Minder verspilling van geld in Europese Unie afat en Barak zonder hoop naar Washington Duitsers van slag door 'Leitkultur' Buitenland Oud-president Ortega wil opnieuw aan de macht Coalitievorming loopt spaak in Antwerpen LI Peruanen protesteren lAG 7 NOVEMBER 2000 Grote verkiezingswinst sandinisten De Nicagaruaanse oud-pre sident Daniel Ortega heeft aangekondigd dat hij zich verkiesbaar stelt voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. Hij nam dit be sluit na het succes van zijn Sandinistische partij bij de gemeentelijke verkiezingen van afgelopen zondag. Orte ga leidde Nicaragua van 1979 tot 1990. Het linkse Sandinistische Front voor Nationale Bevrijding (FSLN) boekte zondag grote winst bij de gemeenteraadsverkie zingen. Veel kiezers in het Cen- traal-Amerikaanse land, dat steeds verder verarmt, stem den op de sandinisten uit ongenoegen over de rege ring van president Aleman. De sandinisten wonnen de slag in de hoofdstad Mana gua en tal van andere ste den. CDU zet vreemdelingendebat op scherp Het is een debat dat op deze manier vermoedelijk alleen in Duitsland kan worden gevoerd. Het gaat over het indammen van de stroom immigranten en asielzoekers. Overal, en zeker in Duitsland met zijn naziverle den, een gevoelig onderwerp dat bij voorkeur een zakelijke aanpak verdient. Maar dankzij CDU-leider Merz is de discussie opgezadeld met een onvertaal baar begrip dat associaties op roept met dat bruine verleden: Leitkultur. Voor veel Duitsers is een bui tenlander een bedreiging die buiten de deur moet worden gehouden. Met uitzondering van de Groenen weet de poli tiek zich niet goed raad met het onderwerp. Aan de ene kant leeft het besef dat zonder ge kwalificeerde buitenlandse ar beidskrachten de economie vastloopt en de verzorgings staat onbetaalbaar wordt. Aan de andere kant vrezen de chris ten-democratische CDU (oppo sitie) en sociaal-democratische SPD (regering) de Stammtisch waaraan Otto Normalverbrau- cher, de Duitse Jan Modaal, lucht geeft aan meestal rechtse sentimenten. Die sentimenten mochten niet gemobiliseerd worden, vond tot voor kort bijna elke politicus. Dat zou extreem rechts in de kaart spelen. Maar de situatie is nu veranderd. De CDU ziet in het vreemdelingen beleid een kwestie waarmee ze de regering van kanselier Schroder in het nauw kan drij ven. Het nieuwe beleid zou veel meer rekening moeten houden met de Duitse belangen. De CDU en haar Beierse zus terpartij CSU willen een restric tief toelatingsbeleid waarbij bij voorbeeld computerspecialis ten uit India voorrang krijgen boven asielzoekers uit Ivoor kust. Het is een standpunt waarmee je het niet eens hoeft te zijn, maar het is wel duide lijk. Tot Merz met zijn Leitkul tur kwam aanzetten. Dat is een omstreden begrip. Niemand weet goed van het inhoudt. Bratwurst? Of Bach? Of beide? Het suggereert in elk geval de superioriteit van de Duitse cul tuur en - een klein stapje ver der - van de Duitsers. Daarom stuitte het op verzet bij verte genwoordigers van joden, Tur ken, liberale commentaar schrijvers, Groenen en sociaal democraten, maar ook bij ver lichte christen-democraten die een ranzig luchtje waarnamen. Merz kon aanvankelijk niet dui delijk maken wat hij bedoelde. Maar bij nader inzien blijkt hij te willen zeggen dat immigran ten Duits moeten leren, zich aan de wet moeten houden en Duitse tradities moeten respec teren. Dat is zó vanzelfsprekend dat ook menig CDU'er zich af vraagt waarom Merz het zo no dig Leitkultur moest noemen. Opgeschrikt door de negatie ve reacties besloot de CDU-top afstand te nemen van de Leit kultur. Dat viel niet goed bij de CSU en de eigen rechtervleugel. CDU en CSU mochten zich niet door anderen laten voorschrij ven welke begrippen ze wel of niet mogen hanteren. En dus staat Leitkultur in het gisteren gepresenteerde CDU-discussie- stuk over het vreemdelingenbe leid. Het betekent dat buiten landers bereid moeten zijn zich aan te passen. Bizar en onschuldig, zou je zeggen, ware het niet dat de ti ming beroerd was. Duitsland is de afgelopen maanden opge schrikt door een golf van ex treemrechts geweld. De CDU wil die terreur net als de andere democratische partijen bestrij den, maar haalt zich tegelijk het verwijt op de hals dat ze met een begrip als Leitkultur het ex- treem-rechtse gedachtengoed respectabel maakt. De ophef maakt ook iets an ders duidelijk. Zelfs 55 jaar na de Tweede Wereldoorlog is Duitsland nog geen 'normaal' land. Over de democratie hoeft niemand zich zorgen te maken. Die is, behalve door een kleine minderheid, volledig geaccep teerd. Maar omstreden kwesties als vreemdelingenbeleid, bio technologie en euthanasie moeten als gevolg van het ver leden veel omzichtiger worden aangepakt dan in bijvoorbeeld Nederland. Wie dat, zoals Merz, uit het oog verliest, richt snel grote schade aan. Chaos in front tegen Vlaams Blok ANTWERPEN PASCALE THEWISSEN CORRESPONDENT De gesprekken in Antwerpen over de vorming van een nieuw gemeentebestuur dreigen spaak te lopen. De Vlaamse Liberalen en Democraten (VLD) hebben de onderhandelingen gisteren na een half uur opgeschort. Zonder de VLD is het onmoge lijk een front te vormen tegen het Vlaams Blok, de grootste partij in Antwerpen. De liberalen zijn ontevreden over het gebrek aan verande ring. Ze willen dat de socialisti sche burgemeester Leona De- tiège een stap opzij zet voor de liberale havenschepen (wet houder) Leo baron Delwaide. Volgens de liberalen heeft de Antwerpse kiezer een duidelijke voorkeur voor rechts. Bij de gemeenteraadsverkie zingen van 8 oktober stemde één op de drie Antwerpenaren op het Vlaams Blok. Extreem rechts behaalde daardoor twin tig van de 55 zetels in de Ant werpse gemeenteraad. Net als de voorbije jaren kan alleen een monstercoalitie de partij van Filip Dewinter van de macht af houden. De VLD wijst erop dat ook de liberalen op 8 oktober winst boekten, terwijl de socia listen van Detiège, de groenen en de christen-democraten stemmen verloren. Op dezelfde voet doorgaan als de afgelopen zes jaar, met dezelfde burgemeester, zou vol gens de liberalen dan ook een verkeerd signaal zijn aan de kie zers. De VLD liet de laatste we ken al geregeld blijken best zonder Agalev verder te willen. De deelname van deze groene partij aan de Antwerpse coalitie is niet absoluut noodzakelijk voor een coalitie die kan steu nen op een kleine meerderheid in de raad. Liberalen eri groenen ruziën onder meer over de aanpak van de criminaliteit en de opspo ring van illegalen in de stad. Volgens de VLD was het de be doeling om illegalen actief op te sporen en het land uit te zetten terwijl een 'heksenjacht' vol gens Agalev absoluut niet de bedoeling is. De VLD is het gehakketak zat en plaatst socialisten, christen democraten en groenen voor de keuze: ofwel een nieuwe (li berale) burgemeester, ofwel verdere coalitiebesprekingen zonder Agalev. De andere par tijen hebben inmiddels een ge zamenlijke verklaring uitgege ven waarin ze de VLD vragen op te houden met politieke spelletjes. angenen Servië in opstand Qh, Gedetineerden in gevangenissen in het Servische ika Mitrovica en Nis zijn in opstand gekomen. De gevan- in Sremska Mitrovica eisen betere leefomstandigheden aftreden van het gevangenisbestuur. In Nis eisen de ge erden amnestie voor alle gevangenen, en niet alleen voor Albanezen die om politieke redenen vastzitten. In totaal volgens het Joegoslavische persbureau Beta 1.200 gevan- aan de muiterijen mee. Drie gevangenen zouden bij de iden gewond zijn geraakt. teling Los Angeles loopt goed af ;eles Vijf overvallers hebben gisteren in een voorstad Amerikaanse metropool Los Angeles tientallen mensen [tijd gegijzeld in een winkel na een mislukte kraak. Dat ie een woordvoerder van de politie in Culver City bekend, flitie heeft drie overvallers ingerekend en is nog op zoek andere twee. Alle gijzelaars kwamen met de schrik vrij. Jte voor maker van graancirkels Een 29-jarige Brit die zichzelf onderzoeker van para- e verschijnselen noemt, heeft gisteren een geldboete ge- van honderd pond (370 gulden). De rechter achtte be- dat Matthew Williams zelf de maker was van de raadsel graancirkels in het westen van Engeland waarnaar hij ln' verrichtte. De boer op wiens land de cirkels waren ge- v jn zei 200 pond schade te hebben geleden door de actie. ms zei dat hij de cirkels had gemaakt om te bewijzen dat M' Jeen buitenaardse wezens, maar ook gewone stervelingen ?ns sterieuze patronen in de graanvelden kunnen trekken. et( li? ila-epidemie onder controle yjJ De ebola-epidemie in Uganda is onder controle. Dat -je. iet hoofdkwartier van de Wereldgezondheidsorganisatie in( gisteren in het Zwitserse Genève bekend gemaakt. De ak van de ziekte in het Afrikaanse land is zeker 91 mensen jgj geworden. Mensen die betrokken zijn bij de bestrijding >t dodelijke virus houden in Uganda nog wel 281 perso- erU :herp in de gaten. Zij zijn met ebola-patiënten in aanra- ,rS( eweest. De incubatietijd van de ziekte is 21 dagen. „We n nog niet zeggen dat de ziekte is uitgewoed, maar ze ver pip t zich niet langer, aldus WHO-coördinator Mike Ryan, en lie Bruma overleden nei be ARiBQ De Surinaamse jurist, oud-parlementariër en voor- e d minister Eddie Bruma is gisteren op 75-jarige leeftijd in ige ïaribo overleden. Bruma was sinds het eind van de jaren ij. een groot voorvechter van het doorknippen van de kolo- iie landen tussen Suriname en Nederland. Hij staat bekend an nian van 'wi eygi sani', onze eigen zaak. Bruma was de lilil teur van de uit militairen en burgers bestaande regering vei de staatsgreep van Desi Bouterse in 1980 aantrad. Hij [ar ine weken geleden bij zijn woning overvallen en liep pn ij een schedelbasisfractuur op, aan de gevolgen waarvan en iverleden. teg iton schrapt schulden tei iGTQN De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren wo indtekening gezet onder een wet die de schuld van de g armste landen verlicht. Het gaat om een bedrag van 435 Hj in dollar, dat deze landen in staat stelt meer geld te beste rm m de eigen bevolking te voeden en te onderwijzen, aldus ter n. Het Amerikaanse Congres had vorige maand zijn goed- [1 a ig gehecht aan het kwijtschelden van de schulden. sti: lental Nigeria zakt naar 96 jgd De ontploffing van een tankauto in Nigeria blijkt giste- ad. mensenlevens te hebben geëist. Zoals gisteren gemeld, al t lanvankelijk gevreesd voor tweehonderd doden. De ja offers vielen toen een tankwagen met benzine een rij ere ende auto's ramde en ontplofte. Plaatselijke journalisten in len gisteren dat 96 slachtoffers zijn geborgen. Het ongeluk ah rich voor bij een politiepost voor een tolbrug tussen de te 1 en Ife en Ibadan. kijl N ii doodt zwemmer in Australië dei Vlak bij het strand in de Australische stad Perth heeft hi aai gisteren een zwemmer aangevallen en het been van de fgebeten. Het slachtoffer werd door anderen op het l getrokken, maar overleed ter plaatse aan zijn verwondin- BuJien tweede badgast, die eveneens gewond raakte aan een werd in een ziekenhuis aan zijn verwondingen behan- 'olgens ooggetuigen ging het om een witte haai van zo'n ïeter lang. Het dier sloeg slechts tien meter uit de kust van iloe Beach toe. het geweld in het Mid- isten op een laag pitje at, reizen de Israëlische Barak en de Palestijnse int Arafat weer eens naar igton. Strikt gescheiden Donderdag praat de aanse president Clinton ifat, zondag ontvangt hij weet als weinig ande- treurig het vredespro- oor staat. Van serieus andelen kan voorlopig irake zijn, en daarom is is doel uiterst beschei- at hij wil nagaan, zeggen dewerkers, is of Barak at nog mogelijkheden or verder overleg op ba- wat in juli in Camp Da- ereikt. En zo ja, wanneer een de onderhandelin- cunnen voortzetten. ov< leeft een 'time-out' in t a desproces afgekondigd, een periode van rust de bezette gebieden j verder wil praten met Verder wil hij, in het t v n het recente geweld, de vil< ip David overeengeko- msl iligheidsmaatregelen vt lerpen. Na afloop van ide David liet Clinton nogal ;in{ jk blijken dat hij Arafat se voordelijk hield voor de t sf Icing. Maar nu de Aksa- voongaat, zal de Pales- d rider zeker niet bereid rd meer concessies. Ifsf rdag zal Arafat voor de tc ite maal wagen om een k v itionale troepenmacht of me ernationaal waarne- s e »rps 'om de Palestijnen hermen'. En opnieuw zal sa op het rekest krijgen. Itje iden van internationale ;mers, laat staan VN-sol- is alleen mogelijk met toestemming van de betrokken partijen, en Israël is er mordi cus tegen. Arafats argument dat een inter nationale macht de Palestijnen kan beschermen, snijdt boven dien geen hout. Er is een prece dent. In Hebron, op de Weste lijke Jordaanoever, lopen al zes jaar internationale waarnemers rond. Ze kwamen er na de moord op 29 biddende mos lims door de Israëlische kolo nist Baruch Goldstein. Het is dat de waarnemers gekleed gaan in jacks met in grote let ters TIPH (Temporaiy Interna tional Presence in Hebron, Tij delijke Internationale Aanwe zigheid in Hebron), anders zou niemand weten dat ze er nog zijn. In de eerste weken van hun aanwezigheid wekten de waarnemers hilariteit door bij ordeverstoringen te verschijnen met potloden en opschrijfboek jes in de aanslag. Nu lacht nie mand meer. De 120.000 Pales tijnse inwoners van Hebron weten dat TIPH niets kan ver anderen aan de militaire bezet ting en aan de provocaties van de paar honderd fanatieke Isra ëlische kolonisten in het stads centrum. De afgelopen vijf weken gold voor 30.000 Hebronieten een uitgaansverbod, alleen om het enkele tientallen kolonistenge zinnen mogelijk te maken zich vrij te bewegen. Niet een inter nationale waarnemersmacht, maar alleen het onmiddellijke en definitieve vertrek van het Israëlische leger en de kolonis ten kan de bevolking van He- bron bescherming bieden. Met zijn aandringen op een in ternationale macht heeft Arafat maar één doel: het verder inter nationaliseren van het vredes proces. Dat lijkt hem goed om dat de kritiek op de Amerikanen in zijn achterban en in de Ara- Enkele tientallen schutters en enige duizenden stenengooiers houden het Palestijnse geweld op de spaar brander, maar het kan ieder moment weer hoog oplaaien. Deze foto werd gisteren gemaakt in de Gaza- strook. foto epa christophe simon bische media steeds luider wordt. Clinton toont zich geen onbevooroordeeld bemidde laar, zo heet het daar, en dus moeten de Europese Unie, Rus land, de Verenigde Naties en de Arabische wereld bij het onder handelingsproces worden be trokken. Men mag aannemen dat Arafat daar persoonlijk niet om staat te springen. Meer dan eens heeft hij aangedrongen op een grotere rol voor de Amerikanen. Hij koos voor Clinton als be middelaar, niet omdat deze on bevooroordeeld is - de innige Amerikaanse band met Israël is geen geheim - maar omdat de ze het machtigste land ter we reld vertegenwoordigt, het eni ge land ook dat invloed heeft op Israël. Arafat weet ook dat bemoeienis van meer partijen het toch al moeizaam verlopen de overleg definitief het aanzien zal geven van een Poolse Land- Arafats wens tot internationali satie komt voort uit zijn moei lijke interne positie sinds het mislukken van het Camp-Da- vidoverleg. De provocatie van de Israëlische oppositieleider Sharon op de Tempelberg heeft het initiatief in handen gelegd van Palestijnen van de harde lijn. 'Intifada tot aan de over winning' is nu het devies van Marwan Barghouti, leider van FatahsTanzim-milities. „We gaan niet terug naar de onder handelingstafel om gijzelaars te worden van de Israëliërs en de Amerikanen zonder actie op straat", zegt Barghouti. De Aksa-intifada staat momen teel op de spaarbrander, maar kan op ieder gewenst moment worden verhevigd. Of hij wil onderhandelen of niet, Arafat heeft geen verweer tegen de volkswoede en laat zich mee drijven op de golven van de in tifada. Barak verkeert in een al even moeilijke positie. Om zijn huid als premier te redden, heeft hij een akkoord met Arafat nodig, desnoods een nieuwe tussen tijdse overeenkomst. Maar dat vereist acties zoals het ontwa penen van extremistische kolo nisten en het ontruimen van problematische nederzettingen. En daarvoor mist hij de politie ke steun. Uit pure armoede laat Barak zich nu meeslepen door de volksverontwaardiging over 'het verraad van Arafat'. Hij heeft een 'time out' in het vre desproces afgekondigd en zijn enige verklaarde doel is te voor komen dat Arafat winst haalt uit de Intifada. Zo ondergraven de twee leiders eikaars positie. Dat kan er al leen maar toe leiden dat de inti fada binnen de kortste keren weer op een hoger vuur wordt gezet. Rekenkamer komt volgende week met rapport De Europese Commissie gaat nog steeds veel te slordig om met Europees belastinggeld, maar er zit verbetering in. Dat is de voornaamste conclusie van het rapport van de Europese Rekenkamer over het jaar 1999, dat volgen de week verschijnt. BRUSSEL HETTY VAN ROOU CORRESPONDENT De in september vorig jaar aan getreden Commissie-Prodi heeft hervormingen ingevoerd die, voor het eerst in jaren, zor gen voor een beter beheer van het Europese miljardenbudget. Vorig jaar werd rond de vijf procent van de begroting van de Europese Unie verkeerd be steed, zo blijkt uit het nog niet gepubliceerde verslag van de Rekenkamer. Het grootste deel van de fouten, slordigheden en fraudegevallen komt op de re kening van de Europese lidsta ten, die rond 85 procent van het totale budget van bijna 200 miljard beheren. Een groot deel van de onre gelmatigheden is terug te vin den bij de verstrekking van landbouwsubsidies. Op alle mogelijke terreinen heerst er gebrek aan controle. De Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de Unie, treft on der meer het verwijt dat zij slor dig en veel te traag is met het terugvorderen van geld dat in de lidstaten onrechtmatig is be steed. Wanneer het rapport van de Europese Rekenkamer volgen de week woensdag wordt ge presenteerd, kan de Commis sie-Prodi haar handen wassen in onschuld. Het jaar 1999 is een 'verloren jaar' geweest, zo heeft Europees Commissaris Schreyer, die verantwoordelijk is voor de begroting, al meer dan eens laten weten. In maart 1999 ging de Commissie-Santer ten onder in een geur van frau de, mismanagement en wanbe heer. Het jaarverslag 1999 behan delt een periode waarvoor het vorige bestuur van de Europese Unie voor het grootste deel ver antwoordelijkheid draagt. De Rekenkamer steunt de hervor mingen die de Commissie-Pro di heeft ingezet om het financi ële beheer onder controle te krijgen. Voor het eerst in jaren is er een positieve ontwikkeling zichtbaar, constateert de Re kenkamer. Zij toont begrip voor het feit dat de boeken eind 1999 nog niet volledig in orde waren; pas in februari van dit jaar pre senteerde de Commissie-Prodi een omvangrijk hervormings plan. Het jaarverslag over 2000 zal leren of de hervormingen het gewenste resultaat opleve ren. Het misbruik van honderden miljoenen aan Europees subsi diegeld voor Nederlandse werk- lozenprojecten, dat halverwege vorig jaar aan het licht kwam, is in het jaarverslag '99 niet terug te vinden. De projecten die bij controle door de mand vielen, dateerden vooral uit de periode van 1994 tot 1997. 1 lima» Muzikanten begeleidden gisteren een betoging tegen de Peruaanse president Fujimori voor diens paleis in de hoofdstad Lima. De voorma lige chef van de veiligheidsdienst, Montesinos, heeft gisteren laten weten dat hij wel uit zijn schuilplaats tevoorschijn wil komen, maar slechts op voorwaarde dat zijn veiligheid is gegarandeerd. Na zijn ontslag verliet de voormalige spionnenchef Peru, maar onlangs keerde hij terug, waarna hij onderdook. Montesinos was jaren lang de sterke man achter president Fujimori. foto »apsilvia izquierdo

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7