Gezonken tanker lekt gevaarlijke stof styreen Spionagezaak maakt Haider tot opgejaagd wild Buitenland Koppen klaar Krstic beval moordpartij moslims wel Militairen Fiji komen in opstand Bestrijders kinderporno Italië raken in opspraak arcelonaIn het centrum van de Spaanse stad Barcelona is af gelopen nacht een autobom ontploft. Een bewaker van een andelscentrum en een straatveger raakten gewond. De ont- iloffing deed zich voor tegenover het Hiltonhotel. Verscheidene bouwen liepen schade op. Kort ervoor had een plaatselijke rant een telefoontje gekregen van iemand die zei te spreken aniens de Baskische afscheidingsbeweging ETA zei te spreken. )eze waarschuwde dat er een autobom zou afgaan. FOTO REUTERS GUSTAU NACARINO bN iNDERDAG 2 NOVEMBER 2000 ewonden bij ontploffing in Barcelona londen Niet alleen de Amerikanen moe ten een keuze maken tussen George W. Bush en Al Gore, ook het wassen-beel denmuseum Madame Tussaud's in Lon den kiest straks een president. Het muse um wil de nieuwe leider van de Verenigde Staten vanaf diens inauguratie in januari aan de bezoekers tonen, maar slaagt er niet in om het beeld nog af te krijgen als de verkiezingen worden afgewacht om te zien wie er in was wordt vereeuwigd. Daarom maken de Britse waskunstenaars nu maar vast gewoon een evenbeeld van beide kandidaten. De hoofden van Bush (links) en Gore wachten hier op afwerking. In de peilingen gaat Bush overigens nog steeds aan kop, zij het dat het verschil iets kleiner is geworden. Gore profiteert hier waarschijnlijk van de licht teruggelopen populariteit van de Groene kandidaat Ralph Nader. Dat levert hem stemmen van links op. FOTO EPA IAN NICHOLSON Vandaag ingeruild voor een nieuwe. rlun peter van nuusenburc irrespondent et moet een onwezenlijke gewaarwor- ng zijn voor Jörg Haider. Voor het ïrst in zijn politieke leven is de leider tn de rechts-populistische Vrijheids- ïrtij van Oostenrijk (FPÖ) niet de ja- t, maar wordt er jacht op hém ge- aakt. istitie zit hem op de hielen wegens ?n affaire die hij de 'hersenspinsels in een paar zieke journalisten' noemt, ie zaak dreigt echter uit te groeien tot Pil schandaal dat het voortbestaan van Ie coalitie van zijn FPÖ met de conser vatieve Oostenrijkse Volkspartij (ÖVP) Jedreigt. jegin deze week werd Haider, door de lolitie ondervraagd over zijn aandeel in rat in Wenen het 'spionageschandaal' rordt genoemd. Politiemannen zouden Je FPO-leiding tegen betaling hebben doorzien van de persoonlijke gegevens van politieke tegenstanders, kritische intellectuelen en kunstenaars. Die mu nitie was afkomstig uit de centrale poli tiecomputer, die tegen dergelijke ingre pen beveiligd heette te zijn. Elf politiemannen, onder wie Haiders lijfwacht Horst Binder en de plaatsver vangend FPÖ-leider in Salzburg, Hel mut Naderer, zijn inmiddels geschorst. Zij worden verdacht van ambtsmis bruik. Haider zelf moet rekening hou den met een aanklacht wegens ambts misbruik en aanstichting daartoe. Hij is niet het enige FPÖ-kopstuk dat bezoek heeft gekregen van de politie. Ook zijn secretaris, een voormalige se cretaris-generaal, de partijleider in We nen, de fractieleider in het parlement en een voormalige campagneleider moesten tekst en uitleg geven over de handel met de nu in alle opzichten ge voelige dossiers. De meest prominente FPÖ-er die naast Haider in het schandaal verstrikt lijkt te zijn, is minister van justitie Dieter Böhmdorfer. Hij was een tijd lang Hai ders advocaat en zou bij minstens twee processen tegen tegenstanders gebruik hebben gemaakt van hem illegaal toe gespeelde gegevens. Böhmdorfer zei niet te weten waar die gegevens vandaan kwamen, en noemde het politieonderzoek 'geen zaak van groot belang'. Haider had, zo zei hij bo vendien, 'niets te vrezen'. Hij was 'ver heven boven elke verdenking'. Dat was afgelopen weekeinde, voordat de elf po litiemannen hun penning moesten in leveren. Nu kan de minister van'justitie zelf een aanklacht verwachten. De beschuldigingen zijn ernstig, maar (nog) niet bewezen, en zolang ziet kan selier Schüssel (ÖVP) zijn regering niet in gevaar komen. Maar de affaire hangt als een donderwolk boven zijn kansela rij. Als Haider en/of Böhmdorfer schul dig blijken te zijn, is een kabinetscrisis onvermijdelijk en is Schüssels strategie om de FPÖ door regeringsverantwoor delijkheid te temmen en tot een ge dweeë partner te dresseren alsnog mis lukt. En dat terwijl alles de afgelopen maan den geheel volgens het meest zonnige scenario leek te verlopen. De EU heeft haar sancties tegen zijn regering opge heven, waarmee zij in februari de om streden coalitie met de FPÖ had be straft. Haider was in het voorjaar afge treden als FPÖ-voorzitter en heeft zijn draai sindsdien nog niet gevonden. De FPÖ betaalt haar deelname aan de rege ring volgens de peilingen met groot po- pulariteitsverlies. Al die winst dreigt Schüssel nu te ver spelen. Tot nog toe staat de ÖVP als een gesloten front achter hem en de coalitie met de FPÖ. Maar het is zeer de vraag of de conservatieven zich een duurzame relatie kunnen veroorloven met een partner die steeds sterker naar het riool stinkt. 'roviders tegen rechts-radicale sites erlunVoor rechts-extremisten wordt het steeds moeilijker un ideeën via internet te verspreiden. In Duitsland hebben en- ele grote internetproviders de handen ineen geslagen om het ïisbruik van internet tegen te gaan. De internetaanbieders ebben onder het motto 'No abuse in Internet' (Naiin) de web- ite www.naiin.org opgezet. Hierop kunnen internetgebruikers inds vandaag rechts-extremistische websites melden. De pro- iders hebben inmiddels de internetpagina's op hun servers be teken en honderd rechts-radicale websites en vijf sites met kin erporno geblokkeerd. xosovaarse activiste uit Servische cei ozarevac De Joegoslavische autoriteiten hebben gisteren de ooraanstaande Kosovaarse activiste Flora Brovina vrijgelaten. )at hebben ooggetuigen gemeld. De 50-jarige Brovina was ver- ordeeld tot twaalf jaar cel wegens 'terroristische activiteiten'. )e nieuwe Joegoslavische president, Kostunica, gaf de opdracht aai vrij te laten. Gisteravond werd bekend dat Brovina de Free Void Award 2000 krijgt. De prijs (10.000 gulden) wordt toege- end door de Novib en de Stichüng Poets of All Nations. Amerikanen vrezen terreur Golfregio i/ashingtonIn verband met 'geloofwaardige' informatie over reigende terreuracties tegen Amerikaanse doelen in Saudi- jabië en Koeweit zijn de Amerikaanse strijdkrachten in die inden deze week in de hoogste staat van paraatheid gebracht. )at heeft de woordvoerder van het ministerie van defensie in Washington gisteren meegedeeld. De Amerikanen zijn beducht oor aanslagen sinds de bomaanslag op het oorlogsschip USS )ole, op 12 oktober in de haven van Aden in Jemen. Daarbij wamen zeventien opvarenden om het leven». Tamil-leider praat over Vrede olombo De Noorse gezant Erik Solheim heeft gisteren een nimoeting gehad met de leider van de Tamil-rebellen op Sri anka, Velupillai Prabhakaran. Dat heeft de radiozender van de ebellen, de Stem van de Tijgers, gemeld. Het was voor het eerst inds een vredesakkoord in 1987 op niets uitliep dat Prabhaka- an een ontmoeting had met een vredesonderhandelaar. Sol- eim probeert de Srilankaanse regering en de Bevrijdingstijgers an Tamil Eelam weer met elkaar aan tafel te krijgen. ïbola duikt op in zuiden van Uganda ampala Het zeer dodelijke ebolavirus heeft een eerste slacht- iffer geëist ver buiteri het gebied in Uganda waar het zich vori- ;e maand voor het eerst manifesteerde. In het noorden van het Afrikaanse land zijn al tachtig mensen bezweken aan het virus, n Mbarara, een stadje in het zuidwèsten, is nu een soldaat >vei leden. Hij was eerder gelegerd in het noordelijke Gulu, het entrum van de epidemie, en werd ziek nadat hij was overge- ilaatst naar de militaire barakken in Mbarara. Amerikanen mijden Indonesië vashington De Amerikaanse regering heeft haar onderdanen iisteren opgeroepen Indonesië te mijden. Wie er toch heen gaat >f er al is, wordt aangeraden de grootste voorzichtigheid in acht e nemen. Aanleiding tot het negatieve reisadvies zijn de span- ïingen tussen de Verenigde Staten en Indonesië. De afgelopen ijd hebben moslimjongeren diverse dreigementen geuit tegen Ie Amerikaanse ambassade. Ze nemen het de VS kwalijk dat het and de kant van Israël kiest in de crisis in het Midden-Oosten, 'an de 210 miljoen Indonesiërs is 90 procent moslim. Clinton bezorgd over xtc uit Europa vashington De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren n het Congres zijn zorg uitgesproken over de toenemende hoe- 'eelheden xtc die vanuit Europa de Verenigde Staten worden )innengesmokkeld. In een jaarlijks in de VS verschijnend rap- )ort wordt dit jaar voor het eerst de toevoer van synthetische lrugs uit Europa als probleem gesignaleerd. De Amerikaanse ïutoriteiten schatten dat tachtig procent van de in de VS inge- 'oerde xtc uit Nederland komt. Vorige maand besprak premier Cok de xtc-problematiek met Clinton. (Onderzoek naar decembermoorden Paramaribo Het gerechtshof in Suriname heeft het openbaar ^ïiinisterie opgedragen een gerechtelijk vooronderzoek te begin- ■ïen naar oud-legerleider Bouterse en andere verdachten van de decembermoorden. Dat heeft de advocaat van de nabestaan- pen, Kruisland, gisteren laten weten. In december 1982 execu- eerden militairen vijftien tegenstanders van het toenmalige mi- itaire regime in Suriname. Bouterse heeft aangegeven dat hij ils leider verantwoordelijk was. Maar hij ontkent dat hij tijdens le moorden in Fort Zeelandia aanwezig was. den haag anp In het genocideproces tegen de Bosnisch-Servische generaal Kr stic heeft aanklager McClosky van het Joegoslavië-tribunaal gisteren verrassend nieuw be wijsmateriaal gepresenteerd, dat de verdachte zwaar belast. Krstic, die terechtstaat voor de massamoorden op moslims na de val van Srebrenica, zou in een afgeluisterd gesprek via de legerradio tegen een andere Bosnisch-Servische officier heb ben gezegd: „Dood ze allemaal. Niemand mag in leven blijven." Het bandje is na wat juridisch getouwtrek met de verdediging in de rechtszaal afgespeeld. Vol gens Krstic is het bandje een i vervalsing. „Honderd procent nep", zei de generaal herhaalde- lijk. De doorgaans rustige Krstic kwam echter aangeslagen en ze- nuwachtig over. Diverse toe- j hoorders in de rechtszaal zijn er zeker van dat ze de stem van Kr- j stic hebben herkend. Volgens de aanklagers gaat het om een gesprek dat Krstic op 2 i augustus 1995 had met een van zijn ondergeschikten, majoor Dragan Obrenovic. De Serviërs waren toen nog steeds verwik keld in gevechten met groepen gewapende moslims uit Srebre nica die na de val van de enclave op 11 juli waren gevlucht. De verdediging is pas dinsdag op de hoogte gesteld van het nieuwe bewijsmateriaal. De aanklagers hadden dat waar schijnlijk om 'strategische' rede nen achtergehouden, zoals rechter Wald opmerkte. Zij kwa men er pas mee op de proppen nadat Krstic onder ede had ver klaard dat hij nooit het bevel heeft gegeven om moslims i standrechtelijk te executeren. De Amerikaan McClosky zei dat hij het bandje heeft gekre gen van het Bosnische leger, zonder dat nader toe te lichten. Waarschijnlijk gaat het om een gesprek dat de militaire geheime dienst van de Bosnische mos lims heeft afgeluisterd. De au thenticiteit van het bandje zal in een later stadium aan de orde komen. McClosky zal daarvoor dan getuigen oproepen. Hoop gloort voor lijders aan Parkinson geneve bob kroon correspondent Wetenschappers van de univer siteiten van Genève en Lausan ne hebben een therapie tegen de ziekte van Parkinson ontwik keld. Voor het eerst biedt die uitzicht op genezing van de hersenaandoening, waaraan miljoenen ouderen lijden. De ontluisterende hersen kwaal wordt veroorzaakt door een tekort in de dopaminepro ductie, als gevolg van beschadi ging van neuronen in de her senstam. Dopamine is de na tuurlijke 'brandstof voor het i striatum, het deel van de herse- nen dat de motoriek reguleert. Een tekort aan dopamine ver oorzaakt spierverstijving en on controleerbare beving. Toediening van een syntheti sche dopaminevariant biedt soelaas, maar blijft een tijdelijk lapmiddel, omdat dit de dege neratie van de betrokken neu ronen niet stopt. Een team van biogenetici onder leiding van prof. Patrick Aebischer van de Universiteit van Lausanne heeft nu naar een doeltreffender the rapie gezocht: reparatie en zo mogelijk regeneratie van de neuronen die de natuurlijke do pamine produceren. Volgens een publicatie in het gezaghebbende vaktijdschrijft Science is dit inmiddels gelukt bij proefdieren, allereerst bij muizen en nu ook bij rhesus- aapjes, die qua hersenstructuur veel dichter bij de mens staan. Shell aanvaardt financiële gevolgen van scheepsongeluk De voor de Franse kust gezonken tanker Ievoli Sun lekt de gevaarlijke chemische stof styreen. Gisteren nam de bemanning van de Franse mijnenjager Céphée een enorme stank waar. Alle Franse marineschepen die in de buurt van de gezonken tanker lagen, hebben zich daarna een stuk teruggetrokken. Andere schepen worden uit de buurt gehouden. In Fiji hebben leden van de speciale militaire eenheid CRW vanochtend het hoofdkwartier van het leger aangevallen. De opstandelingen probeerden de opperbevelhebber, Frank Baini- marama, te overmeesteren. Bij de schietpartij op het terrein van de Queen Elizabeth-kazer- ne zijn twee soldaten gedood en zijn zeker tien mensen ge wond geraakt. Bainimarama, die zich tijdens de aanval in de kazerne be vond, wist later uit de barakken te ontsnappen. Het leger is vol gens plaatselijke media een te genaanval begonnen. De opstandelingen houden enkele militairen gegijzeld en eisen onderhandelingen over het leiderschap van het leger. CRW-troepen waren in mei be trokken bij een staatsgreep die leidde tot het vertrek van pre mier Chaudhry. Hij en tiental len andere politici werden 56 dagen in het parlement gegij zeld. De coup werd geleid door George Speight, die nu in de ge vangenis zit op beschuldiging van hoogverraad. cherbourg-brussel anp „We weten niet wat er precies kan gebeuren en gezien de weersomstandigheden kunnen we ook weinig anders uitrich ten dan het wrak te laten lek ken", verklaarde vice-admiraal Chocart van de maritieme pre fectuur in de Normandische havenstad Cherbourg. De Franse marine heeft giste ren de precieze plaats gevon den waar de Ievoli Sun nu op zeventig meter diepte op de zeebodem ligt, waarschijnlijk op zijn linkerflank, maar niet gebroken. Onbekend is of er scheuren in de scheepshuid zit ten. Directeur Balmes van Shell Frankrijk heeft bevestigd dat het schip lekt, maar volgens hem gaat het om een klein lek dat niet al te veel gevolgen zou hebben. Shell Chemical, eige naar van de vierduizend ton styreen in de gezonken tanker, is 'bereid zijn verantwoordelijk heden te nemen, als die er zijn', aldus Balmes. Shell zal dan alle financiële gevolgen van het on geluk voor zijn rekening ne men. Vanuit de lucht zijn drie spo ren gezien van 200 tot 300 me ter breed en samen negen kilo meter lang, die wijzen op lekka ge. De marine heeft monsters genomen voor nader onder zoek. Na een bezoek aan Cher bourg verklaarde president Chi rac dat het grootste gevaar voor het milieu geweken lijkt. Hij drong er nog eens op aan dat er strengere regels voor de scheepvaart komen vóór het einde van het jaar, dat wil zeg gen nog tijdens het Franse voorzitterschap van de Europe se Unie. Franse marine-autoriteiten vragen zich af hoe de Neder landse en Britse scheepvaart diensten de slecht bekend staande Ievoli Sun hebben kun nen laten vertrekken. In Neder land is het schip vorige week nog vier dagen vastgehouden voor herstel van afsluitkranen. Die lijken het niettemin te heb ben begeven. Minister Netelenbos (ver keer) verzet zich tegen wets voorstellen van de Europese Commissie om de controle in Europese havens te verscher pen. „We zijn best bereid nieu we maatregelen te aanvaarden, mits de bestaande regels wor den uitgevoerd. Onze ervaring is echter niet positief." Met die uitspraak reageerde de minis ter gisteren op uitlatingen van een hoge ambtenaar van de Commissie. De ambtenaar had gezegd dat Nederland behoort tot de landen die zich het sterkst verzetten tegen de nieu we wetgeving, omdat daarvoor meer personeel en dus meer geld nodig is. Na het vergaan van de Ievola Sun wil de Europese Commis sie dat de lidstaten het voorstel snel en onverkort aanvaarden. Commissievoorziter Prodi klaagde dinsdag dat de lidsta ten de voorstellen willen af zwakken. rome hans geleunse correspondent De Italiaanse politiek kwam gisteren tot rust, na heftige emoties over beschuldigingen dat 'invloedrijke politie ke personen' het onderzoek naar productie en verkoop van kinderporno via het internet belemmerden. De aanklagers, een officier van justitie in Napels en een Si- ciliaanse priester die een actiegroep tegen pedofilie en kinderporno leidt, keerden namelijk ras op hun schre den terug. Onderzoeksrechter Ormanni zei dinsdag al meteen dat hij de verkeerde woorden had geuit. „Ik wilde dui delijk maken dat gebrek aan politieke daadkracht de pedofiele lobby in de kaart speelt", zei hij. Gisteren konden de kranten uitgebreid rapporteren over de te rugtocht van de Italiaanse 'Morkhoven', pater Fortuna- to di Noto. Hij had in een tv-show opgeschept over 'beroemde namen' te beschikken die actief meewerk ten aan een pedofilie-pomonetwerk. De namen waren zó bekend dat de corpulente pries ter ze alleen aan president Ciampi wilde onthullen. Uitgedaagd door ministers en journalisten gaf Di Noto toe dat zijn pedofielenarchief geen enkele beroemde naam bevatte. De priester bracht daarmee niet alleen zichzelf, maar ook de door hem twee jaar geleden op gerichte telefonische hulplijn voor kindermisbruik en - mishandeling in diskrediet. Ormanni werd dinsdag meteen door de Raad van Magistratuur, de toezichthouder op de juridische sec tor, op het matje geroepen. Een aantal rechtse parle mentsleden eiste dat hij van het porno-onderzoek werd afgehaald. Zo ver kwam het echter (nog) niet. Or manni kreeg opdracht zich 'zoals het een officier van justitie betaamt' op zijn onderzoek te concentreren. De Napolitaanse kinderporno-bestrijder kreeg voor zijn onderzoek veel materiaal van de Siciliaanse pries ter, die al twee jaar geleden betoogde dat er 16.700 websites zijn die kinderporno verspreiden. Met hulp van Microsoft concentreerde Ormanni zich op een Russische website, die volgens hem werd gerund door een bende geleid door de zakenman Koeznetsov. Om dat inloggen op deze pornosites strafbaar is, gaf hij ar restatiebevelen af voor bijna 1.500 Italianen en buiten landers (onder wie Nederlanders) die materiaal van de Russische en andere pedofiele websites hadden ge- download. De namen van de buitenlanders gingen naar Interpol.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7