Miljardeneis voor tabaksreuzen in VS Looistof van Norit wordt goud in handen van Gilde Economie Grootste vloerverwarming abobank ziet af van eelfusie met DG Bank Tuinders bekeurd voor illegale werknemers Recordboete gehandhaafd ECB geloofwaardiger met euro-interventies 'Nederlandse rol bij wegsluizen miljarden' Minister Zalm pleit voor Europese pensioentax ;DAG 7 NOVEMBER 2000 <1 «style onderneming van het jaar cfnaar Het bedrijf Ecostyle uit Appelscha - dat natuurlijke jtstoffen en biologische bestrijdingsmiddelen maakt - is gis- rrj n uitgeroepen tot 'Onderneming van het jaar'. Directeur irts nam in het Wassenaarse kasteel De Wittenburg de on- jcheiding in ontvangst. Ecostyle, met 47 werknemers, wil lijks tenminste vijftien procent van de omzet uit nieuwe ducten halen, een doelstelling die tot nog toe ruimschoots is aald. De onderscheiding wordt jaarlijks toegekend door het B, de organisatie voor het Midden- en Kleinbedrijf. ikantiegeld land- en tuinbouw rond cht» FNV Bondgenoten heeft gisteren 'goede afspraken' ge- ikt met de uitvoeringsinstanties GUO en Relan over het uit jen van vakantierechten in de land- en tuinbouw. Begin ok- >r stuurde de bond een brandbrief over de chaos die bij de ïinistratie zou heersen. De 55 miljoen die de werknemers te- d hebben moet eind november zijn uitbetaald. Om de admi- ïatieve problemen op te lossen en vragen van werknemers eantwoorden, neemt het GUO extra mensen in dienst. Bo- dien worden extra aanmaningen verstuurd naar werkgevers nog geen vakantiegeld hebben uitbetaald. De vakantierech- bedragen 24,5 procent van het brutoloon. aatsen weg bij verbond verzekeraars b vuk_ï Voorzitter Staatsen heeft besloten zijn functie bij het jond van Verzekeraars te beëindigen. Als reden voor zijn selinge vertrek geeft Staatsen dat hij zich het voorzitter- ap anders had voorgesteld. Staatsen was sinds 1 maart actief e functie. Hij was eerder onder andere burgemeester van ningen en voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal. jioeiende' vetsmelter slaat terug haag» Vethandelaar Ten Kate uit Musselkanaal overweegt forse schadeclaim in te dienen bij het Franse bedrijf dat de rma begin oktober 'willens en wetens' vijftig ton van BSE lacht rundervet leverde. Ten Kate verwerkte dit in produc- en leverde deze aan klanten. Het bedrijf uit Caen wordt zo als zeker financieel aansprakelijk gesteld, omdat het lange belangrijke informatie verzweeg en de goede naam van Ten beschadigde. De directie van Ten Kate vreest verlies van iten en heeft alle contacten met het bedrijf opgeschort. •unel raakt opnieuw topman kwijt rtrdamDetacheerder Brunei verliest opnieuw een topman, eren maakte directeur Touber zijn vertrek bekend. In sep- ber stapte directievoorzitter Parsser op. „Het vertrek van ber heeft niets te maken met de huidige situatie bij Brunei", een woordvoerster. In het eerste halfjaar dook de uitzender e rode cijfers. Afgelopen zomer schrapte het bedrijf eenvijf- ran het personeelsbestand. Eind dit jaar moeten de resulta- yveer positief zijn. Touber gaat na een paar maanden vakan- miten de branche aan de slag. rbus verkoopt 50 toestellen aan CIT Het*Amerikaanse leasebedrijf CIT Aerospace heeft bij het spese luchtvaartconsortium Airbus Industrie 35 A320's en 330's besteld. De order is 3,5 miljard dollar waard. CIT Ae- >ace is onderdeel van de Amerikaanse financiële CIT Group, us meldde dat er met de bestelling van CIT inr totaal meer 2.500 A320's zijn verkocht. CIT bestelde eerder al 80 A320's. clame KPN Orange opgeschort sel» Na een klacht van twee concurrenten heeft KPN Oran- België een reclamecampagne opgeschort. Proximus en >istar pikken het niet dat KPN Orange, een onderneming de Nederlandse telecomgroep en France Télécom, een gra- nobieltje' en beltijd aanbiedt aan abonnees als ze nieuwe iten aanbrengen. Ze beschuldigen KPN Orange van concur- ievervalsing. De rechter heeft de klacht ontvankelijk ver- rd. In afwachting van de uitspraak, moet de aangeklaagde ij haar campagne opschorten. lliantie tussen Rabobank G Bank in Duitsland gaat loor. Bedoeling was samen lochteronderneming op te :n voor internationale acti ën. Na ruim een jaar mod- trekt het duo de stekker fusie van deze activiteiten dermate ingewikkeld en zoveel tijd dat de dienst- ling aan klanten in het ge- dreigde te komen, zo be nenteerden de twee-giste- )e fusie had een nieuw be- onderdeel met 6.000 werk- irs moeten opleveren, plannen voor een geza- ijk bedrijfsonderdeel dat Izakelijk het bedrijfsleven »t bedienen op het terrein usies en overnames waren tieus, maar ondervonden durend hindernissen. In dacht bestuursvoorzitter nog dit jaar het eindre- Brussel dient aanklacht in wegens betrokkenheid bij sigarettensmokkel De Europese Commissie beschuldigt de Amerikaanse ta baksproducenten Philip Morris (Marlboro) en R.J.Rey- nolds (Camel, Winston) van betrokkenheid bij groot schalige sigarettensmokkel. Daardoor lopen de landen van de Europese Unie jaarlijks miljarden guldens aan BTW en douaneheffingen mis. De Commissie eist in een rechtszaak vergoeding voor de geleden verliezen. brussel marc peeperkorn correspondent De aanklacht is ingediend bij een rechtbank in New York, zo werd gisteren bekendgemaakt. Eurocommissaris Schreyer (be groting) en voorzitter Prodi hebben afgelopen maanden ju ridisch advies ingewonnen over de haalbaarheid van hun claim. Toekenning van de gevraagde miljarden brengt de tabaksin dustrie verder in problemen, na eerdere gehonoreerde claims van zieke rokers. Philip Morris is woedend. De sigarettenproducent ontkent in alle toonaarden ooit steun te hebben gegeven aan sigaretten smokkel. Verder is het bedrijf bijzonder verbolgen dat 'Brus sel' de financiële schade op de sigarettenproducent wil verha len. Maar Philip Morris zegt wel bereid te zijn aan het onder zoek mee te werken. In juli kondigde het EU-be- stuur al aan dat zij een rechts zaak overwoog. Brussel heeft zeer sterke aanwijzingen dat de tabaksproducenten actief deel nemen aan de sigarettensmok kel. Zo zouden Philip Morris en Reynolds doen alsof hun neus bloedt als een klein land plotse ling veel meer sigaretten impor teert dan de bevolkingsomvang rechtvaardigt. De Europese anti-fraude- dienst OLAF wees vorig jaar Rotterdam en Antwerpen aan als doorvoerhavens voor de smokkel. Amerikaanse sigaret ten worden via de havens direct (zonder BTW- en douanehef fing) doorgevoerd naar landen in Oost-Europa, het Midden- Oosten en Afrika. Vooral via Montenegro komt de handelswaar 'zwart' de EU weer binnen en wordt daar ille gaal verkocht. OLAF becijferde het verlies aan BTW en heffin gen in 1998 op ruim tien mil jard gulden. Een kwart daarvan (2,5 miljard) was bestemd voor het EU-budget. De Commissie sluit niet uit dat afzonderlijke EU-landen binnenkort ook zelf een aan klacht tegen de Amerikaanse ta baksproducenten indienen. Vooral Spanje en Italië kampen met de invoer van grote hoe veelheden gesmokkelde sigaret ten. De rechtszaak zal enkele maanden duren. sultaat te kunnen voorschote len. Een kwartaal later sprak de topman echter van trage maar gestage vooruitgang. Die uit spraak moet hij nu, amper twee maanden later, weer inslikken. Rabo en DG lieten gisteren weten wel door te gaan met de plannen voor een overkoepe lende strategie binnen Europa. Daarbij heeft inmiddels ook de Italiaanse Credito Cooperative zich aangemeld. De Portugese coöperatieve bank Crédito Agri- colo Mütuo heeft interesse ge toond, evenals de Raiffeisen Zentral-Bank in Oostenrijk. Rabo en DG gaan ook de sa menwerking tussen de beide aandelenbedrijven intensive ren. DG Bank neemt daartoe een belang van 50 procent in het Amsterdamse Rabo Securi ties. Rabo Securities, dat bedrij ven ondersteunt bij de plaat sing van aandelen, verwacht dit jaar een winst voor belasting te maken van 88 miljoen gulden. breezand Binnenkort wordt voor het eerst in Nederland een kas verwarmd met elektriciteit. Dat gebeurt in het Noord-Hollandse Breezand, waar gisteren op een bedrijf'elektrische matten met gloeidraden werden uitgerold. In totaal wordt zesduizend vierkante meter kas op deze wijze ver warmd, voor zover bekend de grootste vloerverwarming van Nederland. foto anp arno lingerak Team ontdekt in Westland veel arbeiders zonder werh'ergunning den haag anp Het Westland Interventie Team (WIT) heeft het afgelopen jaar een kwart van de gecontroleerde tuinders in het Westland bekeurd. De ondernemers hadden illega le werknemers in dienst. Bij controles vond het opsporingsteam 99 mensen zonder werkvergunning. Dat is één op de tien werknemers. Van deze groep verble ven 65 mensen illegaal in Nederland. Ruim de helft van dit illegale personeel hebben de tuinders in dienst genomen via een loonbedrijf of een uitzendbureau, blijkt volgens het WIT. In dit team wer ken politie, de belastingdienst, de Kamer van Koophandel en uitvoeringsinstanties zoals het GAK samen om het zwartwer ken aan te pakken. Volgens het ministerie van 'sociale zaken en werkgelegenheid zijn er tijdens het eerste halfjaar in totaal 460 controles uitgevoerd bij tuinders en uitzendbureaus in het Westland. Behalve de illegale arbeiders spoorde het team nog 74 werknemers op die werkten ter wijl ze een uitkering hadden. Het WIT concludeert dat de omvang van met na me illegale arbeid omvangrijk is. Over de effecten van de controle kan nog niets worden gezegd. Die worden pas op langere termijn zichtbaar, meent het WIT. In het Westland zijn ongeveer 2.800 tuinbouwbedrijven actief. Volgens LTO-Nederland is sprake van een hardnekkig probleem. De bond keurt het af als tuinders bewust gebruik maken van goedkope, illegale arbeidskrachten. Maar volgens De Wijs weten tuinders vaak niet dat er illegalen bij hen werken. Zij hebben nauwelijks zicht op de papie ren, zeker als zij mensen via loonbedrij ven krijgen. Loonbedrijven maken er vol gens De Wijs en zooitje van. „Dat is een losgeslagen, louche bende." LTO wil graag dat tuinders de papieren van hun werknemers opsturen naar de Arbeidsinspectie en de Belastingdienst. Die kunnen ze dan controleren. irdam anp die in een half neer dan twee keer zoveel d wordt. En dat met een Norit, dat jarenlang op eurs niet vooruit te bran- was. Niet slecht, vindt di- ur Molenaar van investe- maatschappij Gilde. Norit 'n dit jaar worden jenomen, omdat de beurs- ing niet tot nieuw kapitaal voorjaar bracht Gilde een uit op Norit: 12 euro per Maar omdat Norit in de- periode een superdivi- uitkeerde van 6,75 euro oeg de werkelijke investe- van Gilde slechts 5,25 euro andeel. •teren maakte Gilde be de stukken door te verko- voor 11,50 euro. Meer dan keer zoveel. NUON hapte Het energiebedrijf wil ien in waterbeheer en kan daarbij goed gebruiken, 'eel grotere Franse concur rent Vivendi heeft immers ook een fabrikant van waterzuive ringsmachines in handen. NUON-directeur Swelheim vindt niet dat hij te veel heeft betaald. Hij wijst erop dat Norit de afgelopen tijd overnames heeft gedaan, waardoor het be drijf meerdere technieken in huis heeft. „De technologie is voor ons bepalend. Volgens Molenaar is het nooit de bedoeling geweest even snel geld te verdienen met Norit. „Maar Gilde is slechts een fi nanciële partner. Het is altijd de bedoeling geweest na vier of vijf jaar Norit in een veilige haven te loodsen. NUON is een finan ciële èn een strategische part ner." Overigens kan ook het mana gement van Norit tevreden te rugkijken op de deal. De direc tieleden bezitten ruim zestien procent van de Norit-aandelen. Ook particulieren, die in het voorjaar weigerden te verkopen krijgen nu een veel beter bod: 11,50 euro, plus het eerdere di vidend van 6,75 euro. Norit is bekend geworden van de pilletjes tegen diarree. Dat is maar een kleine activiteit: de vraag naar actieve kool komt vooral van bierbrouwerijen en de frisdrankenindustrie. Norit levert apparaten om het water te zuiveren: met koolstof en nieuwe membraamtechnieken. Vorig jaar presenteerde Norit plannen om in Namibië een in stallatie te bouwen waarmee drinkwater gewonnen kan wor den uit rioolwater. Norit ont wikkelde zelf de technologie hiervoor. De vraag is wat NUON moet met de afdeling die zonne brandcrèmes en shampoos maakt. „Ik verwacht niet dat deze afdeling eeuwig bij ons zal blijven", aldus Norit-directeur Kuipers. Norit heeft wereldwijd 1.700 mensen in dienst, van wie 1.200 in Nederland en in andere Eu ropese landen. De jaaromzet bedraagt bijna 500 miljoen gul den. Een rechter in de Amerikaanse staat Florida heeft gisteren de recordboete gehandhaafd, die de tabaksindustrie kïeeg opge legd. De rechter verwierp het verzoek om verlaging van de boete en een nieuw proces. Dat betekent dat de tabaksindu strie de slachtoffers in Florida een schadevergoeding van bijna 370 miljard gulden moet betalen omdat ze een 'dodelijk en ge vaarlijk product' maakt, aldus de jury. De aangeklaagde firma's (Philip Morris, R.J. Reynolds, Brown and Williamson, Lorillard en Liggett) zullen de zaak nu voor een hogere staatsrechter brengen. Vervolgens kunnen ze ook nog naar een federale rechter stappen. De vijf grootste si- garettenmakers van de VS zeiden tijdens het proces dat ze niet meer dan een miljard gulden kunnen betalen. Koers reageeert nauwelijks op aankopen amsterdam anp Na maanden van stilte lijkt de Europese Centrale Bank (ECB) ineens bevangen door een ware interventiedrift. Gisteren ging de bank onverminderd door met steunaankopen voor de noodlijdende euro. Afgaand op de cijfers lijken de ingrepen weinig op te leveren. Na een korte opleving zakte de Europe se eenheidsmunt al snel terug op het niveau waarop de inter venties begonnen: rond de 0,8650 dollar. Koerssteun is waarschijnlijk niet het voornaamste doel van de ingrepen. Herstel van het vertrouwen in het interventie- beleid van de ECB is zeker zo belangrijk. Juist de geloofwaar digheid van de Europese bank liep vorige maand klappen op, na uitlatingen van Duisenberg. In dagblad The Times sprak de bankpresident openlijk over het interventiebeleid. In de bank wereld haast een doodzonde. Sommige analisten zijn dan ook positief over de aankopen. „De ECB werkt weer aan een tactiek die onvoorspelbaar is", meent De Jong van ABN Amro. „De financiële wereld vraagt zich nu of de bank morgen weer steunaankopen zal ple gen." Gezien de kas kan de ECB enige tijd vooruit. De bank be schikt naar schatting over ruim 100 miljard gulden aan buiten landse valutareserves. Aange vuld met de reserves bij de cen trale banken in de elf eurolan den loopt dat bedrag op naar ruim 610 miljard. Met De Jong constateert pro fessor De Vries van de Rotter damse Erasmus Universiteit dat de huidige interventies nauwe lijks koerseffect hebben. Daar voor zijn de achterliggende ont wikkelingen nog steeds te on gunstig voor de euro. „De economische groei in de VS loopt terug, maar nog onvol doende om de euro de kloof met de dollar te laten dichten", aldus De Jong. Zolang de euro landen de Europese munt mas saal naar de VS sluizen voor de aankoop van aandelen of be drijven, strijdt de euro een ver loren strijd. De enige hoop is dat een lichte afkoeling van de Amerikaanse economie de ka pitaalstroom naar de VS tem pert. Volgens De Vries is de poli tiek de hoofdschuldige van al het rumoer rond de euro. „Poli tici zeggen de hele tijd dat de munt één of meer dan één dol lar waard moet zijn." Verwij zend naar het verleden merkt hij op dat de dollar grote hoog ten met diepe dalen heeft afge wisseld. „Het bepalen en hand haven van een koers is geen voetbalwedstrijd. De ECB wordt nu gedwongen tot paniekvoet bal waar geen reden toe is." Verwijt aan banken in Soelwrto-zaak amsterdam gpd Nederlandse banken zouden betrokken zijn geweest bij het wegsluizen van miljoenen dol lars van oud-president Soehar- to van Indonesië. Dat zegt prof. Aditjoudro van de universiteit van Newcastle in Australië die onderzoek deed naar de 'Soe fi arto-miljarden'. De onderzoe ker heeft een lijst opgesteld waarop een groot aantal Neder landse financiële instellingen staat, zoals ABN AMRO Trust, Rabobank, Mees Pierson Trust BV, ING Bank en Bank Insinger de Beaufort BV. Morgen geeft de onderzoeker een toelichting op de lijst op een bijeenkomst in Amsterdam. In het tv-programma Netiuerk zei de Indonesische openbare aanklager Darusman gisteren dat veel geld van Soeharto te rechtkwam bij het Amsterdam se filiaal van de Indonesische Overzeese Bank (Indover). Da rusman beschuldigde de Ne- derlandsche Bank ervan het wegsluizen van honderden mil joenen guldens van Soeharto oogluikend te hebben toege staan. Hij vermoedt dat de spe ciale relatie tussen Nederland en Indonesië daarbij een rol heeft gespeeld. Darusman is na de val van Soeharto belast met het onder zoek naar het financiële verle den van de oud-president. De familie Soeharto wordt ervan verdacht tientallen miljarden te hebben verdonkeremaand. Indover, een dochter van de centrale bank van Indonesië voor overzeese betalingen, werd volgens Parusman in 1990 gebruikt om 750 miljoen voor de Soeharto's weg te slui zen. Dat zou zijn gebeurd via de stichting Supersemar, een van de liefdadigheidsstichtingen waarvan de oud-president voorzitter was. Darusman vindt dat de Ne- derlandsche Bank had moeten optreden als toezichthouder op Indover. Het ging volgens hem vaak om grote leningen aan du bieuze bedrijven en personen die aan Soeharto waren geli eerd. Doordat de kredieten niet werden terugbetaald raakte bank Indover in financiële pro blemen. Norit-directeur Kuipers (links) en NUON-topman Swelheim maakten gisteren op een bijeenkomst in Amster dam de overname wereldkundig. foto anp fred steenman brussel marc peeperkorn correspondent Minister Zalm (financiën) wil dat pensioenen overal in de Eu ropese Unie op dezelfde wijze belast worden. Het voorkomt dat ouderen de nationale fiscus ontlopen door zich na hun 65- ste 'ergens in een warm EU- land te vestigen', aldus de be windsman. Hij zal het idee aan zijn EU-collega's voorleggen. Zalm prees gisteren in het Europees parlement het Neder landse pensioensysteem. Daar in betalen werknemers geen belasting over de pensioenpre mie die zij jaar in jaar uit opzij leggen. Pas als de 65 jaar wordt bereikt, komt de fiscus in beeld. Die heft belasting over de oude dagsvoorziening alsof het een gewoon inkomen is. Het opent wel de mogelijk heid in Nederland belastingvrij pensioen op te bouwen om er later in een ander EU-land ook weer taxfree (of tegen een laag tarief) van te genieten. Eenzelf de belastingstelsel voor de ou dedagsvoorziening in heel de EU haalt dit voordeel weg. Zalm erkende dat zijn wens tot een uniforme pensioenbe lasting vooralsnog op weinig enthousiasme mocht rekenen. Blijft steun van de collega-mi nisters uit, dan heeft Zalm een alternatief; „Dan rekenen we af met de AOW'er die ons land verlaat bij het passeren van de grens." Op die manier wordt de belasting alsnog geïnd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11