Leidsch Dagblad i"Keen Verkiezingen VS naar climax Overval op Gore in laatste peiling iets voor op Bush I Juridische problemen bedreigen tolpoorten Kabeljauwvissers vrezen vangstbeperking Aanhoudend noodweer in Europa eist meer levens 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD DAG 7 NOVEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 18 Wethouder belooft plan voor basisonderwijs in Leiderdorp 19 Kenniscentrum maakt Ashram College klaar voor toekomst 't, v 20 Defensiekalender als troost voor gemiste carrière bij de marine 21 Aad Hasenoot over 25 jaar exposities bij Baalbergen jfje uit '98 bijna intig piek waard een munt van vijf gulden 998 geven verzamelaars twintig gulden. Om pre- te zijn: 18,50 gulden. Een Jlend snelle waardestij- van een munt die nog ge- n in het geldverkeer te rijgen is. De oorzaak er- wordt toegeschreven aan feit er van deze serie niet :el zijn geslagen en aan de gang naar de euro. Sinds zijn er steeds minder iten geslagen. lewoo Motor jjjna failliet woo Motor maakt grote failliet te worden ver- ird. Het verlieslijdende Koreaanse autoconcern de er gisteren niet in een aid van 100 miljoen gulden oldoen. Vorig jaar kwam jedrijf al in grote moeilijk en door een schuldenlast 170 miljard. Volgens de wordt het bedrijf failliet daard, als de aflossing van kantooruren niet dt betaald. bnzineprijs daalt inieuw vier cent ROELOFARENDSVEEN daling van de brandstof- en zet door. Marktleider II verlaagde vandaag de i van een liter euro lood de meest getankte brand- met vier cent tot 2,56 gul- Euro Super gaat een stui- omlaag en komt op 2,69 len per liter. Een liter die- kost 2,6 cent minder 982). Het is de derde prijs- aging bi anderhalve week. ie tijd is de prijs van een li- oodvrij 14 cent ischinski gaat tijaar dicht beroemde filmtempel Tu- inski aan de Reguliersbree- at in Amsterdam sluit op november een jaar zijn ren. Het interieur van het aler wordt grondig gereno- 'd. De opknapbeurt is no- om het monumentale inte- ir voor de toekomst te be den. Ook wordt de bio- Dp aangepast aan de eisen deze tijd. formatiestop amese tweeling d het middaguur was het steeds niet bekend of de mese tweeling Jodie en ry met succes is geschei- B. De operatie begon gister- jtend en zou ongeveer vijf- li uur duren. Een rechter paalde dat de meisjes ge leiden moesten worden. De eng katholieke ouders vin- P dat opereren in strijd is jt hun geloof. Het zwakste Jisje, Mary, zou zeker over men. Jodie zou na de opera- leen redelijke kans hebben Been normaal leven. reinen verslijten plgens NS te hard spoorwegen maken zich gen, omdat treinen en an- materieel te snel vers li j- De oorzaak is het inten sere gebruik om de toege ven stroom reizigers te werken. In overleg met een 'tal consumentenorganisa- hebben de NS erkend dat kwaliteit van het treinver- terugloopt. ANDAAG 24 PAGINA'S 'enland3,5 lenland6,7 janneke de jonge Drie overvallers hebben gister avond personeel van de Edah- supermarkt aan het Noordplein in Roelofarendsveen bedreigd. De overvallers namen geen geld mee. Eenmaal,binnen, schrok ken ze van het alarm en sloegen ze op de vlucht. De politie post te bij alle uitvalswegen in de omgeving, maar de auto van de mannen werd niet meer gezien. Rond 20.20 uur, toen het per soneel de winkel sloot, versche nen de overvallers. Onder be dreiging moesten de medewer kers de deur openen en hen de weg naar de kluis wijzen. Bedrijfsleider Van Dijk voelt zich een dag later nog machte loos: ,,lk had liever gehad dat ze de centen meenamen en mijn mensen met rust lieten. Ik ben blij dat er geen ongelukken zijn gebeurd, maar het personeel zit wel met grote emotionele scha de." Of er bij de bedreiging ge bruik is gemaakt van vuurwa pens willen zowel de bedrijfs leider als de politie niet zeggen. Ook over het aantal perso neelsleden dat op het moment van de overval aanwezig was, laat Van Dijk zich nie't uit. ,,Er was direct begeleiding van slachtofferhulp, daar zijn we heel blij mee. En de mensen die gisteravond werkten, zijn nu vrij", is het enige dat hij kwijt wil. De Edah is vandaag gewoon weer open. 'Gouden slag' WOL-topman rotterdam anp Met de overname van internet- provider World Online door het italiaanse Tiscali slaat WOL- topman Kinsella een gouden slag. Hij krijgt ongeveer drie miljoen opties in de nieuwe on derneming. Stijgt de koers van Tiscali met één euro, dan maakt Kinsella een papieren winst 6,6 miljoen gulden, zo blijkt vandaag uit het biedingsbe- richt. De grootaandeelhouders Sandoz Family Foundation en het Rijssense Reggeborgh Be heer komen nog met een extra bonus over de brug als het goed. gaat. In de laatste van de dagelijks gehouden peilingen is de Democratische presidentskandidaat Al Gore zijn Repu blikeinse tegenstrever George W. Bush nog net voorbij gestoken. Volgens de poll van Reuters/MSNBC ligt Gore twee punten voor op Bush. Die stond daarvóór elf dagen aan kop. Vandaag gaan de Amerikanen naar de stembus om een nieuwe president en tal van andere vertegen woordigers te kiezen. Washington Rtr-anp-apzo'n vijftig procent meer dan tijdens de toch al prijzige cam- In hun pogingen de stemmers pagne van vier jaar geleden. Dat achter zich te krijgen, hebben heeft de Washington Post bere- alle kandidaten voor die posten kend. Aan politieke reclame is meer geld uitgegeven dan ooit, de afgelopen periode minstens net zo veel geld uitgegeven als aan promotie voor wasmidde len. De kandidaat-volksvertegen woordigers, kandidaat-presi denten en tal van politieke groeperingen spendeerden dit jaar 3 miljard dollar aan cam pagnes voor posten in Was hington. In de staten is nog ze ker 1 miljard dollar uitgegeven aan verkiezingscampagnes voor lokale posten. Ook voor de verkiezingen voor het Congres (het Huis van Afgevaardigden en de Senaat) zijn duurdere campagnes ge-. voerd dan ooit. In totaal heb ben alle individuele kandidaten samen ruim 800 miljoen dollar opgehaald om stemmen te win nen, twintig miljoen meer dan het oude record. De Democraat Jon Corzine, die hoopt de Senaatszetel van New Jersey te veroveren, haalde 55,7 miljoen dollar binnen, meer dan een kandidaat-sena tor in het verleden ooit heeft uitgegeven aan een campagne. Twee Californische kandidaten voor een van de 435 zetels in het Huis van Afgevaardigden hadden er samen liefst 9,1 mil- Dixville Notch, in New Hampshire, was het eerste dorpje in de Verenigde Staten waar vanmorgen de stemmen konden worden geteld voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Van de 27 kiesgerechtigden stemden 21 personen op George Bush, 5 op Al Gore en 1 op Ralph Nader. foto afp »)ohn motterh den haag anp De Raad van State voorziet problemen voor minister Ne telenbos (verkeer) als ze geen waterdicht systeem bedenkt om ook buitenlanders het spitstarief (rekeningrijden) te laten betalen. In een vertrou welijke reactie op het wets voorstel van de minister waarschuwt het adviesorgaan voor juridische procedures. Op dit moment is nog niet bekend hoe buitenlandse au tomobilisten zullen worden 'aangeslagen'. Als dat niet goed geregeld is, verwacht de Raad van State dat Netelen bos te maken krijgt met juri dische procedures wegens rechtsongelijkheid. KATWUK/DEN HAAG GOVERT WISSE Europese visserijbiologen slaan alarm over de kabeljauwstand in de Noordzee. Zij ad viseren de Europese Commissie de vangst vanaf 2001 tot het laagst mogelijke niveau terug te brengen. Ook de tong-, schol en wijtingvangsten moeten worden geredu ceerd. Brussel neemt volgende maand een beslissing over de quota. De vangst op wijting moet volgens de wetenschappers ten opzichte van 1999 met zestig procent worden teruggebracht. De voorgestelde maatregelen voor schol (min twintig procent) en tong (min veertien) gaan minder ver. De biologen menen dat het met de kabeljauwbestanden zo slecht is gesteld dat er eigenlijk een totaal vangst verbod zou moeten komen op deze vis soort. Voordat jonge kabeljauw volwassen kan worden, is deze al weggevist. Vice-voorzitter J. Tuip van de Nederland se Vissersbond is het volstrekt oneens met de adviezen. ,,Dit is de doodsteek voor de twintig Nederlandse kabeljauwvissers. Die kunnen hun kotters verkopen. We moeten Uur en Kunst nomie bof en Samenleving16 prek van de Dag2 15,17,18,19,20 visieprogramma's ids LONDEN-ROME DPA-Rtr-AFP De enorme wateroverlast als gevolg van noodweer in Europa eist een steeds hogere tol. Zeker zeventien mensen zijn om het leven gekomen, van wie twaalf in Groot-Brittannië, vier in Noord-Italië en een in Zuid- Frankrijk. Vooral Italië is gisteren zwaar getroffen. Door de regenval tra den in hert noorden rivieren buiten hun oevers en ontston den modderstromen. In de om geving van de kustplaats San Remo in Liguria werden drie mannen in een mijn overvallen door een modderlawine. Een kwam om, zijn beide collega's wisten zich volgens de televisie te redden. Een 90-jarige man Stierf aan een hartinfarct toen het water in zijp huis in Alassio steeds verder steeg. In Vallecrosia in dezelfde regio kostte het was sende water het leven van een 81-jarige vrouw. In het Aostadal kwam een chauffeur van een sneeuwploeg om toen zijn voertuig van de weg raakte. Twee boten fungeren als speelbal van de wind langs de kust van Almerla in Spanje. Het noodweer in Europa heeft al verscheidene mensen het leven gekost. foto epa j.m. vidal Ook Engeland en Wales zijn platteland zijn overstroomd, in de stad York. De Britse opnieuw geteisterd door storm Ongeveer 3.600 huizen staan spoorwegen zitten diep in de en regen. Grote delen van het onder water, waarvan duizend problemen. Ten minste 33 tra jecten in Engeland en Wales zijn geblokkeerd door het wa ter. Volgens meteorologen blijft de komende twee dagen veel regen vallen. Hevige regenval en harde wind veroorzaken ook veel pro blemen in het zuidoosten van Frankrijk. Vooral Cannes, Ca- gnes-sur-Mer en Nice zijn ge troffen. De brandweer moest meer dan achthonderd keer uitrijden. Diverse campings en scholen zijn ontruimd. Op het vliegveld van Nice moesten vijf tig vluchten worden geannu leerd. Intussen hebben ook Ierland en Portugal wateroverlast. In het zuidoosten van Ierland zit ten ongeveer 2.000 huizen zon der stroom. Verscheidene rivie ren, waaronder de Blackwater en de Suir dreigen buiten hun oevers te treden. Vooral de ste den Waterford en Cork dreigen onder te lopen. De Britse kroonprins, Char les, vindt dat de overstromin gen te wijten zijn aan een ge brek aan respect voor het na tuurlijk evenwicht. NR. 42460 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 joen dollar- voor over te worden gekozen. Tijdens zijn slotoffensief heeft Bush gisteren toespraken gehouden in Tennessee, de thuisstaat van Gore. Tennessee zal naar verwachting overwe gend Republikeins stemmen, evenals Arkansas, de thuisstaat van president Bill Clinton. Gore voerde onder meer campagne in Missouri, Michigan en Flori da. Pagina 6: Meer nieuws over de verkiezingen in de VS onderling nog overleggen, maar we gaan hier zeker tegen protesteren", aldus Volen- dammer Tuip, die zelf ook een kabeljauw- kotter in de vaart heeft. De reducering heeft zeker gevolgen voor de omzet op de visafslag in IJmuiden. Daar wordt de meeste kabeljauw van Nederland aangevoerd. De visveiling in IJmuiden heeft de laatste anderhalf jaar al met dalende omzetcijfers te maken doordat er minder kabeljauw werd aangevoerd. Die dalende lijn zal zich voortzetten als de Europese Commissie de adviezen overneemt. HET WOORD 15 AAN Pythagoras Als je vreugde wilt verme nigvuldigen, moetje haar delen. wissèlendr bewolkt '/9° 5710° 4Y11° 70% 50% 80% 20% 30% 10% Mogelijk einde aan zoekactie lijken Koersk MOSKOU Rtr-AFP De Russische marine heeft van ochtend besloten het vijfde compartiment van de gezonker kernonderzeeër Koersk voorals nog niet te doorzoeken. De aanleiding tot het besluit is het slechte weer. De zoekactie naar lijken kan volgens een woord voerder van de zeestrijdkrach ten zélfs geheel worden stopge zet. Het vijfde compartiment is het enige deel van de onderzee- er dat nog niet is doorzocht en waar nog lijken zouden kunnen worden gevonden. De duikers hebben vanochtend nog ge zocht in het vierde comparti ment, maar ze konden slechts twee meter in dit scheepsdeel doordringen. Het was zo ge vaarlijk dat is besloten die zoek actie stop te zetten. Als de autoriteiten besluiten de zoekactie te staken, zal het olieplatform Regalia naar Noor wegen teruggaan. De duikers hebben vanaf deze installatie gewerkt.De duikers hebben twaalf lijken geborgen, alle in het achterste deel van het wrak van de Koersk. De ramp met de onderzeeër in de Barentsz-Zee heeft aan alle 118 opvarenden het leven gekost. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Barcelona looft twee ton uit aan spelers AC Milan barcelona afp FC Barcelona betaalt alle 26 spelers van AC Milan twee ton bij een overwinning van de Mi lanese club morgen op Leeds United, schrijft het Spaanse blad Sport. De Milanese club heeft het lot van FC Barcelona in de Champions League in handen. Alleen bij een zege van AC Mi lan, dat al zeker is van een plaats in de tweede ronde, heeft FC Barcelona nog kansen de volgende ronde van de Cham pions League te bereiken. Om de strijdlust van de Italia nen aan tè wakkeren zou Barce lona een overwinningspremie van ruim vijf miljoen gulden in het vooruitzicht stellen. Boven dien moet de Spaanse club zelf winnen van Besiktas. Barcelona en Milan zeggen niets te weten van een extra premie. Vanuit Italië kwam alleen de reactie dat de spelers al aardig verdie nen en dat de premie er daar om weinig toe doet. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: te twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) i i1 i i i i I Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren via: www.leidschdagblad.nl 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1