Leidsch Dagblad Veel minder geweld van Palestijnen CHECK IT OUT Hoger beroep in zaak-Brongersma Anti-Amerikaans sentiment IMMO Erasmusprijs Hans van Manen 15.- Prins Claus onder het mes in LUMC Is het CBS wel goed bij mijn hoofd? 'Krapte op arbeidsmarkt krijgt structurele trekken' ZONDAG OPEN MEUBELPLEIN LEIDERDORP Kamer bezorgd over Suriname JAC 4 NOVEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42458 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Barones ziet zich als laatste restant van Kasteel Duivenvoorde Haakmat maakt zich grote zorgen om Suriname Advocaat Robert Mpszköwicz: het zwarte schaap van de familie Belangrijke rol voor Latino's in Amerikaanse verkiezingsstrijd spul staat nu jop straat (ovincie Zuid-Holland jiet protest afgewezen Irmalige geldbeheerder lil had ingediend tegen tslag in de Ceteco-zaaJk. jils protest is verwor- br eerst een commissie idnciale staten en daar- r gedeputeerde staten. ie is de ambtelijke Ce- lofdrolspeler volgens de jiale procedures nu de- 'oneervol ontslagen', bankieren' van Baarspul Ie provincie miljoenen. Brother nu tien kippen et dierenrijk ontsnapt n de opmars van reali- laandag start het Oos- |e televisiestation ATV p uitzending van Big (i, een variant van het [olie televisieprogram- Brother met kippen in itfdrol. Tien kippen wor- [gesloten in een hok en 'per dag geobserveerd, psftg zal de Oostenrijkse minst populaire be- het kippenhok aan- wegsturen. iVB ziet af onderzoek VB ziet definitief af van erking aan het onder- tar de relatie tussen de atie en het ministerie ■keer en waterstaat. De atie heeft, gezien uitla- van minister Netelen- *rkeer), het gevoel dat - n 'bepaald resultaat zal opleveren'. iwe record linostenen llaren zijn gisteravond rechtstreekse tv- ing 2.977.678 domino omgevallen. Daarmee ïieuw wereldrecord ge- Het duurde negentig n eer de steentjes la- Et wereldrecord is terug den van de 75 domino- s, die vorig jaar al een rs in Zuidlaren uitzet- t resulteerde in een val- van 2.472.480 stenen. :ord werd zes weken la- iroken door een ploeg Zij lieten 2.751.518 •stenen vallen. hinist roept )t klagen einreizigers op de over- alkons wordt dringend aden bij de NS een in te dienen." Deze op- eed de machinist van de lie gistermiddag vanuit aag Centraal naar En- was vertrokken. In werden de balkons md, omdat de machinist verantwoord vond nog te rijden. Dit leverde rtraging van twintig mi- 3P. jkoers zakt weer terug ee interventies waarmee iropese Centrale Bank Mi probeerde de koers euro te steunen, had- :chts een tijdelijk effect, ste interventie dreef de aanvankelijk met ruim ollarcent omhoog naar lollarcent. De koers zak- r, waarna de tweede in- tie volgde. De euro sloot vond op de Amerikaan- kt op 86,68 dollarcent. IDAAG 54 PAGINA'S fen Samenleving |k van de Dag Aedia Arafat en Barak gaan naar Washington Terwijl het geweld in de Palestijnse gebieden gisteren duidelijk afnam, werd in Washington bekend dat de Pa lestijnse president Arafat komende donderdag of vrijdag naar de Verenigde Staten reist voor een gesprek met de Amerikaanse president Clinton. Spoedig daarna wordt de Israëlische premier Barak in Washington verwacht. Sharm el-Sheikh gemaakte af spraken.„Het is waar dat het schieten doorgaat, maar het is minder geworden", zei Peres gisteren in een radio-interview. „Het is niet zo eenvoudig. Bei de delen van het land barsten van de emoties en veel opge wonden mensen dragen wa pens. Het is niet een kwestie van een knop omdraaien." Ook Barak maande gisteren tot geduld. „Israël is niet van plan impulsief of in een vlaag van woede op te treden, zelfs niet als sommige ministers daarop aandringen", zei hij op een herdenkingsplechtigheid voor premier Rabin, die vijfjaar geleden in Tel Aviv werd ver moord. „We zullen met één hand vrede blijven nastreven en met de andere de veiligheid van Israël en zijn burgers verster ken. Het is niet mogelijk in één klap alle problemen op te los sen. De huidige toestand ver langt, veel geduld, koelbloedig heid en volharding", aldus Ba- tel aviv ad bloemendaal correspondent Israëlische politieke leiders hebben opgeroepen tot geduld bij het beoordelen van het be stand dat met de Palestijnen is overeengekomen. Ook gisteren waren er onlusten in de Gaza- strook en op de Westelijke Jor- daanoever, waarbij twee Pales tijnen werden doodgeschoten. Maar het geweldsniveau was aanzienlijk lager dan eerder de ze week. Voor het eerst sinds het begin van de 'Aksa-intifada' waren er gisteren geen ordeverstoringen na de vrijdagse gebedsdiensten in de moskeeën. Volgens de veiligheidsadviseur van premier Barak, Dani Yatom, zijn er 'te kenen die erop wijzen dat de Palestijnen zijn begonnen de rust te herstellen'. In de nacht van woensdag op donderdag kwamen Arafat en de Israëli sche minister Peres een be stand overeen, gebaseerd op vorige maand in het Egyptische teheran De hervormingsgezinde autoriteiten in Teheran proberen de betrekkingen met het buitenland te verbeteren, maar onder de bevol king is het anti-Amerikaanse sentiment nog steeds zeer sterk. Gisteren onderstreepten demonstranten dat met een betoging voor het gebouw waar vroeger de Amerikaanse ambassade in Teheran was gevestigd. De betogers herdachten dat in 1979 de ambassade werd bestorm, waarna een zeer langdurige gijzeling volgde. De Amerikaanse troepen in de Golfregio zijn afgelopen week in verhoogde staat van paraatheid gebracht uit vrees voor terreuraanslagen. foto »ap» hasan sarbakhshian b.drijlihulsv.illng 071 - 528 14 14 HAAGVEG 51 LEIDEN Qj] Jiddische levenswijsheid God straft, de mens neemt wraak. 10c zonnig,"doch langsJdeTust' enkele buien e "79° 5Y10° «710° 80% 60% 60% 20% 30% 30% VANDAAG X in deze krant circa 220 M 1 TTsf VACATURES 3 fejf U vindt de baan die bij u past in li GS W mleidschdagblad.nl Uw bedrijfsinformatisering gewaarborgd rak. ZONDAG MOPPE ladekastje n vt, V* is m. 21x 42 x 29 cm MOPPE-DAG! Alléén op 5 nov. IKEA Amsterdam, Eindhoven, Groningen, Heerlen, Sliedrecht en Utrecht zijn zondag 5 november open van 10-17 uur, IKEA informatielijn 0900-235 45 32 (22 ct/min.) amsterdam anpj Prins Bernhard heeft choreograaf Hans van Manen gisteren in het Koninklijk Paleis in Am sterdam de Erasmusprijs overhandigd. Met Van Manen wordt de hele Nederlandse danskunst geëerd. Volgens de Stichting Erasmusprijs is de 68-jarige Van Manen een invloedrijk en inspire rend kunstenaar 'die voor de wereld van de dans en voor de dans in de wereld van onschat bare betekenis is'. Stichtingsvoorzitter A. Rinnooy Kan sprak na mens prins Bernhard de laudatio uit: „Met zijn oeuvre van meer dan 110 balletten heeft hij de wereld van de dans voorgoed veranderd. Door de helderheid in beweging en structuur, de so berheid en compactheid van zijn choreogra fieën en de altijd aanwezige onderhuidse span ning, heeft hij een direct herkenbare stijl gecre- eerd." De Erasmusprijs bedraagt 300.000 gul den, te besteden aan dansprojecten. Van Ma nen: „Terloops kree^ ik te verstaan dat het na tuurlijk niet de bedoeling was dat ik van het prijzengeld een dure auto kocht, wat ik jammer vind, want ik weet zeker dat ik in een dure auto enorm veel inspiratie zou hebben opgedaan. Maar maakt u zich geen zorgen, ik ben met de tram gekomen." De choreograaf uitte ernstige kritiek aan het adres van de overheid, bij wie de dans er vol gens hem te bekaaid afkomt. „Subsidie is een zege. Zonder subsidie hadden wij het nooit zo ver kunnen brengen als we het vandaag de dag hebben gebracht. Nu worden we op de subsidie bekort. Wat u zelf mee hebt helpen opbouwen, dat helpt u nu met hartstocht weer om zeep." De huidige veertig miljoen voor de dans is Van Manen al 'een doorn in de voet'. Pagina 38: 'Eindelijk erkenning voor de dans.' KOPER fIDE JAGER C opleidingen helpdesk COMPAQ. den haag anp Prins Claus is gistermiddag op nieuw onder het mes geweest: In het Leids Universitair Me disch Centrum onderging de prins een poliklinische ingreep wegens problemen met de af voer van urine. De Rijksvoorlichtingsdienst maakte bekend dat bij prins Claus in een nier een afvoer- buisje is geplaatst. Volgens de artsen heeft de prins de ingreep goed doorstaan. Claus is inmid dels teruggekeerd op paleis Huis ten Bosch. Twee jaar geleden voerden artsen in ziekenhuis Hamburg - Barmbek een prostaatoperatie bij Claus uit. Vorige week zaterdag keerde prins Claus terug op Huis ten Bosch, nadat hij het weekeinde daarvoor in het ziekenhuis van Hamburg-Barmbek opnieuw een' urologische ingreep had ondergaan. Borst stuurt Kamer brief over zorgsector haarlem anp den haag anp www.cbs.nl A.s. zondag geopend: Stoutenbeek, Montèl, Lederland, Valhal, Houweling, Baalbergen, Kooreman en Slaapkamercentrum. Gesloten: Mijnders en Chairity. Meubelplein Leiderdorp ligt aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp. Meer informatie: 071 - 541 65 85. VAN 10 TOT 17 UUR Het personeelsprobleem in de zorgsector wordt steeds nij pender. Maar vergeleken bij andere sectoren, komt de zorg er nog niet eens zo slecht af. Dat schrijft minister Borst aan de Tweede Kamer. In de zorgsector was vorig jaar 44 procent van de vacatu res moeilijk vervulbaar. Lan delijk gezien ligt dat op 54 pro cent, zo blijkt uit een rapport over de stand van zaken. De vacaturegraad laat een zelfde beeld zien. In de zorg bedraagt die 1,7 procent, landelijk is dat 2,7 procent. Voor 1998 zagen die cijfers er iets beter uit. Borst conclu deert in haar brief dat de krap te op de arbeidsmarkt 'struc turele trekken begint te verto nen'. „De situatie is zorgelijk", aldus de bewindsvrouw, „maar zeker niet hopeloos." Een bron die kan worden aangeboord is de 'stille reser ve' van mensen die nog niet werken. Maar ook daar wordt de spoeling dunner. Hun aan tal is geslonken van 1,1 mil joen personen in 1995 tot 800.000 in 1999. Nederland telt nog 80.000 gediplomeerde ver pleegkundigen en verzorgen den die niet in de zorgsector werken. De helft zou eventueel bereid zijn weer in de zorg te gaan wérken. De lonen in de zorg voor mensen met een lagere of middelbare opleiding kunnen, met uitzondering van de thuiszorg, de vergelijking met andere sectoren goed door staan. Mensen met een hbo- opleiding zijn in de zorg slech ter af. Dat lijkt samen te han gen met een gering verschil in functieniveau tussen middel baar en hoger opgeleiden, schrijft Borst. Het openbaar ministerie gaat in beroep tegen de beslissing van de rechtbank in Haarlem om de Overveense huisarts van oud senator Brongersma te ontslaan van rechtsvervolging. Een woordvoerder van het parket in Haarlem heeft dat gisteren ge zegd. De arts bood de 86-jarige Brongersma, die vond dat zijn leven zinloos was geworden, in 1998 hulp bij zelfdoding. De rechtbank bepaalde afge lopen maandag dat de huisarts zorgvuldig had gehandeld. Hoewel Brongersma lichamelijk niets ernstigs mankeerde, zag hij geen reden verder te leven. Volgens de huisarts was hij voor deze gemoedstoestand niet te behandelen zodat er sprake was van uitzichtloos en ondraaglijk lijden. Het OM betwijfelt of in dit ge val sprake was van dergelijk lij den in medische en maat schappelijke zin. Brongersma leed niet aan een psychiatrische aandoening, maar zag als hoogbegaafd man geen em plooi meer voor zijn kwalitei ten, aldus het OM in een toe lichting. Met dit vonnis wordt een grens overschreden die zou kunnen leiden tot zelfbe schikkingsrecht voor de pati ent. De aanklagers betwisten niet dat de ondraaglijkheid van lij den subjectief is. Maar als er geen sprake is van ernstig psy chiatrisch of lichamelijk lijden mag dit subjectieve gegeven er niet toe leiden dat voor ie mand binnen de wet een uit zondering kan worden ge maakt. De rechter kan dan niet toetsen of een arts aan alle cri teria heeft voldaan om volgens de regels hulp bij zelfdoding te bieden. Minister Korthals van justi tie heeft de Tweede Kamer gis teren op de hoogte gebracht van de beslissing. Pagina 3: 'Medische ethiek gaat boekje te buiten' OPEN DAG 18 NOVEMBER 10.00-14.00 check it out via hshaarlem.nl of (0231 5412 222 13,15,17,18,19 35,36,37 iieprogramma's10,11 Hogeschool Haarlem 00K VOOR SCHEEPSBOUWKUNDE EN LUCHTVAARTTECHNOLOGIE den haag gpd Suriname-woordvoerders in de Tweede Kamer maken zich zorgen over de oplopende spannin gen in Paramaribo. Het bericht dat Desi Bouterse via een nieuwe coup zijn eigen aanhouding zou willen verijdelen, wordt in Den Haag serieus ge nomen. „Een kat in het nauw kan rare sprongen maken", meent D66-Kamerlid Jan Hoekema. In een interview met deze krant zegt voormalig vice-president Haakmat over aanwijzingen te be schikken dat Bouterse in de binnenlanden van Suriname een reservelegertje paraat houdt om zo nodig de macht over te nemen. Dankzij financië le en materiële steun van de cocaïnemaffia zou hij nog steeds een serieuze bedreiging kunnen vormen voor de staatsmacht. CDA-Surinamewoordvoerder Maxime Verha gen zegt dat het scenario van Haakmat hem niet onwaarschijnlijk lijkt. „Het zou goed kunnen dat Bouterse zijn lijf en goed desnoods met geweld wil verdedigen. Maar dat zal toch minder een voudig zijn dan voorheen. Hij kan op veel minder steun onder de bevolking rekenen." PvdA-woordvoerder Wouter Gortzak consta teert: „Bouterse zou de rijkste man in Suriname zijn. En hij is niet het type dat zich vrijwillig meldt en zich vreedzaam naar de gevangenis laat leiden. Kortom: ik voel me niet veilig bij het idee dat hij nog vrij rondloopt." Frans Weisglas (WD) neemt de uitlatingen van Haakmat met een flinke korrel zout. „Ik heb de afgelopen twintig jaar meer opgewonden verha len van deze man gehoord. Dat is nog geen reden om alarm te slaan. Ik heb wel de indruk dat Bou terse, vooruitlopend op'zijn aanhouding, veel la waai maakt.'. Pagina 5: 'Bouterse kan niet tegen zijn verlies' Zie ook ZaterdagsBijvoegsel Kortingen tot 1 70%, daar draaien wij zondag onze hand niet voor om. mmimwcmm Alphen a/d Rijn Gouwestraat 60a, 0172 476 672 Alphen a/d Rijn Rijnhaven kade 2a, 0172 423 399 Hoofddorp (Megastore) Kruisweg 771-773, 020 653 49 19 Ter Aar (Megastore) Stobbeweg 19, 0172 605 882 (ind. Bovenland) Transcendente Meditatie 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1