eiden Regio 'Regio dreigt aan de zijlijn te staan' NAT Op zoek naar het nieuwe wijgevoel in de wijk waalf kantjes procedure, maar geen antwoord Itiek D66 verrast Vaart achter Pieterswijk 'Alle gezichten stonden verkeerd bij plan Veldman' Agressieve dronkeman moet 120 uur werken (AC 9 NOVEMBER 2000 ïobilist krijgt klappen n 39-jarige Leidse automobilist heeft gistermiddag ekregen op het transferium aan de Ir. Tjalmaweg. De woorden met een medeweggebruiker over een par- Daarbij werd de Leidenaar aangevallen door de nog gebleven aanvaller. Hij liep blauwe plekken en een d op. De dader vertrok in een grijze auto. nd bij kop-staartbotsing een kop-staartbotsing op de Nil, de rijksweg rich- »n, is gisterochtend een automobiliste (33) uit Bos- ind geraakt. Zij reed achterop een auto bestuurd door ige Alphenaar die plotseling moest remmen vanwege sdrukte. De vrouw is met nek- en borstletsel naar het Jiekenhuis gebracht. De Alphenaar die geen schuld et ongeluk kreeg toch een bon omdat hij niet in het jen rijbewijs bleek te zijn. ;e Leiden bezoekt Oxford •n deel van het Leidse College brengt van vrijdag- :ot en met zondag 12 november een bezoek aan de ïsterstad Oxford. Burgemeester Postma gaat samen •thouders Schultz, Buijing, Pechtold en Van der San- ■izoek vindt plaats in het kader van de jaarlijkse 'Re- See Day, de dag waarop op 11 november 1918 de wa- Snd van de Eerste Wereldoorlog werd ondertekend, lis wat in Nederland de dodenherdenking op 4 mei is. ussen Leiden en Oxford is in de Tweede Wereldoorlog I De d legatie doet mee met de herdenking en zal spre- neer activiteiten met Oxford in de toekomst. ioudt fractiespreekuur :;i VVD gaat een maandelijks spreekuur houden op de i vond na de raadsvergadering. Doel van dit spreekuur ners van Leiden de gelegenheid geven om dingen on- idacht van de WD-fractie te brengen of om toelich- gen op besluiten. Ook ondernemers die niet in Leiden jn welkom. Op het spreekuur zijn telkens de fractie- een fractielid en de fractieassistent aanwezig. De inde spreekuren zijn op maandag 13 november en 18 van 19.30 uur tot 20.30 uur in het stadhuis op de ige. Aanmelden is niet noodzakelijk, maar kan bij Gruting, tel. 5141366. pablo cabenda „Kijk, wij stoppen onze 'Hart van de stad krant' in 22.000 brievenbussen. Onze wijkvereniging telt 220 leden. En op deze vergadering vandaag zijn 22 mensen aanwezig." Ja, dan kun je je af vragen wat je sociale draagvlak is. Ineke Stoop, secretaris van de wijkvereniging Pieters- en Academiewijk en Levendaal-West, tobt er een beetje mee. Want als je dan die krant op zaterdag rondbrengt, dan wordt die onveran derlijk gretig door de winkeliers ontvangen. Maar hoeveel bewoners lezen hem nou echt? En wat als er allerlei onverkwikkelijke zaken in jouw buurt spelen waar je geen benul van hebt? Hoe weet je nou of «je als wijkvereniging een legitieme spreekbuis bent voor de wijk? En hoe word je zo iets? Daarvoor heeft buurtwerker Ton Huiskens van de Rotterdamse Stichting Werken aan de Stad wel een aantal tips. Met een ervaring van 20 jaar in Rotterdamse wijken geeft hij een basiscol lege opbouwwerk in de Tuinkamer van de Hor tus Botanicus. En hij is behoorlijk onder de in druk van het aantal toehoorders. ,,Als ik zo de opkomst zie, denk ik: dat is nogal wat." Om ver volgens de onzekerheid bij Stoop weg te halen. „Jullie zijn de schatbewaarders van de stad. De mensen die het huishouden verzorgen voor hun stukje gemeente, het collectieve geheugen van de buurt en in een geschil een goede tegenpartij voor de gemeente." Hij merkt daarna wel op dat 'de wijk' niet meer bestaat. We leven volgens Huiskens in een net werkmaatschappij. Het draagvlak voor de tradi tionele sociale lagen is steeds kleiner geworden en het oude 'wijgevoel' in de wijk is onderhevig aan corrosie. Daar staat tegenover dat er andere groepen ontstaan. Geformeerd op basis van etni sche achtergond, leeftijd, of zoiets banaals als het hebben van een hond. Zo ontstaat spontaan het nieuwe 'wijgevoel'. Onduidelijk? Vergelijk de wijk oude stijl met een voetbalvereniging waar ieder een elkaar kent. Waar je trouw elke zaterdag je balletje komt trappen en waar absentie je zwaar wordt nagedragen. „Er heerst in de buurt tegen woordig meer de democratie van de sportschool. Er is nog steeds een betrokkenheid. Maar nu kom je binnen, zegt even gedag, je doet je ding en maakt zelf wel uit wanneer je weer komt. Zo zou ook de moderne wijkvereniging moeten wer ken." En als er dan over een heet hangijzer consen sus bestaat, ga dan met moderne middelen een coalitie aan met de hele wereld om je zin te krij gen, legt Huiskens uit. Op de powerpointpresen- tatie prijkt het trefwoord 'Founding Fathers'. Huiskens heeft de discussie over de Pilgrim Fathers en de muurresten van de Vrouwekerk in de media gevolgd. Het is een schoolvoorbeeld van hoe je als 'vereniging' je invloed zo effectief mogelijk kunt aanwenden: een groep Amerika nen houdt met een eigen wijgevoel en een wur gende internetlobby Ahold af van het bouwen van een nieuw Albert Heijn filiaal. „Reken maar dat die betonstorters daar even jeuk van krijgen." Zo volgen meer tactieken die de wijkvereniging een steviger positie kunnen geven. Als iemand op je bagagedrager wil springen als blijkt dat je aan het winnen bent, laat hem dan betalen en noem het sponsoring. Informeer je: sluit vriendschap pen met secretaressen van wethouders. En ont houd de drie belangrijkste ingrediënten voor het goed functioneren van een wijkvereniging: com municatie, communicatie, communicatie. Voorzitter Hans Slot merkt op:Als we als wijk vereniging niks weten, kunnen we ook niks. De betreffende wijk is wel erg groot. En ik weet pre cies wat er in mijn straat gebeurt, maar verder..." Stoop vindt de suggestie van Huiskens om zo geheten blokhoofden als correspondenten van het wijkkrantje in te zetten wel een aardige ma nier om nieuwe contacten te leggen. Voordat duidelijk is hoe dat nu precies in zijn werk gaat, zal er nog wat koffie moeten stromen en verga derd moeten worden. Maar ook dat is niet anders dan communicatie, communicatie, communica tie. - ondanks uren debat ongewijzigd 'oorzitter Welling ren scherpe kritiek de begroting. Hij e weinig inzichtelijk Dmpleet. Veel infor- ■eekt. zoals de finan- e van het grondbe- r wemelt het in het )ekje van de ge- de ramingen waar- uidelijk is dat ze on- feel raadsleden be- H begroting ook niet, jj» goede beoordeling Hemeenteraad is zo Hjk." Ook spotte hij Hegeven dat de ge- ■d talloze uren heeft een stuk dat uitein- ler een wijziging is side zag direct haar n omdat ze veel van 'an Welling zelf ook Maar op de vraag insequenties die de litter van de kleinste j aan zijn woorden verbinden, volgde idelgangen verklaar- dat zijn kritiek voor- is om een betere be- 2 te krijgen. Voor die voor volgend jaar is hij te laat. En dat de begroting 2001 man kementen vertoont, zegt hij te kunnen begrijpen. Hitwijst op de wethouderswisselingen. In een jaar tijd heeft Leiden drie wethouders financiën versleten. Ook de vele vacatures op de af deling financiën zijn van in vloed. Wethouder Van der Sande (WD/financiën), die deze func tie nog maar sinds juni vervult, toonde op zijn beurt veel begrip voor 'het signaal van Welling'. „Het college trekt zich dit aan." Van der Sande neemt zich voor in het vervolg 'de raad be ter en anders bij de begroting te betrekken'. Ook wil hij probe ren in volgende begrotingen 'vrije ruimte' in te bouwen. Het probleem van het huidige sys teem is dat het leeuwendeel vast ligt en de gemeenteraad nauwelijks invloed kan uitoefe nen op begrotingsvoorstellen. De Leidse begroting is gister avond verder zonder dat er ook maar een gulden aan is veran derd, door een ruime raadsmeerderheid keurd. Alleen de SP en LWG/De Groenen stemden tegen. De an dere oppositiepartijen CDA en ChristenUnie/SGP waren voor. leiden Leiden wil meer vaart achter de herinrichting van de Pieters- en Academiewijk. Met een motie van PvdA-raadslid Van der Veen, zelf bewoner van de Herensteeg, die mede is ondertekend door raadsle den van GroenLinks, WD en D66, voorkwam de gemeenteraad gisteravond nog meer vertragingen. De Pieterswijk stond aanvankelijk voor 1996 op het programma maar er dreigde een uitstel tot 2006. Hoe veel eerder de wijk autoluw wordt gemaakt en wordt heringericht is nog onduidelijk. De gemeenteraad zal een ander project moeten aanwijzen dat wél kan worden uitgesteld. foto hielco kuipers Wethouder waarschuwt voor gebrekkige samenwerking Vervolg van voorpagina Door de gebrekkige samenwerking dreigen de Leidse re gio en de Duin- en Bollenstreek aan de zijlijn te staan als de discussie over de vorming van Bollenstad losbarst. Die waarschuwing deed wethouder Hillebrand tijdens de algemene beschouwingen over de gemeentebegro ting voor 2001. Volgens hem bakkeleien de Bollenge- meenten nu nog over zaken die straks een detail blijken te zijn, zoals de bebouwing van het Marinevliegkamp. leiden wim koevoet „Slecht nieuws", reageert de Noordwijkse burgemeester Van der Sluijs, vice-voorzitter van het samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek Toch is volgens hem het Pact van Tey- lingen niet 'het wc-papier dat wethouder Hillebrand er ken- De Leidse wethouder schetste gisteren het beeld van gemeen ten die kibbelen over wel of niet bouwen op het marinevlieg kamp en de Grote Polder en over de vermeende annexatie drift van Leiden, terwijl Haagse ambtenaren de opvang van de hele Randstad in de Duin- en Bollenstreek situeren. „De dis cussies die hier worden gevoerd verbleken straks bij die over de gevolgen van de Vijfde nota ruimtelijke ordening. Over het samenwerkingsorgaan Leidse regio is Hillebrand wél te spre ken. „Gemeenten peppen el kaar op om de ambities en het tempo hoog te houden." In de Duin- en Bollenstreek is dat volgens hem anders. „Daar is bijvoorbeeld nog weinig be reidheid om een visie te ont wikkelen op vliegveld Valken burg, waarvan staatssecretaris Remkes heeft aangegeven dat er moet worden gebouwd." Verder houden ze volgens hem sterk vast aan het Pact van Tey- lingen, waarin afspraken staan over de toekomst van de Duin en Bollenstreek. De Haagse plannenmakers trekken zich weinig aan van het Pact, ver moedt Hillebrand. een afweging wordt gemaakt, verbaast me niets, maar dat het deze is, is wel schokkend, ja. We praten niet alleen over bol lenvelden maar ook over na- tuur- en duingebieden, waar van bekend is dat je er maar naar hoeft te wijzen of iedereen springt in je nek. Als je dat alle maal volbouwt met 30.000 wo ningen, je doet hetzelfde met Valkerhout en met het gebied bij de Kennemerduinen, dan creëer je een soort Los Angeles. Als dergelijke, heel voorspelba re, bezwaren niet meer tellen dan gaat het in Den Haag ken nelijk alleen maar om de pro ductie van woningen en dat is buitengewoon slecht beleid." nelijk in ziet'. „Het Pact is al een aantal keren als voorbeeld gesteld voor succesvol overleg. Maar dat het niet tot in lengte van jaren zal meegaan, is dui delijk." Van der Sluijs bespeurt een tegenstrijdgheid in de woorden van Hillebrand. „Aan de ene kant roept hij op tot het ontwikkelen van een eigen visie op de Duin- en Bollenstreek, een pleidooi waarin ik hem vol ledig steun, maar aan de andere kant zegt hij dat het toch alle maal geen zin heeft om samen te werken omdat in Den Haag naar hartelust wordt gegumd en getekend." Van der Sluijs ge looft niet in 'gelekte stukken'. Hij denkt dat er opzet in het spel is, dat 'men' erop uit is re acties uit te lokken, nog voordat de vijfde nota ruimtelijke orde ning met kerstmis uitkomt. „Nou die kunnen ze krijgen." „Bollenstad is een begrip dat eens in de zoveel tijd terug komt", zegt de Noordwijkse burgemeester. „Dat in de nota Wordt het een gebroken witte kerst? Reserveer nu uw voordelige winterschilder VAM Z> E R GLAS- EN SCHILDERWERKEN TEL. 589 88 87 blijft een heikel pro- |ëen bijna jaarlijks 'te- I punt van aandacht' pda van de gemeen st beantwoorden van tl burgers door de lis nog steeds een ilrgernis voor vele Lei- t>e zeer trage werkwij- |1 jaren een heet t de gemeentepoli- bevestiging van ont- ït wél in de bus maar Jjft het meestal erg n is engelengeduld jf een Leidenaar op 8 1999 een brief aan an de gemeenteraad, ijven stelde hij vra- e meest uiteenlopen- 'erpen. Over de troep tation bijvoorbeeld. Wanneer verdwijnt het uit dek schuiten bestaande terras van Annie's Verjaardag en wordt er iets blijvends aangelegd? Wat denkt de gemeente te doen aan de enorme rotzooi rond het Boerhaavemuseum aan de Lange St. Agnietenstraat achter de Haarlemmerstraat? Hoe 'verkopen' we het monument De Burcht zodat er meer toeris ten op afkomen? En waarom worden historische straten ver minkt door het tussenvoegen vart eigentijdse gebouwen? Op 17 april 2000 kwam het langverwachte antwoord na mens de gemeenteraad van de dienst Bouwen en Wonen. Uw opmerkingen aan ons adres worden wel degelijk ter harte genomen. Er is waardering voor uw betrokkenheid met Leiden De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stèd. in het algemeen en met de his torische binnenstad in het bij zonder. Ongetwijfeld is er het een en ander voor verbetering vatbaar. Uw inbreng daarbij is waardevol. Dat wil niet zeggen dat aan alle door u geuite sug gesties ook daadwerkelijk tege moet kan worden gekomen. Daarvoor is de problematiek te divers. En zo gaat het antwoord nog even door, tot grote teleurstel ling van de briefschrijver die op 23 mei in een nieuwe brief zijn ongenoegen over het antwoord uitte omdat dat naar zijn me ning totaal niets concreets be vatte. En u raadt het al, op die laatste brief moet het antwoord nog komen. Een kleine zes maanden later is er nog niets van het stadhuis of stadsbouw- huis vernomen. En dit voor beeld is, helaas, niet uniek. Desgevraagd laat een gemeen telijk woordvoerder weten dat er een Postprocedure bestaat die maar liefst twaalf A4'tjes beslaat. Daarin wordt aangege ven dat de afdeling Post- en Archiefzaken (PAZ) de enorme' informatiestroom in goede ba nen moet leiden. De Postprocedure leert ons te vens dat bij de begrotingsbe handeling voor 1991 door de gemeenteraad de motie 'klant gerichte beantwoording van brieven van burgers' is aange- nomen.Ter uitvoering daarvan is door PAZ een nieuw systeem voor het verzenden van ont vangstbevestigingen voor inge komen brieven van burgers ontwikkeld. Goed zo, dat systeem werkt in in opstand tegen zijn eerste plan. Ook wethouder Pechtold (monumentenzorg) was niet gelukkig met het ontwerp. De architect kreeg een herkansing, maar ook die viel niet in de smaak bij de gemeente. „Na al le commotie leek het verstandi ger om zonder Veldman verder te gaan", zegt Niersman. „Alle gezichten stonden de verkeerde kant op. Het was geen haalbare kaait om een aanvaardbaar plan te maken." De aannemer hoopt dat dat met een nieuwe architect wel lukt. Niersman is daar inmiddels naar op zoek. leiden robbert minkhorst Voor aannemer Niersman uit Voorschoten zat er weinig an ders op dan de opdracht aan B. Veldman voor een nieuw ge bouw op de plek van de oude instrumentmakersschool in te trekken. Al is dat wel 'in goed overleg met alle partijen' ge beurd, laat M. Niersman van het bouwbedrijf weten. Niersman, eigenaar van het pand op de hoek van Rapen burg en Nieuwsteeg, nodigde Veldman een ontwerp te ma ken. Bewoners kwamen echter De gemeente wordt dagelijks bedolven onder een grote stapel post. Het zal duidelijk zijn, da t inge komen brieven binnen de ad ministratie niet zomaar mogen verdwijnen of ergens in een bu reaulade blijven liggen. Burgers bijvoorbeeld, die een brief aan de gemeente schrijven, ver wachten daarop een antwoord en liefst zo snel mogelijk. Goed zo. De Postprocedure gaat verder: Met het zenden van een on t vangstbevestigingalleen zijn we er natuurlijk nog niet. De be doeling is te allen tijde dat een ingekomen brief, die een ver zoek inhoudt, ook daadwerke lijk beantwoord gaat worden. Het zal duidelijk zijn dat PAZ dddr geen bemoeienis mee heeft; dat is de taak van de af deling. De taak van PAZ is om hen er aan te herinneren dat brieven (nog) niet beantwoord zijn. Daarom worden per 1 fe bruari1994 alle brieven die antwoord behoeven die inmid dels 2 tot 6 weken oud zijn en nog niet zijn afgedaan, per sec tor/afdeling verzameld op sig naallijsten en verzonden naar de sector-/afdelingssecretaria ten. Deze lijsten verschijnen in geactualiseerde vorm iedere eer ste van de maand. Na deze pe riode worden de brieven, die nog steeds niet zijn afgedaan en foto henk bouwman dus inmiddels 6 tot 14 weken oud zijn, overgeheveld naar de rappellij sten per sector/afdeling. Deze lijsten verschijnen ook éénmaal per maand. Het is ons duidelijk. De beant woording van brieven gaat ten onder in een brij van procedu res, regeltjes en ambtenarij. Maai' het blijft bovenal men senwerk. Briefschrijvers aan de gemeente die een antwoord verwachten, moeten nog steeds over engelengeduld beschik ken. eric-jan berendsen een klap van de man. Een ge tuige zag dit, maar de Leidenaar ontkende. Hij was na dit voor val weggelopen, maar werd ge volgd door de portier. Bij de worsteling die hierna ontstond, zou de Leidenaar de portier aan zijn tong hebben getrokken. De rechter ging hier echter niet op in, omdat hij vond dat de por tier het vervolg van de ruzie een beetje aan zichzelf te wijten had. De officier van justitie eis te vier weken onvoorwaardelijk. De rechter beperkte de straf tot twee weken omdat de mishan deling niet van de ergste soort was. Wel ging de rechter in op de eis van de aanklager om een eerdere voorwaardelijke straf van twee maanden ten uitvoer te leggen. De man mocht deze twee weken en twee maanden omzetten in 120 uur dienstver lening. leiden connie van uffelen Een 20-jarige Leidenaar is gis teren door de politierechter in Den Haag veroordeeld tot 120 uur dienstverlening wegens mishandeling van twee man nen. De Leidenaar kreeg op 7 februari vorig jaar bij een Leid se discotheek inzie met zijn vriendin en begon wild om zich heen te slaan toen anderen zich daarmee bemoeiden. Daarbij raakte de dronken man een an der in zijn gezicht en op het achterhoofd. Op 28 april dit jaar ging de man weer onder invloed van al cohol de fout in. Bij een Leidse horecazaak kreeg hij onenig heid met de portier over een glas bier dat hij mee naar bui ten wilde nemen. Nadat het glas op de grond was gegooid of gevallen, kreeg de portier direct

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13