Mode met een hele lange adem Gesprek vam de Dag 'Help geit Cindy het Big Brother-huis uit' De luchtballon van Joep DONDERDAG 9 NOVEMBER 2000 ^ominontaar Na ach een tijdje koest te hebben gehouden laat bedrij vendokter Joep van den Nieuwenhuyzen weer van zich horen. De uitvinder van de Begaclaim, een op de beurs genoteerde schadeclaim die Van den Nieuwenhuyzen naar aanleiding van de HCS-affaire bij de overheid heeft lopen, wil in China Fokkers gaan bouwen. Bij de onder gang van Fokker kwam hij al met dergelijke plannen, maar die zouden zijn afgeketst omdat diezelfde over heid er niets voor voelde Van den Nieuwenhuyzen een half miljard voor zo'n ongewis avontuur te schenken. Maar Van den Nieuwenhuyzen zou Van den Nieuwen huyzen niet zijn als hij onmiddellijk opgaf. Maar wat de man bezielt, is een volstrekt raadsel. Als nieuwkomer geld verdienen met de productie van vliegtuigen is zo ongeveer de ultieme uitdaging die een ondernemer an no 2000 kan zoeken, tenzij het loep om de werkgelegen heid in China gaat. Oud-Fokkerianen zeggen in koor dat het bouwen van Fokkers in China helemaal niet kan. En bijna zes jaar na het faiUissement van Fokker staat geen van hen te springen om met Joep naar China te gaan. De hindernissen waar de omstreden zakenman straks tegenaan loopt, zijn legio. Zo moet hij de patenten op alle onderdelen en componenten zien los te peuteren van voormalige partners en toeleveranciers van Fokker. Bekende namen als Deutsche Aerospace, Shorts en Stork komen hierbij om de hoek kijken. Het juridische eigendom van sommige onderdelen van de Fokker 70/100 ligt bij hen. En het verleden leert dat ze voor hun patenten veel geld willen of -in het geval van vleugel bouwer Shorts - ze niet eens willen verkopen. Tal van onderdelen, en het zijn er meer dan een miljoen in een Fokker, worden niet eens meer geproduceerd. Fokker zelf maakte indertijd nauwelijks onderdelen en beperkte zich tot het ontwerp en de assemblage van vliegtuigen. De assemblagelijnen liggen nu ergens in een schuur van collega-ondernemer Rosen Jacobson weg te roesten. Die kondigde nog twee jaar geleden doodleuk op de internationale luchtvaartshow in Fam- borough de herstart van Fokker aan. maar sindsdien is niets meer van hem vernomen. De Chinezen zijn wel goed in het namaken van dingen. Maar dan moeten ze wel erg veel geld meenemen. Het ontwerp van een simpele vleugel kan een miljard kos ten. Om een goed nagebouwde romp te fabriceren, moet je er twintig in elkaar schroeven voordat het enigs zins past. En dan is het nog maar de vraag of de lucht vaartautoriteiten de luchtballon van Joep willen goed keuren. Maar 'leuk' nieuws blijft het wel. leleiisie Verkeerde been Oei, oei. Collega-journalisten in de Verenigde Staten gooien het vak te grabbel. Geteisterd door doorwaakte nachten en duizelingwekkende getallen laten ze het af weten op het hoogtepunt van de Amerikaanse presi dentsverkiezing: bij de uitslag. En dat voor het oog van de voltallige w-kijkende wereldbevolking. Haspelende nieuwslezers bij CNN, ABC én NBC. En nog een keer in de herhaling... En nog een keer... Want ook gisteren kon de geoefende zapper niet onder Bush en Gore uit. Dat die Amerikaanse networks beter het alfabet kunnen spellen dan op officiële verkiezingsuitslagen wachten, kun je ze niet kwalijk nemen. Althans, dar vindt Ameri- ka-deskundige Maarten van Rossum. In de studio bij 2 Vandaag verkondigt hij, met zijn verslapen haardos en fooddoorlopen ogen al net zo geteisterd als de Ameri kaanse journalisten, dat de polls normaal gesproken heel betrouwbaar zijn. Dat er maar een paar honderd stem men verschil zijn tussen Bush en Gore is gewoon heel uit zonderlijk. Het zal best, maar Wil blijft er niet meer voor op. Alhoe wel de hele poppenkast ons in Nederland soms uitzon derlijk aardige televisie oplevert. Daar is Charles Groen- huijsen die zijn collega 's vergelijkt met chirurgen die het verkeerde been amputeren Daar is Bill Clinton die, na Monica, voorde camera alleen nog maar vrouwenwan gen kust. En daar het plaatje dat voortdurend achter de nieuwslezers van de NOS opduikt bij de verkiezings- irems. Dat onmogelijk saaie plaatje van die twee in el kaar geschoven portretten van Bush en Gore: twee grijze pakken, twee grijzige hoofden, twee puntige neuzen en vier onderkin netjes. De saaiste tweeling van de VS, voor wie de moeder een rode en blauwe stropdas had klaarge legd om haar spruiten uit elkaar te kunnen houden. Wanneer komt nou die uitslag? Wil werd ook van de andere zenders niet wijzer. Alsof overal de tijd stilstaat. In het Big Brotherhuis wordt weer schaamteloos gescharreld. In De Bus ligt Zoë inmiddels met bijna iedereen overhoop. De PSV-supporters lieten weer eens ME opdraven voor relletjes in het stadion. En het blijft ook de rest van de week hondenweer. Misschien moet Wil eens met een ander been uit bed stappen. De geit Cindy moet uit Big Brother. Dat vindt een ge staag groeiende groep internetters die het programma online intensief volgt en becommentarieert. De bewo ners van het huis in Almere zouden zich niet voldoen de om het pas vier maanden oude geitje bekommeren. De Big Brother-fans zijn nu een internetactie begon nen om Cindy een beter onderkomen te bezorgen. Er wordt zelfs overwogen vanavond op te stomen naar Al mere om de live-uitzending van Veronica te verstoren. De witte geit met de hangoren werd bijna drie weken geleden in de tuin van het Big Brother-huis geplaatst. De bewoners kregen strikte instructies over hoe het beest, dat voorheen met de fles werd grootgebracht, moet worden verzorgd. Zo moet Cindy twee keer per dag eten, om negt ?n uur 's morgens en om vijf uur 's middags. Maar ju ist de ochtendvoeding schiet er nog wel eens bij in, w< int de Big Brother-deelnemers zijn veelal niet voor ht 't middaguur uit de veren. Regelrech te verwaarlozing,vinden de internetters. Via een herig e-mailbombarden aent proberen de Cindy-sympathi- santen de Big Bro ther-redactie ervan te overtuigen dat de geit beter af zq iu zijn op bijvoorbeeld een kinder boerderij. Cindy is nu zelfs riek en wordt ingeënt door een die renarts, melden qle makers van de site 'Big Brother 2000 Watchers', nevens initiatiefriemers van de actie. Inmiddels hebbe 11 de makers van de veel bezochte in ternetsites 'Big B i other Bunker' en 'FoklForum' zich bij de actie aangesloten. De Amsterdamse Mona, die vorig jaar deelnam aan Big Brother, heeft zelfs contact ge zocht met de Dierenbescherming. Cindy zelf is overigens ook woedend. Het beestje staat geregeld 'hartverscheurend te mekkeren' en springt 'vervaarlijk tegen de ramen op'. Toen de Big Brother- redactie de bewoners vorige week maande meer tijd aan de jonge geit te besteden, reageerden zij gepikeerd: 'Wij hebben niet om die stinkgeit gevraagd'. Volgens de actievoerders laten de bewoners, Bianca en Annet uitgezonderd, 'het beestje jammerlijk aan haar lot over in de kou, terwijl ze zelf lekker binnen zitten.' BERRIT DE LANGE Klederdracht ste rft langzaam uit in Nederland De 81-jarige mevrouw P. Roeleveld uit Scheveningen, trots draagster van de lokale klederdracht, weet het exact: de jongste is 66, de oudste 94 en sinds c.le laatste telling van vorig jaar zijn er vijf overleden. En daar mee wonen in Scheveningen nog slechts tac.htig vrouwen die de klederdracht van het vissersdorp in ere houden. Over een jaar of dertig zal het fenome en in heel Nederland louter geschiedenis zijn. De enkele dui zenden vrouwen die nog klederdracht dr agen zijn op leeftijd en nieuwe aanwas is er nauwelijks. Het aantal mannen en vrouwen dat klederdracht draagt, wordt steeds klei ner. „Nee, ik kan niet zeggen dat het jammer is dat streekdracht ver dwijnt". zegt conservator Han- neke van Zuthem van het open luchtmuseum in Arnhem, waar zich de grootste klederdracht- collectie in Nederland bevindt. „Voor mijn werk is het wel jam mer dat dit nu echt de allerlaat ste generatie is, maar op zich is dit een heel natuurlijk proces. Streekdracht is groepskleding. Als de groep niet meer bestaat, hoort erbij dat ook de kleding verdwijnt. Streekdracht is een levend iets, net mode, alleen ontwikkelt deze zich in een iets minder moordend tempo." Als voorbeeld noemt ze Hinde- loopen, waar in 1890 voor het laatst klederdracht werd gedra gen. En ook binnen de dracht zelf zijn er ontwikkelingen ge weest. „Soms veranderde een jongere generatie iets aan de stof of de snit en als de ouderen dat accepteerden, werd dat een nieuwe dracht." De Scheve- ningse mevrouw Roeleveld: „Oude vrouwen droegen hun omslagdoek vroeger veel hoger, gesloten. De jakken waren van achteren ook hoog, niet zo leuk bloot als nu." Roeleveld vindt het 'erg zonde' dat vrouwen die in haar dorp klederdracht dragen tot zo'n kleine minderheid zijn geslon ken. „Zonder de dracht is Sche veningen Scheveningen niet meer. Weer een stukje weg. Dat huisjes met bedstee hier niet meer bestaan snap ik wel, maar er blijft wel bitter weinig over. Ik ben een museumstuk." De hedendaagse aandacht voor de klederdracht is een contrast met haar jeugd, toen op Sche- veningq rs 'heel erg werd neer- gekeke 11' en het verboden was om in k lederdracht op de Pier te verse hijnen. „Voor iedereen waren m ij viswijven." Anders dan veel Scheveningse jonged a mes uit haar jeugd be sloot R c ieleveld destijds vrijwil lig kled erdracht aan te trekken. „Dat le uk me als kind al erg leuk. E< 2 n hoofdijzer met boe ken (gen jden knoppen, red.) kostte 35 gulden, dus mijn moede t heeft'tot mijn achttien de gew acht voor ik kleren kreeg. In de hoop dat het geen gril wa s." Nooit heeft ze meer wat an ders gedragen; haar kas ten be\ ratten louter jakken in pastelt inten, zwarte rokken, veel on islagdoeken en schor ten. Ee n lade vol witte kappen heeft zi Ij. Na de was moeten die twee ke ier worden gestijfd, met stijfsel uit Duitsland 'want dat is hier niet meer te krijgen'. En de mutsen moeten worden ge plooid: monnikenwerk dat voor elk exemplaar een uur duurt. Onder mannen is klederdracht al lang een uitgestorven ver schijnsel. Hanneke van Zuthem van het Openluchtmuseum wijst de grotere mobiliteit aan als oorzaak van de ondergang van de mannendracht in de twintigste eeuw. „Als je als boer in een fabriek ging werken, viel je wel erg op in klederdracht. Zo iemand ging dan voortaan 'op z'n burgers' gekleed." Roeleveld zegt dat onder meer het verhogen van de leerplichti ge leeftijd en het feit dat meer vrouwen een baan buitenshuis namen ervoor zorgden dat minder vrouwen in Schevenin gen klederdracht gingen dra- FOTO GPD TOM VAN DUKE gen. „Als je naar kantoor ging, kon je niet met een kap zitten. Ook tijdens en na de Tweede Wereldoorlog waren er trou wens al minder vrouwen die in dracht gingen. Niemand had meer spullen." Een gemeente waar het minder hard gaat met de verdwijning van de klederdracht is Bun schoten-Spakenburg. Er zijn daar nog welgeteld 525 vrou wen die in klederdracht gaan. De jongste is vijftig. Spaken burg telt ook part time kleder drachtdragers, weet Van Zu them. „Ik ken iemand die door deweeks in dracht gaat en in het weekeinde op de camping een trainingspak draagt," De codes van de apenrots enselijk Hoe hoger mannen op de maatschappelijke ladder stijgen, des te groter wordt hun onhandigheid. In mijn werkzame leven word ik keer op keer geconfron teerd met topmanagers die niet in staat zijn tot het zelf hanteren van niettang. kopieerapparaat, compu ter of telefoon. Voor dit soort triviale bezigheden heb ben ze hun mensen. Vandaar dat je ze altijd aantreft achter nagenoeg lege bureaus. Deze leegte trof mij een paar jaar geleden zo, dat ik mijn toenma- MÊL lige 'baas 'voor zijn verjaardag een plan t gaf. ff -Voor op zijn bureau. Daarmee bracht ik zo- f W wel hem als de plan t in grote problemen. Want een beetje bedrijf heeft tegenwoordig PC i een firma gecontracteerd die zich professio- H I i neel beziglioudt met de interne groenvoor ziening. Maar dit regime sluit niet door de firma geleverde planten uit. Individueel verkregen planten dienen dan ook door derden van water te worden voorzien. Er is een tijd geweest dat secreta resses die sympathiseerden met het feminisme de opdrachten van hun baas toetsten op 'eigen lijk'en 'oneigenlijk' werk. Huis houdelijke klusjes vielen onder deze laatste categorie. Inmiddels zijn de dames weer over tot de orde van de dag maar woeden er soms nog kleine, principië le veenbrandjes over wie de koffie moet inschenken, een prullenbak moet legen en vooral: wie de particuliere plant water moet geven. Het is juist de plant waarop het wederzijds dienstwei- geren zich richt. Niet alleen bij mijn toenmalige baas. Want het verschijnsel kwijnende, particuliere plant is universeel op directiebureaus, zo valt mij op. Zij zou dat moeten doen, ik heb nu eenmaal geen gieter', hoorde ik onlangs uit de mond van een man die internationaal de reputatie heeft van een geducht onderhandelaar, ter verontschuldiging van zijn zieltogende plant. 'Zal ik er eentje voor je kopen?', bood ik aan. 'Als je dat maar laat', sprak hij, zicht baar verschrikt bij het idee. Maar het verhelderende inzicht in de onderliggende problematiek van het ta nende groen in potten kwam van iemand anders. 'Mijn secretaresse verdomt het om deze planten water te geven', bekende een bevriend hoogleraar wijzend naar wat lusteloos groen op zijn bureau. Soms gooide hij er wel eens een bekertje thee op. Meer was niet mo gelijk, want hij had geen water op zijn kamer. 'En ik kan niet met zo'n lullig gietertje door het gebouw gaan lopen'. Het was de combinatie van de woorden 'lullig' en 'gieter' die bij mij het muntje deed vallen. Ik begreep opeens waarom een beetje vent niet met een gietertje rondsjouwt. Hoewel de mijne het wel doet, want die heeft ook zo'n illegale plant op zijn kamer. 'Nu je het zegt, ik wordt altijd wel een beetje raar aangekeken als ik met die gieter op de gang loop. Want ik heb ook geen water op mijn kamer', was zijn commentaar. Aan de top heersen andere wetten, gebaseerd op een eerste, dwingend gebod: gij zult imponeren. Daarom drukteen directiekamer vooralomnipotentie uit. Het is een soort ridderzaal vol symbolen van macht: het imposante, zware bureau met de draaibare leren stoel erachter, afsluitbare bergmeubelen, de ingebouwde koelkast, de grot e vergadertafel, de exclusieve kunst werkjes. Gewone stervelingen die hier, na afspraak, binnen mogen k omen, weten, dankzij de ongeschre ven wet van des. tatussymbolen, onmiddellijk hun ne derige plaats. In feite verschilt i mze westerse samenleving daarmee niet veel van eenvrimitieve stammengemeenschap die via hoofdtooi, kettingen en peniskoker van de le den uitdrukt wier*le macht heeft, en wie daarin mag delen. Bij ons gebi urt het subtieler maar minstens zo onwrikbaar, fe po s itie in de rangorde als werknemer wordt uitgedrukt vn de hoeveelheid vierkante meters van de ruimte die f e ter beschikking krijgt: eerst deel je die ruimte met f* °.n boel anderen, vervolgens krijg je een kamer met twen e of drie en naarmate je verder stijgt in de hiërarch ie komt het bezit van een eigen kamer dichterbij. M aar dan ben je er nog lang niet, want de echte leidei s, de echte macht, beschikt over nog grotere kamers. Daarnaast is de verdieping waar op je die kamer hebvan belang. Wie hoog is, zit meestal ook hoog. T, he winner takes it all: de grootste kamer met het duur. ste interieur, het scherpgesneden maatpak, de prestigi euze bolide en de gereserveerde parkeerplaats naast de ingang, want zijn moeite met lopen onderstreept a 'e mate waarin hij aangeleerd hulpeloos mag zijn. Die aangeleerde hulpeloosheid maakt deel uit van nimmer aflatende,trikte strategieën aan de top om de hoge positie op ch sociale waarderingsladder te be nadrukken en te hai idhaven. Zelf met een gietertje rondlopen is daaron i ten enenmale onmogelijk. Gie- tertjes hebben nu ee imaal zo'n halfopgerichte tuit waar een miezerig s i Taaltje uitkomt. En bovenop de apenrots draait het i naar om een ding: potentie. De Britse actrice KATE WINSLET, bekend van de film Titanic, heeft haar huis moeten barricaderen met zandzakken. Door de hevige regenval in Groot- Brittannië dreigt haar historische huis op een eiland in de rivier Theems te overstromen. Als de situatie erger wordt, zullen de actrice, haar maand oude doch ter Mia en haar echtgenoot Jim Threapleton moeten worden ge- evacueerd. Al duizenden Britten waren de afgelopen weken ge dwongen hun huis verlaten door de ergste overstromingen in vijf tig jaar.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2