•rand richt avage aan Brueghels 'Ve hebben meer contact net jongeren dan jullie' 'Je had wel in je bed kunnen blijven liggen, Cor' Voorzitter Sjelter legt functie neer personeel in na overval Regio 'Waarnemend burgemeester geen voorbode herindeling' )ERDAG 9 NOVEMBER 2000 973 Sjelter zit weer zonder voorzitter. H. Langenberg heeft zijn functie bij het Lei- derdorpse sociaal-cultureel centrum na een half jaar al weer neergelegd na een conflict met de rest van het bestuur. Hij laakt de lakse wijze waarop het bestuur met de personeelsproblemen van Sjelter om gaat. Ook vindt Langenberg dat het bestuur meer druk moet uitoefenen op de gemeen te, om financieel bij te springen. „Want de huidige financiële situatie is zo dramatisch dat er niets meer kan." Het is al geruime tijd chaos troef aan de Heemraadlaan. Zo is begin dit jaar de be heerder met ruzie opgestapt. Per 1 novem ber is daar het ontslag van coördinator M. Kerkhof bijgekomen, omdat zij niet meer door één deur kan met de jongerenwerker en de kinderwerker. Het gevolg is dat de twee overgebleven personeelsleden op hun tenen lopen, om vier fulltime taken te ver vullen. Voor het aantrekken van nieuw per soneel is er tot het einde van het subsidie jaar geen geld meer in kas. Langenberg vindt dat de oplossing van de personele problemen bij de gemeente moet worden gezocht. „Je kan niet tegen die twee mensen blijven zeggen dat ze maar een stapje harder moeten lopen. Kom maar financieel over de brug, zou ik dus te gen de gemeente willen zeggen. Jullie heb ben het centrum de afgelopen jaren im mers zelf in de steek gelaten." Die gedachte stuit op felle weerstand bij vice-voorzitter C. Kerner, die als wethouder jarenlang verantwoordelijk was voor het reilen en zeilen bij Sjelter. „Het contact met de gemeente is goed. We krijgen alle steun. Maar we hebben als zelfstandige stichting ook een eigen verantwoordelijkheid." Zij betreurt het dat Langenberg de perso nele problemen nu in de krant uitmeet. „We hebben er samen constructief over ge sproken en een pad uitgezet hoe we uit de malaise kunnen komen. Meer wil ik daar nog niet over kwijt. Eerst moeten we maar eens intern met het personeel om de tafel gaan zitten." Langenberg weet echter niets van een constructief gesprek en ook niet van een oplossing voor het personeelsgebrek. „Ex tra vrijwilligers inzetten om zo de ergste nood te lenigen, dat vind ik geen oplossing. Daarmee neem je de noodkreten van het personeel niet serieus." Voor hem is de maat nu vol. „Ik kan niet langer verantwoordelijkheid dragen voor dit ad hoc-beleid." Omdat hij het personeel van Sjelter aan zijn zijde heeft, heeft hij nog wel aan Kerner gevraagd of zij bereid was op te stappen. Maar dat weigerde ze. „Ik heb daar geen reden voor. Dit is een ver schil van inzicht tussen Langenberg en de rest van het bestuur. Dan is het ook goed dat hij daar de consequenties uit trekt." Nu Langenberg is opgestapt, neemt Ker ner het voorzitterschap voorlopig over. „Er ligt nog veel werk op ons te wachten en daar hebben we tijd voor nodig. Eerste taak is nu om ons beleid op papier te zetten. Volgend voorjaar moet daar een plan uit rollen. Dan kunnen we na de zomer met de nieuwe programmering van start." velmand onderweg naar Pronk woude De drie fractievoorzitters van de Zoeterwoudse .jee partijen hebben gistermiddag in Naturalis een mand jjvel aangeboden aan topambtenaar I. Bakker. Haar is ge el de mand met een motie te overhandigen aan minister In deze motie wenst de Zoeterwoudse raad Pronk 'de -id toe in de vijfde nota ruimtelijke ordening onvoorwaar- vast te houden aan de Groene Grens', en dus Zoeterwou- grensgemeente van het Groene Hart groen te houden. j-wethouder Wassenaar overleden iaar Oud-wethouder Willem van Gunsteren van Wasse- s, naar nu pas bekend is geworden, op 3 november op 92- leeftijd overleden. Hij was ruim 28 jaar raadslid voor de inatie Christelijke Partijen. Van Gunsteren was van sep- er 1961 tot september 1962 wethouder van openbare wer- n van september 1970 tot augustus 1974 wethouder van fi- ën. rekers slaan toe in Warmond 3NP» In twee woningen in de Warmondse Hyacintenlaan »rennacht ingebroken. De inbrekers kwamen binnen door s in de raamsponningen te boren. De bewoners zijn com- ipparatuur, geld, pasjes en een mobiele telefoon kwijt. ton schade in Warmonds restaurant irte, maar felle brand heeft gisterochtend voor vele izenden guldens schade aangericht in restaurant iels in de Warmondse Dorpsstraat. Het 'Bourgon- restaurant op nummer 114 was pas enkele maan- jen. Volgens de brandweer is de brand begonnen de bar. „Daar is het het heetst. Achter de tap zit Dop techniek zoals de geluidsinstallatie en een itor. Je ziet wel vaker dat op zo'n plek brand ont- aldus commandant Van Nierop. ide aan de rest van het iet vroegere Hotel De ;ef beperkt. In de elf bo- i restaurant gelegen ap- ntjes ontstond enige i rookschade. Eén ap- nt is voorlopig onbe- ar omdat de vloer kapot •randweer brak de hou- tr open om zeker te we- daar niets meer smeul- overige bewoners kon eren weer terug. Ook de ide aan de eveneens in ad gevestigde pizzeria en schoonheidssalon ileef binnen de perken, id raakte gewond, de buitenkant van ;ls is geen spoor van :e zien. Binnen des te look, roet en bluswater hun verwoestende daan. Over het hele in- hangt een zwarte waas. idlucht is niet te harden. v Sumter, mede-eige- n Brueghels, zit stilletjes n, terwijl brandweerlie- restaurant in- en uitlo- it hij zojuist heeft aan- n, is veie malen erger had gedacht. „Ik kreeg efoontje dat er brand 'eest achter de bar. Of ik wilde komen schoon- Ik dacht dat het wel Blijkt dat de hele zaak kt..." Een voorbijganger zag rond 11.00 uur rook uit het restau rant komen en waarschuwde onmiddellijk de eigenaar van het pand, Rob Molenaars van het gelijknamige loodgietersbe- drijf. Hij woont «tegenover Brueghels. Terwijl zijn vrouw de brandweer belde, ging Mole naars direct tot actie over. Hij dacht maar aan één ding: de bewoners van de appartemen ten in veiligheid brengen. Daar bij hield hij het hoofd opvallend koel. Volgens de Warmonder is dat niet zo gek. „Ik zit zelf bij de vrijwillige brandweer. Ik ken het klappen van de zweep." Eerst sloot Molenaars in Brueghels alle gas en elektra af. „Daarna ben ik via het dak aan de zijkant naar de bovenverdie ping geklommen. Ik heb op alle deuren geklopt. De twee men sen die thuis bleken te zijn, wa ren gelukkig al gewaarschuwd door de brandmelders die over al hangen." In de appartemen ten wonen in totaal twaalf men sen. De meeste waren naar hun werk. Molenaars kwam er giste ren achter dat in zijn pand ook vier katten wonen. „Die hadden er niet mogen zitten. Maar we hebben ze wel gered, hoor." De brandweer had het vuur binnen een kwartier onder con trole. Molenaars schat de totale schade op anderhalf tot twee ton. Wanneer restaurant Brueg hels weer opengaat, is niet be kend. den haag robbert minkhorst Als gemeenten een waarne mend burgemeester krijgen, hoeft dat helemaal niet auto matisch te betekenen dat voor die gemeente herindeling dreigt. Dat heeft Commissaris van de koningin Franssen giste ren gezegd. Franssen moest zich bij de al gemene beschouwingen in pro vinciale staten verantwoorden voor zijn besluit om in War mond geen nieuwe burgemees ter maar een waarnemer aan te stellen. Verschillende politieke partijen hadden zich daarover verbaasd. Volgens Franssen is een voor lopige niet-openstelling van een vacature aan de orde 'als er een gerede kans bestaat dat een voorstel tot herindeling aan staande zou kunnen zijn'. De commissaris benoemt dan een burgemeester voor een jaar. Die periode kan hooguit nog een keer met een jaar worden ver lengd, zei Franssen. „De con clusie kan vervolgens ook zijn dat er géén herindeling komt. En bovendien is voor mij een waarnemend burgemeester ook een volwaardig burgemeester." Voorschotense jeugd in debat met raadsleden speelt geen rol. Anne- le long gaat in debat met i politici alsof ze dat al loet. Toch s ze pas 14. klemtoon op pas. Giste- rde ze haar verjaardag, uis, maar in de raadzaal et Voorschotense ge- huis. Ze vond het twee- jddebat belangrijker. En iral het instellen van een ad. „Wij hebben vaak dere kijk op de dingen aangaan dan volwasse- apwarmertje voor het ibat verzond Elwin ik, ambtenaar jeugdbe- Voorschoten, naar alle en met 14-jarigen in to- ^8 debatfolders met vra- n; 97 kwamen er terug, 't debat meldden zich 36 n aan. Onder wie Anne- Natuurlijk Annemarie. iar was ze er ook bij. Ze imiddels in allerlei fo- izeten, tot het nationale 'bat aan toe. Haar ma niet zoveel meer wijs, ai" niets meer. „Wij heb- er contact met jongeren ie", zei ze uitdagend te- dsleden. kent de Voorschotense !el jongeren die niet ko men, omdat ze zeggen dat toch niet naar hen wordt geluisterd'. Die leeftijdgenoten wil ze een stem geven. Net zoals de 35 an dere panelleden zich gister avond lieten horen over zaken die hén aangaan. Zoals de ska- tebaan halfpipebij station Voorschoten, die moet worden uitgebreid met een funbox, of tewel, kunstmatige heuvels. Kimberley van 't Hoff (13): „We hebben foto's gemaakt in Was senaar. Zo willen wij het ook hebben. Er is ruimte genoeg. En er komen ook veel jongeren. De foto's zijn op zondag gemaakt, maar dat maakt niet uit. Door deweeks is het daar ook altijd druk." Het zou mooi zijn als er meteen een afdakje zou kunnen worden gemaakt om te schui len. Een soort hangplek, maar dan een sportieve. Erik van Essen (13) en Ellard de Wolf (12) zeiden behoefte te hebben aan betere speelveldjes zonder drollen, iets 'spannen- ders dan die wipkippen voor die kleintjes'. „Het zou wel leuk zijn als er niet alleen palen staan, maar dat er ook een lat opzit. Dan weet je of de bal over is of niet. En ook moeten er wat lijnen komen en een hek om het veld. Anders gaat die bal steeds de plomp in." Joyce Lelieveld (12) en Nien- ke Wildschut (14) herinnerden wethouder Wim Carabain er aan dat in Voorschoten ook meisjes wonen. En spelen. „Die veldjes moeten niet alleen voor jongens zijn. We moeten er ook kunnen volleyballen, basketbal len enzo." Het opvallendste voorstel kwam van een groepje met on der anderen Roel Bik (13) en Sebastiaan Koel (13): „We wil len Voorschoten graffitivrij ma ken. Met alle jongeren in het dorp gaan we alles schoonma ken. En dan komen er twee ge- doogplekken met muren waar op wél pieces (tekeningen, red.) mogen worden gezet. Bij het voetbalveldje in het Frans Hals plantsoen en bij de skatebaan. Vijf meter lang en tweeënhalve meter hoog. Alle jongeren nodi gen we uit om pieces te maken en de beste komen bij de ope ning op de muren." De raadsleden waren ver baasd over zulk voorbeeldig ge drag. Maar is de graffiti-overlast daarmee uit de wereld, wilden ze weten. „Nee, maar wel het meeste." En zijn'de initiatiefne mers niet bang dat alles na de schoonmaakactie weer wordt ondergekliederd? „Dat zal best wel gebeuren, maar het zal wel minder worden. En we willen ook de winkeliers erbij betrek ken. Die hebben hier toch ook last van." Prima, was de reactie Jongeren in actie tijdens het tweede jeugddebat in Voorschoten. „We willen iets spannends. Niet alleen maar speelveldjes met wipkippen." foto taco van der eb van de raadsleden. Tegen zo veel enthousiasme konden ze niet op. Wethouder Carabain had wel een paar bedenkingen. „Ook ik vind het een goed voorstel, ook al weet ik niet of het dé oplos sing is tegen wildspuiten. Maar dat schoonmaken moeten we aan een specialistisch .bedrijf overlaten." Over de gedoogmu- ren wil hij wel verder naden ken. Net als over het skatepark en de speelveldjes, al ziet hij zelf meer in een sportdag in mei of juni, 'zodat jullie met al lerlei sporten kunnen kennis maken'. De jongeren moeten hun plannen maar verder uit werken. Dat geldt ook voor het plan voor het instellen van een jeugdraad van de 14-jarige An nemarie de Jong en haar colle ga's. Zij mocht gisteravond al leen over dat onderwerp pra ten, maar het liefst houdt ze zich met alles bezig. Sport, vei ligheid op straat, vandalisme. Van die dingen. Een van de raadsleden wilde weten hoe zij al die jongeren in Voorschoten denkt te bereiken. „Er zijn mo gelijkheden genoeg. Posters, huis-aan-huisbladen, internet. Noem maar op. Natuurlijk is het moeilijk om met iedereen contact te hebben, maar dat hebben jullie toch ook niet." En wie moeten dan in zo'n jeugd raad zitting nemen? „Nou, ie dereen van 11 tot en met 17 jaar. Als je 18 bent, mag je in de ouderenraad. Of heeft u een be ter voorstel?" Opnieuw Carabain had dat uiteindelijk wel met zijn idee voor een jeugdcommissie, die alleen bij elkaar komt als er iets speelt wat voor de jeugd van belang is. Dat lijkt Annemarie de Jong wel wat. Ze zal er over nadenken. Voorschoten is nog niet van haar af. Leiderdorpse woning in paar minuten naar nieuwe plek Chaos in sociaal-cultureel centrum duurt voort PTT vot VPW/lVMTPllil Daags na de gewapende overval op het postkantoor aan de Lei derdorpse Heinsiuslaan, heeft de politie nog geen idee waar de twee daders gebleven zijn. Wel staat vast dat de buit, 'als die er al is', gering is. De PTT- medewerkers die betrokken wa ren bij de overval, hebben van daag allemaal vrijaf gekregen. Een van hen is zo geschrokken, dat ze nog altijd niet aanspreek baar is. Door Postkantoren Ne derland BV is personeel uit om liggende vestigingen ingezet. Vanmorgen begon de politie met een zogenaamd passanten- onderzoek in de omgeving van het postkantoor. Voorbijgan gers werden aangesproken, in de hoop dat ze rond het tijdstip van de overval ook in de buurt wEiren. en iets gezien hebben. Ook heeft de politie een aan tal getuigen gehoord, onder wie fietshandelaar M. Walenkamp. Hij kwam rond tien over acht aanrijden en zag twee mannen bij de achteringang van het postkantoor staan met een tas in hun handen. „Ik besteedde er verder geen aandacht aan, omdat ik dacht dat het de schoonmakers waren. Die ko men namelijk altijd rond dat tijdstip. Maar net toen ik mijn winkel had geopend, kwam er een politieagent binnen. 'U moet binnen blijven, want er is een overval aan de gang', zei hij." Een goed signalement van de daders, kon Walenkamp niet geven. „Het was donker en het regende." Dat er een overval aan de gang was, kwam aan het licht', toen een gevluchte medewerker van het postkantoor zich meld-, de bij apotheek Boehmer aan de Florijn. Dat was om tien over acht. „We hebben toen meteen 112 gebeld. Daarna heb ik hem een kop koffie gegeven, en ben doorgegaan met mijn werk. Ik;' had namelijk een paar klanten j binnen, en die hebben ook aan- dacht nodig", aldus A. Huizer.- van de apotheek. Een paar minuten later stond de politie al voor de deur, en werd de PTT'er meegenomen naar het gemeentehuis. Daar;* had zich namelijk ook al een S andere gevluchte medewerker;* van het postkantoor gemeld, jjj Samen zijn zij daar onder vraagd, en vervolgens met on bekende bestemming afge- voerd. De man was niet in paniek, blikt Huizer op de gebeurtenis sen terug. „Hij was gejaagd, dat wel. Maar dat is logisch als je net gevlucht bent. In paniek, nee, dat was hij zeker niet. Hij was zelfs opvallend rustig." Veel heeft ze niet meegekre gen van zijn verhaal. „Je bent bezig met klanten en hoort tus sen neus en lippen door dat hij mensen met bivakmutsen op heeft gezien. En dat er wapens in het spel waren. Maar veel; meer, heb ik niet gehoord." Zeven minuten. Meer tijd kost het niet om de 350 ton zware woning van Leiderdorper Cor Koetsier (63), zeventig meter naar achteren te rijden. „Cor jongen, je had wel in je bed kunnen blijven liggen", grapt een oudere man, als het opge vijzelde bouwwerk door de stromende regen stapvoets richting de kerktoren van Kou dekerk rolt. Koetsier zelf staat uiterlijk onbewogen tot zijn en kels in de modder, en steekt zijn zoveelste filtersigaret op. „Of ik vannacht geslapen heb? Ja hoor. Prima zelfs." Als dinsdagmorgen om 10.00 uur aan de Achthovenerweg het sein 'rijden maar' wordt gege ven, neemt de spanning toe on der de paraplu's van de grote groep nieuwsgierigen die van heinde en verre op het trans port zijn afgekomen. „De ver plaatsing van een compleet woonhuis met huisraad en al, dat zie je immers niet dage lijks", verklaart een man uit Hoorn zijn komst. Maar de operatie verloopt zonder pro blemen. Glazen blijven gewoon in de keukenkastjes staan. Zelfs de knalrode begonia in het raamkozijn staart onbewogen over de troosteloze modder vlakte, als de 94 wielen onder de woning zich in beweging zetten. Bij de Waddinxveense firma Bresser en Van 't Woud worden ze al lang niet meer warm of koud van zo'n verhuisklus. Zes keer eerder hebben ze al een bouwwerk van vergelijkbare af metingen verplaatst en morgen opereren ze in het Botlekge- bied, om opnieuw een mega- transport van onroerend goed voor te bereiden. „Een routine klus wil ik dit nog net niet noe men, maar hier draaien wij on ze hand niet meer voor om", zegt projectleider Soonius. Aan de Achthovenerweg is de Waddinxveense firma aan het werk gezet door de introverte eigenaar van het te verplaatsen Op 94 wie len rolt de woning van Leiderdorper Cor Koetsier naar zijn nieuwe stek, zeventig meter ver derop. foto henk bouwman object. Dat is niet zo'n prater, maar wat hij in zijn hoofd heeft, dat krijg je er niet zo een-twee drie meer uit. Zo weigerde Cor Koetsier zijn geboortegrond te verlaten, toen medewerkers van de HSL hem drie jaar terug kwamen vertellen dat zijn wo ning hinderlijk in de weg ligt voor de ondergrondse tunnel buis. „Waarom verplaatsen we mijn huis dan niet gewoon een stukkie", opperde hij doodleuk. Op televisie had hij immers zelf gezien hoe een compleet Rot terdams flatgebouw, 'een blokje om' werd gereden. Dus waar om zou dat met zijn woning dan niet kunnen? Uiteindelijk wist hij alle par tijen op een lijn te krijgen. De vergunningen werden afgege ven en toen bleek dat verkassen technisch en bouwkundig haal baar was, ging het licht defini tief op groen. De kosten van de verplaatsing, 327.000 gulden exclusief BTW, komen volledig voor rekening van de HSL. „En terecht", vindt Koetsier. „Want zij doen mij deze narigheid aan." Hoewel hij in de regenachtige nacht voor de verplaatsing van zijn huis prima geslapen heeft, kan zijn buurvrouw dat niet zeggen. „Ik heb geen oog dicht gedaan. Straks verzakt de boel door al die regen, dacht ik toen ik de druppels tegen mijn ra men hoorde kletteren. Dat had je vader moeten zien, zei ik net nog tegen Cor. Die zou zich omdraaien in zijn graf, ant woordde hij." Van alle publiciteit rond zijn persoon, moet Koetsier overi gens niet al te veel hebben. „Ik hou daar helemaal niet van. En ik weet ook niet wat ik zeggen moet", bekent hij. Toch ziet hij ook een voordeel in alle aan dacht. „Er zijn hier mensen die ik in dertig jaar niet meer ge zien heb. Dat is natuurlijk best wel grappig." En dat allemaal voor zeven minuten spektakel. Daarna is het al weer afgelopen. „Morgen laten we de woning zakken en worden de nutsvoorzieningen weer aangesloten", schetst pro jectleider Soonius de nasleep van de verhuizing. ..Als alles meezit kan Koetsier dan vrijdag zijn woning weer in. Daar kan hij zijn kachel flink hoog opsto ken, een sigaret opsteken en te vreden uitkijken, over zijn enorm grote voortuin." Grote Antiek Beurs Congrescentrum "Leeuwenhorst" Noordwijkerhout 10-11-12 november vrij 17-21 uur zat 11-18 uur zon 11-18 uur Org: Luiten Reijmerink 036 5381387

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17