Even een Schots bokje neerleggen Helemaal happy in een harnas Trends De geur van beroemdheid Stoelen en Kuifje op V erzamelaarsbeurs DINSDAG 7 NOVEMBER 2000 REDACTIE RIEN POLDERMAN 02! De overheersende weerzin te gen de jacht in Nederland heeft veel liefhebbers op het idee gebracht hun heil te zoe ken in het buitenland. Dat roept een nieuw verschijnsel op: jachttoerisme. Keus volop voorlopig. Van Zuid-Afrika tot Argentinië, van Polen tot Schotland. De letterlijke vertaling van stal ker is 'besluiper'. In Schotland is dat geen enge ex, die in je nek Hijgt, maar de beoefenaar van een eerzaam beroep. 'Profes sional stalker' vermeldt de busi- nesscard van Winston Churchill (geen nazaat). Het betekent dat hij in de heuvels van in dit geval het schiereiland Argyll wild soorten als edelhert en ree be jaagt door ze te besluipen en vervolgens met een geweerko gel te doden. Een bezigheid die deel uitmaakt van een beheers plan dat ten doel heeft de wild stand op een gewenst peil te handhaven. De jagers wijzen op het beginsel wise use', verstan dig gebruik. Hun voorbeeld is het plukken van bessen in oogsttijd, waarbij de struik in tact wordt gelaten. Net als de bessen wordt het geoogste vlees gegeten, dat spreekt vanzelf. Nu is dat stalken zo'n spannende bezigheid dat er meer brood in zit dan het wildbraad alleen. Stalkers treden tegen betaling op als gids voor jagers uit het buitenland en bieden dezen de kans om, na een enerverende partij 'aanbersen', een 'stuk' te schieten. Hier gaat het over het fenomeen jachttoerisme dat, hoewel kleinschalig, een steeds grotere vlucht neemt. Op safari in Zuid-Afrika, Zimbabwe, Na mibië, wilde varkens bejagen in Pakistan of Tunesië, jagen op patrijs in Spanje, jagen op vele wildsoorten in voormalige Oostblok- en USSR-landen, duivenjacht in Engeland of Ar gentinië, gemzenjacht in de Al pen, stalken in Schodand en nog veel meer; het is allemaal Een jachttoerist met de geschoten bok in de Schotse bergen. beschikbaar en te koop op de nichemarkt van gespecialiseer de reisbureautjes. Daarvan zijn er in Nederland nu een klein dozijn. Ze krijgen steeds meer klandizie van Ne derlandse jagers. Volgens een ruwe schatting gaat momenteel een kwart van de ruim 30.000 'geweerdragers' in ons land een of meer keren per jaar met jachtvakantie. Hoe dat komt, somt drs. Wil- fried van Wilgen, die vanuit zijn Rotterdamse woning het jacht- reisbureau Tusker Travels be stiert, zo op. ,,In Nederland is voor de jacht steeds minder plaats. De regelgeving drukt zwaar en wordt als zeer knel lend ervaren. Bovendien wordt ons land steeds voller gebouwd met woonwijken en bedrijven terreinen, waardoor veel jacht gebieden verdwijnen. Er komen ook wel nieuwe natuurgebie den bij, maar dat zijn tegen woordig een soort eco-speeltui- nen met allerlei soorten rare importkoeien en -paarden er in. Het zijn gebieden die wor den beheerd op een manier waarin de jacht geen enkele rol meer speelt. De natuurbeheer- lobby is puur anti-jacht. Het zelfde geldt voor recreatiegebie den. In Nederland gaan recrea tie en jacht niet meer samen." „Plezierjacht is in Nederland voor het grote publiek al hele maal uit den boze, maar ook de beheersjacht verdwijnt. Als er wildschade is, wordt deze ge woon vergoed door de over heid. De belastingbetaler be taalt daar zonder morren aan mee. Al met al zou in Neder land de lol in jagen je gemakke lijk kunnen vergaan. Maar een jager laat zich zijn jachtgenoe- gens niet zomaar afnemen en gaat steeds vaker jagen in het buitenland." Het gaat zelfs verder dan het houden van jachtvakanties; een aantal welgestelde Nederlan ders pacht reeds een eigen jachtveld in het buitenland, bij voorbeeld in Tsjechië, Polen, voormalig Oost-Duitsland, En geland of Schodand, en heeft daar zelfs een woning bij. Van Wilgen is, naar hij zegt, zeer kritisch in het selecteren van buitenlandse jachtbestem- mingen. Er moeten goede en duidelijke locale regels zijn voor het wildbeheer en als deze het adagium verstandig gebruik ontberen, en dus de populatie grootte in gevaar zouden kun nen brengen, komen ze niet in aanmerking. Verder moet aan voorwaarden van weidelijkheid worden voldaan, met andere woorden: als er geschoten wordt, moet het een 100 pro cent kans zijn op een dodelijk schot. Aangeschoten wild; ook in de jagerij houden ze daar niet van. Tenslotte is het de be doeling dat alleen diersoorten worden bejaagd waarvan het vlees voor consumptie geschikt en bestemd is. En hoe zit het met de gewetensvraag: kan ik het wel maken om naar het FOTO GPD JAAP VISSERING buitenland te reizen om daar voor mijn plezier beestjes te gaan lopen doodschieten? Van Wilgen zucht. „Daar heb je weer dat misplaatste Bambi-ge- voel", herhaalt hij het argu ment dat hij veelvuldig op ver jaardagen te berde moet bren gen. „Wie voor z'n plezier bees ten wil doodmaken, moet naar het slachthuis gaan. Voor een varken is het niet zielig om op een bord te liggen, voor een hertje wel. Ik kan daar geen lo gische gedachtegang achter ontdekken. Het is puur fauna- racisme. En het heeft niks met Nederland of het buitenland te maken. Een jager jaagt omdat ie graag jaagt, en hij probeert dan te doen onder voorwaarden die hem het plezierigst voor ko men. Jagen in het buitenland verbreedt zelfs je jachthorizon. En bij jagen hoort een geweer, zoals bij fotograferen een ca mera hoort." JAAP VISSERING Uma Thurman is gecontrac teerd als nieuw gezicht voor Lancöme. Ze mag meteen aan het werk om de nieuwe, lekke re damesgeur Miracle te intro duceren. Dat wordt onder an dere op internet gedaan (ww- w.lancome.nl). Lychee en frd- sia vormen de boventoon van deze samengestelde geur, het kruidige hart wordt verzorgd door magnolia, gember en pe per, en jasmijn, muskus en amber maken het af. Lancóme komt meteen met een hele li- chaamsUjn, er worden ook bodymilk, douchegel en de odorant op de markt gebracht. De eau de toilette kost 75 gul den (30 milliliter). Nog een beroemdheid die haar naam heeft gegeven aan een eau de toilette: Naomi Campbell. Naomagic is haar tweede geur. Hiervoor werkte ze nauw samen met parfu meur Dorothé Piot. Het resul taat is een kruidige, groene bloemig-oriëntaalse geur, ge creëerd rond het lelietje-van- dalen. Dat schijnt de favoriete bloem van Naomi te zijn. De topnoot is subtiel, fris en licht met akkoorden van bergamot, sinaasappel, groene viool blaadjes en cardamonzaad. Exotische bloemen als serin gen en paarse jasmijn, samen met een vleugje hout en vanil le zorgen voor lyriek en een lekker geurtje. Ër is eau de toi lette (15 milliliter kost 29 gul den) en een badlijn die uit bodylotion en douche gel be staat. Allebei kosten die 24,95 gulden. We zijn toch bezig; nog maar een bekende: Isabella Rosselli- ni. Actrice, model, moeder van twee kinderen en sinds mei vorig jaar ook vice-presi dent van haar eigen cosmeti- cahuis. Met de Manifesto ma- ke-uplijn die toen gelanceerd werd probeerde ze ons een nieuwe kijk op cosmetica ge ven. Een eerbetoon aan 'het uniek zijn' het onderstrepen van de schoonheid van ieder individu. De lijn biedt ook best g de, nieuwe producten in een nieuwe verpakking, valt inderdaad op tussen andere lijnen. Nu presen ze dus de eerste damesgi Basilicum, zeer ongebry voor een damesgeur, kri een ondertoon van pepe citrus. Dan, voordat iem denkt dat we met een mi of een kookrubriek begoi zijn, komen er witte bloe lathyrus, jasmijn en roze De warmte komt van eei ten grondtoon. De eau d lette kost 69 gulden (30 n ter), maar er is ook een b die in prijs varieert van 3 den (deodorant cream) t gulden voor de body bali Gucci Rush was er tot nu alleen voor vrouwen. Nu steekt Gucci ook een ma geur in een strak design de originele naam Gucci For Men. Een houtachtig fum. Wierook, onderstel door okoumé- en ceder! zorgen voor de houtgeur vendel en Italiaanse cipr voor een fris accent, ter\ de-hout en patchoeli, sai hout en grijze muskus di afmaken. De nieuwe geu biedt meteen eau de toili (50 en 100 milliliter, vooi pectievelijk 85 en 125 gu after shave lotion (85 gul douche gel (45 gulden) e deodorant stick (34 guldi Jill Sander komt met sen Sensations is een oriënta geur, voor wie eens wat< ders wil. Er zijn bad- enl chaamsproducten die ell van de vier geurakkoordi nadrukken (netelbloeme real milk, iridescent skin ivoorkleurige en lichte h soorten). Eau de toilette u tegen betaling van 79 g (40 milliliter), douchegel 49 gulden en de lichaam ducten zijn te koop voor gulden (de deodorant) o gulden (body fragance). GERDA DOUMA Met de hamster en de eek hoorn hebben sommige men sen gemeen, dat ze van alles en nog wat verzamelen. Dat kan neurotische vormen aan nemen, zoals in het geval van de kantoorklerk die jaren ach tereen de as uit zijn pijp en de askegels van zijn sigaren in steeds grotere blikken ver gaarde. En dozen vol afge scheurde gaatjesstroken van computerpapier. Anderen leg gen zich toe op maatschappe lijk meer geaccepteerde verza melobjecten, zoals postzegels, suikerzakjes of vingerhoedjes. Op de Verzamelaars Jaarbeurs in Utrecht is er zaterdag 11 en zonderdag 12 november on getwijfeld weer van allerlei ei genaardigs te bewonderen, al zal de asverzamelaar er wel niet te vinden zijn. Centraal op de Verzamelaars- beurs staan dit jaar design spullen en alles wat met de stripheld Kuifje te maken heeft. De weerzin tegen het zomaar weggooien van dingen blijkt een belangrijk motief voor veel verzamelaars om spullen te gaan bewaren. Zo verging het ook de aardrijks kundeleraar Ad van Dongen uit het Brabantse Gilze. Hij kon er als kind niet tegen om oude afgedankte stoelen bij het grof vuil te zien staan en sleepte ze mee naar huis. In het schuurtje van de ouderlij ke woning knapte hij de door anderen versmade zetels weer op, en zo groeide van lieverlee een verzameling waarvoor het schuurtje te klein werd. Van Dongen is nu eigenaar van een grote loods en stoelen- winkel. Voor de liefhebbers van Kuifje is er op de Verzamelaarsbeurs ook van alles te vinden. De Belg Luc Meuws kocht tien jaar gpleden een zeefdruk van Kuifje en die bleek het begin van een inmiddels fors uit de hand gelopen liefhebberij. Voor Meuws er erg in had, be zat hij stapels en dozen vol boeken, beelden, video's, zeefdrukken, posters, puzzels, magneetje en horloges met de afbeelding van de beroemde stripheld. De Belg reist heel wat af om zijn verzameling uit te breiden. Hij heeft inmiddels Kuifje-boeken in 35 verschil lende talen. Aangezien Kuifje al in 58 talen is verschenen, is er voor Meuws dus nog heel wat zoek- en speurwerk naar de ontbrekende albums te doen. Ook daar is zo'n beurs goed voor. Ruim 1.600 verzamelaars to nen zaterdag en zondag in Utrecht hun collecties en ver zamelingen aan de langs hun stands schuifelende belang stellenden. Gelijktijdig met de Verzame laarsbeurs wordt in de Utrechtse Jaarbeurs de Mega Platen en CD Beurs gehou den, waar dit keer de roek- kunstenaar Herman Brood centraal staat. Talloze platen hoezen en de verpakkingen van andere geluidsdragers, en nog niet eerder gepubliceerde foto's van de artiest zijn op de beurs te bezichtigen. De beurs is met 550 nationale en inter nationale standhouders vol gens de organisatoren het grootste platen- en CD-evene- ment ter wereld. Zaterdag zijn beide beurzen van 10.00 uur tot 18.00 uur open, zondag van 10.00 uur tot 17.00 uur. RIEN POLDERMAN Het harnas overleeft de tijd. Het ijzeren kostuum zal weliswaar nooit meer zo populair worden als in de eeuwen dat ridders nog op elkaar inhakten, maar het aantal liefhebbers groeit weer. Er worden weer harnas sen gemaakt. De echte overge bleven oudjes staan allemaal al lang in musea en oude kaste len. Maar er is nieuwe vraag van welgestelde particulieren, die hun hal wat allure willen geven. En ze zijn in trek bij eve nementen en attracties, waar ze soms worden gedragen door beroepsacteurs, maar niet zel den door amateurs die er beha gen in scheppen oude tijden te doen herleven. Manus Stegmeijer uit Heerhu- gowaard zou je een echte har- nasfanaat kunnen noemen. Hij is een zogenaamde re-enactor, dat wil zeggen iemand die, sa men met gelijkgestemden, een stukje verleden wil nabootsen. Regelmatig loopt Stegmeijer rond in een zorgvuldig nage bouwd harnas uit de Middel eeuwen. Hij heeft zich aange sloten bij de Compagnie van Brederode en vervulde daarmee zijn jongensdroom om ridder te worden. Gezelschappen als de Compagnie luisteren regelma tig evenementen op rond histo rische plaatsen en kastelen als Muiderslot, Ammersoyen en Loevestein. „Het is een uit de hand gelopen hobby", geeft hij toe. „Ik ben kleinschalig begonnen en nu ben ik er elke dag mee bezig. We zoeken stoffen uit voor kle ding, duiken in boeken om te lezen over de Middeleeuwen, maken zwaarden en proberen te achterhalen wat en hoe men sen aten." Stegmeijer vindt zijn hobby een verademing. „Het is een beleve nis die je moet voelen. Je vlucht weg uit een tijdperk waar geen tijd meer is voor anderen." Daar moet hij wel wat voor over hebben, want zijn ijzeren maat pak weegt wel zeventig kilo en een optreden van de Compag nie van Brederode kent weinig luxe. „We gaan echt terug in de tijd, we hebben geen horloge of telefoon en we slapen op stro. Het is echt heerlijk." Wim van Broekhoven uit Go- rinchem is ook helemaal gek van harnassen, maar om een andere reden dan Stegmeijer. Vol enthousiasme trekt hij van leer: „De mens heeft geen inge nieuzere uitvindingen gedaan dan in zijn tactiek om mensen te vermoorden. Het is echt on gelooflijk. Als ze zo inventief waren in geneeskunde dan wa ren ze al een heel stuk verder!" Het fascineert Van Broekhoven dat ieder wapentijdperk zijn ei gen harnas kent, speciaal ge maakt voor de beste bescher ming tegen het gangbare wa pen. „Tegenwoordig worden men sen meestal vermoord met ko gels. Clinton loopt daarom in een kogelvrij vest. Als het goed is, houdt dat de gemiddelde ko gel wel tegen. Zou je er met een mes in snijden, dan ga je er dwars door heen." Romeinse harnassen spreken het meeste tot Van Broekho- vens verbeelding. „Iedereen kent de Romeinse harnassen wel uit de strips van Asterix en Obelix. De pluim op de helmen is om de klap te breken. Als je daar met een zwaard op slaat wordt de schok gedempt. De Romeinen hadden blote benen, dat is omdat ze dan snel kon den bewegen, dat idioot grote schild gebruikten ze als been bescherming." Van Broekhoven weet alles over de Romeinse uitrusting en dat is niet zo gek, want hij loopt re gelmatig rond als Romein. Hij brengt daarmee wat leven in het oudheidkundige themapark Hamasfanaat Wim van Bi Archeon in Alphen aan den Rijn. „Zo'n harnas zit echt niet ver velend, hoor. Het wordt hele maal op maat gemaakt. Je moet bedenken dat de mensen vroe ger in harnassen moesten vech ten en dat gaat niet goed als je niet kan bewegen. Mensen heb ben er vaak een verkeerd beeld van, omdat ze denken aan rid ders die op een paard getild wordt. Dat is maar één voor beeld van een harnas." Een Romeins harnas is niet zo zwaar. Koud ook niet trouwens. „Het neemt lichaamswarmte op, zo'n ding past zich aan de temperatuur aan. Het is ge maakt van puur staal, dus is het winddicht en lekker warm. Soms is het wel eens te warm", vertelt Van Broekhoven. Een heel ander soort ridders loopt of rijdt er rond in het at tractiepark 'Land van Ooit' in Drunen. Daar zijn het beroeps acteurs, die kinderen moeten vermaken. Het lijkt wel een echt harnas, maar toch het is niet zo. „Alleen het lijfje is van metaal", verklapt voorlichter Saskia Blommaert. „We maken de ontwerpen zelf in ons atelier. De enige metalen harnassen staan in ons kasteel." Hebben ze het in Ooit gemak kelijk voor elkaar, daarbuiten is het verkrijgen van een goed harnas geen sinecure. „Echte harnassen zijn in de loop der tijden op de berg met oud ijzer terecht gekomen. De weinige overgebleven originelen zijn onbetaalbaar geworden. Echte museumobjecten", vertelt Steg meijer. Om toch een mooi exemplaar te krijgen gaat hij naar een smid, Klaas Kloosterhuis in Bie- rum, een van de weinige harna smakers in Nederland. Kloos terhuis vindt het smeden van harnassen een boeiend vak. „Voordat je begint, moet je re search doen. Je leest veel en doet een studie naar het leven uit de tijdsperiode van het har nas. Ik ga naar musea om te kij ken naar de achterkantjes. Ik ben maanden bezig onu te maken." Pas als hij alle informatie vergaard, gaat hij naar de digde. „Ik meet de matei van het slachtoffer, wani harnas moet als gegoten Zeker als mensen het g bruiken. Je moet er lekke kunnen bewegen. Als he is, kun je er gewoon een in maken." Wie alleen een harnas w in huis of kantoor g mee te maken, kan het b recht bij een antiquair. een zeldzaam origineel s hangt er echter al gauwi prijskaartje aan van eeni Meestal gaat het ook in a zaken om replica's. Zoal! buurman-antiquair van| Willem-Alexander in Dei die er een op zijn stoep li staan als lokkertje voor z zaak. Voor alle zekerheid hij het object wel aan de gelegd. Albert de Lange in Rottei handelt in nieuwe harna die oud lijken. „Het zijn ca's van de middeleeuws nooi-uitdossingen. Ze wi gebruikt om indruk te ra op de jonkvrouwen, ze zi daardoor heel sierlijk." Bij hem gaat het puur on sier. „Ik raad het mensen ze aan te trekken. Er kun lerlei scherpe randjes aai je kan jezelf lelijk verwon die harnassen." De Lange gaat regelmatig Spanje om een paar exer ren op te halen bij een fa je. „Ik mag blij zijn als ik per maand kan halen. H( rendeel van de productie naar Japan en de VS. Nee zeg niet waar ik ze koop, dat is beroepsgeheim." JET GERRITSEN U E 4 5 6 7 8 9 10 HET WEER Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Middelpunt - zuidvrucht - verblijf; 2. mooie auto - schoen vorm - rijgsnoer; 3. lichte bedwelming - richting - rijglijf; 4 kampeerverblijf - familielid - schildhouder; 5. slag - dans - voetbalterm; 6. motto - gewoonte - lange dikke overjas; 7. verfstof - duivel - Eerste Kamer; 8. teken - vorderen - afgetakeld; 9. vluchtheuvel - planter - uitvoer; 10. niveau - open stadsruimte - smeerdopje. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1Over; 4. ober; 7. linde; 9. es; 11. tee; 12. we; 13. Eta; 15. bad; 16. neus; 18. mare; 19. era; 20. amen; 22. trap; 25. gin; 27. aar; 28. eg; 29. wol; 31. la; 32. raken; 34. teer; 35. kuit. Verticaal: 1. Opeen; 2. el; 3. rit; 4. ode; 5. be; 6. roede; 8. nel; 10. stemmig; 12. wartaal; 14. au; 15. ba; 17. sen; 18. mat; 20. agent; 21. en; 23. ra; 24. praat; 26. wok; 29. war; 30. lek; 32. re; 33. nu. Herfstweer houdt aan Veel mensen vragen zich af waarom het bij zo'n lage luchtdruk (vanochtend 978 hPa) verre van slecht weer is. Zo brak gistermid dag de zon door, is er na de regens van gis ternacht en ochtend (Hoofddorp 6 mm, Nieuw-Vennep 9 mm) weinig neerslag meer gevallen en stond er vanochtend nau welijks wind. Vooral het gebrek aan wind terwijl het weerglas op 'storm' staat valt menigeen op. Het relatief rustige weer hebben we te dan ken aan het feit dat de drukverschillen in en rond de kern van een depressie klein zijn. Dat is typerend voor depressies die nogal omvangrijk zijn. Verder houden de actiefste neerslaggebieden zich op daar waar de temperatuurverschillen het grootst zijn. Dat is aan de noord en westflank van de depressie ofwel boven de Britse eilan den. De luchtmassa's die tegen de wijzers van de klok rond het lagedrukgebied circu leren worden echter wel gaandeweg kouder hetgeen de onstabiliteit bevordert. Het ge volg is dat de kans op regen of buien van avond, de komende nacht en morgen over dag toeneemt. Verder schuift het zenuw centrum naar het midden van de Noordzee (morgenmiddag noordwest van Den Hel der). Daardoor gaat de wind uit het zuid westen waaien. De windkracht wordt over land matig, aan de kust soms kracht temperatuur schommelt morgenmii rond de 10 graden. Ook op donderdag zijn de buienkan groot, is het tamelijk winderig en wo geen hogere temperaturen dan circa graden verwacht. Hoewel er ook vrij nog enkele buien kunnen vallen raai depressie uit beeld. Of deze ontwikk een voorbode is van beter weer lijkt' achtig. Ter hoogte van Schotland an in het weekeinde namelijk een nieu tieve depressie. Onder invloed van d teem worden de regenkansen weerg en trekt de zuidwestenwind aan. Met een speciale kijker wordt het jachtterrein afgespeurd naar wild. FOTO GPD JAAP VISSERING

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12