£rook wil rust in schaatsland Het gouden leven van Jeroen Dubbeldam Sport Jan Bos kan weer zichzelf zijn bAC 3 NOVEMBER 2000 'KNSB moet continuïteit in topschaatsen waarborgen [rook (56) stamt uit de waarin de schaatsers erhandelden over een gvergoeding van een ar gulden. Als coach debuteerde hij op nationaal niveau toen in 1976 met de aan de ging. Sindsdien heeft j geen Europees- of reldkampioenschap ist. Van '80 tot '88 was >k coach van de West- bondsselectie, ma nog eens zes jaar coach van de i annenkernploeg en ieuw twee jaar van de ïwenkernploeg. Sinds staat de inwoner van Loosdrecht als sportcoördinator van e KNSB boven alle partijen. jr GIJS VAN OOSTEN „Het probleem in de schaatsontwikkelingslanden is ook ons probleem", vindt Ab Krook. t een knikje bevestigt Ab Krook dat geldverstrek- br Dirk Scheringa het laatste zetje heeft gegeven e vercommercialisering van de schaatssport, i voor alle duidelijkheid, volgens hem komt s één man alle eer toe. Dat is Rintje Ritsma. „De s vijfjaar geleden door Rintje ingezet. Alleen hij het zijn uitstraling en persoonlijkheid het proces rten en laten slagen." a verliet in 1995 de kernploeg en begon op eigen een schaatsploeg. Hij vond een manager (Pa- (Vouters), een sponsor (Sanex), een coach (Wopke en bond zelfbewust de ijzers onder. Zijn pio- Krerk groeide uit tot een sportief en commercieel jsverhaal. Ritsma dient als voorbeeld voor schaat- marketingstudenten. '|>irk Scheringa, begin dit jaar, alsmieuwe partij op Irkt was het hek van de dam. Met veel lawaai en ne boden de verhitte partijen - in het bijzonder '|n SpaarSelect, maar ookTVM - tegen elkaar op. t alles om in de gunst van een selecte groepje haatsers te komen. it bondsbureau in Amersfoort wist men toen ge- De ontwikkeling ging sneller dan verwacht, de I besloot 'hier niet langer aan mee te doen'. De jtsbond trok zich terug uit het schootsveld van hairs als Scheringa (DSB) en Van Dijk (SpaarSe- De KNSB ziet nu voor zichzelf vooral een regule- 'j en stabiliserende rol weggelegd, benario voor een nieuwe orde in het schaatsen lag I tijdje op dé plank. Maar Krook had er rekening 'behouden dat het pas na de Winterspelen van aan de orde zou komen. „Scheringa heeft een II mensen nieuwe mogelijkheden laten zien. De s door zijn bemoeienis, deels gevoed door zijn enthousiasme en liefde voor de sport, aardig opgedre ven. De KNSB kon en wilde daarin niet meegaan." Voorwaarde Het gevolg was dat de bond twee min of meer uitgekle de kernploegen overhield. Ids Postma ging in op het aanbod van DSB en Mark Tuitert stapte met Annama- rie Thomas over naar SpaarSelect. De bond heeft twee toptrainers - Gerard Kemkers en Ingrid Paul - voor een beperkt groepje toppers, van wie Renate Groenewold, Andrea Nuyt, Sicco Janmaat en Jeroen Straathof de meest bekende zijn. „Voor ons geldt als absolute voor waarde dat er, ook met het oog op de Olympische Spe len in 2002, rust in schaatsland heerst", stelt Krook. De KNSB behoudt de verantwoordelijkheid voor be paalde taken. Krook noemt de opleiding van talenten tot topsporters en het vangnet voor schaatsers die tus sen wal en schip vallen als voorbeelden. „We zullen die faciliteiten blijven bieden en klaar staan als het fout dreigt te gaan. Neem Jan Bos. In de loze periode tussen zijn overgang van SpaarSelect naar DSB trainde hij af gelopen zomer met de ploeg van Gerard Kemkers." Krook is een overtuigd aanhanger van het harmonie model, al past hij ervoor niet te verzanden in dergelijke zachte bewoordingen. Want volstrekte harmonie, be seft hij, is in topsport onmogelijk. „Wij zijn geen EO- organisatie. Er zal altijd strijd worden geleverd, sportief en minder sportief." Hij vat de huidige tweeslachtige toestand in het Nederlandse schaatsen kernachtig sa men. „De doelstellingen zijn hetzelfde, de belangen zijn echter tegenstrijdig." Wapenstilstand De KNSB heeft een belangrijke rol als organisator, initi- DEN HAAG GPD Jan Bos is door zijn voormalige teamgenoten bij SpaarSelect uitgemaakt voor geldwolf, leu genaar en verrader. Maar er waren meer redenen dan al leen geld die de 25-jarige sprinter bewogen de overstap naar de nieuwe schaatsploeg DSB te maken. Bos kan, weg van de altijd dwingend aanwe zige coach Peter Mueller, bij zijn oude juniorentrainer Leen Pfrommer weer zichzelf zijn. 'Dream Team SpaarSelect' is een fenomeen waarin je moet geloven en geen vragen bij moet stellen. De voertaal is, hoe kan het ook anders met Mueller als coach, Engels. De ploeg is cool in al zijn facetten, de teamleden zijn dudes en sa men roepen ze 'we'll kick ass'. En als er een schaatskampi oenschap is, dan doen ze niet alleen hun best, nee, dan schreeuwen ze van de daken dat het ook nog showtime is. Jan Bos is een nuchtere jon gen van de Veluwe. Hij liet zijn haar groeien, zocht een oor belletje uit en ging bijna drie jaar lang mee in het zelfbe wuste gedrag van Mueller en de anderen. Maar stilaan kwam Bos tot de conclusie dat hij er niet echt harder door ging schaatsen. Het ging berg afwaarts met zijn resultaten. Zie maar: in 1998 werd Bos eerste op het WK sprint, in 1999 tweede en begin dit jaar tierde. Het vertrek van Bos bij SpaarSelect heeft de gemoede ren in de voorheen zo gebor gen schaatsfamilie behoorlijk beziggehouden. De inwoner van Harderwijk mocht na we ken van moddergooien en een rechtszaak SpaarSelect uitein delijk verlaten, maar moest eerst nog wel een afkoopsom van 325.000 gulden betalen. „De mensen die zeggen dat ik alleen voor het geld ben weggegaan, weten niet hoe het zit. Ze mogen zeggen wat ze willen. Ik heb een rein geweten en daarom raken die verwijten niet", zegt Bos, een beetje moe van de affaire. „Deze transfer heeft me tot nu toe alleen maar geld gekost. Dat bedrag heb ik in zijn geheel overge maakt, ja." Bos overwoog vorig jaar om sportieve redenen al eerder een vertrek bij SpaarSelect, maar de druppel was dat hij niet werd gekend in belangrij ke beslissingen. Via een om weg kreeg hij te horen dat Mueller en ploeggenoot Wen- nemars met DSB in onderhan deling waren over een overna me van het team. Een paar da gen later werd Bos op een feestje terloops medegedeeld dat de deal van de baan was. Kortom: er werd voor hem be slist en dat zat Bos niet lekker. Bos forceerde daarop een vertrek. Hij heeft er geen mo ment spijt van gehad. „Het voelt alsof ik opnieuw ben be gonnen, heel fris allemaal", al dus Bos, die in Marianne Tim mer en Ids Postma eveneens nuchtere ploeggenoten heeft. „Dit had ik nodig, want de scherpte was er niet meer bij mij. Van Leen krijg ik nu speci fieke sprinttrainingen. Ik wil deze winter gewoon weer goe de 500 en 1000 meters rijden." De kracht van Mueller ligt voor een groot deel op het mentale vlak, beaamt ook Bos: „Peter is een bluffer. Hij heeft de gave je heel erg sterk in je zelf te laten geloven, maar op een gegeven moment werkte dat bij mij niet meer. Peter houdt ook heel sterk vast aan zijn trainingsprogramma, ter wijl ik heel duidelijk behoefte had aan specifieke training en individuele begeleiding. Een van mijn wensen was om ook op explosiviteit op de atletiek baan te trainen. Voor Peter was zoiets onbespreekbaar, Leen maakte er meteen werk van. Dat geeft ook vertrou wen." De Nederlandse schaatsteams FOTO GPD ROLAND DE BRUIN ator en coördinator. De bond kan niet concurreren in de salarissfeer, maar wel op andere fronten, is de over tuiging van Krook. „Wij bieden een lange-termijnvisie, een uitgebalanceerd en hoogwaardig programma, ook op wetenschappelijk gebied. Vooral het laatste aspect is nog lang niet volledig ontwikkeld." Krook doelt op ontwikkelingen als de klapschaats en aërodynamica (strips), maar vooral op de wetenschap pelijke onderzoeken naar de voordelen van het langdu rige verblijf in lage-drukcabines. Op dat gebied is, een beetje onttrokken aan de publieke aandacht, een wed loop aan de gang met de Noren en de Duitsers. „Het is een primaire taak van de KNSB de continuïteit van het topschaatsen in Nederland te waarborgen." Een ander thema is de mondialisering van de schaats sport. Slechts in een handvol landen wordt de sport op een hoog niveau bedreven. De rest doet op een leuke manier zijn best. Krook: „Het voordeel van de com merciële teams is dat er meer strijd is. Aan de andere kant moeten Rusland en de Scandinavische landen de zaak weer op de rails krijgen. De concurrentie van Jo- hann Olav Koss was erg goed voor het schaatsen. Want nu hij er niet meer is, winnen al zes jaar de Nederlan ders - Ritsma, Postma en Romme - alle allroundtitels. Dat moet niet eeuwig zo doorgaan." Krook heeft tijdens het gesprek bij herhaling gezegd dat 'schaatsen een wereldsport is in Nederland'. Een niet zo moeilijke maar wel relativerende vaststelling. „Het probleem in de schaatsontwikkelingslanden is ook ons probleem. Want we kunnen samen wel vast stellen dat het schaatsen zo volwassen en professio neel is geworden, maar als ik even over de grenzen kijk, dan weet ik dat er nog veel moet gebeuren." ■WHAaiüBflBiwa Trainer:Gerard Kemkers Renate Groenewold Andrea Nuyt Carl Verheijen Frouke Oonk Jochem Uytdehaage Sicco Janmaat Emiel de Jager Jeroen Hairwassers Trainer: Ingrid Paul Barbara de Loor Brigt Rykkje Carien Kleibeuker Jelmer Beulenkamp Jeroen Straathot Marieke Wijsman Bjarne Rykkje Irene Visser Yvonne Leever Trainer: Peter Mueller Gianni Romme Annamarie Thomas Bas Brusche Erben Wennemars Helen van Goozen Jakko Jan Leeuwangh uiani Mark Tuitert Tonny de Jong Sergej Tsybenko (Kazachstan) Sergej Klevchenya (Rusland) GPD-graphics/R.S. Trainers: Geert Kuiper en Sean Ireland Rintje Ritsma *-■ Bob de Jong Gerard van Velde I- Martin Hersman ki Andrea Nuyt Ralf van der Rijst Ritsma Casey FitzRandolph (V.S.) Jeremy Wotherspoon (Can) Mike Ireland (Can) KC Boutiette (V.S.) Trainer: Leen Pfrommer Ids Postma Jan Bos Marianne Timmer Barbara Dennis van der Gun de Loor |rjk Bouwman p-sj) Johan Röjler (Zweden) Oystein Grödum (Noorwegen) Trainer: Christine Aaftink Arnout Coenen Sandra't Hart Trainers: Hans Veld- j kamp en Rutger Tijssen Bart Veldkamp (B) André Vreugdenhil (B) Marnix ten Kortenaar Aleksandr Kibalko (Rus) Vadim Sajutin (Rus) Steven Elm (Can) JkJ-iÈ&L* Bart Veldkamp Schaatskalender 2000-2001 4 november IJssel Cup, Deventer 4-5 november Utrecht City Bokaal 10-12 november NK afstanden, Den Haag 18-19 november World Cup, Berlijn (1500, 3000, 5000) 25-26 november World Cup, Heerenveen (1500, 5000,10.000) 9-10 december World Cup, Seoel (500,1000) 16-17 december World Cup, Nagano (500,1000) 28-30 december NK allround en sprint, Heerenveen 12-14 januari EK allround, Baselga di Piné 20-21 januari WK sprint, Inzeil 27-28 januari World Cup, Helsinki (500,1000) 2-4 februari World Cup, Heerenveen (500,1000,1500, 3000, 5000, 10.000) 10-11 februari WK allround, Boedapest 17-18 februari World Cup, Hamar (1500, 3000, 5000) 23-25 februari WK junioren, Groningen 2-4 maart World Cup, Calgary (500, 1000,1500, 3000, 5000,10.000) 9-11 maart WK afstanden, Salt Lake City de Lemselosestraat ligt zijn domein: d Egano. Vernoemd naar het brein op enen, dat - eenmaal gezadeld door isink - olympisch goud won met het Op een steenworp afstand van de ilek van Dubbeldam werd Lansink ren. Aan dezelfde Lemselosestraat sink naar school. Toeval? Mis- maar misschien ook niet. De grond erselo zal wel vruchtbaar zijn. nsdag-namiddag is de hemel grijs en spellend. Toch graast Egano nog ermoedend in de groene wei. Genie een welverdiende oude dag. Nau- opkijkend van voorbijrazende ge seerde pk's. Binnen staan de troeven Tussen al het (nog) onbekende ta- ok De Sjiem, de super-schimmel ee Dubbeldam in Sydney geschiede- reef. Hij kijkt even op van het be- maar meer ook niet. verwacht dat De Sjiem in vergelij- et andere paarden een extra grote eft verdiend, komt bedrogen uit. om ook", zegt Dubbeldam even la- andere paarden doen er net zoveel sommigen misschien nog wel omdat ze minder aanleg hebben." em moest het doen met een extra En nu mag hij het'een paar weken aan doen", vertelt Dubbeldam. Een eken zonder wedstrijden dus. Even xers en steilsprongen. „Ik rijd hem een beetje los, ga met hem het bos dt-ie mooi." sley Park, 'onder de rook' van Syd- eeg het leven van Jeroen Dubbeldam taal andere wending. Omdat het zo'n waarop alles klopte, bij ruiter en bert Voorn, die in Australië uitgroei zijn maatje, werd bijkans gek van Wij zaten in één huis, dus wij trok- zelf naar elkaar toe. Jan (Tops, red) ens anders en Jos (Lansink, red) pas later. Vaak wordt van Albert ge- hij niet team-gezind is, maar hij enorm zijn best gedaan." lijken ze in alles tegenpolen, de intro- Dubbeldam en de extroverte Voorn, chien klikte het juist daarom wel zo ssen ons. Elke dag zei ik een paar egen hem: 'Albert, zondag gaat het ren, let maar op'. Toen alles achter was, zei hij dat hij er stapelgek van geworden, maar dat viel volgens mij (vel mee. Het was een beetje jennen hij." f voor Voorn, goud voor Dubbeldam; Olympisch goud heeft hem niet veranderd, hooguit rijper gemaakt. Jeroen Dubbeldam (27), onverstoorbaar en altijd zichzelf, kwam echter wel in een andere wereld terecht. Eentje van goud. door ENGELBERT HEIDEMAN de hippische wereld stond op zijn kop. En die van Dubbeldam nog veel meer. Hier had hij op gewacht, dit was zijn 'goal'. Want dat De Sjiem kon springen, wist ie dereen. Er was echter één probleem: de schimmel had nog geen Grote Prijs gewon nen. „Wel was hij er altijd dichtbij", zegt Dubbeldam. 'Maar het werd op een gege ven moment wel een beetje frustrerend, maar zoiets kun je nu eenmaal moeilijk af dwingen." In Sydney viel alles ineens op z'n plek. In de barrage gedroeg hij zich als een koele kikker. „Komt omdat ik wist dat ik zeker was van een medaille, dat was een hele ge ruststelling. Ik had eigenlijk weinig te ver liezen. Ook ik ben wel eens nerveus, maar ik zal er nooit door bevriezen." Wat in Nederland volgde, was onbe schrijfelijk. Jeroen Dubbeldam werd ge leefd, elke dag, elk uur. „Ik heb de draad nog steeds niet opgepakt", zegt hij. „Van daag is mijn eerste echte dag hier op stal, voor 't eerst heb ik weer wat gereden." Wel reed hij inmiddels twee concoursen in Duitsland, in Bremen en Düsseldorf. In de Bremer Stadthalle werd hij groots ontvan gen. Maar al snel bleek dat de olympisch kampioen ook maar een mens is van vlees en bloed. In vrije vlucht viel hij van zijn paard. Hij kan erom lachen, nu. „Normaal kraait er geen haan naar, maai' nu ben je olym pisch kampioen en heeft iedereen het er over. Het paste gewoon effe niet. En ik ver zeker je dat ik in de toekomst nog wel vaker van mijn paard zal vallen." Een week later, in Düsseldorf, hield Chanel hem wel in het zadel en won hij er de Grote Prijs. Hij rende van camera naar camera, van mi crofoon naar microfoon. „Goed voor mij, maar vooral goed voor de sport', vindt hij. Zo zat hij met Voorn aan tafel bij Barend en Van Dorp. „Ik denk dat we er goed vanaf zijn gekomen, dat kan niet iedereen zeg gen. Maar ik had meteen het gevoel dat ze het goed met ons voor hadden." Hij bracht de paardensport in de picture. Het werd ook een keer tijd, vindt hij. „Vooral de televisie zou er veel meer aan moeten doen. Met rubrieken als de wereld bekerwedstrijden, met achttien combina ties, heb je hele mooie sport." Mooier in ieder geval dan al dat voetbal op tv, vindt hij. „Vroeger zorgde ik er altijd voor dat ik zondagavond om zeven uur thuis was, voor Studio Sport. Nu echter niet meer, ik zet de tv niet eens meer aan. Ik vind het voetbal in Nederland niet meer om aan te zien. Hetzelfde geldt voor For mule I. De start vind ik leuk, die wil ik zien, net als de finish. Maar die twee uur er tus senin, daar ga ik echt niet naar kijken." Zijn leven zal nooit meer hetzelfde zijn. „Zeker de afgelopen weken was het super- druk. Toch denk ik niet dat ik verander, ik hoop het in ieder geval niet. Ik ben zover gekomen door gewoon te doen en keihard te werken. Ik ga dus maar op dezelfde voet verder." Hij heeft ook geen andere keus, zegt hij. „Dat is ook het mooie van onze sport: als je even wat minder doet, gaat het gewoon niet meer. Dan loop je vanzelf te gen een muur aan." En er is nog genoeg te winnen voor hem. Ook financieel. „Toch zal ik niet giganti sche startgelden gaan vragen. Als ik wat krijg, is het prima. Het gaat mij nog altijd om de sport." Wel loopt zijn contract met sponsor Inter Access aan het einde van dit jaar af. En dus kwam het olympisch goud op een ideaal moment. „Er hebben zich al wat gegadig den gemeld. Het blijft natuurlijk mijn werk, dus er moet wel geld in het laatje komen. De druk wordt misschien wat groter, maar het geeft mij alleen maar een fijn gevoel. Ik ben er alleen maar zelfverzekerder door ge worden." Jeroen Dubbeldam kan de hele wereld aan. „En vergeet De Sjiem niet, want ook hij is nu een groot idool geworden." De schimmel - inmiddels vele miljoenen waard - kijkt op, alsof hij weet dat er over hem gesproken wordt. Hij vindt het best zo. Misschien zal ook de ruin Sydney 2000 wel nooit vergeten. Niet omdat het om olympisch goud ging, wel omdat hij voor 't eerst een ereronde reed. En een extra wor tel kreeg als dank.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25