Bestand Midden-Oosten wankelt Greenpeace hand in hand met aartsvijand Democratisch bolwerk Israël neigt naar Bush Buitenland Blunder kan Bush Witte Huis kosten Diplomaten begrijpen niets van confrontatie Politiek Filipijnen laat president Estrada vallen Nu extra voordelig overstappen naar ISDN. 1IJDAG 3 NOVEMBER 2000 eger Fiji slaat opstand neer Het leger van Fiji heeft gisteren de controle over zijn pofdkwartier na een tegenaanval herwonnen. Eerder hadden ]den van de speciale militaire eenheid CRW de barakken aan- •vallen. De opstandelingen probeerden bevelhebber Bainima- Ima te overmeesteren. Bij de schietpartij op het terrein van de lueen Elizabeth-kazerne zijn twee soldaten gedood. Zeker tien lensen raakten gewond. De rebellen eisten met hun actie on- ferhandelingen over de leiding van het leger. Eenheden van de 1RW waren in mei betrokken bij een staatsgreep. [PO dreigt met kabinetscrisis kaïENEN De Oostenrijkse FPÖ heeft gisteren gedreigd met een abinetscrisis. Voorman Karl Schnell van de extreemrechtse itij zei dat minister van binnenlandse zaken Ernst Strasser, van coalitiepartner ÖVP, moet aftreden. Zo niet, dan stapt de uit de regering. Volgens Schnell is de bewindsman er ver- twoordelijk voor dat in de zogeheten 'spionage-affaire' alleen FPÖ wordt onderzocht. Het gaat om een onderzoek van het penbaar ministerie naar beschuldigingen dat zijn de partij ver- •ouwelijke informatie over haar tegenstanders uit de centrale ilitiecomputer zou hebben ontvreemd. Schnell betitelde het idrag van Strasser als 'erger dan dat van de Gestapo'. erste bewoners in ruimtestation irouov De eerste bewoners van het internationale ruimte- ition ISS zijn gisteren aangekomen bij hun onderkomen voor e komende vier maanden. Na de koppeling van de Russische ojoez-capsule aan hst ISS moesten de drie nog anderhalf uur rachten voordat het luik opengemaakt kon worden, en zij aan kon001^ bonden gaan. De drie, de Amerikaanse commandant Bill ^iiepherd en de Russen Joeri Gidzenko en Sergej Krikalev, wa len dinsdag opgestegen van de ruimtevaartbasis Bajkonoer. Na 5"je geslaagde koppeling barstte in het vluchtleidingscentrum in Rusland de euforie los. iJnita claimt neerschieten vliegtuig iSABQNDe Angolese rebellenbeweging Unita heeft gisteren iclaimd dat ze achter het neerstorten zit van een Antonov-26, [gelopen dinsdag. Alle 48 inzittenden kwamen daarbij om. In ;n in Lissabon gepubliceerd Unita-communiqué staat dat het iestel geladen was met uit Angola gestolen diamanten. De An- ilese strijdkrachten geloven echter niets van de claim. Volgens in legerwoordvoerder moet een technisch mankement de oor aak van het ongeluk zijn. Unita meldt ook zware bombarde- tienten door vliegtuigen van de regering in de provincie Bié. De wil nu met een offensief beklemtonen dat de onaf hankelijkheid van Angola al 25 jaar wordt gefrustreerd. ~)nderzoek naar cocaïne in Bondsdag - 3erlun Het Duitse openbaar ministerie is eèn onderzoek be- ""pnnen naar mogelijk gebruik van cocaïne in toiletten van de luitse Bondsdag, nadat de televisiezender Sat-1 had gemeld poren van de drug te hebben aangetroffen. Om het onderzoek i gevraagd door Bondsdagvoorzitter Wolfgang Thierse. „Wij Sjn geen criminelen", zei Thierse, eraan toevoegend dat het in oude Rijksdag gevestigde parlement door iedereen bezocht worden. De farmacoloog wiens laboratorium de sporen in idracht van Sat-1 heeft onderzocht, Fritz Sörgel, zegt vandaag /erigens in de krant Die Welt dat de hoeveelheid drugs die yerd aangetroffen te klein is qm te concluderen dat tevoren in le toiletten cocaïne is gebruikt. QRoken is goed voor de economie' hATiSLAVADe Tsjechische premier Milos Zeman vindt roken pnwege de accijnsopbrengsten goed voor de economie. Hij zei ïSat gisteren op een persconferentie die hij in de Slowaakse ^loofdstad Bratislava gaf na afloop van een ontmoeting met zijn khibtsgenoot Mikulas Dzurinda. Toen hij een sigaret opstak, hem gevraagd wat hij vindt van een Tsjechisch wetsvoor- tel om het roken in het openbaar aan banden te leggen. Zeman |ei de wet te zullen naleven, maar kwam later opeens op het terug. „Ik rook om de Tsjechische begroting in jvenwicht te helpen brengen. En omdat ik rook zal ik hoogst- Aaarschijnlijk eerder doodgaan dan niet-rokers. Dus hoeft de Maat mij geen pensioen uit te keren." Vlaker film over Saddam bedreigd ]os angeles De maker van een satirische documentaire over de raakse leider Saddam Hussein is gisteren met de dood be- lreigd. Zijn huis in Los Angeles werd met verf besmeurd, en 'lijn vuilnisbakken werden in brand gestoken. De Franse filmer oei Soler is flink geschrokken. Hij overweegt een lijfwacht in te éuren of onder te duiken. Het is onbekend wie er achter de be- Tkeiging zit. Zijn film 'Oom Saddam' maakt de president bela- jhelijk. Het is een compilatie van beelden die Soler vorig jaar pak uit smokkelde. De journalist wendde voor dat hij wilde fastleggen hoezeer Irak lijdt onder de VN-sancties. Tijdens zijn jerblijf kon Soler Saddam bezoeken, wat zeer bijzonder is. De llm is al op diverse festivals vertoond. amp-Boeing nam verkeerde baan faipeiHet staat volgens Taiwanese onderzoekers vast dat de -J Boeing 747 van Singapore Airlines die dinsdag neerstortte bij de Aoofdstad Taipei toch op de verkeerde baan is gestart. Eerder was dat bericht tegengesproken. Het toestel heeft op de baan, jvaar onderhoud werd gepleegd, metalen voorwerpen en en een Ihovel geraakt, en is vervolgens geëxplodeerd. Het is vooralsnog onduidelijk waarom de piloot fout is gereden. De rampbaan loopt parallel aan de baan die het vliegtuig had moeten gebrui- _Jcen. De ramp, die plaatsvond in zeer slacht weer, kostte 81 inensen het leven. Nieuwe Servische regering gevallen pELGRADODe vorige week gevormde Servische regering ligt al weer uit elkaar. De Democratische Oppositie van Servië (DOS) en de Servische Vernieuwingsbeweging (SPO) besloten de coali tie gisteren te verlaten. De twee partijen vormden een regering met de voorheen oppermachtige socialisten. Die weigerden in je stemmen met het vertrek van de omstreden chef van de Ser- wjrische geheime politie, Rade Markovic. Hij is beschuldigd van ïlhet vervolgen en vermoorden van politieke tegenstanders van jfiet bewind van Slobodan Milosevic, die vorige maand het veld limde. DOS en SPO eisten het vertrek van Markovic als voor aarde voor verdere deelname aan de regering. CHERBOURG ANP Bij de pogingen om te voorkomen dat de gezonken Italiaanse gastanker Ievoli Sun een milieuramp ver oorzaakt, hebben twee gezworen vijanden elkaar on verwacht gevonden. De milieu-organisatie Green peace heeft de Franse marine een camerarobot ter beschikking gesteld om het wrak te bekijken, en de marine heeft het aanbod in dank aanvaard. Het is voor het eerst sinds de Franse geheime dienst DGSE in 1985 het Greenpeace-schip 'Rainbow Warrior' op blies dat de Franse zeemacht en de milieu-activisten niet op voet van oorlog met elkaar verkeren. Het wrak van de Ievol.i Sun ligt 30 kilometer uit de Normandische kust. Het schip is geladen met 6.000 ton chemicaliën, waaronder 4.000 ton styreen, dat als gevaarlijk bekend staat. Vandaag zijn er door de mari ne en Greenpeace opnames gemaakt. Gisteren was dat niet mogelijk, omdat ter plaatse een zuidwester storm woedde met windkracht 10 a 11. Alleen een pa trouilleschip van de Franse kustwacht was daarom aanwezig om watermonsters te nemen. Greenpeace heeft met de robot de nodige ervaring in de omgeving. In mei en juni heeft de organisatie er nog vijf weken mee rondgewroet in de inmiddels be ruchte Trog van de Casquets: een 170 meter diepe krater in de zeebodem, waar de Britten vanaf de jaren '50 en '60 chemicaliën, bommen uit de Tweede We reldoorlog en kernafval hebben geloosd. De Ievoli Sun is daar nauwelijks drie kilometer vandaan gezon ken, maar lijkt stabiel te liggen op zijn linkerflank. Het schip lekt overigens nog steeds, maar het grootste ge vaar lijkt geweken. Een Franse overheidsinstelling voor maritiem onder zoek, Ifremer, heeft intussen de vissers uit de buurt zowel gerustgesteld als verontrust. Styreen is volgens Ifremer nauwelijks een gevaar voor de volksgezond heid. Maar daarmee besmette vis of schaaldieren stinkt dermate en heeft een zo slechte smaak, dat geen hond het eetplaat staan een mens. Dat laatste is voor de vissers zeer verontrustend. De komende pe riode met Kerst en Nieuwjaar betekent voor hen nor maal gesproken een enorme afzet voor de Franse feestmalen, die rijkelijk zijn voorzien van fruits de mer en vis. Voorlopig is visserij verboden in een straal van zes ki lometer rond het wrak, maar er bestaat onzekerheid over een mogelijke aantasting op termijn van de rijke visgronden in de wijdere omgeving. Tien jaar geleden is in dezelfde omgeving al voor enkele maanden een visverbod afgekondigd, nadat een Panamees schip er in een storm vaten had verloren met het uiterst giftige landbouwgif lindaan. Arafat weigert verklaring voor te lezen Autobom in Jeruzalem Orthodoxe joden kijken in de oude stad van Jeruzalem door een ruit die werd vernield bij de onploffing van een autobom. Het Israëlisch-Palestijnse bestand lijkt geen lang leven beschoren. In strijd met de afspraken weigerde de Pales tijnse president Arafat gisteren zijn volk via de televisie op te roepen een eind te maken aan het geweld. Hij vol stond met het uitgeven van een schriftelijke verklaring, waarin hij de Palestijnen oproept de eenheid te bewaren en 'hun volksopstand voort te zetten met vreedzame middelen'. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Palestijnse politie onder nam gisteren voor het eerst po gingen demonstranten weg te houden van confrontatiepun- ten. Dat verminderde de span ning, maar wel werden in de loop van de dag bij botsingen met het leger in de bezette ge bieden nog twee Palestijnen doodgeschoten. In de loop van de middag verslechterde de sfeer verder, toen in Jeruzalem twee Israëlische burgers om het leven kwamen bij de explosie van een autobom. De Islamiti sche Jihad verklaarde gister avond die actie te hebben uit gevoerd. Na het vallen van de avond hervatten Palestijnse schutters hun beschietingen van Israëlische nederzettingen, waaronder de Jeruzalemse wijk Gilo, en militaire posities. Ook de gewapende Tanzim- militie van Arafats eigen Fatah- beweging lijkt het bestand niet te erkennen. Fatah-leider en Tanzim-voorman Marwan Barghouti zei gisteren dat hij eerst wil zien wat de Israëli's doen: „Zolang de bezetting duurt zal er geen eind komen aan de intifada. Ik heb niets te gen onderhandelen, maar de opstand moet tegelijkertijd doorgaan." Israël heeft de Palestijnen een aantal dagen de tijd te geven om te laten zien dat ze bereid zijn werk te maken van de uit voering van het bestand. Baraks naaste adviseur, Gilad Sher, toonde zich gistéravond nog FOTO AFP CHRISTOPHE SIMON niet al te pessimistisch. Hij gaf toe dat er nog geeq eind is ge komen aan het geweld, en be treurde Arafats weigering een gezamenlijke verklaring voor te lezen. Hij zei echter ook bereid te zijn de uitvoering van de over eenkomst tijd te gunnen. „Het is geen kwestie van tovenarij", zei hij. „In elk geval is er nu ein delijk sprake van een serieuze Palestijnse inspanning." Sher vergezelde Peres tijdens diens ontmoeting met Arafat in Gaza- stad. WASHINGTON JOHN WANDERS VERVOLG VAN VOORPAGINA Het nieuws over de oude arres tatie van Bush werd wereldkun dig gemaakt door een lokaal te levisiestation in Portland (Mai ne). Een verslaggever had bij toeval iets over het incident op gevangen in de rechtszaal van de stad. Vanuit Maine, de staat waar Bush in 1976 werd aange houden, verspreidde het be richt zich in razend tempo over de rest van de VS. Het campagneteam van Al Gore, de Democratische tegen stander van Bush, ontkende el ke betrokkenheid bij het lekken van het nieuws. Vriend en vij and waren het erover eens dat Bush het verhaal over zijn ar restatie zelf naar buiten had moeten brengen, op een voor hem ongevaarlijk moment. Bij voorbeeld twee jaar geleden, kort nadat hij met een overwel digende meerderheid werd her kozen tot gouverneur van Texas. Bush, die tot zijn veertigste stevig dronk, besloot echter zijn mond te houden. Deze blunder zou de Republikeinen het Witte Huis kunnen kosten. Bush leid de gisteren nog in de peilingen, maar zijn voorsprong op Gore is minimaal. Het gevaar voor Bush is dat deze genante kwes tie de slotdagen van de cam pagne gaat domineren. Dat is meer dan vervelend voor een kandidaat die de kiezers heeft bezworen dat hij voor law and order en eerlijkheid staat. De zaak biedt vrijwel zeker nog tot maandag voedsel voor de naar hypes hongerende Amerikaanse nieuwsmedia, als mede voor de talkshows en de politieke cabaretprogramma's. En dan is er voor de Republikei nen nog het gevaar van nieuwe, pijnlijke onthullingen. Houdt Bush meer verborgen? De me dia zullen met nieuwe moed gaan spitten naar aanvullende informatie. In zijn toelichting afgelopen nacht beklemtoonde Bush dat hij het verhaal over zijn arresta tie doelbewust verborgen had gehouden, omdat hij geen slecht voorbeeld wilde geven aan jongeren in het algemeen en zijn twee dochters in het bij zonder. Zeker 17 doden door wervelwind op de Filipijnen MANILA AP De tyfoon Bebinca heeft van morgen met windsnelheden van 150 kilometer per uur een verwoestend spoor getrokken over de noordelijke Filipijnen. Zeventien mensen zijn in het natuurgeweld omgekomen. Bebinca beweegt zich nu in de richting van het zuiden van China. Vermoedelijk zal de ty foon boven de Zuid-Chinese Zee nog aan kracht winnen. Be binca volgt een week op de wervelwind Xangsane. Die ty- kostte op de Filipijnen 40 men sen het leven en in Taiwan 58. GENEVE BOB KROON CORRESPONDENT Den Haag zou zelf met de naam van oud- premier Ruud Lubbers bij de Verenigde Naties zijn gekomen als alternatief voor mi nister Jan Pronk, zonder overigens Pronk te laten vallen. Als tweede alternatief werd ook nog eens oud-minister van buitenland se zaken en voormalig eurocommissaris Hans van den Broek naar voren geschoven. Dat melden diplomaten bij de VN in Genè- ve Eigenlijk was de doorgewinterde Finse diplomaat Martti Ahtasaari de onbetwiste favoriet. Hij bedankte echter om gezond heidsredenen. Daarop werd de secretaris generaal van de VN, Kofi Annan, over spoeld met gegadigden voor de opvolging van de Japanse Sadako Ogata. Noorwegen, Frankrijk, Canada, Jordanië en Brazilië vochten om de eer, en Nederland schoof Jan Pronk naar voren. Annan zag ons land als een van de be langrijkste steunpilaren van het vluchtelin- gencommissariaat, en zo werd ons land in september de onofficiële koploper in de ra ce. In New York en Genève werd ijverig voor Pronk gelobbied door Nederlandse di plomaten. Maar die kwamen erachter dat Nederland als land weliswaar 75 procent kans maakte, maar met Pronk slechts 40 procent. Lubbers en Van den Broek kwa men toen als alternatieve kandidaten uit de bus, en Annan koos tenslotte voor Lubbers. Europese diplomaten begrijpen niets van de 'irrelevante confrontatie' tussen minis ter-president Kok en minister van buiten landse zaken Van Aartsen over de kwestie Pronk-Lubbers, om van hun Nederlandse collega's maar te zwijgen. „In plaats van het ldeingeestige gezeur over wie, hoe en wanneer, moesten ze in Den Haag blij zijn dat een Nederlander werd uitverkoren voor deze topfunctie", aldus een diplomatieke insider. „Uiteindelijk sprong Lubbers ge woon overtuigend uit Annans diplomatieke kaartenbak." MANILA ANP-Rtr-AFP De in opspraak geraakte presi dent van de Filipijnen, Joseph Estrada, komt steeds meer in het nauw te zitten. Twee in vloedrijke partijgenoten heb ben besloten hem de rug toe te keren. Eerder al liep parle mentsvoorzitter Villar is overge lopen naar de oppositie, samen met veertig congresleden. Vrijwel direct daarna zei de voorzitter van de senaat, Dri- lon, dat ook hij de partij van Es trada gaat verlaten. Eerder al waren minister van Handel Roxas en vice-president Maca- pagal-Arroyo opgestapt. Door het vertrek van de politici is de kans op een afzettingsprocedu re tegen de president een stuk groter geworden. Estrada wordt ervan verdacht de afgelopen twee jaar van de organisatoren van illegale lote rijen meer dan twintig miljoen gulden te hebben aangenomen. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL Voor iedereen met twee rechterhanden is er ISDN Doe-Het-Zelf. Inclusief handleiding en aansluitmaterialen vanaf f75,-*. U bespaart daarmee f 150,- op de gebruikelijke aansluitkosten van f 225,- en u profiteert van alle voordelen van ISDN: sneller internetten, altijd bereikbaar met twee lijnen, behoud van eigen nummer en vier telefoonnummers met aparte VoiceMail. Deze en andere aan trekkelijke ISDN-aanbiedingen vindt u tot 31-12-^2000 bij Belcompany, Dynabyte, Vobis en Primafoon. Bij verhuizing of vervanging vai en exclusief randapparatuur. uw huidige aansluiting (bij CORRESPONDENT De Amerikanen kiezen dinsdag een nieuwe president, en de hele wereld kijkt over hun schouders mee. Dat geldt speciaal voor de bevolking van Israël, een land waarvan het lot op een unieke manier verbonden is met dat van de Verenigde Staten. Vooral de jaren onder Bill Clinton hebben duidelijk gemaakt wat voor een belangrijke rol een Ameri kaanse president kan spelen in het Mid den-Oosten. Als het gaat om de verkie zing van zijn opvolger, willen Israëli's dan ook maar twee dingen weten: is hij goed voor de joden en is hij goed voor Israël? Al jaren herbergt Israël de grootste afde ling van de Democratische Partij buiten de VS. Negentig procent van de vele tienduizenden kiesgerechtigde Ameri kaanse immigranten in dit land stemde in 1996 op Bill Clinton. Het staat al vast dat ook Al Gore uitstekend zal scoren. Toch zal hij het percentage van de hui dige president niet halen. De Republi keinse kandidaat, George Bush, geniet namelijk de voorkeur van Amerikaanse Israeli's van rechtse signatuur, vooral in de kolonistengemeenschap. Ook de conservatieve Benjamin Ne tanyahu, geen Amerikaan van oorsprong maar misschien wel Israëls volgende premier, onderhoudt nauwe banden met Republikeinse afgevaardigden en senatoren in Washington. Als Bush de verkiezingsstrijd wint, kan dat al volgend jaar voor een nieuwe en nauwe relatie tussen Israël en de Republikeinse Partij zorgen. „Wat mij het meest aantrekt, is de steun van de Republikeinen voor het gebruik van militaire kracht", zegt Bush-aan- hanger Mark Zeil in een interview met het dagblad Ha'aretz. Hij meent dat Go re zich te veel zal laten leiden door emo ties, net als Clinton. „Met hem bereiken we niets, net als met Clinton", zegt hij. „Bush is iemand die er niet over zal peinzen Arafat in Gaza te bezoeken. De regering-Carter heeft de vrije wereld om zeep geholpen, en Clinton heeft die po litiek voortgezet. Clinton en Gore ge bruiken militaire macht op basis van hun gevoelens, Bush zal zijn verstand gebruiken." Volgens Zeil leven er onder liberale Isra eli's allerlei misverstanden. Men denkt daar bijvoorbeeld dat de Republikeinse kandidaat niet van harte pro-Israëlisch kan zijn, doordat zijn familie nauwe banden onderhoudt met de olie-indu strie. Niet waar, meent Zeil: „De Demo craten willen niet naar olie laten boren in de Verenigde Staten, uit bezorgdheid over het milieu. Dat heeft Amerika af hankelijk gemaakt van olie-import uit het Midden-Oosten. Bush zal streven naar een evenwicht tussen olie- en mi lieubelangen, als gevolg waarvan we niet langer afhankelijk zullen zijn van Arabi sche olie." Ook Bob Lang, tot voor kort woordvoer der van de Raad van Kolonisten in de bezette gebieden, heeft zijn stem uitge bracht op George Bush. Amerikanen in het buitenland stemmen namelijk in de vier weken voorafgaand aan de eigenlij ke verkiezingsdag. Net als Zeil gelooft Lang heilig in de militaire capaciteiten van Bush. „Zodra de nieuwe president is beëdigd, zullen Irak en Iran militaire ac tie ondernemen om te zien hoe hij rea geert", zegt hij. „Bush zal een tegenaan val uitvoeren. Gore zal niet weten wat hij moet doen. We willen graag blijven leven, en dat be tekent dat militair geweld onvermijdelijk is. In de VS zijn de joden verbonden met zwakke elementen in de samenleving, zoals de zwarten en de hispanics. Maar dat is een verkeerde strijdmethode. Al Gore steunt Israël op dezelfde manier als Shimon Peres, met zijn hoofd in de wolken. De meeste mensen rondom Clinton horen tot het kamp van Vrede Nu. Mensen met andere ideeën kregen eenvoudig geen toegang tot het Witte Huis. Maar dat gaat veranderen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7