Leidsch Dagblad Korthals in het nauw na 'Dover' Situatie in Florida met het uur complexer OCCASION FESTIVAL 'Bollenstad ligt al op tekentafel' Politie vindt lijk in tuin in Umuiden Bedrijfskuiist Grootste fabriek Daewoo legit productie stil GROENOORDHALLEN 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD DAG 9 NOVEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42462 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 18 Noordwijk wil trappen, gras en beelden op de boulevard 23 Gerets geeft inschattingsfout met opstelling aarzelend toe Kinderpopconcert Herrieschoppers: veel kabaal in de Stadsgehoorzaal: Winter- en kerstfairs geven 17 Michael Douglas spreekt over zijn VRAGEN aai" Utrecht lotste partij Jtrecht, de partij van ïsentator Henk is de grote winnaar jmeenteraadsverkie- Utrecht. De partij negen op vijftien s en is daarmee in de grootste fractie, rerschuiving in de raad maakt de kans er dat de gemeente i akkoord sluit over ijden. theken dalen loge rente 1 oversluitingen van >n daalde in het der- al van dit jaar met 44 en opzichte van de iode van 1999. Dit cijfers van het CBS. jestegen rente is het ucratief meer de hy- e vernieuwen. In de- eriode zijn 58.000 woninghypotheken het Kadaster inge- De daling van 32 is sinds 1992 niet gekomen. trekking n uit Congo landen die de par- e Congolese burger- lunen, hebben erin d hun troepen uit te halen om plaats voor een vredes- de Organisatie van Eenheid (OAE). Dat Ugandese president ïseveni gezegd in de hoofdstad Tripoli, wee dagen over het verlegd. land naar joen burgers telt naar verwach- t 2001 meer dan len inwoners. Dat jhet Centraal Bureau tatistiek (CBS). In de september 1999 (l augustus 2000 is de met 113.000 men gen. In heel 1999 tel- ind 104.000 zielen l het jaar daarvoor, felde bevolkingsgroei fcens het CBS veroor- r een groeiend aan- tten en toename van I immigranten. fiobilist natig' elke automobilist Jde mand tijdens een lorijden met een er- I-instructeur. Dat is 1 bij de Periodieke |eiligheidstest, een 3VO (voorheen %keer Nederland) en lerzekeringen. Bijna van de deelnemers |9 en 63 jaar oud) i de instructeur het Deel 'matig'. Bij de Veeg een op de drie opticiën of oogarts 1AG 26 PAGINA'S leiden/duin- en bollenstreek wim koevoet Nu nog bollenvelden, straks uitgestrekte woonwijken. Vol gens de Leidse PvdA-wethou- der ruimtelijke ordening Hille- brand wordt op 'Haagse teken tafels' druk gewerkt aan Bollen stad. In de Duin- en Bollen streek willen de opstellers van de Vijfde nota ruimtelijke orde ning tussen de 20.000 en 30.000 woningen bouwen. De wethou der heeft zijn informatie hier over uit het Financieele Dag blad. De krant heeft een aantal artikelen heeft gepubliceerd waarvan wordt beweerd dat ze zijn gebaseerd op een 'gelekt' exemplaar van het stuk, waarin is beschreven hoe Nederland er in de toekomst uit zal zien. In de Vijfde nota zouden de bollenvelden in de Bollenstreek zijn uitgegumd en in Noord- Holland, onder de vliegroutes van en naar Schiphol zijn inge tekend. Dit onder het motto dat je onder vliegtuigen niet kunt wonen maar dat de bollen er wel kunnen groeien. Ook kan door Bollenstad het Groene Hart van bebouwing worden gevrijwaard. De Duin- en Bollenstreekge meenten houden volgens Hille- brand vast" aan het Pact van- Teylingen, waarin afspraken zijn vastgelegd om onder meer de bollenvelden te beschermen. Maar de gemeentebestuurders zouden zich volgens hem eens moeten afvragen hoeveel waar de de ambtenaren die in de weer zijn met Bollenstad nog hechten aan dat Pact van Tey- lingen. ,,Ik denk ongeveer net zo veel als aan de krant waarin de Katwijkse vis wordt ver pakt." Pagina Leiden: 'Regio dreigt aan de zijlijn te staan' Samenleving14 an de Dag2 .13,15,17,18,19 23,25 rogramma's11 10,14 umuiden ilan sluis De Velsense politie heeft gistermiddag omstreeks 15.00 uur in de tuin van een woning aan de Eiken straat in IJmuiden het stof felijk overschot van een man gevonden. Het li chaam was begraven onder de schuur. Volgens buurt bewoners gaat het om een oudere man die bij de be woonsters van het huis, een 42-jarige en een 49-ja- rige vrouw, inwoonde. De politie heeft de identiteit van het slachtoffer nog niet onomstotelijk vastgesteld. De vrouwen verklaarden tegenover de politie hun huisgenoot begin 1999 om het leven te hebben ge bracht. Hoe de man om het leven is gekomen, is nog niet bekend. De politie is vanaf gisterochtend tot in de middag bezig geweest met het afgraven van de grond onder de schuur. Aanleiding voor de be- kentenis van de vrouwen was een burenruzie. De vrouwen waren voor een gesprek daarover naar het politiebureau gekomen. Eén van de vrouwen ver klaarde tijdens dat gesprek de bij hen inwonende man te "hebben vermoord. De vrouwen zitten nog vast. Rotterdam Op het gebouw van Stad Verzekeringen aan het Weena in Rotterdam wordt een uitvergro te reproductie van Andy Warhols portret 'Koningin Beatrix' be vestigd. Deze Amerikaanse kunstenaar overleed in 1987. De expositie 'Going Dutch' toont kunstwerk en uit bedrijfscollecties, die normaliter niet voor het publiek zijn te bezichtigen. De originele werken t /vorden gereproduceerd en zichtbaar ge maakt op grote gebouwen in Rotterdam. foto anp robert vos voorproefjes van nieuwste film de feestmaand 'Wonderboy: Kamer onthutst over slechte samenwerking De geruchtmakende Dover-affaire, waarbij in juni 58 Chinezen tijdens een mensensmokkel om het leven kwa men, had mogelijk kunnen worden voorkomen als het openbaar ministerie in Haarlem beter had samenge werkt met het parket in Rotterdam. den haag jacob van der meulen In Haarlem stond de hoofdver dachte in de Doverzaak al lang bekend als een veroordeelde mensensmokkelaar, maar die informatie werd niet gemeld aan de Rotterdamse politie die de man al in mei op het spoor was. Een ernstig in verlegen heid gebrachte minister Kort hals (justitie) moet vandaag aan een verbijsterde Tweede Kamer schriftelijk tekst en uitleg geven over de zaak. De hoofdverdachte zat tot april 1999 een half jaar vast in de koepelgevangenis in Haar lem, nadat hij op Schiphol was opgepakt op grond van een in ternationaal opsporingsbevel wegens mensensmokkel. Het ministerie van justitie gaf 22 mei 2000 toestemming om de inmiddels vrijgelaten hoofdver dachte te arresteren en uit te le veren aan Frankrijk. Om ondui delijke redenen bleef dat ver zoek bij het OM in Haarlem in de la liggen. Een maand later, op 19 juni, had het fatale transport naar Dover plaats, waarbij de vrijge laten mensensmokkelaar ver moedelijk een hoofdrol speel de. Volgens Korthals was arresta tie en uitlevering voor het par ket in Haarlem vermoedelijk geen urgente zaak. „Men heeft er geen prioriteit aan gegeven; iets dat achteraf heel gelukkig zou zijn geweest. Dan was hij eerder naar Frankrijk ge stuurd." In diezelfde periode, voorjaar 2000, observeerden Rotterdam se rechercheurs de verdachte vanwege een ander smokkeltra ject. Maar omdat zij geen harde aanwijzingen hadden, werd de man niet continu gevolgd. Daarom ontging hen het trans port van de Chinezen naar Do ver. „Als men in Rotterdam wist dat Haarlem bezig was de man uit te zetten wegens mensen smokkel, waren rechercheurs misschien veel intensiever be zig geweest", aldus Korthals. Alle politieke partijen hebben gisteren verbijsterd gereageerd op de slechte communicatie tussen het parket in Haarlem en Rotterdam en Justitie die door een publicatie in Alge meen Dagblad aan het licht kwam. D66 noemt het verbijsterend dat de twee zaken niet zijn kort gesloten, zeker omdat justitie beschikt over een speciale een heid die zich met mensen smokkel bezighoudt. Volgens Korthals 'lijkt het erop' dat re chercheurs in Rotterdam niet wisten waar het parket in Haar lem mee bezig was. Ook de hoogste ambtenaar van Justitie heeft Korthals niet volledig ge- informeerd toen de Tweede Ka mer in september over de Do- verzaak debatteerde. Korthals heeft vandaag een brief naar de Kamer gestuurd waarin hij de gang van zaken zo goed moge lijk zal trachten uit te leggen. Het OM in Haarlem kon nog geen commentaar leveren. washington john wanders correspondent Twee dagen na de Amerikaanse presidentsverkiezingen is nog steeds onduidelijk wie de op volger wordt van Bill Clinton. Vanavond wordt de uitslag ver wacht van de hertelling in de sleutelstaat Florida. De kandi daat die daar uiteindelijk wint, is de nieuwe president. De Republikein George W. Bush heeft de beste uitgangs positie, maar de situatie in Flo rida wordt met het uur com plexer. Het zag er afgelopen nacht naar uit dat met de her telling slechts een eerste hin dernis zal worden genomen in een hordenloop die nog wel en kele dagen kan voortduren. Er worden namelijk ook nog dui zenden schriftelijke stemmen verwacht. Ook overweegt een groep De mocratische kiezers uit Florida naar de rechter te stappen, om dat de stembiljetten in hun kiesdistrict Palm Beach zó on duidelijk waren dat zij per on geluk op de rechtse kandidaat Pat Buchanan hebben gestemd. Die haalde in het traditioneel Democratische district inder daad opvallend veel stemmen. De kiezers willen nu o pnieuw naar de stembus. Dat zou de Democratische kandid aat Al Gore duizenden stemm< 3n kun nen opleveren. De eerste berichten u it Flori da gaven aan dat de hc -rtelling weinig zal veranderen lan het resultaat van gisteren Bush kreeg bij de eerste tellin Ig 1.793 stemmen meer dan Go re. Van de 67 regio's in Florida hadden er gisteravond 17 versla g uitge bracht over de hertellinj jj. Netto had Gore daar slech ts acht stemmen gewonnen. „Woensdag werd alsr iog dui delijk dat wij Florida ;hebben gewonnen", zei een zt klfverze- kerd ogende Bush gist eravond voor zijn gouvemeursw- bning in Austin. Bush bedankte pijn aan hangers, maar ook die an Gore voor 'een fascinerendf verkie zing'. Hij nam ook e( {n voor schot op de door hem t Verwach te einduitslag, met diverkla ring dat hij 'een presic lent voor alle Amerikanen wil zij n'. Bush' woordvoersteiriep Go re op de uitslag van Je hertel ling niet meer te betv risten. De Democraten benadru kten ech ter dat de legitimitei t van het presidentschap zelf aa tn de orde is, en dat een grond ig onder- foto ap stephan savoia Presidentskandidaat Al Gore geeft een reactie op de hertelling van de stemmen in Florida. Naast hem zijn running mate Joseph Lieberman. zoek in Florida ook in het be lang is van Bush. Temeer daar deze straks wel licht de eerste president sinds direct kiezen, is dat gegeven 1888 zal zijn die niet de steun heeft van een meerderheid van de kiezers. Gore verwierf name- verder niet van belang.. lijk de meeste stemmen. Maar omdat de VS hun president in- Pagina 3: Meer nieuws over de Amerikaanse verkiezingen IE PRIJZEN in Compaq 2 695,00 '300, Intel 466 Mhz. W98 3HD/CD 13"Kleurscherm uur is nieuw excl, BTW seoul ap-anp-gpd Bij de grootste fabriek van de Zuid-Kore- aanse autofabrikant Daewoo is de produc tie vanochtend stilgelegd. Daewoo Motor werd gisteren failliet verklaard en de leve ranciers willen geen onderdelen meer aan voeren. De fabriek, in Bupyong, is een van de drie productievestigingen die Daewoo in Zuid-Korea heeft. Er kunnen jaarlijks 50.000 wagens van de band lopen, maar de laatste tijd draait de fabriek op de helft van de productiecapaciteit. Het stilleggen betekent per dag een pro ductieverlies van 800 auto's. De twee ande re vestigingen van Daewoo zijn nog open, maar kunnen de komende dagen te maken krijgen met een onderdelentekort omdat een deel van de 550 toeleveranciers weigert nog langer onderdelen op krediet te leve ren. Door de regering aangewezen banken zeiden dat ze de bedrijven onmiddellijk te gemoet willen komen met 686 miljoen gul den maar de toeleveranciers wezen dat als volstrekt onvoldoende van de hand. De vakbonden, die met hun weigering om in te stemmen met ontslagen het faillissement hebben uitgelokt, besluiten half november over acties. Volgens woordvoerder John Vroom van Daewoo Nederland hoeven Ne derlandse dealers en rijders zich geen zor gen te maken. „Het faillissement biedt nieuwe kansen op overleven. De regering geeft steun en een overname door een an dere autoproducent komt dichterbij." Nu de schuldeisers het bedrijf failliet hebben verklaard, kan de regering de schulden be vriezen. Dat schept ruimte voor een nieuw reddingsplan. Potentiële kopers General Motors (Opel) en Fiat zeggen de ontwikke lingen nauw te volgen. Daewoo Nederland hoort volgens Vroom bij de goed draaiende onderdelen. Het be drijf begon vijf jaar geleden en nu zijn er 60.000 Daewoo-rijders en 90 dealers. VRIJ. 10, ZA. I I, ZON 12 NOVEMBER MIN. INRUIL 3.000,- (of méér) PAS OVER EEN HALF JAAR BETALEN* KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S GRATIS PARKEREN, GRATIS ENTREE www.occasionfestival.nl HET WOORD IS AAN Greta K. Nagel Onvolmaaktheid doet niets af aan nut: je kunt best drin ken uit een beker met een barst. «710 «710° 5711° 70% 80% 60% 10% 20% 30% Voorschotens echtpaar in huis overvallen voorschoten Een Voorschotens echt paar is gisteravond rond negen uur overvallen in zijn woning aan de Laan van Duivenvoorde, nabij het gelijknamige kasteel. Voorzover bekend is niets buitgemaakt. De 60-jarige bewoner opende de deur toen er werd aangebeld. Daarop drongen vier mannen met bivakmutsen het huis bin nen. De man probeerde de overvallers tegen te houden, waarbij hij licht gewond raakte aan zijn gezicht. Toen zijn 59-jari- ge vrouw op het geluid af kwam, werd zij door een van de overvallers vastge pakt. Daarna gingen de mannen er om onver klaarbare reden plotseling weer vandoor. Van de overvallers ont breekt elk spoor. Een on derzoek met speurhon den in de omgeving lever de niets op. Wel werd in Leidschendam een auto aangetroffen waarmee de overvallers mogelijk geko men en vertrokken zijn. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99.90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1