Leiden De Sleutels wil subsidie voor duurder zwemmen Half jaar celstraf geëist voor 'grappig' bedoelde afpersing Vlaand studiebeurs kwijt in tien seconden Leiden Regio 349 GERECHT Cursussen voor omgaan met drugsgebruik door kinderen kG 7 NOVEMBER 2000 1DDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt tadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden rd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl Vc s In het Wandelcafé-Leiden is vrijdag een diapresentatie hi idelen in Altai, een natuurgebied in Zuid-Siberië. Kirsten u meekijken naar een stuk ongerepte natuur, waarin zij u al weken verbleef. De bagage werd met paarden vervoerd Pi eten en slapen gebeurde buiten. Het wandelcafé is open uur in het buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 2V legangsprijs is voor leden vier gulden, anderen betalen een >e neei. 10 ui 5 De Wereld Winkel staat deze maand in het teken van as. Van de Stichting Hulp aan Sri Lanka (HASLA) die ge werd is in de in- en verkoop van houten speelgoed, is een jnobieltje met een beertje te koop en van Social Action for youth een houten puzzeltje. De Wereldwinkel is te vinden urgsteeg 12. j /EST Na de verbouwing van de bar en de entree wordt het )l het COC aan de Langegracht 65 zaterdag om 24.00 uur geopend met champagne en live muziek. De entree be- n gulden. IWIJK Leiden Road Runners Club verzorgt zondag de >e ad Runners Loop. Er kan op verschillende afstanden wor- art: 2,9 km, 5,8 km, 10 km, 10 Engelse mijlen en 21,1 km. is om 10.30 uur vanaf het clubhuis van de LRRC aan de 1 jterweg. De inschrijfkosten liggen tussen de 2,50 gulden ulden. ORENWUK In buurthuis Cornelis Joppensz wordt op 2 ei de jaarlijkse treinen- en speelgoedbeurs gehouden. inleveren van speelgoed kunnen bij het buurthuis, dage- 18.30 tot 16.30 uur, lijsten worden afgehaald. Het buurthuis de Oppenheimstraat 6a. ORS DOCOS tafeltennis houdt zondag een sportinstuif in »ebouw aan de Hoge Morsweg 201. Iedereen kan gratis en erplichting komen tafeltennissen. Tafeltenisbatjes- en zijn aanwezig en ook ervaren trainers. Tevens kunnen er ls worden geruild. Deze contacmiddag duurt van 12.30 ngeveer 17.00 uur. g Groot Rijnland helpt bij een goede start met borstvoe- 15 november van 20.00 tot 22.00 uur is er in het consulta- u aan de Bemhardkade 36 een informatiebijeenkomst belang van borstvoeding. Voor opgave of meer informatie ;ld worden naar de Klantenservice Voorlichting en Preven- >on 0172-503040. ie afdeling van Amnesty International is op zoek naar op- P ite voor haar materiaal. Wie een droge, afsluitbare ruimte iveer 16 vierkante meter in de binnenstad van Leiden e advies kan geven over het verkrijgen daarvan, wordt ver- ntact op te nemen met L. Kaspers, telefoon 5762861. id tart Leiden van Humanitas is op zoek naar nieuwe vrijwil- gezinnen met jonge kinderen vriendschap, steun en ie hulp willen bieden. Vrijwilligers, die ervaring hebben in )eden of werken met kinderen en een positieve levenshou - a >ben, moeten bereid zijn zich mihimaal één dagdeel per een gezin in te zetten. Home-Start biedt een voorberei- ïrsus, begeleiding op maat, deskundigheidsbevordering eding van gemaakte onkosten. Bel voor een vrijblijvende met Annemiek van Keulen, coördinator van Home-Start tel. 5722700. w afvraagt hoe het moet zijn om samen met andere enthou- ngers een mooi muziekstuk in te studeren, om het daarna ude kerk, begeleid door een orkest en met medewerking aantal professionele solisten, uit te voeren, kan de 'open van C.O.V. Con Amore bezoeken. Ze worden gehouden 16 november om 20.00 uur in de repetitieruimte van het de Vredeskerk aan de Van Vollenhovenkade, hoek Burggra- ntie gaan zorgt vaak voor stress. Vaak hebben cliënten van elijke gezondheidszorg zoveel vragen dat ze besluiten om lemaal niet op vakantie te gaan. Daarom houdt een aantal ellingen zondag 19 november een vakantiebeurs voor deze Leiden. Tijdens de beurs worden verschillende vakanties iden die zijn afgestemd op de doelgroep. Er is ook theater ek. De beurs is in het Zalencentrum Antonius aan de Lan- Het programma begint om 14.00 uur en is afgelopen om ir. De entree is gratis. Donderdag is er meer infomatie te )ij J. van Helden van de GGD: tel. 5163337. LEIDEN WILLEM-PAUL DE MOOIJ De gehandicaptensportvereni ging 'De Sleutels' uit Leiden heeft de komende anderhalf jaar ongeveer 45.000 gulden no dig voor zwemactiviteiten en wil hiervoor subsidie van de ge meente. De particuliere vereni ging is in moeilijheden geko men omdat ze van het zwem bad bij de Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg twee jaar moet uitwijken naar een ander geschikt, maar wel duurder zwembad. Het huidige bad zal verdwijnen en terugkomen in een nieuw te bouwen revalida- tiedependance van het Rijn lands Zeehospitium bij de My tylschool. Secretaris H. Koster van De Sleutels vraagt zich af waarom het zwembad in de Mytylschool niet gewoon open kan blijven als er een losstaand nieuw ge bouw komt. Directeur van de school F. van Hooff heeft daar antwoord op: ,,Dat komt omdat onze school tegelijkertijd wordt verbouwd. Ons zwembad wordt dan een kleuterspeelzaal. We gaan samen met Mytylschool De Vierbot uit Katwijk, die nauw samenwerkt met het Rijnlands Zeehospitium. Die twee zijn op elkaar aangewezen en daarom moet onze verbou wing klaar zijn als de nieuw bouw wordt afgerond, anders kan De Vierbot niet van start." Volgens een rekensommetje van De Sleutels kost een andere zwemlocatie ongeveer dertig duizend gulden per jaar. Nu huurt de vereniging het zwem bad voor veertig gulden per De Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg, waarin het zwembad is gevestigd. Als deze in juli 2001 wordt verbouwd, moeten verenigingen en stichtingen die het bad gebruiken, uitwijken. uur, maar dat zal aanzienlijk te klein en bijvoorbeeld in het meer worden. Secretaris H. Vijf Meibad in Leiden is de tem- Koster: „Het enige geschikte peratuur twee graden te laag." bad in de buurt is 't Wedde in Hij doelt daarbij op de reuma- Voorschoten, maar dat kost patiënten, die in een tempera- driehonderd gulden per uur. tuur van minimaal dertig gra- B ovendien zitten we met een vervoersprobleem. We hebben gekeken naar geschikte zwem baden dichterbij, maar dat van het Zeehospitium in Katwijk is den moeten zwemmen om geen last van de spieren te krij gen. Koster zou al blij zijn met vijf tienduizend gulden per jaar van Duo bezorgt restauranthouder doodsangst DEN HAAG/LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN Het moest een 'grap' zijn. Be doeld om de eigenaar van een Leids restaurant 'een keertje goed bang' te maken. Als hij niet met veertigduizend gulden over de brug kwam, zouden zijn zaak, het personeel en zijn auto worden 'gepakt'. Officier van justitie N. Boersma vond dit gisteren voor de Haagse rechtbank helemaal geen grap, maar een poging tot afpersing. Tegen het 41-jarige vrouwelijke brein hierachter eiste zij dan ook tien maanden cel, waarvan vier voorwaardelijk, met aftrek van een maand voorarrest. De Leidse vrouw had tien jaar lang in de keuken van het res taurant gestaan en vond dat de eigenaar haar en haar kinderen 'veel leed' had aangedaan. Ze zou door hem zijn bedreigd na hulp bij de verkoop van XTC. Ook zou hij haar geen geld heb ben gegeven voor het kweken van hennep. Bovendien zou hij een andere vrouw, nadat zij hem veertigduizend gulden had geleend, het huis uit hebben gegooid. En dat geld moest hij nu maar eens teruggeven, zo vond de Leidse. Vandaar dat ze het volgende plannetje bedacht: een 22-jari- ge plaatsgenoot zou op 3 au gustus de eigenaar van het res taurant bellen en zich voordoen als Pakistaan, die de veertig mille 'in naam van de familie' van de uit huis gegooide vrouw zou opeisen. Kwam dit- geld er niet, dan zou er een 'brand- bommetje' naar binnen worden gegooid en zou een groep de man wel weten te vinden. Vol gens de vrouw was het niet de bedoeling het geld daadwerke lijk op te halen, maar om de ei genaar goed bang te maken. Dat lukte. De man en zijn personeel werden dertien keer door de 22-jarige Leidenaar ge beld en stonden doodsangsten uit. De vrouw liet de man weten ook te worden bedreigd door de 'Pakistaan'. De uitbater schakelde de politie in, die de telefoon liet aftappen en agen ten in het restaurant posteerde. Om tijd te rekken adviseerde de politie de man een compromis met de 'Pakistaan' te sluiten: het geld zou er pas op 8 augus tus zijn. Zo ver kwam het echter niet: het duo werd getraceerd en opgepakt. De beller moet la ter voorkomen. De advocaat van de vrouw Quc*A\d>uuLin^ JJL /irCÓ&c ui. Pak 1 lieer van 4.95 voor j{ouJdt oe sic •/ixn irtredingen in slechts anden met de auto is nel zo'n 540 gulden, r geintje, zeker voor lent, want dat was de te uit Leiden die giste- r de rechtbank ver- Op een donkere regen avond in november vo- eed hij over de Lam- answeg in Leiden. Op- am er 'een klein auto- Jen oud mevrouwtje iet stuur' de weg op rij- student vertelde de dat hij daardoor voor de ond om opeens op de rappen en de twintig chter hem in gevaar te op het gladde wegdek 'en rechts in te halen stukje busbaan. Hij or het tweede. Boven- d hij tien a twintig kilo- hard en ging ondertus- even door rood. erd hij naar eigen zeg- 1 of meer klemgereden trm door de politie. De .Ik heb mijn twijfels goede rechtsgang. Die 'oeg waar ik nou alle ge bezig was en zei dat rd reed. Volgens de wet moet je eerst vijfhonderd meter lang achter iemand aan rijden om te kunnen vaststellen hoe hard iemand rijdt. Dat heeft hij niet kunnen meten, want hij kwam vólgens mij uit een straatje. Het is al wel weer een jaar geleden, maar volgens mij reed ik niet eens te hard." Rechter Ceha vond dat 'volgens mij' niet hard genoeg en had meer vertrouwen in de politie dan in het geheugen van de student. „De politie heeft geijk te meters aan boord, daar gaat de agent op af. Hij houdt u niet zomaar aan", zei de rechter. De student vroeg de rechter waar om hij hier nooit een schriftelij ke bevestiging van had gezien. „U had de dossiers kunnen in zien", luidde het antwoord. In de belevenis van de student was hij ook niet door rood gere den. „In mijn opinie was'het misschien oranje, maar geen rood. Het hele voorval is alle maal in tien seconden gebeurd en mijn hart zat in mijn keel toen dat vrouwtje voor mij kwam. Dat heb ik de agent ook proberen uit te leggen in de stromende regen." Officier van justitie Bogaert zei dat het licht al drie afvier se conden op rood had gestaan toen de man er doorheen reed en dat is te lang, de 'pardontijd' is één seconde. Ook de aankla ger geloofde de politie wat be treft het te hard rijden. Waar ze wel begrip voor had is dat de man had besloten om rechts in te halen over de busbaan. „Het was misschien niet de juiste be slissing, maar de man nam de beslissing op grond van de ver keersveiligheid." Daarom wilde ze de boete voor dat onderdeel van 180 matigen tot negentig gulden. De verdachte wilde nog wel even aangeven dat hij geen cri mineel is. „Het was een actie in een vloeiende lijn. Als dat dan drie keer 180 piek kost, is dat vrij fors voor een student." De rechter: „Crimineel gedrag wordt je ook niet verweten, maar dit zijn nou eenmaal vaste bedragen, ook voor een stu dent. Gelijke monniken, gelijke kappen." De rechter ging mee met de officier in haar eis. Daarmee komt de totale boete op 450 gulden, ongeveer één maand studiebeurs voor uitwo nende studenten. Invalidenplaats Een vader kwam gisteren na mens zijn zoon voor het kan tongerecht. Die had zelf geen tijd en vader kon goed het woord doen. Zijn zoon had in november vorig jaar een ver keersovertreding begaan in de Groenhovenstraat in Leiden. Hij was op een invalidenpar keerplaats gaan staan en dat de gemeente. „Als we dat heb ben, dan kunnen we zelf met giften en collectes proberen om de rest bij elkaar te krijgen. Ik heb er goede hoop op dat de gemeente ons tegemoetkomt. Ik weet dat sportwethouder Pechtold een warm hart heeft voor gehandicaptensport. Als het niet lukt, ben ik bang dat een groot deel van onze onge- FOTO DICK HOGEWONING veer honderd zwemmers en aquajoggers overstapt naar een andere vereniging. Of ze dan te rugkomen is nog maar de vraag." Fractievoorzitter M. de Jonge van het CDA brak onlangs tij dens een commissievergade ring een lans voor De Sleutels. Ze vroeg of Pechtold nipt eens kon kijken of er subsidie kon komen. De wethouder zegde toe dat hij eens met wethouder Buijing (zorg en welzijn) zou gaan praten over de mogelijk heden. Er zijn overigens nog meer verenigingen en stichtingen die van het Mytylbad gebruikma ken én straks ook moeten uit wijken. Alleen Reumapatiën tenvereniging Leiden en Omge ving krijgt waarschijnlijk een vergoeding van de verzekering. B. Kaarls, secretaris van de ver eniging; „Een patiëntenvereni ging kan een vergoeding krijgen voor het zwembad en de thera peut. Als we straks anderhalf jaar moeten uitwijken, hebben we meer geld nodig. We hopen dat we dat ook van de verzeke ring kunnen krijgen en anders kloppen we net als De Sleutels aan bij de gemeente." Wethouder Pechtold zegt dat hij het hele probleem in kaart wü brengen en het misschien wat wil 'regionaliseren'. „Om dat niet alle zwemmers uit Lei den komen", vertelt Pechtold. Al met al zal het nog een paar weken duren voor er duidelijk heid is. Het is de bedoeling dat de eerste paal van het nieuwe Zee hospitium in juli 2001 de grond in gaat. De Mytylschool heeft dan zelf ook tot december 2002 een plaatsvervangende zwem locatie nodig, maar dat heeft geen financiële gevolgen voor de school, omdat ze sowieso gemeentelijke subsidie krijgt voor schoolzwemmen. Van Hooff: „We zijn er alleen nog niet uit waar we dat willen gaan doen." achtte alleen bedreiging bewe zen maar niet medeplichtigheid aan een poging tot afpersing. Hij vond het bewijs hiervoor ontbreken. Het tweetal was op een gegeven moment namelijk gestopt met de bedreigingen en wilde het helemaal niet zover laten komen dat er geld werd overhandigd. De vrouw verklaarde zich niet te hebben gerealiseerd wat ze had aangericht. „We zagen er een grap in, totdat de politie ons kwam halen. Toen besefte ik eigenlijk pas wat er aan de hand was." Ze had er alleen spijt van dat ze politie en justi tie zoveel geld had gekost. De rechtbank doet op 20 no vember uitspraak. De GGD Zuid-Holland Noord en Parnassia ver slavingszorg gaan in Leiden cursussen geven voor ouders over alcohol- en drugsgebruik. Dit is een vervolg op de landelijke en regionale ac tie van het Trimbos-instituut 'Drugs, laatje niks wijsmaken' die tot en met 12 november loopt. De cursussen geven ouders handvatten bij het begeleiden van hun kinderen van 12 tot en met 20 jaar. Vroeg of laat staan jongeren voor de keuze een beslissing te nemen over het al dein niet gebruiken van genotmiddelen. Ouders we ten vaak niet hoe ze hier mee om moeten gaan en jongeren vinden het vaak moeilijk met hun ouders over drugs te praten. Communicatie is belangrijk om grote problemen te voorkomen. Er zijn twee verschillende cursussen: één voor ouders van kinderen die nog niet in aanraking zijn gekomen met alcohol of drugs. Daarnaast één voor ouders met kinderen die al problemen hebben. Belangstellenden kunnen bellen met M. Fianen van de GGD Zuid-Holland Noord, tel. 5163356. was goed voor een prent van 140 gulden. Op zich heel lo gisch, maar de zoon was er niet zomaar gaan staan. Hij was na melijk met zijn invalide moeder op stap geweest en zocht naar stig naar een parkeerplek, maar 'dat is heel moeilijk bij ons in de buurt', zei de man. De vrouw staat normaal met haar eigen auto op die plek, maar de vader vertelde dat ze hun zoon uiteraard expliciet toestemming had gegeven om daar te gaan staan. Toen kwam de politie en checkte of het ken teken klopte, wat dus niet het geval was. De man zei tegen de rechter: „Ik vind het een hele goede zaak dat de politie regel matig controleert of een auto op een invalidenparkeerplaats er ook echt één van een invali de is, want mijn vrouw is heel vaak op zoek, omdat haar eigen plaats onterecht bezet is. Maar dit is een ander geval." Dat vonden de officier van justitie en de rechter ook wel. De 140 gulden zou worden terugge stort. WILLEM-PAUL DE MOOU uit de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Woensdag 7 November ABBENES (gem. Haarlemmermeer) - De oproeping- vergadering van landbouwers-paardenfokkers, uitge schreven namens het bestuur van de hengsten-asso- ciatie Haarlemmermeer, ten einde te trachten voor gemeenschappelijke rekening een uitstekenden dekhengst aan te koopen en dien te Nieuw-Vennep te stationneeren in 1901, ten huize van mej. de wed. Stapel gehouden, werd door.tal van belangstel lenden bijgewoond. Reeds 38 landbouwers moeten hun toezegging aan vermeld plan gegeven hebben en Vrijdag a.s. zal voor vermeld doel weer een verga dering belegd worden. GEMENGD NIEUWS-Door den heerW. H. Van Zan ten Jr., te Leiderdorp, is aan alle geestelijken en burgemeesters in ons land een vragenlijst gezonden, ten einde te weten te komen, hoeveel verpleegden en welke oudelieden-gestichten in aanmerking wen- schen te komen voor de gratis tabakverschaffing, die hij bestuurt. Bij loting wordt dan wekelijks bepaald, welk gesticht van de bedeeling zal profiteeren. ANNO 1975 k.. VOORSCHOTEN - De dependance van de Speeldoos-kleuterschool moet per 1 januari 1976 worden ge sloten. De commissie voor welzijn en onderwijs vond het een moeilijke zaak, maar er is geen andere weg. Het aantal kleuters is te gering. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Maillé. „Maar we zien het verder zelf wel als 'op gaan' in AV Holland. De reden is dat wij onze leden meer wedstrijdmogelijkheden en baanervaring wil len geven. Met een vereniging van 50, 60 leden aan de competitie meedoen is nooit gelukt en open wed strijden werden sinds de invoering van de competitie steeds zeldzamer. En als de jeugdleden alleen kun nen trainen om het trainen alleen, houd je ze na tuurlijk maar moeilijk vast; nu we opgaan in AV Ho- land verwachten we een injectie in de Wassenaarse atletiek." Maillé schetst de ingewikkelde oude situa tie: „Eerst was er WIK, met een atletiekafdeling van 200 leden. Die afdeling splitste zich af en werd SIOS dat in de tien jaar van het bestaan nooit verder is gekomen dan 60 leden. Daarnaast waren er nog de katholieke clubs Lenig en Snel (de atletiek-afde- lingvan Blauw Zwarten Racket '65; een afsplitsing van LENS die al na twee jaar werd ontbonden. Pas vijf jaar geleden ontstond WAC uit een fusie. Ook wij hebben nooit meer dan 60 leden gehad." Vrijdag 7 november WASSENAAR - AV Holland ziet het 'breed'. De Leid se club is via een hink-stap-sprong door de regio be zig zich te scharen onder de grotere atletiekvereni gingen van Nederland. Per 1 januari krijgt de natio nale eerste klasse kampioen, die al aftakkingen heeft in Voorschoten, Ter Aar, Roelofarendsveen en Noordwijkerhout, ook een 'filiaal' in Wassenaar. Op de dag dat het nieuwe boekjaar van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie ingaat, worden de zestig leden van WAC toegevoegd aan de ruim 300 Hol land-atleten. Deze week is het principebesluit geval len. De Wassenaarse atlétiekclub WAC zal in 1976 door het leven gaan als AV Holland, afdeling Wasse naar; krijgt één plaats in het centrale clubbestuur en blijft via een plaatselijk werkgroep en een shirtem bleem herkenbaar en aanspreekbaar voor gemeente en sportclubs. „Zo houden we nog een zekere mate van zelfstandigheid", zegt WAC-voorzitter Harm Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen oversell rijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wil) op te sturen naar hetLeidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 /VB Leiden of door cont Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto bin n de balie van het Leidsch

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17