;r Rijnwoude verhoogt huizenbelasting Naast de pot plassen kan niet meer 'olitiewerk zit in mijn bloed. Ik zal het missen bllege Alkemade: geen pmen langs Ripselaan Rijn Veenstreek :sfl bewoners willen geen haters bij Bernardus Maandenlange celstraffen geëist voor oplichtersduo I 'Slachtoffer wil geen wraak maar begrip' lAG 3 NOVEMBER 2000 anks de wens van de raad ld iet voorstel van ambtena- om bomen te planten, ^en burgemeester en wet- di ders van Alkemade bij standpunt: geen bomen s de Ripselaan en de Oud elaan. „Als je een referen- zou houden, zouden de e^Jien niet terugkomen", laart wethouder Beelen. Igemeenteraad besluit deze nd definitief of de lanen -nloos blijven of niet. •edelen vindt het geen pro- m dat het college tegen voorstel van de ambtena is ingegaan. „Het college een eigen mening heb- Dit is bovendien geen be- kwestie: het gaat erom je mooi vindt. Het is een fjr individuele invulling. En ^allig is het college eensge en de raad niet." >lgens hem zou de raad het college moeten mee- i omdat het collegevoor- gebaseerd is op reacties bewoners. Bij de gemeen- jn heel wat telefoontjes en aantal brieven binnenge- o^en van mensen die de we- veiliger en mooier vinden (fcler bomen, aldus Beelen. de commissie en de raad istti naar de bevolking luiste ren, dan stemmen ze met het college in. Dit onderwerp is niet belangrijk genoeg voor een referendum, maar als je het zou doen zouden de bo men niet terugkomen. De bomenkwestie is inmid dels het meestbesproken on derwerp van Rijpwetering en omstreken. De zaag ging rond de jaarwisseling in de stam men omdat een groot deel van de populieren oud en ziek was. Een rupsenplaag die in de bermen woedde, stelde herplant uit. Toen na de zo mer de rupsenplaag voorbij was, kwamen B en W met het voorstel geen nieuwe bomen neer te zetten. De raad kwam ging hiermee in september niet akkoord en stuurde wet houder Beelen terug: er moest een nieuw voorstel komen. Het ambtelijk voorstel dat er nu ligt, behelst uitsluitend de plant van bomen langs de Ripselaan. Wil de raad toch bomen, dan komt er een rij van 69 moeraseiken in de middenberm van die laan. De kosten zijn 20.000 gulden. De zuidberm blijft leeg: in die berm liggen volgens energie bedrijf NUON zoveel kabels dat bomen in de weg staan. Volgens de ambtenaren is de Oud Adeselaan te klein voor bomen. Bovendien is daar bij sportpark Hertogspark al veel groen. Extra inkomsten nodig voor tijdelijk personeel Aan een extra verhoging van de huizenbelasting (OZB) in Rijnwoude om tijdelijk personeel te kunnen aantrek ken, valt bijna niet te ontkomen. „We hebben geen pot jes meer die ons kunnen redden", zo lichtte burgemees ter Boelen zijn voorstel om de OZB niet de oorspronke lijke 10,6 maar 14,7 procent te verhogen toe. „Ook heb ben we geen extra inkomsten en bezuinigen is niet mo gelijk." Dat zei hij gisteravond tijdens het eerste deel van de begrotingsbehandeling. gulden ook kan halen uit de be sparing die ontstaat als het ge meentebestuur de aanleg van MARIETA KROFT Eerder gaven B en W aan dat de de vrachtwagenparkeerplaats raad de benodigde half miljoen bij de Nil schrapt. Toch is dat volgens Boelen geen goede op lossing. Het geld voor tijdelijk personeel zou namelijk wel eens elk jaar nodig kunnen zijn. Boelen: „Een structurele uitga ve moet je niet dekken met een incidentele besparing want dan bestaat de kans dat de OZB eens met 50 procent stijgt zoals in Breukelen." Boelen daagde de SGP/RPF- fractie, die zich tijdens deze eerste ronde van de algemene beschouwingen op de begro ting als enige al tegen de 14,7 procent OZB-stijging uitsprak, uit om met bezuinigingsvoor stellen te komen. Volgende week donderdag tijdens het slot van de begrotingsbehandeling neemt de raad een besluit. De oppositiepartijen SGP/RPF en D66 namen het college kwalijk dat het pas eind vorige week met dit voorstel kwam. De meeste partijen had den hun algemene beschou wingen toen al af. Burgemees ter Boelen verweerde zich: „De problemen op de arbeidsmarkt hebben wij achteraf te laat in gezien. Het is vervelend dat zo'n voorstel nu komt, maar u niets laten weten is nog erger." Boelen noemde de opmerking van D66 dat het financieel ma- Alpheuse wethouder Dales demonstreert werking van sticker in toilet Jenaplanschool >r irt dreigt met rechter rv V N/OUDE MARIETA KROFT roners van de Beethoven- in Hazerswoude-Rijndijk en alles in het werk om de w eg van een skateparcours o'n vijftig meter van hun en, te voorkomen. Ze h< pen zo nodig naar de k iter. Daarmee dreigde toe- istige bewoner van de vl thovenlaan K. Bukman id ?ra\ ond de gemeenteraad Rijnwoude mede namens ti^ndere bewoners. raadsleden stemden d er unaniem in met de virBenW voorgestelde plek het parkeerterrein van n balvereniging Bernardus. is de derde en enige nog :hikte plek voor zo'n par cours voor de jeugd, vinden de politici. Twee eerdere plaatsen in dezelfde wijk vie len al -af na hevige protesten uit de buurt. De WD en de SGP/RPF vin den wel dat de gemeente Rijn woude er maximaal 100.000 gulden aan mag uitgeven. WD-raadslid Van der Maas vindt dat de jeugd maar moet proberen om het resterende geld met acties bijeen te krij gen. De andere partijen stem den wel in met de benodigde 115.000 gulden. Zonder bezwarenprocedu res kan de skatevoorziening er in mei volgend jaar zijn. Als de bewoners hun dreigementen uitvoeren, ontstaat er een aanzienlijke vertraging. ALPHEN AAN DEN RUN ANNETTE LAMEUER De jongens van de Alfrink-kin- dergemeenschap, ook wel kort weg Jenaplanschool genaamd, kunnen sinds gisteren bijna niet meer naast de pot plassen. Met de komst van een piasstic ker in alle jongenstoiletten wordt het nu een sport om zo goed mogelijk op de nieuwe plakker te richten. Als beloning verschiet de zwarte piassticker van kleur en komt er een leuk plaatje zoals een leeuw of een kuikentje te voorschijn. Na het doorspoelen verdwijnt het leeuwtje of ander beestje weer. Wel moeten de stickers om de drie maanden worden vervangen. Om de kos ten hoeft de school het niet te laten. De plakker kost 5,95 gul den. De piassticker is een onder deel van een grote schoon maakactie op alle basisscholen. De gemeente heeft daarvoor een bedrag van 220.000 gulden uitgetrokken. In het onderwijs is de hygiëne van de toiletten vaak een moeilijk punt. Daar om heeft de gemeente besloten om naast de introductie van de piassticker ook te kiezen voor een structurele oplossing. Bij wijze van proef is tijdens de herfstvakantie in de Jenaplan school een kunststofharslaag op de toiletvloeren aange bracht. Urine kan zo niet meer door de poreuze voegen sijpe len en gaan stinken. Schoon maken wordt een stuk gemak kelijker en wellicht ook goedko per. Over drie maanden bekij- Wethouder Dales verzamelt moed om de piassticker in het schooltoilet in te wijden. foto mark lamers ken de school en de gemeente of de proef geslaagd is. Zo ja, dan komen meer scholen met stankoverlast in aanmerking voor de kunstharsvloer. Wethouder Dales demon streerde zelf de werking van de sticker, al hield hij fotografen en televisiecamera's op een af stand door de deur op slot te doen. In zijn toespraak vooraf gaand aan de officiële inge bruikstelling zei Dales 'pisnij dig' te zijn op de overheid. Hij vindt het nodig dat het Rijk de scholen meer geld geeft voor het schoonmaken van de ge bouwen. „Elk jaar zien we dat het budget veel te laag is. Geen enkele school lukt het met dat bedrag rond te komen. Ook de GGD constateert dat het schoonmaken beneden peil is." Met de toenemende allergie- en bij kinderen vindt Dales dat een onhoudbare zaak. Het in zetten van leerkrachten, ouders en conciërges is geen oplossing. Er moet geld beschikbaar ko men van het rijk, vindt de wet houder. „Het is van de gekke dat wij hier de rotzooi moeten opruimen." De zaak komt tij dens de onderwijsbegroting van 14 november in Den Haag aan de orde. Ronald Hendriks, directeur van de Jenaplanschool, zegt dat de jongens enthousiast reage ren op de sticker. „Hoe langer je plast, des te langer zie je het plaatje." De meisjes op de school zijn boos. Zij willen ook een sticker, aldus Hendriks. bhense politiebaas Weynschenk vertrekt met dubbel gevoel naar NS .kher cht jaar was hij het icht van de politie in ®>hen aan den Rijn en i, imstreken. Walter ui eynschenk kwam in h 92 als voortrekker in ;en grootscheepse eorganisatie en hij n "trekt nu er opnieuw ii eranderingen in de e Dlitieregio Hollands J :idden voor de deur n aan. Zijn gevoelens ie )ij dit afscheid zijn 31 ibbel. Zijn uitstapje er 1 december voor j, twee jaar naar het 1 iligheidsteam van de e Nederlandse ;l )oorwegen lijkt hem irzaam. „Daar ben ik eiet de baas, maar een ai adviseur van de d ectie." Tegelijkertijd melt hij dat hij zijn - llega's en het werk in het district Rijn en (arlanden zal missen. IN AAN DEN RUN ed om weg te gaan", 'Weynschenk (45), „maar je nogal wat achter." Het af- 'd is moeilijk. Zelfs aan het ctsbureau aan de Ouds- 'nseweg, een stapel stenen at hem betreft niet eens Ie foto hoeft, is hij ver- :ht geraakt. Het uitzicht lit zijn werkkamer op een 'an kleurig berkenblad zal lissen als hij straks bij de hartje Utrecht zit. ijaar het zwaarst valt hem scheid van collega's en de iers in Alphen. Weyn- link is trots op zijn politie kere Door de kr appe bezet- moet hij vaak kiezen welke De scheidende politiechef Walter Weynschenk: „Straks ben ik niet de baas van de afdeling, maar een onderdeel van de denktank die voorstellen maakt.foto mark lamers onderwerpen voorrang krijgen. „Dat zijn vervelende keuzes, want eigenlijk willen we alle de licten veel aandacht geven. Bij bedreigingen bijvoorbeeld zou den we veel meer willen 'door rechercheren' dan we nu kun nen. Met die beperking hebben agenten ook moeite, want iede re politieman en -vrouw wil het maximale voor de burger doen en zoveel mogelijk boeven van gen." Die frustratie knaagt ook aan Weynschenk, al is hij alleen nog maar bij calamiteiten op straat. „Ik ben een bureautijger gewor den in deze functie. Maar dat zegt niets over het gevoel dat ik heb bij het buitenwerk. Ik voel me politie-ambtenaar in hart en nieren. Elke wagen met zwaailicht zie ik voorbij komen en ik weet precies welke grote zaken spelen. Van de prestaties van anderen kan ik genieten. Laatst hebben we een paar be rovingen opgelost, waaronder een op een bejaarde vrouw. Dat zijn misselijke dingen, dus als zo'n zaak is opgelost, voel ik de kick van mijn mensen ook. Dat maakt het extra bijzonder als ik hier de deur dichttrek: het was geen baan om geld te verdie nen, we hebben veel met elkaar Aan zijn eerste kennismaking met Alphen zat een luchtje: Weynschenk leidde als hoofd van het regionale recherche team het onderzoek naar de il legale gifstort in de Coupépol der. „Dat was een complex on derzoek. Moeilijk om informa tie boven water te krijgen, met al die partijen en hun belangen om dingeh stil te houden. Daar van hebben veel mensen, onder wie ik, slapeloze nachten ge had." Toch keerde hij terug, in 1992, om de fusie te realiseren tussen de gemeentepolitie Al phen aan den Rijn en de rijks politie Nieuwkoop. „Daarmee heb ik iets unieks meegemaakt. Het was een turbulente tijd, vol emotie, want beide fusiepart ners moesten voor hun idee iets inleveren wat goed was. Voor de personeelsleden bracht dat enorme spanningen mee. In april 1994 dacht ik dat we klaar waren, maar inmiddels weet ik dat de politie in Nederland continu blijft reorganiseren. Daar moet je je bij neerleggen, anders zit je alleen jezelf maar in de weg." Hoewel hij steeds beter met zulke situaties om kan gaan, blijft het een beroep dat stress met zich meebrengt. „Daarom loop ik graag hard. Dan zweet ik alles eruit en wordt het weer nagement 'draconische vor men' begint aan te nemen, overdreven. De raad ging gisteravond no de akkoord met het eveneens onverwachte voorstel om een malig een bedrag van bijna een ton uit te trekken voor extra personeel op de afdeling finan ciën voor de rest van dit jaar. „Het is slikken of stikken", mopperde CDA'er Hollander. D66'er Haarman viel hem bij: „Sinds de zomervakantie heb ben we elke vergadering een punt moeten goedkeuren waar tegen we alleen maar ja konden zeggen en waarover we niet in een commissievergadering hebben kunnen praten." De burgemeester, tevens porte feuillehouder financiën, zei de( hoop te hebben dat volgend' jaar beter gaat omdat de ge meente binnenkort begint met een, nieuw systeem van plan nen en controleren. Het onderzoek door een ex tern bureau naar de chaos op de afdeling financiën moet voor het eind van het jaar klaar zijn. Boelen verwacht dat er in fe bruari of maart een discussie in het openbaar kan plaatsheb ben. Zonnepanelen op gemeentehuis ROELOFARENDSVEEN Op het dak van het Alkemade- se gemeentehuis in Roelof- arendsveen komen zonnepa nelen. Hoewel het financieel gezien weinig rendement op levert, hebben burgemeester en wethouders voor de mi lieuvriendelijke energie geko zen omdat ze het goede voor beeld willen geven aan de in woners. Het gemeentebestuur kwam op het idee door de ac tie 'Warm Wonen', een actie die huiseigenaars, bedrijven én overheden stimuleert ener giezuinig te verbouwen. De 36 zonnepanelen komen in groepjes van zes op het dak aan de achterkant van het ge meentehuis aan het Westein de. De aanschaf en montering kost 45.000 gulden. De opge wekte energie verkoopt Al kemade aan energiemaat schappij Nuon voor 1250 gul den per jaar. De energie wordt niet in het gemeentehuis ge bruikt. rustig tussen mijn oren. Met zijn nieuwe functie in het projectteam dat agressie en onveiligheid in de trein en het station aanpakt, gaat een we reld voor hem open, verwacht Weynschenk. „Straks ben ik niet de baas van de afdeling, maar een onderdeel van de denktank die voorstellen maakt." Dus geen knopen meer doorhakken en niet meer het laatste woord, terwijl juist dat hem op het lijf is geschreven. Zalig, grijnst hij. „Ik ben mijn carrière al begonnen in leiding gevende functies, dus gevoels matig is dit een moeilijke over stap. Maar dat is tevens het leerzame. Ik vind het goed om te ervaren dat je niet zelf in de lijn zit, maar dat je die beïn vloedt. De uitdaging is dan om zulke goede voorstellen te ma ken, dat ze die niet kunnen weggooien." Helemaal los van het politie werk komt hij de komende twee jaar trouwens niet. Met een echtgenote die in een buur korps werkt, gaat het in huize Weynschenk vaak over het vak. „We zijn behoorlijk politie- minded. Maar aan tafel praten we voor onze kinderen over an dere dingen. Mijn zoon van 11 en dochter van 12 hebben toch al het idee dat ze niets mogen, met twee politie-ouders. Dat is niet zo hoor. Ik ben wel streng, maar ook rechtvaardig. Je kunt denk ik een flink deel van de le vensloop van je kinderen beïn vloeden door een goede opvoe ding. Dat moet ik niet alleen te gen anderen roepen, maar ook in praktijk brengen." Toch blijft het moeilijk om thuis het werk los te laten. „Ik weet niet hoe ik het moet uit leggen, maar ik kan onmogelijk een knop omzetten. Het is niet zo dat ik voortdurend de buur man zit te controleren of hij iets strafbaars doet, maar het is ook geen baan waar je na vijven mee klaar bent. Politiewerk zit in mijn bloed. Ik zal het missen. Daarom ben ik blij dat het pro ject bij de NS twee jaar duurt. Dan ben ik er niet te lang uit." DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RUN CONNIE VAN UFFELEN Het was de rekening van een onbekende dame in Den Bosch, waarnaar zomaar ruim 30.000 gulden van het bedrijf DKA Al phen bv werd overgemaakt. En niet alleen deze RABO-reke- ning werd leeggehaald, ook be drijven uit Aalsmeer en Bever wijk werden tienduizenden gul dens lichter gemaakt. Mede door een 26-jarige man uit Den Bosch en zijn 27-jarige neef uit Amsterdam, zo denkt officier van justitie Schuijer. Gisteren eiste zij voor de Haagse recht bank vijftien respectievelijk ne gen maanden cel wegens op lichting en medeplichtigheid daarbij. De neef uit Den Bosch ver klaarde eerder tegenover de rechter-commissaris dat hij in opdracht van een andere man drie vrouwen had overgehaald om hun bankrekening, bank- pasje en pincode ter beschik king te stellen voor de storting van grote bedragen. Overschrij vingsformulieren werden zo vervalst dat op andere rekenin gen - die van de vrouwen - een groter bedrag werd gestort dan het bedrijf oorspronkelijk had uitgeschreven. De vrouwen moesten het vervolgens aan de Bosschenaar overhandigen. Zijn Amsterdamse neef zou het daarna hebben afgedragen aan anderen. De bedrijven werden zo tussen december 1998 en mei 1999 voor in totaal 125.000 gulden opgelicht. De vrouwen verklaarden dat de neven bij de bank mensen kenden die hiervan op de hoog te waren. Zij zouden controle ren of de vrouwen hun afspra ken nakwamen. De man uit Den Bosch zei gisteren niet te weten dat het om zulke grote bedragen ging en waar het geld vandaan kwam. Hij zou maar een loopjongen zijn. Zijn advo caat wilde dan ook vrijspraak. De Amsterdammer zei 'in het begin niet te weten waar het over ging' en hoe het met die overschrijvingskaarten zat. Vol gens zijn advocaat was er geen bewijs voor samenwerking tus sen de neven en was er dus ook geen sprake van medeplichtig heid. Hij pleitte voor vrijspraak en anders moest de Amster dammer onmiddellijk in vrij heid worden gesteld. Hij zat im mers al drie maanden in voor lopige hechtenis en bood voor de andere zes geëiste maanden dienstverlening aan. De recht bank ging daarmee akkoord, maar doet op 16 november pas definitief uitspraak. Jubileum Slachtojferhulp Hollands Midden ALPHEN AAN DEN RUN ONNO HAVERMANS Een jongen uit Gouda was het slachtoffer van een geweldsmis drijf. Hij overleed aan zijn ver wondingen. Zijn moeder be schreef hem in een brief aan de rechter die de strafzaak tegen de verdachte behandelde. Ze wilde dat die brief zou worden voorgelezen tijdens de zitting. Maar dat mocht niet. Woede en onbegrip. Slachtof fers komen er in het strafrecht nauwelijks aan te pas. Dankzij de Wet Terwee kunnen ze sinds kort in eenvoudige zaken aan haken met een schadeclaim. Maar tijdens de zitting draait al les om de verdachte. Dat zet kwaad bloed. Moet een slachtoffer spreek recht krijgen tijdens het straf proces? Die vraag stond gister middag centraal tijdens een de bat dat Slachtofferhulp Hol lands Midden had georgani seerd om de tiende verjaardag op te luisteren. De Leidse hoogleraar straf recht T. de Roos is voor. „In een eerlijk proces moet ook het slachtoffer aan zijn trekken ko men." De Amsterdamse advo caat J. Knap is het daar niet mee eens. Hij omschreef de Wet Terwee zelfs als 'een histo rische fout', omdat het elemen ten van het civiel recht (de schadeclaim) vermengt met het strafrecht. „De verdachte wordt van overheidswege ter verant woording geroepen. Hij is on derwerp van onderzoek, zijn rechtspositie is in het geding. Die rol is niet vergelijkbaar met die van het slachtoffer." Ook de Haagse officier van justitie N. Boersma zei te vrezen dat de verhoudingen in de rechtszaal scheef gaan lopen. Bovendien moet nog maar blijken dat een slachtoffer ook werkelijk slachtoffer is, net zo als de verdachte geen dader mag worden genoemd zolang de rechter de schuld niet heeft vastgesteld. De rol van het slachtoffer is dan ook vooral die van getuige en van belangheb- bende partij die schade kan claimen. Voor veel vrijwilligers van Slachtofferhulp is dat niet ge noeg. Zij merken in de praktijk, hoe groot de behoefte is aan begrip voor wat iemand heeft meegemaakt. Je verhaal vertel- len aan de verdachte, aan een officiële instantie (de recht- bank), dat is wat veel slachtof fers van inbraak, verkeersonge val, gewelds- of zedenmisdrijf wensen. Toen Knap het vermoeden uitsprak dat het slachtoffers vaak om meer te doen is dan een schadeloosstelling, diende de zaal hem meteen van re pliek. Het gaat niet om wraak, vergelding of een hoge straf, i „Het slachtoffer wil vertellen t hoe het nu met hem gaat", al-1 dus R. Dabekaussen, die bij het1 openbaar ministerie in Roer mond gespreken met slachtof- i fers voert. „Over de verdachte hoor je in de rechtzaal de klein ste details uit hun jeugd en dat het eigenlijk geen wonder is dat ze het slechte pad zijn opge gaan. Het slachtoffer komt niet aan bod. Erg is erg genoeg. Maar er is behoefte aan erken ning."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17