Leidsch Dagblad 'Suriname op rand van coup' r 19 in Onvrede over exodus Leidse gemeenteraad Ruud Lubbers zou door Den Haag zijn genoemd Onthulling over dronken rijden klap voor Bush Protest LAK met gratis voorstelling i--^sCieba BSE-koeien toch verwerkt tot veevoer 2 WEKEN GRATIS LEIDSCM DAGBLAD IDAG 3 NOVEMBER 2000 lof en Samenleving Irek van de Dag ■diensten visieprogramma s OPGERICHT 1 MAART 1860 10,14 22 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 13 Rens Heruer opgenomen in eregalerij van muurdichters 17 Alphense Jenaplanschool ontmoedigt naast de pot plassen 19 Duizenden scholieren naar beroepenmarkt in Katwijk Leidse prof in voetsporen van apostel Paulus 23 Feyenoord na acht duels eindelijk koploper t idste vrouw 14) overleden Dudste vrouw ter wereld ens het Guinness Book of >rds, de Britse Eva Morris, steren, zes dagen voor ze zou worden, overleden, ris overleed in haar slaap et verzorgingshuis in het •lse Stone. Ze zei gezond te en door whisky te drinken ekookte uien te eten. 4a doet inval bij rsatel en Telfort Nederlandse Mededin- sautoriteit (NMa) heeft ichtend een 'onaangekon- bezoek' gebracht aan Tel en Versatel. Eerder deze c zijn verdenkingen gere- dat de telecombedrijven act hadden tijdens de vei- van etherfrequenties voor 'S, de mobiele telefonie de nieuwste generatie. ]B koopt euro's valutamarkten Europese Centrale Bank 1) heeft vanochtend euro's icht op de valutamarkten de koers van de Europese iteenheid te steunen. Dat t de bank bevestigd nadat leruchten over interventie deerden. De vorige in- van de ECB om de euro krikken had plaats op 22 imber. Toen kochten ook entrale banken van onder Kde Verenigde Staten en euro's. 11: Winst op ïzine daalt vel Shell een ware winst- jsie achter de rug heeft, irstreept het concern ook iet te maken heeft met da- e verdiensten als het gaat jenzine. „De benzineprijs t de stijging van de in- iprijs niet kunnen bijhou- flf', aldus een woordvoerder. U die inkoopprijsstijgingen el waren doorberekend de benzine nog duurder ten zijn, meent Shell. ia9 tto-resultaat ilever iets lager ever heeft het in het derde taal qua bedrijfsresultaat slecht gedaan. Toch is de >winst met vijf procent ge- 1 naar 806 miljoen euro miljard gulden). Dat t door een bijzondere re eling van 304 miljoen eu- oor een herstructurering bedrijfsonderdelen. Ver stegen de rentelasten en ;ten de afschrijving van Iwill de nettowinst, ïa's 8 en 9 \NDAAG 26 PAGINA'S lenland fcnland uur en Kunst ■omie 'Maak raadsleden met vertrekplannen bekend' leiden wim koevoet willem-paul de moou De politieke partijen in Leiden moeten bekendmaken welke raadsleden hebben aangekondigd dat ze voor de volgende veriaezingen wellicht opstappen. SP-frac- tievoorzitter C. Vergeer wil daarover ko mende dinsdag in de raadsvergadering duidelijkheid krijgen. Het raadslid is zeer verbolgen over de aanhoudende uittocht van raadsleden. Sinds de verkiezingen van 1998 zijn er in Leiden al 15 van de 39 raadsleden voor tijdig opgestapt. Volgens Vergeer ligt de conclusie voor de hand dat 'de Leidse po litiek veel te weinig over idealen gaat en wordt misbruikt als opstapje voor de per soonlijke carrière'. Om het vertrouwen van de kiezers terug te winnen, zou het goed zijn open kaart te spelen over ver trekplannen van de nog zittende raadsle den, meent de SP'er. Vergeer, wiens frac tie ook op één plaats is gewijzigd, signa leert dat er 'steeds lichtvaardiger over het raadslidmaatschap wordt gedacht'. Zijn verzoek om lijstjes met raadsleden die de rit niet kunnen uitzitten, is een reactie op de uitlatingen van scheidend WD-raads- lid Kuperus. Die voert ter verdediging van zijn vertrek onder meer aan dat hij de kandidaatstellingscommissie van zijn par tij had gemeld dat hij niet kon garanderen dat hij zijn zetel tot 2002 zou bezetten. Vergeer: „Daar kom je niet mee weg. Ie hebt als raadslid niet alleen een afspraak met je partij maar ook met je kiezers. En die weten van niets. De kiezers hebben alsnog recht op deze informatie." Pagina 15: 'Aanzien Leidse raad is in het geding1 st. petersburg Russische matrozen wachten op de trappen van een regeringsgebouw in St. Petersburg om de laatste eer te bewijzen aan lui tenant-kapitein Dimitri Kolesnikov van de gezonken atoomonderzeeër Koersk. Kolesnikov is de eerste van de 118 overleden bemanningsle den die door zijn familie is begraven. foto reuters Alexander demianchuk Haakmat waarschuwt voor 'leger' Bouterse Suriname staat aan de vooravond van een nieuwe coup. De door justitie en regering steeds meer in het nauw ge dreven ex-legerleider Bouterse heeft in de binnenlanden een sterk bewapend schaduwleger paraat. Verder zou de cocaïnemaffia de kant van Bouterse kiezen. Dat zegt de Amsterdamse advocaat Haakmat, die tot de December moorden in 1982 vice-premier in Suriname was, tegen over deze krant. leiden jacob van der meulen dimitri walbeek Haakmat is ervan overtuigd dat Bouterse in actie komt, nu het hof in Paramaribo opdracht heeft gegeven tot een strafrech telijk onderzoek tegen hem. Haakmat: „Wanneer Bouterse door justitie verder in het nauw wordt gebracht, ontwikkelt zich binnen enkele weken dezelfde onheilspellende situatie als vlak voor de Decembermoorden. Het verschil met toen is dat de cocaïnemaffia zich vanuit het eigen belang dan ook met de zaak gaat bemoeien. Het zal duidelijk zijn wie zij dan gaan steunen." Volgens Haakmat heeft Bou terse dankzij zijn groeiende po pulariteit in de binnenlanden van Suriname daar een om vangrijk officieus leger kunnen formeren. „Het is geen geheim dat hij in de afgelopen jaren tal loze wapens vanuit de Membre Boekoekazerne naar het bin nenland heeft gebracht. Daar onder bevinden zich drie Ori- on-vliegtuigen. Dit schaduwle ger is inmiddels veel beter be wapend dan de officiële Suri naamse krijgsmacht. Het is in den haag gpd het fijne van te weten." Volgens Buitenlandse Zaken heeft VN-baas Kofi Annan ook niet aan Nederland gevraagd met alternatieven te komen voor Pronk, die te weinig steun had binnen de VN. Een woordvoerder van Kok liet gisteren weten dat Kofi An nan en Lubbers elkaar waar schijnlijk kennen van interna tionale organisaties. Kok zei eerder deze week geen idee te hebben hoe de naam van Lub bers bij Kofi Annan terecht is gekomen. Het ministerie van buitenland se zaken ontkent in alle toon aarden zelf bij de VN de naam van oud-premier Ruud Lubbers en ex-eurocommissaris Hans van den Broek te hebben ge noemd als mogelijke kandida ten voor de post van Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen. Diplomaten bij de VN in Genève beweren dat tegenover deze krant. „Het is volstrekte onzin. Ab solute nonsens", zegt de woordvoerder van minister Van Aartsen. „Diplomaten praten wel vaker over zaken zonder er Diplomaten begrij pen niets van confrontatie Met nog maar vier dagen te gaan tot de belangrijkste verkie zing van zijn leven, bevindt de Republikeinse presidentskandi- QjOBhOJ ViliJj daat George W. Bush zich plot seling in een buitengewoon ne telige situatie. Afgelopen nacht werd bekend dat Bush in sep tember 1976 is gearresteerd we gens rijden onder invloed. Het bericht sloeg in de VS in als een bom. Bush, op campag ne in Wisconsin, werd be stormd door journalisten, die zich allemaal afvroegen of hij wellicht nog meer lijken in de kast heeft liggen. „Ik ben de eerste om te zeg gen dat ik 24 jaar geleden een fout heb gemaakt", zei Bush. „Ik ben er niet trots op. Maar ik heb die fout hersteld. En ik ver trouw erop dat het Amerikaan se volk begrip heeft voor mijn situatie. We hebben het over een incident uit 1976, en dat komt 24 jaar later plotseling naar buiten, vier of vijf dagen voor de verkiezingen. Ik vind de timing opvallend. En ik heb zo mijn verdenkingen." Initiatiefin kader van landelijke actiedag leiden coen polack Uit protest tegen het kunstenplan van staatsse cretaris Van der Ploeg van cultuur brengt het LAKtheater op zaterdag 11 november e.en gratis voorstelling van 'De Wespenfabriek' van het RO Theater; 11 november is uitgeroepen tot Lande lijke Actiedag Toneel. De actiedag wordt het voorlopige hoogtepunt van het protest tegen de plannen, die op 13 november in de Tweede Ka mer worden besproken. Een groot aantal theaters voert op deze dag ac tie tegen de ingrijpende plannen van de staatsse cretaris, onder het motto 'een pond veren vliegt alleen als er een vogel in zit' (Bert Schierbeek). Theatergroepen als Orkater, Carrousel, De Appel en De Gebroeders Flint worden, net als drie or kesten waaronder het Noordhollands Philharmo- nisch, bedreigd met opheffing als ze van Van der Ploeg geen subsidie meer krijgen. Op de Lande lijke Actiedag Toneel vragen de actievoerders om meer geld voor kunst en cultuur. Ze willen struc tureel 150 miljoen gulden extra subsidie en een malige een extra bedrag van 25 miljoen. Rond de voorstelling van het RO Theater zal het publiek worden geïnformeerd over de actie en de nijpende situatie die voor de verschillende theatergroepen en orkesten is ontstaan. Omdat de voorstelling gratis toegankelijk is, heeft het LAKtheater besloten de uitvoering van 'De Wes penfabriek' die een dag eerder gepland staat, te laten vervallen. Reeds gekochte kaarten kunnen worden ingeleverd bij het bureau van het LAK theater. Omdat de voorstelling ook op 11 novem ber al gepland stond en de kaartverkoop al was begonnen, kunnen voor deze voorstelling de kaarten worden ingeleverd in ruil voor de toe gangsprijs. Klokken Leidse Vredeskerk verjagen inbrekers -J' er kans, meer geld, in de Staatsloterij. - leiden eric-jan berendsen Een inbraak in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovenkade in Leiden werd vanmorgen rond vier uur verijdeld door de inbrekers zelf. Toen zij, in de kerk aangekomen, het licht wilden aandoen, drukte ze in plaats van op de lichtschake laar op de knop van het me chanisme dat de kerkklokken in werking zet. Het gebeier was niet van de lucht en de in brekers schrokken zo van de herrie dat zij het hazenpad ko zen. Uit de kerk wordt niets vermist. Aangifte bij justitie tegen vader Maxima den haag gpd De vader van de vriendin van kroonprins Willem- Alexander wordt in Neder land aangeklaagd vanwege zijn rol in het Videla-regi- me in Argentinië. De Ar gentijnse oud-minister Jor ge Zorreguieta wordt be schuldigd van schending van de mensenrechten. Verantwoordelijk voor de aangifte bij justitie is voor malig Unesco-ambassa- deur M. Mourik uit Cal- lantsoog. De oud-diplo maat beschouwt de vader van Maxima als een oor logsmisdadiger. Mourik vindt dat het par lement om die reden goed keuring aan een huwelijk tussen kroonprins Willem- Alexander en de Argentijn se moet onthouden. Uit 'morele verontwaardiging' doet Mourik aangifte tegen Zorreguieta. Mourik heeft de Amsterdamse advocate Böhler ingeschakeld. Zij verwierf eerder bekendheid als advocaat van de Koerdi sche leider öcalan. Böhler is van plan om binnen twee maanden aan gifte te doen bij de Arn hemse officier van justitie M. de Roos-Schoenmakers, die is belast met de vervol ging van oorlogsmisdadi gers. De advocate onder zoekt nog of de aangifte ge baseerd wordt op foltering, misdaden tegen de mense lijkheid of oorlogsmisda den. „Het zal niet eenvoudig zijn om daadwerkelijk tot vervolging te komen", be kende Mourik vanmorgen. „De afgelopen jaren is on der deze officier nog nooit een internationale straf rechtelijke vervolging door gelaten." De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! Kartoormeubelen HET WOORD IS AAN Helen Rowland Vertrouw nooit een echtge noot te ver noch een vrijge zel te dichtbij. 10° l* perioden staat het land te ontwrichten." De advocaat en ex-minister van Buitenlandse zaken, politie, leger en financiën pleit voor een parlementair onderzoek naar de Decembermoorden. „Alle betrokkenen uit die perio de, dus niet alleen Bouterse, moeten daar vrijuit hun zegje kunnen doen. Ook ik ben be reid daar te getuigen. Na afloop van dat onderzoek kan alsnog worden besloten om vervolging tegen de verant woordelijken in te stellen." Haakmat is ervan overtuigd dat Bouterse, ondanks diens ontkenning, tijdens de Decem bermoorden in Fort Zeelandia aanwezig was. Hij baseert dat op getuigenverklaringen van twee aanwezige militairen. Vakbondsleider Derby, die als enige de Decembermoorden overleefde, heeft die lezing af gelopen week bevestigd. Haak mat overleefde een moordaan slag door militairen in novem ber 1982 en verloor vier vrien den tijdens de Decembermoor den. Morgen in de zaterdagse bijla ge een interview met André Haakmat mïTmT "710° 479° 5710° 30% 80% 60% 5SSS3S? 40% 20% 30% den haag «peet vogels Delen van zieke koeien die mo gelijk met de gekke-koeienziek- te (BSE) waren besmet, zijn in het veevoer terecht gekomen. Minister Brinkhorst van land bouw ontkende deze week nog categorisch dat hiervan sprake zou zijn. BSE wordt mede via besmet veevoer verspreid. WD- landbouwwoordvoerder Oplaat heeft de ministers van land bouw en van volksgezondheid om opheldering gevraagd. Het gaat om koeien van een bedrijf in Zelhem. In november 1999 concludeerden de inspec teur voor de gezondheidsbe scherming en de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RW), dat de koeien ziek waren, en daardoor niet ge schikt voor dierlijke of mense lijke consumptie. In december vorig jaar werden vijf koeien ge slacht en toch verwerkt tot vee voer. Later onderzoek van de hersenen liet duidelijke afwij kingen zien, een aanwijzing dat er mogelijk BSE in het spel was. Dierlijke resten die tot vee voer worden verwerkt, onder gaan een behandeling waar door ziektekiemen worden ge dood. Dat lukt echter niet met prionen, de eiwitten die verant woordelijk worden gehouden voor het ontstaan van BSE. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: I I Handtekening I I I I I i Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch ^Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: 712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1