Winterhard groen voor lege potten Rijp en Groen Goed beleggen Bol zet zonlicht om in tijd Resistentie kan ook goed uitpakken Genetisch veranderde gewassen kunnen veilig^ 'Aandacht voor biologische teelt is overdreven' wammÊÊÊKÈÊÊÊÊÊËÊtÊÊÊÊm VRIJDAG 3 NOVEMBER 2000 REDACTIE. RIEN POLDERMAN Het is vandaag de dag de sport bij uitstek: beleggen. Dat wil zeggen: van een beetje zonder teveel in spanning een heleboel ma ken. Vraag me niet hoe dat kan met geld. Van geld heb ik hoegenaamd geen ver stand. Daarom beleg ik maar in de tuin, daar is het nu de tijd voor. Nee, ik be leg niet in planten die ik groter maak om ze dan te verkopen, noch in groenten of vruchten. Voor zover ik die heb, ge bruik ik ze zelf of geef ik ze cadeau. Ik beleg in af val, om pre cies te zijn in tuinafval en ongekookt keukenafval en dat doe ik met succes mag ik wel zeggen. Ik breng alle plukken on kruid, afgeval len blad, dode takjes, resten Bneve grasmaaisel poste 2003 PA voor zover nog aanwezig en wat dies meer zij, als een haas naar de composthoop achter in de tuin. Daar zor gen de miljoenen micro-organismen samen met wormen, insecten en kreeftachtigen, zoals de pissebed, er wel voor dat dat afval binnen de kortste keren wordt omgezet in humusrijke grond. Al die kleine, vaak onzicht bare, wezens eten mijn af val zelf om in leven te blij ven en om zich voort te kunnen planten. Als ze het loodje leggen maken ze weer deel uit van het te composteren afval en ga zo maar door. Het is een schier eindeloos en zich herhalend proces met als eindresultaat een heerlijk ruikende humusgrond die ik niet in dure zakken aan hoef te slepen om mijn ar me zure zandgrond vrucht baar te maken. Als dat geen goede vorm van beleggen is dan weet ik het niet. Daarom hier voor de zo veelste maal een pleidooi voor het zelf maken van een composthoop in elke tuin, hoe klein dan ook. Er is altijd wel een hoekje uit het zicht te ontdekken waar we het wonder van het omzetten van natuurlijk materiaal kunnen bespie den en bewonderen. Voor GREET BUCHNER mij persoonlijk is het al thans steeds weer een won der als ik met een emmer kostbare compost door de tuin sjouw en bedenk hoe veel rommel ik erin kwijt ben geraakt. Tevens tot te vredenheid van de ge meentelijke reinigings dienst die elk jaar meer af val te verwerken krijgt. Af val dat voor de helft ge vormd wordt door com posteerbaar or ganisch mate riaal. Voor degenen die nu eens eindelijk ook goed willen be leggen hier nog eens de simpe le eisen waar aan deze vorm van beleggen moet voldoen. Zoek een plek je uit het zicht, liefst in de halfschaduw. Spit om, leg als het kan wat dorre takjes op de grond en daarna alle niet ivragerT gekookte afval naar uit de keuken 's so,7.en uiteraard uit de tuin plus koffiedik, thee zakjes en eierschillen. Maak een laag van 10 tot 15 centimeter dik, zorg dat grote stukken zoveel moge lijk klein gemaakt zijn en zorg er ook voor dat de laag mooi horizontaal blijft. Strooi er nu een flinterdun laagje landbouwkalk over, gevolgd door een dun laag je gewone tuingrond. Daar zitten de micro-organis men in en de eitjes van di verse dieren die het uitein delijke werk doen. Ga zo door, laag op laag, tot de hoop anderhalve meter is. Laat een paar maanden lig gen, zet om zodat het bin nenste naar buiten komt en omgekeerd. Laat weer een tijd liggen en gebruik in border, bloembak en op gazon. In geen geval op de com post mogen aardappel schillen, kattenbakvulling, botten en visgraten, ge kookt eten broodresten en dikke lagen grasmaaisel. Dat moet altijd eerst ge droogd worden dan wel ge mengd met ander afval. Anders koekt het aan elkaar en vergaat het niet. Tot slot: af en toe een laag fijngesnipperde takjes en houtresten verhogen de temperatuur in de compost tot 60 graden en dan gaan de onkruidzaden kapot. Erfelijke defecten in jonge aanplant bij Tsjemobyl Veertien jaar na het ongeluk in de kerncentrale van Tsjernobyl vertoont nieuwe aanplant in de buurt van de ontplofte kern centrale nog steeds veel meer erfelijke veranderingen dan planten die dertig kilometer verderop werden neergezet. Dit hebben Britse onderzoekers be kendgemaakt in het weten schappelijke blad Nature. De wetenschappers plantten tarwe vlak bij de Oekraïnse kernreactor die in 1986 ontplof te. Ook zetten zij genetisch de zelfde tarwe neer in dezelfde grond dertig kilometer verder. Na tien maanden onderzochten zij de veranderingen in een deel vein het erflijk materiaal. Al na één generatie kwamen bij de tarwe vlak bij de centrale zes keer zoveel veranderingen voor als bij de andere tarwe. De tuin in november Ze worden bij het mesten zo gemakkelijk vergeten, de hees ters en de wat grotere bomen. Die lijken als vanzelf steeds ho ger en omvangrijker te worden. Maar ze hebben wel degelijk (bij)voeding nodig in de vorm van verterend blad en (stal) mest, die voorzichtig door de bovengrond worden gespit. (Denk aan de bolletjes die on der de struiken op het voorjaar liggen te wachten!) Gedroogde koemest is ook prima. Gedu rende de regenrijke winter maanden sijpelen de meststof fen in de grond waar de plan tenwortels ze gretig opwach ten... De meeste leliebollen zijn wel winterhard, maar met die win ters van ons weet je het maar nooit. Als ze in de grond blij ven, is het goed voor alle zeker heid een 'winterjas' aan te brengen op de plek waar ze ge bloeid hebben. Daarvoor zijn afgevallen bladeren met een laag riet of stro erop heel ge schikt. Een strook kippengaas voorkomt dat de najaarsstor men ze weg blazen. Ook hya cinten- en irisbollen kunnen zo veilig overwinteren. Een jonge pol pampasgras kan met stro en riet worden inge pakt, afgedekt met een lap plas tic op de voet. Een oude pol van dit siergras is meestal winter hard. Planten als tuinfuchsia, herfstanemoon, klaproos, mar griet en maskerbloem zijn ge baat bij groene sparrentakken. Die kunnen na Kerstmis van de dennenboom worden geknipt. Lege potten en tilbare kuipjes krijgen een plezierig aanzien met onder andere parelbes (Pernettya), winterheide, bonte Elaeagnus of een klimopsoort. Er moet wel een gaatje in de bodem zijn, anders blijft er re genwater in staan dat kan be vriezen. Dag pot! En: dag plan ten! De winterbescherming van stamrozen kan bestaan uit een zwarte plastic zak met gaatjes tegen condens. Deze wordt over de takkenkruin aange bracht en daaronder rond de stam dichtgeknoopt. De takken mogen best een stuk worden ingekort als dat gemakkelijker werken is. De struikrozen worden aange- heuveld, wat betekent dat de oculatié (het punt waar de tak ken ontspruiten) van een bergje aarde wordt voorzien. De laat ste winters is dat niet nodig ge bleken maar... je weet maar nooit. Tuinbezitters in 't oosten en 't noorden des lands raad ik het wel aan, want bij hen is het altijd nog kouder. De herfstbladeren kunnen be ter niet op het gazon blijven lig- Zo boren witlofkopjes zich door hun afdekking van stro. gen; wegharken met de gras- hark en op de composthoop er mee. De grasmaaier moet na de laatste maaibeurt voor de win ter direct schoon worden ge maakt. Gereedschap dat voor lopig niet meer wordt gebruikt, moet blank worden geschuurd en ingevet. Gieters staan het best op een droge plek, anders roest de bodem door. De bui tenkranen moeten worden af getapt tegen bevriezing. Op de aspergebedden kunnen de 'takken' worden afgeknipt. Misschien zitten er aan groen nog rode bessen, een bloemstukje. Van h kunnen de wortels won rooid en in een 20 centi diepe kuil rechtop tegei worden gezet. Hierover een laag grond van zo'n timeter.In maart of apri kropjes dan oogstbaar. wortels in de platte bak geplant, kan de oogst ze februari beginnen. Het is nu ook de tijd om ten te 'knuppelen'. Men dan een dik stuk hard h sen het brosse hout van tenboom, zodat het noti gent. Men kiest deze voi oogsten omdat het klim zo'n boom met gemakk brekende takken levens) lijk is. De vruchtjes die nu aan genboom hangen zijn p gend jaar rijp. Stek van moet in de tuin tegen v< worden beschermd. Ro< witte bessen kunnen nu den gestekt. Controleer keren per week het bew; kolen, enzovoorts tegen zenvraat. Bij vorstvrij nen vruchtbomen word snoeid. frans wegman Het is verbluffend hoe een ver trouwd voorwerp als een zon newijzer door een andere kijk erop radicaal verandert In een zonnebol. Als tuinornament niet minder decoratief dan een zonnewijzer, maar met een heel ander principe voor het aflezen van de tijd. Wordt bij de tradi tionele zonnewijzers de tijd aangegeven door de op een tijdschaal geprojecteerde scha duw van de wijzer (de stijl), de zonnebol werkt zonder wijzer. De werking van de zonnebol is heel simpel. Het zonlicht valt op een opening in de achter kant, als gevolg waarvan een duidelijke lichtvlek zichtbaar wordt aan de voorkant. Zo lich ten sleuven op die de tijdschaal vormen en is de tijd gemakke lijk af te lezen. Zelfs van een af stand. Oud-stuurman Randy Hess stond aan de wieg van de bol. „Ik weet wel wat van de stand van de zon en de sterren, om dat ik als stuurman gevaren heb. Nadat ik met varen was gestopt, heb ik van alles en nog wat gedaan, maar ik wilde iets voor mezelf beginnen. Toen kreeg ik dat idee van die zonne wijzer. Ik wilde wat anders dan de bestaande dingen. De zon heeft voor mij iets magisch. De stand ervan bepaalt al van oudsher de tijd. Het is de basis van elke tijdsaanduiding die wij kennen. Daar ben ik mee aan de slag gegaan." „Ik heb contact gezocht met twee kunstenaars, de Fries Bep Mulder en de Rotterdammer Frank Stoopman. Ik heb het idee voor de bol verder uitge werkt en zij hebben de sokkels ontworpen. De bol bestaat uit kunsthars gemengd met kwartszand. Daardoor krijg je een steenstructuur en het ma teriaal wordt ook zo hard als steen. Het kunsthars-zand- mengsel wordt - als het is ver warmd - in een rubber mal ge goten. Als het de goede vorm De zonnebol kan overal op een zonnige plek in de tuin worden ge plaatst, omdat de tijd zelf op grote afstand leesbaar is. PUBLICITEITSFOTO GPD heeft, moet het uitharden. Het materiaal is dan echt weerbe- stendig. De sokkels worden nu nog gemaakt van massief beton of graniet. Ik ben op dit mo ment bezig met een nieuwe se rie bollen, waarvan de sokkel uit gegoten graniet zal bestaan. De vormen blijven wel hetzelf de." „Het leuke aan de bol vind ik dat je hem overal in de tuin kan zetten. Omdat je op afstand de tijd kunt zien, kun je vanaf je terras zien hoe laat het is. Dat is ook een leuk element van het Installeren in de zon Om de zonnebol te in stalleren is er wel zon no dig. Dat zal in deze tijd van het jaar niet zo heel eenvoudig zijn, maar het is het proberen waard. De bol moet op een hori zontaal vlak (waterpas) op een zonrijke plek in de tuin, op het terras, de vensterbank of het bal kon geplaatst worden. Draai vervolgens de bol rond tot de lichtvlek de tijd aangeeft die overeen komt met de werkelijke tijd. Voor een optimale wer king is het verstandig de zonnebol met zomertijd gelijk te zetten (zomertijd is wintertijd plus een uur). In de winter moet gewoon een uur van de tijd afgetrokken worden. De tijd kan ieder jaarge tijde worden aangepast. Voor een goede, solide installatie is het raad zaam de zonnebol stevig te verankeren. ontwerp. En ik vind de vormge ving hartstikke mooi. Zo'n afge sloten lichaam - de bol - die ge steund wordt door een andere vorm." De zonnebol-sokkel is in ver scheidene kleurstellingen te koop. Van een combinatie van groen-turquoise-goud tot zwart-zilver, zwart-goud of zwart-koperrood. Het wer kingsprincipe en het aparte bolvormige model van de zon newijzer zijn beschermd door een internationaal octrooi. annemarie zevenbergen Info: Weerwinkel Middelburg, tele foon 0118 - 62.54.10; vanaf half no vember www.zonnebol.nl. Muggen die resistent zijn voor insecticiden zouden wel eens een zegen kunnen worden voor de mensheid. Ze kunnen mis schien wel worden ingezet als nieuw wapen in de strijd tegen dodelijke ziekten als malaria en gele koorts. „Iedereen dacht al tijd dat resistentie tegen insecti ciden gevaarlijk is, omdat de in secten lahger leven en op die manier meer ziekten kunnen overbrengen. Maar het tegen deel is waar. Het blijkt juist dat mensen niet ziek worden na een beet van een resistente mug." Dat zegt Janet Heming way van de Cardiff universiteit in Wales tegen het tijdschrift Nature. Zij komt tot die verrassende conclusie na onderzoek in Sri Lanka onder insecten die lymfi- sche filariasis veroorzaken. Zij stelde daar vast dat diertjes die resistent zijn voor organofosfa- ten, het minst in staat zijn om de ziekte te verspreiden. Ware boosdoener van de lymfeziekte is een parasitaire worm (W.bancrofti) die door de mus kieten wordt overgebracht tij dens het voeden met bloed. De slachtoffers, jaarlijks 120 mil joen mensen, krijgen gezwollen ledematen en genitaliën Hemingway constateerd de muggen die zich had voed met filariasispatiër nauwelijks parasieten bi droegen. Toch was tach cent van de niet-resister beestjes besmet met de verwekker. Vervolgens gaf ze muggi het lab geïnfecteerd blo< eten. Bij analyse, twee later, bleek dat driekwar insecten parasitaire larv speekselklieren had. Zij echter geen wormpjes b sistente muggen. Vermo leggen de larven het looi de maag van de mug. D( moloog probeert er komen hoe dat kan. Hemingway is begonnei een studie om te zien of nomeen zich ook voordi andere insectensoorten, malaria, knokkelkoorts e!^ koorts overbrengen. „Als is, dan moeten we onze gie van bestrijding aanp Resistente insecten kuni veranderen van vijand ii vriend." peter de jaeger Minister Brinkhorst (Landbouw) heeft een overdreven aandacht voor biologische teelt. De voorzitter van de tuinbouwvak- beurs NTV, M. Varekamp, heeft dat van de week bij de opening van de beurs in de Amsterdamse RAI gezegd. „De vele aandacht overschaduwt de suc cessen van de gewone teelt. Dit terwijl Ne derland wereldwijd al gezien wordt als de schoonste tuinbouwproducent", aldus Va rekamp. Brinkhorst streeft ernaar dat tien procent van het Nederlandse landbouwop- pervlak in 2010 biologisch is. „Beter is het om die andere negentig procent zo schoon mogelijk te laten werken", aldus Varekamp. „Het evenwicht op het ministerie lijkt zoek te zijn." De landbouwminister antwoordde in zijn toespraak dat de consument om biologische producten vraagt. De tuin- bouwvoorman vindt dat echter te stellig. „Voor groenten kan ik me er iets bij voor stellen vanwege het imago van gezondheid, maar voor bloemen en planten wat min der. Het zou beter zijn dat de consumen- tenvraag zich op natuurlijke wijze ontwik kelt, en niet zo geforceerd met subsidies en acties", aldus Varekamp, die ook Eerste- Kamerlid voor de WD is. In zijn toespraak vroeg de minister de tuin bouw in het algemeen meer naar de consu ment te kijken in plaats van het eigen aan bod. In dat verband prees hij de honderden tuinders en handelaren die buitenlandse vestigingen hebben geopend, onder meer in Spanje, Kenia en Israël. Driekwart van de glazen kassen op de wereld is van Neder landse oorsprong. „Naaldwijk is goed, het westen van Nederland is goed, maar de klant zit elders", constateerde Brinkhorst. De minister zei meer te willen overleggen met de tuinbouwsector. Reden is dat deze branche inmiddels 40 procent van de land- bouwopbrengsten uitmaakt: 25 miljard gul den omzet, waarvan 17 miljard gulden ex port. De veiligheid van genetisch ver anderde gewassen voor mens en milieu kan beter. In Enge land heeft de ACRE, de instel ling die genetische proeven in het veld moet goedkeuren, een aantal richtlijnen opgesteld waar biotechbedrijven zich aan moeten houden. Het is het eer ste land in Europa waar derge lijke strenge regels worden op gelegd. Milieuorganisaties rea geren verheugd. Het adviesorgaan van de rege ring noemt drie regels waar de transgene landbouwproducten aan moeten voldoen. Ten eer ste moeten planten worden ge maakt waarbij het risico op ge- nenoverdracht naar andere planten of wilde verwanten door kruisbestuiving worden uitgesloten. Op dit moment wordt dit risico beperkt door een bufferzone aan te leggen tussen het veld met gemanipu leerde gewassen en de omge ving. Maar die maatregel is niet honderd procent veilig. Om het gevaar van kruisbestuiving vol ledig uit te sluiten dienen plan ten te den ontwikkeld zonder vruchtbaar stuifmeel, die niet Y bloeien of zich aseksuee v planten. Een tweede voorwaarde zo weinig mogelijk vreeii jL DNA moet worden ingel rj in de plant. Bovenal moe-1 biotechbedrijven genen j mijden die planten resist 1 zouden kunnen maken t antibiotica. Tot slot moe toegevoegde genen allee expressie komen op het i ment en de plaats waar c dig is. Als bijvoorbeeld vi. eiwitten niet worden aar maakt in het eetbare dee de plant is er weinig kan lergische reacties van de ment. Een dergelijke benaderir voorkomt tevens dat vref j eiwitten worden versprei stuifmeel. Vorig jaar blee de monarchvlinder werd dood door pollen van eeu manipuleerde maïsras d« een insecticide kon mak? soort bijeffecten moet d( toepassing van de richtli voortaan worden voorkop peter de jaeger PUZZEL Cryptogram Horizontaal: 1Bliksemsnelle bevoorrading (6); 4. Bitter in de functie van kardinaal (5); 5. Gezongen door het eerste meisje (4); 7. Hoorbaar foefje in de wagen (5); 8. Kledingstuk voor de weergave van een pluisje (3); 9. Opleving die we liever terugzien (6); 10. Die zangers zijn overdreven onvriendelijk (6). Verticaal: 1Naar binnen vliegen bij deze bijeenkomsten (9); 2. In die heester zitten weer twee vogels (5); 3. Wagen met onvolledige geluidsapparatuur (4); 4. De houding na zo'n tocht is niet democratisch (7); 6. Zo is de verkering nog brandende (3); 8. Water in het meer (4). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Perversie; 8. mui; 9. oog; 10. staal; 13. sm; 14. raf; 15. nb; 17. helft; 19. stam; 20. ahoi; 21. kopie; 23. mh; 24. lar; 25. Ie; 26. koper; 28. plo; 30. ino; 33. operakoor. VERTICAAL: 1. Pm; 2. eu; 3. ris; 4. egaal; 5. sol; 6. lo; 7. eg; 11. tremolo; 12. affaire; 13. sesam; 16. beide; 17. hak; 18. the; 22. pappa; 26. koe; 27. rio; 28. po; 29. lp; 31. no; 32. or HET WEER Lucht uit het poolgebied In het weekeinde knapt het wat op waarbij het accent vooral komt te liggen op de af name van de wind. Een structurele weers- verbetering blijft evenwel achterwege. Zon dag trekt een nieuwe, sterk uitdiepende At lantische depressie naar Het Kanaal. De verwachting is dat de depressie begin vol gende week boven de Golf van Biskaje, in de Kanaalregio en op de zuidelijke Noord zee stormweer veroorzaakt. Bovendien gaat het na afnemende neerslagkansen in het weekeinde (zondag misschien tot de avond droog) periodiek regenen. Midden volgende week trekt het centrum van de geleidelijk opvullende depressie langs onze kust naar het oostelijk deel van de Noordzee. Aan de achterzijde gaat de wind uit het noordwesten waaien en komt de aanvoer van koude luchtmassa's op gang. Transport over relatief warm zeewa ter, momenteel 13 tot 14 graden, gaat een scherpe verkilling echter tegen. Op de Brit se eilanden wordt het wel aanmerkelijk kouder. Het Duitse atmosfeermodel zin speelt op de vorming van een krachtig ho- gedrukgebied op het midden van de Oce aan. Tussen hoge- en lagedruk komt een sterke noordelijke stroming te staan waar mee lucht van uit het poolgebied naar het zuiden stroomt. Daarin zou het ook tot sneeuw kunnen komen. Begin deze week viel er in het noorden van Engeland al een pak sneeuw. In Bolt Park bij Durham viel maandag 15 ce ter in drie uur. Het nieuws uit Engel: staat dezer dagen na zeldzaam veel berregen in het teken van wateroverl Sussex is plaatselijk meer dan 250 ml ter gevallen. Morgen kan er nog een enkele bui va Meestentijds is het echter droog met dan zon. De zuidwestenwind neemt matig en het wordt omstreeks 10 gra J Gistermiddag heeft het flinke geregel aan het begin van de avond passeerd een buienlijn met hagel, onweer en windstoten. In Hoofddorp viel 8, in Vennep 9 millimeter.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10