Begraven stuk duurder i Conferencier Knetemann prikkelt ondernemers met succesverhaal jbliotheek Alphen een nieuw jasje stoomt Ashram klaar voor de toekomst Rijn Veenstreek 0 )A lokt landelijke D-top naar Alphen Rijwielzaak Bezemer in andere handen Zoeterwoude wacht met fusiegesprek Rijnwoude ;t J 'Je hebt ruimtes nodig waar een leerling rustig dingen kan opzoeken Fotowedstrijd in Alphen \C 7 NOVEMBER 2000 m aalsplinter dupeert treinreizigers 1 ftfln den run Een wisselstoring in Den Haag heeft van- i ook gevolgen gehad voor treinreizigers in Alphen aan n. Als gevolg van een metaalsplinter die het treinverkeer Haag ontregelde, vielen er zeven treinen uit op de trajec- ihen-Gouda en Alphen-Leiden. Volgens een woordvoer- de NS was het materieel door de Haagse vertraging te Alphen. In de loop van de ochtend liepen de treinen Ilgens schema. i van Dijke in Benthuizen :en Leen van Dijke, fractievoorzitter van de Reformato- Politieke Federatie in de Tweede Kamer, komt maandag k1 ember naar Benthuizen. Hij is de gastspreker tijdens een are politieke bijeenkomst van de RPF in Rijnwoude. Hij tuier meer in op de steeds verdergaande samenwerking RPF en GPV onder de naam Christen Unie. De bijeen- is in gebouw De Bron naast de hervormde kerk in de ieli itraat. Aanvang 20 uur. aan den rijn De politie heeft gisteren een 37-jarige auto- flOi >t aangehouden nadat hij een 42-jarige plaatsgenote had )lai De 42-jarige automobiliste sprak hem op de Oude weg aan op zijn rijgedrag. De 37-jarige verkocht de Al vervolgens enkele vuistslagen. Daarna reed hij weg, le politie kon hem bij De Herenhof aanhouden. Dniobilist slaat vrouw iet hi in P« Dmst van een voormali- w iporter. Gerrie Knete- ee icht de VOA zich op be st' olitici. Kopstukken van sti olijke WD bezoeken de ••I e bijeenkomst van de te e ondernemers op g 27 november in het lei aurant Avifauna. Frac- m itter Dijkstal en minis- tsma behoren tot de de- Oan 15 landelijke WD- met 15 provinciale en gemeentelijke partijgenoten met hen van gedachten wisse len: Volgens VOA-voorzitter Van der Ziel, zelf plaatselijk actief bij de liberalen, bestaat er ook bij andere politieke partijen be langstelling om van gedachten te wisselen met de VOA-leden. Als het onderhoud met de WD- 'ers bevalt, komen er meer van zulke bijeenkomsten. De on dernemers hopen zo hun be kendheid en invloed bij politici buiten Alphen te vergroten. Oud-wereldkampioen gunt gehoor kijkje in wielerkeuken alphen aan den run tim brouwer de koning „Hebben jullie nog meer van die misselijke vragen?" Gerrie Knetemann prikkelt zijn ge hoor in het Parkrestaurant van Avifauna na zijn lezing over zijn wielersuccessen. De held haftigste van de ruim 200 on dernemers uit Alphen aan den Rijn en omstreken neemt de uitdaging aan en stelt nog een vraag over geld. Want dat bindt de coureur-in-ruste en de VOA-ondernemers op de vroe ge maandagmiddag. Geld is niet vies, zegt 'Kneet' bij herha ling, ook al zijn er nog andere waarden in het leven zoals een gelukkig gezinsleven. Knetemann roept de 'misse lijke' vragen over zich af. Vlot en openhartig babbelt hij zijn voorbije wielersuccessen als een ervaren conferencier aan elkaar. Slechts een glaasje wa ter van zijn voormalige Alphen- se materiaalman Hans de Bruin, inmiddels toegetreden tot het VOA-bestuur, brengt hem even van zijn apropos. Zijn gehoor haalt opgelucht adem, want het tempo van Knetemann is ook als hij niet op de fiets zit nauwelijks te vol gen. De anekdotes die hij vertelt, zijn voor een groot deel beken de kost. Het sprookje van de Amsterdamse stratenmaker die uiteindelijk in 1978 op de Nür- burgring wereldkampioen wielrennen wordt is ook onder nemend Alphen niet ontgaan. „Zo'n wereldtitel voelt als tien keer jarig zijn of drie keer vader worden, al denk ik niet dat het zelfde geldt voor drie keer moeder worden", zegt Knete mann gevat. Het verhaal over de betaling van een bedrag ter waarde van een 'riante door zonwoning' aan de geklopte Italiaanse favoriet Francesco Moser is minder bekend. Om zijn mondelinge afspraak („Op de fiets hebben wij geen pen en papier tot onze beschik king") na te komen schakelde Knetemann zijn ploegleider Peter Post een jaar na dato in. „Hij heeft de beloofde cheque van de winnaar voor de verlie zer pas tijdens het wereldkam pioenschap wielrennen in Ne derland aan Moser overhan digd, vlak voor of na diens fina le achtervolging tegen Bert Oosterbosch. Bertje won in elk geval. Misschien was er toen wel sprake van twee halen één betalen." Met name de manier waarop de huidige wielerbondscoach de anekdotes opdist en de pa rallellen met de gewone maat schappij vallen bij zijn gehoor in de smaak. Niemand maalt erom dat de ondernemende oud-coureur geen woord wijt aan de succesformule achter zijn keten van vijf pannenkoe kenhuizen. „Hans (de Bruin) had mij nu eenmaal gevraagd om een praatje over wielren nen te houden", zegt Knete mann na afloop terwijl hij zijn keel met een biertje smeert. „Zulke lezingen vind ik leuk, al zou ik het niet elke dag willen doen. De kans op een slechte dag wordt groter en bovendien gaat het dan gauw vervelen." In het Parkrestaurant is van verveling niets te merken. De ondernemers zuigen Kneets college over winnen en verlie zen, hard werken en de belo ning daarvoor met graagte in zich op. „Ik ben financieel on afhankelijk, maar ook weer niet zo rijk dat ik me zorgen over mijn geld hoef te maken. Maar het mooiste wat ik aan de wie lersport heb overgehouden zijn mijn vrouw en mijn drie kinde ren." Met zijn uitsmijter schiet de gelegenheidsconferencier hele maal in de roos. Uit weten schappelijk onderzoek blijkt, volgens Knetemann, dat bij le zingen als de zijne de aandacht van de luisteraars snel verslapt. Na een half uur is negentig procent afgehaakt. Van de af hakers slaapt tien procent en de rest heeft erotische of seksu ele fantasieën. Gerrie Knetemann: „Op de fiets hebben wij geen pen en papier." ARCHIEFFOTO GPD gen de achterkant van de be stuurder aan. „En ik behoor tot de mensen die geen wereldhervormende gedachten krijgen als zij naar het achterwerk van een man kijken." In het Parkrestaurant zit na de preek van de Kneet echter niemand te dutten. De kans op prikkelende fantasieën heeft Knetemann bij binnenkomst al tot nul gereduceerd. Als tweede man op een tandem kijkt hij te- Alphen legt buffer aan voor toekomstig onderhoud de lgei ftn.den rijn np> lense bibliotheek aan de :kestraat krijgt van bin- paii nieuw jasje. Drie we- het boekenwalhalla tvjm na die tijd weer open met een volledig ver- dsnje jeugd-, jongeren- en afdeling. „Eigenlijk gaat inrichting op zijn kop", irecteur J. van Vugt. )venverdieping, waar nu dboeken te vinden zijn, ntraks ingericht als inter- s. Daar komen tien internetcomputers. Ook n Verschillende kranten en are iften verhuizen daar adat een grote informa- ar ng ontstaat. Op de af- t comt ook een barretje, ffie, thee en frisdrank te Bovendien is er iemand die uiüeg over de ers geeft. iren tot 12 jaar krijgen en jeugdhonk in de kel- ar ze meer ruimte krij- "qi a ze nu hebben. Voor Qe n van 12 tot 18 komt een afdeling op de begane grond. „Zij vallen nu vaak een beetje tussen wal en schip, we ten niet meer wat ze moeten le zen", aldus Van Vugt. Daarom brengt de bibliotheek alle boe ken, tijdschriften en andere materialen voor die groep bij elkaar. Verder krijgt de hele bi bliotheek een nieuw verfje. Op de begane grond komt nieuwe vloerbedekking en veel kasten krijgen een andere plek, zodat er logischer looproutes ont staan. Tijdens de verbouwing kun nen. lezers terecht in het filiaal in Ridderveld, Troubadourweg 2a. Alle openingstijden die in de Thorbeckestraat gelden, verhui zen mee naar Ridderveld. „Als mensen gewend zijn op een be paalde avond te gaan, dan kan dat nog steeds", aldus Van Vugt. Ook mogen mensen uit het centrum hun boeken langer lenen. De verbouwing duurt van 27 november tot en met 16 december. Op 18 december zijn lezers weer welkom. Begraven op de Oosterbe graafplaats in Alphen aan den Rijn wordt dertig pro cent duurder. De gemeen te is genoodzaakt alle ta rieven te verhogen om de kosten van het begraven en onderhoud te dekken. De stijging is fors, maar wethouder Groen in 't Wout wijst erop dat de prijzen de afgelopen tien jaar niet zijn aangepast. Bovendien is een begrafe nis op de Alphense ge meentelijke begraafplaats goedkoper dan elders in de regio. alphen aan den run saskia buitelaar Het gemeentebestuur geeft een vergelijkend overzicht bij het voorstel om de prijzen aan te passen. Een algemeen graf, dat tien jaar wordt onderhouden en daarna geruimd, kost in Alphen nu nog 1145 gulden. In Leiden is dat 2270, dus twee keer zo veel. Voor een eigen graf, dat twintig jaar piag blijven liggen, betaalt een Alphenaar circa 5300 gulden, terwijl dat in Lei den ruim 6800 gulden kost. Ook in vergelijking met Woerden, Bodegraven en Boskoop is Al phen goedkoop. En dat terwijl mensen steeds De Oosterbegraafplaats is ook na de tariefstijging goedkoper dan veel andere begraafplaatsen in de omge ving. meer een eigen invulling willen geven aan een begrafenis en de gemeente dus meer service moet verlenen. Door die scheefgroei zijn de inkomsten (975.000 gulden) een stuk lager dan de uitgaven (ruim 1,3 mil joen gulden). Door de tarieven op te krikken, wil de gemeente dat rechtzetten. Op die manier kan de wens van de klant voor op blijven staan. Tegelijkertijd biedt het de mogelijkheid om een spaarpot aan te leggen. Die is nodig voor de grote investeringen die Al phen te wachten staan, zoals het crematorium dat de ge meente met een Amsterdamse uitvaartondernemer gaat bou wen. Maar ook de grootschalige opknapbeurt die voor de deur staat: de aanleg van een kinder hof, uitbreiding van het islami tische gedeelte, vernieuwing van de urnenmuur en aanpas sing van de strooiweide. Bovendien is een flinke pot iram College in Alphen Rijn maakt zich op toekomst. Anderhalf leden is de scholenge- 'hap daarom begonnen interne verbouwin- dit moment zijn bouw- druk aan het werk ach- houten schotten. Daar de toekomstige drie ver ten tellende mediatheek, II het kenniscentrum ge- De drie ruimtes, ver door een trap, zijn elk zo'n tachtig vierkan- oppervlakte. dit jaar is de nieuwe opgeleverd. De plek voormalige bibliotheek lal is daarvoor omgeto- een zonnige, vrolijke jenruimte. Er is ruimte voor alle 1500 leerlin- [ie geen zin heeft in het )l klaargemaakte Hol- boterhammetje, kan bij e balie een hartige snack n. Verder staan er nog automaten met snoep rankjes. ouw van het kenniscen- 'egon omstreeks mei, oördinator mediatheek 'an Egdom (47) toe. In gelijks schoolleven do- :jpj geschiedenis. De ruw- 'an de nieuwe halfcirkel- e aanbouw is reeds af. benedenverdieping komt 'diehuis, waar ongeveer erlingen rustig kunnen )e eerste verdieping gaat iotheek herbergen. Daar zich ook de toegang die ^111150611^01 met de rest school verbindt. Op de ite verdieping ten slotte dertig computers te 21.0 Leerlingen gaan daar op In deze ruimte komt de mediatheek van het A'shram College. zoek naar informatie voor hun huiswerk, werkstukken en an dere projecten. Eind dit jaar moet het af zijn. De veranderingen in het voortgezet onderwijs, zoals de invoering van het studiehuis, dwingen scholen tot een heel andere aanpak. De vernieuwin gen in het basisvorming vallen nog wel mee, volgens Van Eg- dom. „De invoering van de tweede fase zet de traditionele leerwijze op zijn kop. Scholie ren krijgen veel meer vakken, in de lestijd is minder tijd voor traditionele uitleg, de leerling moet veel meer zelfstandig aan de slag. Je hebt dus ruimtes no dig waar een kind rustig dingen kan opzoeken." „Vóór de invoering van het studiehuis werd de leerling stap voor stap aan de hand van de leraar door het schooljaar ge leid. Tegenwoordig krijgt iedere scholier een werkstof-studiewij- zer, waarop staat in welke pe riode een bepaalde module van een vak af moet zijn", zegt Van FOTO HENK BOUWMAN Egdom. „Het accent is verscho ven van kennis leren naar ken nis leren opzoeken. Het is revo lutionair, deze werkwijze, maar vereist ook nogal wat motivatie van de leerling." Die ontbreekt wel eens, geeft Van Egdom toe. Aan de andere kant is er het grote voordeel dat leerlingen meer keuzevrijheid hebben in hun werkwijze, vindt hij. „Je kunt nu een gemakkelijk vak even laten liggen om door te gaan met het vak waar jij wat meer moeite mee hebt." Het streven van Van Egdom is ook om het kenniscentrum langer open te houden na schooltijd. „Alle leerlingen zijn om half drie vrij, wellicht kunnen we de mediatheek open houden tot half vijf." De school betrekt alle docen ten intensief bij de digitale ont wikkelingen. Ook wil het Ash ram een eigen intranet introdu ceren. „Op iedere docent wordt zachte druk uitgeoefend om het 'Digitale Onderwijs Rijbewijs' te halen", zegt Van Egdom met een lachje. Vanwege alle regels en dwang uit Zoetermeer wil hij het woord moeten niet in de mond nemen. Van Egdom geeft leraren de cursus voor het Digitale Onder wijs Rijbewijs. „Het houdt een aantal basisvaardigheden op de computer in. Zoals omgaan met Windows, Word, spread sheets maken, het internet op gaan en e-mailen. Nu al zijn vakdocenten bezig met het ver zamelen van sites en digitale in formatie die relevant zijn voor hun vak. Uiteindelijk is het de bedoeling daar een compleet kennisnet van te maken. Ook alle schoolinformatie en nieuw tjes komen op het intranet van de school te staan. De school heeft twee sys teembeheerders in dienst. Het Ashram moet zelf meebetalen, maar ook de overheid heeft gel den vrijgemaakt voor scholen om aan de eisen die het studie huis met zich meebrengt te vol doen. Van Egdom: „Dat is wel eens anders geweest, maar de regering maakt meer geld vrij voor dit soort ontwikkelingen." Alphense winkel onderdeel World Bike alphen aan den run De Alphense rijwielhandel Be zemer gaat in andere handen over. Na de verbouwing van de Alphense zaak aan de Fre- derik Hendrikstraat heet de winkel World Bike Bezemer. Het Alphense familiebedrijf is de twaalfde Nederlandse ves tiging van World Bike, dat zijn hoofdkantoor in Veenendaal heeft en net als Halfords deel uitmaakt van de Macintosh Group. Het echtpaar Bezemer blijft in de zaak werken. Directeur Hendriks van World Bike is blij met de over name. „Bezemer staat lande lijk bekend als een gerenom meerd bedrijf', zegt hij. „Het is één van de top-tienbedrij- ven. We hoeven ook niet zo veel te veranderen. De winkel blijft op dezelfde plaats en het personeel blijft. Wel frissen we de zaak tijdens de verbouwing op, zodat we de klanten nog beter kunnen bedienen." Ook de aanwezigheid van het echtpaar Bezemer vindt Hendriks belangrijk. „Me vrouw Bezemer wordt het aanspreekpunt in onze Al phense vestiging. Haar man gaat het vanwege zijn gezond heid wat rustiger aandoen. De opening van de vernieuwde winkel is rond 18 november." Bij Bezemer was vanmorgen niemand bereikbaar voor commentaar. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS met geld nodig om de Ooster begraafplaats na 2030 te onder houden. Naar verwachting is er dan geen ruimte meer op de begraafplaats aan de Zegerplas en moet de gemeente op zoek naar een nieuwe plek. Alphen is dan wel verplicht om de Oos terbegraafplaats nog dertig jaar in stand te houden, ook al ko men er geen inkomsten meer binnen. Voor de zeven miljoen guldens die dat kost, moet Al phen nu al sparen. 'Het is nog veel te vroeg' runwoude/zoeterwoude marieta kroft Zoeterwoude maakt voorlopig geen gebruik van de bereidheid van Rijnwoude om over samen voeging te praten. Volgens de Rijnwoudse burgemeester Boe len heeft Zoeterwoude 'de wen kende hand' uitgestoken. „Wij zijn op zich niet tegen, maai dan moet het initiatief wel uit gaan van Zoeterwoude, anders krijgen we het verwijt dat we aan landjepik doen." Burgemeester Koopman schap van Zoeterwoude kent het standpunt van haar collega. „We hebben wel eens over de toekomst van onze gemeente gesproken. Daarbij lajken we niet alleen naar de Leidse regio, maar ook naar de andere kant." Ze vindt het echter nog veel te vroeg om op de uitnodiging van Boelen in te gaan. Eerst wacht ze nog een rapport af van Bin nenlandse Zaken en ook doet Zoeterwoude nog een onder zoek naar de eigen bestuurs kracht. Het 8600 inwoners tellende Zoeterwoude hangt de dreiging van gemeentelijke herindeling boven het hoofd. De Stuur groep Krachtige Gemeenten heeft eerder dit jaar aangegeven dat kleine gemeenten moeten verdwijnen. Op dat rapport moet Binnenlandse Zaken nog een reactie geven. Onlangs kwam er een rapport uit van de provincie: 'Grensverkennend en Grensverleggend'. Daarin concludeerde de provincie dat herindeling van de gemeenten in de Leidse regio en de Bollen streek voorlopig niet aan de or de is, maar dat de samenwer king in -beide regio's drastisch moet worden verbeterd. De politieke partijen in Zoe terwoude gaven onlangs al aan het liefst zelfstandig te blijven. Een samenvoeging met Stomp wijk komt op de tweede plaats. Daarna kwam bij alle drie de partijen Rijnwoude als mogelij ke fusiepartner in beeld. Vol gens burgemeester Koopman schap is een samenvoeging met Stompwijk geen gelukkige keu ze omdat dit dorp al bij Leid schendam hoort. alphen aan den run Verstilde beelden' van leven, wonen en werken in Alphen sieren volgend jaar een aantal billboards in de stad. Het zijn foto's van de winnaars van de fotowedstrijd 'Bekiek het in Alphen aan den Rijn'. Om mee te doen aan die wedstrijd kunnen fotografen, professio neel en amateur, vanaf nu hun foto's inzenden. Alle fo to's hangen van 18 tot 30 de cember op een tentoonstelling waar bezoekers hun favoriete foto kunnen kiezen. Naar aan leiding daarvan beslist de jury (burgemeester Schoof en Hans Heus, winnaar Zilveren Camera in 1993) wrelke drie fo to's voor een prijs in aanmer king komen. De fotowedstrijd dient nog een ander doel. De beste twin tig Alphense foto's gaan onder de noemer 'Fotomonument 2000', een landelijke campag ne om Nederland in beeld vast te leggen, naar het rijksar chief. Voordat ze in dat archief verdwijnen hangen ze, met al le andere foto's uit Nederland, op de bijbehorende tentoon stelling in Zaanstad. Fotografen die willen mee doen moeten een deelname- kaart ophalen bij het stads kantoor. de plaatselijke foto zaken, de VW, de bibliothe ken, Expressie '70 of fotoclub Alphoto. Op die kaart staat wat ze moeten doen. De kaart moeten ze voor 8 december inleveren. Wie gewonnen heeft, kan dat horen op de nieuwjaarsreceptie op maan dag 8 januari in het stadskan toor. Behalve de foto's op bill boardformaat krijgen de wi naars geldbedragen voor het laten ontwikkelen en afdruk ken van foto's en een jaarlid maatschap van Alphoto.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19