'Er is tussen ons geen competitie' iff. Gesprek van de Dag Naar de paardenraces Vrouwen SMS'ei meer dan mannen DINSDAG 7 NOVEMBER 2000 Borstvoeding deugt wel Nederland loopt voorop in de Westerse wereld als het gaat om thuisbevallingen. Van heinde en ver komen artsen hier kijken hoe vrouwen thuis hun kind ter we reld brengen. Zonder ruggenprik en zonder een batte rij aan verplegend personeel. Maar als het gaat om borstvoeding lopen we hopeloos achter. Van alle jon ge moeders begint 75 procent welgemoed aan het ge ven van borstvoeding zodra hun kind is geboren. Maar na een maand is de helft daarvan alweer afge haakt. Ter vergelijking: in Noorwegen geeft 92 procent van de vrouwen na drie maanden nog borstvoeding. Unicef Nederland en de stichting Zorg voor Borstvoe ding, die de cijfers gisteren naar buiten brachten, ma ken zich grote zorgen. Borstvoeding is veel beter voor kinderen dan flesvoeding. Moedermelk bevat antistof fen tegen allerlei ziekten het is beter voor de hechting tussen moeder en kind en borstgevoede kinderen hebben op latere leeftijd een geringere kans op bij voorbeeld het krijgen van suikerziekte dan flessenkin- deren. Veel wouwen gaan onvoorbereid het moederschap in. Zij gaan er vanuit dat de natuur er wel voor zorgt dat zij na de bevalling hun kind de borst kunnen geven. Dat het zo simpel niet is, blijkt vaak na de bevalling. Een huilend kind dat er maar niet in slaagt op eigen houtje de tepel goed te pakken, borsten die op sprin gen staan en stuwingen. En als klap op de vuurpijl de totaal op hol geslagen hormonen die door het lichaam gieren. Zie dan nog maar eens vast te houden aan het voornemen tot het geven van borstvoeding. Alleen de echte doorzetters houden vol. Daar komt bij dat veel jonge moeders zich weselijk onzeker voelen. En dan biedt een flesje houvast met een strak voedingsritme en de zekerheid dat het kind voldoende binnenkrijgt. Het wordt hoog tijd dat er serieus werk wordt gemaakt van een goede voorlichting en begeleiding van borst - voedende wouwen. Allereerst moeten de studieboe ken voor kraamverzorgenden, artsen, verpleegkundi gen en verloskundigen sterk worden verbeterd. Alleen als de verzorgenden en medici goed zijn geïnformeerd kunnen zij hun kennis doorgeven. Verder zouden zij de werkwijzen op elkaar moeten afstemmen zodat wouwen niet tien verschillende, weliswaar goedbe doelde, adviezen krijgen. En ga eens kijken in Noor wegen. Wat doen ze daar wat wij hier in Nederland nalaten? [e/piis/e Fout Psst, klonk het toen ik mijn voordeur uitstapte. ,,Psst, Wiïï'M'n buurman, Eddie. Kom 's!" En hij legt zijn brugivachtersklauwen op mijn arm en trekt me zo zijn voordeur binnen. Wat mot ik nou, Wil? Ik heb naast de pot gepist. En nou gaan ze 't allemaal weten. Ik werp een blik door de openstaande wc-deur waar we toevallig pal naast staan, maar hij, zenuwachtig: „Nee joh, niet nu! In de oorlog!" - In de oorlog? Wat blijkt? Eddie heeft, net als ik, zojuist Het Nieuws gezien. Op SBS6. Daarin doen ze altijd een nieuwspoll. Een kijkersvraag zegmaar. Bent u voor Bush of voor Gore? Moet de .ANWB de verkeersborden blijven maken of kan de NS het beter? Dat soort quizjes. Dit keer was de vraag: moet jan en alleman de archieven over foute Nederlanders mogen inzien? Zestig procent was voor, had Leo de Later aan het eind van de uitzending be kend gemaakt. „Zestig procent! En ik heb naast de pot gepist!" - Maar wat heb je dan gedaan, Eddie? Nog meer venvarde praat. Iets overgrote zijden spek en zolders vol worst. „Hartstikke fout, Wil. Wist ik het. Ja, nóu weet ik het. Maar toen, je had toen nog geen tv, dus hoe kon ik nou weten dat ik fout zat? Ik ken er niet van slapen, Wil, dat mag je best weten, vijftig jaar heb ik al niet meer rustig kunnen pitten!" En zijn brug- wachtersklauwen wrijven in zijn ogen, waaronder ik nu werkelijk grote blauwe schaduwen meen te zien. Zestig procent", jammert Eddie nog eens, terwijl ik het hoofd van De Later weer op ti> zie verschijnen. Nog maals Het Nieuws. Dit keer op Net 5. Met dezelfde nieuwspoll. Alleen, de uitslag is anders. Een halfuurtje na Het Nieuws op SBS6 meldt De Later in Het Nieuws op Net 5 dat de Nederlander met een krappe meerderheid van 51 procent voor het vrijuit snuffelen in eikaars oorlogs verleden is. Arme Eddie. Was er een halfuurtje later op nog een ander net nog een Het Nieuws geweest, dan had 'ie misschien eindelijk rustig kunnen slapen. Het lijkt Amerika wel. Het ene moment staat Bush voor, het andere moment Gore. Over snuffelen in eikaars verleden gesproken. Toch eens aan Eddie vragen of'ie ooit is gesnapt met een glaasje teveel op achter het stuur. Vreemdgaan met waterdicht alibi Vreemdgangers kunnen binnen kort een stuk rustiger slapen. De kans dat de overspelige relatie ooit uitkomt, wordt een stuk kleiner met de vestiging van een alibibureau in Nederland. Daar kunnen weemdgangers zich la ten voorzien van een waterdicht alibi. Het Britse bureau Ace Alibi, dat sinds anderhalf jaar actief is in het Verenigd Koninkrijk, denkt binnen een maand een vestiging in Nederland te openen. Ace Ali bi verstrekt aan leden alles om het thuisfront onwetend te hou den. Het assortiment bestaat on der meer uit uitnodigingen en registratieformulieren voor niet bestaande congressen met een ondersteunende telefoondienst. Wantrouwende echtelieden die het nummer bellen, krijgen de 'receptioniste' van een fictief congres of hotel aan de lijn, des noods met bijbehorend accent. Die speelt vervolgens de bood schap door aan de weemdgan- ger, die dan zelf contact kan op nemen of wordt doorverbonden. flTfg'v,. Twee vrouwen showen hun nieuwe outfit die ze speciaal voor de paardenraces in het Australische Melbourne heb ben aangeschaft. Net als de bekende races in het Britse Ascot is het hier ook 'sociaal verplicht' om met hoed op te verschijnen. foto reuters will burgess Vrouwen SMS'en meer dan mannen. Zij zijn ook bereid meer geld te beta len voor het versturen en ontvangen van berichten via de mobiele telefoon dan mannen, zo blijkt uit onderzoek van Blauw Research onder 1.023 in ternetgebruikers. Vari alle ondervraagden zegt 60 procent wel eens gebruik te maken van de Short Message Service (SMS). Twee op de drie gebruikers is tevreden over SMS, terwijl 8 pro cent daar ontevreden over is. Het gebruik van SMS is het hoogst onder mensen in de leeftijdsca tegorie van 21 tot 30 jaar. Volgens het onderzoeks bureau worden voor pri- védoeleinden maande lijks ongeveer zeventien SMS-berichten ver stuurd. Voor zakelijke doeleinden ligt dit aantal op gemiddeld twj maand. Als er gee zou bestaan, zou overgrote deel (8t cent) gewoon w« len om zijn of haa boodschap kwijt i nen of dat doenv mail (73 procent), taal geeft 17 proci dat ze het bericht waarschijnlijk nie den verzenden. Meer dan de helft internetters die in toekomst denkt g te maken van SM sten is bereid hoo een dubbeltje tel voor het ontvangi informatie over o; meer file, sport, v de beurs. De helft een kwartje accep en slechts 13 prot vindt 50 cent aan; baar voor dergelij diensten. De opmars van de grijze tortelduifjes Ze hebben een rimpeltje, de haren zijn wat grijs en ze zijn niet meer piep. Nadat ze zijn geschei den of weduwnaar of weduwe zijn geworden, proberen ze het in de liefde opnieuw. Meestal met partners van de eigen leeftijd. En met succes, want de late liefdes bloeien als nooit tevoren. De opmars van de grijze tortel. Ouderen vinden steeds vaker weer een partner. De senioren 'tortelen' er vrolijk op los, want die tweede of derde keer blijkt het allemaal net een beetje leu ker te gaan. Immers de druk van presteren is verdwenen. De kinderen zijn de deur uit en er zijn meestal geen financiële zorgen meer. Daarnaast staan 55-plussers over het algemeen reëler in het leven. Het 'simpel' genieten is tot levensdoel ver heven. Bij Mies de Wit-Rijer (80 jaar) en Anton van Eeden (84 jaar) is dat het geval. Ze wonen alweer elf jaar samen in een mooie Zandvoortse bungalow. ,,Het is veel gezelliger zo samen. Je kunt voor elkaar zorgen als er wat is en je zit niet te verdom men in je eigen appartement, want echt in je eentje is er geen fluit aan. Ook al onderneem je nog zoveel, je komt toch iedere keer weer terug in een stil huis", herinnert Anton zich. Professor Jenny Gierveld ver richt bij de Stichting Neder lands Interdisciplinair Demo grafisch Instituut het zogeheten NESTOR-onderzoek. Dit is een lange termijnonderzoek onder 4.500 mensen van 55 jaar en ouder. Er wordt nagegaan wat de voor- en nadelen zijn van een partnerrelatie tussen 'jonge ouderen' en welke relatievorm zij kiezen. Gierveld constateert de stijging van het aantal ver liefde ouderen. De hoogleraar vindt de meest curieuze conclusie van haar on derzoek dat de verliefden over het algemeen hun nieuwe part ner al heel lang kennen. Vaak is het een meisje uit het oude dorp die ook weduwe is gewor den of een jeugdvriend die on langs is gescheiden. „Oude vriendschappen en familiecon tacten blijken dus van grote waarde te zijn bij het vinden van een nieuwe partner", ver telt Gierveld. Dat geldt ook voor Anton en Mies. Ze zijn namelijk neef en nicht. Ze ontmoetten elkaar - na veertig jaar - opnieuw tij dens een familiereünie. Beiden waren toen alleen. De vrouw van Anton was net overleden en hij sprak daarover met Maria die op dat moment tweeëneen half jaar weduwe was. Ze ble ken alletwee te bridgen. Anton, die toen nog in Rijswijk woon de, belde Maria na een paar maanden op: „Ik verveelde me gruwelijk en ik vroeg haar of ze een keer samen met me wilde bridgen. Zij had ook een volks tuin en ik hielp haar met het zware werk." Van het één kwam het ander en van liever lee werd het steeds gezelliger. In februari 1989 gaf hij haar een ring en na enige maanden trok hij bij haar in. Later kochten ze samen de bungalow. Ouderen die het liefdespad op gaan, merken al snel dat de si tuatie anders is dan vroeger. Door het vrouwenoverschot op oudere leeftijd vissen de man nen uit een grotere vijver. De verhouding tussen mannen en wouwen wordt naarmate ze ouder worden, steeds groter. De cijfers spreken voor zich. Er zijn in Nederland bijna 400.000 meer oudere vrouwen dan mannen. We praten dan over de 55-plussers. Volgens cijfers van het CBS zijn er in die cate gorie 1.673.317 mannen, terwijl er 2.062.023 vrouwen zijn ge- teld.Tussen de 55 en 60 jaar zijn de mannen echter nog wel in de meerderheid. Er zijn 435.692 mannen tegen 423.754 vrou wen, dat betekent dus zo'n 12.000 meer. Het omslagpunt zit bij 60, dan zijn de vrouwen tot de dood in de meerderheid. Alette van der Burg is 59, Jan Sirks is 57 jaar. Ze wonen bij el kaar 'om de hoek' in Voorscho ten. Zij is therapeute, hij is apo theker. Ze hebben zes jaar een relatie en zijn voornemens te gaan samenwonen. Beiden hebben twee huwelijken achter de rug. Hij: „De twee vorige dames hebben me opgezegd. In beide gevallen ben ik me namelijk blijven verzetten tegen het ge peuter en gemanipuleer aan mijn eigen zijn. Alette doet dat niet, zij accepteert me zoals ik ben." Zij: „Mijn beide ex-echt- genoten hadden op een gege ven moment een ander. Je staat dan met de rug tegen de muur, maar omdat ik uit een warm nest kom en in mezelf ben blij ven geloven, kwam ik weer op mijn pootjes terecht." Alette had haar leven zes jaar terug weer aardig op de rails. „Ik ben na mijn tweede huwe lijk negen jaar alleen geweest en dat beviel uiteindelijk goed.. Er waren natuurlijk wel mo menten dat ik het moeilijk had, bijvoorbeeld toen ik een auto ongeluk kreeg, maar over het algemeen redde ik me uitste kend. Ik wist - toen ik met Jan een relatie kreeg - dat ik altijd op mezelf terug kon vallen. Jan is totaal anders dan mijn twee exen. Hij leunt niet op me, hij kan ook alleen leven. Er is tus sen ons geen competitie, we vullen elkaar aan." Alette en Jan kenden elkaar al zo'n twaalf jaar van gezicht. Zes jaar terug, tijdens het uitlaten van de honden, maaktei voor het eerst een praatj een keer vertelde Jan da; was gescheiden. De g kregen daarna een ande mensie. Op 14 oktober 1 te Jan bij Alette op het n vroeg of ze een glaasje u hem wilde komen drink Vanaf dat moment was! Jan: „Iedere dag ben iki wust hoe goed we het hi Er is een groot gevoel va baarheid. In het begin a we dat deze relatie dertij zou gaan duren, er zijne om." Oudere partners staan v Gierveld bewuster in hel dan jonge geliefden. Jan zijn uitleg: „We zijn enb twee onafhankelijke mei We accepteren en respei eikaars individualiteit. H meest hartverwarmende onze relatie is dat we be met die dubbele negatie ring van onze voorbije h ken open zijn blijven sta een nieuwe relatie. Wel ons dus niet laten afschi door vroegere ervaringe weten ook ontzettend gi het niet moet." Ouderen staan, vertelt p sor Gierveld tot slot, ooi al reëler in het leven. Ze geleerd te relativeren en teren veel gemakkelijker jongeren dat de ander e tuatie die bij die persooi niet volmaakt kan zijnJ kan hierover meepraten het feit dat Jan behalvet volwassen kinderen uit; ste huwelijk ook twee jo kinderen uit zijn tweede verbintenis heeft, was in gin even wennen. Alette: „Ik heb zelf drier sen kinderen. In het beg ik het ook best moeilijki nog twee kleintjes warer ze horen bij Jan en ik be loop van de jaren van ze houden. Maar Jan heeft van het begin ook heeld laten merken dat ze erbi het was Jan én de kindei geen Jan. En soms als h( een beetje teveel wordt, me even terug in m'n eij huis..." IRENE NIEUWENHUIJSE Elektrisch adressenboekje Ooit gaf de KRO mij een elektronisch adressenboekje kado. Na lang laveren door een menu kon je met kleine toetsjes adressen en telefoonnummers van vrienden en bekenden invoeren. Bij het op proef in tikken van mijn eigen gegevens realiseerde ik me de eerste beperking van dit stukje technologi- 1 .-A sche vooruitgang. Hoe moet een eerlijke vin- 1 der zo'n ding terugbezorgen? Met een papie ren boekje weet iedereen dat: sla de eerste pagina op en daar staat van wie het boekje is. Maar die eerste pagina voor de eigenaar had geen elektronisch equivalent. Moest ik mijzelf nu ook bij de 'e' van 'eigenaar' of 'eigen adres' invoeren? Nee, de eerste plek waar een vinder zou ldjken was waar schijnlijk het eerste adres in de alfabe tische lijst. Leek me. Hoe wordt je eerste in het alfabet? Met dezelfde truc als A.A.A. Assurantiën na tuurlijk. Ik wijzigde mijn naam in 'Aaa- aaOelJustusVanEigenaarVanDitBoekje. Maar wat nu als de batterijen op waren, J welke eerlijke vinder zou die voor mij ko- jf pen? Herkent de gemiddelde vinder zo'n doosje wel als iets persoonlijks en onvervang baars? Of worden er juist back-ups verondersteld? En trouwens, wflde ik wel dat iedereen in mijn adres- senlijstje kon gaan snuffelen? Moest ik niet een per soonlijke pincode gebruiken zoals mij in de handlei ding werd aanbevolen? Zelf kende ik weinig mensen die het leuk zouden vinden om presentatoren van Ook Dat Nog uit bed te bellen, maar opeens leek me dat risico verre van denkbeeldig. De beveiliging van mijn papieren adressenboekje was overigens wél prima in orde: de combinatie van slecht handschrift en een jarenlang gegroeid gebrek aan systematiek vereist voorkennis, of enorm veel ge duld. Ik schreef mijn'eigen naam en adres en tele foonnummer op een sticker, plakte die sticker op het toverdoosje, en legde het diep onderin een la. En daar ligt het nog steeds. Inmiddels ben ik wel toe aan een nieuwe papieren adressenboek en moet het ou de overschrijven. Dat overschrijven biedt een inzicht in het leven waar geen elektronisch adressenboek te genop kan. Terwijl verouderde elektronische adres sen worden gewist, zijn in de doorhalingen van een papieren adressenboek kleine en grote drama's ver eeuwigd. Te netjes geschreven adressen van ver hoopte liefdes. Later inktzwart doorgekrast. De vele verhuizingen van vriend D. Eerst zijn doorgehaalde adres in de Jordaan. En dat het zo prettig voelde om in mijn nieuwe buurt, ik was daar nét komen wonen, vast iemand te kennen. Zijn doorgehaalde adres in Amsterdam-Zuid, een huis waar ik nooit een stap heb gezet. Het derde adres, ook doorgehaald, van vriend D. met nieuwe vriendin. Ook al nooit geweest. Waarom eigenlijk niet? Toch gaat de nieuwe woning in Noord-Holland over naar het volgende boekje. Marianne B„ een ander leven in twee adressen. Haar huis in Rome was op de Via Macedonia. Sindsdien doet Macedonië mij aan Biafra denken, want daar was Marianne B. in 1968 om namens de Verenigde Naties vliegtuigladingen voedsel in ontvangst te ne men. Eén van die ladingen voor de hongerende bolle buikjes bestond uit augurken in blik. Op kosten van gulle gevers waren tientallen tonnen naar maagzuur smakend water de oceaan overgevlogen. Marianne B. op bezoek bij Haile Selassie. Leeuwen als honden aan kettingen, net te kort om op het tapijt te kunnen komen. Conversatie in het Frans over de miljoenen hongerende boeren. Verbazing bij Haile Selassie. 'Mais Madame, e'est tout normal ici'. Marianne B. zag ik voor het laatst in haar flat in New York. Nu is ze dood. Ik zal haar niet overschrijven in mijn nieu we adressenboekje, maar wissen zal ik haar evenmin. Ze zal vredig rusten in mijn oude, nog jaren bewaar de boekje. onselijk Discjockey Wontoo heeft zondag bij Radio Enkhuii wereldrecord radio-dj marathon verbroken. De ENI ZENAAR presenteerde 65 uur lang muziek en verb het oude record met vijf uur. De recordpoging kom Guiness Book of Records. Het oude record stond o; van Albert Vierhuis uit 't Loo. Hij presenteerde in I jaar bij de lokale omroep Elburg een uitzending va uur. Wontoo begon zijn marathonuitzending dondt avond om 20.00 uur en stopte zondagmiddag om uur. Volgens hoofdredacteur Berrie de Waal van Ri Enkhuizen verliep de uitzending prima. „Wontoo i disch begeleid door het Rode Kruis, een fysiothera een huisarts. Ook kreeg hij steun van de medewerl de omroep die hem bij de uitzending hielpen." De Zweedse kroonprinses VICTORIA (foto) heeft ei zoek afgewezen om mee te spelen in een Hollywoo Volgens de krant Aftonbladetvoelt de 23-jarige kri ses helemaal mets voor hét aanbod van het Ameril mediaconcern Warner Brothers. ,,Ze kan niet mee in een commerciële Amerikaanse film", aldus een woordvoerster Zweedse hof. De betrokken producent Jason Schultz wil nu prob de zus van Victoria, de 18-jarige Madeleine, voor wat acteerwerk porren. De film, die voorlopig 'Prinses Victoria' heet, gaat over ee bluste Amerikaanse zakenman die hoopt in Zweden het geluk te' De prinses, welke dan ook,, zou in drie scènes moeten meespelen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2