Leidsch Dagblad Geen huizen in Bloemerd Lammenschans gekraakt Kruiduat VOORDEELPAK Hampers P Cleveringa, Kerckhoffs, Güney: moderne Leidse heiligen Arafat en Peres bereiken bestand 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD PAMPERS Zuid-Europa lijdt meest onder klimaatwijziging I -r iWCO«D i AMil Shakespeare Voorzichtigheid gaat boven moed. Si r wisselvallig *710 4710° «711° £5$ 50% 60% 80% 30% 30% 30% Miljoenenbeslag op rekeningen World Online ROTTERDAM ANP Voormalig adviseur J. de Gri- maldi van World Online (WOL) heeft voor 21 miljoen euro (ruim 46 miljoen gulden) beslag laten leggen op de bankreke ningen van de internetprovider. De rechtbank in Rotterdam heeft dat beslag op 23 oktober toegewezen. De Grimaldi heeft beslag ge vraagd omdat WOL zich vol gens hem niet houdt aan af spraken die tussen hem en de toenmalige bestuursvoorzitter Nina Brink zijn gemaakt. De za kenman was als adviseur be trokken bij het opzetten van de activiteiten van World Online in het Verenigd Koninkrijk. In ruil voor zijn diensten zou hem een half procent van de waarde van de Britse WOL-be- drijven zijn toegezegd. Volgens de berekeningen van De Gri maldi komt dat neer op 21 mil joen euro. Het huidige World Online- bestuur voelt zich echter niet gebonden aan de afspraken die de zakenman destijds met Brink zou hebben gemaakt over zijn beloning in de vorm van opties. Volgens een WOL- woordvoerder is er geen sprake van een getekend contract. World Online heeft gepro beerd de zaak te schikken, be vestigt de woordvoerder. De Grimaldi wil kennelijk het on derste uit de kan halen." Ja, Ik wil een abonnement op het Leldseh Dagblad. I I I I I I Bank/giro nr: Handtekening Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) n Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch® Dagblad I OE WERELD OM JE HEEN. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl BABYDRY MET GRATIS BABY CD wartaalwinst heil acht miljard Koninklijke/Shell Groep pft in het derde kwartaal i nettowinst exclusief bij- idere posten geboekt van miljard gulden. Dat is 80 leent meer dan in hetzelfde artaal vorig jaar. De resul- en zijn in lijn met verwach- gen van analisten. De stij- lg is vooral te danken aan fors hogere olieprijzen. |ar ook de raffinaderijen de- a het beter. De chemiepoot de verkooporganisaties nipten daarentegen met la- •e marges. iagra hoeft niet ziekenfonds erectiepil Viagra hoeft niet het ziekenfondspakket. De ihtbank in Den Haag is het is met minister Borst lksgezondheid) dat de pil it is bestemd voor kwalen i echt gevaarlijk of bedrei- ïd zijn. Fabrikant Pfizer had jist dat suikerpatiënten en innen met een dwarslaesie pil vergoed zouden krijgen, rst vindt dat de meerwaarde 1 Viagra niet opweegt tegen hoge kosten, die zij schat 60 miljoen gulden per jaar. ader Maxima itmoedigcn' prins Willem-Alexander it Maxima Zorreguieta uwt en haar vader blijft niet zichzelf bij het huwelijk g, dan moet de overheid m maar ontmoedigen om Ir het huwelijk te komen, t vindt D66-fractievoorzit- De Graaf. De overheid kan freguieta bijvoorbeeld voor- htig suggereren om een ike griep te krijgen. De laf voelt er niet voor om freguieta te verbieden naar huwelijk te komen. eronica weg bij ledia Expresse verspreidingsorganisatie dia Expresse van uitgeef- ïcern VNU verliest een gro- klant. Veronica wil het con- ct voor de bezorging van t omroepblad niet meer ver- igen. Het besluit betekent forse tegenvaller voor Me- i Expresse. Een aantal fran senemers vreest toch al de toekomst omdat VNU organisatie ingrijpend wil (vormen. etelenbos wil iderzoek ANWB nistei: Netelenbos (verkeer) Ikent dat zij de relatie tus- I de overheid en de ANWB i herzien vanwege de aversie de ANWB tegen het reke- Igrijden. ANWB-directeur n Woerkom wond zich gis- en dan ook nogal op over I motief voor het onder- jk. Volgens hem kan het soluut niet' dat Netelenbos I relatie legt tussen reke- Igrijden en taken van de VVB. Ook Tweede-Kamerle- a van de WD en de PvdA geerden afwijzend. fina5 Ma onderzoekt tlefonieveiling lecombedrijf Telfort zegt dat acurrent Versatel heeft aan boden af te haken bij de vei- g van UMTS-frequenties >r mobiele telefonie. Telfort ildde dat gisteren tijdens hoorzitting op het minis- le van verkeer en water- at. De Nederlandse Mede- jgingsautoriteit (NMa) stelt een onderzoek in. tina9 ANDAAG 26 PAGINA'S lenland tenland tuur en Kunst nomie oof en Samenleving14 iprek van de Dag 2 [io13,15,16,17,19 lak10 »rt23,25 ?visieprogramma's _i11 er10,14 SLECHTS 3 DAGEN GELDIG. DNDERDAG 2 NOVEMBER 2000 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42456 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 iiden krijgt jn de Vliet jn eigen judkust' 17 WÊtÊÊÊM^r-, De Morsebel wil niet langer 22^"» wachten op Zocherpark Provincie veegt Leiderdorpse plannen voor bebouwing sportpark van tafel KaartailtOIÏiatCll Station Bebouwing van het Leiderdorpse sportpark De Bloe merd is van de baan. Een ruime meerderheid van Pro vinciale Staten van Zuid-Holland vindt dat er nog ge noeg andere oplossingen zijn om de financiering van een verlengde tunnelbak van de A4 rond te krijgen. De Bloemerd moet gewoon De Bloemerd blijven. Dat stellen alle statenfracties onomwon den, met uitzondering van de RPF/SGP/GPV. „Het Leider dorpse sportpark overhoop ha len om daarmee een paar grijp- stuivers te verdienen voor de verlengde tunnelbak, dat is na tuurlijk pure gekkigheid", aldus PvdA'er A. de Jong. Ook de andere fracties den ken er zo over. Laat eerst het rijk maar eens financieel over de brug komen, stellen zij. „We zijn nog lang niet zover om een deel van Leiderdorp te verko pen voor de bouw van peper dure huizen voor een handjevol miljonairs", aldus SP'er F. Ver geer. „Dit is een strategisch spel over de ruggen van Leiderdor pers. De verbreding van de A4 is een rijksproject, dus moet het rijk de financiering ook maar regelen", vindt ook GroenLink- ser A. Ouwehand. Mocht de rijksoverheid niet voldoende willen bijdragen, dan biedt een verbreding van de A4, naar twee keer vier rij stroken wellicht soelaas. „Dat is in de toekomst toch onafwend baar. Laten we dat dan meteen doen en creatief op zoek gaan naar private gelden", aldus D66'er Weber. Ook de WD, het CDA en de PvdA voelen veel voor deze mogelijkheid. Nu de statenfracties in ruime meerderheid tegen bebouwing van De Bloemerd zijn, is dat geen serieuze optie meer, con cludeert PvdA-gedeputeerde M. Norder. „Het is helder dat er veel vraagtekens zijn bij bebou wing van het sportpark. Ik ga terug naar de onderhandelings tafel om de alternatieven op een rijtje te zetten." In januari 2001 vinden de finale onder handelingen plaats tussen de gemeenten Leiderdorp, Leiden, Zoeterwoude en het rijk over wie precies welk bedrag moet betalen aan de meerkosten van de verdiepte tunnelbak. Pagina 17: Leiderdorp rekent op extra geld voor A 4-tunnel De kaartautomaten van de NS op station Lammenschans zijn twee keer het doelwit geweest van een groep krakers. Lam menschans is een van de elf kleine stations tussen Leiden en Den Helder die sinds 27 okto ber door de bende zijn bezocht. In totaal zijn in vijf nachten dertien automaten gekraakt. „Het gaat om stations die 's nachts nagenoeg verlaten zijn", aldus een woordvoerder van de NS. Volgens de NS is de buit ge ring. „Enkele duizenden gul dens. In de geldcassettes zit al leen muntgeld. Papiergeld ac cepteren de automaten niet. Bovendien gebruikt tachtig pro cent van de mensen een pin pas." De materiële schade ligt volgens de woordvoerder rond de ton. De krakers gebruiken grof ge weld om de machines open te krijgen. De NS begrijpen niet waarom de vandalen het op de kaartautomaten hebben ge munt. Om treinkaartjes gaat het in ieder geval niet. Die worden pas gedrukt bij aanschaf van het vervoersbewijs. De Spoor wegen zijn inmiddels druk doende om de automaten aan te passen. Ook worden de ap paraten vaker geleegd en wordt extra bewaking ingezet. 23 Sterk PSV zet lijstaanvoerder Vitesse weer terug op aarde 3 De magie van Moby Dick op tentoonstelling in Noordwijk Goud van Oud op Propop: Rubettes en Fortunes in Stadsgehoorzaal LEIDEN AFKE VAN DER TOOLEN Meer overstromingen in Nederland Klimaatveranderingen hebben na 2020 ernstiger gevolgen voor Zuid- dan voor Noord-Europa. Dat blijkt uit een rapport van dertig Europese deskundigen, opgesteld in opdracht van de Europese Gemeenschap. Het Middellandse Zeegebied krijgt te maken met verregaan de verwoestijning, water- schaarste en bosbranden. Het aantal hete zomers zal in 2020 minstens verdubbelen (in Spanje zelfs vervijfvoudigen) met als gevolg een toenemende sterfte door hittegolven en een stijging van het energiegebruik voor airconditioning. De water voorraden rond de Middelland se zee dalen met een kwart waardoor de watervoorziening voor steden en landbouw in ge vaar komt. Toeristen zullen het gebied gaan mijden, omdat het niet meer aantrekkelijk is. Het noorden van Europa, waarónder Nederland, krijgt weliswaar meer last van over stromingen, maar daar staat te genover dat door de warmere winters minder energie nodig is voor de verwarming, en dat de opbrengst van sommige land bouwgewassen hoger is. In be drijfstakken waar buiten wordt gewerkt, zoals in de bouw, da len de vorstverletkosten. De na tuur zal ernstig lijden onder de gestegen temperatuur. Toendra en veel alpine flora en fauna zullen verdwijnen omdat glet sjers smelten. De overstromingen die zoveel ellende veroorzaken in Groot- Brittannië zijn nog maar een voorproefje en Europa moet re kening houden met een duide lijk ander weerpatroon, zei de Britse vice-premier John Pres- cott gisteren. De huidige over stromingen zijn een „alarmsig naal", aldus Prescott. Het rapport verschijnt twee weken voor de klimaatconfe rentie in Den Haag, waar we reldleiders zullen pogen afspra ken te maken over de uitstoot van kooldioxide om zo negatie ve gevolgen van die broeikas gassen tegen te gaan. Europa zal volgens het rap port ondermeer op het gebied van landbouw, visserij en mi lieu het roer moeten omgooien. Daartoe worden vijftig aanbe velingen gedaan. Deze koers wijziging zou de negatieve ge volgen van een klimaatverande ring kunnen voorkomen of ver tragen Onderzoek naar omvallende pinguïns LONDEN AP Piloten \)an de Britse Royal Air Force worden er vaak om uitge lachen, maar ze blijven bij hun verhaal: groepen pinguïns val len om als dominostenen als ze omhoog kijken naar oversche- rende vliegtuigen. Britse weten schappers gaan nu naar de Falklandeilanden om vast te stellen of het verhaal klopt. Piloten maakten in 1982 voor het eerst melding van het ver schijnsel tijdens de Falkland- oorlog met Argentinië. De pin guïns doen bij het volgen van overkomende vliegtuigen hun kop zo ver naar achter dat ze achterover vallen, zegt Stuart Matthews, officier op het mari neschip HMS Endurance. Vanaf dit schip zullen de onderzoe kers een maand lang opereren. Israëlische leger trekt zich terug TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Na een van de bloedigste dagen in hun 'mini-oorlog' hebben Is raël en de Palestijnen afgelopen nacht een bestand bereikt. De Palestijnse president Arafat en de Israëlische minister Peres kwamen na een nachtelijk ge sprek in Gaza tot de conclusie dat er een einde moet komen aan het al vijf weken durende geweld dat meer dan 160 men senlevens heeft gekost. Vanmorgen vroeg is het Isra ëlische leger begonnen tanks en andere zware wapens terug te trekken van een aantal posities. Korte tijd later kwam hier en daar de Palestijnse politie in ac tie om Palestijnse betogers af te houden van confrontaties met Israëlische soldaten. De Pales tijnse islamitische verzetsbewe ging Harnas heeft bekendge maakt dat ze het bestand ver werpt en de strijd voortzet. Vannacht gaf de Israëlische regering een korte verklaring uit waarin ze liet weten dat met de Palestijnen overeenstemming is bereikt over 'stappen, op basis van de in Sharm al-Sheikh ge maakte afspraken, die worden geacht te leiden tot een hervat ting van de samenwerking op veiligheidsgebied en een stop zetting van het geweld. Tegelij kertijd maakte Israël bekend dat het, zolang het bestand duurt, geen vergeldingsmaatre gelen zal némen voor de Pales tijnse gewapende acties van gisteren, waarbij drie Israëli sche soldaten omkwamen. Vorige maand bereikten Isra el en de Palestijnen op een in ternationale topconferentie in het Egyptische Sharm al-Sheikh overeenstemming over maatre gelen om het geweld terug te dringen. De uitvoering liep ech ter op niets uit. Peres zei van ochtend dat er ditmaal meer re den is aan een goede afloop te geloven. De berichten over de overeenkomst zorgden voor een ommekeer van de stem ming in Israël en de Palestijnse gebieden, die gisteravond som berder was dan ooit. Hevige vuurgevechten hadden in de loop van de dag zes Palestijnen en drie Israëlische soldaten het leven gekost. Rudolph Cleveringa, Elly Kerck hoffs, Hatice Güney. Wen maar vast aan die namen. Het zijn sinds gisteren de drie Leidse heiligen. De drie totaal verschil lende Leidenaars zijn door hun stadsgenoten uitverkoren in een 'prijsvraag' van de Raad van Kerken. Cleveringa, de professor die opstond tegen de Duitsers. Kerckhoffs, altijd op de bres voor sociale rechtvaardigheid. "En Güney, een vrouw die op de achtergrond een belangrijke rol speelt in de Turkse gemeen schap. Moed en onbaatzuchtig heid waren belangrijke criteria voor hun uitverkiezing tot mo derne heilige, vertelt juryvoor zitter Jan Postma in een volle Waag. Het was 'echt niet de op zet' dat de nieuwe heiligen ook zelf Leids waren. „Maar onbe wust heeft bij de jury kennelijk toch een rol gespeeld dat Leidse heiligen ook echt iets met Lei den te maken moeten hebben." Hatice Güney is de enige van de drie die nog leeft, maar ze wil niet reageren op haar ver kiezing. Volgens haar dochter Siret is ze er wel erg blij mee, maar wil ze niet op de voor grond treden. De aanwezige Turkse mannen tonen zich in hun nopjes dat iemand uit hun midden, een vrouw nog wel, het zover heeft geschopt. „We hebban in Turkije een uitdruk king: achter elke goede activiteit zit een vrouw", lacht een van hen, Sabri Gundogan. Bij de achterban van Elly Kerckhoffs heerst een jubel stemming. „Ik voel me bijna ja rig", zegt Hilde Jansen van het Leidse Volkshuis. En Tjeerd Scheffer van VW/Leiden Pro motie vindt: „Wat zij heeft bete kend is in de twintig zinnen van het juryrapport nog te karig be schreven." Cleveringa's kleindochter Hil- tje Barendsen weet niet of haar Hatice Güney, heilig vanwege haar inzet binnen de Turkse gemeenschap in Leiden. grootvader zijn nieuwe status op prijs had gesteld. „Hij zag wat hij heeft gedaan niet als zo superbijzonder." Cleveringa was 'een ontzéttend lieve opa', verzekert ze. „En inderdaad ook heel correct. Hij zou nooit een postzegel van één cent van zijn werk op zijn privépost plak ken." De heiligenverkiezing kan nog een staartje te krijgen. De stichting Vierkant in Vierkant, die zich beijvert voor een fon tein van Van Doesburg op het stationsplein, wil gebruik ma ken van Kerckhoffs' heiligver klaring om dat plan er alsnog door te krijgen. Kerckhoffs streed in haar laatste jaren voor die fontein, maar het gemeentebestuur wil de er niet aan. Ook nu niet, laat burgemeester Postma desge vraagd blijken. Hij ziet sowieso een vervolg - zoals het ophangen van de hei- ligenportretten in het stadhuis - niet zitten. „Dan wordt het zo officieel." Hij vindt dat het pro ject met de manifestatie in de Waag, opgeluisterd met een FOTO TACO VAN DER EB 'heiligenrede' van Maarten 't Hart, af is. „Deze sfeer in de Waag nu is met zoiets toch niet meer op te roepen." Pagina 18: Meer nieuws over de Leidse heiligen 12 Spectaculaire 'Farao's van de 2 zon' bij museum van Oudheden

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1