Shell bagatelliseert winst op benzine Brits Sendo bouwt mobieltjes op maat akbond wil CAO mdartsassistenten Economie Schiphol en Frankfurt slaan handen ineen V ermogensbeheerder in financiële problemen Concurrentiebeding 3AG 3 NOVEMBER 2000 tekort mobiele nummers t Iaag Er dreigt een tekort aan mobiele telefoonnummers in .erland. Om dat te voorkomen gaat de OPTA, de waakhond r de telecomsector, onderzoeken of de beschikbare voor- 1 efficiënter gebruikt kan worden. In het ergste geval is de ]7>raad over een jaar of drie uitgeput, aldus een woordvoer- Ly Nederland telt momenteel zo'n acht miljoen mobiele bei- Het aantal nummers in omloop is 26 miljoen. Veel num- s zijn niet in gebruik. Ze liggen nog op de plank bij de mo- p aanbieders in de vorm van onverkochte abonnementen en iaid-kaarten. Ook geven sommige bedrijven hun klanten rte nummers voor voicemail. >gere hypotheek door belastingplan frmeerNa de invoering van het belastingplan in januari nen huizenkopers een hogere hypotheek afsluiten. Volgens itichting Waarborgfonds Eigen Woningen, het orgaan achter Rationale Hypotheekgarantie, kan de lening met 5.000 tot a 00 gulden omhoog. De maximale lening wordt vastgesteld de hand van het besteedbaar inkomen. Door het belasting- j gaan de meeste huishoudens minder afdragen aan de fis- èn houden ze dus meer geld over om te besteden aan rente flossing. b veka maakt ondergoed Mexx pRTextielfabrikant Van Heek-Tweka heeft een contract ge- »n met modeketen Mexx voor het maken van ondergoed en kleding voor vrouwen en kinderen. De ondermode voor he- volgt later. De fabrikant heeft al eerder gesteld zich vooral te richten op de A-merken. Van Heek-Tweka meldde het tract op de dag van de in het rood geschreven jaarcijfers, bedrijf heeft het gebroken boekjaar, dat loopt tot eind juli, kloten met een verlies van 2,75 miljoen gulden. Een jaar (er werd netto 4,5 miljoen gulden verdiend. De directie kt dat er nu een 'stevig fundament voor een rendabele be- jsvoering in de komende jaren ligt. eerderheid Duitsers wil van euro af jiNEen meerderheid van de Duitsers wijst de euro af. Uit enquête onder duizend mensen blijkt dat 56 procent de in- ring van de Europese munt niet ziet zitten. Onder de Oost- tsers is het percentage nog groter: 69. De euro belandde op ktober op een dieptepunt (0,8230 dollar), maar de afgelo- dagen gaat het weer beter. Uit het onderzoek blijkt dat twen meer twijfels over de euro hebben dan mannen. Van rouwelijke ondervraagden zei 65 procent de mark als be middel te willen houden, bij de mannen was het ongeveer iel ft. *JO-NCW tegen baatbelasting flAAG De werkgeversorganisatie VNO-NCW is er tegen dat b denstanders moeten meebetalen aan een opknapbeurt van a jwinkelcentrum. Zij doen dat door het betalen van zoge bde baatbelasting. Inmiddels proberen winkeliers er via de iter aan te ontkomen. Volgens werkgeversvoorzitter J. raven leeft bij de ondernemers de vrees dat gemeenten er kaal toe overgaan om periodiek onderhoud in openbaar ge- 1 voor een deel op de winkeliers af te wentelen. Maar VNO- (V vindt dat de gewraakte baatbelasting niet is bedoeld voor iwe bankjes of bestrating in het winkelcentrum of het inha- iran achterstallig onderhoud. iel fraude bij internetveilingen vork* Het fraudegehalte bij internetveilingen is hoog. Meer eens kopen consumenten een 'kat in de zak' via een online- ng. Ook de sexindustrie op het internet handelt niet altijd afide. Zo wordt er misbruik gemaakt van creditcardgege- j of zorgen speciale 'diaiers' en 'viewers' voor peperdure te- bnrekeningen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Ameri- b £se toezichthouder op de handel FTC en een aantal Europe- Dnsumentenorganisaties. Zij stelden een top-tien kv.ftc.gov/dotcons) samen van fraude op internet. Andere hen van oplichting zijn ongevraagde contracten bij provi- a j, nep-zakenaanbiedingen en gezondheidsproducten die a [blijken te werken. !*ag gpd tandartsassistenten wor- JÜoor hun werkgever afge- jïpt met een minimaal sala- u ouderwetse arbeidsvoor den. Een collectieve pensi- rêgeling en goede oplei- 'jmogelijkheden ontbreken, [bij nemen niet alle tand- ïn het even nauw met het 'bare takenpakket van hun ijsbare hulpen. Volgens be- 'der A. Bal van de CNV- CFO is in enkele gevallen sprake van 'feodale toe- jen'. „Bij de Nederlandse Ver- ng van Assisterenden in de heelkunden regent het ïijks klachten van assisten tie, naast de gebruikelijke zaamheden, ook op de ïren van de baas moeten in of de woning van de gever moeten schoonma- Om aan deze en andere janden een einde te maken jhandelt de bond al twee 'Prijsstijging is niet volledig doorberekend' rotterdam gpd Niet op de pure verkoop van benzine maakt Shell zijn grootste winsten, maar vooral in het voortraject daarvan; op de aan- en verkoop van ruwe olie en op de raffinage. Dat blijkt uit de winstcijfers over de eerste negen maan den die de Koninklijke Shell Groep gisteren publiceerde. pen en de automobilisten. „De benzineprijs heeft de stijging van de inkoopprijs niet kunnen bijhouden", aldus een woord voerder. Als die inkoopprijsstij gingen geheel waren doorbere kend had de benzine dus nog duurder moeten zijn, meent Shell. Shell kreeg midden in het derde kwartaal de wind van vo- De verkoopbedrijven van ben zine, zoals Shell Nederland Ver koopmaatschappij, kampen met een daling van de resulta ten, blijkt uit de cijfers. Deze af delingen koopt de benzine in (meestal bij een raffinaderij van Shell of van een concurrent) en verkoopt ze door aan de pom- ren toen de oliemaatschappij in paginagrote advertenties be weerde dat zij in Nederland ge middeld 'slechts' drie cent ver diende op een liter benzine. Zij baseerde zich daarbij uitslui tend op de nettowinstmarge voor de maatschappij tussen inkoop en verkoop van benzine in Nederland. Uit de resultaten over de eerste drie kwartalen in dit jaar blijkt dat eerder in het concern veel meer aan de strijk stok blijft hangen. Shell verwacht dat volgend jaar de olieprijzen gaan dalen. De maatschappij gaat ervan uit dat de olieproducerende lan den hun productieverhogingen handhaven en de hogere vraag naar olie aan het einde van de winter voorbij is. Als de olieprijzen zakken, heeft dat waarschijnlijk weer een negatief effect op de winst ontwikkeling van Shell. „Ik twij fel er niet aan dat er moeilijker periodes zullen komen in de toekomst. Net zoals in het ver leden. Het is per slot van reke ning nog geen twee jaar gele den dat een vat Brent ruwe olie 10 dollar kostte", aldus topman M. Moody-Stuart. Hij stelt dat de hoge winst niet alleen te danken is aan de extreme olie- jaar tevergeefs met de Neder landse Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde (NMT) over een eigen CAO voor tandartsassistenten (7.000 werknemers). Momenteel regelen tandart sen zelf de arbeidsvoorwaarden van hun assistenten. Aanvanke lijk was werkgever NMT bereid met de bonden een CAO voor de hele beroepsgroep af te slui ten. Deze zomer ontstond daar over echter een patstelling om dat de helft van de NMT-leden zich tegen een CAO verzette. Volgens de bond heeft de NMT inmiddels voorgesteld alle on derhandelingen over een CAO stop te zetten. NMT-zegsman Verhoeven bestrijdt dat. „Vol gende maand komt de CAO- kwestie wederom aan de orde tijdens onze ledenvergadering. Als in december een meerder heid voorstander is van collec tieve arbeidsvoorwaarden, dan komt die CAO er dus." De luchthaven van Frankfurt. Onder de naam Pantares hebben Schiphol en Frankfurt een same bieden. schiphol richard mooyman Schiphol en de luchthaven van het Duitse Frankfurt breiden hun samenwerking uit. Onder de naam Pantares gaan beide ondernemingen wereldwijd al lerlei luchthavendiensten aan bieden. Daarbij zal onder meer de succesformule van het win kelcentrum Schiphol Plaza wor den geëxporteerd. Pantares is volgens Schiphol en Flughafen Frankfurt/Main AG de eerste alliantie tussen grote internationale luchtha vens. Daarbij volgen zij de trend van luchtvaartmaat schappijen om samen te wer ken in groepen. Later kunnen andere vliegvelden zich aan sluiten bij Pantares. De eerste concrete stappen van het in december vorig jaar gesloten samenwerkingsver band zijn de oprichting van een joint-venture voor de ontwikke ling van winkels en horeca en een andere joint-venture op het gebied van informatie- en com municatietechnologie. Schiphol en Frankfurt onder zoeken verder de mogelijkheid om een wereldwijd netwerk op te zetten van vracht- en distri butiecentra met aanvullende dienstverlening, zoals douane afhandeling, opslag, verpakken en testen. Schiphol neemt een aandeel in Tradeport Frankfurt GmbH, dat in Frankfurt erva ring met dit concept heeft op- Door samen te werken den ken beide ondernemingen ook meer kans te maken bij de ruim honderd luchthavenprivatise ringen die op stapel staan. De meeste aandacht gaat uit naar Europa, maar ook elders op de wereld probeert de alliantie be langen te verwerven. Zo is Frankfurt met hulp van Schiphol onlangs voor een pro cent mede-aandeelhouder ge worden van de Australische luchthaven Brisbane, waarin de Nederlandse luchthaven al bij na zestien procent bezit. In Zuidoost Azië willen Schiphol en Frankfurt graag een aandeel nemen in de luchthavens van Jakarta en Bangkok, zodra die worden geprivatiseerd. Overigens moeten Schiphol en Frankfurt zelf ook nog wor den geprivatiseerd. Nieuwkomer springt Nokia naar de benen •enaar fred van essen iwijl giganten als Ericsson en Philips wor- 0 plen om een krappe marge te halen op de cMuctie van gsm-telefoons, is in Engeland nieuwkomer opgestaan. Het kleine Sendo, gericht door een voormalige directeur van ilips' telefoondivisie, bouwt met minimale nt hendelen aan een gsm-imperium. Sendo entsflkt met 'gsm's op maat van superieure kwa- it' in een gat in de markt te duiken. Giste- werd een assemblagelijn in het Gelderse renaar geopend. i waagstuk, oprichter Hugh Broghan weet en hij zucht. „Nu zijn we nog kwetsbaar. We eten de markt binnen dringen. Maar als we moment halen en straks de productie op )00 per maand ligt, kunnen we iedereen aan. zijn nu waar Nokia nog maar zeven jaar ge en was." ghan heeft een sluipweg'naar de top be- :ht. Sendo bouwt gsm's 'custom built', op at, met allerlei individuele aanpassingen in uiterlijk en in de software. „De bestaande 530 ducenten kunnen dat niet. Hun productie processen zijn te massaal om op kleine, nauw luisterende dingen te letten." Sendo kan dat volgens Broghan wel, via uitge kiende productie en een gecomputeriseerde be drijfsvoering. Op het moment dat een bestelling binnen is in Birmingham, zendt de computer die door naar Zevenaar, floept daar op het pc- scherm en dan begint de assemblage. Buurman Tiemex Logistics rijdt de zending, als die klaar is, door Europa. Het is Broghan's kracht dat hij de zwakke plekken van zijn tegenspelers goed kent: bij Philips was hij directeur van de tele foondivisie PCC, daarvoor de baas van Motoro la's draadloze onderdeel. Broghan weet dus hoe het niet moet. Want het Philips-telefoonbedrijf ging bijna ten onder en marktleider Motorola werd links en rechts voorbij gerend door Nokia en Ericsson. De Brit schuift het microfoonklepje uit van zijn Sendo, een eigen ontwerp van 68 gram, en buigt het tegen zijn scharnier ver door naar achteren. Het houdt. Van het mislukte top stuk van Philips, de Genie, waarvan de uit- schuifmicrofoon haperde, leer je natuurlijk. Cor Boonstra pompte miljarden in zijn zaktele- foonbedrijf om dezelfde schaalgrootte als de concurrent te bereiken. „Het gaat niet om schaalgrootte", zegt Broghan. „Bij de inkoop van onderdelen is het verschil tussen één stuk kopen of 100 miljoen 5 tot 8 procent. De echte winst is te halen door een slim ontwerp, dat scheelt 30 tot 40 procent in de kosten." Een Sendo zit in elkaar met de eenvoud van een stopcontact Het binnenwerk, de feitelijke tele foon, klikt met twee handbewegingen uit de be huizing, die in alle kleuren en maten leverbaar is. Ook chips schuiven met simpele handbewe gingen op hun plaats. De telefoons worden gemaakt in China, door huistelefoonfabrikant CCT Telecom in Hong kong, die met Broghan ook in zaktelefoons stap te. CCT heeft 45 miljoen dollar - ongeveer 115 miljoen gulden - betaald voor 35 procent van Sendo. De andere 65 procent is in handen van Broghan die een minderheidsbelang heeft door gesluisd naar managers en de 200 werknemers. In Engeland zijn al Sendo's te koop bij Virgin Telecom, voor ongeveer 600 gulden bij een jaar contract. In Nederland zijn Sendo's 'voor het einde van het jaar' te koop. Broghan is in onder handeling met de vijf mobiele operators. „Ope rators verkopen 70 procent van alle zaktelefoons en subsidiëren de andere 30 procent. Met de operators moet je dus zaken doen. Met zijn telefoons op maat speelt Broghan in op de moeite die operators als KPN, Libertel en Dutchtone hebben om zich te onderscheiden. „Komt de een met voice mail of sms, doet de ander het ook, want die mogelijkheden zitten in gsm besloten. Wij helpen operators volgens ei gen specificaties gebouwde telefoons te verko pen en een loyale klantenkring op te bouwen met speciale software en diensten. Spelletjes bijvoorbeeld, waarbij je gratis spreektijd kunt winnen." Vooruitzichten genoeg, denkt Broghan. „Dit jaar worden er wereldwijd 420 miljoen zaktelefoon verkocht, volgend jaar 600 miljoen en over drie jaar 1,2 miljard. Het is zo groot en massaal. Ik zie niet in waarom wij niet een volgende Nokia zouden kunnen zijn. Maar we moeten klein en flexibel blijven, anders maken we dezelfde fou ten als de grote jongens. Als we te groot worden, splitsen we delen af." prijs, maar ook aan het pro gramma voor kostenverlagin gen dat twee jaar geleden in gang is gezet. De nettowinst van de Ko ninklijke/Shell Groep is in de eerste negen maanden van dit jaar bijna verdubbeld. Het der de kwartaal bracht een record nettowinst van 7,9 miljard gul den, 80 procent méér dan de zelfde periode vorig jaar. In de eerste negen maanden staat Shell hierdoor op een winst van bijna 24 miljard, 96 procent meer dan na de eerste drie kwartalen van 1999. Deze resul taten zijn alle op basis van de geschatte actuele kosten en zonder verrekening van bijzon dere eenmalige opbrengsten Het boekhoudkundige nor maal berekende nettoresultaat bedroeg in de eerste negen maanden ruim 25 miljard gul den en dat is altijd nog 60 pro cent meer dan in dezelfde pe riode vorig jaar. De gemiddelde prijs voor een vat ruwe olie be droeg in het derde kwartaal 30,45 dollar, tegen 20,60 dollar een jaar eerder. De chemiepoot en de verkooporganisaties had den te kampen met lagere win sten. assen gpd noodregeling Wet Toezicht Kre dietwezen toe te passen op Bouwman. „Het is een ingrij pende maatregel die wij hoog stens één keer per vijf jaar toe passen", zegt woordvoerder Van der Zaag. Bouwman in Westerbork verkeert al enige tijd in financiële problemen. Onlangs heeft verzekeraar Ae- gon het faillissement aange vraagd van zes BV's van Bouw man. De faillissementsaanvraag geldt niet voor de BV Bouwman Vermogensbeheer. „Om die re den was er voor De Nederland- sche Bank extra urgentie om de rechtbank toepassing van de noodregeling te verzoeken." De rechtbank in Assen heeft op verzoek van De Nederlandsche Bank (DNB) een bewindvoerder aangesteld bij Bouwman Ver mogensbeheer in Westerbork. Een groot aantal particulieren heeft miljoenen guldens spaar geld ondergebracht bij Bouw man. DNB vreest dat het bedrijf dat geld niet kan terugbetalen. Advocaat J. Hemmes uit Assen is aangesteld om zoveel moge lijk geld te achterhalen. Norma liter wordt een bewindvoerder alleen aangesteld bij een faillis sement. DNB heeft de recht bank echter verzocht om de JURIDISCH BELICHT getekend wanneer de werkne mer in dienst treedt bij een an dere werkmaatschappij. Het met de vorige werkmaatschap pij overeengekomen concur rentiebeding is dan niet van kracht tussen de werknemer en de nieuwe werkmaatschappij. Tenzij in het oorspronkelijke beding is vermeld dat het be ding ook geldt ten behoeve van gelieerde vennootschappen (zustervennootschappen, doch ter of de moedervennootschap) In arbeidsovereenkomsten wordt regelmatig een beding van non-concurrentie opgeno men. Vreemd genoeg noemt men dit in de wandelgangen een concurrentiebeding. Con currentiebeding of non-concurrentiebeding, het beperkt de werknemer in zijn mogelijkheden om, wanneer de arbeidsovereenkomst is geëin digd, gedurende een zekere pe riode en binnen een bepaald gebied concurrerend werkzaam te zijn. De werkgever heeft daar belang bij wanneer hij wil voorkomen dat de werknemer de door hem tijdens het dienstverband ver worven kennis benut ten be hoeve van een di recte concurrent. Aan de andere kant kan een concur rentiebeding de werknemer ernstig belemmeren om op de door hem gekozen wijze in zijn levensonder houd te voorzien. In feite betekent een concurrentie beding voor de werknemer een be perking van zijn vrijheid van ar- beidskeuze. Het is hierom dat er voor de totstandkoming van een concurrentiebeding strenge eisen gelden. Een concurrentiebeding kan al leen schriftelijk worden over eengekomen. Zo is een vermel ding in de CAO, dat de werkne mer gebonden is aan een con currentiebeding, niet voldoen de om de werknemer te binden. Ook de verwijzing naar een concurrentiebeding, opgeno men in een arbeidsvoorwaar denregeling, is niet voldoende: de werknemer moet recht streeks voor het concurrentie beding hebben getekend. Voorts geldt dat een concurren tiebeding slechts met een meerderjarige werknemer kan worden aangegaan. Wanneer er bij de aanvang van het dienstverband op de vereis te schriftelijke wijze een con currentiebeding is overeenge komen, betekent dit niet auto matisch dat het beding bij het einde van de arbeidsovereen komst nog steeds geldig is. Wanneer de werknemer een wezenlijk andere functie is gaan vervullen, zal het beding op nieuw schriftelijk overeengeko men moeten worden. Criterium daarbij is of het concurrentie beding door de functiewijziging 'zwaarder is gaan drukken' op de werknemer. Dit is zeker het geval wanneer een gewoon werknemer benoemd wordt tot statutair directeur en ook wan neer de nieuwe functie is ge koppeld aan een toename van maatschappelijke verantwoor delijkheid. De noodzaak van een nieuw concurrentiebeding zal niet zo snel worden aange nomen wanneer de carrière van de werknemer een geleidelijke groei kent, en zijn functie 'evo lueert' (waarbij bij elk stadium een nieuwe functie-aanduiding hoort). In concernverband komt het nogal eens voor dat geen nieu we arbeidsovereenkomst wordt Ook is het anders wanneer sprake is van een 'overgang van onderneming' in de zin van de wet (voorbeelden hiervan: de situatie dat een zelfstandig be drijfsonderdeel of ondernemingsactivi teit wordt verkocht of wanneer een een manszaak wordt in gebracht in een B.V.) In die gevallen be houdt het concur rentiebeding zijn gelding en hoeft het niet opnieuw te wor den overeengeko men. Overigens staat het de rechter in ruime mate vrij om in te grijpen in het con currentiebeding en kan hij het beding gedeeltelijk of zelfs in zijn geheel te niet doen (met als argument dat de werknemer door het beding onbillijk wordt benadeeld). Wanneer er een te ruim beding is overeengeko men is er een grote kans dat de rechter op vordering van de werknemer een matiging zal aanbrengen (bijvoorbeeld wan neer de aangegeven tijdsduur onevenredig lang is of geen re gionale beperking is aange bracht). Indien de rechter oor deelt dat de werkgever voldoen de belang heeft bij de handha ving van het beding kan hij be palen dat de werkgever aan de werknemer een vergoeding moet betalen voor de duur dat deze de werknemer aan het be ding houdt. Voorwaarde daarbij is dat het beding de werknemer zodanig in zijn mogelijkheden beperkt dat het voor hem bijna onmogelijk is om anders dan in dienst van de werkgever zijn brood te verdienen. Vaak is het de grote vrees van de werkgever dat de werkne mer, met zijn tijdens het dienst verband opgebouwde netwerk van relaties, direct onder zijn duiven zal schieten. Partijen komen tijdens de procedure dikwijls alsnog overeen dat in plaats van het oorspronkelijke beding een zogenaamd 'relatie- beding' gaat gelden. Er wordt dan een lijst opgesteld van rela ties met wie de werknemer (en zijn nieuwe werkgever) gedu rende zekere tijd geen zaken mag doen. Wanneer de rechter blijkt dat de werkgever geen enkel ander belang heeft bij handhaving van het beding dan de werkne mer aan zich te binden, ligt schorsing of matiging in de re de. Het is niet de bedoeling dat het concurrentiebeding op deze krappe arbeidsmarkt wordt ge bruikt om personeel vast te houden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9