Pendelen tussen hakblok en kerkorgel Geloof Samenleving Tweespalt over koran inzake slaan echtgenote Joanne Klink voorziet 'grote verandering' Interreligieus centru Schiphol stijlvol geo DONDERDAG 9 NOVEMBER 2000 VANDAAG 9 Vandaag 1691 jaar geleden, op 9 november 309. zou volgens de legende Theodorus Tiro zijn doodgemarteld. Deze Griekse soldaten- heilige weigerde zijn ziel en zaligheid te ver kwanselen door in de tempel van de heidense godin Si bille een offer te brengen. In plaats daarvan stak Theodo rus Tiro de tempel in de brand. Hij stierf zelf ook in de vlammen, van een brandstapel. Vandaag is eveneens de viering van de inwijding van de aartsbasiliek van de Allerheiligste Verlosser: de Sint Jan van Lateranen in Rome. Deze in rang voornaamste basi liek ter wereld is sinds de vierde eeuw in bezit van de rooms-katholieke kerk. Oecumenische viering in Oegstgeest oegstgeest Zowel dominee A. Boshuizen van de Nederlands Gereformeerde Kerk als pastoraal werker A. van Aarle zullen za terdagavond 11 november voorgaan in een oecumenische vie ring in de RK Willibrordkerk in Oegstgeest. Omdat tijdens deze wering geen H. Communie wordt uitgereikt is er zondag 12 no vember om 10.30 uur een eucharistieviering in dezelfde kerk. Het gospelkoor Dabar uit Leiden zal onder meer gospels en op wekkingsliederen zingen. Na de viering is er gelegenheid om nog iets met elkaar te drinken. Iedereen is welkom. Lezing Medema over het paradijs alphen aan den run De Alphense christengemeente De Fakkel heeft uitgever/publicist Henk Medema uitgenodigd voor een le zing op zondag 12 november. Het onderwerp is 'De taal van het paradijs'. De lezing is vanaf 11.15 uur in het Groene Hart Ly ceum aan de Tolstraat in Alphen aan den Rijn. Duitse kerk betaalt dwangarbeiders mainz De Rooms-Katholieke Kerk van Duitsland begint deze week met het uitbetalen van vergoedingen aan voormalige dwangarbeiders die tijdens de Tweede Wereldoorlog voor de kerk hebben gewerkt. De kerk heeft 5,6 miljoen gulden beschik baar gesteld voor de dwangarbeiders, die 5.600 gulden krijgen wanneer bewezen wordt dat ze voor de kerk hebben gewerkt. Naar schatting 10.000 mensen zijn in kloosters en RK zieken huizen tewerkgesteld. Duizend zouden nog in leven zijn. De kerk besteedt nog eens 5 miljoen mark aan onderzoek naar dwangarbeid en andere verzoeningsprojecten. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Veenendaal-Noord (SoW) H.P.J. Schormans te Gel- dermalsen. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Zwolle (Zui- derkerk) W.J. v.d.Linde te Voort- huizen/Barneveld, die bedankte voor Enschede-N. en Katwijk. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Lutten A.G. Boog aard te Schiedam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Zwolle A. Schreuder te Beekbergen, te Rhenen: G.J. van Aalst te Ridderkerk. Aangenomen: naar Rijssen-Zuid A. Schreuder te Beekbergen, die bedankte voor Zoetermeer en Zwolle. Paus eert Leidse organist met onderscheiding Gereform almere-leiden afke van dertoolen Almere-Buiten schudt op z'n grondvesten. Althans, veel lijkt het niet te schelen als André Overdevest de eerste noten van de Toccata en Fuga van Bach op zijn elektrische orgel aan slaat. De bloemen staan te schudden in de vaas en de vloer zoemt voelbaar mee. „Of de buren weieens klagen? Nee hoor. Die horen het niet", weet de in de Flevopolder 'gestran de' Leidenaar zeker. André Overdevest, een man met twee levens. Z'n hele wer kende leven in de weer met sla gersmessen, gehaktmolens en het uitbenen van vlees. Daar naast al z'n vrije uurtjes samen met Bach en Handel achter het kerkorgel. Lachend: „Vaak met m'n handen vol pleisters, ja." Zijn wouw Alice, thee aandra gend: „Weet je nog, die keer dat ik een paar hechtingen uit je hand heb zitten peuteren, om dat je anders niet kon spelen?" Overdevest, jarenlang Keur slager in Leiden, Oegstgeest en Alphen aan den Rijn, is dit jaar zestig geworden en net met de VUT gegaan. Onlangs kreeg hij een pauselijke onderscheiding. Een zogeheten Benemerenti 'voor goede verdiensten'. Om dat hij al die jaren tussen de be drijven van de slagerij en het vijf kinderen tellende gezin door zo trouw 'georgeld' heeft. Overdevest, droog: „Leuk dat mensen vinden dat ik zo'n on derscheiding moest hebben wegens goede verdiensten. Maar ik heb het al die jaren al leen maar gedaan omdat ik er plezier in had." Toen Overdevest een jongetje van 7 was, zag het er niet naar uit dat hij ooit zo'n geel/wit lintje zou krijgen en een kwart van zijn huiskamer zou opoffe ren aan een muziekhoek. De toenmalige dirigent van het Slager/kerkorganist André Overdevest: „Als ik ergens kom en een orgel hoor, móet ik even aan de toetsen voelen". foto axiprec. jongenskoor van de Petruskerk, Rijnbeek, zag weliswaar veel in de talenten van het slagers- zoontje, maar pa Overdevest had zo z'n eigen gedachten. Die hij kort maar krachtig zo placht te formuleren: „Muziek is leuk voor de hobby, maar slecht voor de boterham." Met dat conservatorium werd het dus niks: André moest in de slagerij. Dirigent Rijnbeek zorg de er wel voor dat de jongen naast z'n werk les kreeg. Met als gevolg dat de klanten van de Leidse slagerij regelmatig wer den vergast op pianoklanken van boven. Aldus werden op de hoek van de Herenstraat en de Magdalena Moonsstraat de fundamenten gelegd voor een leven vol lojjes, rouwtjes en trouwtjes. „De witte slagersjas aan de kapstok en hup, achter het orgel." ,Als ik ergens kom en een or gel hoor, móet ik even aan de toetsen voelen", zo illustreert Overdevest zijn passie. Laatst was hij met zijn vrouw in het Belgische Neerpelt. „Kwamen we langs een kerk, hoorden we een orgel. Wij naar binnen..." Volgen een paar vakkreten. „Een drie-klaviers pijporgel Goh, wét een orgel was dat! Of ik ook even wilde spelen. Nóu..." En Almere? Nee, daar is het huilen. „Hier heb ik alleen maar van die betonnen blok kendozen, die ook nog worden gedeeld met de protestanten." Toen hij een aantal jaren terug zijn eigen zaak verkocht - zijn vrouw was ernstig ziek - en hij bij een supermarkt in de Flevo- gemeente ging werken, vond hij in de directe omgeving dus geen soelaas. Tot zijn oog viel op de Onze Lieve Vrouwekerk BOEKBESPREKING utrecht anp Directeur A Aboutaleb van het instituut voor multiculturele ontwikkeling Forum is ongeluk kig met de uitspraak van rector prof. dr. A Akgündüz van de Is lamitische Universiteit Rotter dam dat een moslimman zijn vrouw mag slaan als het echt niet anders kan. „Die botst ern stig met de Nederlandse wetge ving", aldus de Turkse jurist. Akgündüz illustreerde met zijn uitspraak zijn opvatting dat de koran en de uitspraken en handelingen van Mohammed (soenna) niet voor herinterpre tatie vatbaar zijn. Dat ziet Aboutaleb anders. Moslimman nen hebben zeker niet het recht hun echtgenote regelmatig een pak slaag te geven, benadrukt de Turkse jurist. Alleen als een vrouw verantwoordelijk is voor een conflict in het huwelijk en ze niet met andere middelen tot rede te brengen is, mag haar man haar slaan, maar dan zon der haar lichamelijk letsel toe te brengen. Aboutaleb vindt de waag of de koran het slaan van vrouwen toestaat, niet relevant voor de Nederlandse situatie. „In Ne derland mag het gewoon niet. Daarom moet je niet met dat soort verhalen aankomen." Akgündüz heeft het recht als wetenschapper zijn opvattin gen te uiten, benadrukt Abou taleb. „Maar als je op deze ma nier mensen wüt gaan oplei den, ben je op de verkeerde weg." Aboutaleb draagt de particu liere imamopleiding in de Maasstad nog steeds een warm hart toe. „Moslims in Neder land hebben dringend behoefte aan eigen kader. Dat de Islami tische Universiteit een rector uit het buitenland moest halen, illustreert dat des te meer." Waar of niet waar. Dat is de kwestie, daar waar het gaat over het zogeheten 'channe- len'. Oftewel het doorgeven van boodschappen van 'niet- materiële entiteiten' en anders God zelf. Voor de Haarlemse schrijfster en coryfee binnen de nieuwe tijdssector, Joanne Klink, speelt deze vraag geen rol meer. In haar nieuwste boek 'De grote verandering' heeft ze een selectie gemaakt van talloze gechannelde in boekvorm verschenen bood schappen. Er is onnoemelijk veel materi aal voorhanden voor Klink. Zohra Betrand bijvoorbeeld, Virginia Essene, Helen Grea ves, Joke Hooggeveen, Ruth Norman /Charles Speagel en Sister Thedra. Zij en vele ande re mensen presenteren zich als boodschappers van gene zijde. De rode draad die Künk in al die boodschappen ontwaart, is dat er zoals de titel van haar boek al aangeeft, een grote ver andering op komst is. „De chaos en de structie zullen slechts het preludi um (voorspel-red.) blijken te zijn van een opkomend, meer spiritueel ras van mensen aan wie de gouden tijd van vrede, broederschap en eenheid is voor speld", schrijft zij bijvoorbeeld. En haalt zij een andere entiteit aan: „...de he melse hiërarchie, bewogen met het lot der mensheid, zal onze aarde uit de put der duisternis halen." Of in weer een ander boek zegt 'Jezus': „Er zullen grote veranderingen komen in de werkelijkheid van de materie als in de geest van de mensen. Het is nü de tijd van de oogst. Ik, Jezus, maak be kend dat dit de voleinding zal zijn van mijn zending." 'De grote verandering' is daar om een positief boek. Volgens Klink en de channels - dè schrijfster noemt ze in lijn met de traditie 'profeten' - komen de boodschap van 'de he melse hiërarchie'. Dat wil zeggen van aarts engelen, gewone enge len, en meesters zoals Jezus en Boeddha. Er komen ook veel namen voor die we kennen uit de bijbel: Melchizedek, Henoch, Jozef, Samuël, Maria, Jezus, Paulus, Mattheüs, Jo hannes. Het christendom speelt een belangrijke rol in de bood schap van Joanne Klink en de door haar gekozen channels. Het gaat uiteraard wel om een aangepast christendom, heeft de kritische christen onmid dellijk door. De apostel Paulus bijvoorbeeld doet in het Nieu we Testament vrouw-onvrien delijke uitspraken, die vandaag de dag politiek bepaald niet correct zijn. Paulus 'spreekt' echter ook via een 'channel'. Via een medium zegt hij, dat hij verkeerd begrepen is. Dat komt vaker voor, blijkt uit het boek van Klink. Zelfs God doet een poging zijn eeuwen oude uitspraken en daden in 'een juist daglicht' te plaatsen. Nadeel van channelen blijft dat je het medium niet tegen kunt spreken. De boodschapper spreekt immers op gezag van grootheden als Paulus, Jezus of God zelf. Te bewijzen valt er ook niets. Dus wat moet een mens er mee. Joanne Klink zegt daarover: „Alleen mensen die beseffen dat onze zichtbare wereld niet de enige werkelijk heid is, zullen er voor open staan. Voor hen is dit boek ge schreven." onno van t klooster Titel: De grote verandering Auteur: Joanne Klink Uitgeverij: Ten Have Prijs: 39,90 gulden WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Bewolkt en regenachtig, in de bergen sneeuw. Middagtempera- tuur tussen 5 en 9 graden langs de kust, in het noorden en in het binnenland tussen -2 en +3 gra den. Zweden: Veel bewolking en perioden met regen, in de bergen ook sneeuw. Middagtemperatuur uiteenlopend van 3 graden in het noorden tot 8 in het zuiden. Finland: Overwegend bewolkt en af en toe regen, soms overgaand in sneeuw. Middagtemperatuur 3 in het noorden, 7 in het zuiden. Denemarken: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Maxima rond 8 gra den. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselend bewolkt en donderdag buien. Vrijdag geregeld zon en in de ochtend droog. In de middag vanuit het westen opnieuw regen en wind. Middagtemperatuur 10 graden. België en Luxemburg: Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd buien, misschien met on weer. Op vrijdag droger en meer kans op zon. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en enkele bui en, kleine kans op onweer, Mid dagtemperatuur meest rond 10 graden. Zuid-Frankrijk: Donderdag nog enkele buien, maar tussendoor ook wat zon. Vrijdag op veel plaatsen droog en zonnige perioden. Wel eerst mist. Middagtemperatuur tussen 10 en 15 graden. Spanje: Perioden met zon, maar in de noordelijke helft van het land wel kans op buien. Maxima in het zuiden rond 20 graden, in het noorden rond 12. Portugal: Zonnige perioden en alleen op donderdag nog kans op een bui. Maxima tussen 15 en 20 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en kans op een bui. Middagtemperatuur rond 19 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Mid dagtemperatuur rond 20 graden. Tunesië: Zonnige perioden en in het noor den misschien een bui. Middag temperatuur tussen 24 en 30 graden. Madeira: Afwisselend zon en wolken. Aan de noordkant kans op een bui. Middagtemperatuur rond 20 gra den. Canarische Eilanden: Perioden met zon en vrijwel droog. Maxima rond 24 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en buien, de meeste in het noorden. Op vrijdag in het noorden kans op veel wind. Maxima rond 10 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden en af en toe regen, vanaf 1700 meter ook sneeuw. In de dalen maxima rond 10 graden. Met fhn in het noorden kans op zon en hogere maxima. Zwitserland: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd buien, boven de 1700 meter met sneeuw. Maxima in de dalen rond 10 graden. Polen: Van tijd tot tijd zon, maar soms ook een bui. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon, maar ook enkele buien. Maxima rond 10 graden. Hongarije: Van tijd tot tijd zon, maar ook kans op een bui. Middagtempera tuur ongeveer 11 graden. Italië: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. In het zuiden waarschijn lijk droog. Maxima uiteenlopend van amper 10 graden in het noor den tot 22 op Sicili. Corsica en Sardinië: Van tijd tot tijd zon, maar ook en kele bui. Maxima rond 19 gra den. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden en in het wes ten en noorden ook enkele buien. Maxima tussen 20 en 25 graden. Malta: Droog en perioden met zon. Maxi ma ongeveer 23 graden. Turkije en Cyprus: Vrij veel zon en droog. Maxima tussen 20 en 25 graden. VRIJDAG 10 NOVEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.52 Zon onder 16.55 Maan op 16.48 Maan onder05.33 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.26 14.42 1.59 «14.15 Laag 10.45 22.34 10.26 22.15 Londen Luxemburg Madrid OSS. bewolkt ^2» onweer W warmtefront regen iffinWH' sneeuw y koufront tÜL opklaringen SBfe> hagel lagedruk - mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal sneeuwbui half bew. Warschau Wenen 11 2 0.9 Bue Casablanca licht bew Johannesburg licht bew Los Angeles licht bew 10 1 3.0 New Orleans zwaar bew. 12 7 1.4 New York half bew. 12 5 0.0 TelAviv licht bew. 32 22 0.0 Tokyo zwaar bew 20 18 7.0 Toronto zwaar bew. 19 12 6.0 Tunis zwaar bew. 25 -15 0.0 Vancouver zwaar bew 17 11 0.0 aan de Keizersgracht in Amster dam. Sindsdien haalt Overde vest daar zijn hart op als voor zitter en tweede organist van het Sint Alphonsuskoor. „We zitten dringend om dames ver legen", adverteert de kerkmusi cus kosteloos. De thee is op, tijd voor een anekdote uit meer dan een hal ve eeuw orgelspel. „Het is in Hillegom wel eens gebeurd dat de dirigent moest afslaan om dat de organist - ja, ik dus - vol ledig de weg kwijtraakte in het Halleluja van Handel. Kijk, vroeg of laat loop je een keer vast. Want je kan geen twee he ren dienen: een eigen zaak én het orgel." De echtgenote, goedmoedig, per slot heeft ze haar man 'achter het orgel' le ren kennen: „Nou, soms had ik wel eens het idee dat je meer bezig was met de muziek dan met de zaak." Komt, legt Overdevest uit, omdat hij hoewel hij zijn hele leven lessen heeft gevolgd altijd amateur is gebleven. „Voordat bijvoorbeeld beroepssolisten je accepteren moet je je wel waar maken. Als amateur is ook elke stap nieuw. Elke keer een stapje hoger en de gedachte: hoe zal dat gaan." Spijt daarom, dat zijn vader hem niet naar het conservatorium wilde laten gaan? Nee, zegt de orgelman stellig. „Ik ken mensen die er hun beroep van hebben ge maakt, maar dat is geen vetpot hoor." Niet alleen vaders slagers kunsten, maar ook diens wijs heden zijn kennelijk op zijn zoon overgegaan. Muziek is leuk voor de hobby, maar slecht voor de boterham. Maar ja, nu hij eenmaal met de VUT is... Niets houdt hem nog tegen. De begrafenisondernemers en pas tores in de wijde omtrek zijn gewaarschuwd. „Ik ben be schikbaar." lunteren anp er De gereformeerde de polarisatie ove |t besluiten tegen p' den Heijer wegnen ciale commissie zoeken hoe het verontruste plaats en personen 'op kerkelijke wijze' ka voerd. Daartoe hei gisteren unaniem I De synode kan gaan aan de veron aanleiding van i over Den Heijer, zi derks uit Oosterl boek over verzoen Kamper hoogleraa houdende gerefo kern van het gere lijden weersproke! Op 3 april spra- onder meer uit da onzorgvuldig w< maar dat hij 'als ei de ruimte van htie ningsformulier vo5 ren' was geblev meerde hooglera j', daarin zich aan de zullen houden. Pastor te bij Radio Mevrouw Alma Noordwijk is zom 15 gast bij Radio Mc r> vrijwilligerswerk van de Pauluskei dam. Verder valt uitzending een geÊr luisteren met me| Paridaans, pastor nessenhuis in Lei zending is van vijf luisteren via Radio dia Overleg tusse Rijnland en Bolle FM 105.7 of FM Voor joden, hindoes, christenen en amsterdam anp Met het aansteken van een kaars openden gisteren verte genwoordigers van het joden dom, het christendom, het hin doeïsme en de islam het nieu we interreligieuze stiltecentrum op Schiphol. Het stiltecentrum maakte deel uit van het Lucht havenpastoraat op Schiphol dat eveneens gisteren zijn 25-jarig bestaan vierde. Twee pastores en 23 vrijwilli gers vormen met elkaar het Luchthavenpastoraat. De hele week staan de medewerkers in wisseldiensten klaar voor reizi gers die behoefte hebben aan een gesprek. Ook het personeel op de luchthaven kan bij hen terecht. In het stiltecentrum in het centrale gedeelte van de terminal, vinden bezoekers ruimte voor een moment van stilte of gebed. Elke zondagoch tend verzorgen de pastores er een dienst. SEZ :i President-direct! fontaine van noemde gistermid van de pastores I o Hart en Wim van en de vrijwilligers rijk. Verder prees hun houding van i grip voor ieder treffen. „Het Luch raat en het bijbehc ligieus stiltecenü het menselijk Schiphol. Ik ben zei hij. Cerfontaine beli het pastoraat op S blijft steunen. Dit niet in de laatste p riële zin. De salai pastores worden ken betaald. Alle van het werk kon grootste deel voor Schiphol. „Dat hoe belangrijk d< het werk vindt", een van de vrijwilli L O F LE1DSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512E DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C, van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFA) Advertenties: 071-532 Familieberichten: 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 92 r Hoofdredactie: 071- 53 ADVERTEN Maandag t/m vrijdag v. 071- 5356 230 RUBRIEKSADVEfti Maandag t/m vrijdag v 071-5143 545 ABONNEMEI 1 bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machti e het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvani d betaling. VERZENDING Voor abonnementen die per| e worden verzonden geldt een aan portokosten per verschiji 5. LEIDSCH DAGBLAD 0P< Voor mensen die moeilijk k hebben of blind zijn (of ei leeshandicap hebben), is es e van het regionale niet Dagblad op geluidscassette informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken I 26 23 11.0 16 7 0.0 28 13 0.0 23 12 2.5 13 10 0.0 23 14 0.0 8 5 0.0 ZIEKENHUI ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezc feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendiensjn INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14