De 'reinigende werking' van rouwrituelen Geloof Samenleving Kerk der Friezen staat voor nieuwe opknapbeurt Sobere kerst in Bethlehen VRIJDAG 3 NOVEMBER 2000 VANDAAG 3 Vandaag 416 jaar geleden, op 3 november 1584, overleed de heilige kardinaal en bisschop van Milaan, Carolus Borromaeus (geboren in 1538). Hij verwierf groot aanzien door zijn optreden tij dens een periode waarin de pest heerste in Milaan. De hui dige paus Johannes Paulus II. die eigenlijk Karol Wojtyla heet. werd door zijn ouders naar deze rooms-katholiek uit de zestiende eeuw vernoemd. Borromeus was ook een sleu telfiguur in de contrareformatie (gericht tegen de reforma tie). stichter van één van de eerste priesterseminaries, en bracht de lijkwade van Christus, ook bekend als de Lijkwade van Turijn, van het Franse Chambéry naar Italië. 'Religies moeten meer voor vrede doen' utrecht De vijf wereldreligies moeten meer samenwerken voor de vrede. Tot dusver richten zij zich te veel op de onderlinge verschillen. In plaats daarvan moeten ze streven naar gerechtig heid en vrede. Dit is een van de uitkomsten van een besloten in terreligieuze studiedag die de Raad van Kerken gisteren hield over de relatie godsdienst-geweld. Christenen, joden, moslims, boeddhisten en hindoes spraken onder meer over godsbeeld en geweld, religieus geweld tegen vrouwen en religieus onderricht tegen geweld. De studiedag stond in het kader van de voorbe reiding van een meerjarenprogramma van de raad, dat in janu ari begint. Onder het motto 'Geweld niet gewild - kerken voor veiligheid en vrede' zullen binnen de kerken thema's als ge weld, veiligheid, respect voor het leven en vrede aan de orde komen. 'Alles is te huur, zelfs god' verboden Amsterdam De Reclame Code Commissie heeft de reclame van het mannenblad ZSM met de tekst 'Alles is te huur, zelfs god' veroordeeld. De poster is 'nodeloos kwetsend voor de gods dienstige gevoelens van gelovigen'. De uiting is in strijd met de Nederlandse Reclame Code. De commissie beveelt VNU, de ad- verteerster, aan om voortaan niet meer op een dergelijke wijze reclame te maken. De klacht was ingediend door de Bond tegen het Vloeken in Veenendaal, die veel verdrietige en verontwaar digde reacties had binnengekregen. Het billboardaffiche heeft in september en oktober langs de snelwegen gehangen. De tekst diende volgens adverteerster als een verwijzing naar een artikel met die titel in het blad, waarin onder meer wordt vermeldt dat een predikant zijn diensten tegen een uurtarief aanbiedt. Verhoef bij Moker over Rome-reis leiden Dirigent René Verhoeff van het Hartebrugkoor wordt zondagmiddag op Radio Moker geïnterviewd over het aan staande bezoek van het koor aan Rome. Daar zal het ensemble een optreden verzorgen in het Vaticaan. De uitzending is van 17.00 tot 18.00 uur; de frequenties waarop wordt uitgezonden zijn FM 105.7 en op de kabel FM 88.1. Radio Moker is op zoek naar vrijwilligers. Wie belangstelling heeft kan -na 18.00 uur contact opnemen via 071-5414177. Ruim 1,4 miljoen bezoekers popmis sao paulo Een Allerzielenmis met priester-zanger Marcello Rossi heeft gisteren in Sao Paulo 1,4 miljoen belangstellenden getrokken. De ruim drie uur durende eucharistieviering op de autoracebaan werd gevolgd door een concert met andere zan gers. Rossi, de beroemdste volkszanger van Brazilië, leidt elke zondag een misviering op het tv-kanaal Globo. De avond ervoor hadden zich al 900.000 gelovigen op de autodrome verzameld. Tijdens Allerzielen herdenkt de kerk de mensen die de afgelo pen twaalf maanden zijn overleden. Nabestaanden droegen tij dens de mis een roos. De openluchtdienst werd rechtstreeks in veel Latijns-Amerikaanse landen uitgezonden. 'Genezingsdienst' in Leiderdorp leiderdorp In de Levensstroom Gemeente aan de Touwbaan 3 in Leiderdorp worden komend weekeinde drie zogenoemde reddings- en genezingsdiensten gehouden onder leiding van evangelist Jan Zijlstra. Tijdens de dienst krijgen de aanwezigen de gelegenheid te vertellen over de bijzondere genezingskracht, die zij hebben ondervonden door Christus. De diensten worden gehouden op vrijdag 3 november om 19.30 uur, zaterdag 4 no vember om 13.30 uur en zondag 5 november om 19.00 uur. de toegang is vrij. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Huizen (wijkgem- .Zenderkerk), M. van Duijn te De GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Leek, HJ. Messe- linkte Barneveld-Voorthuizen. Meer en meer mensen nemen op een alternatieve ma nier afscheid van het leven. Ze bedenken zelf hun ritue len om Teven en dood te vieren' of baseren die op oude en niet-christelijke culturen. Sjamanistische vuurritue- len, zelfgemaakte lijkwaden, boeddhistische begrafenis rites, er kan veel meer dan alleen 'een broodmaaltijd achteraf. een symbolisch inwijdingsritu eel hebben gehouden voor het symposium over de alternatieve dood. Elk weekeinde in de maand no vember, zegt de folder van Jethro, wordt het thema dood belicht vanuit verschillende culturen, astrologie, sjamanis me, theater, imaginatie, healing en kunstzinnige beleving. Op de vloerbedekking ligt een groot aantal folders en andere paperassen rond een houten vogelhuisstatief met daarop een opgezette meeuw. De meeuw is ook terug te vinden, maar vlie gend en dus nog levend, op de aankondigingbrochure van Jethro. Jédidjah die samen met haar man Han Duindam (ook yoga- leraar) boven het centrum woont, vertelt dat ze een keer liep te wandelen met haar hond toen kinderen van een naburige school met het aangereden en gewonde dier aan kwamen lo pen. Ze nam 'm over met de be lofte zo snel mogelijk een die renambulance te bellen. leiden onno van t klooster „Mensen beseffen nog te wei nig dat je op andere dan de tra ditionele wijze met de dood kunt omgaan", zegt Ria Woens- dregt. Daarom organiseert zij samen met yogalerares Jédidjah Formenoy in het Leidse Stilte centrum jethro het symposium 'Als de dood je lief is'. „Dood gaan is niet alleen overlijden", zegt Jédidjah zachtjes. „Het kan ook een echtscheiding betref fen, of een ander soort levens crisis. Ik denk bijvoorbeeld aan een spirituele dood." Jédidjah zit net als Ria Woens- dregt op een kussentje op de grond in de grote ruimte van Stiltecentrum Jethro. Het is een kamer van ongeveer twintig meter lang en vijf meter breed, zonder ramen. Alleen aan het uiteinde van de ruimte zijn twee rechthoekige lichtkoepels in het dak gemaakt, om de somberheid tegen te gaan. Hier hebben zojuist een tiental ver tegenwoordigers van allerlei verenigingen en organisaties Voordat ze thuis was, overleed de meeuw. Jédidjah besloot hem tot symbool te maken van het symposium over de dood. Nu diende het opgezette beest op woensdagavond 1 november als middelpunt bij het ritueel 'mandala leggen'. Mandala's zijn cirkelvormige of veelhoeki ge figuren waarvan het middel punt, volgens Indiase gods dienstige gebruiken, de oergod Brahma voorstelt. De paparas sen om de dode meeuw vor men in dit geval een cirkel die de medewerkers, sprekers en sommige genodigden gebruik ten als hulpmiddel bij het me diteren voor een succesvol symposium. Meditatie is erg belangrijk bij allerlei onderdelen van het symposium, zegt Ria Woens- dregt. Sinds zij zelf door een diepe persoonlijke crisis heen ging, is zij naar eigen zeggen bezig om 'de dood dichter bij huis te halen'. Dat doet ze door mensen te begeleiden bij het vormgeven van hun uitvaart en rouwproces. Ze staat nabe staanden bij wanneer zij ritue len zoeken om het afscheid van een overledene te omkleden. Ria: „Dat is heel belangrijk. Als voorbeeld neem ik meestal mijn eigen leven. Vijftien jaar geleden overleed mijn moeder. Ik heb dat nooit helemaal kun nen verwerken. Er bleven nog Ria Woensdregt (rechts) en Jédidjah Formenoy tekenen samen voor het symposium 'Als je dood je lief is' in het Leidse Stiltecentrum Jethro. publiciteitsfoto Morgen om 14.00 houdt Dolly Hayn namens de Spirituele Zorggroep Rigpa een lezing over Ti- betaans boeddhistische rituelen rond ziekte, sterven en rouwen, 's Avonds (aanvang 20.00 uur) verzorgt 'spiritueel astroloog' Jan Bartels man een voordracht over 'transpersoonlijke astrologie en de spirituele dood'. Zondag 5 no vember, ook om 14.00 uur, is er een workshop van schilderes Marga Piepers waarin de deel nemers leren op kunstzinnige manier uitdruk king te geven gevoelens rond sterven en dood. Clown Roelant de Vletter presenteert 's avonds om 20.00 uur een theatervoorstelling waarin de vele gezichten van de dood centraal staan. Voor een gedetailleerd programma van het symposium 'Als de dood je lief is' en de andere weekeinden, is Stiltecentrum Jethro, Cobet- straat 79 in Leiden, bereikbaar via telefoon nummer 071-513276. veel dingen ongesproken, ook aspecten van mijn moeder waar ik moeite mee had. Twee jaar geleden heb ik samen met mijn vader en zussen nogmaals afscheid van haar genomen, ge woon door samen te komen en herinneringen aan haar boven te halen." Jédidjah vult aan: „Ik heb eens een zwangere cliënte geholpen bij de verwerking van de dood van haar vader, door haar een krentenbrood te laten bakken. Zondag wordt gerestaureerde 'heilige trap' weer in gebruik genomen hilversum anp OUD GEREFORMEERDE GEMEEN TE IN NEDERLAND Beroepen: te Krimpen a/d Ijssel, T. Klok te Urk. CAMA PAROUSIA GEMEENTEN Beroepen: te Woerden, R.U.R. Pijpker te Gorredijk, die dit be- i roep heeft aangenomen. De Kerk der Friezen in Rome, vanouds het trefpunt van Ne derlandse pelgrims in de Eeu wige Stad, staat voor een nieu we opknapbeurt. De marmeren vloer heeft ernstig te lijden ge had onder de groeiende stroom bezoekers en moet opnieuw worden gelegd. Bovendien zijn alle plafonds, wanden en pila ren aan restauratie toe. Dat schrijft de Stichting Vrienden van de Kerk der Frie zen aan haar begunstigers. Met de laatste restauratieklus, het in ere herstellen van de heilige trap, was een bedrag van meer dan twee ton gemoeid. Kardi naal Virgilio Noè, voorzitter van het kerkbestuur van de Sint Pie- ter, zal de trap morgen inzege nen. De trap, in onbruik ge raakt, was ter gelegenheid van het Heilig Jaar 1600 aangelegd. Het beklimmen ervan leverde een aflaat op. Zondag zullen ge lovigen de trap opnieuw in ge bruik nemen. De ongeveer duizend dona teurs van de stichting brachten in 1999 ruim 45.000 gulden bij een. Daarvan ging een deel naar de restauratie van de heili ge trap. Enkele grote fondsen hebben de rest van de kosten gedragen. In de afgelopen tien jaar hebben de vrienden in to taal zes ton gedoneerd. In de komende tien jaar is er weer een dergelijk bedrag no dig, schrijven de voorzitter van de stichting, het lid van de Al gemene Rekenkamer A. Haver- mans en R. Smit van het Willi- brordcentrum in Rome. Op de langere termijn moeten volgens hen ook het historische orgql en de oude muurschilderingen onder handen genomen wor den. De toenmalige rector van het Nederlands College in Rome, de huidige bisschop Muskens van Breda, 'herontdekte' in 1982 het kerkgebouw nabij de Sint Pieter. De kerk van de hei lige Michael en Magnus, zoals het gebouw officieel heet, staat op de plaats van de vroegere 'scola' van het volk der Friezen. Een scola was een nederzetting van een bepaalde bevolkings groep met een kerk of kapel, gastenverblijven voor pelgrims en een gebouw voor ziekenver pleging. De oorspronkelijke kerk werd in 1084 verwoest. De huidige kerk uit 1141 raakte in de loop van de eeuwen in onbruik. Sinds de 15de eeuw is ze eigen dom van het Kapittel van de Sint Pieter. De Nederlandse RK- Kerk heeft sinds 1992 het ge bruiksrecht. Sinds 1989 wordt er wekelijks een Nederlandse dienst gehouden. De inzegening van de heilige trap geschiedt aan de voor avond van de Nederlandse Dag in Rome op 7 november. De Nederlandse bisschoppen en ongeveer tweeduizend pelgrims zullen dan een ontmoeting WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Overwegend bewolkt en vooral in de zuidelijke helft van het land perioden met regen. Vrijdag nog veel wind. In het noorden vrijdag hier en daar zon. Maxima van rond nul in het noorden tot 9 gra den in het zuiden. Zweden: Vrijdag veel wind en regen, in het noorden sneeuw. Zaterdag min der nat en in het zuiden enkele opklaringen. Maxima van dichtbij het vriespunt in het noorden tot 8 graden in het zuiden. Finland: Toenemende wind en in de loop van zaterdag vanuit het zuiden perioden met regen, in het noor den vooral eerst ook sneeuw. Maxima van rond het vriespunt in het noorden tot 8 graden in het zuiden. Denemarken: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen of enkele buien. Vrijdag veel wind. Maxima rond 9 gra den. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Half tot zwaar bewolkt en gere geld enkele buien. Zaterdag afne mende buien en wat meer opkla ringen. Middagtemperatuur tus sen 8 en 11 graden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en zeker langs de kust en in de Ardennen geregeld buien, mogelijk met on weer. Middagtemperatuur onge veer 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd enkele buien. Middagtem peratuur ongeveer 10 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en perio den met regen of enkele buien. In het zuidoosten vrijdag later op de dag opklaringen en zaterdag flink wat zon bij een stevige Mistral. Maxima tussen 10 en 15 graden. Spanje: In het noordwesten veel wind en buien. Elders overwe- droog en aan de Costa's in het zuiden en oosten zonnige pe rioden. Maxima rond 14 graden, aan de Costa's in het zuiden en oosten circa 20. Portugal: Wisselend bewolkt en in het noor den enkele buien. Elders overwe gend droog en aan de Algarve pe rioden met zon. Vrijdag aan zee nog tamelijk veel wind. Maxima van 14 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Vrijdag wisselend bewolkt en en kele buien. Zaterdag droog en pe rioden met zon. Maxima dalend naar 18 graden. Madeira: Vrijdag in de bergen kans op een buitje. Verder droog en nu en dan zon. Maxima ongeveer 21 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordkant van de eilan den wolkenvelden maar droog. Aan de zuidkant veel zon. Maxi ma tussen 22 en 26 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan enkele buien. Maxima da lend naar 8 graden. Oostenrijk: Vrijdag in het noordoosten eerst nog zon. Verder bewolkt en perio den met regen. Maxima vrijdag van 10 graden in het westen tot 17 bij Wenen, zaterdag middag temperatuur rond 7 graden. Zwitserland: Veel bewolking en perioden met regen. Vrijdag aan de zuidflank van het Alpenmassief zon. Vrijdag maxima rond 9 graden, zaterdag van 6 in het noorden tot 13 in het zuiden. Hongarije: Vrijdag vooral in het oosten nog geregeld zon bij maxima tot 18 graden. Verder veel bewolking en vanuit het westen regen. Maxima dalend naar 13 graden. Italië: Vanuit het noorden regen of en kele buien, maar in het uiterste zuiden droog en nog lange tijd zonnige perioden. Tamelijk veel wind. Maxima rond 21 graden, in het noorden circa 12. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, ook tamelijk veel wind. Maxima dalend naar 17 graden. Griekenland en Kreta: Droog en flink wat zon, maar za terdag in het noordwesten meer bewolking en kans op regen. Maxima tussen 19 en 24 graden. Malta: Droog en vooral vrijdag veel zon. Maxima ongeveer 24 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en maxima tussen 23 en 26 graden. Langs de Turkse westkust iets minder warm en vrijdag mogelijk een bui. ZATERDAG 4 NOVEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zoriop 07.42 Zon onder 17.05 Maan op 14.39 Maan onder23.38 Weerrapporten 03/1104.00 uur: Amsterdam licht bew. De Bilt licht bew. Deelen Eelde licht bew. Eindhoven onbewolkt Den Helder zwaar bew Rotterdam licht bew Twente licht bew Vlissingen licht bew. Maastricht half bew. Aberdeen regenbui Athene licht bew. half bew Barcelona Boedapest Frankfurt Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen LasPalmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca - 19 0.0 18 15 0.0 4 139.0 w.s.0 11 6 0.0 bewolkt onweer V warmtefront üfi* regen sneeuw V koufront JÉ* opklaringen Jk. hagel jL lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.36 21.04 8.09 20.37 Split zwaarbew. Laag 03.55 16.20 3.36 16.01 Stockholm licht bew. Warschau onbewolkt Wenen licht bew Bangkok licht bew Buenos Aires licht bew. Casablanca licht bew Johannesburg zwaarbew. Los Angeles licht bew. New Orleans New York Ze had zo graag gezien dat haar nog ongeboren kindje later haar vader zou meemaken. Maar dat lukte niet meer. Dat zorgde voor zoveel pijn dat ze nadien behoefte kreeg aan een manier om met dit verdriet om te gaan. Nu was één van de le vendigste herinneringen aan vader dat ze vroeger samen met hem een krentenbrood mocht bakken. Hij zette haar op het aanrecht en dan mocht zij mee helpen." De geuren en alle handeli rond het bakken brachte het ware de positieve hei ringen aan haar vader wt ven. „Omdat ze opgroeit een pittoresk oud stadje, met haar kindje ook lang plekjes waar vader vroege haar had gelopen en vert het kind de verhalen die haar vader vertelde. Op z1 manier kun je ook met i< sterven omgaan." Jédidjah gaf vanmorgen workshop rond een india rouwritueel uit Zuid-Ami genaamd 'Op de vleugels de Condor'. In dit ritueel iemand zich voor dat de dene onder de vleugels v, grote Condor naar de zon. vliegt. „Dat is nodig om d te reinigen en transforme Pas dan kan de overleden zonlicht in zijn nieuwe le gebied verdragen", vertel djah. „Het is een hele an< manier van afscheid nem dan de droeve christelijkf plechtigheden bij een bej r nis, met broodmaaltijd ni zegt Ria die zelf op 11 noi ber een workshop 'Helen tuelen' geeft. Beide vrouwen zien meei i meer belangstelling komi voor alternatieve vormen sterven en rouwverwerkii J is een gevolg van de ontk king, individualisering en genomen interesse voor i -christelijke spiritualiteit leen weten nog te weinig sen van de verschillende lijkheden. Ze denken dat traditionele regels gebom - De gerestaureerde 'heilige trap' in de Kerk van de Friezen in Rome. De trap dateert uit 1600. Het beklimmen leverde in het verleden een zoge noemde aflaat op, waardoor in de hemel het effect van zondig gedrag deels kon worden geëlimineerd. foto anp hebben met paus Johannes Paulus II. Onder leiding van een bisschop trekken de bede vaartgangers langs basilieken in de stad trekken. De feestdag moet het vaderlandse hoogte punt van het jubeljaar 2000 worden. bethlehem anp Als gevolg van het aanhou dende Israëlisch-Palestijnse geweld heeft Bethlehem dit jaar alle bijzondere feestelijk heden rond de viering van kerst geschrapt. Het organise rend comité Bethlehem 2000 vindt het niet gepast om in deze sombere tijden vuurpij len de lucht in te schieten en vrolijkheid te propageren. Alleen religieuze evenemen ten als kerkdiensten eri koor zang gaan door. De sobere kerstviering wordt verder in de hand gewerkt door het wegblijven van toeristen. Tot vorige maand leek de stad waar Jezus kribbe heeft ge staan, af te stevenen op een recordaantal bezoekers van meer dan een miljoen, aldus woordvoerder Miguel Murado van het comité. Maar nu begint de geboor teplaats van Jezus weg te zak ken in een economische ma laise, met lege logementen, uitgestorven souvenirzaken en slechts hier en daar een ver dwaalde pelgrim. Een luxe ho tel dat juist dit millenniumjaar naast het Graf van Rachel werd geopend, bevindt zich sinds kort in het middelpunt van vrijwel dagelijkse geweld dadigheden en moest vorige maand tot nader order zijn deuren sluiten. De Pales stad is sinds het begin v j ongeregeldheden vrijwe bereikbaar geworden do de controlepost tussen Je lem en Bethlehem dez gen doorgaans dicht voor alle autoverkeer, bussen kunnen hierdoc; stad zelden meer aandoe leen creatieve reizigers voet de post passeren ei volgens aan de andere een Palestijnse taxi ne bezoeken nog de Gebc kerk. Ondanks de moeili den en de negatieve reisa zen hebben veel van de nodigde buitenlandse ke ren te kennen gegeven volgens schema naar Bf hem te komen om de geboortedag van Jezus gend in te luiden. Ook de fijkse kerstprocessie van zalem naar het Kribbeple gewoon doorgang vinde dus Murado. Oorspronkelijk zou hem dit jaar de première ven een twee maanden rend en waarschijnlijk ja< terugkerend kerstfestiva geplande feestelijkheden den vanaf 15 novembei adventszondagen, kerstc en data van oud- en nieu en Driekoningen van de schillende christelijke k ders omspannen. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstr het automatisch afschrijven van abonnements- geld, ontvangen 1,- kcl betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binne» worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, slech hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een van het regionale nieuws uit het Leid Dagblad op geluidscassette beschikbl informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, G K N H U I Z E 17 13 0.0 19 12 0.0 23 10 0.0 22 13 0.0 15 1 0.0 24 15 0.0 12 8 5.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14