Campagne tegen een dode Gesprek van de Dag r H Privé-gegevens studenten TU Delft te kijk VRIJDAG 3 NOVEMBER 2000 ommeiitaar Netelenbos en de ANWB Eén eigenschap kan verkeersminister Tineke Netelen bos niet worden ontzegd en dat is lef. Of het nu om Schiphol, de spoorwegen of het rekeningrijden gaat, de PvdA-minister staat letterlijk haar mannetje. Con flicten gaat zij niet uit de weg. Waai- haar voorganger Annemarie Jorritsma haar stinkende best deed zich op alle mogelijke manieren te identificeren met Neer- lands society, houdt Tineke afstand. Na Den Besten (aanbesteding HSL) en Cerfontaine (geluidboetes voor Schiphol) in de gordijnen te heb ben gejaagd, is het nu de beurt aan ANWB-voorzitter Van Woerkom. Netelenbos is het verzet van de ANWB tegen het rekeningrijden beu. De niet-aflatende cam pagne van de autolobby onder aanvoering van De Te legraaf is voor haar reden de relatie met de ANWB te gen het licht te houden. Officieel ontkent ze natuurlijk deze 'link'. Maar tege lijk zegt ze - met een verwijzing naar het rekeningrij den - dat de rol van de ANWB als beïnvloeder van de overheid haar niet aanstaat. Nu is de ANWB een ui terst machtige club met haar 3,3 miljoen leden. Op sommige terreinen, zoals de bewegwijzering van Ne derland, neemt de ANWB een monopolistische posi tie in. Op andere terreinen, zoals hulp bij pech langs de weg, kan de automobilist nauwelijks om de we genwacht heen. In feite dreigt Netelenbos de ANWB met keiharde represailles als de autolobby het reke ningrijden niet een kans geeft. Degelijke methoden rieken enigszins, zoals de ANWB ook terecht beweert, naar chantage. Overigens han teerde Netelenbos soortgelijke methoden om de grote gemeenten over te halen proeven met het rekening rijden toe te staan. Hier hield zij de gemeenten een zak geld voor als beloning voor het meedoen. Alleen Utrecht hapte niet toe. Nu heeft de ANWB als vereniging natuurlijk recht op een eigen mening. Die mening is inmiddels wijd en zijd bekend. Wat de minister vooral steekt is de rol van de ANWB in de organisatie van het verzet. Door handig in te haken op de onderbuikgevoelens in de samenleving, is inmiddels een dusdanige negatieve sfeer rond het rekeningrijden gecreëerd, dat het pro ject al bij voorbaat tot mislukken gedoemd lijkt. En daarom grijpt Netelenbos nu maar zelf naar wat onorthodoxe middelen om de ANWB op de knieën te krijgen. Wellicht verdient haar optreden geen schoonheidsprijs, maar aan de andere kant betaalt zij de autolobby met gelijke munt terug. En dat valt, on geacht de uitkomst van de proeven met het rekening rijden, wel in haar te prijzen. Haar naam staat niet voor niets bovenaan de lijst van kandidaten voor 's land eerste vrouwelijke premier. rJLele\isie Superman-kwestie Ach, waren wij Superman... Dan draaide alles om het bereiken van de onbereikbare geliefde. Dan volgde de ene romantische bekentenis op de andere. Dan waren helden en slechteriken makkelijk uit elkaar'te houden. En dan was in elke reddeloze situatie de redding nabij. Ja, van een half uurtje Lois en Clark wordt Wil be hoorlijk melodramatisch. Er was gisteravond duidelijk een kloof tussen Lois en Clark, dat zag Wil zelfs zonder de voorgaande afleve ringen te kennen. Hadden de eeuwige tortelduifjes in een eerdere uitzending soms toegegeven aan hun hun kering? Dat is natuurlijk de nekslag bij zo'n serie. Een telefoontje van Wils zus - een trouwe kijker - geeft op heldering in de Superman-kwestie. De roekeloze Lois duikt met haar nieuwsgierige jour- nalistenneus voortdurend in zaken die haar in de pro blemen brengen, vertelt de fan. En als zij zich weer in denesten heeft gewerkt, komt Superman haar redden. Een vertrouwd scenario, dat dagelijks terugkeert. De serie nam onlangs een dramatische wending, ver volgt de bewonderaar, toen de slechteriken Lois ge bruikten om Superman te ontmaskeren. Uiteraard kwam alles op zijn pootjes terecht en de held besloot zijn ware aard bekend te maken. En passant deed hij de dame een huwelijksaanzoek. Korte tijd wentelden de geliefden zich in hun geluk. Maar de onverlaten bleven Lois, die niet van Supermans zijde week, in ge vaar brengen. Voor haar eigen bestwil maakte de held met de cape het uit. En toen zapte Wil langs. Onze donkergelokte spetter en zijn domme gansje maken moeilijke tijden door. Het is ook een gevoelige jongen, die Clark, weet de kenner te vertellen. En hij verrichtte zijn wanhoopsdaad met pijn in het hart. Want zijn liefde voor Lois is eeuwig, bezwoer hij haar. Snif. Dat wordt een knipperlichtrelatie, voorspelt Wils nuchtere familielid. Kijken dus, vanavond. En tot die tijd zwijmelen. Was er voor iedereen maar een Super man of een Supervrouw. Dan werd ook Wil in de ster ke armen van een held door het slaapkamerraam naar huis gevlogen. Dan was alle emotie uit te drukken in dat ene woord waarmee Lois deze aflevering afsloot. „Wow!" WIL BUYS enselijh Filmacteur BRAD PITT is dit jaar opnieuw de meest sexy man op aarde. Dat vindt althans het tijdschrift People. De 36-jarige Pitt is de eerste man die twee keer het meest sexy is genoemd sinds het blad in 1985 begon met het jaarlijks aanwijzen van de aantrekkelijkste mensen. Pitt veroverde de titel ook in 1995, toen hij te boek stond als de meest gewilde vrijgezel van Hollywood. In juli trouwde Pitt met Jennifer Aniston, ster in de televisieserie Friends. Voorgangers van Pitt wa ren onder andere Richard Gere, Sean Connery, Tom Cruise, Denzel Washington en George Clooney. mogelijk een vervolg in[e Duitsland. Joop van dei de producties is in ond£ handeling met een DuitL zender, maar wil pas ze^ welke dat is, als er eenf tract ligt. De productief schappij, die over de r voor Europa beschikt, i het programma mogelijk elders in Europa exploit, Voorjaar 2001 krijgt 'Ja^ wil een miljonair' een v|r in Nederland. De VARA begint op 11 november weer met de populaire televisieserie OPPASfc Hoofdpersoon Coen Flink, alias opa Buys, overleed eerder dit jaar. Zijn opvolg de serie wordt nu een emeritus-hoogleraar economie uit Groningen, gespeeldL EDMOND CLASSEN. Zijn naam is Rogier van Cleeff. Hij is aan de rechtste kaW verder nogal slordig en verstrooid. Hij is een neef van opa Bol, gespeeld doorfo achtergebleven Ben Hulsman. Van Cleeff komt toevallig langs en blijft hangek- heimelijke opluchting van opa Bol. Die voelt zich verloren na de dood van opfc Buys. Aan het begin van de nieuwe reeks afleveringen is deze net een paar df eerder overleden aan een hartstilstand. de Dienst Technische Ondersteuning (DTO). Deze denkt nog twee weken nodig te hebben om een verbeterde versie te in stalleren. De Koo maakt zich niet druk om de 'kraakbaarheid' van de site. Alleen de allerhandigsten kunnen volgens hem met veel geduld de beveiliging omzeilen. Bo vendien noemt hij de waarde van de stu- dentengegevens (wachtwoorden, adres sen en namen) niet zo groot. De Delftse Studentenvakbond VSSD is ontevreden met de reactie van de DTO. Volgens de vakbond had het tentamen- aanmeldsysteem nooit op internet mogen blijven 'draaien'. ,,Een fout kan altijd voorkomen", stelt voorzitter Nadine Wen- nersbusch. „Maar dan moet je die onmid dellijk repareren. En als dat niet lukt, haal je dat programma van het net. We zitten hier in Delft, er zijn genoeg studenten die Nieuw: de mobiele wegwerptelefoon Nog even, en dan ligt na de wegwerpcamera en de weg werpaansteker ook de mobiele wegwerptelefoon in de winkel. Dat valt te lezen in het Ameri kaanse dagblad USA Today. Een Amerikaanse speelgoedont werpster kwam op dit idee, na dat ze met pech langs de weg had gestaan en uit frustatie haar telefoon uit het raam wilde gooien. Een paar jaar en twee dozijn patent-aanvragen later, is de wegwerptelefoon klaar voor productie. Het gaat om een kar tonnen toestel met lichtgewicht elektronica dat een beltegoed Vein ongeveer vijftig gulden krijgt. Begin volgend jaar moet de telefoon in de winkel liggen. Het aanmeldsysteem van de TU Delft is zo lek als een mandje. Namen, adressen en computerwachtwoorden liggen voor het grijpen. Wie technisch onderlegd is en kwaad wil, kan bovendien willekeurig stu denten af- en aanmelden voor tentamens. Student informatica Joris van Rantwijk constateerde het vier maanden geleden. Een ochtend en een middagje sleutelen waren genoeg om het systeem te kraken. Om de universiteit van dienst te zijn, schreef hij een rapportje met zijn bevin dingen. Een welwillende reactie volgde, maar enig resultaat bleef uit. Op de site kan hij tot zijn verbazing nog steeds doen en laten wat hij wil. „Ik vind dat ergerlijk. Het is heel slordig om zo met studenten- gegevens om te gaan." Aan de fout in de beveiliging wordt in middels hard gewerkt, zegt N. de Koo van de intelligentie hebben om in te breken." De kraakactie van de student werd mede ingegeven door de TU zelf. In juni volgde Van Rantwijk een college over internetbe veiliging dat voorzag in een praktijkop dracht. Toen hij de tentamenaanmeldsite gebruikte, besloot hij er een onderzoekje aan te wijden. „Ik zag onmiddellijk dat het niet best was geregeld. De site was traag en rommelig. Als dat niet klopt, dacht ik, dan moet ik ook de beveiliging maar eens onder de loep nemen. Het heeft me al met al een dag gekost om de site te kraken." Dat het systeem nog steeds toegankelijk is, vindt hij treurig. „Neem de wacht woorden die je kunt kraken. Veel mensen gebruiken die ook elders. Er kan dus wel degelijk schade worden aangericht." Hoe voer je campagne tegen een dode tegenstander? Dat is de bizarre vraag waarvoor de Republikeinse senator John Ashcroft uit de staat Missouri zichzelf gesteld ziet. De christelijk-conser- vatieve Ashcroft hoopt op 7 november voor een periode van zes jaar te worden herkozen in de Amerikaanse Senaat. Het lijkt er echter op dat de inwoners van Missouri de voorkeur geven aan zijn Democratische uitdager Mei Carnahan. Dat deze onlangs ter aarde werd besteld, doet daaraan niets af. De 'blijvertje van Schiphol Op de parkeerterreinen vijofi Schiphol blijven jaarlijks vijftig auto's achter. Mees sv( zijn het wrakken. De eigei f v\ dumpt op weg naar een v bestemming zijn auto dai en verzekerd. Soms blijft er e )rc een fonkelnieuwe auto st; Die blijkt meestal te zijn g rsd len. Deze wagens gaan vi; Koninklijke Marechaussei acl rug naar de eigenaar. De medewerkers van Pari beheer hebben de 'blijver meestal snel in de gaten, ze blijven staan als een ge van het terrein leeg is. Vet ye< zijn ze bedekt door vuil ei want de auto's moeten vo de juridische voorschrifte halfjaar onberoerd blijven die tijd wordt een adverte ig. gezet. Een enkele maal du eigenaar alsnog op. Schiphol is niet blij met dion ontwikkeling. Behalve dat achterblijvers een plek vaftp den, derft Parkeerbeheer f keergelden. De luchthave draait daarnaast voor de kosten op. Vrijheid hoogs goed Nederlan ibl Mei Carnahan in zijn lesvliegtuigje. De gouverneur kwam onlangs om bij een vliegtuigongeluk. Inzet: Jean Carnahan belooft, omringd door haar familie, dat zij het vuur van haar man brandend zal houden. fotos ap kelley mcCall en orun wagner Ruim twee weken geleden wa ren Ashcroft en Carnahan nog verwikkeld in een van de bitter ste campagnes van dit verkie zingsjaar. De twee bestookten elkaar dag in dag uit met pek en kokende olie. Carnahan por tretteerde Ashcroft als een into lerante ayatollah, die volledig in de zak zit van de farmaceuti sche industrie. Ashcroft affi cheerde Carnahan als een fana tieke socialist, die knoeide met de financiering van zijn cam pagnes. De oorlog tussen beide kandidaten kwam op 16 okto ber met een klap tot stilstand. Carnahan stortte die dag samen met zijn zoon en een medewer ker nabij St. Louis neer in een tweemotorig vliegtuigje. Tot zijn plotselinge dood was Carnahan gouverneur van Mis souri. In die positie was de De mocraat uitgegroeid tot een van de populairste en invloedrijkste politici in het middenwesten van de VS. In de race om de se naatszetel van Missouri lag hij niet meer dan een neuslengte achter op Ashcroft. Het fatale vliegtuigongeluk van 16 oktober veranderde alles. De Democraten reageerden ter neergeslagen op het nieuws over Camahans dood. Alle hoop op het heroveren van een Democratische meerderheid in de Senaat leek verloren. Ash croft zou op 7 november ge ruisloos naar de overwinning zeilen, dachten ze. De mede werkers van Al Gore vreesden intussen dat de dood van de populaire gouverneur tot brede apathie zou leiden onder De mocratische kiezers in Missou ri. Dat zou Bush de zege kun nen bezorgen in deze cruciale staat. Maar met nog een week te gaan in de campagne heeft Carna han een duidelijke voorsprong genomen in de peilingen. De Republikeinen vragen zich ver twijfeld af hoe te reageren op die verrassende ontwikkeling. Over de doden niets dan goeds, nietwaar? Ashcroft voert nu campagne tegen een fantoom en hij balanceert daarbij op een dunne draad: zelfs milde kritiek op Carnahan zal door talloze kiezers worden opgevat als een bewijs van harteloosheid. Deze week kregen de inwoners van Missouri de verzekering van Carnahans weduwe Jean dat zij 'het vuur brandend zal houden'. Als Mei Carnahan dinsdag wordt gekozen tot se nator, zal zijn weduwe zijn plaats innemen in de Senaat. „Ik zeg u toe dat ik onze geza menlijke dromen mee zal ne men naar Washington", aldus Jean Carnahan. Nog voor die toezegging ver schenen in Missouri de eerste bumperstickers met het op schrift 'Ik sta nog steeds achter Mei'. En: 'Laat het vuur niet uit gaan'. 'Dead Man Running' (Dode man voert campagne) berichten de Amerikaanse kranten, in een variatie op het macabere 'Dead Man Walking', de woorden waarmee gevan genbewaarders aankondigen dat een ter dood veroordeelde gedetineerde naar zijn cel wan delt. Ofschoon de situatie in Missou ri om verschillende redenen ta melijk uniek is, zou het zeker niet voor het eerst zijn in de Amerikaanse geschiedenis dat een echtgenote van een overle den politicus diens functie overneemt. Zeven van de 26 vrouwelijke senatoren die de VS voortbrachten, maakten hun entree in de Senaat als plaats vervanger van hun overleden echtgenoot. In het Huis van Af gevaardigden gold dit voor 37 vrouwen, op een totaal van 165 vrouwelijke leden. Tot halver wege de twintigste eeuw was dit hoegenaamd de enige manier voor vrouwen om het mannen- bolwerk op Capitol Hill binnen te komen. Weduwen die de nalatenschap van hun echtgenoot levend wil len houden, doen het als ver kiezingskandidaat in de VS over het algemeen veel beter dan vrouwen die uit eigen naam campagne voeren. Hun kans op de verkiezingszege is liefst zes keer zo groot. De grote kracht van de 'wedu we-kandidaat' ligt besloten in de begrijpelijke sympathie die hun kandidatuur oproept bij talrijke kiezers. Ook speelt mee dat veel kiezers als vanzelfspre kend aannemen dat ze met een stem op de weduwe van een populair politicus, diens ideeën en grondbeginselen maximaal overeind helpen houden. Het huidige Congres (Senaat en Huis van Afgevaardigden) telt drie vrouwelijke leden die de zetel innamen van hun overle den echtgenoot: de Republi keinse afgevaardigde Mary Bo no uit California (weduwe van de verongelukte popzanger en politicus Sonny Bono), haar partijgenoot Jo Ann Emerson uit Missouri, alsmede de De mocratische afgevaardigde Lois Capps uit California. JOHN WANDERS Vrijheid is het hoogste got voor de Nederlander. In e onderzoek naar zingeving Nederlander krijgt vrijheit een 4,6 op een schaal van de hoogste score. Het cij%j stukken hoger dan God (2 meditatie (2,6) en gebed die traditioneel altijd hoo^( scoorden. Dit blijkt uit een onderzoej,0l door het wetenschappelijl 1(j derzoeksbureau Sign of tlijjv me van cultuursocioloog Rohde en het Algemeen D blad. Het onderzoek is gelf den onder 725 Nederlandj Rohde noemt de onderzon sultaten opmerkelijk, metr® omdat vrijheid een stuk hik-Q scoort dan God, gebed enf ditatie die vanouds wordeUj, zien als zingevende ondenm pen dan wel activiteiten. L, „Dat vrijheid zo hoog scotl j- zegt iets over de hoge matL waarin onze samenleving Lj dividualiseerd is. Zelf in vate het leven leiden en ervareiif, dé, hoogst zingevende actjU van de Nederlanders", intM n^eetT,Rph(le de keuze \tV( Nederlanders. Op een tweede plaats staa^_ partner als zingevende kra met een 4,4 net iets mindi^ waardeerd dan vrijheid. de eerste en tweede plaatset naast elkaar bekijken, danlV( nen we daar wellicht uit elf cluderen hoe belangrijk i% dendaags Nederland het iijf, geliefden op gepaste wijzef kaar vrijlaten. Maar het ziiu vende karakter van wisseldf seksuele contacten schat <kp Nederlander erg laag in. Op een derde plaats staanf heleboel zingevende activj* ten, zoals het gezin, een gif gesprek met een vriend(inf vrienden, hulpvaardig zijnL anderen in de omgeving eT0 zond leven. Allemaal scoofn ze een 4,2. Seks staat op eta, vierde plaats. Dat scoort akr zienlijk hoger dan U lust/sensualiteit, respectief 4,1 en 3,1. t, Opvallend is dat ook de z% vende kracht van winkeleifcn het onderzoek hoger scooL, meditatie en gebed. De ziij vingsscore van God is lageri geld, respectievelijk 2,9 enr De gemiddelde Nederland^ het voor zichzelf wel eens f de uitspraak 'er is meer tuL hemel en aarde dan de m£c kan waarnemen'. Die stellig scoorde een 4,2 op een puf schaal van 5. Maar als de wordt gesteld of men per; lijk streeft naar iets hogersL daalt de score naar 3,4. je niet (altijd) aan. 's Nachts je bed uit - dat valt ook wel mee. Nee, wat het ergste is, ligt op een heel ander vlak. Vroeg of laat word je geconfron teerd meteen patiënt die 'uitzichtloos lijdt'. En dus hulp wil bij zelfdoding. Is het een terminale kankerpatiënt die alleen al vanwege de pijn door de hel gaat, dan zal 't je in sommige gevallen mis schien niet tegen de haren instrijken om zo ie mand te helpen. Maar bij zo'n geval als Brongers- ma? Iemand bij wie de levenswil volledig is uitge blust, maar die verder niet lijdt of ziek is? Mij dunkt: wat een dilemma als je in zo'n geval ge vraagd wordt om te helpen. Plus dan de reusach tige sores dat je je daarna ook nog eens een keer voor de rechtbank moet verantwoorden. Ik vind dat wij onze huisartsen niet mogen aan doen dat ze voor zulke dilemma's gesteld worden. Om hen te vrijwaren van dit soort ellendige be slissingen vind ik dat de pil waar professor Huib Drion voor heeft gepleit zo spoedig mogelijk ter beschikking moet komen. Drion wilde die pil om dat hij vindt dat heel oude mensen de mogelijk heid moeten hebben er zelf fier een punt achter te zetten als ze zien aankomen dat ze, volledig af hankelijk van de zorg van anderen, in kommer volle omstandigheden naar hun levenseinde toe zullen dobberen. Akkoord, ook mee eens, maar mij lijkt dat die pil in de eerste plaats ter beschik king moet komen om de huisartsen te ontlasten. Mij lijkt het een afsch u welijke ervaring om zo in het nieuws te komen als de Haarlemse huisarts van Brongersma. Dit mag een arts gewoon niet aangedaan worden. Zo'n hele rechtszaak, en al die publiciteit en al 't geouwehoer eromheen. We moeten blij zien dat er nog steeds mensen gevon den worden die zo'n ellendig beroep als huisarts blijmoedig willen uitoefenen. Laten we alsjeblieft zuinig op ze zijn. Ja, maar zo'n pil, roepen ze dan bij het CDA, daar kan misbruik van gemaakt worden. Zal wel mee vallen. En dan: zo'n pil is altijd nog beter dan messteken of een pistoolschot. Ja, maar, als zo'n pil ter beschikking komt, gaan de oudjes 'm mas saal innemen. Nou, so what? Is meteen 't pro bleem van de vergrijzing opgelost. Voor die pil is een markt. Dus die pil komt er, le gaal dan wel illegaal. Ik heb 'm liever legaal, want dan wordt die pil niet zo duur. Zoals Karei van het Reve al zei: ik wil die pil van Drion graag hebben, mits hij niet duurder is dan een tientje. De pil van Drion Mijn vader wilde niets liever dan dat ik huisarts zou worden. Hij drong er voortdurend op aan. Eventueel mocht ik ook burgemeester worden, maar in feite vond hij dat toch een zwaktebod. Nee, huisarts - in dienst van de snotverkou den, grieperige mensheid, dat leek hem het allermooiste. Reuze spijtig voor hem was dat ik er hele maal niets in zag. Alleen al 'tfeit dat je dan zo'n witte jas aanmoest, was voor mij een onoverkomelijk bezwaar. En 't ergste leek mij dat je 's nachts uit je bed gebeld kon worden. Ach, m'n arme vader. Een goede vriend van mij wilde opeens wel huisarts worden. Mijn vader drukte die jongen aan zijn borst en groef spontaan op de begraafplaats waar hij werkte illegaal een schedel voor hem op. En ik hoorde maar: Pleun wil wel dokter worden, waar om jij nou niet, Pleun wel, jij niet en dan keek hij me aan alsof ik hem bij de politie had aangegeven vanwege die schedel. Wat ik toen echter al vaag vermoedde, is te genwoordig constant in m'n gedachten. Je zult maar huisarts zijn! Die witte jas, ach, die hoef

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2