Betaald voetbal uitgebreid tot veertig clubs PSV zet Vitesse terug op aarde oda JC drukt Fortuna dieper in de zorgen 'FIFA heeft Brazilië harder nodig dan Brazilië de FIFA' f Sport Blinker niet in De Kuip Hoeness moe van het voetbal JERDAG 2 NOVEMBER 2000 >oer redt gelijkspel jl Friso Nijboer heeft in de vijfde ronde van de schaako- ide in Istanbul voor Nederland een gelijkspel gered tegen 2-2. Hij versloeg gisteren Gomez Esteban. Het Oranje- dreigde te verliezen door de nederlaag van Van Wely te- befaamde, uit Rusland geïmporteerde grootmeester Shirov. Piket en Tiviakov maakten remise. Met een totaal punten heeft Nederland nog een goede kans een een ats. Duitsland leidt met 16,5, maar speelt vandaag tegen nmer twee, Rusland. De Nederlandse vrouwen staan er ter voor. Na de 2-1 zege op Moldavië is met 11,5 punten edaille alleszins mogelijk. De enige winstpartij kwam op van Tea Lanchava-Bosboom. lander eerder bij Feyenoord dam Johan Elmander, de Zweedse spits die Feyenoord gryte heeft gekocht, komt deze maand al naar Rotterdam, veel eerder dan gepland. In Zweden loopt komend week- de competitie af. Elmander speelt dan zijn laatste wed- foor zijn huidige club. Omdat hij dan een heel seizoen de rug heeft, neemt hij eerst veertien dagen vakantie, a meldt de speler zich in de Kuip. Van Marwijk: „We wil- m een paar weken laten acclimatiseren. Hij kan wennen manier waarop wij trainen en spelen. Hij kan ook in Rot- n wat rondkijken. Daarna zal het makkelijker zijn voor El- er om zich na de winterstop bij de groep aan te sluiten." ern blameert zich •burg Bayern München is gisteren in de tweede ronde et toernooi om de Duitse voetbalbeker uitgeschakeld. De ludig landskampioen blameerde zich in Oost-Duitsland vierdeklasser l.FC Magdeburg. De veredelde amateurs na 120 minuten voetbal (1-1) de strafschoppen beter: 4- alke 04 ging in Hamburg ten koste van FC St. Pauli wel ïaar de achtste finales. ian hoopt op Italië ag» Voormalig ADO Den Haag- en FC Lisse -speler Den- >han hoopt op korte termijn een contract te tekenen bij liaanse Avellino. De aanvaller was dankzij zijn Zweedse aamemer afgelopen week op proef bij de club, die uit- in de serie C. Hij heeft daar een goed gevoel aan overge- »n. „Ik verheug me nog nergens op, maar ik zou het fan- :h vinden om voor Avellino te spelen", aldus Iliohan. „Ze i onder de indruk van de videoband met mijn mooiste ;nten." Mocht de overgang van Iliohan naar Avellino omen, dan is hij aan zijn derde club van dit kalenderjaar e spits stond tot 1 juli onder contract bij ADO Den Haag ;elde de afgelopen maanden voor het Noorse Stabaek IF, le competitie inmiddels is afgelopen. rassende nederlaag Den Bosch ;ch FC Den Bosch heeft verzuimd de koppositie in de )ivisie over te nemen van Excelsior. De ploeg verloor gis- voor eigen publiek verrassend met 1 -2 van hekkensluiter ïm. Voor de Noord-Hollanders was het de eerste overwin- 'an het seizoen. Haarlem was afgelopen weekeinde ook al Dij een stunt tegen Excelsior. De ploeg gaf toen een 2-0 )rong uit handen en liet de Rotterdammers terugkomen Ditmaal wisten de Noord-Hollanders, met Ajacied Mark als versterking, de positieve marge wel vast te houden. e Bebeto stapt op bij zijn club aneiroDe Braziliaanse voetballer Bebeto is boos opge- )ij zijn club Vitoria. De 36-jarige aanvaller, die in 1994 met de wereldtitel veroverde, zit al een aantal weken op de >mdat hij uit vorm is. Dat zint hem niet. Hij wil nu probe- |n loopbaan in de Verenigde Staten of Saudi-Arabië voort 1: miljoenen tegen doping De internationale wielerfederatie (UCI) spendeert II ïeer geld aan dopingbestrijding dan de 140.000 gulden per e voorzitter Hein Verbruggen dinsdag noemde. De wieier- hechtte er aan de ontstane verwarring recht te zetten. De erwacht dat er in 2001 7,4 miljoen gulden aan de strijd te- jping wordt uitgegeven. Organisatoren van wielerwed- :n en de aangesloten nationale bonden zijn reglementair :ht er een substantieel bedrag aap te besteden, samen at om nog eens 3,3 miljoen gulden per jaar. it tegen bij rinkelen mobieltje ag» De Nederlandse badmintonbond heeft een strafver- n voor het storende geluid van een mobiele telefoon. De nam maatregelen, nadat het gerinkel bij diverse wedstrij- )t grote ergernis had geleid. In de Big Boss Liga komt een wiens mobieltje langs de baan rinkelt, bij het eerste 'ver- er nog vanaf met een waarschuwing voor 'vertraging van el'. Gebeurt het tijdens de partij nog een keer, dan krijgt enstander een punt. De bond voert die maatregel alleen le hoogste klasse en de eerste divisie van de landelijke etitie. Op die niveaus zijn scheidsrechters aanwezig. Het betaald voetbal wordt in 2002 uitgebreid tot maximaal veertig clubs. Er lijken geen obstakels meer voor AGOW uit Apeldoorn en FC Omni- world uit Almere om toe te treden tot de eerste divisie. Het bestuur betaald voetbal nam una niem hetadvies over van de commissie-Van Raaij, die een uitbreiding van het profvoetbal on derzocht. De algemene vergadering van de KNVB moet op 27 november nog wel stemmen over dit voorstel. Het advies gaat uit van 18 eredivisieclubs en 22 eerste divisieclubs. Nu spelen in beide afdelingen 18 clubs. De uitbreiding van de eerste divisie tot 22 clubs is overeenkomstig het Strategisch Be drijfstak Onderzoek, waaruit blijkt dat voetbal 'local business' is en er in de diverse regio's plaats is voor betaald voetbal. De clubs in de eer ste divisie zoeken bovendien uitbreiding van het aantal wedstrijden. AGOW en Omniworld hebben hun plannen al klaar toe te treden tot het profvoetbal. De Apel- doornse club kwam al eerder uit in het betaalde voetbal en wil onder de technische leiding van Peter Bosz (onder meer ex-Feyenoord) graag te rugkeren. Organisatorisch heeft de club de zaken op orde. In dat kader onderging de club in de voorbereiding op dit seizoen enkele tests, in de vorm van oefenduels tegen Oranje en Feyenoord. Er komt een nieuw stadion en het business plan is gereed. Met John Stegeman en Hendrie Krüzen heeft de ploeg twee profs in de gelederen. Voor Omniworld geldt hetzelfde. Deze club heeft ook al een aantal profvoetballers onder contract, zoals Toine Rorije en Leeroy Echteld. Punt van zorg zou volgens AGOW-voorzitter Wim Van Elswijk wel kunnen zijn dat de com missie Van Raaij zich voorstander toonde van een 'toegangsbijdrage': de clubs die betaald voet bal willen, moeten een nog nader te bepalen be drag in de KNVB-kas storten. „In onze plannen zijn we uitgegaan van één miljoen gulden. Dit zou een probleem kunnen zijn. Stel dat het hon derd miljoen is, dan is dat een niet te nemen bar rière." Voor Peter Bosz kwam het nieuws niet als een verrassing. „Het is precies wat ik al een half jaar lang verkondig. En als je er al zo lang zo intensief mee bezig bent, is het geen nieuws meer. Wie de berichten volgde, wist dat onze toetreding tot het betaalde voetbal slechts nog een formaliteit is. Ik denk dat het een hamerstuk zal zijn. De prof clubs weten wel dat ze geen poot hebben om op te staan, waar het gaat om het openstellen van de structuur." AGOW en Omniworld zijn tot nu de enige clubs die een aanvraag hebben ingediend voor een proflicentie, zegt Gerard Bouwer, penning meester in het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB en lid van de commissie-Van Raaij (voorzitter van PSV). In die commissie zitten ver der de KNVB'er Heiko van Staveren, Roda JC- preses Theo Pickee en zijn collega van FC Zwolle, Ronald van Vliet. Bouwer: „Ons advies is deugdelijk, maar de vergadering moet beslissen. Maximaal veertig clubs is ons voorstel, omdat de speelkalender niet meer clubs toelaat. Ons voorstel is ook ge daan in het licht van de Mededingingsautoriteit, die gesloten systemen verbiedt." Eindhovenaren winnen met 2-0 Eric Gerets begint steeds meer een gouden hand van wisselen te krijgen. In vallers of nieuwe krachten belonen de trainer van het alras verblekende PSV met puike optredens en crucia le doelpunten. Na Lucius - tegen Manchester United - en Ooijer - tegen Dynamo Kiev - bezorgde Kolkka de landskampioen gisteren tegen Vitesse met twee su blieme treffers weer een blos op de wangen. PSV won met 2-0. eindhoven mark caldenhoven PSV zette lijstaanvoerder Vites se hardhandig terug op aarde. Niet zozeer de uitslag, wel het verschil in benadering en bele ving was groot. De landskampi oen schminkte Vitesse op alle fronten af en verkleinde de marge met de koploper in ver- liespunten tot een. Gerets: „Zonder fantastisch te spelen, hebben we aan de opdracht voldaan. Winst was voor ons noodzakelijk." Naar PSV - Vitesse was reik halzend uitgekeken. De wanke le en weinig creatieve titelhou der, met pas één overwinning in vier thuisduels, tegen de club die vorige week nog alom res pect afdwong bij Internaziona- le. Nadrukkelijk had Vitesse zich gemengd tussen de titel- pretendenten. Maar de status van koploper kon gisteravond geen moment worden waarge maakt. En dat had coach Ro nald Koeman vreemd genoeg niets verbaasd. „Binnenska mers weten we allang dat we niet zomaar bij de top drie staan. Daarvoor moet veel meer gebeuren." Met andere woor den: Vitesse leefde boven zijn stand. PSV - Vitesse was niet die topper die was verwacht. Daar voor waren de krachtsverhou dingen te uiteenlopend. De bal circulatie bij PSV was hoger en de beweging zonder bal beter. Bovendien werd Vitesse op be zieling afgetroefd. Het moet een wijze les zijn voor Koeman, die op 29 januari als hoofdtrainer debuteerde met een zege van 2-0 in Eind hoven. Hij had zijn ploeg er niet van kunnen vergewissen dat PSV in de huidige vorm een ge vaarlijker opponent is dan wan neer het bij de landskampioen wel gladjes verloopt. In de weken van de waarheid, met de top van de eredivisie als tegenstanders en de cruciale Champions League-kraker te gen Anderlecht, was de druk op PSV immens. Zonder Nilis en Van Nistelrooij scoort PSV mondjesmaat: twaalf keer in acht duels. Swingen doet de ploeg uit Eindhoven alleen in de Champions League. Gisteren deed PSV het voor Ioblemen voor For- vorden almaar gro- isteren verloren de trgers met 1-0 bij genoot Roda JC. blijft klimmen. De van Neeskens won met 2-1 van De schap. Heerenveen i voor eigen publiek verder dan een 1-1 spel tegen Sparta, trecht was kansloos bij RKC: 4-1. oda JC - Fortuna la JC meende problemen ben, dan rest de ploeg •ost. Streekgenoot Fortu- ir nog veel ernstiger aan- e Limburgse derby ein- in 1-0 door een treffer :de. JC verloor zondag thuis KC en zakte naar het rijtje op de ranglijst. Vergoossen conclu- na de schamele verto- at er maatregelen nodig Na Senden verdween wal uit de basis. De ver werd na onoirbaar taai- disciplinair geschorst, eriaan mocht gisteren in lotfase invallen voor rs. ortuna had collega Duut. nanwinst Van Halst opge- maar de overschrijving ax kwam te laat rond. vacht de zware taak de ïsluiter uit het slop te" Zondag maakt hij zijn Dan is de degradatie- ijd tegen RBC in Roosen- Jan van Halst (midden) staat aan de zijlijn. De nieuwe aanwinst van Fortuna mocht gisteren niet spelen voor zijn werkgever tegen Roda JC. Volgens de KNVB was de huurling van Ajax nog niet speelgerechtigd. Links Fortuna-trainer Duut, rechts keeperstrainer De Koning. foto anp marcel van hoorn daal van cruciaal belang voor de positie van de trainer uit Sit- tard. NEC - De Graafschap De overwinning had voor NEC een speciaal tintje. Het bete kende dat de Nijmeegse club voor de tweede keer tien duels op rij zonder nederlaag bleef. De eerste keer gebeurde dat in het seizoen 1974-1975. Het ko mend weekeinde kan bij NAC in Breda het record sneuvelen. Tegen De Graafschap behaal de NEC zijn tweede opeenvol gende zege (na Willem II) en zijn vierde van het seizoen. Zes keer al speelde Neeskens' for matie gelijk. De ongeslagen sta tus heeft inmiddels geleid tot een klassering in de hogere re gionen van de ranglijst. Als het even meezit viert de Nijmeegse club over twee weken als tijde- lijk-topper het eeuwfeest. In de 55ste minuut opende NEC de score. Ax schoot raak, na slecht uitverdedigen van Tchangai. De Graafschap zag zich genoodzaakt meer te gaan aandringen en de Nijmegena- ren kregen onmiddellijk meer ruimte. Daarvan profiteerden ze al tien minuten later. Hristov tekende met zijn tiende sei zoentreffer voor de 2-0, op aan geven van De Gier. Twee minu ten voor tijd scoorde Meerdink tegen. RKC - FC Utrecht Met NEC en NAC blijft RKC Waalwijk het verrassende trio in de KPN Eredivisie vormen. Trainer Martin Jol heeft vooral een degelijke, brede selectie tot zijn beschikking, waarmee hij zelfs een waslijst aan blessures kan opvangen. Gisteren ontbra ken Govedarica (knie), Lanck- ohr (kuit), Teixeira (heup) en De Graef (enkel) maar tot pa niek leidt dat allang niet meer in Waalwijk. De geel-blauwen verdedig- het eerst deze competitie bij vlagen. Vooral in de beginfase overdonderden de Brabanders Vitesse. Daarbij was vooral de tiende minuut spectaculair. Eerst hield Kreek aanvaller Bruggink van een doorgang naar Zoetebier af door de bal met de hand te blokkeren. De libero kwam er met geel gena dig vanaf. Kreek werd luttele tellen toch dubbel gestraft. Kolkka haalde snoeihard uit, met rechts: 1-0. Vitesse snakte in die fase naar adem. Pas vlak voor de rust, toen Ronald Waterreus in zijn 250ste competitiewedstrijd op de doellijn hulp kreeg van Ram- zi bij een inswinger van Jans sen, beten de Arnhemmers even van zich af. PSV was een van zijn spitsen toen al kwijt. Werd Kezman zondag tegen Ajax voor de rust om tactische redenen gewisseld, gisteren haakte hij na 38 minuten ge blesseerd af. De andere spits, Bruggink, volgde na een uur. Niet voor het eerst dit seizoen speelde zijn rechterenkel op. Van een tactische keurslijf was al geen sprake meer. Van Bommel en Vogel overliepen het middenveld van Vitesse, waarbij talent Janssen kopje onder ging. Bovendien kwam 'targetman' en aanspeelpunt Peeters geen moment in het stuk voor. Koeman: „Kreek, Peeters en Janssen zijn binnen het collectief spelers die het verschil kunnen maken, maar als zij beneden hun niveau spe len kom je bij PSV bedrogen uit" Aanvankelijk had PSV de speelwijze aan Vitesse aange past. Twee diepe buitenspelers, Kolkka en Ramzi, moesten de offensief ingestelde backs Van Hintum en Cornelisse intomen. Vooral de keuze voor Kolkka was opmerkelijk. De Fin startte pas voor de tweede keer, na Willem II, dit seizoen in de ba sis. Vlak voor tijd bekroonde hij een uitstekend duel met een tweede treffer, een geplaatst schot in de bovenhoek. Gerets kwam superlatieven tekort om de getergde Fin te prijzen. „Hij heeft lang moeten wachten op zijn kans en is heel kwaad ge weest. Die woede heeft-ie van avond op een ideale manier tentoongespreid. psv: Waterreus: Ooijer, Nikiforov, Hofland en Heintze; Ramzi (83. Ivvan); Van Bommel, Vogel en Kolkka; Brug gink (61. Rommeaahl) en Kezman (37. De Jong). Vitesse: Zoetebier; Cornelisse, Ste- fanovic, Kreek (79. Van den Brom) en Van Hintum: Van der Schaaf (59. Diar- ra) en Janssen: Sikora, Amoah, Peeters en Fortes (46. Pothuizen). EREDIVISIE PSV - Vitesse 2-0 (1-0). 10. Kolkka 1-0, 90. Kolkka 2-0. Scheidsrechter: Luin- ge. Toeschouwers: 32.500. Gele kaart: Kreek, Stefanovic (Vitesse). Roda JC - Fortuna 1-0 (1-0). 40. Vrede 1-0. Scheidsrechter: Bossen. Toeschou wers: 12.000. Gele kaart: Pfennings, Landerl (Fortuna). Heerenveen - Sparta 1-1 (1-0). 25. Lur- ling 1-0, 80. Langerak 2-0. Scheids rechter: Buiting. Toeschouwers: 13.500. Gele kaart: Marilia, Langerak (Sparta). RKC Waalwijk - FC Utrecht 4-1 (2-0). 26. Nascimento 1-0, 38. Hoogendorp 2-0, 56. Petrovic 3-0, 62. Kuyt3-1, 85. Kalezic 4-1. Scheidsrechter: Van Huiten. Toeschouwers: 5500. Gele kaart: Kuyt, Vreven, Van der Gaag (FC Utrecht). NEC - De Graafschap 2-1 (0-0). 55. Ax 1-0, 66. Hristov 2-0, 88. Meerdink 2-1. Scheidsrechter: Braamhaar. Toeschou wers: 8500. Gele kaart: Collen (NEC), Tchangai (De Graafschap). 10 7 1 2 22 23-14 7 6 1 0 19 17- 6 9 5 3 1 18 14- 7 10 4 6 0 18 18-10 11 5 3 3 18 14-10 9 5 1 3 16 17-10 9 4 3 2 15 17-13 10 4 3 3 15 21-15 9 3 4 2 13 16-14 9 3 4 2 13 11-11 10 3 4 3 13 16-19 9 4 0 5 12 18-18 10 3 2 5 11 18-23 11 3 2 6 11 15-21 11 3 1 7 10 16-21 10 2 2 6 8 16-24 8 3 14-26 RKC NAC Roda JC Ajax Willem II Heerenveen FC Twente AZ FC Utrecht Groningen Graafschap Sparta 9 0 2 7 2 -23 ROTTERDAM GPD Regi Blinker speelt vanavond in De Kuip niet met RBC tegen Feyenoord. De ex-Feyenoorder is geveld door griep. Hij komt hooguit als toeschouwer naar het stadion. RBC-trainer Robert Maaskant wil Blinker boven dien liever fit hebben voor het duel zondag tegen mede-degra datiekandidaat Fortuna. Feyenoord gaat uit van een overwinning, maar coach Van Marwijk heeft zijn spelers dui delijk gemaakt dat ze op crucia le momenten tegen elftallen met minder kwaliteit de 'toon moeten zetten'. Bij Feyenoord ontbreken Igor Komejev, Kees van Wonderen en Jean-Paul van Gastel. De laatste heeft maandag met het tweede elftal gespeeld. Een snelle rentree in de hoofdmacht zit er echter niet in. den bekwaam een voorsprong die gestalte had gekregen door treffers van Nascimento, Hoog dendorp en Petrovic. Van het tegendoelpunt van Kuyt (3-1) na een dik uur spelen, raakte geen Waalwijker onder de in druk. Utrecht, de eerste 'be dwinger' van Feyenoord, werd het balbezit gegund maar de gasten kwamen zelden tot een gevaarlijke aanval. RKC scoorde nog via Kalezic. Heerenveen - Sparta Heerenveen is nog steeds niet het Heerenveen van vorig sei zoen. De nummer twee van de afgelopen jaargang mist door allerlei blessureleed en de in spanningen in de Champions League scherpte en overtuiging. Dat brak de Friezen tegen Spar ta op, ondanks een sterk begin. De Rottterdammers haalden met 1-1 het eerste punt in een uitwedstrijd. De blessurelijst bij Heeren veen is groot. Tegen Sparta speelden Hansma en Jensen niet. Bovendien is de gekwetste middenvelder Radomski (knie) moeilijk te vervangen. Toch be gonnen De Friezen tegen Spar ta als vanouds agressief. Hee renveen kreeg in de beginfase ook kansen, met de onvermoei bare veteraan Huizingh als aan jager. Krstev, Talan en Huizingh doken op voor doelman Kooi man, maar doelpunten bleven vooralsnog uit. In de 25ste mi nuut kwam de 1-0. Lulling scoorde. In de 80ste minuut viel de gelijkmaker. Langerak kopte een corner van invaller Nielsen binnen. münchen dpa Uli Hoeness denkt erover te stoppen als mana ger van Bayern München. De 48-jarige Hoenèss zegt dat hij naar aanleiding van de affaire- Daum zoveel modder over zich heen kreeg dat hij moe is van het voetbal. Hoeness wordt in Duitsland gezien als de boeman die de val van de beoogd bondscoach Christoph Daum inluid de. Hij beweerde dat Daum een drugsgebruiker en hoerenloper was. Heel de natie viel over hem heen, maar later bleek uit een haaranalyse dat Daum inderdaad drugs had genomen. Daum trad af als trainer van Bayer Leverkusen en mag geen bondstrainer meer worden. „Dat ik ermee ophoud is toch duidelijk", zei Hoeness in de krant Die Welt „Dat is toch de consequentie." Hij zei fatsoen te missen in het Duitse voetbal en de media, die in rep en roer waren wegens de affaire. „Het was nog nooit zo erg als nu. Als dat zo doorgaat, heb ik er geen zin meer in." Ook Bayern-trainer Ottmar Hitz- feld stelt vraagtekens bij de gang van zaken. „Ik zal het vervolg met argusogen volgen", zei hij. Hoeness wü eerst excuses van alle mensen die hem om zijn uitlatingen over Daum veroor deelden. „Pas als ik die op mijn bureau heb, zal ik rust hebben." Spijt van zijn woorden heeft hij niet. „Ik zou het morgen weer doen", zei hij. De vraag is hoe het verder moet met de plek van de bondscoach. Rudi Völler zou in juni 2001 plaatsmaken voor Daum. Franz Becken- bauer pleitte er voor dat Völler tot en met het WK 2002 aanblijft. De invloedrijke vice-preses van de Duitse bond vertelde Völler dat hij het nationale team de prioriteit moet geven boven Leverkusen. De Braziliaanse parlements commissie die het mogelijke fi nanciële geknoei in de voetbal lerij onderzoekt, heeft Sepp Blatter de handschoen toege worpen. De Zwitserse voorzitter van de FIFA dreigde de viervou dige wereldkampioen uit te sluiten van alle evemementen wegens ontoelaatbare over heidsbemoeienis. „Blatter moet maar eens ko men uitleggen waarom hij zo bang is voor dit onderzoek", zei woordvoerder Maguito Vilela. Commissiepreses Alvaro Dias reageerde ook met enige vertra ging op de uitlatingen van Blat ter in het blad Epoca, maar deed dat uitermate scherp. „In bespeur in de woorden van Blatter dat typisch hautaine voetbaltoontje.'. Dias zei zich te realiseren dat hij Blatter niet kan dwingen naar Brazilië te komen, maar voegde eraan toe dat de FIFA- baas eigenlijk geen enkele re den heeft zijn uitnodiging te weigeren. Antonio Carlos Mag- alhaes, de senaatspresident, ging nog verder in zijn kritiek op de wereldvoetbalbond en zijn voorman. „De FIFA heeft ons harder nodig, dan wij de FIFA. Een WK zonder Brazilië is geen WK." De onderzoekscommissie wil tal van grootheden uit het voet bal horen over mogelijke finan ciële malversaties, zoals groot scheepse belastingontduiking. Onder de invités voetballegen de Pele, de voormalige bonds coach Mario Zagallo, oud-FIFA- voorzitter Joao Havelange en de geblesseerde Ronaldo. Zij moeten ook helpen een antwoord te vinden op de vraag of hoofdsponsor Nike groten deels het programma bepaalde van het nationale elftal en de samenstelling van de selectie. Adil Ramzi van PSV wordt ingesloten door Vitesse-spelers Marc van Hintum (links) en Victor Sikora. foto cpd vincent jannink

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23