Zorgen over verslijten treinen Vergeelde papierberg blijft van onschatbare waarde Binnenland Politiebewaking bij huis Van Agt )ete Schiphol gebaseerd onjuiste informatie' Veertien jaar en TBS voor moord op Tjirk van Wijk AG 7 NOVEMBER 2000 nten Amsterdam ziek door cultuur )AM Bij de Amsterdamse politie heerst een autoritaire die leidt tot ziekteverzuim onder het personeel. Ook is jee van onderling wantrouwen, en ervaren personeelsle- n spanningsveld tussen wat ze moeten en wat ze kunnen. n een aantal conclusies van TNO Arbeid, dat het ziekte bij het korps onder de loep nam. Volgens het onder- J jn veel oorzaken van het verzuim terug te voeren op de jatie, de arbeidsomstandigheden en het personeelsbe- ok bestaat er onder de dienders veel onduidelijkheid over jnvulling van leidinggevenden. Verder heerst onder veel eelsleden een gevoel van onduidelijkheid ten aanzien n loopbaanperspectief. Dit komt omdat plannen op kor- mge termijn snel wijzigen. m 50 door personeelsgebrek dicht )e afdeling spoedeisende hulp van Ziekenhuis Velp gaat ersoneelsgebrek op 1 december dicht. Vanaf die datum i patiënten uit Velp en omgeving naar ziekenhuizen in n of Zevenaar voor eerste hulp. Ziekenhuis Velp gaat fu- net Ziekenhuis Rijnstate in Arnhem en het Streekzieken- Zevenaar. Door de onzekere toekomst heeft het al gerui- veel moeite nieuw personeel te vinden, terwijl steeds werknemers het ziekenhuis verlaten. De arts-assistenten afdeling en het verpleegkundig personeel hebben laten dat zij geen kwalitatief verantwoorde zorg meer kunnen U ;n. Er zijn onvoldoende mensen om de afdeling 24 uur 01 j te bezetten. Ook is de capaciteit te klein, zodat er regel- jpnamestops moeten worden ingesteld. geëist voor natrekken personeel im >AM Het openbaar ministerie in Rotterdam heeft giste er lalf maanden cel geëist tegen de plaatselijke directeur elektronicabedrijf Media Markt, waarvan zes maanden lardelijk. De manager zou een oud-politieman opdracht i gegeven om illegaal de antecedenten van personeelsle- j te trekken in politiesystemen. Volgens het OM heeft de ilitieman in het Herkennings Systeem (HKS) van de poli- erdam-Rijnmond gegevens van negentig mensen opge- Jij zeker drie mensen kwamen strafbare feiten boven wa- i ex-politieman had de man niet langer bevoegdheid om J S te raadplegen. Uitspraak over twee weken. -tie rolt 19 hennepkwekerijen op ag. De politie in Zwolle heeft gisteren negentien hennep- f ijen ontmanteld. Bij de grote controle nam zij in totaal ennepplanten in beslag en hield ze drie verdachten aan. il controleerde de politie 37 woningen. Vijftien kwekerij- «s den de stroom illegaal afgetapt. Aan de actie deden on- 130 mensen van de politie, de stadswacht in Zwolle en -4bedrijf Essent mee. over aanval op asielzoekers 2 ?TEN* De Groningse politie is ernstig verontrust door de "-ht van afgelopen weekeinde op een groep Armeense ekers. Zij werden zonder aanleiding lastiggevallen in een loter discotheek. Toen zij weggingen, achtervolgde een net knuppels gewapende mannen de Armeniërs tot in ilzoekerscentrum in Winschoten. De achtervolgers ver- n pas toen zg zagen dat de bewaking van het AZC de po- larschuwde. Een 22-jarige man uit Westerlee werd zater- :ht aangehouden. Hij wordt verdacht van openlijke ge- eging en aanzetten tot haat en discriminatie. Volgens de roerder van de regiopolitie Groningen neemt de politie hoog op. er en dochter samen op voor raad Ni Woerden krijgt mogelijk een bijzondere bezetting in iwe gemeenteraad. Vader Jelle IJpma en zijn 20-jarige r Loes IJpma hebben zich allebei kandidaat gesteld voor A. IJpma is lijsttrekker, dochter Loes staat nummer vijf ijst. Aangezien de PvdA nu vier zetels bezet in Woerden, ook zij een goede kans om gekozen te worden tot raads- rgen wordt een nieuwe gemeenteraad gekozen in Woer- itper 1 januari 2001 wordt samengevoegd met Harme- Eerste en Tweede Kamer vinden dat de oude gemeente len met zo'n 8.000 inwoners te klein is om nog langer idig te blijven. Het nieuwe Woerden krijgt met de sa- leging van Harmeien meer dan 46.000 inwoners en 29 ge- eraadsleden, vier meer dan het huidige Woerden. ndende truck legt verkeer A7 lam iUK« Een brand in een kleine vrachtwagen heeft gister- l het verkeer op de A7 tussen Beemster en Avenhorn ge le ruim een uur lamgelegd. Het wagentje vervoerde vaten rmaldehyde, die bij oververhitting kunnen exploderen, van de brandweer werd daarom de snelweg in beide gen afgesloten. De chauffeur van de wagen reed in de gvan Hoorn. Ter hoogte van Oudendijk merkte hij dat de in brand stond, en waarschuwde hij meteen politie en veer. In een mum van tijd was er sprake van een enorme enzee. Hoewel de chauffeur had gemeld dat er gevaarlij- fen in de wagen zaten, was de brandweer aanvankelijk kend om welke stof het precies ging. De vrachtwagen is rand. De oorzaak van de brand wordt nog onderzocht. el: asielzoekers moeten weg Texel wil dat de 240 asielzoekers die nu nog in bungalow- Vogelmient zijn ondergebracht per 14 januari van het verdwijnen. De gemeente gedoogt al twee jaar dat de ;n in een recreatiepark wonen, maar stopt daarmee ze een schadeclaim vr eest van de eigenaar van het nabij- strandpaviljoen. De ondernemer vreest inkomensder de asielzoekers op het eiland blijven. Eigenaar P. Thijs- De Vogelmient begrijpt niets van het bezwaar van de eneigenaar. Hij had de asielzoekers tot juli 2001 onder- ïgeboden. ,,Als de asielzoekers weg zijn, heeft het strand en nog minder inkomsten. Bovendien staat het centrum landenlang leeg." Thijssen heeft inmiddels bezwaar ge- tegen het besluit van het gemeentebestuur. pieter van hove voor Schiphol van vijf gulden voor het over- van de geluidsnorm is 'd op onjuiste informa- ten onrechte gemeten tsen met weinig wonin- is er gebruik gemaakt 'keningen in plaats van lijfers. Met deze kritiek iet Platform voor de Ne- Luchtvaart (PNL) Ie discussie over de ma- jeluidsoverlast door de e luchthaven. Al eerder ^hiphol bezwaar tegen traf aangetekend, is de belangenvereni- or de luchtvaart blijkt iit gegevens van de mi xtor van Schiphol dat Jid van vliegtuigen 's elatief gezien veel min- itn andere geluidsbron- fis brommers en zwaar •rkeer. Bij deze metho- CPD Geassocieerde Pers Diei Nijmegen Oud-premier Van Agt (rechts) bespreekt met een veiligheidsbeambte waar de extra camera beveiliging geplaatst moet worden. Tevens is er bij het huis van de oud-premier in Nijmegen politiebe waking ingesteld. Van Agt zou zijn bedreigd naar aanleiding van zijn uitlatingen in de NPS-documen- tairereeks 'Dutch Approach' over de kapingen in de jaren zeventig. Vooral de houding van Van Agt die destijds opdracht gaf tot het gewelddadig beëindi gen van de acties, heeft onder Molukkers veel irrita tie en woede gewekt. Bij het gewapende optreden bij de treinkaping in De Punt werden zes gijzelne mers gedood. Dat gebeurde terwijl de kapers een vrijgeleide was beloofd. FOTO ANP RAYMOND RUTTING Kabinet geeft drie miljoen Landelijke inzameling voor hulp Molukken DEN HAAG GPD Samen voor de Molukken. Dat is het motto van een landelijke inzamelingsactie voor de Molukken die gisteren is gelanceerd door verschillende hulporganisaties. Behalve het Rode Kruis, Memisa, Novib en de Stichting Vluchteling zijn tachtig gemeenten met Mo lukse inwoners bij de actie betrokken. De inzameling wordt ondersteund met tv- en radiospotjes. Nederlandse en Molukse prominenten nemen zitting in een comité van aanbeveling. Minister Van Boxtel van grote steden- en minderhedenbeleid heeft namens het kabi net toegezegd drie miljoen gulden te storten op gironummer 2911. ,,De regering doet wat zij kan om druk te blijven uitoefenen op de Indonesische politiek", benadrukte de mi nister. ,,Maar nu is het tijd dat de Nederland se bevolking haar solidariteit toont met de Molukkers." De precieze besteding van het in te zame len geld is nog niet duidelijk. ,,De situatie is in verschillende delen van de Molukken erg divers. Het ene deel heeft nog hulpgoederen nodig, terwijl in een andere regio misschien al aan de wederopbouw kan worden begon nen. Dat gaan we goed bekijken. Het is niet erg dat de investeringen wat langer op zich laten wachten, als het maar goed gebeurt", aldus F. van den Boom, adjunct-directeur van het Nederlandse Rode Kruis en voorzit ter van 'Samen voor de Molukken'. 'Scherpe achteruitgang van kwaliteit railverkeer' Inwoners Utrecht naar de stembus UTRECHT ANP De inzet van extra NS-materieel om de toegenomen rei- zigersstroom in de spitsuren te verwerken veroorzaakt een versnelde slijtage van de treinen. Reserveonderdelen raken daardoor sneller op. Bovendien duren reparaties vaak lang wegens personeelstekort bij de onderhouds diensten. Deze ontwikkeling, die funest is voor de kwali teit van het reizigersvervoer, baart de NS ernstige zorgen. van het treinverkeer in Neder land'. Zowel de vertegenwoor digers van de NS als van het mi nisterie erkenden daarbij dat die kwaliteit inderdaad 'bene den peil' is. Volgens NS-woordvoerder J. Krijgsman verkeren de NS in een vicieuze cirkel die de orga nisatie ernstige zorgen baart. „Maar we zitten niet met de ar- UTRECHT GPD Een aantal consumentenorga nisaties zoals reizigersorganisa tie Rover, de Gehandicapten raad en de Consumentenbond hebben gisteren in een 'extra overleg' met de NS en het mi nisterie van verkeer en water staat gewezen op de 'scherpe achteruitgang van de kwaliteit men over elkaar. We doen er al les aan om de problemen op te lossen." Op dit moment zoeken de NS tweedehands treinen el ders in Europa. Hoewel er al onderhandelingen zijn, ver loopt de zoektocht niet voor spoedig. Krijgsman: „We kun nen niet zomaar wat treinen kopen. Ze moeten wel voldoen aan technische - en veiligheids eisen." Tijdens het gisteren gehou den gesprek met het Landelijk Overleg Consumentenbelangen Openbaar Vervoer (het zogehe ten LOCOV) kregen de NS van de consumentenorganisaties diverse suggesties voorgelegd. Zo zouden de NS de treinen van de inmiddels gestopte treinmaatschappij Lovers over kunnen nemen. „Dat spul is ge woon voorhanden", zegt Ro ver-voorzitter R. Schoonveld. Daarnaast zou de belasting van het materieelpark verminderd kunnen worden door de trei nen na de avondspits in te kor ten. Ook heeft het LOCOV de NS gewezen op de mogelijkheid om het onderhoud aan de trei nen en het spoor naar de avond- en nachtelijke uren te verplaatsen. Volgens Schoon veld wordt het onderhoud be wust zo veel mogelijk overdag uitgevoerd omdat de perso neelskosten dan lager zijn. Een punt van geschil tussen LOCOV en de NS en Verkeer en Waterstaat is een extern onder zoek naar de huidige staat van de Spoorwegen. Het vermoe den bestaat dat niet alleen ach terstallig onderhoud aan mate rieel, rails en leidingen een oor zaak is van de achteruithollen de kwaliteit van het treinver voer, maar dat ook de recent in gevoerde automatisering hierbij een rol speelt. Schoonveld: „Er zijn vaker storingen met de nieuwe seinenstelsels. Wij wil len daar een onderzoek naar." NS en Verkeer en Waterstaat hebben zo'n onderzoek voor alsnog afgewezen. WIM STEVENHAGEN V\jee\eMs socceSJ mak nut» fitrsm wwtiqAMitss op re. bw- GRONINGEN ANP De rechtbank in Groningen heeft een 50-jarige man uit As sen gisteren wegens doodslag veroordeeld tot veertien jaar celstraf en TBS met dwangver pleging. De Assenaar stak 16 oktober 1999 samen met een andere man de 27-jarige Tjirk van Wijk in zijn eigen huis in Groningen met zeker 50 mes steken dood. De 53-jarige mededader kreeg eerder twaalf jaar opge legd. Nabestaanden van Tjirk van Wijk hebben aangekondigd in een civiele procedure diverse instanties voor zijn dood aan sprakelijk te stellen. Ook advo caat G. Breuker van de veroor deelde Assenaar denkt dat de instanties ernstig hebben ge faald en medeverantwoordelijk zijn voor de dood van Van Wijk. De veroordeelde was na een verblijf van acht jaar in diverse gevangenissen net enkele maanden vrij, toen hij met de 53-jarige rtiededader Van Wijk om het leven bracht. Beide mannen waren zwaar onder invloed van drank en drugs toen ze na aanbellen bij een willekeurige woning de al leenwonende Van Wijk aantrof fen. Zij drongen het huis bin nen waarna de Assenaar on- middelijk met een mes op de bewoner instak. Zij werden nog diezelfde avond in Assen aan gehouden. De man uit Assen heeft een uitvoerig strafblad met veel extreme geweldsdelic ten. In 1976 kreeg hij zijn eerste TBS opgelegd nadat hij iemand had gedood. In 1992 kreeg hij voor een poging tot moord en zware mishandeling in Amster dam acht jaar. Eind 1996 pleeg de hij tijdens een proefverlof uit de Mesdagkliniek een geweld dadige overval. Hij kreeg op nieuw TBS. Gespecialiseerde klinieken weigerden hem op te nemen, omdat zij hem onbehandelbaar vonden. Hij werd afwisselend in diverse gevangenissen onder de zwaarst denkbare regimes ingesloten, waarvan het laatste jaar in de Extra Beveiligde In richting (EBI) in Vught. Tegen uitdrukkelijk advies van des kundigen in besloot de recht bank in Amsterdam op 12 juli 1999 dat de man zelfstandig mocht wonen. Volgens zijn ad vocaat heeft zowel het OM als het CAD en de door de recht bank aangestelde psychothera peut ernstig gefaald. Zo hebben ze niets gedaan met de signalen van de man zelf dat het niet goed met hem ging. Hij heeft zelfs bij zijn therapeut aange kondigd dat hij iemand ging vermoorden. Bij het CAD was bekend dat de man weer dronk en drugs gebruikte. De inwoners van Utrecht en de huidige buurgemeente Vleuten-De Meern gaan morgen vervroegd naar de stembus voor de gemeente raadsverkiezingen. Dit is het gevolg van het besluit de twee gemeenten per 1 janua ri 2001 samen te voegen. Die besluit, heeft in Vleuten-De Meern veel kwaad bloed ge zet. Utrecht versterkt er niet alleen zijn financiële positie mee. De stad krijgt ook de vinexlocatie Leidsche Rijn in bezit, met 30.000 woningen de grootste van Nederland. De huidige grootste partij in Utrecht, het lokale Leef baar Utrecht, zou volgens de laatste peiling voor de ge meenteraadsverkiezingen van morgen op de huidige negen zetels blijven steken. Als de uitslag van de peiling van de regionale tv-zender Kanaal 9 en het Utrechts Nieuwsblad uitkomt, bete kent dat het vertrek van voorman Henk Westbroek uit de Utrechtse politiek. Zanger/presentator West broek kondigde al eerder aan dat hij bij het uitblijven van winst zijn consequenties daaruit zal trekken. Leefbaar' Utrecht startte de verkie zingscampagne met een gooi naar een meerderheid van de 45 Utrechtse raadszetels. Bij eerdere peilingen stond de lokale oppositiepartij ove rigens nog op een verlies van een tot twee zetels. Volgens de peiling worden de verkiezingen een nek- aan-nekrace tussen de PvdA en Leefbaar Utrecht. Groen- Links (van 9 naar 7) en de SP (van 3 naar 2) staan op ver lies. Burger en Gemeen schap, de partij die nu met zeven van de zeventien ze tels in de raad van Vleuten- De Meem zit, zou twee plek ken in de Utrechtse raad be halen. De lokale partijen Stads partij Utrecht en Zuilen Vooruit zijn morgen moge lijk goed voor ieder één zetel. Het extreem rechtse Neder lands Blok zou de enige zetel verliezen. Dat zou een einde maken aan veertien jaar raadslidmaatschap van voor man W. Vreeswijk. De WD (6), het CDA (4), D66 (3) en de ChristenUnie (1) zouden hun zetels behouden. de wordt op twintig plaatsen in woonwijken rond de luchtha ven het geluid gemeten. Daarnaast haalt het PNL de resultaten van een onderzoek aan van de International Civil Aviation Organization (ICAO), de samenwerkende luchtvaart autoriteiten van diverse natio nale overheden. De ICAO heeft rond 150 vlieg velden gekeken hoeveel men sen er wonen per vierkante ki lometer in een gebied waar re gelmatig metingen worden ver richt. Uit deze gegevens zou vol gens de ICAO blijken dat rond Schiphol gemiddeld 200 men sen per vierkante kilometer wo nen in 'een gebied met geluids overlast. Voor alle luchthavens ligt dit gemiddeld op 2000 om wonenden. Het vliegveld van Mexico City neemt overigens de eerste plaats in. Schiphol komt niet voor in de top 100. Rijksarchief waakt over dossiers 'foute Nederlanders' DEN HAAG CARLO NIJVEEN Zo'n 300.000 dossiers over Nederlanders die tijdens de Tweede Wereldoorlog 'fout' waren, liggen vanaf deze week opgeslagen bij het Al gemeen Rijksarchief in Den Haag. Ook ruim vijf decennia later is deze - deels - vergeelde papierberg zowel voor de nabestaanden van de 'moffenhoeren' en 'brood-NSB'ers' als voor historici nog altijd van onschatbare waarde. Dat zijn moeder een 'moffenhoer' was, wast hij al als middelbare scholier. 'Jullie moesten eens weten', dacht Marcel Kemp (56) als schoolvrien den hem vertelden over hun tijdens de oorlog door de Duitsers gefusilleerde familieleden. Pas zo'n veertig jaar later - vlak nadat zijn moeder in 1997 overleed - kreeg Kemp enige duidelijkheid over de identiteit van zijn biologische vader. Diens naam stond, net als die van de 'moffen hoer', geregistreerd in één van de mim 300.000 dossiers van het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR). Ook nu het 'dossier- Kemp' met de gegevens van vele duizenden an dere 'foute Nederlanders' gisteren door Justitie aan het Algemeen Rijksarchief in Den Haag is overgedragen, duurt Kemps zoektocht naar zijn vader voort. „Als hij nog leeft, woont hij waar schijnlijk in Duitsland. Maar vermoedelijk is hij inmiddels overleden", zegt Kemp schijnbaar emotieloos. De voorzitter van de Stichting Werkgroep Her kenning, een belangenorganisatie voor kinderen van 'foute ouders', sprak gisteren bij een lezing ter gelegenheid van de CABR-verhuizing vooral over de gevoelens van zijn lotgenoten. „De meeste van hen worden door andere, 'goede Nederlanders' nog altijd beoordeeld op het oor logsverleden van hun ouders. Tegelijkertijd wordt daarover in eigen kring gezwegen. Terwijl juist in Duitsland een openlijke, maatschappe lijke collectieve schuldbekentenis op gang is ge komen, is de Nederlandse samenleving wat dat betreft nog steeds geblokkeerd", aldus Marcel Kemp. Bij het begrip kweken voor het lot van kinderen van foute ouders hebben historici ook daarom veel werk te doen, vindt Kemp. In het 109 pagi na's tellende boekje Bijzonder Gewoon probe ren de rechtshistorica Gretha Donker en hoog leraar rechtsgeschiedenis Sjoerd Faber in elk ge val een genuanceerd beeld te scheppen rondom het begrip 'foute Nederlander'. Het tweetal deed de afgelopen drie jaar intensief onderzoek naar de inhoud-van het omvangrijke oorlogsarchief. „Bij 64.000 van de ruim 300.000 foute Nederlan ders gaat het om zware gevallen, mensen die bijvoorbeeld anderen aan de Duitsers hebben verradenzegt Donker. „In de resterende groep, de 'lichte gevallen', zitten bijvoorbeeld 'moffenhoeren', jonge Nederlandse vrouwen die vaak slechts een kortstondige seksuele rela tie met een Duitser hebben gehad. Of zoge noemde 'brood-NSB'ers', die voor een Duits be drijf hebben gewerkt omdat zij hun gezin niet op een andere manier konden onderhouden." Het archief Bijzondere Rechtspleging - een be grip dat in 1943 door de toenmalige Nederland se regering in ballingschap in het leven is geroe pen - bevat niet alleen dossiers van schuldig be vonden 'foute Nederlanders', benadrukt de rechtshistorica. Een aantal collaborateurs of 'moffenvrienden' is (bij gebrek aan bewijs) vrij gesproken. In de eerste jaren na de oorlog zijn de meeste opgepakte 'lichte gevallen' overigens meteen weer op vrije voeten gesteld omdat zwaardere collaborateurs dreigden buiten schot te blijven. Bovendien hadden de Politieke Op sporingsdiensten de handen al meer dan vol.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5