranderd. Volgens imputerspecialist kunnen kwaadwillenden de site van iaq daarmee eenvoudig lamleggen. feld van Wilhelmina vernield porn Het bronzen beeld van koningin Wilhelmina aan de hkan in Apeldoorn is gistermiddag beschadigd. Een 43-jarige uit Apeldoorn takelde het beeld toe met een steigerpaal, [olitie hield de verwarde man daarna aan. Het beeld mist amntje van de neus en is beschadigd aan de wang en slaap, k gemaakt door de kunstenares Greet Grottendieck. Prinses riet onthulde het in 1998. Wat het motief van de man is, is ipuidelijk, aldus de politiewoordvoerder. De man is psy- h in de war. De dader is met een proces-verbaal op zak (bedragen aan zijn behandelaars. jent redt vrouw van verdrinking 'ltzDoor kordaat optreden van een toevallig passerende [eagent is een 30-jarige vrouw uit het Limburgse Bocholtz lagavond op het nippertje aan de verdrinkingsdood ont- v reed voor het eerst van haar leven in een auto stuurbekrachtiging. Toen ze de net aangeschafte wagen in 'oonplaats uitprobeerde, verloor ze bij een bocht de con- iver het vederlicht sturende vehikel en reed een visvijver irschillende automobilisten en andere weggebruikers za- et ongeluk gebeuren, maar niemand stopte om de vrouw Ipen. Een toevallig passerende 46-jarige politieagent in kwam wel in actie en haalde de vrouw uit het water. pcartesprijs voor De Leeuw i De Nederlandse wetenschapper Dago de Leeuw heeft Jn met twee Britse collega's de Descartesprijs gewonnen, lijgen als eersten deze Europese prijs, met het bijbehorende ifedrag van 1,45 miljoen gulden, voor hun wetenschappelij- ferk en internationale teamwerk. De Leeuw is actief op het ld van elektronica. Zijn medeprijswinnaars, Tim Smith en JLehman, doen werk op het terrein van respectievelijk che- Jn genetica. jtuurders AFMP stappen op ilder Drie van de veertien bestuursleden van de Algeme- fderatie Militair Personeel (AFMP) hebben met onmiddel- igang hun functie neergeleci. De drie bestuurders, die de tklijke Luchtmacht en de Koninklijke Marine vertegën- Igden, zijn opgestapt wegens een diepgaand verschil van ig over het functioneren van de vakbond.De AFMP zit len in een reorganisatie. Volgens de drie opgestapte be sleden heeft de nieuwe structuur onder andere tot gevolg -Je afstand tussen bestuurders en leden alleen maar groter iMlt. Ook zeggen de bestuursleden het vertrouwen te hebben ren in de secretaris, die een belangrijke rol speelt bij de in- igvan de nieuwe bondss'tructuur. Verzoek naar middel ephedra _i De Keuringsdienst van Waren gaat onderzoek doen [het kruidengeneesmiddel ephedra, zo heeft een woord- per van het ministerie van volksgezondheid meegedeeld. In zouden in twee jaar tijd zeker tien doden zijn gevallen en [en mensen gezondheidsschade hebben opgelopen door prkingen van ephedra. Het middel kan leiden tot hersen- pingen, ook bij jonge mensen. Ephedra is verwerkt in som- i natuurlijke afslankmiddelen en spierversterkende prepa- Ook kan het in 'herbal' xtc zitten, de tegenhanger van pische xtc. Ook in Nederland zijn deze middelen te krijgen. wil af van band met Vaticaan |aag» Een deel van de D66-achterban vindt dat Nederland p Europese Unie de diplomatieke betrekkingen met het Va lt moeten verbreken. De D66'ers vinden dat Nederland en Iiropese Unie het Vaticaan ten onrechte als een staat erken- [Daarmee krijgt de katholieke kerk in internationale fora als ipenigde Naties een hogere status dan andere religies. Dat 'Bgens de D66'ers in strijd met de gelijkwaardigheid van alle psbeschouwingen. Een motie van die strekking zal op 18 en pvember op het D66-congres door D66-europarlementariër per Laan worden verdedigd. Een soortgelijke motie werd f antal jaren geleden met een nipte meerderheid door de le- •pan D66 verworpen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7