'Noordwijk krijgt dubieuze naam bij theaterartiesten' ucas had van varen niet veel kaas gegeten 'Van mijn muziek blijven ze af Cultuur Kunst fulduz gaat voor feest: Ilk lied is een cadeautje Langzaamaan Strawinsky's soldaat zoek in de mist van Verhelst AG 3 NOVEMBER 2000 •keerde naam Moby Dick )WUK« In het verhaal over de expositie van Moby Dick, gis- in de UITkrant, is helaas de naam van de eigenaar van het uariaat verkeerd gespeld. Het moet Wim Baalbergen zijn in van Waalbergen. Akkerman in schouwburg Anders dan gisteren in de UITkrant stond vermeld, Jan Akkerman zaterdagavond met The Rosenberg Trio op Leidse Schouwburg. De voorstelling 'Fool for Love' door lidelijk Toneel vervalt. ert Mak breekt (bijna) alle records [dam Het kan verkeren. In Elsevier werd het boek 'lang- j' en 'een slaappil' genoemd. Criticus Hans Warren had ver 'onbevredigend en teleurstellend, een bizarre parade rompraat en clichés'. Desondanks is Geert Maks De eeuw 9lijn vader gisteren met niet minder dan 31 procent van de 30.000 uitgebrachte stemmen door de Nederlandse lezers ^en tot het Boek van het Jaar 2000. Nooit eerder behaalde oek in de veertienjarige geschiedenis van de prijs zo'n ne score. Op de tweede plaats eindigde het kinderboek y Potter de Gevangene van Azkaban' van de Britse fster J.K. Rowling. Het is de eerste keer dat een non-fictie is gekozen en het is pas de tweede keer dat een man met iblieksprijs wordt onderscheiden. Adriaan van Dis ging n 1995 voor met Indische duinen. De publieksprijs, een Itief van de Stichting CPNB en gesponsord door het dag- \Trouw, bestaat uit een sculptuur van Jeroen Henneman, jeldbedrag van f 15.000 en de eer de titel Boek van het Jaar te voeren. De eeuw van mijn vader bereikte vorige maand lijlpaal van maar liefst 200.000 verkochte exemplaren in één Organisatoren Straattheaterfestival kampen opnieuw met financiële problemen Tenminste zes theatergezelschappen die in augustus op het Straattheater Festival Noordwijk optraden, zijn nog niet betaald. Net als vorig jaar, toen gezelschappen ook maandenlang op hun geld moesten wachten, kampt de organisatie met financiële problemen. Verder zijn er bij de gezelschappen klachten over het contact met de or ganisatie die niet zou terugbellen en e-mails zou nege ren. noordwijk daar is niets van terecht geko men." Peeren vertegenwoor digd op dit moment Walt Raaf, Ruut van Hooft, de gezelschap pen Pitboel Teater en Tiramisu en de Engelse groepen Whalley Range All Stars en Skinning the Cat. „Dit lijstje is waarschijnlijk niet volledig. Vorig jaar ontdek te ik ook nog een artiest die niet betaald was, toen ik al een lijst je van negen gezelschappen had opgesteld. Op dat moment coen polack Herman Peeren van theater groep Wolf treedt namens de gedupeerde artiesten naar vo ren. Vorig jaar kreeg hij zelf zijn geld veel te laat. Peeren: „Hoe wel ik dit jaar zelf geen geld van Noordwijk krijg, voel ik me toch persoonlijk betrokken en bela zerd. De organisatie beloofde vorig jaar beterschap, maar heb ik alle andere optredende artiesten die ik kende gewaar schuwd: 'Pas op. het zit nog steeds niet goed met dat festi val'. Te laat, blijkt nu. Noord wijk begint internationaal een behoorlijk dubieuze naam te krijgen onder theaterartiesten", aldus Peeren. Artiest Ruut van Hooft heeft inmiddels een advocaat van de Nederlandse Toneelkunste naars Bond in de arm geno men. Penningmeester Leon Hui- bers van de festivalorganisatie is niet erg te spreken over de actie van Peeren. „Hoe moeilij ker het ons gemaakt wordt, hoe slechter het lukt om een oplos sing te vinden. De organisatie is echt van mening dat er een op lossing is. Wellicht kunnen we iedereen dit jaar nog betalen. We zijn op dit moment met al onze crediteuren aan het pra ten om ze uit te leggen hoe on ze positie is." De festivalorgani satie heeft volgende week een gesprek met de gemeente Noordwijk om een oplossing te vinden voor de schulden van het festival. Huibers is het niet met Pee ren eens dat de reputatie van Noordwijk op het spel staat. „Laten we ons niet alleen op de financiële kant van de zaak richten. Het festival was een groot succes en dit jaar is geble ken dat het levensvatbaar is. We blijven vrijwilligers. We doen ons best om in onze schaarse vrije tijd alle zaken binnen een redelijke termijn af te hande len." jse prof Meijer in de voetsporen van de apostel Paulus le apostel Paulus er niet weest, zou het christen- inhoudelijk veroordeeld it een kleine joodse sek- uidelijker kan Fik Meijer iet uitdrukken als het gaat persoon van Paulus en lang van de reizen die de- telse figuur in het begin nze jaartelling heeft on- nen. „Ja, misschien zó", ert hij zichzelf even later Een hele beschaving is lelijk voortgesproten uit reizen die Paulus heeft kt. Het leek me een ver- aardig uitgangspunt om u eens een boek aan te Morgen ligt dat boek zeereis naar Rome - een tractie in een voorlopige van drieduizend exem- in de winkel. Vleijer (58) is professor in de geschiedenis aan de Amsterdam en telg uit rote Leidse familie. Zijn Har is huisarts in de Me- k en bekend in sportkrin- en andere broer Chris is oog-anatoom. „Wat dat kan je uiteraard beter bij terechtkomen dan bij ook al is die dan de slim- n het stel", grapt hij. dit natuurlijk geheel ter- Het zou over mijn boek nietwaar." dat boek over de zeereis apostel Paulus in het jaar Chr. richting Rome maak- eedt Fik (van Frederik) in de voetsporen van ndere illustere Leidenaar, urgemeester Cees Goe- Die ging de gangen na ómerus en zijn beroemde e, een verhaal dat bin- irt nog een vervolg krijgt, s Goekoop trok Meijer na aande studie en onder- er plekke in Myra en Mal- eigen (wijze) conclusies. Fik Meijer bij de kaart waarop de omzwervingen van de apostel Paulus staan afgebeeld. De belangrijkste is, dat de reis onmogelijk gegaan kan zijn zo als die oorspronkelijk staat be schreven in de Handelingen van Lucas. Professor Meijer, het zal intussen duidelijk zijn, houdt niet van algemeenheden, maar eerder van stevige stellin gen en pittige uitsprake'n. Die deed hij deze week ook op een congres in het Belgische Gent waar 140 theologen de wenkbrauwen aanvankelijk hoog optrokken. „Ik ben zelf natuurlijk gee'n theoloog, ik ben historicus. Het was dan ook aardig om te zien hoe ze in het hol van de leeuw op mijn ziens wijze en theorie zouden reage ren. Ik moet zeggen dat ik ze in die vijf kwartier aardig kon overtuigen van mijn gelijk. De discussie na afloop is zodoende nog bijzonder gezellig gewor den, moet ik zeggen." Wat Meijer in zijn recon structie ontkracht, is de over dreven rol die Paulus van Lucas krijgt toebedeeld op zijn reis van Caesarea naar Rome - om daar eenmaal aangekomen ver der te werken aan de versprei ding van het christendom. „Bij mijn onderzoek naar de vele vertalingen en commentaren op de Handelingen stuitte ik in de UB op een bijzonder boek van drie Dominicanen. Ik ont dekte verschillende lagen in het verhaal. Na twee jaar vielen alle stukjes van de puzzel in el kaar." FOTO TACO VAN DER EB Hoewel hij de betekenis van de apostel zeer zeker niet on derschat, zet Meijer zijn kantte keningen bij diens zeeman schap. „Gedurende de reis zie je Paulus een complete gedaan teverandering ondergaan. Aan het eind van de rit is het niet de bemanning, maar Paulus die al le credits krijgt voor de behou den vaart. Volkomen mis plaatst. Je kunt aan alles aflezen _dat Lucas de zeereis niet zelf heeft meegemaakt, noch veel muziek recensie susanne lammers :ert: Yulduz Usmanova. Gehoord: ï/t 1Stadsgehoorzaal, Leiden. blijft wennen, een elek- h versterkte saz. Soms l hij tokkelen en vibreren, ar vaker klinkt hij als een 'one elektrische gitaar, it Yulduz Usmanova is in eerste plaats een popzan- es, ook al heeft ze haar :beekse wortels bepaald t losgelaten. In haar eigen Dj d staat ze al jaren aan de ze heeft zelfs een zetel in parlement. In Nederland int haar ster nu pas te rij- op dus, maar wel een ei- iwijs soort pop. Haar lied zijn stuk voor stuk méér i dansbaar, de tempi lig- hoog en de ritmes lopen tamelijk onnozele disco- un en reggae-beat naar tensporig ingewikkelde ronen. De melodieën ïdt ze meestal vrij simpel, crijgen hun kracht door de n hiing, enkele bijzondere moniën en de goed gedo rde Oosterse krullerigheid. ulduz gaat voor feest, ntemplatieve ballads ont ken, vitatiliteit, die gere- d uitmondt in pure uitzinj heid, dat is haar manier. ontspannen en spontaan iiumbeest, dat intussen al- onder controle heeft. Haar m heeft een gevoileerde scherpte en is groot genoeg om de zes muzikanten en vooral de drie achtergrond zangeressen volledig weg te zingen. Daarbij danst ze vrij wel onafgebroken spectacu lair en tegelijk gracieus, zon der dat haar stem aan kracht inboet. In haar beste nummers zijn drum en bas nadrukkelijk aanwezig, maar trekt Yulduz over die zware basis een be weeglijke zanglijn. Heel fraai is ook de manier waarop ze de luit uitdaagt, spannend begeleid door de basgitaar; een duel dat eindigt in een duet. De spiegelgevechten tussen de twee synthesizers zijn aanmerkelijk minder boeiend. Dat heeft ook veel te maken met de blikkerige ver sterking. Veel te vaak vervaagt de klank van de afzonderlijke instrumenten, klinkt het rom melig en zelfs een beetje goedkoop. Voor de pauze is Yulduz op haar best. Elk lied is een ca deautje, interessante pop, die door dat tikje exotische weet te verrassen. Na de pauze drijft het een beetje af naar vakantiemuziek, een effect dat versterkt wordt door de dia's van indrukwekkende Oezbeekse gebouwen en dito mozaiëken. Dan rest er dus weinig meer dan dansen in het gangpad - maar daar is Yulduz' muziek tenslotte voor bedoeld. Jill Scott op Crossing Border-festival amsterdam jacob haagsma Jill Scott speelde in de musical 'Rent'-en zong met Wil Smith, Common en The Roots. Nu brengt ze op eigen kracht haar liedjes en gedichten aan de man. Vol sensuele grooves en strijdbare soul. Vanavond staat ze op het Crossing Border-festi val in Amsterdam. Het is druk, vol en warm in het Londense Jazz Café. Er staan rijen voor de deur van een van Londens hipste clubs. Zonder dat die rijen veel hoop hebben om binnen te komen, want een kaartje voor een van de twee Londense shows van Jill Scott is 'the hottest ticket in town', zoals een van de gelukki gen binnen het uitdrukt. Als Jill Scott en haar band eindelijk de trap naar het podi um aflopen, blijkt dat het van tevoren al dolenthousiaste pu bliek het antwoord op de in de titel van haar debuut-cd gestel de vraag 'Who is Jill Scott?' al weet. Het voor 90 procent zwar te publiek heeft de heupen van af het eerste nummer in bewe ging en zingt de nummers van die plaat luidkeels mee. De zangeres annex 'perfor ming poet' (uitvoerend dichte res) uit Philadelphia blijkt een overrompelende podiumper soonlijkheid te zijn, die haar lang niet misse band soepel door het even soulvolle als fun ky repertoire leidt. De volgende Jill Scott: sensuele grooves en strijdbare soul. FOTO G PD middag, in het Londense kan toor van haar platenmaat schappij, blijkt Jill Scott ook een bijzonder vriendelijke dame die voor haar debuut-cd uitkwam al het een en ander had teweeg gebracht. Na allerlei dans-, zang- en acteerlessen kwam ze terecht in de musical 'Rent'. „Rent! Dat was een gouden kans. Heb ik veel van geleerd. Als zangeres werd ze ontdekt door Amir Thompson, drum mer van hiphop-band The Roots. Hij begeleidde haar bij het maken van een demo, maar van de zee en van navigeren heeft begrepen. Het is verba zingwekkend hoe bijbelexege ten door de eeuwen heen de uitlatingen die Paulus in de mond worden gelegd, klakke loos hebben geaccepteerd." Het is zijn levenslange passie voor de zee in combinatie met zijn vakmatige interesse in de geschiedenis en zijn (van thuis meegekregen) fascinatie voor het geloof die hem na wat eer dere vingeroefeningen bracht tot het schrijven van dit boek. „Als kind was ik gek van de rei zen van Thor Heyerdahl. Ik droomde dat ik zelf ooit nog eens zoiets zou ondernemen. Dat is dan wel niet gelukt, maar uiteindelijk ben ik toch op zoektocht gegaan, in dit geval in het spoor van Paulus.' „Religie, tja, wat zal ik er van zeggen. Praktizerend ben ik niet. Ik kan me niet voorstellen dat er een God is die aan het eind van het verhaal de bokken van de schapen scheidt. Dat de ene naar de hel gaat en de an dere naar de hemel. Maar ik kom uit een goed katholiek ge zin en er is veel blijven hangen. Niemand gaat mij ook vertellen dat het christendom niks voor stelt of niets heeft opgeleverd. Dat moeten ze toch eens een keer in Rome gaan kijken. Het sluimert bij me, laten we het daar op houden." Het boek is niet geschreven voor een selecte groep kateche- ten, maar wat Fik Meijer betreft voor iedereen die is geïnteres seerd in de zee, in reizen en in de wijze waarop het christen dom zich destijds vanuit Pales tina over de wereld verspreid de. „Er komt", zegt hij nog voordat zijn eerste 'kind' ten doop is gehouden, „ook een vervolg. De reizen van Paulus over land. Ook daar ga ik ter plekke onderzoek naar doen. Een late roeping? Ach, beter laat dan nooit." Zc weren fastfood-ketens en mobiele telefoons, weigeren neonreclames aan de gevels en er staat een verbod op het afgaan van het auto-alarm Ze zijn vóór het behoud van hun oude centra en cultuur goed, het cultiveren en propa geren van streekproducten en vóór lunch-pauzes van mini maal tivee uur. Ze hebben zich verenigd in de Citta Lente, de zogenaamde langzame steden, waar de klok in zijn achteruit is gezet, het leven goed is en het leven vooral ook aangenaam moet blijven. Ze zijn intussen met 33 mid delgrote steden en hun aantal is groeiende. We zitten mid den in Italië, in het mooie Toscane. Het verhaal stond deze week in de krant USA Today. Dat op zich al mag opvallend worden genoemd, want de tendens van deze story is be hoorlijk anti-Amerikaans. Dat wil zeggen, gericht tegen alles waar het Amerikaanse leven in de 21ste eeuw nu net voor staat: McDonald's res taurants, de Coca Cola-way- of life, de Nike-commercials (snel, sneller, snelst) en de glo- balizering die overal één lijn trekt. Zodat waar ter wereld ook, straks alles op elkaar lijkt. Als het aan hen ligt', zo laat voorzitter Saturnini van de Citta Lente zich misprij zend citeren, 'staan ze morgen op Mars hun sportschoenen en frisdrank uit te venten. Zó veel haast hebben ze'. De Citta Lente is een uitvloei sel van een stroming die vorig jaar Frankrijk op z'n kop zet te. Daar had Jose Bove, boer uit de Cevennes, het gewaagd om tegen de bouw van een McDonald's in het geweer te komen. Hij vond dat een ver arming voor de streek, eiste aandacht voor lokale produc ten en ging in zijn protest ri- goreus te werk. Samen met enkele medestanders maakte hij de zojuist opgetrokken muren van het restaurant-in- aanbouw weer met de grond gelijk. Zijn proces liep uit op een demonstratie. Hij gaat verder als een held door het leven. Het Geheim van Holland is een samenwerkings verband tus sen de steden Delft, Gouda, Dordrecht, Schiedam, Haar lem en Leiden. Met de Citta Lente uit Toscane hebben deze zes Hollandse steden gemeen dat ze een band zijn aange gaan om hun oude centra, kerken, musea en cultuurgoed zo goed mogelijk te conserve ren. En daarnaast om hun streek en producten naar de buitenwacht toe te promoten. Nog niet opgenomen in de kleurrijke folder van de zes is het streven om - gelijk die Ita lianen dat doen - de econo mische motor (weer) te ont doen van zijn turbo. Om het rustig aan te doen. Het is uiteraard onzin om an no 2000 te roepen dat we te rug moeten naar de Middel eeuwen, naar de tijd dat deze steden ontstonden. We kun nen niet net doen alsof er nooit een industriële revolutie is geweest, alsof de computer niet is uitgevonden. Wat dat aangaat, beschikt de jonge, vrouwelijke burgemeester van Todi - één van de 33 langza me steden - over realiteitszin door te stellen dat het internet een zegen van de moderne tijd is. Want op die manier kun je je. doelstellingen wereldwijd laten doorklinken en propa geren. Ook zij weet heus wel dat stilstand achteruitgang betekent. Maar stilstand is nog wat an ders dan stilstaan. Het kan absoluut geen kwaad om bij tijd en wijle eens bovenop de rem te trappen. Wat doen we in Leiden met ons culturele erfgoed - de meeste monu menten van heel Nederland - in een tijd dat de alsmaar voortschrijdende globalisering met zijn zwerende vingers overal aanzit en alles besmet? Wordt het onderhand niet eens de hoogste tijd om net als die Italianen een daad te stel len en als eerste alvast de auto uit het centrum te mieteren? Kijk eens op de Langebrug, het Gerecht, rondom de Pie terskerk en de Hooglandse Kerk en denk alleen al dat blik maar eens weg. Er is dan nog maar weinig fantasie voor nodig om je eeuwen te rug in de tijd te wanen. En verder ben ik van mening dat de eerder gedemte grach ten open moeten, om te be ginnen de Lange Mare. •ADVAN KAAM theater recensie dick van teylingen Voorstelling- De Roovers. Prometheus En semble en Transparant spelen Hïstoire d'A (groepsportret) Muziek: Igor Stravinsky. Tekst Peter Verhelst. Spel: Robby Cleiren. Sara de Bosschere. Sofie Sente en Luc Nuyens Gezien 2/11, Leidse Schouw burg hij was ook niet te beroerd om anderen te laten profiteren van haar talent. Voor zijn eigen Roots schreef ze de hit 'You got me' dat ze vervolgens op het live-album 'The Roots Come Alive' zelf mocht komen zingen. Ze werkte bovendien met zan ger Eric Benet, rapper Common en acteur/rapper Will Smith, die zelfs een nummer van haar op de soundtrack van 'Wild wild west' zette. „Ik kende Will via Jazzy Jeff, met wie hij vroe ger een rapduo had. Zo gaan die dingen." Jazzy Jeff heeft als producer een belangrijke rol op 'Who is Jill Scott?' Maar die plaat was er niet zomaar. „We hadden eerst die demo met zes, zeven num mers. Daarmee zijn we de pla tenmaatschappijen gaan besto ken. Maar het moest wel op on ze voorwaarden. De meeste platenmaatschappijen die we benaderden, wilden wel iets van me dat ik niet wilde. Moest ik me aanpassen aan het pro duct dat zij voor ogen hadden. Nou, dan hoeft het voor mij niet." In het nieuwe Hidden Beach- label vond Scott wel een pas sende zakenpartner, dat wil zeggen, een partner die haar rnet rust laat en haar haar eigen ding laat doen. „Kijk, dat ik be paalde promotie-activiteiten moet ondernemen, snap ik ook wel. Maar van mijn muziek blij ven ze af. En van mijn uiterlijk ook." Voor het Festival van Vlaande ren stortten drie jeugdige thea ter- en lof muziekgezelschap pen zich op Stravinsky's 'Ge schiedenis van de soldaat'. Dat wil zeggen, dat stuk zou het uit gangspunt zijn voor een poging 'de grenzen tussen muziek en woord te doen vervagen' en een zoektocht naar 'een interessan te manier om beide genres te verenigen'. De Roovers (sinds 1994, toen ze afstudeerden bij Dora van der Groen aan de Antwerpse to neelschool) vertegenwoordigen het woord, Transparant (sinds 1987) zijn de experts op mu- ziektheatergebied en het Pro metheus Ensemble voert sinds 1992 muziek uit van hooguit een eeuw her. De groepen heb ben alledrie wat met schrijver Peter Verhelst, die onlangs veel lof kreeg voor zijn roman 'Tongkat', en vroegen hem een variant te maken op het Russi sche sprookje waarin een sol daat terugkomt uit de oorlog en zijn viool verkoopt aan de dui vel in ruil voor geld en macht. Martinus Nijhoff maakte een mooie Nederlandse vertaling van de oorspronkelijke tekst van Strawinsky's vriend Char les-Ferdinand Ramuz. Die be gint met 'Op de straatweg van Sas naar Sluis/ een soldaat op weg naar zijn huis'. Omdat Sas ook sluis betekent, weet je met een dat de tocht nergens toe leidt. Toch gebeurt er van alles: de man die zo geïnteresseerd is in de viool van de straatarme soldaat opent heel bijzondere verschieten, maar vervreemdt de soldaat van alles wie en wat hij lief heeft. Door een list wint de soldaat zijn viool terug, trouwt zelfs met een prinses, maar valt toch weer in de klau wen van de duivel. Die levendigheid en theatrali- teit ontbreekt erg in de 'medita tieve tekst over de oorlog' van Verhelst. Ik wil hem nog wel eens lezen, maar in het theater werkt het niet. Een collega als Hugo Raes gaat een stuk verder in de beschrijving van gruwe lijkheden dan Verhelst, die wat meer een beschouwer van opzij blijft, maar toch vliegen bloed, ledematen, organen en bot splinters je om de oren. Geluk kig doen De Roovers het erg rustig aan met al dat oorlogsge weld, maar ze slagen er ook niet in het verhaal van Verhelst het verhaal van een mens te ma ken. Vaag wordt het wel, maar niet op de gehoopte interessan te manier. En ook woord en klank versmelten niet, maar blijven (gelukkig) netjes ge scheiden. Dat de zoektocht van Histoire d'A niet leidt tot boeiend thea ter is des te jammerder omdat er goed wordt gespeeld. Ook door De Roovers, maar vooral door het Prometheus Ensem ble, dat met de suite uit L'His- toire du soldat werkelijk prach tig muziek maakt. Het toont ook weer eens aan hoe geschikt de Leidse Schouwburg is voor dit soort kleinschalig muziek theater: het kleinste piepje van elk instrument komt glashelder over en ook in de stevige passa ges is elke individuele inbreng prima te volgen. Ik ken geen voorstellingen die speciaal voor een zaal zijn geschreven, maar deze zou het bijna verdienen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21