Leiderdorp blij met steun provincie Ziekenfonds laat mij in de 'Warmondse politiek moet één front vormen' 'Politieke chantage' CDA Zoeterwoude Regio Onderzoe naar extra fietspaden VRIJDAG 3 NOVEMBER 2000 -F HSL-infocentrum in Winkelhof leiderdorp» Een tijdelijk informatiecentrum over de hogesnel heidslijn zetelt sinds gistermiddag in winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp. Wie vragen heeft over de aanleg van de HSL en de verbreding van de A4 kan daar terecht. Volgend jaaar zomer gaan een informatiepunt in de Bospolder open. Daar komt een uitgebreidere tentoonstelling met computeranimaties. Het in formatiepunt is te vinden op Winkelhof 77. Op donderdag is het van twee tot zes uur open, op vrijdag van twee tot negen. Mocht er veel belangstelling zijn dan worden de openingstijden ver ruimd. CDA ziet af van 'burgeravonden' zoeterwoude Het CDA in Zoeterwoude ziet af van 'burgeravon den' in het Dorp en aan de Rijndijk om Zoeterwoudenaars te betrekken bij het opstellen van een toekomstvisie. De avonden waren gepland, omdat burgemeester en wethouders volgens de christen-democraten te weinig rekening houden met de wensen van de inwoners. „We zijn blij dat het college nu onze wens heeft overgenomen en ook de burgers erbij betrekt. Voorlopig hebben wij de burgeravonden afgezegd, omdat we het college niet voor de voeten willen lopen", aldus het CDA. 'Nu niet praten over Stompwijk' zoeterwoude Burgemeester Koopmanschap van Zoeterwoude vindt het 'niet wijs' om nu over samenvoeging met Stompwijk te gaan praten. Progressief Zoeterwoude en het CDA pleitten voor een onderzoek naar een fusie, maar volgens Koopman schap is dat niet fair ten opzichte van Leidschendam, waarvan Stompwijk deel uitmaakt: „Leidschendam zit in een moeilijke positie. Dan moet je niet ook nog eens aan de andere kant van het dorp gaan hangen. Bovendien moeten we reëel zijn. Met Stompwijk erbij zouden we net boven de 10.000 inwoners zit ten. Dat is niet de oplossing die we zoeken." Weer kritiek op Holland Centraal zoeterwoude Zoeterwoude wil dat Holland Centraal meer aan dacht besteedt aan het dorp. Daarom gaan B en W opnieuw praten met de regionale zender. De VVD wilde gisteravond de subsidie van 4.330 gulden schrappen, maar voor dat plan kre gen de liberalen geen steun van het CDA en Progressief Zoeter woude. „We hebben Holland Centraal voor vijf jaar representa tief verklaard voor Zoeterwoude. Die termijn loopt eind volgend jaar af. Tegen die tijd moeten we ons afvragen of we met elkaar verder gaan", zei burgemeester Koopmanschap. De WD be sloot daarop een motie 'aan te houden'. Christen-democraten keuren begroting af zoeterwoude jan preenen Progressief Zoeterwoude en de WD hebben het CDA gister avond bij de begrotingsverga dering valse voorlichting, poli tieke chantage en geheugenver lies verweten. Op hun beurt merkten de christen-democra ten op dat ook de twee college partijen problemen hebben met hun geheugen. De enige oppositiepartij weigerde uitein delijk de begro ting goed te keuren. Zij vindt dat de OZB maar twee procent mag stijgen in plaats van 10,43 pro cent. „We moeten met een motie van het CDA instemmen en als we dat niet doen, gaat deze partij niet ak koord met de begroting. Ja, dat noem ik politieke chan tage. Ten on rechte wekt u de indruk dat de burger door ons extra geld kwijt is, maar dat is natuurlijk niet zo. Dat geld hebben we hard nodig voor heel goede za ken die de burger ten goede ko men. Het CDA is opportunis tisch en weinig realistisch", zei fractievoorzitter Ooijendijk van Progressief Zoeterwoude. WD-fractievoorzitter San ders voegde daaraan toe dat het valse voorlichting van het CDA is om te zeggen dat is beloofd de onroerend-zaakbelasting met niet meer dan twee pro cent te laten stijgen. „Het CDA is wel heel kort van memorie. Notabene op voorstel van de ei gen wethouder is in 1997 voor de jaren 1998 tot en met 2001 een uitzondering gemaakt voor de OZB. Wij begrijpen dat ge heugenverlies niet. Mevrouw Ates (fractievoorzitter van het CDA, red.) en de heer Van der I. Sanders (WD): „Het CDA is wel heel kort van memorie." ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN herhaald in de nota van aanbieding bij de begroting voor volgend jaar." Volgens het CDA is het ook geen probleem om te volstaan met een stijging van twee pro cent van de OZB. De partij wijst op een overschot van 394.000 gulden vorig jaar, op royale re serves en op gunstige vooruit zichten. Wethouder Van der Kooi van financiën bracht daar tegenin dat 'wel degelijk een te kort van drieënhalve ton ont staat' als het voorstel van het CDA wordt overgenomen. „Je kunt dat toch niet zomaar doorschuiven met de constate ring dat er helaas geen sluiten de begroting is? Oud beleid gooi je toch niet van de ene op de andere dag overboord? Ik vind het jammer dat u de be groting niet goedkeurt, maar dat moet dan maar." WD en D66: Munnikenpolder stijgt weer met stip De Leiderdorpse politiek is blij met het standpunt van de provincie dat de Bloemerd niet moet worden gebruikt voor financiering van een lange tunnelbak in de A4. „De ze uitkomst is bemoedigend", vindt PvdA-fractievoorzit- ter R. Thunnissen. ,,De conclusie dat eerst het rijk er meer geld in moet stoppen, spoort met wat wij willen." Het CDA spreekt van 'een gunstige ontwikkeling' en de WD en D66 constateren dat de Munnikenpolder 'weer met stip gestegen' is. leiderdorp» eric wentteruggefloten. Dat vindt ten minste WD'er E. Roemer. De grootste winst van de verga- „Norder zag de Bloemerd dering van de statencommissie steeds als een goede locatie is dat gedeputeerde M. Norder voor woningbouw, maar het is door een ruime meerderheid is nu duidelijk dat dit niet meer ter sprake moet komen." PvdA-fractievoorzitter R. Thunnissen onderschrijft de conclusie van Roemer „De eerdere berichten vanuit de provincie waren steeds dat we de Bloemerd maar moesten be bouwen, en dat Leiderdorp het verder maar moest uitzoeken. Maar daar denkt de statencom missie gelukkig duidelijk anders over." „Nu is de overheid aan zet", constateert D. Mc Gillavry van GroenLinks. „Dit is een krach tig signaal dat het zo niet verder kan. Overheid, kom maar over de brug." Toch is het spook beeld van bebouwing van de Bloemerd nog niet helemaal verdwenen. „Als het rijk geen krimp geeft, zullen we toch een keuze moeten maken. En ik sluit niet uit dat we dan toch weer op de Bloemerd moeten uitkomen." De CDA'er J. Stevers ziet po sitieve en negatieve kanten aan de uitspraak van de statencom missie over de Bloemerd. „Als de provincie vindt dat er alter natieven moeten komen, dan moet ze ook de consequenties nemen en de portemonnee trekken." Toch onderschrijft ook hij het tactische belang van de uitspraak. „Op deze manier wordt de overheid nog eens ex tra met de neus op de feiten ge drukt. Ik krijg zo steeds meer het gevoel dat er met stukjes en beetjes allerlei andere oplossin gen gevonden kunnen worden. Over het geheel genomen is dit dus een gunstige ontwikke- ling." BBL-woordvoerder H. Weller legt de uitspraak van de provin cie louter in het voordeel van Leiderdorp uit. „Jammer is al leen dat Norder niet helemaal overstag is gegaan en blijft vast houden aan een forse bijdrage van Leiderdorp. Want het zijn Hulst die nu naast u zit, waren erbij toen die afspraken werden gemaakt. Kennelijk is dit alle maal bedoeld voor de publieke tribune." Ondanks de kritiek hield het CDA vast aan 'afspraken in het verleden'. Alleen legde Ates die anders uit dan PZ en de WD. „Aan het begin van deze raads periode was het uitgangspunt dat de lasten van de burgers niet meer zouden stijgen dan de trendma- Het lezen van de krant gaat Van den Berg moeilijk af, zelfs met een extra lamp en een loep. FOTO HIELCO KUIPERS Leiderdorper moet behandeling van oogziekte zelf betalen leiderdorp» judy nihof De krant lezen gaat moeizaam, autorij den in het donker is onmogelijk. Daniel van den Berg (65) uit Leiderdorp leeft in een kleine wereld sinds hij kampt met een oogziekte die veel ouderen treft: macula-degeneratie. Zijn gezichtsver mogen holt achteruit. Het enige wat Van den Berg kan hel pen is een speciale laserbehandeling, die onder meer wordt toegepast door oogarts De Graaf van het Oogheelkundig Medisch Centrum (OMC) in Haarlem. Probleem is alleen dat het ziekenfonds niets vergoedt, omdat nog niet weten schappelijk is aangetoond dat de dure behandeling effect heeft. De methode verkeert nog in een experimenteel stadi um, aldus Zorg en Zekerheid. De Leiderdorper, die sinds juli we duwnaar is, vindt het onverteerbaar dat zijn verzoek om vergoeding is afgewe zen. Voor hem is het geld een rib uit het lijf, maar wat stellen een paar duizend gulden voor zo'n grote organisatie als Zorg en Zekerheid nou helemaal voor? Maar de brieven, de telefoontjes en een hoorzitting mochten niet baten. Het bleef'nee'. De Leiderdorper kan het niet verkrop pen. „Ik wil het niet accepteren. Ik heb mijn verstandelijk gehandicapte dochter bij me gehouden, voor mijn ernstig zie ke vrouw gezorgd: ik heb het zieken fonds heel wat geld bespaard. Komen jullie nu maar eens over de brug, heb ik gezegd tijdens de hoorzitting. Nu man keer ik wat en word ik in de steek gela ten." Inmiddels heeft hij voor eigen reke ning één laserbehandeling a 2400 gul den gehad, maar de arts denkt dat er nog vier nodig zijn. Niet om de ziekte te genezen, want dat is onmogelijk, maar om te voorkomen dat zijn zicht verder verslechtert. „Als het blijft zoals het nu is, is dat al mooi meegenomen", zegt Van den Berg, wiens grote angst is dat hij blind wordt> Dan kan hij niet meer voor zijn 43-jarige, verstandelijk gehan dicapte dochter zorgen. Hoewel hij slecht ziet, doet Van den Berg nog steeds zelf boodschappen. Hij neemt wel een loep mee. Koken en de was doen lukt ook nog. De krant lezen, wat hij zo graag doet, is problematisch. Zelfs met een extra lamp en een loep. „Ik kan niet scherp zien. Ik heb wel een totaalzicht, maar me ergens op focussen gaat niet. Het is alsof je constant in een mist verkeert. Op straat herken ik men sen niet. Dat is heel vervelend." Sinds kort krijgt hij twee keer per week thuis zorg. „Dat heb ik te danken aan de ge meente Leiderdorp. Daar vind ik zo'n goed gehoor." Drie jaar geleden begonnen de klach ten. „Ik merkte dat ik de krant niet meer kon lezen. Ik zal wel een sterkere leesbril nodig hebben, dacht ik. Maar die nieu we bril hielp ook niet." Van den Berg stapte naar de huisarts, die een lichte vorm van staar constateerde. Een hele opluchting, want staar is makkelijk te verhelpen. Maar de oogspecialist in het Leidse Diaconessenhuis kwam tot een andere conclusie. De klachten hadden niets met staar te maken, maar met aan tasting van de macula, het onderdeel van het netvlies dat de mens in staat stelt zijn vizier scherp te stellen. De specialist bleek niets voor Van den Berg te kunnen doen. De Leiderdorper kreeg de schok van zijn leven. Hoe moest het nu met de zorg voor zijn dochter en zijn ernstig zieke vrouw? „Op dat moment stond mijn hele leven in het teken van de ziekte van mijn vrouw. Ik was nog geen jaar in de VUT toen zij ziek werd. Achteraf ben ik blij dat ik niet meer werkte, anders had ik nooit voor haar kunnen zorgen, haar drie keer per week naar het ziekenhuis kunnen bren gen voor een nierdialyse of met haar mee kunnen gaan naar de cardioloog, de uroloog, de therapie, noem maar op." De hoop laaide weer op toen Van den Berg een laantenartikel las over de laser behandeling in het OMC. Hij nam con tact op met oogarts De Graaf. Zij wilde de Leiderdorper wel helpen, maar ze waarschuwde hem wel: het ziekenfonds zou niets vergoeden. Wat de behande ling zo duur maakt, is de lichtgevoelige verf 'visudyne', die in het lichaam wordt gespoten. Een ampul met dit spul kost 2200 gulden. Als Van den Berg doorgaat met de behandelingen, moet hij zijn spaarrekening aanspreken. „Ik heb met mijn vrouw gespaard voor een reis naar Australië. Daar woont veel familie. Nu mijn vrouw is overleden hoop ik de reis te kunnen maken met mijn dochter. Maar als ik doorga met behandelen, kan ik dat wel vergeten." Rudolf Meyer van de macula-degene- ratievereniging, arts en zelf slachtoffer van de oogziekte, noemt het triest dat Zorg en Zekerheid weigert de behande ling van Van den Berg te vergoeden. „Vi sudyne-therapie is een vrij nieuwe tech niek. Maar de resultaten zijn veelbelo vend. Bovendien is in de Verenigde Sta ten wel degelijk wetenschappelijk aan getoond dat de therapie zinvol is." Het ziekenfonds hoeft volgens hem niet bang te zijn dat straks iedereen aan klopt, want het gaat om een vrij beperk te groep die er baat bij heeft: de mensen met de natte vorm van Macula-degene- ratie. De in april opgerichte vereniging heeft nu al 1500 leden en wil zich in de toe komst sterk maken voor vergoeding van de behandeling door het ziekenfonds. „Maar de vereniging is nog niet erkend. We verwachten dat dit in december ge beurt. Pas dan kunnen we een vuist ma ken." Meyer geeft Van den Berg groot gelijk dat hij de publiciteit heeft gezocht. „Dat is de enige manier om het zieken fonds over de streep te trekken." Fractievoorzitter H. Veld)( van D66 is vooral blij dat ook de provincie zich h L maakt voor een grotere bijdi van het rijk. „Mischien hi dat." Daarnaast constateert dat de Munnikenpolder niet definitief als bouwloc moet worden afgeschrt „Zowel de WD als D66 voor woningbouw in deze der, en er zijn ook partijen het in overweging willen men. En terecht. Het gebie gaat nu toch al op de scl vanwege de HSL." zoeterwoude jan preenen bi Zoeterwoude schakelt een jr viesbureau in om een fiets denplan te laten maken voorn Zuidbuurtseweg, de Geerp der, de Broekweg en de Gde derswoudseweg. De gemeenteraad avond in de begrotingsverga ring een motie aan van Progi— sief Zoeterwoude, waarin wo aangedrongen op de aanleg i aparte fietspaden. Het buri^, moet onderzoeken of daarvi op de vrij smalle wegen in doende ruimte is en wat de\ nanciële consequenties zijn. Bewoners van de Geerpol hebben kortgeleden gewe; op de gevaarlijke situaties vi fietsers in het buitengebied, een rapport drongen zij aan maatregelen. Fractievoorzit Ooijendijk van PZ: „Voor on dit belangrijker dan het aanl i gen van een fietstunnel oniei de Dr. Kortmannstraat wae; voor we onlangs subsidie h ben Tot gisteravond zag wetht p der Van der Kooi van verkjiti geen mogelijkheden voor scheiden fietsstroken. burgemeester en wethoudfef gingen overstag, ook al wi Van der Kooi op alternatii wegen voor fietsers, zoals kerkepaden door de weiland „We moeten nagaan of we vc die nieuwe fietspaden geld het rijk of de provincie kunnjtb krijgen. Sommige partijen do alsof dat geen punt is, maar ligt het niet." tli Minster Pronk krijgt mand 2 zo snel mogel ij Ir zoeterwoude Burgemeester en wethoitj, ders van Zoeterwoude zullej. 'zo snel mogelijk' een manP met zuivelproducten aanbie01 den aan minister Pronfe (volkshuisvesting en ruimtag lijke ordening). Het initiatie^ is genomen door Progressie Zoeterwoude. De partij wil met de man rt wijzen op het grote bélane van het Groene Hart. CDA e 0] WD steunden gisteravon.- een motie van PZ om di 1 boodschap met een man a met echte boter, scharreleiebi ren en boerenkaas te overy handigen aan de ministe e Burgemeester Koopman schap: „We proberen op korj1 te termijn een afspraak til: maken. In elk geval binne veertien dagen, want andei is de boter niet meer goe< Misschien moeten we de mr1 nister voortaan elke weee' zo'n pakket aanbieden. Dai vergeet hij Zoeterwoudre niet" n ill 'Zurealgemene beschouwingen CDA zetten kwaad bloed Het idee warmond judy nihof Stemmingmakerij. Cynisch en zuur. Burgemeester en wethou ders van Warmond hadden gis teravond geen goed woord over voor de 'toon' van de algemene beschouwingen van het CDA. Niet alleen zij, ook de fracties van WD en Progressief War mond (PW) reageerden als door een wesp gestoken op de kritiek van de oppositiepartij. Het CDA vindt bijvoorbeeld dat het college tekort schiet in het besturen in samenspraak met de bevolking. De fractie ba seert zijn oordeel met name op de gang van zaken rond de ont wikkeling van Koudenhoorn. „De inspraakavond over Kou denhoorn resulteerde in een collegevoorstel waarin niets te rug te vinden was van wat die avond onder de aanwezigen leefde." De inspraak heeft nog steeds nergens toe geleid, aldus het CDA, die de kwestie Kou denhoorn betitelde als een 'dorpsklucht'. „U vraagt de bur gers mee te denken en ideeën aan te dragen, u hoort ze aan en gaat daarna uw eigen gang." Verder moet het college vol gens het CDA haast maken met de ontwikkeling van de kop van de Dorpsstraat. ,,Als u niet op schiet spreken we hier mogelijk in de toekomst van reanimatie van de Dorpsstraat. Binnenkort sluiten weer vier winkels de deuren." Die kritiek schoot het leden van de Vereniging Be trokken Warmonders en andere belangengroepen zitting krij gen. Maar college noch WD en PW voelen daar veel voor. Uiteindelijk keurden alle frac ties de begroting goed. Wel ha merde het CDA erop de reser ves op peil te houden. „Ons be kruipt het gevoel dat het uitge ven wel erg makkelijk gaat." Met de voorgenomen stijging van de OZB met vier procent kon de voltallige politiek goed leven. Burgemeester Vosjan drong er bij het CDA op aan om met de andere raadsleden toch vooral als 'één man' naar bui ten te treden. Dat is volgens haar essentieel nu Warmond zijn zelfstandigheid dreigt te verliezen. Ze kreeg bijval van wethouder Van den Aardweg, die furieus reageerde op de be schouwingen van het CDA. Vol gens hem waren die niet met inkt geschreven, maar met azijn. „Ik dacht dat ik het CDA ervan had overtuigd dat het van belang is één front te vormen, maar ik heb me vergist. Op de ze manier brengt het CDA grote schade toe aan het imago van Warmond." CDA-raadslid J. Be- zuyen had daar een andere kijk op. „U wekt de indruk dat 'el kaar kritisch volgen' de zelf standigheid van Warmond in gevaar brengt. Terwijl dót nu juist het toonbeeld is van een krachtige gemeente." _r Welkom: Korevaarstraat II, Tel. 071 - 5149859 Of bezoek onze site: www.mielekeukencentrumbarthen.nl Onze keukens kenmerken zich door het exclusieve ontwerp, design en materiaalgebruik jAsik00S I aiogdijfcvandasg ■WxnZif/djjl ''"Mrce/m Cror, college, WD en PW in het ver- hoorn verloopt volgens de wet- keerde keelgat. „De sluiting van houder traag door gebrek aan winkels is niet te wijten aan dit college. Het is juist dit college dat de ontwikkeling van de Dorps straat heeft opgepakt. Het masterplan (van het vorige CDA/WD- college red.) heeft nóóit tot concrete plan nen geleid", zei wethouder Van de Velde. De ontwikkeling van Kouden- waarin onder meer agrariërs, deskundige om de plan draagvlak on-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16