Geld speelt geen rol bij aanpak van wachtlijsten jELD moet je niet CHTERNA, MAAR EGEMOET LOPEN' iUBOS.NL Binnenland Mariniers verbluft over loopgravenoorlog Haagse specialisten opereren in Spanje Vliegverbod voor een dronken gezagvoerder GroenLinks: Trouwen in kerk zonder stadhuis Gehandicapten worden nog steeds vastgebonden Lubbers zegt dat Kohl heeft gelogen 'Uitkeringen niet omhoog' AC 7 NOVEMBER 2000 jierdebatten 'live' via internet iG Alle debatten en commissievergaderingen van de |e Kamer zouden 'live' via internet te volgen moeten zijn. rvoorzitter Jeltje van Nieuwenhoven (PvdA) heeft deze 3p tafel gelegd bij het presidium, het bestuur van het par- t. Volgens Van Nieuwenhoven moet het presidium onder af, i of de techniek al voldoende voortgeschreden is om en geluid tegen aanvaardbare kosten via het WWW wideweb) te verspreiden. Internet zou volgens de Kamer- tter een prachtig nieuw medium zijn voor het dichten van ee Df tussen politiek en burger. t >jë wil cannabis uit Nederland ■dfn haag De Belgische minister van volksgezondheid 0 it wil vanaf volgend jaar cannabis gaan importeren vanuit H land. Het zal daarbij gaan om hasj en marihuana voor de ie strijding van onder meer MS-patiënten. Over de import raai in Nederland gekweekte cannabis is er al contact ge- met het Bureau Medicinale Cannabis, waarvan de oprich- lige tijd geleden is aangekondigd door de Nederlandse er Borst. De cannabis wordt in België volgens Aelvoets Zologisch adviseur dr. Gosselinckx alleen gebruikt voor )q irojecten. ,,En dan alleen onder zeer strikte medische be- 1 ng." Artsen inventariseren momenteel hoeveel patiënten gf ior in aanmerking kunnen komen. ïeimer Centrum in Limburg icht Maastricht krijgt morgen een voor Nederland uniek nier Centrum. Bij dit centrum kunnen mensen aan een n, erecht met alle vragen op het gebied van deze ziekte, lij eel hiervan is, dat patiënten en hun families niet meer rond te dolen in de gezondheidszorg en hulpverlening, zheimercentrum Limburg (ACL) is een samenwerkings- id tussen de universiteit en het academisch ziekenhuis in icht, Riagg, Psychomedisch Streekcentrum Vijverdal en hting Alzheimer Nederland. Alle disciplines op het gebied mentie zijn in het nieuwe centrum vertegenwoordigd. 4 voorziet chaos door internet hg» Het CDA wil niet dat particulieren al per 15 novem- meinnamen voor hun internetpagina krijgen toegewe- et CDA voorziet een chaos en bepleit uitstel. Het toewij- n domeinnamen voor bedrijven is nu al mogelijk. De toe- gebeurt door de Stichting Internet Domein Namenregi- (SIDN). Volgens het CDA gaat de stichting nauwelijks sioneel te werk, en wijst de organisatie de aangevraagde nnamen vrijwel automatisch toe. Het stoort de christen- :raten dat de stichting onvoldoende controleert of de waagde namen fatsoenlijk zijn. Als de stichting haar werk liet aan kan, zal de toewijzing na 15 november nog meer men opleveren, zo vreest de partij. [lage boos over politie-inzet lal gen» Burgemeester j. Wallage (Groningen) is boos over S| sluit van het ministerie van binnenlandse zaken om de Ie sterkte in gemeenten met asielzoekerscentra te vermin- Hij overweegt juridische stappen tegen het ministerie, n is het ministerie blijkt uit onderzoek dat die extra politie- w iet meer nodig is. Dat Binnenlandse Zaken op de eerder ik toezegging wil terugkomen nu de asielzoekerscentra er tn volgens Wallage leiden tot minder steun bij de bevol- :i ior de vestiging van asielzoekerscentra. Wallage uit zijn hi [dheid als voorzitter van het Regionaal College van burge- :rs. Volgens Wallage betekent de beslissing van het minis- 2i at de politie in de provincie Groningen dertien formatie- tn moet inleveren. ie piloot weet geld los te praten el icht» Een neppiloot heeft gisteren een werknemer van drijf bij vliegveld Maastricht voor een bedrag van 4700 opgelicht. De man, gekleed in gezagvoerdersuniform, 1 zijn slachtoffer wijs dat hij door autopech in tijdnood »e< raakt en snel naar het vliegveld van Luxemburg moest. H tzijn creditcard in Nederland niet werkte, had hij snel de )dig om de autorekening te betalen. De werknemer be- M; C man te helpen en reed met hem naar het wisselkantoor station in Maastricht en nam daar het'benodigde geld gaf het aan de 'piloot', die zich daarna ijlings uit de voe- ta takte. De politie heeft na de aangifte van de werknemer li dellijk beslag gelegd op de video-opnamen van het wis- hi toor, waarop de ongeveer 40-jarige 'vliegenier' duidelijk ;e ibaar te zien is. g' f gens bekennen valse bommeldingen op zoom Twee jongens uit Bergen op Zoom hebben vijf lommeldingen toegegeven. Zij deden de meldingen uit iezucht en verveling. Tien bedrijven in de Scheldestad i deze zomer ontruimd voor wat later bleek een valse ei elding. De jongens van 15 en 16 jaar oud hebben een •verbaal gekregen. Het openbaar ministerie in Breda I log beslissen of het tweetal zich voor de kinderrechter rerantwoorden of via bureau HALT wordt bestraft. estgevaar door brand Reuver een felle uitslaande brand in de afgelopen nacht in iord-Limburgse Reuver is een grote hoeveelheid asbest ;omen. Tientallen woningen en het station langs de m ijn Venlo-Roermond zijn met asbestdeeltjes bedekt. De ;g lers moeten ramen en deuren gesloten houden. Na crisis van gemeente, brandweer en politie is besloten dat de er lers kunnen kiezen tussen binnen blijven of vertrekken, •er ze naar buiten gaan, mogen ze niet meer in hun wo- irugkeren. De reddingsdiensten zullen looppaden maken 1 et kankerverwekkende asbest nat te houden. Over de pa- ïnnen de naar schatting honderd tot tweehonderd bewo- bi in het getroffen gebied hun woningen verlaten. De brand ei verenigingslokaal van turnvereniging SV Hercules 03 brak lil vond omstreeks half twaalf uit. elf een hypotheek samenstellen én online afsluiten ofeen afsluitprovisie ente behorend tot de laagste in Nederland je fferte mogelijk binnen 15 minuten [HYPOTHEKEN ONLINE iG Nt vele Nederlanders al geheel vrijblijvend hebben gedaan, rc aar WWW.EUBOS.NL en ontdek dat u duizenden guldens kunt it fcgn op uw hypotheek. Door uw hypotheek totaal onafhankelijk 'Ie vrijheid zelf online samen te stellen én af te sluiten, gemak thuis. Ontdek vandaag de goedkope en volstrekt financiële wereld van EUBOS.NL NKOI SCOTLAND Kabinet wil 'maximaal haalbaar tempo BUSSUM GPD Het kabinet wil met 'maximaal haalbaar tempo' de wachtlijsten in de gezondheidszorg wegwerken. Geld speelt daarbij geen rol. Alleen capaciteits- en personeels problemen kunnen het snel oplossen van de wachtlijst problemen in de weg staan. verstandelijk gehandicapten en medische ingrepen als oog- en gewrichtsoperaties zijn erg lang. In Bussum werd gisteren het rapport 'Gezondheidszorg in Tel' van elf grote organisaties in de zorg openbaar gemaakt. Daaruit bleek dat de overheid jaarlijks ongeveer een miljard gulden te weinig beschikbaar stelt voor een goede opvang van de toenemende vraag in de Dit maakte minister Borst van volksgezondheid gisteren be kend in Bussum. Het kabinet bereikte afgelopen vrijdag over eenstemming over een rigou reuze aanpak van de wachtlijs ten die de samënleving, het parlement en het kabinet al ve le jaren een doorn in het oog zijn. Vooral de wachüijsten voor thuiszorg, de zorg voor zorg - vooral door de toename van het aantal ouderen - en voor het wegwerken van de wachtlijsten. Volgens Borst is er met de nieuwe afspraken in het kabi net sprake van 'een doorbraak'. Wel stelt zij als voorwaarde dat openbaar wordt hoe lang de wachüijsten per specialisme, per ziekenhuis en per regio zijn en dat ook duidelijk moet wor den vermeld wat een patiënt op een wachtlijst mankeert. Wel moeten de verzekeraars scherp met de zorginstellingen onder handelen over de prijs. Als aan die voorwaarden is voldaan, kunnen de verzekeraars twee keer per jaar bij de minister ADI KEYH BOUKE BERGSMA ,,Op deze manier oorlog voeren kost ontzettend veel slachtoffers. Dit is een loopgravenoorlog geweest die vergelijkbaar is met de Eerste Wereld oorlog." Enigszins ver bluft staat het hoofd van de Nederlandse verken ningsmissie in Eritrea, kolonel der mariniers Van Gijtenbeek, op een bergplateau aan de grens tussen Eritrea en Ethiopië. Hij en zijn collega-mari niers kijken uit over de grensvallei met het dorpje Senafe. Tot voor kort woonden hier Eri- treërs, sinds mei dit jaar houdt het Ethiopische leger het bezet. De mari niers, die de regio ver kennen en de komst voorbereiden van de grote groep Nederlandse blauwhelmen in decem ber, proberen zich een voorstelling te maken van de strijd die hier is geleverd. Met militair kennersoog oordelen ze razendsnel: hier is een bloedige en ouderwetse loopgravenoorlog ge voerd met veel slachtof fers aan beide zijden. Duizenden, mogelijk meer. Officiële cijfers zijn er niet. De mariniers zijn de dag begonnen in Adi Keyh, waar de Finse VN-waar nemer majoor Puoskari de Nederlanders ont vangt. Puoskari sugge reert dat de blauwhel men mogelijk een rol kunnen spelen bij de te rugkeer van de 50.000 vluchtelingen in het ge bied naar hun huizen. De operationele com mandant van het Neder- lands-Canadese batal jon, overste Van Ede, maakt korte metten met die suggestie: ,,Het man daat van de vredesmissie is heel duidelijk. Daarin staat dat wij er niet zijn voor de terugkeer van de vluchtelingen. Daarvoor zijn de Eritrese overheid en de VN-vluchtelingen organisatie Unhcr ver antwoordelijk." Vervolgens gaat het on der begeleiding van Puoskari naar het front. De Eritrese kolonel die de Nederlanders daar rondleidt, is 'erg blij' met de VN-blauwhel men en wil graag mee werken. Maai- hij gelooft nog niet zo in de vredes wil van de tegenpartij. Een Nederlandse VN-militair e door Ethiopië bezette dorpje S Van Ede is positiever ge stemd. ,,De situatie hier is beter dan ik had dur ven hopen", zegt hij. ,,Er is bijna vrede aan het front. Het is als twee honden die boos tegen over elkaar zitten maar vanaf een Eritrese uitkijkpost niets doen. De partijen wachten af." Toch zullen de twee lan den binnenkort hun po sities moeten verlaten omdat ze zich uit de tij delijke veiligheidszone moeten terugtrekken. Na de komst van de VN- blauwhelmen hebben ze daarvoor vijftien dagen. Dat betekent dat ze rond de jaarwisseling allemaal weg moeten zijn. Van Ede heeft veel vertrou wen: „Kijk hoe ontspan- aan de frontlinie naar het FOTO ANP JASPER JUINEN nen we hier met de Eri trese commandant aan het front staan. Dat is uniek. Straks zitten de twee legers 25 kilometer uit elkaar en is er geen fysiek contact meer." ands Persbureau GPD aankloppen voor extra geld, zo heeft het kabinet besloten. Borst: „Voor alle sectoren is ex tra budgettaire ruimte gecre- eerd om de wachttijden aan te pakken. Nu komt het erop aan om ook daadwerkelijk resulta ten te boeken." Borst wees daarbij op het probleem van het personeelste kort dat, naast geldtekort, de wachttijden veroorzaakt. Vol gens haar is de aanpak van ziekteverzuim een mogelijkheid om winst te boeken. „Het lan delijk gemiddelde ziektever zuim in de zorg ligt op 7,7 pro cent, terwijl het in alle sectoren samen gemiddeld 5,4 procent DEN HAAG ANP Twee orthopeden van het Ro de Kruis-ziekenhuis in Den Haag gaan hun patiënten in Spanje opereren. De specia listen willen hiermee de wachtlijsten omzeilen. Dat heeft de directeur van het zie kenhuis gisteren bevestigd. De orthopeden zullen voornamelijk voor heup- en knievervangingen naar Span je uitwijken. Daar is volgens directeur P. Smits van het Ro de Kruis-ziekenhuis wel ge noeg personeel voor opera ties. De operaties zouden over een maand of vijf kun nen beginnen. Voorwaarde is dat de ziekenhuizen daar de zelfde kwaliteit bieden als in Nederland. De wachtlijsten voor ortho pedische operaties in Den Haag lopen op van zes maan den tot een jaar. Hoeveel minder dat straks zal zijn, durft ziekenhuisdirecteur Smits niet te zeggen. Hij heeft goede hoop dat de ziektekos tenverzekeraars de operatie in het buitenland zullen ver goeden. Er is volgens hem Europese jurisprudentie over. Ook in Nederland zijn patiën ten die zich in het buitenland hebben laten opereren door de rechtbank in het gelijk ge steld. Volgens Smits is het Rode Kruis-ziekenhuis het eerste in Nederland dat zelf in het buitenland op zoek gaat naar operatieplaatsen. Wel wordt in de grensstreek samengewerkt met zieken huizen in België en Duits land. SCHIPHOL PIETER VAN HOVE De luchtvaartpolitie heeft gis terochtend vroeg op Schiphol een aangeschoten gezagvoerder van een buitenlandse lucht vaartmaatschappij aangehou den die Tn kennelijke staat wil de vertrekken vanaf de luchtha ven. Bij de blaastest haalde de 48-jarige man een promillage van 0,8, terwijl 0,2 promille de grens is. De dronken piloot kreeg een boete van 7500 gulden. Daar naast mocht hij gedurende vier uur het vliegtuig, een Boeing 737, niet besturen. De gezag voerder was zondagavond op Schiphol aangekomen en zou gisterochtend weer vertrekken. De 35 passagiers moesten noodgedwongen wachten tot dat een vervanger was overge vlogen. In de loop van de mid dag kon het vliegtuig uiteinde lijk vertrekken. Het Openbaar Ministerie wil de identiteit van de dronken piloot en de betref fende maatschappij niet vrijge ven. In totaal zijn gisteren en ge durende het afgelopen week' einde 137 bemanningsleden van 20 vluchten, variërend van stewardessen tot piloten, aan, een blaasproef onderworpen. Ook enkele bemanningsleden van vrachtvliegtuigen moesten blazen. Op de dronken piloot na bleef iedereen onder de norm. De controles zijn uitge voerd in het bemanningscen- trum van Schiphol en in de vliegtuigen zelf. Niet bekend is waar de overtreder is aange houden. De actie was de eerste in een reeks nadat eerder dit jaar de regelgeving is aangepast om systematische drankcontroles bij vliegtuigbemanningen mo gelijk te maken. Voorheen kon de politie alleen ingrijpen bij een concrete verdenking van dronkenschap. Zoals in het ge val van een Marokkaanse pi loot, die in januari stomdron ken in een slurf werd aangetrof fen houden. De man had een extreem hoog alcoholpromilla- DEN HAAG ANP menlevend'. Momenteel is het verboden in de kerk in het hu welijk te treden zonder eerst te zijn getrouwd voor de wet. De ldeine christelijke fracties in de Tweede Kamer reageren niet enthousiast op het voorstel van Halpema. „Op dit moment wij zen we het idee af', aldus een woordvoerder van RPF/GPV. Ook van de SGP kan Groen Links geen steun verwachten. „Dit lijkt op een toegift uit de koker van een partij die juist blij was dat ze de christelijke mo raal een lesje had geleerd", vindt Kamerlid Van der Staaij. Mensen moeten kunnen trou wen in de kerk zonder officieel in het burgerlijk huwelijk te zijn getreden. Met dit voorstel wil GroenLinks christenen tege moetkomen die vinden dat de stadhuisceremonie geen bete kenis meer heeft, nu ook men sen van het gelijke geslacht mo gen trouwen. Kamerlid Halse- ma wil christenen de mogelijk heid geven het stadhuis links te laten liggen en alleen 'voor de kerk' te trouwen. Officieel staan de echtelieden dan slechts ge registreerd als 'ongehuwd sa- DRACHTEN GPD Twaalf jaar geleden zorgde een foto van de verstandelijk gehandicapte Jolanda Venema, naakt vastgebonden aan een verwarmingselement voor een schokeffect. Haar behandeling was de aanzet voor een nieuw zorgprogramma. Maar niet ie dereen is daar mee geholpen Het is erg duur en als een in stelling het doorvoert, kan dat ten koste gaan van de zorg voor andere bewoners. Verstandelijk gehandicapten worden nog steeds vastgebon den in instellingen. Geldgebrek is daar de oorzaak van. Dat zegt de Groningse orthopedagoog Rob Wielink die deze week pro moveert op een onderzoek waarin wordt aangetoond dat een zorgprogramma dat hij ontwikkelde, verstandelijk ge handicapten weer een mens waardig bestaan kan bieden. DEN HAAG GPD Ruud Lubbers beschuldigt de toenmalige Duitse bondskanse lier Helmut Kohl ervan indertijd te hebben gelogen om te voor komen dat Lubbers voorzitter werd van de Europese Com missie. „In die dagen heeft hij dingen over mij gezegd die ge woon niet waar waren. Hij loog om de macht in handen te hou den", aldus dé nieuwe Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen in een vraaggesprek met het ledenblad van de jongeren afdeling van het CDA. Volgens Lubbers zag Kohl de aanstelling van een sterke man in Europa als een aantasting van zijn eigen gezag. Kohl was aanvankelijk 'een politieke vriend', die echter op één punt van Lubbers verschilde: hij om ringde zich bij voorkeur met mensen die minder sterk in de schoenen stonden dan hijzelf. Lubbers behoorde daar niet toe. „Tegen die achtergrond vond hij het moeilijk mij te zien op de plek van Jacques Delors. Voor hem was het geen goed idee, want ik was anders in die zin dat ik niet altijd Helmut Kohl behaagde. Ik was een voorzitter die dus niet altijd vol gens zijn instructies zou, hande len", aldus Lubbers. Het interview met Lubbers verschijnt tegelijkertijd in het blad van de Duitse jongerenbe weging van de CDU. Het is voor het eerst dat de oud-premier zich zo onomwonden uit spreekt over de omstandighe den die leidden tot het mislo pen van het voorzitterschap van de Europese Commissie. Gaat u een huis kopenZórg dat u ruimte overhoudt om prettig te leven, informeer dan in ieder geval bij de Rabobank Dar kan u veel voordeel opleveren. Wat dacht'u bijvoorbeeld van een spaarhypotheek, 5 jaar vast voor maar 5,9% rente? Dat is 0,6% lager dan het marktgemiddelde! Uw rentevoordeel over een hypotheekbedrag van f 350.000,-?Maar liefst f10.500,-in 5 jaar tijd! Dus als u nu op zoek bent naar een (nieuwe) hypotheek ga dan langs bij de Rabobank, bel 0800-0502. Of reken op Internet www.rabobank.ril/wonen uw eigen situatie door, DEN HAAG ANP Minister Vermeend (sociale za ken) voelt er niets voor om alle langdurig werklozen een verho ging van hun uitkering te ge ven. GroenLinks wil bijstands gerechtigden die langer dan drie jaar thuiszitten vijf procent extra geven. Maar Vermeend verkiest een individuele aan pak. De minister zei dat gisteren bij de vijfde en laatste sociale conferentie in Den Haag. „Je moet niet zeggen: Na drie jaar- krijgt iedereen er wat bij", aldus Vermeend in een reactie op hét- GroenLinks-voorstel. „Dat mo ment is arbitrair. Bij sommige mensen is het al veel eerder duidelijk dat ze niet zo snel weer aan het werk komen ert die moeten er dus meteen wat bij hebben."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3