'Inspiratie haal ik uit de primitieve kunst 'Mahler heeft 'Kindertotenlieder' subliem verklankt' Kunstwerken vol passie Cultuur Kunst Marijke Boon koestert haar gekte Nieuw Sinfonietta sprookjesachtig mooi DERDAG 9 NOVEMBER 2000 Elisabeth Concours-finaliste Margriet van Reisen met Bachkoor Holland in Pieterskerk LEIDEN RINUS GROOT Het Bachkoor Holland houdt zich veelal bezig met muziek die gaat over het leven en de dood, zoals Bach's Passionen en het Weihnachts Oratori um. Dat is ook weer het geval met het concert volgende week zaterdag in de Pieterskerk in Leiden, al gaat het om een heel ander repertoire. Naast de uitvoering door het Bachkoor van 'Ein Deutsches Requiem' van Brahms wordt namelijk ook de ruimte gegeven aan een solist, de alt Margriet van Rei sen, die Mahler's 'Kindertotenlieder' zal vertolken. In mei van dit jaar kreeg Van Reisen internationale bekendheid door een zesde prijs te winnen op het befaamde Koningin Elisabeth Concours in Brus sel. Margriet van Reisen: „Na zo'n in ternationale prijs ben je plotseling een publiekstrekker en krijg je veel mooie aanbiedingen. Er komt van alles over je heen. Door de vele concerten voel ik mij nu echt thuis op het podium. Dat was in Brussel nog wel anders. De fi nale was voor mij een beproeving, een zenuwtoestand." Van Reisen heeft Mahler's 'Kinderto tenlieder' al heel lang op haar reper toire en ook vaak uitgevoerd. „Ze zijn mij zeer dierbaar geworden. De tek sten van de vijf liederen zijn van de dichter Friedrich Rückert uit diens ge lijknamige dichtbundel. Hij schreef ze nadat zijn twee kinderen aan rood vonk waren overleden. Mahler heeft ze subliem en aangrijpend verklankt, soms bij het hallucinerende af. De muziek is dermate indringend dat ver schillende collega's van mij, die zelf moeder zijn, er grote moeite mee heb ben om ze uit te voeren. Voor mij ligt dat wat anders omdat ik zelf geen kin deren heb." Momenteel houdt Van Reisen zich veel bezig met liederen en Oratoria. Of de opera ook in het verschiet ligt? „Ze ker", reageert de zangeres. „Maar ik wil dat rustig opbouwen en mezelf niet forceren. Ik moet mijn stem de tijd gunnen om zich verder te ontwikke len." Na de pauze wordt 'Ein Deutsches Requiem' van Johannes Brahms wor den uitgevoerd. Een imposant werk dat nogal verschilt van de gebruikelijke dodenmissen, zoals die van bijvoor beeld Mozart of Fauré. Als protestant koos Brahms bijbelse teksten die be trekking hebben op de dood en het hiernamaals. Soms wat zwaarwichtig, maar er zijn door Brahms ook ver troostende woorden op prachtige mu ziek gezet. Deel vijf van het zevendeli ge werk is het eerst gecomponeerd naar aanleiding van het overlijden van zijn moeder, met wie de componist een hechte band had. Brahms heeft daarna nog zo'n tien jaar nodig gehad om het werk te voltooien. Daniel Reuss, dirigent van het Bach koor Holland, heeft een duidelijke vi sie op de interpretatie van dit op som mige punten lastige werk. Hij heeft met zijn koor hard gewerkt aan de klank, transparantie en dictie. Veel uit voeringen van dit Requiem zijn dik wijls te zwaar en vooral te ondoorzich tig. Dat wil Reuss absoluut vermijden. Hij streeft naar een diepdoorvoelde vertolking van de hoge sopraan Julia Neumann, de bas-bariton Geert Smits en het Concertgebouw Kamerorkest. Mahler's, 'Kindertotenlieder' en Brahms' 'Ein deutsches Requiem' door het Bachkoor Holland o.l.v. Da niel Reuss. Solisten: Margriet van Rei sen, alt, Julia Neumann, sopraan en Geert Smits, bas-bariton. Begeleiding: het Concertgebouw Kamerorkest. Za terdag 11 november 2000 in de Pie terskerk te Leiden. Schilder Fer Hakkaart 'leest' voor uit eigen werk in Sidac Fer Hakkaart is nog maar net bekomen van de overwel digende belangstelling die hem ten deel viel bij de ope ning van zijn expositie in Studio Sidac. Er waren lovende woorden van auteur Maarten 't Hart en in de expositie ruimte aan de Hogewoerd was het zondag zo druk dat je uit eikaars glas kon drinken. Nadeel was wel dat hij niet één schilderij, tekening of gouache verkocht, bij een der gelijke opening doorgaans toch vaste prik. „Maar het was zó vol, dat volgens mij niemand het werk heeft ge zien", zegt de kunstenaar en plakt daar een zuinig lachje aan vast. „Er zijn mensen weggegaan die niet eens bin nen zijn geweest. Er zouden in elk geval mensen terug komen om het werk nog eens rustig in ogenschouw te nemen." me in de stad van museum naar museum sleepten. Ik ben een verzamelaar, ja. Daar is op de expositie een hoek voor in geruimd. Maskers en beelden uit den vreemde. Deze tekening hier aan de andere kant is licht- erotisch aangezet. Speelse flau wekul, noem ik dat. Gewoon leuk om te doen." Zijn verkenningen met de pen voert hij door in zijn goua ches. Er hangen er in het gan getje drie boven elkaar. Wat di rect opvalt, zijn de felle kleuren, waarbij per werk de hoofdkleur steeds verschilt. „Bewust ge daan. Ik heb niet een blauwe periode gekend, zoals sommige schilders, of een roze. Dit geel groen, rood of blauw, is vante- voren nauwkeurig gepland. Er is een onderlinge samenhang." Een andere samenhang is te rug te vinden in twee schilderij en, olieverf op doek. Behalve de gigantische afmetingen ('moei lijk het huis uit te krijgen, ja') hebben ze een onderlaag ge meen die bestaat uit gekleurde vlakken. „Weliswaar verschil lend opgezet, maar volgens het zelfde principe. Een soort spel met kleur. Daaroverheen pas ontrolt zich het eigenlijke werk. Aardig, nietwaar?" Het prijs kaartje dat er aanhangt verdient die kwalificiatie ook. Maar een originele Hakkaart houdt zijn waarde. Hij haalt een briefkaart uit zijn zak met daarop een afbeel ding van 'de Draaideur', een werk van hem uit een vroege AD VAN KAAM Daar is nu, op een druilerige dinsdagmiddag, alle gelegen heid voor. Studio Sidac is nor maal gesproken alleen open op vrijdag, zaterdag en zondag. Maar om zijn zaak nader toe te lichten, is Hakkaart best bereid om met medewerking van ate lier-eigenaar Piet Frantzen een privé-rondleiding langs de stukken te geven. En desge wenst commentaar te leveren op hoe het een en ander in zijn werk is gegaan. Bij al die rust valt hem nu pas op dat hij zomaar vergeten is een viertal stillevens te signe ren. In alle haast om alles voor deze tentoonstelling op tijd klaar te krijgen, is dat er ge woon bij ingeschoten. „Nee, niemand bij de opening heeft het ontbreken van mijn krabbel opgemerkt. Waarschijnlijk ook niet gezien. Maar het was echt waanzinnig druk." Het is de herhaling van zetten waar hij nu zelf hartelijk om moet la chen. Om te beginnen dan maar zijn tekeningen. „Beelden", zegt hij, „het zijn beelden die ik zie. Soms daadwerkelijk voor me, in een boek over Afrika of Nieuw-Guinea. Soms komen ze ook zo maar op in mijn hoofd. Mijn inspiratie haal ik uit de wereld van de primitieve kunst. Prachtig. Pure magie. Daar heb ik een fascinatie voor, daterend uit mijn jeugd toen mijn ouders De Waag toont kunst van verstandelijk gehandicapten COEN POLACK n overvolle Waag kijkt van Paassen trots naar erie schilderijen. Dertien aar werken zijn opgeno- n de expositie 'Gewaagt' nee ze de topkunstenaar de tentoonstelling van - en VlieGwerk is. Deze |e0 isatie, die met de exposi- de Waag haar vijfjarig be- viert, is gericht op de ar- e uitingen van verstande- ia9' aandicapte mensen. Paassen heeft het ree )m van Down. Al sinds van KunSt- en VlieG- ^erijen, dat soms de inten- tefran het werk van kunste- als Francis Bacon eve- Dat is ook de reden m Huib van den Wijn deze tentoonstelling van ,e erijen en keramiek wilde je i >n. Het doel van de expo- erkenning van het werk groep achter KunSt- en rerk. den Wijngaard is vijf jaar 'n gevraagd om de kun- s te begeleiden bij hun Ik ben slechts begelei- kunstenaars zeggen zelf ier een werk voltooid is. niet zo dat ik uiteindelijk •eggen dat het genoeg is. {s zou het mijn werk zijn. in vol passie te werk. Mar- [\wa Paassen moeten we he 'll in plastic wikkelen als ze jet werk gaat, want ze is is ze schildert. Ze gaat net ig door tot er geen haar aan haar kwasten zit en lan stopt ze niet snel." den Wijngaard heeft soms moeite met zijn rol als be geleider. „Omdat we toch van uit de zorg gefinancierd wor den, werken we met de beste materialen. De doeken van de schilderijen die hier hangen zijn gespannen om aluminium- frames. Dat kan ik niet betalen. Het jeukt soms om zelf aan de slag te gaan, maar ik moet het strikt gescheiden houden." „Wat begon als idee van zorginstellingen, groeit steeds meer uit tot een gezond bedrijf van kunstenaars", zegt Van den Wijngaard, zelf kunstenaar en kunsthistoricus. „We hebben nu in de groep mensen die bij ons werkt een aantal full-time kunstenaars, die ook veel werk verkopen en zelfs in opdracht werken. Hun schilderijen wor den gewaardeerd vanwege de artistieke krachti niet omdat het lief en zielig is vanwege hun handicap. Het werk heeft veel weg van de stroming 'primitie ve schilders'. KunSt- en VlieGwerk heeft kunstenaars uit Leiden en om geving benaderd om te helpen met het selecteren van werken voor de expostie. Van den Wijn gaard: „Daarbij hebben we niet Fer Hakkaart bij Sidac. Een kleurrijk man met een kleurig verhaal. periode. Het is het bezit van De Lakenhal. Het leer van 's mans jas is griezelig realistisch ge schilderd, niet van echt te on derscheiden, tot de kreuken aan toe. „Vroeger, toen ik nog met Kees Buurman en Rein Dool werkte en er in Leiden hooguit vijf mensen te vinden waren die zich kunstenaar durf den te noemen, schilderde ik inderdaad zeer realistisch. Buurman trouwens ook. Ach, het is een fase waar je doorheen gaat. Of moet. Wat ik nu doe, heeft ook een zeker realisme in zich. Maar ook trekjes uit het kubisme, zoals die vlakken hier bij 'Het Doorgezaagde Wees meisje'. Het is in elk geval veel leuker om te maken. Dat vroe gere gepiel, man, dat düürde en duurde maar. Dat deed gewoon pijn. Al mocht het resultaat er best zijn, als ik het zo terug zie." Hij staat stil bij een collage in de etalage. „Maarten 't Hart zei hiervan: 'Het gaat door m'n donder'. Dat is zijn kwalificatie voor iets dat hem ook echt raakt. Mooi gezegd, nietwaar. Hij zegt dat hij niet zo'n kenner is op het gebied van de schil derkunst. Ik geloof dat nog niet zo." Beeld en beweging. En hoe plaats je je figuren tegen elkaar. Voor Fer Hakkaart is dat het wordingsproces achter zijn meest recente werken. „De kleuren, het speelse. Het is niet onder één noemer te vatten. Het klopt dat je iets terugziet uit de tekeningen. Maar toch zijn die tekeningen geen voorstu dies, ze staan op zichzelf. Die stillevens hier? Op paneel ge schilderd. Hoe ik er bij kwam? Doordat ik bij Albert Heijn een paar vissen in de vriezer zag lig gen. Doordat ik thuis die blikjes op de plank zag staan. Ik ben altijd een bewonderaar van de stillevens van stadgenoot Floris Verster geweest." Hij loopt tegen de zestig nu. foto dick hogewoning Een gedistingeerd man, met zijn grijze snor, hoornen bril, lange jas, suède gaatjesschoe nen en onafscheidelijke hoed. Hoe gaat het verhaal verder, wat komt er in de toekomst nog van hem los? „Ik heb geen idee. Zoals ik vroeger ook geen idee had waar het naar toeging. Dit is niet planmatig opgezet. Het is inderdaad een verhaal." Een kleurig verhaal. Fer Hakkaart in Studio Sidac, Hogewoerd 77 in Leiden. Te keningen, gouaches, schilde rijen en assemblages. Tot en met 26 november. Geopend: vrijdag t/m zondag van 13.00- 17.00 uur. En op afspraak. THEATER RECENSIE WUNAND ZEILSTRA Voorstelling: 'Boon zingt Komkommer', liedjesprogramma van en door Manjke Boon (première). Muziek: Hein Hoogen- doom, Anne Knappstein, Michel Lamers en Erik Winkelmann. Gezien: 8/11, schouwburg Leiden. Het zou een nieuwe trend in het theater kunnen worden: per mobieltje een nummer aanvra gen bij een optredend artiest. Marijke Boon is de trendsetter. Tijdens de pauze mogen op haar voice mail verzoeknum mers worden ingesproken. En inderdaad zie je in de pauze mensen hun gsm pakken. Dat is een nieuw fenomeen bij de opmars van de alomtegenwoor dige mobieltjes. Het werkt ook nog, want ze zingt de top-drie uit de lijst van aanvragen. Jammer, dat ze niet een deel van haar voice mail aan de zaal laat horen. Het zou de grap nog perfectioneren. Verder is Marijke Boon allesbe halve een trendsetter. Ze zingt haar eigen liedjes, bespeelt de accordeon en babbelt het ge heel aan elkaar. Een klassieke formule, waarbij ze nog altijd de haar typerende onbeholpen heid uitstraalt, waardoor je vaak met een zekere gêne naar haar optreden kijkt. Doet ze al leen maar een beetje vreemd, of is ze in het 'echt' ook? Ze koestert in elk geval haar gekte. Een klein publiek is haar daarbij door de jaren heen trouw gebleven. Grote hits val len niet te verwachten, hoewel ze dat misschien wel graag zou willen. Dat beweert ze althans in een lied dat ze hierover heeft gemaakt, zoals ze zo vaak on vervulde wensen of menselijke eigenaardigheden tot thema van haar liederen en gedichten kiest. In 'Boon zingt Komkommer' krijgt Marijke Boon muzikale assistentie van vier muzikanten op piano, cello, klarinet/saxo foon en contrabas. De arrange menten kunnen dus aanzienlijk rijker zijn uitgevoerd. Toch ge beurt dat maar mondjesmaat. Vaak blijft de bijdrage van de muzikanten - ten onrechte - zeer beperkt en begeleidt Marij ke Boon zichzelf met simpele akkoorden op één van haar ver schillende accordeons. Daar laat ze ontegenzeggelijk kansen liggen om goed en stevig voor de dag te komen. Naast enig oud repertoire komt ook nieuw materiaal aan bod, dat wederom heel herkenbaar is voor haar werk. Een zee manslied over de vrouw van een zeeman is een treffend voorbeeld daarvan. Is haar man op zee, dan vallen er 'tranen op het tafelzeiltje/ tranen in het af wasteiltje'. Aan het eind van al dat leed komt er zo'n typische Boon-wending. De treurige zeemansvrouw gaat bij de Zee man werken, waardoor ze mak kelijk dweiltjes voor haar teiltjes kan kopen. Boon heeft kennelijk iets met afwassen. In één van haar lied jes (Verlangen brandt') komt immers dat element ook al voor. Ze zong het als onvermij delijke toegift: 's Avonds, als het haardvuur brandt En de afwas is aan kant'. Dit rampzalig aflo pende lied eindigt met de be faamde regels: 'De hele boel staat in de fik En de grootste vlam ben ik'. Als ze dat gehoord hebben, keren de fans weer te vreden huiswaarts. MUZIEK RECENSIE het idee gehad dat we van ie dereen die bij ons werkt ook daadwerkelijk iets moesten to nen. Alleen het beste werk heeft de tentoonstelling gehaald. Het moet ook verkocht worden en omdat we bedrijfsmatig den ken, is het alleen interessant om het beste te laten zien. We moeten meer naar het kunst zinnige toe en minder naar het verzorgende." 'Gewaagt' met werk van twaalf schilders en keramisten met een verstandelijke handicap is tot en met 13 november te zien in De Waag in Leiden. LIDY VAN DER SPEK Nieuw Sinfonietta Amsterdam o.l.v. Peter Oundjian, m.m.v. Ronald Brautigam, pia no en André Heuvelman, trompet. Ge hoord 8/11, Stadsgehoorzaal, Leiden. 'Concert voor piano, trompet en strijkkwartet' is geen dub belconcert, zoals de titel doet vermoeden. Het is een echt pia noconcert met een naar voren gehaalde trompet. Ronald Brautigam speelt onbetwist de spectaculaire hoofdrol. De trompet lardeert en accentueert (slechts) de klankkleur, als eni ge niet snaarinstrument. In dit concert van Sjostakovitsj ga je op reis met weinig: ransel, viool en verwachting. Net als in dat andere stuk van een Rus, THistoire du soldat' van Stra- winski. De pianopartij is op de finale na dun en 'zuinig', maar zonder enige droogheid. Brau- tigams handen liggen wijd uit elkaar en spelen simpele twee stemmige lijnen, volmaakt transparant, scherp analytisch, met pittige accenten. In de fina le klateren de akkoordslagen, tikken de octaven, die omslaan in een Russische dans, triviaal, maar fantastisch ingebed in een heldere orkestklank. Na zo'n spannende uitvoering, met soms fluwelen trompetpas sages naast populaire deunen, moet het beeld dat Brautigam zélf opgeroepen heeft (Mozart/ Beethovenspeler op pianoforte) bijgesteld worden. Hij is een van onze meest begenadigde allround-pianisten. Een totaal ander beeld roept Nieuw Sinfo nietta Amsterdam op in een sfeerstuk van Toru Takemitsu 'A Way a Lone II' (1980). De subtiele frasering, het totaal doorzichtige spel en het zilver- bedauwde coloriet van Sinfo nietta onder de bezielde leiding van Oundjian is sprookjesach tig mooi. Het Strijkkwartet in cis dat Beethoven één jaar voor zijn dood componeerde, toen hij stokdoof was, krijgt een mon delinge toelichting van de diri gent. Beethovens ideeën waren aan 't eind van zijn leven zo on metelijk diep, zo 'voorbij de menselijke ervaring', dat de kleine bezetting die hij voor schrijft eigenlijk niet toereikend is. Zo ontstond een bewerking voor strijkorkest van Mahler. Sinfonietta levert een enorme prestatie in dit grote werk. Toch kan deze uitvoering, hoe inte ger en bevlogen ook gespeeld, niet verhoeden dat bepaalde delen stilstaan, spanningsloos voorbij gaan. De klankkleur is echter bij tijd en wijle feeëriek. Alten en celli kleuren warm en sterk, eerste violen zijn kristal- zuiver in het fugatische eerste deel. Oundjian wil dolgraag die sfeer ondraaglijk mooi houden. Dat lukt niet altijd, maar zeker wel in het monumentaal ge speelde laatste deel. dse kunstenaar genomineerd L» De Leidse kunstenaar Johan Scherft is genomineerd de Nederlandse Grafiekprijs. Zijn grafische werk (onder deze handgekleurde 'Bouwplaat oranjevis') is van 2 tot en 7 januari te zien in het Singer Museum in Laren. De prijs is ■rdeel van de grafiekbiënnale 'Grafiek nu', die dit jaar voor atst wordt gehouden. Voor de negende keer selecteerde de erk van 120 kunstenaars voor een expositie in het Singer um. Zes kunstenaars zijn genomineerd voor de Grafiek- De drie winnaars worden op 1 december bekend gemaakt, tvangen 6000 gulden. Het publiek kies zijn eigen favoriet een stemformulier in te vullen. Dat kan tot en met 4 janua- Publieksprijs levert de winnende graficus 5000 gulden op. ordprijs voor Picasso ,ork Picasso's schilderij 'La Femme Aux Bras Croisés' is ren in het New Yorkse veilinghuis Christie's verkocht voor niljoen gulden. Dit is het hoogste bedrag ooit voor een Pi- i betaald. Het doek is een van de bekendste werken uit Pi- l's zogeheten blauwe periode. Het melancholieke portret ien vrouw met gekruiste armen, dat de kunstenaar in 1902 ircelona schilderde, is gekocht door een anonieme telefoni- bieder. De waarde van het stuk was vooraf geschat op 70 en gulden. De uiteindelijk geboden 140 miljoen is het op ia hoogste bedrag dat ooit op een veiling voor een schilde- ietaald. foto ap/mark lennihan Zone' genomineerd voor filmprijs aag De korte film 'De Zone', van Utrechter Ben van Lies- heeft zich als enige Nederlandse productie weten te no ren voor de Europese Academy Awards. De onderschei- Uien worden toegekend op basis van verkiezingen onder 1000 ie European Film Academy aangesloten filmmakers. De iese filmprijzen worden 2 december uitgereikt in het Thé- )>Jational in Parijs. De Zone is een korte film die een im- ie geeft van het typisch Nederlandse fenomeen de 'afwerk- De film van Van Lieshout moet het in de eindronde opne- «tegen vier andere genomineerde korte films. jeuwe cd Toon Hermans Iirdam Toon Hermans is dood, maar zijp geest leeft nog. hij in april van dit jaar op 83-jarige leeftijd overleed, had net een aantal liedjes klaar voor een cd. Deze schijf, 'Als ;fde', ligt dinsdag in de winkels. Zondag is de cd al op de j te beluisteren. Op nieuwsjaarsdag zendt de Avro de docu- Raire van Martin Maat 'En de wind zong' uit. Maat filmde ■eatieve laatste maanden van dë conferencier. De docu- Raire laat zien hoe Toon met pianist Guus Westdorp en pro- Bert van den Brink aan de nieuwe liedjes werkte. Volgens 11 lans moest de cd 'de beste plaat van mijn leven' worden. bik film geeft Hermans herhaaldelijk aan weer het theater in <21 Hen. De Stichting Toon Hermans, waarin ook twee zonen 'oon zitten, brengt volgend voorjaar de autobiografie uit lermans. Een bezoeker van de expositie 'Gewaagt' bij een schilderij van Marjan van Paassen. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21