Bezwaren tegen transportbedrijf Hogeboom verworpen Provincie bekent schuld Aarwoude deboer Rijn Veenstreek iw Schoolbaan gaat door tiperor kent elke ag een moment van bezinning VVV-Alphen dicht wegens verbouwing Hospicegroepen werven gezamenlijk vijftien vrijwilligers Scholieren maken plan voor schoolbios op Ashram kenbrand door afwasmachine dfn rijn De Alphense brandweer is gistermiddag uit boor een keukenbrand aan de Grebbeberg. Doordat ivas ontstaan in de afwasmachine stond de hele bene- lieping vol rook. De brand was snel geblust en niemand revvond. De bewoners waren door hun rookmelder tijdig leerd en hadden hun huis snel verlaten. posium over zorgkwaliteit fM/wADDiNxvEENIn Huize Ursula, de Nieuwveense vesti- n De Bruggen is op 22 november een symposium over itsverbetering van de zorg. Centraal staat de vraag hoe •rs van de leefgemeenschap voor mensen met een ver- jjke handicap tegen de zorg aankijken. De locatie Huize viert hiermee het 65-jarig bestaan. In diezelfde week van 4 november wordt in Waddinxveen de opening van nieuwe woningen gevierd. Daar geeft de Jostiband uit nerdam dinsdag om 15 uur een mini-concert om de ope- mdeling feestelijk op te luisteren. De activiteiten gedu- lie week zijn vooral bedoeld om de nieuwe verstandelijk icapte bewoners en de omwonenden kennis te laten met De Bruggen. In de nieuwe Waddinxveense vestiging bewoners terecht uit de grote instellingen, zoals die in lerdam en Nieuwveen. De overheid bepleit kleinschali gs ting van de verstandelijke gehandicapten. voor ouderenbond en inloophuis an den run Aannemersbedrijf Bruijnes uit Alphen aan i heeft de gemeente 2500 gulden beschikbaar gesteld een goed doel te geven. Wethouder Van der Veen Meer- erhandigde gisteren met de directeur van het bedrijf lden aan de Alphense afdeling van de ouderenbond An- andere 1250 gulden is voor het inloophuis Open Venster. stichting presenteert collectebus inuDE-DORPDe Nederlandse Hartstichting presenteert 67 november de nieuwe bedrijvencollectebus in Hazers- Dorp. Burgemeester Boelen doet bij de C1000 de eerste nieuwe bussen zijn van doorzichtig materiaal en heb- vorm van een piramide. Daarin is het hart uit het logo Hartstichting te zien. Ook staat er die dag tussen 10.30 0 uur in de supermarkt een stand van de Hartstichting, ers van de stand kunnen daar een leefstijlspel op de ed elen. Deze test in de vorm van een spel geeft inzicht in 1 leefstijl. rcnatieavond over maagklachten n run 'Maagklachten een veel voorkomend pro- is het thema van een informatieavond die de Stichting Gezondheidszorg Alphen aan den Rijn en de apotheken ouden op woensdag 22 november. Op deze avond ver- osekrans, internist in het Rijnland Ziekenhuis over achten, de diagnostiek, de behandelmogelijkheden en ils. Apotheker M. van den Berg vertelt over het medicijn bij maagklachten. De bijeenkomst wordt gehouden in j, Troubadourweg 2 in Alphen. Aanvang 20 uur. ALKEMADE «JANNEKE DE JONGE Ondanks bezwaren van transportbe drijf Getru en natuurvereniging VANA- de mag transportbedrijf Arie Hoge boom bouwen aan de Ripselaan in Nieuwe Wetering. De raadscommissie ruimtelijke ordening adviseerde het gemeentebestuur van Alkemade deze week om die bezwaren ongegrond te verklaren. Als alles meezit, kan Hoge boom begin volgend jaar beginnen met bouwen in de hoek van de Ripse laan en de Korte Dwarsweg. VANAde vindt het triest dat de ver eniging gedwongen wordt te procede ren tegen de familie Hogeboom, zo maakte woordvoerder N. van Brussel in de vergadering duidelijk: „Wij be treuren het dat twee HSL-gedupeer- den zo tegenover elkaar komen te staan. Maar wij vechten voor elke me ter in Ade en dan kan die 1,5 hectare van Hogeboom er niet meer af." De natuurvereniging vindt dat de land bouw de drager is van het landschap en wil andere bedrijven er weren. Getru, de andere bezwaarmaker, verscheen niet in de vergadering. De commissieleden hebben wel een brief gekregen van de advocaat van Getru, waarin hij bevestigt dat het transport bedrijf ook vrachtwagens wil parkeren langs de Ripselaan. De grond heeft Ge tru al in bezit. De politici vinden ech ter dat de verhuizing van Hogeboom geen precedenten schept: niemand zit in precies dezelfde situatie als Hoge boom. Hogeboom moet zijn stek (woonhuis, loods en parkeerruimte) aan de Zuidweg in Rijpwetering verla ten in verband met de aanleg van de hogesnelheidslijn HSL. Getru moet parkeerruimte langs de A4 inleveren vanwege de verbreding van de snel weg. Nu de politici de bezwaren onge grond hebben verklaard, vraagt Al kemade toestemming aan de provincie Zuid-Holland. Die komt er vrijwel ze ker, omdat minister Pronk zijn fiat voor de bouw al heeft gegeven. Volgens een woordvoerder van de gemeente kan het maximaal tien we ken duren voor die toestemming van de provincie er komt. Daarna behan delt de gemeenteraad het voorstel nog een keer. Vervolgens kan de familie Hogeboom beginnen met bouwen. endsveen emen die er waren met van 25 huizen aan de aan in Roelofarends- jn opgelost. Dinsdag gingen de eerste palen id in. Morgenmiddag jr slaat één van de toe bewoners de officiële il tijdens een feestelij- komst. iwerkzaamheden zou- vankelijk vorige week al beginnen, maar dat ging toen niet door. P. van Luiing, projectontwikkelaar bij Imapro, was genoodzaakt on derhandelingen te voeren. Hij wil niet zeggen waar de proble men mee te maken hadden. Aan de Schoolbaan, op de plek van het vroegere Tropical Inn, komen acht appartemen ten, acht maisonnettes, vijf dijkvilla's en vier eengezinswo ningen, die allemaal al verkocht zijn. De laatste huizen zijn in december volgend jaar klaar. ALPHEN AAN DEN RUN Een dag lang moesten negentig Ashram- leerlingen plannen maken als echte ambtenaren en vervolgens een avond vergaderen zoals de gemeenteraad dat doet. Maar het was hun de moeite waard. Want het winnende plan van de Weg- wijsdag wordt ook echt uitge voerd: het Ashram College krijgt een schoolbioscoop. Het doel van de jaarlijks terug kerende Wegwijsdag is om de leerlingen kennis te laten maken met de lokale overheid. Alphen stelt 5000 gulden beschikbaar om een voorstel te realiseren. In groepjes gingen de scholieren uit 4 vwo aan de slag met het thema Jong en Actief. Ze kwamen met zeven voorstellen op de proppen, waaronder de bios, disco-avon den in tienercentrum Max, een sportspektakel en een grafitti- wedstrijd. Scholiere Sanne de Jong van het winnende groepje legt uit dat haar team iets leuks voor kinde ren van de eigen leeftijd wilde bedenken. „We kwamen al snel op een schoolbios, omdat we daarvoor ook leerlingen van an dere scholen kunnen uitnodigen. Toen zijn we gaan rondbellen wat een dvd-speler en een pro jectiescherm kosten en hebben we de schooldirecteur om toe stemming gevraagd. Die wilde wel meewerken aan film-voor- stellingen in de aula van de school. We willen films draaien die net in de bioscoop zijn ge weest en nog niet op video te krijgen zijn. Voor twee gulden kan iedereen komen kijken." De gemeente gaat met de school aan de slag om de school bios snel te realiseren. „We gaan de vaart erin zetten", zegt een woordvoerster. foto eric taal ntenkwekers maken nu bloempotten De rubriek De Boer Op belicht opvallende ïerken van het leven op het platteland. In deze iflevering vertellen Louis Keijzer en Arjen Akerboom over de productie van plastic npotten in hun bedrijf Emperor Plastics BV in Ter Aar. aren ze plantenkwekers. meer door toeval n ze in de productie van bloempotten terecht. En louden van kangoeroes isvogels die inmiddels plaatsgemaakt voor schapen. Louis en eijzer hebben met kerboom een bloeiende eterij aan het Oude d met de toepasselijke imperor (Engels voor Plastics BV. Al is het nog tussen alle {heid door maken ze n vijftien eelsleden elke ochtend >r een moment van ing. igen enkele liederen en en tekst uit de bijbel", uis Keijzer. „Dat het aat met ons, hebben we 1 onszelf te danken, illen we even bij n." Voordat eelsleden een eerste de fabriek doen, weten ran hen wordt verwacht needoen. „We zeggen ens het itiegesprek. We dwingen ld. Eens liep hier d die niet meedeed. Na van tijd ging hij weg. 1de zich hier toch niet s." er het Oude Kerkpad an er niet omheen. In de 'an de weg staat een ebouw waarvan de geel en blauw zijn. In briekshal heeft de ;de plaats van plastic in allerlei kleuren, en sierlijke vormen. Zo'n 25 jaar geleden begonnen de drie broers - Tom was er toen ook nog bij - met dit werk. „We kweekten kamerplanten en zochten naar een goede pot", haalt Louis de herinnering op. „We vonden iemand die tegen een hoge prijs bereid was ze te produceren, maar dan zou hij ze ook aan andere kwekers verkopen. Nou, dachten we, dan kunnen we ze beter zelf gaan maken." Bij die ene machine die ze toen kochten, is het niet gebleven. Dat blijkt wel tijdens een rondleiding door de immense fabriekshal waar uit de vele apparatuur de ene pot na de andere rolt. „Alleen voor onszelf bloempotjes produceren, was te duur", zegt Louis Keijzer. „We besloten ze ook aan andere kwekers te verkopen. Die wilden wel, maar dan moesten we ook andere vormen produceren." Het bedrijf breidde uit. Helemaal gelukkig waren de broers nog niet met deze situatie. „We hadden immers ook nog onze kwekerij", zegt Louis. „Gaf je de kwekerij meer aandacht, dan kwam de spuitgieterij in het gedrang. En andersom. Op een gegeven moment zetten we de spuitgieterij op een laag pitje en gingen we verder met de kwekerij." In 1988 besloten ze het over een andere boeg te gooien. Broer Tom ging verder met de kwekerij en Louis en Frans pakten de draad weer op met de productie van bloempotten. Louis Keijzer en Arjen Akerboom in de fabriek: „Zeventig procent van onze bloempotten wordt gemaakt van recycled materiaal, zoals het afval- materiaal dat vrijkomt bij de productie van pampers." foto henk bouwman Een deel van de kassen sloopten ze en op het weiland hielden ze kangoeroes en emoes, een struisvogelsoort. Deze neventak was een aantal jaren lucratief vanwege de eierenverkoop. Enkele jaren geleden deden ze de dieren toch weg, omdat er niets meer aan te verdienen viel. Bij Emperor Plastics zijn ze creatief. Ze hebben bijvoorbeeld een patent op een hangpot met een vaste waterschotel eronder. De vaste schotel werkt arbeidsbesparend in kwekerijen. Een modelrecht, iets minder vergaand dan een patent, hebben ze op de orchideeënring. Die is. ontwikkeld om de bloemstengels van orchideeën aan een stokje te klemmen. Minder succesvol was de bloempot met de naam Nina die ze op de markt brachten. Het gaat om een bloempot met de schotel er al onder zodat consumenten er zelf geen schotel meer onder hoeven te doen. „Kwekers waren enthousiast", zegt Arjen Akerboom die sinds vijfjaar deel uitmaakt van de directie. „Wij dachten: Nina gaat het maken. Maar de detailhandel wilde voor dit extraatje niet betalen. De kwekers wilden de Nina daarom niet meer. Het is jammer. Het komt volgens ons doordat de communicatie tussen de handel en de kweker niet zo best is." Hoog in het vaandel bij Emperor staat het milieu. Met trots vertellen ze bijvoorbeeld dat 70 procent van hun geproduceerde materialen afkomstig is van gerecycled materiaal. Louis Keijzer graait met zijn handen door een bak met kleine plastic stukjes, die uiteindelijk tot bloempotten moeten vervormen. „Dit spul is afkomstig van de pampers", legt hij uit. „Het is het afvalmateriaal van de luierproductie." Binnen de Vereniging van Kunststof Bloempotfabrikanten proberen ze het percentage gerecycled materiaal nog verder te verhogen. „Het algemene beeld is dat kunststof slecht is voor het milieu", merkt Arjen Akerboom op. „Maar dat is een misverstand. Ga maai" na: pas na vijf jaar gebruik is een keramisch kopje minder milieubelastend dan het gebruik van vier keer per dag een plastic bekertje." MARIETA KROFT Publieksruimte wordt groter ALPHEN AAN DEN RUN ANNETTE LAMEUER Het VW-kantoor in Alphen gaat wegens een verbouwing dicht van 16 tot en met 23 no vember. Het pand aan de Wil- helminalaan, waar ook de ANWB is gevestigd, krijgt een grotere publieksruimte. Vanaf vrijdag 24 november is het kan toor weer voor het publiek toe gankelijk. De VW hoopt onge veer 30 procent meer ruimte te scheppen door de verbouwing. Er komen allerlei losse counters in plaats van een grote balie. De VW/ANWB neemt met de verbouwing een voorschot op de landelijke professionalise ring van de VW's. Door diverse fusies en verregaande regionali sering gaat de VW haar kracht beter benutten, aldus B. Zeijts van de VW-Alphen. De VW's gaan steeds meer samenwer ken, zowel organisatorisch als op het gebied van aanbieden van dagtrips en andere arrange menten. „We gaan van infor matiekantoor naar vrijetijds- winkel." De verbouwing kost ruim een ton. Diverse bijdragen komen uit het bedrijfsleven, een ge deelte komt uit het VSB fonds. Zaterdag 2 december is de offi ciële opening. WOUBRUGGE JANNEKE DE JONGE De provincie Zuid-Holland voelt zich de schuldige partij nu de rechter het bouwplan van Woondiensten Aarwoude in Woubrugge heeft afgeschoten. „Je komt daar niet goed uit als provincie, dat moeten we toe geven", meldt een provincie woordvoerder in reactie op de rechterlijke uitspraak. Die be oordeelde naar aanleiding van de bezwaren van bewoner M. van Rooyen dat het bouwplan in strijd is met het geldende provinciale streekplan. De ge meente Jacobswoude had al een bouwvergunning gegeven en moet die nu intrekken. Om de bouw van het kan toorpand aan de A. de Graaf- laan mogelijk te maken, moes ten er twee stukken grond tegen elkaar worden geruild: een stuk buiten de bebouwingsgrens te gen een stuk binnen die grens. Zo ontstond een lap grond waarop het gebouw kon ko men. De provincie gaf Ja cobswoude al in een vroeg sta dium toestemming voor die ruil, waarna Jacobswoude de bezwaren van bewoners ver wierp en een bouwvergunning gaf. Dit kwam Aarwoude goed uit. De woningstichting heeft haast met de bouw, omdat het pand aan de Dr. Stapenséa- straat in Leimuiden te klein is na de fusie met de woningcor poratie uit Ter Aar. De rechter vindt echter dat de provincie die ruil niet had mogen goed keuren: de bebouwingsgrenzen in het streekplan zijn heilig voor de rechter. De juristen van de provincie hadden dat niet verwacht, meldt de provinciewoordvoer der. „Zij hadden gedacht dat dat wel te verantwoorden was." Volgens de woordvoerder is het niet makkelijk om de wetten op dit gebied uit te leggen. Om zul ke situaties te beoordelen, ge bruiken juristen eerdere rech terlijke uitspraken, de zoge naamde jurisprudentie. „Maar de rechter heeft anders beoor deeld." De woordvoerder meldt dat de provincie, ondanks de uit spraak van de rechter, geen problemen heeft met de bouw van het kantoorpand op die plek. „We moeten nu uitzoeken hoe we dit moeten aanpakken." Of het nieuwe streekplan en het nieuwe bestemmingsplan, die in juni volgend jaar ingaan, red ding bieden, kan hij niet zeg gen. „Ik wil op dit moment ner gens op vooruitlopen." Wet houder Haasbroek van Ja cobswoude meldde gisteren dat volgens hem met behulp van die plannen kan worden ge bouwd. Woondiensten Aar woude hoopt dat de vertraging beperkt blijft tot enkele maan den. 'Kleine groep wordt te veel ingezet' WOUBRUGGE/NIEUWKOOP MARIETA KROFT De hospicegroepen Alphen aan den Rijn, Ter Aar, Hoogmade- /Woubrugge en Liemeer/Nieuwkoop trekken gezamenlijk op om vrijwilligers te werven. De groepen hebben in totaal zo'n dertig tot vijfen dertig vrijwilligers. Ze streven naar vijftig mensen. Vanavond houden ze daarom een infor matieavond in gebouw De Rank in Nieuwkoop en in 't Zaaltje in Woubrugge. Eerder deze week gaven de groepen informatie over hun werk in Alphen, Nieuwveen en Ter Aar. De opkomst in Alphen was het hoogst: veertien men sen toonden belangstelling. In Nieuwveen en Ter Aar kwamen er respectievelijk drie en twee mensen opdagen. Woordvoer ster Caroline de Boer is niet on tevreden, al geeft ze toe dat ze niet wist wat ze kon verwach ten. Of de bezoekers zich zullen aanmelden als vrijwilliger, weet ze nog niet. Het is de eerste keer dat de vijf organisaties de handen in eenslaan om op zoek te gaan naar vrijwilligers. De hospice groepen krijgen steeds vaker vragen om hulp te verlenen bij een man of vrouw die in de laatste levensfase verkeert. Meestal is dat bij de stervende thuis, maar steeds vaker in het 'bijna-thuis-huis' in Nieuw koop. Daar tegenover staat het tekort aan vrijwilligers. .Afgelo pen zomer hebben we veel moeite moeten doen om de hulp te kunnen verlenen waar om werd gevraagd", zegt De Boer, die coördinator in Nieuw koop is. „Onze kleine groep vrijwilligers werd veel ingezet. Maar vrijwel iedereen heeft ook een gezin en een baan. Dan houd je het niet vol om weken achter elkaar extra dagdelen per week te worden ingezet." Vol gens De Boer vinden vrijwilli gers het moeilijk om nee te zeg gen, terwijl het juist na een zware periode goed is om even rust te nemen. De hospicegroepen hebben nog geen hulpwagen hoeven af te wijzen, behalve die vragen die van buiten de regio kwa men. Ze maken nu geregeld ge bruik van eikaars vrijwilligers. De Boer benadrukt dat geïn teresseerden vaak denken dat een vrijwilliger een verzorgende of verpleegkundige achtergrond moet hebben. „Dat is niet zo. Het werk van vrijwilligers is geen vervanging van het werk van de professionele hulpverle ners, maar een aanvulling op de zorg die familie en vrienden bieden." De informatieavonden in Woubrugge en Nieuwkoop be ginnen vanavond om 20 uur.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19