Herinnering aan een late bevrijding O Tn Bedrijf Gastvrijheid fpn een stukje beleving Leiden Regio ovincie gaat effect in spitstarief meten igen grondbedrijf Ibor Zuid-Holland uizer denkt nog over steding EZH-geld 2.49 JDERDAG 9 NOVEMBER 2000 m,r »tr e eel sluipverkeer ontstaat 3ve it invoeren van een spitsta- 3 I ip snelwegen in de Rand- nen noet zo duidelijk mogelijk Ie en. Daarom is het zaak de et en van de maatregel ook ïats oed mogelijk te meten. ,9P oe heeft een meerderheid irovinciale staten in Zuid- i nd gisteren besloten. m' itieke partijen zijn bezorgd 'kei w pra - provincie Zuid-Holland een eigen grondbedrijf. s nee kan het de inrichting iet landschap beter sturen voaanleg van natuurgebie- ev' inancieren. Gedeputeerde e*.ader Sar (groen, water en "e j) liet zich na de begro- jehandeling van gisteren len dat hij samen met a Huizer (financiën) een C tel uitwerkt over het voe- an 'een actieve grondpoli- 0 J Een eigen grondbedrijf, Is gemeenten dat hebben, ïarbij onontbeerllijk. De deed die suggestie al in algemene beschouwingen on( isteren. Ook de WD voelt M( r, net als de SP en Groen sel» der Sar merkt voortdu- dat de inrichting van na- girreinen (bijvoorbeeld 'de aanleg van het Bent en het creëren van de zo- Lgjlen ecologische hoofd vijf uur) stroef gaat. Dat komt 1{ji( lat Zuid-Holland onvol- isse loll iC ROBBERT MINKHORST over de gevolgen van het spits tarief (voorheen rekeningrij den). Gevreesd wordt dat auto mobilisten in de ochtendspits hun toevlucht nemen tot de (provinciale) binnenwegen. Bij het vaststellen van het bereik baarheidsoffensief voor de Randstad eerder dit najaar is al afgesproken dat de effecten van de tolheffing voor onder meer de Leidse regio in kaart zouden worden gebracht. ,G ROBBERT MINKHORST doende middelen heeft om de benodigde grond aan te kopen. GroenLinks stelde voor om ieder jaar drie miljoen gulden te bestemmen voor de aankoop van land. Dat geeft de provincie ruimte, denkt de partij. Ook de prijs van landbouwgrond is de afgelopen jaren fors gestegen. Andere partijen willen een fors deel van de opbrengst van de EZH-aandelen ervoor aanwen den. Van der Sar zei dat beide voorstellen 'worden meegewo- geji' in de plannen waar hij en Huizer aan werken. Het is de wens van de gedeputeerden om zo snel mogelijk die plannen voor te leggen aan provinciale staten. Van der Sar maakte dui delijk dat een grondbedrijf noodzakelijk is. In zijn ogen is het een goed wapen om de pro blemen bij de grondaankopen voor natuur op te lossen. Het voeren van eigen grondpolitiek is ook zinvol om glastuinbouw, of de verplaatsing van kassen, en de aanleg van bedrijventer reinen mogelijk te maken. juteerde Huizer (financi- an Zuid-Holland wil alle sties op een rijtje zetten de opbrengst van de ver- van het elektriciteitsbe- SfZH. In het eerste kwartaal olgend jaar komt zij met is i oorstel. Vrijwel alle poli partijen spuiden gisteren is de algemene beschou- :n hun ideeën voor de be- in i Jg van de 165 miljoen die .H oplevert. De suggestie uch VD en SGP/ChristenUnie ehc ïnti om vooral zuinig te blijven, zal het vermoedelijk niet halen. Huizer voelt er meer voor, zo zei ze, om het merendeel van de miljoenen op de een of an dere manier 'terug te geven' aan de inwoners. De PvdA wil een fors deel bestemmen voor sociaal beleid. D66 oppert om 70 miljoen uit te geven aan grond voor natuurterreinen. ,,Het is een palet aan idee- en", constateerde Huizer. ,,En dat biedt mij en de anderen voldoende aanknopingspun- Op 5 mei 1945 wordt Nederland bevrijd en met de Japanse capitulatie op 15 augustus '45 is ook aan de andere kant van de wereld de Tweede Wereldoorlog voorbij. Toch is 15 augustus voor veel Indische Nederlanders geen bevrijdingsdag. Bij Leidenaar J. Claproth staat 10 november in het geheugen gegrift als zijn bevrijdingsdag. Op die dag wordt hij samen met 2383 andere gevangenen ontzet uit de Werfstraat-gevangenis in Soerabaja. De bevrijding komt niets te vroeg: de revolutionairen die de leiding hebben over het gevang zijn van plan om de gevangenen nog diezelfde dag te vergiftigen om vervolgens het complex in brand te steken. „Bijna waren we gebakken saté geweest." Door Ruud Sep De Japanse capitulatie zorgt in het toenmalig Nederlands-In- dië voor een nogal onoverzich telijke situatie. Van het Neder lands gezag is niet veel meer over en bovendien heeft Neder land na de uitroeping van de republiek Indonesië weinig meer in de melk te brokkelen. Maar ook de republiek is in aanvang niet veel meer dan een papieren tijger. De Britse mili tairen die het gezag over moe ten nemen zijn nog onderweg. Op straat regeren de min of meer ongeregelde troepen die openlijk oproepen tot het over de kling jagen van alles en ie dereen die iets met Nederland van doen heeft. Onder die omstandigheden wordt op 10 oktober 1945 de dan 14-jarige Claproth in Soerabaja opgepakt. Directe aanleiding is zijn betrokkenheid bij wat de geschiedenisboeken in zou gaan als het 'vlaginci- dent'. „We hoorden dat er bij Soerabaja Britse parachutisten waren geland. Wij waren door het dolle, gingen naar hun toe om handtekeningen te verza melen en te vragen of we het rood-wit-blauw op mochten hangen. We hebben toen een kleine vlag opgehangen boven op het Oranje-hotel. Even later kwam er een vrouw met een grote vlag." De situatie loopt uit de hand. Er ontstaan vechtpar tijen en er vallen doden. Clap roth weet zich uit de voeten te hiaken, maar wordt de volgen de ochtend ingerekend. „Met een vrachtwagen brach ten ze ons naar de Simpang club. Daar was een soort volks tribunaal aan de gang. We wer den door fanatieke Indonesi sche jongeren van de open J. Claproth: „We willen iets om de herinnering aan 10 november levend t vrachtwagen gejaagd en in el kaar geslagen. Eenmaal binnen moesten we in het gelid staan. Ze vroegen waar ons rood-wit is - de vlag van de republiek Indo nesië. Degene die naast me stond, werd gedwongen om zijn rood witte speldje op te eten. Hij heeft het niet over leefd. Ik had geen speldje en werd in één Idap twintig meter naar achteren geslagen. We werden met twintig man in het toilet opgesloten." Als de Nederlanders die nacht worden overgebracht naar de Werfstraat-gevangenis, wacht de volgende onaangename ver rassing. Voor de poort staat op nieuw een groep Indonesische jongeren met knuppels, kap messen en bamboe speren. „We hadden een man van 85 bij ons. Die kreeg een bamboe speer dwars door zijn lijf heen. Hier erin, daar eruit. We heb ben hem moeten achterlaten", vertelt Claproth. „Ja, voor het zelfde geld had ik een speer in mijn lijf gekregen." Hij komt echter relatief ongeschonden in de 'veilige' gevangenis aan. Wie beheert in die tijd eigenlijk de Werfstraatgevangenis? Clap roth moet het even navragen bij Hagenaar R. Klaessen, een goe de kennis en collega ex-gevan- gene die samen met Claproth de herinnering aan de Werf- staat levend wil houden. „We werden gevangen gehouden door de leider van de jeugd- groeperingen in Soerabaja, Soepomo", laat Klaessen per telefoon weten. „Officieel heet te die club de BPRI, vertaald komt dat neer op het orgaan van de volksopstand van de re publiek Indonesië. In feite was het een ratjetoe van opstande lingen, criminelen en links ge- oriënteerden. Extremisten waarover het officiële Indonesi sche leger op dat moment nog geen overwicht had." De cellen zijn overvol. Dertig man in een ruimte die eigenlijk bestemd is voor drie personen. Met een toilet in de hoek van de cel. „En er waren mensen aan de diarree. Dus je kunt je wel voorstellen hoe het stonk." Al leen voor het eten mogen de gevangenen twéé keer per dag even de cel uit. „En constant was er de onzekerheid of we er wel levend uit zouden komen." De eerste tijd krijgen de gevan genen nog redelijk te eten. Maar op het eind blijft het voedsel uit. Bovendien zien de gevangenen dat er oliedrums worden neergezet waarvan de doppen worden afgedraaid. De onheilspellende gebeurtenissen doen de vrees voor een slechte afloop toenemen. De vrees is terecht, al kunnen de gevangenen dat op dat mo ment nog niet weten. Binnen de BPRI is besloten om de ge vangenis op te ruimen. Het idee is om op de ochtend van de tiende november de pap die de gevangenen te eten krijgen, te vergiftigen met arsenicum. Ver volgens zou het hele complex in brand worden gestoken. Een cipier voor wie dit plan te ver gaat, weet de buitenwereld op de hoogte te stellen. Hij doet zijn verhaal op het hoofdkwar tier van de Britse legermacht in Soerabaja. Jack Boer, een me dewerker van oliemaatschappij BPM, de voorganger van Shell, wordt erbij gehaald om het ver haal van de man te vertalen. De Britse commandant ziet geen kans om direct een grote red dingsoperatie op poten te zet ten. Na urenlang aandringen krijgt Boer toestemming om met tien gurkha's en één tank een bevrijdingsactie te onder nemen. De actie begint om half vier in de vroege morgen. Met één schot wordt een wachtpost uit geschakeld, waarna met de tank een bres wordt geschoten in de muur rond het gevangenister rein. Daarna worden in felle vuurgevechten de andere be wakers uitgeschakeld. Tiental len bewakers en zeventig le venslang gestraften die zij aan zij met de bewakers probeerden de gevangenis te verdedigen, vinden de dood. Aan de kant van de bevrijders valt één dode. De bevrijde gevangenen krijgen te horen dat ze vooral van het in de gevangenis aanwezige eten moeten afblijven. Zij wor den vervolgens te voet afge voerd naar de haven, vanwaar zij later per schip naar het rela tief veilige Djakarta vertrekken. „Dankzij Jack Boer zijn 2384 mensen levend uit de Werf- straat gevangenis gekomen", memoreert Claproth. „Wij zou den graag zien dat hij daarvoor postuum een medaille krijgt." En hij heeft meer op zijn ver langlijstje staan. „We willen ook iets om de herinnering aan de tiende november levend te houden: een monumentje, of desnoods een herdenkings boek. Ik zit daarvoor achter ver schillende Tweede-Kamerleden aan. Van hun krijg ik te horen dat ik een brief moet schrijven aan Kok wanneer we een stand beeld willen. Maar verder krijg ik weinig enthousiaste reacties. Alleen de SP en GroenLinks hebben er wel oren naar." Met een monument op Neder landse bodem zouden de over levenden van de Werfstraat ein delijk een plek hebben om deze fase uit de geschiedenis te her denken. Terug naar de plek des onheils is Claproth nooit meer geweest, en hij is het ook abso luut niet van plan. „Mijn psy chiater zegt: je moet terug gaan naar de plek waar je gemoles teerd bent. Maar ik ga niet te rug. Je bent uit dat land wegge jaagd, en dan zou je nu terug gaan om dat land te bekijken? Het had niet veel gescheeld of we waren levend verbrand. Bij na waren we gebakken saté. Kun je dat vergeten en verge ven? Ik niet hoor. Ik niet." Honig Tarly Maaltijdbasis van pure Met gratis pakje mix Tarly t.w.v. f2.09 Ot li) €1.13 Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-S3S6426, Fax: 071-5321921. in een hoek van negentig 192 n, rug recht en een stukje le knieën. Probeer maar." 'erse horecacursisten pro vervolgens elegantie en DVE idigheid in balans te krij- ïrvvijl ze de twee borden in onderarm angstvallig in en houden. „Loop een e door de zaal, stoot el len beetje aan en denk er- loud de duim vrij om de iachti e redden." Niet dat er nu ven* aupt saus te redden valt, tvanS de borden zijn allemaal NGpi /andaag is het nog droog per, en in het auditorium van *rhistorisch museum Na- Maar over een tijdje zul- cursisten op correcte vips van van zalmtoastjes if'ee 'en of op vlekkeloze wijze is« edos uitserveren. u idbureau L'invité, gespe- :erd in horecapersoneel, kënieen cursusmiddag basis- igheden. Gastheer/trainer man Maarten Wessels net met behulp van een er de essentie van goed erschap uit de doeken n: „Service, gastvrijheid, 'dheid en een stukje bele- Dok heel belangrijk: zeg gasten, nooit klanten." té besteedt zorg aan de ling van zijn personeel, itzendbureau, dat sinds naanden is gevestigd in ri, is de marktleider bij de eca gespecialiseerde uit- •rganisaties. Het heeft ves- en in onder andere Leeu warden, Groningen, Apeldoorn en Utrecht. In Leiden zijn op dit moment zo'n zestig actieve uit zendkrachten ingeschreven. Personeel dat met een dien doek over de onderarm en een glimlach op het gezicht over Nederland uitzwermt om par ty's en evenementen van een 'stukje professionaliteit' te voorzien. Alle jongens en meisjes in de bediening bij de musical Chica go in Utrecht worden exclusief geleverd door L'invité. Tijdens Euro 2000 ging er een ploeg naar de Arena voor de vipcate ring en L'invité levert standaard personeel aan het Thialf in Heerenveen en het Kurhaus in Schevëningen. In Leiden horen de Ijshal en Naturalis al tot de vaste afnemers van de grootle verancier voor horecaperso neel. „Het leuke van werken voor L'invité is dat je van alle locaties kunt proevenvolgens Wessels die naar eigen zeggen zo nu en dan zelf nog wat 'veld werk' verricht. L'invité is ideaal voor de stu dent die niet wil vergroeien met zijn parttime-baas. Die flexibil- teit zit gebakken in het werksys- teem. Het uitzendbureau werkt met een zogeheten ambulan- tenpool, een groot reservoir uit zendkrachten waaruit vrijelijk geput kan worden. Daarbij wordt niet zozeer een werkne mer bij een werkgever gezocht. Nee, de aspirant L'invité'er komt de vestiging binnen, krijgt Cursisten van L'invité trainen hun basisvaardigheden voor goed gastheerschap. FOTO MARK LAMERS koffie (service boven alles) en mag in de klantenmap naar be lieven kiezen tussen Hotels van Oranje, Auto Rai of het perso neelsfeest van Renault. Grote groepen serveerders trekken constant in een soort horeca- tournee door het land. Al naar gelang waar service met een glimlach is vereist. Hij of zij moet uiteraard wel een behoor lijke horeca-ervaring hebben. Maar daar voorziet L'invité ook in. Naast het practicum basisvaar digheden kan de leergierige ser veerder of barman zich ook be kwamen in de beginselen van de vinologie, de etiquette, hou ding en presentatie (tweede cursus), en voor de echt gevor derden komt daar nog een top- pertraining bij die het bedie nende person.eel klaarstoomt voor het echte werk in vier- en vijf-sterrenrestaurants. En dan doet L'invité zelfs niet misselijk over een sigarencolle- ge gesponsord door Hajenius. Een spaarsysteem zorgt, er ook voor dat het personeel met kor ting kelnersmessen, bedrijfskle ding of flessen wijn kan kopen. Die verwennerij van de uit zendkracht is geenszins liefda digheid, maar komt voort uit gezond Hollands zakelijk in zicht. „Met de huidige arbeids- krapte moet je de uitzend krachten aan je weten te bin den. Personeel kan tegenwoor dig overal terecht. Je hoeft maar even ruzie te hebben met de baas en je bent vertrokken. Die trainingen maken net zo goed als het spaarsysteem deel uit van onze klantenbinding. Voor de uitzendkracht is het een mo gelijkheid om via hun werkge ver een treetje hoger te komen. Het loont dus om een tijdje voor ons te werken." En als de dolende dan nog steeds de weg naar de horeca- hemel niet kan vinden, als Mo hammed nog niet naar de berg wil, dan komt de berg wel naar Mohammed. Alle cursisten van vandaag zijn tijdens een actieve wervingscampagne letterlijk van de straat geplukt. „Ze zijn gewoon op straat aangesproken door mensen van ons die voor bijgangers op hun horeca-uit- straling spotten. Als je lange tijd in de horeca hebt gewerkt dan weet je ze over het algemeen wel uit te pikken." Het werkt, want de verwachte opkomst is gehaald. Alle acht cursisten die hebben toegezegd te komen, staan te trappelen om de tafel te dekken, pardon, het couvert te verzorgen. En Wessels staat op het punt om ze in nog een geheim van de horeca in te wij den. „Wie weet de beste me thode om een rode wijnvlek uit kleding te krijgen?" PABLO CABENDA Holiday Inn viert Thanksgiving Holiday Inn Leiden viert op donderdag 23 november Thanksgiving Day. Er is een speciaal buffet dat eraan moet herinneren dat in Leiden in de zeventiende eeuw de basis is gelegd voor de Ameri kaanse gedenkdag. De Pilgrims hebben ongeveer twaalf jaar in Lei den doorgebracht, voor zij in 1620 de reis naar Amerika begonnen. Voor reserveringen tel. 5355555. Leidsch Dagblad ANNO 1900 Vrijdag 9 November LEIDEN -Toen onlangs eenige perceelen in de Volmolensteeg, de Lijsterpoort, het Prinsensteegje en op de Langegracht, in openbare veiling werden gebracht, werd door Commissarissen der Gasfabriek de aandacht van B. en W. gevestigd op het groot be lang, voor de gemeente bij den eigendom dezer per ceelen. Die perceelen toch werden door de Oost- Volmolensteeg gescheiden van een open terrein, be- hoorende bij de gasfabriek en gelegen naast de di recteurswoning, een terrein, op zichzelf te klein om aan een bepaald doel te worden dienstbaar gemaakt, maar dat bij eenige vergrooting voor de gemeente van groot nut zou kunnen zijn. Indien toch, gelijk reeds werd opgemerkt, tot de oprichting van een electrische centrale mocht worden besloten, zou dat terrein als daarvoor aangewezen mogen worden be schouwd. Maar ook indien dit niet het geval mocht zijn, zou de gasfabriek van dat terrein een uitmun tend gebruik kunnen maken voor de oprichting van een zuiverhuis, aan welks uitbreiding bij het zich steeds uitbreidend bedrijf der gasfabriek de behoef te zich sterk begon te doen gevoelen. ANNO 1975 LEIDEN - Boekhandel De Kier vierde gister avond de officieuze heropening van de van binnen en van buiten totaal vernieuwde zaak aan de Nieuwe Riin. Velen uit de wereld van het boek waren aanwezig om een kijk je te nemen in de fraaie zaak, die bin nenkort honderd jaar bestaat Op de foto de nieuwe directeur (tweede van links) in gesprek met enige Zaterdag 8 november ALPHEN AAN DEN RIJN - „Als gevolg van de zeer sterke daling van de woningbezetting, waarvan de invloed veel groter is dan van de daling van het ge boorteoverschot, moet de bouwactiviteit in uw ge meente voor de korte termijn eerder worden ver hoogd dan verlaagd teneinde de doelstellingen van de overloop te kunnen verwezenlijken." Dit schrijven Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- land aan burgemeester en wethouders van Alphen. Het schrijven is een reactie op een in april van dit jaar verzonden brief van het Alphense college aan G. S. Hierin vroegen B. en W. om de visie van het pro vinciaal bestuur met betrekking tot het groeibeleid van Alphen op kortere en langere termijn. stadsgewest, menen Gedeputeerde Staten. Zij gaan daarbij uit van het uit 1967 daterende streekplan Rijn en Gouwe. Alphen zou volgens datzelfde streek plan in 1985 70.000 inwoners tellen. Op de middellange termijn echter zal Alphen - zo dra dit door alternatieven elders mogelijk is - zijn functie als overloopkern verliezen, zo schrijven G.S. ,,Dan blijft een meer op de eigen regio (Leimuiden, Rijnsaterwoude, Woubrugge, Ter Aar, Nieuwveen. Zevenhoven, Nieuwkoop, Koudekerk aan den Rijn, Hazerswoude en Boskoop) afgestemde functie over, die nog kan worden versterkt qua woningbouw, werk gelegenheid en voorzieningen." Een en ander houdt in concreto in dat Alphen er voor moet zorgen dat vóór 1 januari 1980 nog 3700 woningen worden opgeleverd, waarvan 1100 in Rid- Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen overschrijvingskaart) ter waarde van rijf gulden (voor Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54. 2300 AB Dagblad aan de Rooseveltsl dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen iplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het leidsch Leiden of door contante betaling aa 82." U ontvangt de foto binnen drie weken. n de balie van het Leidsch

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15