Leiden Regio Leiden verdrinkt in 'projecten-zee' Gemeenteraad besluit apart over begroting en tarieven Rens Heruer nu ook tegen de muur illebrand vindt brief ïold niet belangrijk Duinn Leiden nog niet van kraakflat af i Gisteren FILEDIER ra morgen FIETSPLEZIER Pechtold heeft te veel hooi op zijn vork ,C 3 NOVEMBER 2000 jo dronken achter het stuur De politie heeft afgelopen nacht op de Meerburgerkade mannen aangehouden die beiden in dezelfde auto onder ied achter het stuur hadden gezeten. Het duo werd al op de ïgel gesignaleerd in hun wagen. Bij het tankstation op de Rijndijk verwisselden de twee van zitplaats. Een 25-jarige rdwijker die op de Meerburgerkade achter het stuur zat, >t zijn rijbewijs inleveren omdat hij 1,3 promille 'blies.' Ook nedepassagier, een man uit Ierland (36) is zijn rijbewijs "opig kwijt. Hij had een alcoholpercentage van maar liefst promille in zijn bloed. >reker en autodief gepakt L; Een 37-jarige Leidenaar is gisterochtend door de politie Marnixstraat aangehouden. Hij werd daar gezien in een ilen auto. De sleutels daarvan had hij een nacht eerder bij voninginbraak gestolen. De politie bekijkt momenteel of tg meer inbraken op zijn kerfstok heeft. llem de Zwijgerlaan overkluizen wim koevoethet meest voor de hand ligt. De tunnel, waarmee de bar- ïaal van de baan is de on- rièrewerking van de weg zou ineling van de Willem de verdwijnen, kost ergens tussen >rlaan nog niet. De wet- de 150 en 250 miljoen gulden, rs Hillebrand (PvdA) en zei Hillebrand. Maar het noor- r (Groen Links) zeiden delijke deel van de wijk, vooral ivond in de vergadering de flats aan de Hoven, kan ook vee raadscommissies dat uit zijn isolement worden ge- >g steeds hun 'ambitie' is haald door de weg ter hoogte ?t verkeer onder de grond van de Gooimeerlaan en de ppen. Maar de rest van Kooilaan met viaducten te wijkontwikkelingsplan overkluizen. I mag niet wachten op de Vooral de SP en het CDA 1, waarvan de financiering spraken hun teleurstelling uit oot probleem is. En dus over het eventuele schrappen er al aan alternatieven van de tunnel. Over de rest van ht, waarvan de overklui- het veel omvattende wijkont- ran de weg met behulp wikkelingsplan toonden de aducten op twee plekken fracties zich enthousiast. wim koevoet van Ahold in het Aal project is niet cruciaal, m was het ook niet nodig neenteraad te informeren le brief van het concern, de vestiging van Albert n het nieuwe winkelge- n twijfel is getrokken. Dit gisteravond wethouder rand in de raadscommis- limtelijke ordening ver- ld doet niet mee met het t als de gemeente slordig ing met voor de Pilgrim belangrijke geachte menten, zoals de restan- in de Vrouwenkerk. Het rn is onder druk gezet internetcampagne van recteur van het Pilgrim museum Bangs, houder Hillebrand toon- h nauwelijks onder de in- van de Ahold-brief. Hij een AH-winkel in het nieuwe winkelcentrum maar het project ondervindt geen enkele hinder van het eventuele terugtrekken van Ahold. „Er zijn zo veel gegadig den. dat het ondoenlijk en ook nutteloos" is om elke overleg ronde met de verschillende partners door te brieven aan de gemeenteraad. Ik zou niet we ten waarom ik de gemeente raad permanent op de hoogte moet houden.", zei hij tegen SP'erTak. Die was zeer kritisch over het uitblijven van informatie over de terugtrekkende beweging van het concern. De SP'er schoot zich tijdens het debat in zijn eigen voet met de opmer king dat hij het niet eens erg zou vinden als Ahold daadwer kelijk zou afzien van een AH- -winkel omdat zijn partij geen grootschalige ontwikkelingen wil. Hoongelach van de raads commissie viel hem vervolgens ten deel. ANNINC SPEKTAKEL IN HET TIKIBAD Kom voor een spectaculair dag]e spetteren naar het tropische glijbaan! De gloednieuwe donkere glijbanen met lichteffecten en superversnellingen zorgen naast alle andere spannende )r volop extra actie en avontuur. 2242 JP Wassenaar Tel (070)5155155 www duinrell nl De resten van de kraakflat aan het Stationsplein. FOTO HIELCO KUIPERS leiden willem-paul de moou Het is nog onzeker wanneer de grote berg puin van de afgebroken kraakflat bij Leiden Centraal verdwijnt. Het sloopbedrijf dat het moet oprui men wacht nog steeds op een opdracht van de projectontwikkelaar, maar die heeft tot nu toe niets van zich laten horen. Onder het gesloopte gebouw zat een kelder die helemaal vol met puin ligt. Sloopbedrijf Van der Pouw Kraan uit Oud Ade, dat de sloopwerkzaam heden zelf al weken geleden afrondde, kan het puin pas opruimen als er een damwand van ze ven meter diep om de kelder van het oude ge bouw is geslagen. Volgens projectleider J. Cofijn van het sloopbedrijf verzakt de grond en scheu ren omliggende leidingen als het puin zonder be schermde damwand opgeruimd zou worden. Projectontwikkelaar R. van de Putte moet op dracht voor geven voor het slaan van die dam wand. De projectleider zegt dat dat nog niet is gebeurd. Hij sluit niet uit dat het al met al een half jaar duurt voordat het puin verdwijnt. Vol gens de aanvankelijke planning had het terreintje al voor de zomer schoon moeten zijn. Gemeente ambtenaar H. van der Wiel stelt echter dat die verwachting later is bijgesteld omdat de sloop heel moeilijk en complex was. Raadslid A. Geertsema (WD) is verbaasd waar om het puin er nog ligt: „Ik heb drie weken gele den in de commissie hier vragen over gesteld en toen zei de wethouder dat het puin binnen af zienbare tijd weggehaald zou worden." Toen Geertsema deze week toevallig langs de plek kwam, zag hij dat er niets is gebeurd. „Ik begrijp wel dat die kelder niet zomaar leeggehaald kan worden, maar het is nu een onafgedekte hoop van een meter of vier hoog. Met de storm van de afgelopen dagen gaat er allerlei zand en prut rondwaaien en dat is niet acceptabel." Het raadslid heeft gisteravond in de commissie Ruimtelijke Ordening wethouder Hillebrand hierover opnieuw aan de tand gevoeld. Hillebrand zegt dat hij pas een 'goed gesprek' met projectontwikkelaar Van de Putte heeft ge had. „Daarin heeft hij me verzekerd dat het alle maal goedkomt en dat ik binnenkort een duide lijke tijdsplanning van hem krijg. Ik weet dus ook niet precies hoe lang het allemaal gaat duren. Verder is het een zaak van de projectontwikke laar en de sloper." Het is de bedoeling dat er op de plek bij het station nieuwe hoogbouw verschijnt met winkels en kantoren, met daarboven appartementen. In een vernieuwde kelder moet een ondergrondse parkaargarage komen. De bouwvergunning voor het nieuwe complex is al afgegeven aan de pro jectontwikkelaar Van de Putte. Die was niet be reikbaar voor commentaar. Hillebrand vraagt om prioriteitenlijst De vele projecten die op stapel staan, groeien PvdA-wet houder Hillebrand (ruimtelijke ordening/ volkshuisves ting) en zijn ambtenaren boven het hoofd. Op de 'klus- senlijst' van de wethouder staan onder meer het Aal markt-project, de stationsomgeving, Oostvlietpolder, het wijkontwikkelingsplan voor Leiden-Noord, nieuw bouwwijk Roomburg, de uitbreiding van Stedelijk Muse um De Lakenhal en de Oostvlietpolder. „Het ambtelijk apparaat kraakt in al zijn voegen door het ambitieuze in vesteringsprogramma. Ik wil dat niet verhelen", aldus Hillebrand gisteravond in de raadscommissie. leiden wim koevoet Hij wil dat de raad nog dit jaar aangeeft welke projecten priori teit hebben. Om de politieke besluitvorming te bespoedigen, denkt hij er hard over om de vergaderfrequentie van de raadscommissie op te voeren van een keer per drie weken naar een keer per twee weken. Behalve een stortvloed aan nieuwe en dikwijls ook grote projecten, zijn er ook achter standen met oude projecten. Die doen zich vooral voor bij Binnenste Beter/autoluwe bin nenstad. Hierover toonde PvdA'er Van der Veen en Groenlinkser Van den Bosch zich uitermate ontstemd. De herinrichting van de Pieters- wijk, zo rekenden ze voor, is volgens de gemeentebegroting in 2006 afgerond en dat is tien jaar later dan de bedoeling was. Eerdere vertragingen ont stonden omdat moest worden gewacht op een verkeerscircu latieplan. Hillebrand noemde gisteravond het Kamerlingh Onneslaboratorium als oorzaak voor het andermaal op de lange baan schuiven van de herin richting van het gebied rond de Pieterskerk. Van der Veen, zelf een bewoner van de wijk, vindt dat onzin. „Het bouwverkeer van en naar het laboratorium hoeft niet door de Pieterswijk. Dit is ook weer een slechte re den, we zijn slecht bezig voor de bewoners. En voor toeris ten." Hillebrand zei dat hij de wijk alleen maar naar voren kan halen als andere projecten even de ijskast in gaan. Behandeling ozb en afvalstoffenheffing pas in december leiden wim koevoet De behandelingen van de ge meentebegroting 2001, dinsdag en woensdag in de Leidse raadszaal, worden een unicum omdat een voorstel over de on- roerend-zaakbelasting en de afvalstoffenheffing apart wordt behandeld in een raadsverga dering in december. Het college ziet zich genoodzaakt tot deze aanpak omdat de veel te laat aangeleverde gegevens over de hertaxatie van het Leidse on roerend goed nog niet volledig zijn verwerkt. Vast staat dat de tarieven met een procent stijgen maar wat dit betekent voor de aanslagen is door het ontbreken van de hertaxatiegegevens nog niet duidelijk. Een en ander is ook van invloed op de afvalstoffen heffing. Dat heeft te maken met de Leidse belastingmix, waarbij een groot deel van deze heffing is verrekend in de ozb. Op die wijze wil het college de sterkste schouders de zwaarste lasten laten dragen want in Leiden be talen de hogere inkomensgroe pen als het ware mee aan de af valstoffenheffing van hun stadsgenoten die het wat min der breed hebben- Wethouder R. van der Sande (WD/ financiën) houdt er reke ning mee dat de hertaxatie van het onroerend goed zodanig uitpakt dat vooral de eigena ren/ huurders van de goedko pere huizen veel hogere aansla gen krijgen. Om dat effect tegen te gaan, wordt mogelijk een tweede belastingmix ingevoerd. ACHTERGROND LEIDEN ROBBERT MINKHORST Morgen vindt u de baan die bij u past in Alexander Pechtold heeft het te druk. Stapels werk liggen er nog voor de wethouder van milieu, sport en recreatie, cul tuur, monumentenzorg, bestuurlijke vernieuwing en grote- stedenbeleid. En het wordt tijd dat die stapels rap slinken. Die opdracht krijgt de D66-bestuurder mee van de politiek. van Hout, Piet Paaltjens, Marijnis, Cees van Hoore, u dan Rens Heruer. De rlandicus en archivaris van October-Vereeniging is Is kort opgenomen in de jalerij van dichters die te- de muur zijn gezet. De inen en vrouwen wier ge iten aan Leidse muren wor- toevertrouwd. En dat fs onder want Rens Heruer is goed beschouwd niet eens een dichter en toch uitverkoren. Niet door Stichting Tegenbeeld zelf, die de gedichten op de muren schildert, maar toch. In de woonkamer van Ger Scheffer straalt sinds afgelopen zaterdag ongeveer één vierkan te meter Heruer aan de wand. Het eerste couplet van het Leids Volkslied, het geesteskind van het bestuurslid van de ver- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad eniging en de voorzitter van de optochtcommissie. Een ode aan de stad en dat, kan het toe passelijker, aan de Drie Octo- berstraat. De liefde voor alle dingen die Leids zijn, waart rond in familie Scheffer. Belijdt Ger in zijn vrije tijd zijn passie, Broer Tjeerd doet als directeur van Leiden Promotie aan be taalde liefde. „En die vond het ook een geweldig idee." Scheffer liep al een behoorlijke tijd met het idee om iets Leids met zijn twee jaar geleden 'ver bouwde huisje' te doen. Want de liefde die van binnen woedt, zoekt zijn weg naar buiten. Ge ïnspireerd door Stichting Te genbeeld, de organisatie die van Leiden al de meeste gelet terde stad van Nederland wist te maken, zocht hij in boeken en bibliotheken maar vond niets van zijn gading. Totdat zijn vrouw begin oktober, in de aanloop naar het jaarlijkse ritu eel van bier en bevrijding, het Leidse volkslied tegen het lijf liep-. „En we zeiden meteen dit is het." Scheffer benaderde Stichting Tegenbeeld. Maar al leen buitenmuren behoren tot het werkterrein van Tegen beeld. „Toen heb ik een aantal kunstenaars van de Haagweg 4 benaderd. Daarvan bleken Maayke Schuitema en Marjo lein van Haasteren gevoelsma- Xciilrti, Irris van fsfoeyuinds $tcde.t\ Jftrvfyan fiet riïolïartrCs land Sieidvan hc-den voCvehfêdc Stadvan yrrkvicl hnrl en laats van, (fromon en van daad' Het eerste couplet van het Leidse volkslied met daaronder de makers en Rens Heruer, Leiden-liefhebber Ger Scheffer en componist Eric Filemon. tig het best bij het idee van mijn vrouw en mij te passen." En voorwaar het gedicht over Leiden 'de trots van Neder landse steden, de parel van het Hollands land' is nu het ju weeltje in Scheffers stede en de blikvanger in zijn pand. Ieder een die bij Scheffer over de vloer komt, spreekt er vol lof over. „Ik hoop dat ik er een beetje een trend mee zet." De geestelijk vader zelf, die afgelo pen zaterdag het blakende kindje mocht aanschouwen, is er heel blij mee. Voor Leidenaars zelf is het vol gens Heruer bijzonder, zo'n onverholen uiting van Leiden- liefde. „Leidenaars zijn over het algemeen naar buiten niet zo chauvinistisch. Die houden het, en hier dan letterlijk, bin nenskamers." Hij is overigens van plan een stukje P.C. Hooft over de geschiedeins van Lei den tegen de muur van zijn ar chief te zetten. En hoewel hij zichzelf niet zou durven verge lijken met Hooft, wil hij wel de initiatiefnemer. Tekstschrijver FOTO TACO VAN DER EB toegeven een beetje trots te zijn. „Maar daar gaat het eigen lijk niet om. Wij, de componist Eric Filemon en ik, hadden de pretentie om een volkslied voor Leiden te maken. De bedoeling van zo'n volkslied is dat het in de hoofden en de harten van de mensen gaat leven. En dan ben ik als persoon verder hele maal niet belangrijk." pablo cabenda De kritiek op Pechtold neemt toe. Hard waren de verwijten van raadsleden aan zijn adres nog niet woensdagavond, toen in de commissie van de wethouder de begroting van volgend jaar werd behandeld. Maar de boodschap was duidelijk. De bestuurder moest zich verantwoorden voor de achterstanden die de afgelopen jaren zijn opgelopen. Alle raadsfracties beklaagden zich daarover tijdens de bespreking van Pechtolds portefeuille in de begroting voor 2001. Voornamelijk op de terreinen van milieu en cultuur konden ambtenaren eerder gedane beloftes van de wethouder niet waarmaken. Los van het achterstallig werk waar Pechtold wat aan moest doen, klonk een tweede verwijt door in de beschouwingen van de commissieleden. Stelt de wethouder wel de juiste prioriteiten? Want waar blijft de monumentennota? En hoe staat het met de nota over dierenwelzijn? Waarom moet het zo lang duren eer de quick scan, het onderzoek naar asbest in gemeentelijke gebouwen is afgerond? Maar raadsleden misten meer notities van het afgelopen jaar. Over nieuw beleid voor reclame-uitingen bijvoorbeeld, en over het gebruik van duurzame energie. Over de verzelfstandiging van de muziekschool. En o ja, of de wethouder misschien meteen kon uitieggen waarom het atelierbeleid nauwelijks van de grond komt. „De wethouder heeft teveel hooi op zijn vork genomen", vatte Marjan de Jonge van het CDA woensdag haar kritiek samen. Enig begrip had de ffactieleidster van de oppositiepartij wel voor het feit dat een en ander is blijven liggen. De wethouder moest immers honderden miljoenen guldens voor het grote- stedenbeleid veiligstellen en bovendien had hij te lijden onder de (personele, bestuurlijke en financiële) problemen bij de dienst cultuur en educatie. Toch was van de ambities van Pechtold al met al weinig terechtgekomen, vond ze. Toegegeven: er waren het afgelopen jaar ook verzachtende omstandigheden voor Pechtold. De D66'er kon ook weinig anders dan zich vol overgave op het grote- stedenbeleid storten, toen zijn partijgenoot en minister Roger van Boxtel had geconcludeerd dat de Leidse plannen als los zand aan elkaar hingen en Pechtold vervolgens dit portefeuille-onderdeel van zijn collega Baaijens in handen kreeg. Zou hij falen, zou de stad meer dan 300 miljoen gulden aan subsidies mislopen, had Van Boxtel gedreigd. Maar dat is geweest, zodat de wethouder zich nu weer moest concentreren op zijn andere taken.Als ik de begroting doorlees, staat er een aantal lang bekende zaken in genoemd die volgens onze lange termijnagenda dit jaar al besproken hadden moeten zijn", vond CDA'er De Jonge. „Erger is het dat op die agenda ook onderwerpen staan die in de begroting weinig of geen aandacht krijgen. Terwijl er wel haast mee gemaakt zou moeten worden." Met z'n gebruikelijke kwinkslagen trachtte de jolige Pechtold enigszins de aandacht af te leiden en de verwijten aan zijn adres te relativeren. Maar het lijkt er op dat de D66- wethouder de boodschap uiteindelijk wel heeft begrepen. „U kunt in ieder geval van mij een lijst krijgen met onderwerpen die voor de verkiezingen af moeten zijn", kondigde hij aan. Hij zegde voor een aantal nota's toe wanneer die zouden verschijnen. Het gevoel dat 'er nog een hoop moet gebeuren' had de wethouder zelf ook. Dat is verstandig gezegd, want het ziet er niet naar uit dat hij nog langer wegkomt met het spelen van de vermoorde onschuld. Met name de PvdA'ers in de gemeenteraad zijn Pechtolds jolijt inmiddels

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13