Kartelwaakhond buigt zich over UMTS-veiling m Tij keert voor vijandige overnames belvoordeel! u Economie Zzappo de robot woonideeën Saddam geeft euro flinke duw in de rug uhrmann slaat terug 'Belang aandeelhouder is niet zaligmakend' Aantijgingen van dr. Rath kosten Numico miljoenen Vijandige overnames en Nederlandse bedrijven DNDERDAG 2 NOVEMBER 2000 jnJPC betaalt miljoen terug asterdam Kabelbedrijf UPC keert deze maand naar schatting »n miljoen gulden uit aan abonnees met klachten over slechte tcrnetverbindingen. Tegelijk zijn enkele tientallen miljoenen ildens gestoken in de opwaardering van het netwerk. Knel- mten liggen vooral in het gebied van het overgenomen Nuon tlekabel. In 22 Gelderse en Groningse gemeenten moeten ser- rcomputers worden bijgeplaatst. UPC heeft met de Consu- entenbond en gebruikersgroep Coax een contract gesloten et garanties voor het serviceniveau. UPC-internetklanten krij- n voortaan vijftig gulden als een monteur niet komt opdagen i twee dagen abonnementsgeld retour voor dagen dat de ver-, nding weg is. Als smartengeld over de periode tot nu toe krij- c n 20.000 klanten eenmalig 44,50 gulden terug. j[PN strooit met cadeaubonnen j erenveen KPN Telecom deelt in Heerenveen aan zijn klanten deaubonnen van 50 gulden uit. In totaal trekt het bedrijf 5 larvoor 430.000 gulden uit. Het telecombedrijf ziet het als j oedmakertje' na de bikseminslag in de telefooncentrale van eerenveen in september. Daardoor begaven 16.000 telefoon- 3< nsluitingen het, een deel zelfs gedurende enkele weken. KPN •lecom wilde de abonnees aanvankelijk helemaal niet tege- oetkomen. Onder druk van de gemeente, die dreigde naar de chter te stappen, sloeg het bedrijf om. linder keurmerken nodig dschendam De supermarktbranche is het grote aantal keur- erken zat. Tijdens het symposium van de Stichting Milieukeur :p voorzitter K. van den Doel van Centraal Bureau Levensmid- ilen (CBL) op om een einde te maken aan het grote aantal urmerken. Er zijn alleen al voor vlees 9 keurmerken. Voor eie- n zijn er 8 verschillende keurmerken. „Alsof de eiersector ets anders te doen heeft", aldus Van der Doel. Ook de consu- ent laat zich volgens Van der Doel niet gek maken door een 3go. „Die krijgt een diarree van logo's over zich heen, waarvan et duidelijk is waar ze voor staan." Ondergronds bevoorraden in Tilburg ;urg Tilburg wil zijn winkels ondergronds met onbemande siintjes gaan bevoorraden. Dat idee is opgenomen in een plan 2! or het centrum van de stad. Daarmee moet een einde komen n de traditionele bevoorrading door vrachtwagens en de larbij behorende overlast. In 2005 moet het Ondergronds Lo- 1 mek Systeem Tilburg operationeel zijn. De kosten van het c oject liggen tussen 20 en 30 miljoen gulden en moeten door rerheid en bedrijfsleven opgebracht worden. De komende tijd c Drdt de haalbaarheid onderzocht. Olieprijzen weer gestegen inden De prijzen van ruwe olie zijn gisteren behoorlijk geste- in, ondanks het begin deze week bekendgemaakte besluit van Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) de pro- 1 ictie verder te verruimen. Dat kwam vooral door het nieuws 1 'er een onverwachte vermindering van de voorraden in de 2:renigde Staten. Op de termijnmarkt in Londen ging de note- ïg van Brent-olie voor levering in december met 0,70 dollar nhoog naar 31,46 dollar per vat (159 liter). Handelaren maken 1 :h zorgen over de situatie in de VS nu daar de winter voor de 5 ur staat. Uit cijfers van het American Petroleum Institute 1 eek dat vorige week de voorraden van zowel ruwe olie als 2 inzine krompen. De omvang van de reserves ligt ruim onder 2 it peil van een jaar geleden. Versatel zou akkoord hebben willen sluiten De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) gaat on derzoek doen naar de gang van zaken rond de veiling van umts-frequenties voor mobiele telefonie. Staatsse cretaris De Vries heeft de kartelwaakhond daarom ge vraagd na een hoorzitting gisteren op het ministerie van verkeer en waterstaat. van de hand omdat de veiling al was begonnen. Versatel ontkent met klem dat het dit aanbod heeft ge daan. Volgens Versatel heeft Telfort juist Versatel benaderd om over de veiling te praten. En het zou juist Versatel zijn die heeft geweigerd. „Telfort gedraagt zich smade- den haag anp lijk", aldus Versatel-bestuurder Van der Heijden. „Als wij echt een bod hadden gedaan tijdens de veiling, dan hadden ze direct naar de staatssecretaris moeten lopen, want dan hadden ze de vergunning voor veel minder geld gekregen dan nu het geval was." De Versatel-man noemt het jammer dat zij zo wordt ge confronteerd met uitspraken. Het ministerie van verkeer en waterstaat deelde tijdens de hoorzitting mee in hoger be roep te gaan tegen een uit spraak van de bestuursrechter op 13 oktober. Die oordeelde dat staatssecretaris De Vries Vol praktische en betaalbare woonideeën n Doth.tZ.lt Woh.nl Seeen In november: Kiezen voor kleur met kleurkamers, kleuradviezen, KI6S indeel-ideeën, metamorfoses, binnenkijkers, kleurentips Vanaf 1 november in de winkel Tijdens de hoorzitting verklaar de de advocaat van Telfort na mens het bedrijf dat Versatel impliciet heeft aangeboden uit de veiling te stappen in ruil voor toegang tot de markt voor mobiele telefonie. Telfort wees het bod volgens de raadsman den haag gpd De Iraakse leider Saddam Hoes sein en de terugval in de Ameri kaanse economie hebben de eu ro een flinke duw in de rug ge geven. De Europese eenheids munt steeg gisteren voor de vijf de achtereenvolgende dag en kroop in de loop van de dag richting 86 dollarcent, na een dieptepunt van 82,3 dollarcent op 26 oktober. De comeback van de euro be gon met de wens van Irak om zijn olie-inkomsten voortaan in euro's te ontvangen, in plaats van in dollars. Hoewel de VN- bureaucratie tegenspartelde, en de oliemarkt ook niet stond te juichen, ontvangt Irak sinds gis teren euro's voor zijn olie. Ge schat wordt dat daarmee maan delijks twee miljard aan euro's is gemoeid. De volgende stap die Saddam Hoessein wil zetten, is het in eu ro's omzetten van de dollarreke ning waaruit het 'olie-voor- voedsel' programma wordt be kostigd. Dit programma is opge zet om Irak van medicijnen en voedsel te voorzien. Op deze re kening staat momenteel ruim tien miljard dollar. Het omzet ten kan een effect geven dat ver gelijkbaar is met een monetaire interventie. De verrassing van Saddam werd direct gevolgd door nieuws over de afkoeling van de Ameri kaanse economie. Die presteer de met een groei van 2,7 procent in het derde kwartaal van dit jaar duidelijk minder dan in de twee kwartalen daarvoor. Men gaat er nu vanuit dat de econo mie van de eurozone voor het eerst in lange tijd harder is ge groeid dan de Amerikaanse. De Europese Centrale Bank (ECB) verwacht dat de eurozone een 'robuuste groei' behoudt die wel eens tot in 2002 kan aanhouden. Voor volgend jaar raamt de ECB een groei van 3,4 procent. De VS brood Peter van Lith laat Zzappo zien, de robot die hij in samenwerking met De Efteling heeft ontwikkeld, zouden dan op 3,2 procent uit- Zzappo wordt gedemonstreerd op de twaalfde Nederlands-Belgische conferentie over kunstmatige intelli- komen. gentie die op De Efteling in Kaatsheuvel wordt gehouden. FOTO ANP JOHN SCHOUTEN irmann voelt zich in de kou 4 et en pikt het niet. Jaren :ft het bedrijf branchegeno- Samas en Ahrenseover pro- en over te halen tot een sa- ngaan. En wat doen de twee: ditten aan elkaar. Dan maar allebei een bod doen, dacht irmann. Het bedrijf heeft de deelhouders mee. ifant helaas voor Ahrend en aa las kon de aangekondigde 2. e niet op applaus rekenen de financiële wereld. Top- T Koenders van Samas mde het een verstandshu- ijk, geïnitieerd door de fu- ;olf in Europa, maar vergat rbij de eigen aandeelhou- s. Financieel levert de fusie beleggers alleen synergie- irdelen op, en dat is blijk- 2ijir niet genoeg. spoedig rinkelde de tele- n bij bestuursvoorzitter Kof van Buhrmann. Aan de lijn •0n°(evreden aandeelhouders Samas. Of Buhrmann niet actie kon komen. Een op- rkelijke gang van zaken. De lende grootaandeelhouders ABN Amro, ING, Delta Lloyd, Fortis en Kempen Co willen de fusie blijkbaar echt niet. Koffrie pakt de voorgenomen overname netjes in. De concur renten worden vooral uitgeno digd te komen praten over de 'samenwerking'. Natuurlijk wij zen de partijen overname in eerste instantie af, zegt hij. De dreiging met een bescher mingsconstructie, had hij ook verwacht. Koffrie's boodschap is: afkoelen en praten. Een eventuele beschermings constructie door de uitgifte van nieuwe certificaten van aande len zal alleen maar meer kwaad bloed zetten. Bovendien maakt minimaal één lid van de Raad van Commissarissen van Samas (die een beschermingscon structie goed moet keuren), zichzelf daarmee ongeloof waardig: Jaap Peters. Hij was voorzitter van de naar hem ge noemde commissie-Peters, die twee jaar geleden met adviezen kwam om aandeelhouders meer macht te geven, onder meer door certificaten van aan delen om te zetten in gewone aandelen. Bod Buhrmann op Ahrend en Samas kan doorbraak zijn alsnog moet ingaan op bezwa ren die Versatel in de aanloop naar de veiling bij het ministe rie indiende. De veiling voor umts-fre quenties (snel internet met de mobiele telefoon) in Nederland is geëindigd nadat Versatel er uit stapte. Het bedrijf deed dat omdat het zich bedreigd voelde door concurrent Telfort. Die stuurde een brief waarin stap pen werden aangekondigd als Versatel onrechtmatig zou doorgaan met bieden op een frequentieblok. Daardoor haal de de overheid slechts 5,9 mil jard gulden binnen. Voormalig Corus-topman Van der Velden: velsen-noorp pieter van hove Het belang van de aandeel houder is niet bepalend voor de te kiezen strategie van een bedrijf. Belangrijker is de ma nier waarop de onderneming met het personeel omgaat en de mogelijkheid om vernieu wend bezig te zijn. Voormalig Corus-topman Van der Velden zei dat tijdens zijn officiële afscheid in het Dudok-huis in Velsen-Noord. Van der Velden stapte enkele weken geleden om onduidelij ke reden op als lid van de Raad van Bestuur van Corus, de fusie van Hoogovens en British Steel. De precieze re den van diens vertrek is nog steeds onbekend. Volgens een vakbondsman blijkt echter overduidelijk uit de afscheids toespraak dat Van der Velden zich niet kon verenigen met de manier van leidinggeven van Britse zijde. Zo gaf het ex-bestuurslid aan dat het succes van een be drijf niet afhangt van een zo genaamde sterke leiding, of een hiërarchische stijl 'die misschien enkele decennia geleden effectief was, maar zeker niet meer vandaag'. Britse bedrijven, zoals het voormalige British Steel, staan bekend om hun hiërarchische structuren. Verder waar schuwde Van der Velden om medewerkers alleen maar te zien als een kostenpost. Een heikel punt, gezien de duizen den Britse arbeiders die de Corus-top wil ontslaan van wege de slechte financiële si tuatie. Volgens de ex-topman is echter de factor arbeid cruci aal voor een bedrijf, vooral wanneer het in de toekomst moeilijker wordt om geschikt personeel te vinden. Een fac tor die volgens hem nóg be langrijker is dan innovatie of het creëren van waarde voor de aandeelhouder. „De laat ste tien jaar is er steeds meer nadruk komen te liggen op de zogeheten shareholder value en op de financiële resultaten van bedrijven met een beurs notering. We moeten besef fen dat dit beeld zal gaan ver anderen als in de toekomst een andere productiefactor aanzienlijk schaarser zou worden dan kapitaal", aldus Van der Velden. Volgens de aanwezige CNV-bestuurder Masten broek hekelde Van der Velden in niet geringe mate het be leid van Britse ondernemin gen om de belangen van aan deelhouders boven alles te stellen. Het Corus-aandeel is de afgelopen uit het dal ge klommen na de bekendma king van nieuwe reorganisa tieplannen in Groot-Brittan- nië. Bestuurder Van der Mo len (De Unie) zag in tegen stelling tot zijn collega's dat Van der Velden - 'behalve en kele steken onder water' - zijn echte reden van vertrek nog voor zich hield. J. Duynhoven (FNV Bondgenoten) wil geen inhoudelijk commentaar le veren. „Iemand heeft recht op zijn laatste woorden. Een afscheidsspeech is ten slotte een soort testament. Dat moet je respecteren." 'Campagne is riooljoumalistiek' DEN HAAG ANP Vijandige overnames waren nooit popu lair in Nederland, maar het tij lijkt te ke ren. „Boskalis heeft destijds geen publici taire schade overgehouden aan het vijan dige bod op HBG. Maar HBG wel", consta teert directeur De Vries van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) tevreden. Begin dit jaar werd de Nederlandse bagger- wereld opgeschrikt door de vijandige over namepoging van de Rijswijkse bouwer baggeraar door branchegenoot Boskalis. Na maanden vechten gingen de kempha nen toch praten, waarna de fusiepoging alsnog mislukte. In het voorjaar van 1998 had ABN Amro de morele grenzen voor vijandige overnames verlegd met een bod op een Belgische bank. De Generale Bank was in gesprek met het Nederlands/Belgische concern Fortis, maar ABN Amro fietste daar bruusk doorheen met een eigen plan. Dat misluk te, al moest Fortis wel het oorspronkelijke bod verhogen. Gisteren kreeg financieel Nederland op nieuw een overnamegevecht voorgescho teld. Het onverwachte bod van kantoorreus Buhrmann op branchegenoten Ahrend en Samas kan volgens De Vries een doorbraak worden naar een 'liberale' opvatting over de oorlogen tussen beursfondsen. Bedrij ven gaan immers steeds verder: „Boskalis is een gerenommeerde partij die een vijandig bod deed op het matig presterende HBG. Nu zie je een gerenommeerd bedrijf, Buhr mann, dat een bod uitbrengt op twee on dernemingen die goed presteren." De Vries hoopt van harte dat het vijandige bod slaagt. Dat zou voor het eerst zijn. Vijandige over names tussen twee Nederlandse bedrijven zijn nooit goed afgelopen. Advocaat Wak- kie, specialist in vijandige overnames, is bij vrijwel alle pogingen betrokken geweest. Soms als advocaat van de overvaller, maar meestal als adviseur van het slachtoffer. „In Nederland kan het bestuur van de onderne ming bijvoorbeeld zeggen dat een bod goed is voor de aandeelhouder, maar slecht voor het personeel. Dan brengt het bescher mingsconstructies in stelling. De rechtbank vraagt zich alleen af of het bestuur de goede afweging heeft gemaakt." Een populaire be schermingsconstructie is de uitgave van ex tra aandelen aan een bevriende partij. Wakkie stelt dat een bedrijf ook v< almelo anp Het vitaminebedrijf Numico, het vroegere Nutricia, leidt mil joenen schade door een laster campagne van de Almelose handelaar in vitamineprepara ten dr. Rath. Dat zei advocaat Huydecoper van Numico giste ren in een kort geding voor de rechtbank in Almelo. Daarin eiste Numico een rectificatie van Rath op straffe van een dwangsom van een miljoen gulden per dag. Rath verspreidde huis-aan- huis een kleurenbrochure van vier pagina's in een miljoenen oplage waarin het de bedrijfs leiding van hét Amerikaanse bedrijf Rexall, onlangs overge nomen door Numico, ervan be schuldigt banden te onderhou den met de georganiseerde misdaad. „Numico, het Nederlandse volk vraagt: Brengt u de georga niseerde misdaad naar Neder land?", zo sprak Rath zijn op ponent aan. In paginagrote ad vertenties en op internet deed hij er nog een schepje bovenop. Numico eist dan ook dat Rath ophoudt met zijn advertentie campagnes. Huydecoper noemt Raths ui tingen het schoolvoorbeeld voor de leerling riooljoumalis tiek. De brochure staat vol aan tijgingen en leugens, meent de zulke beschermingsconstructies 'absoluut nog staande kan houden voor de recht bank'. Hij wijst op de uitspraak van de On dernemingskamer, die vorig jaar nog het 'slachtoffer' Breevast in het gelijk stelde in de zaak tegen 'overvaller' Uni-Invest. Wakkie stelt dat de zaken wel aan het ver schuiven zijn, vooral onder druk van de economische realiteit. „Tegenwoordig zijn veel aandelen in handen van buitenlandse beleggers. Het bestuur heeft dan minder bewegingsvrijheid. De macht van de aan deelhouders wordt groter. Als de aandelen worden gedumpt, zakt de koers. Een bedrijf p.«uiw.'TW!iaw.mt!r kan dan niet meer zo makkelijk acquisities SuMlfrlM'tl doen." Zo redeneert ook De Vries van de VEB. Hij wijst erop dat in het verleden in sommige gevallen de 'overvaller' wel is afgeslagen, maar dat dat alleen mogelijk was met be hulp van een derde partij. Zo kon Flexovit enkele jaren geleden alleen uit handen van Diamond Tools blijven door zich te laten overnemen door Saint-Gobain. „De econo mische druk is er al. Overnames zijn ge woon een goed middel voor herallocatie van productiemiddelen. Er moet nu zo snel mogelijk nieuwe overnamewetgeving ko men." advocaat. Volgens hem gebruikt Rath het kort geding voor een ander doel: zijn conflict met zijn oud-werkgever Rexall. Rath en Rexall zijn in een slepend ju ridisch proces verwikkeld. Rath was zelf niet naar de zit ting gekomen, maar liet zich vertegenwoordigen door een le ger juristen, waaronder twee Amerikanen, onder leiding van raadsman Mulder. Deze nam in een lang betoog alle beschul digde Rexall-topmensen door en trachtte aan te tonen welke strafbare feiten ze hadden ge pleegd, welke functie ze in het bedrijf hadden en welke bin ding ze er nu nog mee hebben. Een pleidooi waarvan Mulders confrère Huydecoper na afloop toegaf dat het gedegen in elkaar zat, maar dat niets te maken had met de gewraakte publica ties van Rath. Mulder gebruikte inderdaad niet de woorden georganiseer de misdaad of maffia, zoals Rath in zijn schrijfsels, maar in zijn betoog werd de indruk ge wekt dat de wereld van grote bedrijven in Amerika niet be staat uit lieverdjes. Mulder: „Numico heeft zich te goeder trouw begeven in de Ameri kaanse economie. Dat kan zeer gevaarlijk zijn." De president van de recht bank doet op 15 november uit spraak. •n overzicht van de belangrijkste pogingen tot n vijandige overname in het recente verleden aarbij Nederlandse bedrijven waren betrok- in. luni 1998: ABN Anuo overweegt een bod qit te egen op de Generale Bank (België), juist op Jt moment dat de Belgen al aan het onderhan den zijn over een fusie met Fortis. Nadat de enerale Bank dreigt met een beschermings instructie, ziet ABN Amro af van een bod. luni 1998: Diamond Tools wil de fabrikant van ijpschijven Flexovit overnemen. Flexovit is te- 'n en laat zich overnemen door de Franse branchegenoot Saint-Gobain. Oktober 1998: WE International wil Koninklijke Bijenkorf Beheer overnemen. WE komt met die aankondiging op het moment dat KBB praat met Vendex over samengaan. Later dient ook Blokker zich aan als koper. Uiteindelijk gaat toch Vendex er met KBB vandoor. Maart 1999: Het Franse concern LVMH doet een bod op de aandelen van Gucci. Dat Italiaan se bedrijf in luxe-artikelen is in Nederland aan de beurs genoteerd. Een lange juridische strijd volgt. Die is nog steeds niet geëindigd, want de Hoge Raad heeft een uitspraak van de Onderne mingskamer vernietigd. De Ondernemingska mer moet de zaak nog een keer bekijken. Maart 1999: Philips brengt een bod uit op de Amerikaanse chipfabrikant VLSI. De Amerika nen willen niet, maar laten zich na een hoger bod toch overnemen. Februari 2000: Baggeraar Boskalis brengt een bod uit op baggeraar/aannemer HBG. Eerst wei geit HBG en roept hulp van de rechter in. Die geeft HBG enige maanden respijt. Vervolgens praten partijen over een fusie. Die gesprekken mislukken. April 2000: Automatiseerder Landis wil bran chegenoot Detron overnemen. Aanvankelijk heet het een vijandig bod, later is Detron bereid te praten. De overname slaagt Mei 2000: Unilever wil het Amerikaanse levens middelenconcern Bestfoods overnemen. Best foods doet eerst of het Unilever niet hoort, en hapt pas toe bij een hoger bod. Mei 2000: Elektronische uitgever AND wordt belaagd door het Zwitserse Distefora. Later pra ten de bedrijven op een vriendelijke toon met el kaar, maar de Zwitsers zien uiteindelijk af van een overname. Nu 2 maanden gratis dubbele belbundel en geen aansluitkosten bij een nieuw Dutchtone Allin abonnement! Siemens C35i Gewicht 110 gram Beltijd 300 min. Standby tot 180 uür WAP Picture messaging Klók en alarm T9 SMS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9