Streep onder ruzie Kok en Van Aartsen Pillen helpen niet tegen bloosangst Kamer kwelt Van Aartsen met Kok Politie krijgt beschikking over drugsverklikker Binnenland Siemens wil geen tolpoorten maken zondag open i Gezinsvoogden eisen extra geld JDAG 3 NOVEMBER 2000 - ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Ceassociee ïguro 2000 rimpelloos verlopen' yrTERDAM Euro 2000 is wat veiligheid en openbare orde be- eft in Rotterdam vrijwel rimpelloos verlopen. Die conclusie Drdt getrokken door de Rotterdamse burgemeester Opstelten, ifoofdofficier van justitie De Wit en korpschef Lutken in een uit- ^breide evaluatie van het EK voetbal. Ze spreken van een 'suc- ïsjsvol' evenement. In de havenstad werden afgelopen zomer eif wedstrijden -inclusief de finale op 2 juli- gespeeld. Ook tij- jns de talloze evenementen om het publiek te vermaken is ien sprake geweest van grote ordeverstoringen of rellen, zo rdt vastgesteld. De 'lokale driehoek' schrijft dat succes toe de intensieve voorbereiding. Alleen de zogeheten suppor- sdorpen voldeden niet geheel aan de verwachtingen. ,,De i^aktijk leerde dat het centrum een natuurlijke aantrekkings- cht heeft op supporters." P kwaad over weigering KRO-posters haag De Socialistische Partij (SP) is ziedend over de weige- jig van Publex om affiches van de KRO in abri's te hangen. Het (veede-Kamerlid Van Bommel wil van minister Korthals (justi- en staatssecretaris Van der Ploeg (cultuur) weten of de han dwijze van het bedrijf strijdig is met artikel 1 van de Grond- £t. Dat artikel verbiedt discriminatie naar levensovertuiging, öblex weigerde de KRO-posters wegens de religieuze strek- ng. Een van de foto's toont een vrouw die Maria voorstelt met n ontblote borst. „Het gevoel dat je wilt delen", luidt het on- irschrift. Van Bommel vraagt of Publex door haar weigering de Dndwettelijke vrijheid van meningsuiting beperkt. Nederlanders vergokken miljarden Nederlanders hebben in 2000 zo'n 150 miljoen gul- kn uitgegeven aan buitenlandse loterijen. Dat bedrag vormt ï'n 6 procent van de jaarlijkse bestedingen aan binnenlandse iterijen, waaraan Nederlanders dit jaar zo'n 2,6 miljard uitga- in. Dat blijkt uit een NIPO-onderzoek in opdracht van het Col- ge van Toezicht op de kansspelen (CTK). De Duitse loterij-in- ellingen aten dit jaar, net als in 1998, driftig mee uit de Neder- idse ruif, zo blijkt uit de NIPO-cijfers. In het bijzonder de jitse Lotto, die het net iets beter doet dan de zogenoemde assenlotterien. Overigens houdt de groei (6 procent) van de ïstedingen in buitenlandse loterijen gelijke tred met de beste- igen in Nederlandse kansspelen, zo meldt het CTK. Het NIPO eldt niet hoeveel geld met de bestedeingen is terugverdiend. adelmund wil wachttijden aanpakken ify haag Staatssecretaris Adelmund (onderwijs) gaat uitzoe- hoe ze de wachttijd voor speciale scholen zo kort mogelijk (in maken. Net als de Tweede Kamer heeft ze twijfels gelaegen °*er haar plan om een maximumwachttijd van drie maanden in voeren. Ouderorganisaties vrezen dat een dergelijke termijn Hor de instellingen tot regel zal worden verheven, waardoor 'mderen in de praktijk vaak langer dan nodig op een wachtlijst tijijven staan. Adelmund en de Kamer delen deze vrees nu. I VdA-Kamerlid De Cloe suggereerde de speciale scholen twee ^eken te geven om te reageren op een verzoek om plaatsing ietn een kind. df Cardiologen te zacht tegen rokers hVrrERPAMCardiologen dringen er bij hun patiënten veel te neinig op aan dat ze moeten stoppen met roken. Ze vertellen de Htiënten ook te weinig over de gevolgen. Hartpatiënten die bij- Horbeeld na een bypass-operatie doorgaan met roken leven imiddeld vier jaar korter dan patiënten die stoppen. Dat blijkt H het promotie-onderzoek van arts-onderzoeker D. van Berkel a,ln de afdeling cardiologie van het Academisch Ziekenhuis Rot- gjdam (AZR). Het onderzoek werd uitgevoerd onder 5000 pari eten in negen Europese landen. Uit het onderzoek blijkt dat de 'e|lft van de mensen die roken en die een hartinfarct krijgen, hfch doorgaan. Tevens blijkt dat niet-rokers gemiddeld acht jaar Hder worden dan rokers. In Nederland alleen al overlijden on- ^veer 17.000 hartpatiënten per jaar aan de gevolgen van roken. landartsen niet blij met 'hygiënisten' Hrecht Mondhygiënisten doen belangrijk werk om te voorko ken dat iemand problemen aan het gebit krijgt. Je moet hen lt3et van dat werk halen, vindt de Nederlandse Maatschappij ter Hvordering van Tandheelkunde (NMT). De tandartsenorgani- .cftie is dan ook niet blij met de ontwikkeling dat mondhygiënis- na een aanvullende opleiding tot kindertandverzorgende i(lfstandig ook andere behandelingen bij kinderen kunnen Hen, zoals gaatjes vullen en kiezen sealen. Volgens de faculteit '"kndheelkunde in Nijmegen die de opleiding biedt, moet zo -iprden voorkomen dat de aandacht voor kindergebitten ver- 14pt door het tekort aan tandartsen. Wethouder Putten kan aanblijven g^TTENWethouder E. de Graaf (RPF/GPV) van Putten kan aan- infajven. Een meerderheid van de gemeenteraad gaf gisteravond vertrouwen in hem te hebben. De Graaf kwam in opspraak ebor als voorzitter van de Stichting Oktober 44 de aanwezigheid )0in oud-SS'er Albert Naumann bij de razziaherdenking op 2 ok- e9ber te verzwijgen voor college en raad. Alleen de fracties van ^meentebelang en Gereformeerd Gezind Putten wilden het irtrek van De Graaf. Zij waren boos over een uitspraak van de '^thouder in het Veluws Dagblad, waarin De Graaf zei dat hij .p raad niet had ingelicht over de komst van Naumann omdat He anders zou hebben gelekt. De andere fracties namen genoe- ei^n met een schuldbekentenis van de wethouder en zijn aftre- '°fen als voorzitter van de Stichting Oktober 44. 'H ?„eïeen verband donatiewet en donoren Hrecht De in 1998 inwerking getreden Wet op de orgaando natie (WOD) is niet aantoonbaar de oorzaak van de daling van Ht aantal donoren sinds die tijd. De afname heeft ook plaats in ~"idere landen en komt door het kleinere aantal verkeersonge- :en en minder sterfte aan een hartaanval. Dat concludeert onderzoeksinstituut Nivel na een onderzoek in opdracht j het ministerie van volksgezondheid. De verwachting dat Hior een juridische regeling het aantal donoren juist zou toene men, is evenwel niet uitgekomen. In 1999 was het aantal dono- Jn lager dan de jaren ervoor. Nederland heeft minder donoren er hoofd van de bevolking dan de meeste andere West-Euro- _£se landen. Het Nivel stelt dat de WOD nog niet volledig wordt pnut. Dat komt omdat de organisatie van de orgaandonatie op prschillende punten tekortschiet, met name in ziekenhuizen. "Nederlandse rijtjeshuizen naar Polen emda In de Poolse stad Mikolow verrijzen binnenkort 78 tjeshuizen en twee-onder-een-kapwoningen van Noord-Ne- rlandse hand. De Stichting Dagin (Dutch Agricultural Net- irk) waarin commerciële en idealistische bouwspecialisten in verenigd, tekent deze week voor een pilot-project om Pool- gezinnen van een woning naar Nederlands model te voor- len. Dagin, waarin naast Groninger aannemersbedrijven en ar- itecten ook de Hanzehogeschool van Groningen en de Leeu- rder Thorbecke Academie zijn vertegenwoordigd, probeert al Ti jaar om internationale bouwprojecten van de grond te krij- n. Woordvoerder L. Hardenberg: „Het voormalig Oostblok zit n springen om Nederlandse woningen. Ook met Hongaarse ge- P eenten voeren we overleg over eventuele bouwprojecten." 'nfHeer mensen thuis overvallen RotterdamHet aantal overvallen op woningen neemt toe. .ooral in Rotterdam is de stijging spectaculair, zo blijkt uit rij ers van de politie. In 1999 werd 42 keer iemand in zijn eigen luis overvallen. In de eerste tien maanden van dit jaar is het al 8 keer gebeurd. De politie in Rotterdam gaat dan ook uit van ruime verdubbeling dit jaar. Het gaat volgens de politie na drukkelijk om iets anders dan het fenomeen van de smoezen- Hakers die met een of ander nepverhaal kans zien een woning H innen te komen, waarna de bewoner later ontdekt te zijn be- 3r olen. „Dit gaat echt om geld halen. De deur gaat open en de ewoner krijgt meteen een pistool of mes onder zijn neus." De 'Ptolitie kan de enorme stijging niet verklaren. Ruim 300.000 mensen hebben last van rood aangelopen gezicht maastricht cpd Iedereen bloost wel eens, maar sommigen vinden een rood aangelopen gezicht zó beschamend dat ze een fobie ontwikkelen en ontmoetingen met andere mensen uit de weg gaan. Zeker 300.000 Nederlanders gaan gebukt onder deze bloosangst. Tabletten en operaties kunnen hen niet helpen. Na verloop van tijd keert het blozen meestal terug. Dat stelt S. Mulkens (30), docent psychologie, die vandaag aan de Universiteit Maastricht promo veert op een proefschrift over het ontstaan en be strijden van bloosangst. Zelf heeft de Heerlense nooit last gehad van het verschijnsel. „Ik heb be langstelling voor angststoornissen. Omdat het een onderwerp is dat veel mensen raakt en er nauwelijks wetenschappelijk onderzoek is ver richt, heb ik me er in verdiept." Blozen is het spontaan rood worden van gezicht, oren, nek en borst als reactie op een kritische blik of een vleiende opmerking. Door het verwijden van de kleine bloedvaten hoopt zich in de 'bloos regio' meer bloed op, wat een rode kleur tot ge volg heeft. Omdat de bloedvaatjes in het gelaat dichter aan de oppervlakte liggen dan elders in het lichaam, is blozen zo opzichtig. Waarom en in welke omstandigheden gaan men sen blozen? „Het komt vooral voor in situaties waarin mensen zich in het centrum van de aan dacht voelen staan. Dat kan komen door compli menten en andere vormen van positieve aan dacht, maar ook wanneer ze kritisch aangestaard of beschuldigd worden." Wanneer iemand bang is negatief beoordeeld te worden vanwege het blozen, is er volgens Mulkens sprake van een so ciale fobie. Dit komt voor bij één op de vijf men sen die bloost. Tot dusverre werd geprobeerd het verschijnsel te bestrijden met tabletten, die het verwijden van bloedvaatjes onderdrukken. „Dat lijkt eventjes een oplossing, maar het blozen keert op den duur toch terug. Hetzelfde geldt bij operatieve ingre pen waarbij zenuwen worden doorgesneden om de bloedaanvoer te verminderen. Het zijn lap middelen want ze nemen de oorzaak niet weg." Mulkens stelt in haar proefschrift dat 'bloosang- stigen' zich te veel op zichzelf richten. Ze vermij den contact met andere mensen. „Je kunt alleen van het rood aangelopen gezicht afkomen wan neer je de aandacht weer naar buiten kunt rich ten." De faculteit gezondheidswetenschappen van de Universiteit Maastricht heeft daarom een nieuwe behandeling ontwikkeld, de zogenaamde taakconcentratietraining (TCT). Door oefeningen leert de cliënt zich beter staande te houden in ge sprekken en confrontaties. Sandra Mulkens. foto cpd frits widdershoven Alles uitgepraat tijdens etentje Premier Kok en minister Van Aartsen van buitenlandse zaken hebben een streep gezet onder hun ruzie. „Het wordt tijd dat we weer gewoon verder gaan op de weg vooruit", zei de premier gisteravond voor aanvang van een debat dat hij samen met Van Aartsen moest voeren in de Tweede Kamer over de afgelopen Europese top in Biarritz. „We gaan nu goed vormgeven aan wat ons bei den voor ogen staat", aldus Kok. De crisis werd bekroond met den haag Medewerkers van de jeugdbe scherming demonstreerden gisteren in Den Haag. Minister Korthals van justitie en staats secretaris Vliegenthart (welzijn) moeten vol gens hen volgend jaar alsnog miljoenen gul dens extra vrijmaken voor de jeugdbescher ming door gezinsvoogden. Deze hulpverle ning komt steeds meer in gevaar, doordat de 'jeugdbeschermers' worstelen met een enorm hoge werkdruk. De in totaal ongeveer 1400 jeugdbeschermers in Nederland begeleiden gemiddeld 24 kinderen - en hun ouders - die in de problemen zitten. Onder meer door dat forse aantal cliënten en het hoge ziektever zuim onder collega's kan de gezinsvoogd per maand nog geen anderhalf uur tijd per cliënt uittrekken. Als Korthals de gezinsvoogden niet financieel te hulp schiet, zullen de jeugdbe schermers harde acties gaan voeren. foto anp covert coeberch den haag anp Siemens Nederland wil geen tolpoorten maken voor het re keningrijden. Het bedrijf heeft minister Netelenbos (verkeer) gemeld dat het om strategische redenen afziet van de klus. Vol gens een woordvoerder van de minister mag het Noors/Neder lands/Portugese consortium Q- Free VOF de poorten nu gaan produceren. Er waren twee kandidaten voor de productie. De Tweede-Kamerfracties van CDA en WD hebben daar grote moeite mee. Volgens WD'er Hofstra kan Q-Free nu een hogere prijs afdwingen. „Netelenbos moet er als de so demieter een paar kandidaten bij halen." CDA-Kamerlid Reitsma vraagt zich af of de tolpoorten van Q-Free goed genoeg zijn. Hij heeft 'van mensen die bij Siemens werken' gehoord dat Siemens heeft afgehaakt omdat het bedrijf niet kan garanderen dat zijn tolpoorten in 2002 feil loos zullen werken. Ook Hofstra wil hier meer van weten. Siemens wil daar niet op in gaan. Het bedrijf houdt het bij een schriftelijke verklaring dat het zich wil richten op gsm- en umts-techniek. Die wordt ge bruikt in het systeem dat het Eurovignet voor vrachtwagens gaat vervangen in Duitsland. Dat er nu maar één bedrijf voor de tolpoorten overblijft en Netelenbos dus geen keuze meer heeft, is volgens haar woordvoerder geen probleem. „Er is geen vuiltje aan de lucht." De techniek van Q-Free voldoet volgens haar aan alle eisen en zal verder worden ver fijnd. Het Noorse Q-Free ASA heeft al ervaring opgedaan met tol poorten in Noorwegen. Medicijnen niet in supermarkt den haag «anp Eenvoudige medicijnen waar voor geen recept nodig is, blij ven voorlopig alleen bij de dro gist en apotheek te koop. Mi nister Borst van volksgezond heid wilde pijnstillers en andere zelfzorgmiddelen op korte ter mijn door supermarkten laten verkopen. Maar de Tweede Ka mer floot haar gisteren terug en wil wachten op wetgeving op lange termijn. De Kamer vindt het belangrijk dat mensen ten alle tijde bij aankoop advies krijgen over de medicijnen. den haag gpd De premier erkende dat de rela tie tussen hem en zijn minister betere tijden had gekend. „Maar daar moeten we ons ge woon overheen zetten", aldus de minister-president, die zei dat er een dikke streep onder het verleden kan worden ge trokken. De vrede tussen de twee werd beklonken tijdens een dineetje eerder die avond en 'een goed gesprek'. De twee kemphanen vielen elkaar eerder deze week open lijk af in een debat over de be noeming van Ruud Lubbers tot Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen bij de VN. Beide bewindslieden wilden aanvan kelijk milieuminister Pronk voor de post benoemd krijgen, maar VN-baas Kofi Annan vond Lubbers meer geschikt. Wat volgde, waren tegenstrij dige verklaringen van Kok en Van Aartsen wie er nu precies op welk moment op de hoogte was van Annans voorkeur voor Lubbers. Van Aartsen vond dat Kok ten onrechte had doen voorkomen alsof Van Aartsen overal buiten was gehouden. een zuinige verklaring van de minister waarin hij liet door schemeren dat het vertrouwen met de premier alleen nog maar op papier bestond omdat de twee nu eenmaal in hetzelf de kabinet zitten. Het was niet de eerste keer dat de twee openlijk ruzie had den met elkaar. Eerder viel Kok Van Aartsen af om diens uit spraken over de verkiezingen in Joegoslavië. De oorzaak van de steeds oplaaiende onenigheid tussen de twee is de bemoeie nis van Kok met het buiten lands beleid. Door zijn functie als premier moet hij vaak met Van Aartsen samenwerken. Het is geen geheim dat de twee per soonlijk nogal verschillen. De beide vice-premiers Jorritsma en Borst riepen de twee op dat dit een professionele samen werking niet in de weg mag staan. Kok en Van Aartsen kunnen nu al hun energie richten op de komende Europese top in Nice, waar belangrijke besluiten moeten worden genomen over de toekomst van de Europese Unie. Net zo bijzonder wonen als u zelf bent. U vindt ons aan de A20 Rotterd Openbaar vervoer: NS- en mei am-Gouda, afslag 16. irostation Rotterdam De Woonmall is aanstaande Alexander. Geopend 10.00 18.0 13.00 uur. Zaterdag tot 17.00 uur 1 uur. Maandag vanaf Vrijdag tot 21.00 uur. 112.00 17.00 uur. van 12.00 - 17.00 uur. W o o r» i -ri a 1 1 Woonmall Alexandrium, de grootste woonbelevenis van Nederland. 1 A L E X A N D R i u m rrm Informatie: 0800 -1598 Internet: www.woonmallalexandrium.nl ROTTERDAM PRINS ALEXANDER den haag jacco van lambalgen De Tweede Kamer kan het niet laten. De gelegenheid is ook te mooi: een urenlang debat met een veelgeplaagd minister, die eerder deze week nog scherp onder vuur lag. Dus krijgt mi nister Van Aartsen (buitenland se Zeiken) tijdens de bespreking van zijn begroting steeds spel denprikken: hoe zit het eigen lijk met zijn werkrelatie met de premier? „De minister zegt dat hij daaraan werkt, maar wij heb ben daar de laatste dagen en weken helaas heel andere din gen van gezien", aldus Marijke Vos van GroenLinks. Eerder de ze week bleek immers dat het tussen premier Kok en Van Aartsen behoorlijk scheef zat. Ook GPV'er Eimert van Mid delkoop wrijft nog eens zout in de wonden. „Beide functiona rissen schuren lang elkaar heen." Om later nog even te checken wie de mensenrechten nou eigenlijk 'doet'. „Ik zie de premier dat in Turkije aan de orde stellen, maar hij kan dat toch niet zomaar even overne men?" Van Aartsen kan niet anders dan erkennen dat de premier en hij moeten investeren in hun relatie. „Dat hebben de debat ten van de afgelopen periode wel duidelijk gemaakt." Goede communicatie tussen beiden is 'ongelooflijk belangrijk'. Helaas heeft de minister door alle drukte nog geen tijd gehad dat met de premier te bespreken. Misschien moet de regering maar eens op papier zetten wat de taakverdeling tussen pre mier en minister van buiten landse zaken precies is, sugge reert PvdA'er Bert Koenders be reidwillig. Goed idee, zegt Van Aartsen. Blijkbaar vol vertrou wen in de levensduur van het kabinet: vóór de formatie van 2002 is die er. Of verwacht hij dat het anderhalf jaar duurt voordat premier en minister het over zo'n gevoelige kwestie eens worden? den haag ferdi schrooten Verkeersagenten kunnen binnen twee jaar wor den uitgerust met een apparaatje dat na enkele minuten aangeeft of een automobilist of motor rijder drugs heeft gebruikt. De drugsverklikker heeft maar een beetje speeksel nodig om acht soorten verdovende middelen, waaronder xtc, cocaïne en marihuana, te kunnen herkennen. Ook de gebruikte hoeveelheid wordt vastgesteld. Dat zegt P. ter Meulen, algemeen directeur van Tispol, de Europese koepel van verkeerspolitie- diensten. Nu worden in Nederland jaarlijks zo'n honderd personen veroordeeld die onder invloed van drugs bij een verkeersongeval betrokken wa ren. De helft van de automobilisten die bij een verkeerscontrole worden betrapt op drugs- of medicijngebruik ontloopt een veroordeling. „Controle op drugsgebruik is uiterst moeilijk, ze ker omdat gebruik van een drugsverklikker wet telijk nog niet mogelijk is", zegt Ter Meulen. Op het moment wordt in Amsterdam en Noord- Holland geëxperimenteerd met een uit Amerika overgenomen methode, waarbij agenten drugs gebruik leren afleiden uit uiterlijke signalen van een persoon. Behalve gedrag en een blik in de ogen gaat het dan om een eenvoudige hartslag meting aan de pols en het ruiken van de adem. De Duitse politie heeft een drugsverklikker die werkt op basis van zweet. Voor een exacte bepaling van het soort en de hoeveelheid drugs die zijn gebruikt, is een ge avanceerde drugsverklikker in de ogen van Ter Meulen dringend gewenst. „We krijgen steeds meer signalen van drugsgebruik in het verkeer. Vaak gaat het om het gebruik van een aantal soorten drugs door één persoon. En daarbij kan de combinatie van een joint met alcohol achter het stuur dodelijk zijn." Tispol probeert sinds deze zomer nieuwe be schikbare kennis en apparatuur in de strijd tegen de verkeersonveiligheid zo snel mogelijk te ver spreiden binnen Europa. „Succesvolle projecten moeten meteen worden uitgewisseld. Dat scheelt slachtoffers, en elders kan geld en mankracht be spaard worden omdat niet opnieuw het wiel hoeft te worden uitgevondenzegt Ter Meulen. Zo krijgt Nederland de beschikking over de Ame rikaanse methode van gedragsherkenning van drugsgebruikers, die al op grote schaal gebruikt wordt in Scandinavië, Schotland en Duitsland. „Omgekeerd gaan nieuwe kennis en kunde uit Nederland naar andere partnerlanden", aldus Ter Meulen. Hij doelt onder meer op ingenieuze videoapparatuur die de snelheid van en afstand tussen twee achter elkaar rijdende auto's kan meten. „In dat soort zaken lopen we in Neder land internationaal echt voorop." De Europese samenwerking via Tispol moet al redelijk snel leiden tot een fikse daling van het aantal verkeersslachtoffers. Ter Meulen: „De Eu ropese Raad voor de Verkeersveiligheid heeft be cijferd dat het aantal slachtoffers binnen tien jaar met een kwart tot dertig procent moet kunnen dalen door een efficiëntere inzet van personeel binnen verkeersdiensten." Nu vallen er in Euro pa jaarlijks nog 43.000 doden en anderhalf mil joen gewonden in het verkeer.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3