Brussel wil uitbreiding EU op stoom houden (j tjesversneller LEP gaat dicht Een spook waart door Bosnië, het spook van het nationalisme Buitenland nse bewindsman blijft kkelen van runderlapjes Jaarmarkt in Pushkar Libanon bekneld tussen Syrië en Israël 'Barak voert akkoord over bestand niet uit' oersk wel degelijk op Ier vaartuig gebotst' ËRDAG 9 NOVEMBER 2000 AFP Agence France Pret nz hoopt op Europese Hof burg Het Europese Hof voor de Mensenrechten heeft In een klacht in behandeling genomen van voormalig feider Egon Krenz. Hij meent dat zijn veroordeling wegens fcrden op vluchtelingen aan de oude Duits-Duitse grens lending is van de Europese Conventie voor de Rechten ■Mens. Naast Krenz hebben ook de voormalige minister - ënsie Heinz Kessler, diens plaatsvervanger Fritz Streletz ex-grenswacht de klacht ondertekend. Krenz heeft 6,5 - I gekregen, Kessler en Streletz zijn vervroegd vrijgelaten de straf van grenswacht is niets bekend. Het Europese deeltjeslaboratorium CERN in het Zwit- enève heeft gisteren besloten de oude LEP-deeltjesver- toch definitief te sluiten om zo snel mogelijk te kunnen t en met de bouw van een sterkere versneller, de LHC. ee neemt het lab het risico dat de Amerikanen er van- ian met de ontdekking van het geheimzinnigste deeltje t heelal, het Higgs-deeltje. Peter Higgs, een Edinburghse oeker, veronderstelde dertig jaar geleden het bestaan van dtje, dat alle andere materie haar massa geeft. Niets zou t hebben zonder het Higgs-deeltje, zo luidt de theorie. |(j irverbod bij storm in Kanaal' Als het stormt, mag er geen schip meer varen door het en op de Noordzee. De Franse minister van transport, t, heeft gisteren gezegd dat hij dit voorstel zal doen aan mationale Maritieme Organisatie. Franse bonden van :nden hebben al verklaard dat 'de zekeringen van de be- lan kennelijk zijn gesprongen', en dat zo'n voorstel lis jk voor eeuwig belachelijk maakt omdat het gewoon on- fltil baar is. „Elke dag komen hier 600 tot 700 schepen voor- H is afkomstig uit Singapore of Zuid-Amerika richting Ant- i of Rotterdam. Waar laat je die als het gaat stormen?", een woordvoerder schamper op. Aanleiding voor het il is de niet aflatende reeks scheepsrampen voor de Fran- ipa blijft president Tanzania ■{alaam» DeTanzaniaanse president Benjamin Mkapa e verkiezingen van 29 oktober overtuigend gewonnen, ionale kiescommissie maakte woensdag bekend dat de ;e Mkapa 71,7 procent van de stemmen heeft behaald, 's partij Chama Cha Mapinduzi (CCM) won een ruime >rheid in het parlement. >renica-proces stilgelegd g» Rechter Riad heeft gisteren de zaak-Krstic voor onbe- tijd geschorst. Het Joegoslavië-Tribunaal heeft momen- m nieuwe getuigen ter beschikking. Het Srebrenica-pro- rdt hoogstwaarschijnlijk op 20 november hervat. Dan zal hisch-Servische generaal Krstic opnieuw in het getuigen- tplaatsnemen, als hij afdoende is hersteld van de dinsdag )erde operatie aan zijn been. |ijn betoogt tegen extreem-rechts Berlijn verwacht later vandaag 100.000 betogers tegen i-rechts. De stoet wordt aangevoerd door president Rau, inselier Schroder en de voorzitters van alle politieke i, en voert van de hoofdsynagoge in de stad naar de Inburger Tor. Het Duitse kabinet heeft gisteren besloten izoek om een verbod van de extreem-rechtse Nationaal- Iratische Partij (NPD) voor te leggen aan het hof voor aan de grondwet, het Bundesverfassungsgericht in he. irtengeld wegens Griekse ramp De eigenaar van de Griekse veerboot Express Samina, eptember bij het eiland Paros verging, moet een van de enden van de ramp 640.000 gulden smartengeld uitbeta- t heeft een Griekse rechtbank gisteren bepaald. Rederij i Flying Dolphins gaat in beroep tegen de uitspraak, loet als waarborg binnen drie dagen een cheque ter van 640.000 gulden bij de rechtbank inleveren. De ramp zeker 80 opvarenden het leven. Tientallen overlevenden estaanden van slachtoffers eisen smartengeld. Het was n voor het eerst dat een rechter uitspraak deed in een se minister van land- lavany, heeft gisteren erd de consumenten e stellen door duidelijk n dat hij en zijn kinde- ivlees blijven eten. „Ik dvlees, mijn kinderen indvlees, alle weten- rs die in de gekke- iekte zijn gespeciali- ten rundvlees en ook ideren doen dat", zei - ndsman in de wandel - 1 van het parlement. - leidene Franse super- waarschuwden twee geleden dat ze mis- vlees hebben verkocht de gekke-koeienziekte as besmet. Dat leidde lek onder de Fransen, ook maar het minste an rundvlees kleefde, Eerste nieuwe leden zijn welkom in 2004 elden bevestigen dat de stus vergane Russische lerzeeër Koersk in bot- ekomen met een ande- zeeër. Dit verklaarde de te vice-premier Ilja Kle tteren tegenover pers- Interfax. Klebanov is tet het onderzoek naar die aan 118 opvaren den kostte, door duikers gemaakte elden is te zien dat de hoogte van de eerste timenten is vervormd manier die alleen het an zijn van een botsing, banov. Hij wil nog geen ve conclusies trekken, tdt dat 'de beelden seri- 'estiging geven' van de teorie. Volledige zeker- pas worden verkregen tak de Koersk komend wordt geborgen, aldus Temier. De Europese Commissie wil de uitbreiding van de Euro pese Unie met twaalf landen uit Midden- en Oost-Euro pa op stoom houden, zonder overhaast te werk te gaan. Met een strak spoorboekje en enige souplesse bij nale ving van de vele EU-regels kunnen de eerste nieuwko mers in 2004 toetreden. Commissievoorzitter Prodi ver wacht dat de kersverse leden dat jaar al meedoen met de verkiezingen voor het Europees Parlement. brussel marc peeperkorn hetty van roou Zomer 2004 als eerste moment voor toetreding is wel een te genvaller voor Polen, veruit het grootste land onder de EU-kan- didaten. De Poolse regering mikt al geruime tijd op 2003, een datum die eerder ook door minister Van Aartsen (buiten landse zaken) is genoemd. Brusselse diplomaten hebben deze ambitie steevast als 'illu soir' terzijde geschoven. Prodi maakt zich vooral zor gen over een mogelijke fikse vertraging van de EU-uitbrei ding. De Commissie, het dage lijks bestuur van de EU, wil daarom de druk op de onder handelingen met de kandidaat lidstaten opvoeren. Brussel en de kandidaten praten al sinds 1998, maar de echt moeilijke zaken worden steeds doorge schoven. De kandidaten moe ten ruim 80.000 pagina's EU- wetgeving overnemen vóór ze het begeerde lidmaatschap krij gen. De mate waarin de landen daarin slagen verschilt enorm, zo blijkt uit de voortgangsrap porten die de Commissie giste ren presenteerde. De econo mieën van Malta, Cyprus, Po len, Hongarije, Tsjechië, Slove nië en Estland zijn inmiddels 'klaar' voor de EU. Voor Slowa kije, Litouwen en Letland is dit pas over enkele jaren het geval, terwijl Bulgarije en Roemenië nauwelijks zijn begonnen hun industrieën te moderniseren en de staatssteun te beperken. Corruptie, fraude en andere economische misdrijven zijn nog steeds schering en inslag in kandidaatlanden, aldus de Commissie. Ze noemt de over heidsfinanciën van vrijwel alle nieuwkomers 'zorgwekkend'. Bij toetreding moeten deze eco nomische misstanden zijn ver holpen. Meer druk op de ketel maakt het volgens de Commissie mo gelijk het toetredingsoverleg met landen als Polen en Tsje chië eind 2002 af te ronden. De parlementen van de huidige EU-landen hebben dan ander half jaar om hun goedkeuring uit te spreken. zou de regering het al lang hebben verboden", aldus Glavany. „Ik denk dat we nu met een psychose en irratio neel gedrag te maken heb ben." De actie van de bewindsman doet denken aan die van de Britse minister Gummer, die begin van de jaren negentig zijn dochtertje voor een televi siecamera een hamburger liet eten om aan te tonen hoezeer hij het Britse rundvlees ver trouwde. Onlangs spraken adviseurs van de regering in Londen de vrees uit dat het aantal Britten dat de komende jaren aan de ziekte van Creutzfeldt-Jakob sterft, de 100.000 kan over- schijden. Aangenomen wordt dat deze ziekte wordt veroor zaakt door het eten van vlees dat met BSE is besmet. tel aviv ad bloemendaal correspondent De opgelopen spanning in het Midden-Oosten blijkt niet al leen uit de voortsmeulende Palestijnse Aksa-intifada, maar ook uit toenemende nervositeit in de verhouding tussen Israël, Syrië en Liba non. Israëlische politici en ge neraals waarschuwen voor de ernstige gevolgen die een nieuw incident aan de grens met Libanon kan hebben. De chef van Israëls generale staf zei deze week zelfs dat de Sy rische president, Bashar al-As- sad, nu bereid is de strijd aan te binden met Israël om zich een sterke positie te verwer ven in de Arabische wereld. De kans op een oorlog is vol gens de stafchef nu groter dan in vele jaren. In Israël neemt niet iedereen die waarschuwingen even se rieus. Ze lijken niet helemaal los te staan van een smeekbe de van de legerleiding om een kleine vier miljard shekel (2,5 miljard gulden) extra uit te trekken voor defensie-aanko pen. Maar niets wijst erop dat men in Damascus en Beiroet de Israëlische dreigementen lichtvaardig opvat. De Libane se en Syrische media staan vol over Israëlische aanvalsplan nen. Het verklaart ook waarom president Assad zich deze week buitengewoon geïrri teerd toonde over de aanzwel lende roep in Libanon om ver trek of hergroepering van de 35.000 Syrische militairen in het land. Zijn onvrede kwam het duidelijkst tot uiting in de harde maatregelen tegen Walid Jumblatt, de politiek lei der van de Druzische minder heid en een veteraan uit de burgeroorlog. Jumblatt, vele jaren een trou we bondgenoot van de Syri- ers, gebruikte een debat in het Libanese parlement om voor zichtig kritiek te uiten op de Syrische aanwezigheid. Dat werd onmiddellijk gestraft. Jumblatt mag Syrië niet langer als VIP betreden. Dat betekent onder meer dat hij in de rij moet staan bij de grenspost aan de weg Beiroet-Damas- cus, en dat hij niet langer zon der meer toegang heeft tot Sy rische regeringsfunctionaris sen. Jumblatt formuleerde zijn aanval heel voorzichtig. „Ik begrijp best dat de statione ring van een aantal Syrische troepen van belang is in ver band met strategische doel einden en de Syrische natio nale veiligheid", zei hij. „Maar ik hoop dat het Syrische lei derschap een aantal zaken die niets van doen hebben met strategische vereisten zal her overwegen." En: „Als de aan wezigheid noodzakelijk is, la ten we dan in elk geval een termijn vaststellen." Bij het Taif-akkoord van 1989, dat het einde inluidde van de burger oorlog, hebben Libanon en Syrië afgsproken dat de aan wezigheid van Syrische troe pen in Libanon tijdelijk zou zijn. Namens Damascus antwoord de het parlementslid Assem Kanso, vertegenwoordiger van de Libanese afdeling van de Syrische Ba'ath Partij. Kanso beschuldigde Jumblatt van weinig minder dan collabora tie met Israël. „De oorlog met Israël staat voor de deur", zei hij. „Het Libanese verzet, Sy rië, het hele Libanese volk en het leger liggen te wachten, niet alleen op de Israëliërs, maar ook op openlijke en ge heime agenten. Zij zullen geen bescherming genieten van de geweren van de verzetstrijders door de wijk te nemen achter rode lijnen of door ambassa des in te vluchten." Het was in feite een oproep tot liquidatie. Parlements voorzitter Nabih Beri werd er zo nerveus van dat hij Kanso's dreigement uit de parlemen taire notulen liet schrappen. Ook premier Hariri zit met het conflict in zijn maag. Het de bat over de Syrische aanwe zigheid komt volgens hem op een verkeerd moment. „We zijn vergeten dat er een vijand aan onze grenzen staat die ons kwaad wil berokkenen en die ons land en onze soeverei niteit bedreigt", zei hij in een verwijzing naar Israël. Aantijging Peres tijdens kabinetszitting pushkar Gisteren is de grote jaarlijkse veemarkt begonnen in Pushkar, in de woestijnachtige Indiase deelstaat Rajastan. Het loven en bieden duurt vijf dagen. Op de markt worden ongeveer vijftigduizend kamelen, paarden en koeien aangevoerd. foto epa arko datta tel aviv ad bloemendaal Premier Barak van Israël wei gert de bestandsovereenkomst met de Palestijnen uit te voe ren. Die beschuldiging uitte mi nister Peres gisteren in het Isra ëlische kernkabinet. Volgens een door de Israëlische radio aangehaalde bron zei Peres dat Israël in strijd met de afspraken een aantal Palestijnse dorpen en steden afgesloten houdt. Ba rak ontkende dat niet. Hij zei dat hij Arafat niet vertrouwt en dat de Palestijnse leider, en niet hijzelf, stelselmatig overeen komsten schendt. Het kernkabinet besprak gis teren in een besloten zitting mogelijkheden voor een verde re scheiding tussen Israëlische en Palestijnse gebieden. Barak deed niet nader omschreven voorstellen, die hem op felle kritiek kwamen te staan van mi nister Ramon. Volgens Ramon betekent Baraks plan een schending van wat informeel is overeengekomen op de topcon ferentie van Camp David, eer der dit jaar. Gisteravond, op een herden kingsbijeenkomst voor de in 1995 vermoorde premier Rabin, zei Barak dat het geweld op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook niet kan door gaan. Israël zal er een eind aan maken, beloofde hij, 'met poli tieke of met andere middelen'. Vier Palestijnen en een Israëli sche wouw kwamen gisteren in de bezette gebieden om het le ven. Arafat is gisteren via Cairo en Londen naar Washington ver- troken. Vanavond heeft hij daar een geprek met de Amerikaanse president Clinton. Tijdens zijn tussenstops sprak Arafat met president Mubarak van Egypte en met de Britse premier Blair. De Palestijnse leider wil in Washington, en later op een zit ting van de Veiligheidsraad in New York, vragen om een inter nationale militaire waarne- mersmacht" van tweeduizend man voor de bezette gebieden. Blair vertelde hem gisteren dat er geen enkele kans bestaat dat zo'n verzoek wordt ingewilligd zolang Israël zich daartegen verzet. Arafat zei dat Israël de afspraken die zijn gemaakt bij de topconferentie van Sharm el-Sheich niet is nagekomen, ook niet na de bijeenkomsten die hij heeft later gehad met de Israëlische ministers Shachak en Peres. De Russische marine nam zondag al een voorschot op de botsingtheorie door te stellen dat een NAVO-onderzeeër schuld heeft aan het vergaan van de Koersk. Volgens de ma rine moet alleen nog worden vastgesteld of die westerse duikboot een Amerikaanse of Britse was. Londen en Was hington wijzen deze theorie van de hand. Wel hebben de twee NAVO-landen bevestigd dat zij op het moment van de ramp onderzeeërs in de Barentsz-Zee hadden. Klebanov berichtte voorts dat duikers een tweede brief van een bemanningslid van de Koersk hebben gevonden. De schrijver meldt niet lang meer bestand te zijn tegen de enor me luchtdruk in de gezonken duikboot. De brief is gevonden in hetzelfde compartiment waar eerder een notitie in de zak van kapitein-luitenant Ko- lesnikov werd gevonden. Verscheurde Balkanrepubliek kiest zaterdag nieuwe parlementariërs boedapest cees van zweeden correspondent Bosnië gaat zaterdag andermaal naar de stembus. Vijf jaar na het uitbre ken van de vrede waart het spook van het nationalisme er nog steeds rond. Politici van de drie nationalistische partijen spelen zonder schroom de etnische kaart, hoewel hun aanhang afbrokkelt. Servië is vernederd, Kosovo ver scheurd, Macedonië verpauperd. Maar geen Balkan-land is ellendiger uit de oorlog gekomen dan Bosnië, ooit een toonbeeld van etnische integratie. Bosnië is zowel vernederd als ver scheurd als verpauperd. Het land werd bij de wede van Dayton in twee brokken gehakt, die elk hun ei gen leger hebben. Veertig procent van de beroepsbevolking is werkloos, zes tig procent van de inwoners leeft on der de armoedegrens. Honderddui zenden huwelijken zijn stukgelopen, meer dan een miljoen mensen zijn nog altijd niet teruggekeerd naar hun huizen. De bron van alle ellende was de opris ping van nationalisme die in 1992 de oorlog tussen Serviërs, Kroaten en moslims in het land veroorzaakte. Die oorlog eiste 200.000 levens en eindigde drie jaar later in een nederlaag voor ie dereen. Maar als Bosnië zaterdag naar de stembus gaat om een nieuw parle ment te kiezen, is nationalisme niette min andermaal troef. In het Servische deel van Bosnië, de Republika Srpska, stevent de nationa listische Servische Democratische Par tij (SDS) op een klare overwinning af. De SDS, zo bleek deze week uit een peiling door het onafhankelijke maga zine Ekstra, geniet de steun van 46,1 procent van de Servische bevolking. De SDS is de partij van Radovan Ka radzic, de voortvluchtige leider die er onder meer van wordt verdacht de moord op zevenduizend moslims in Srebrenica te hebben georganiseerd. De SDS ontkent iedere band met Ka radzic, maar slechts weinig mensen in de Republika Srpska hechten daaraan geloof. Volgens het Internationale Cri sis Comité (ICC) wemelt het van de oorlogsmisdadigers op sleutelposten in de republiek. Ten minste 75 Serviërs die worden gezocht door het tribunaal in Den Haag, spelen er voor burge meester of officier bij de politie. SDS-leider Mirko Sarvovic poogde zijn partij de afgelopen weken te presente ren als een club die met het belaste verleden heeft gebroken. Maar Richard Holbrooke, destijds onderhandelaar in Dayton en nu Amerikaans ambassa deur bij de Verenigde Naties, om schreef de partij als 'een criminele or ganisatie' die verboden zou moeten worden. Zo ver ging de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE), die de verkiezingen organiseert, niet. Maar de OVSE trad wel op tegen enke le andere uitwassen van nationalisme. In het andere deel van Bosnië, de Fe deratie van Moslims en Kroaten, ver: bood de OVSE de gangbare praktijk om met nationalistische demagogie goedkope stemmen te winnen. De ver kiezingscampagne in Bosnië, de derde sinds de wede van Dayton, is volgens het Helsinki Comité voor Mensenrech ten 'de smerigste tot nu toe'. De islamitische Partij voor Democrati sche Actie (SDA) plakte de hoofdstad Sarajevo vol met teksten als: 'Ze kiezen allen leiders van hun eigen soort, waarom u niet?'. En de Kroatische HDZ vatte de keuze van 'zijn' kiezers samen in de woorden: 'Zelfbeschik king of uitroeiing?' Deze laatste poster werd door de OVSE verboden, evenals een televisiefilmpje van moslims op paarden, die - met een huilend kind op de achtergrond - de aanval inzet ten. De populariteit van de nationalisten in Bosnië is des te opmerkelijker, nu hun geestverwanten in Servië en Kroatië het veld hebben geruimd. In Servië moest president Milosevic vorige maand plaats maken voor de gematig de nationalist Kustonica, terwijl Kroa tië na de dood van HDZ-generalissimo Tudjman op weg is een normale de mocratie te worden. Afgaande op de opiniepeilingen zal Bosnië er niet in slagen zijn zwarte verleden af te schudden, hoewel er één lichtpunt is: de Sociaal Democratische Partij (SDP). Deze partij, de enige die een multi-etnische staat nastreeft, zou volgens een peiling onder 3.600 kiezers goed zijn voor twintig procent van de stemmen. Dat is weliswaar veel min der dan de drie nationalistische partij en samen, maar met de steun van en kele kleinere Servische partijtjes zou de SDP wellicht net een regering kun nen vormen. Kenmerkend was deze week de reactie van SDP-leider Zlatko Lagumdzija, een computergeleerde, op het vooruitzicht van een zege. Hij zei: „Het idee dit land te moeten leiden, jaagt me angst aan."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5