brandweer vil betaalde trachten Galadiner voor Ugandees weeshuis afgeblazen Vree nieuwe voorzitter van CDA-fractie Alphen Rijn Veenstreek Bouw huizen aan Veense Schoolbaan stagneert ezocht: boerinnen Iussen 35 en 45 jaar Cultuurproject voor scholieren VJDERDAG 2 NOVEMBER 2000 \llege Alkemade ziet noodzaak nog niet in gemeentebestuur van Alkemade is er nog niet van rtuigd dat het brandweerkorps dringend behoefte aan beroepskrachten. Vrijwillig commandant G. I Graas heeft een verzoek om twee betaalde krachten ediend, omdat het korps het niet meer redt nu allerlei pis worden aangescherpt. De gemeente Rijnwoude t inmiddels al besloten een betaald commandant in hst te nemen. Alkemade neemt volgende week een lissing. leiding geven aan de veertig vrijwilligers, die verspreid zijn over drie kazernes: Kaag, Rijp- wetering en Roelofarendsveen. ,,Ook moet er meer samenwer king zijn met het gemeentehuis. Ik wil geregeld contact hebben met bijvoorbeeld de afdeling bouw- en woningtoezicht. Nu is dat overleg hapsnap." Op het gemeentehuis is er weinig begrip voor de noodzaak van uitbreiding, merkt Van Graas. „Het is moeilijk om dat duidelijk te maken. Ze begrij pen niet echt dat we meer doen dan brand bestrijden en hulp verlenen." Toch gaat hij ervan uit dat het hem gaat lukken het gemeentebestuur te overtuigen. „Als ik er geen vertrouwen in had, was ik er niet aan begon nen. Maar we zullen nog heel wat werk moeten verzetten." Vergelijken Volgens Van Graas is het de tendens in brandweerland dat gemeentelijke korpsen met be taalde krachten werken. „Rijns burg, Voorschoten, Leiderdorp, Lisse en nu Rijnwoude: het worden er steeds meer." Een gemeente als Ter Aar. met 9.000 inwoners, heeft voor achttien uur een betaalde kracht. De komende week vergelijkt Alkemade de eigen situatie met die in Rijnwoude. Overtuigt dat niet, dan willen B en W er niet aan beginnen, aldus gemeente secretaris Kerkhof. |eke de jonge Van Graas is het overdui- dat zijn korps niet goed werken als het uitsluitend ii op vrijwilligers. „De wet- e taken kun je als vrijwillig mandant niet meer uitvoe- Om een voorbeeld te noe- deze zomer is het oefen- idsplan van het ministerie binnenlandse zaken uitge- en. Dat betekent dat ik nen moet maken, want ie- en moet zeventig uur per oefenen. Ik wil dat plan be- volgend jaar afhebben." de arbeidsinspectie wordt Is strenger. psgek (Graas redt dat allemaal zelf net naast zijn gewone i, zegt hij. „Maar ik ben beroepsgek. Ik ga 's ds gewoon door tot ik ben." Behalve comman- in Alkemade (sinds 1996), ij al 32 jaar werkzaam als lepsoffïcier bij de regionale dweer Rijnland. „Ik weet ;oed de weg in de brand- wereld, maar een com- idant die een andere baan t, heeft het echt moeilijk." Graas is van plan over vijf als hij 60 jaar is, te vertrek- „En ik heb al een paar keer epen: jullie vinden er niet zo een als ik." ;n professioneel betaalde jht kan volgens hem beter Rummikub- kampioene geniet na van haar succes alphen aan den run annette lameuer Carla van Perlo (25), geniet nog zichtbaar na van haar suc ces het afgelopen weekeinde. De Alphense mag zich sinds deze week de nieuwe wereld kampioen rummikub noemen. In Parijs nam zij het op tegen negentien andere finalisten uit andere landen van de wereld, zoals Israël, Polen en Japan. De finale had plaats op de eer ste verdieping van de Eiffelto- ren. „Het uitzicht was gewel dig", zegt ze. Israël Het spel rummikub is ontwik keld in Israël en wordt ge speeld met vier personen. Ie der krijgt een aantal stenen, waarop cijfers staan. Het gaat erom dat vier spelers deze stukjes in een bepaalde combi natie zo snel mogelijk op tafel leggen. „Ik vind de veelheid van mogelijkheden erg leuk, het is een uitdaging om met el ke keer weer andere stenen in een goeie combinatie op tafel te leggen ".vertelt de wereld kampioene. De rummikubgekte sloeg vijftien jaar geleden toe bij Carla, in het dagelijks leven hoofdkassière bij een zelfbe dieningszaak. „Mijn vader werd gevraagd op te treden als Wereldkampioene Carla van Perlo: „Het is een uitdaging om met elke keer weer andere stenen in een goeie combinatie op tafel te leggen. FOTO HIELCO KUIPERS scheidsrechter bij een wed strijd. Het is dan handig als je weet hoe het wordt gespeeld." Vader Van Perlo kreeg binnen no time het spel onder de knie. De rest van de familie volgde alras. Carla begon ongeveer tien jaar geleden mee te doen met wedstrijden. „De Nederlandse kampioenschappen zijn elk jaar. Het wereldkampioen schap is één keer per drie jaar", aldus Carla. Zes jaar ge leden deed ze mee met het Ne derlands kampioenschap in Zwitserland. Toen eindigde ze op de achtste plaats. Maar nu is ze de gelukkige winnaar van de hoofdprijs van het wereldkampioenschap, twee vliegtickets. Samen met haar vriend Daniël van der Laan bedenkt ze nog even waar de reis naar toe zal gaan. „We zijn er nog niet uit. Mis schien gaan we naar Amerika, of Australië." Diverse media weten haar inmiddels te vinden en zo meteen moet ze naar de studio voor televisie-opnamen. „Heel leuk om dat allemaal een keertje mee te maken", zegt ze tot slot. roelofarendsveen De bouw van de 25 huizen aan de Schoolbaan in Roelofarends veen begint nog niet. Vandaag zou de eerste paal worden ge slagen door een van de toe komstige bewoners, maar het blijft voorlopig stil op het ter rein. P. van Luiing van projectont wikkelaar Imapro wil niet zeg gen waarom de bouw stagneert. „Ik wil de onderhandelingen niet verstoren." Met welke par tij hij moet onderhandelen, wil hij niet zeggen. Van Luiing hoopt er begin volgende week uit te zijn. Gewonden bij kettingbotsing aarlanderveen Twee automobilisten zijn gis termorgen met nek- en rug klachten naar het ziekenhuis gebracht na een kleine ketting botsing op de Oostkanaalweg in Aarlanderveen. Een 40-jarige automobiliste uit Nieuwkoop moest onverwacht stoppen. De automobiliste achter haar Vecht had dit te laat in de ga ten. Vervolgens schoot de eer ste auto weer door en raakte de wagen van een 36-jarige vrouw uit Ter Aar. Zij bleef ongedeerd. alphen aan den run saskia buitelaar De kunstveiling en het galadiner die vandaag in Avifauna zouden worden gehouden om geld in te zamelen voor weeskinderen in Uganda, gaan niet door. De organisatoren, Ro en Grace Frissen van de stichting Uganda Wees kinderen, besloten gisteren om de ac tie af te blazen. Naar eigen zeggen zijn ze telefonisch bedreigd en zijn alle vijf tig aankondigingsborden tot twee keer toe vernield. Het echtpaar had met het evene ment, dat heel de dag zou duren, circa 50.000 gulden willen inzamelen om het weeshuis dat zij in in Uganda heb ben gekocht te kunnen uitbreiden met een tweede gebouw. Dat kan het twee tal voorlopig wel vergeten. De annule ring kost hun bijna 10.000 gulden aan gemaakte kosten. Van die economi sche schade heeft Frissen gisteren bij de politie aangifte gedaan, net als van bedreiging en discriminatie. Volgens Frissen waren de telefoni sche uitlatingen racistisch bedoeld. „De aankondigingsborden die we vori ge week hadden opgehangen, waren ineens verdwenen. Toen hebben we opnieuw borden opgehangen en er duidelijk op gezet dat het een actie was voor weeskinderen in Uganda. Maar ook die borden vonden we kapot terug. Ik ben twee keer opgebeld door iemand die zei dat als we zouden doorgaan met actie voeren voor Afrika, de weeskinderen ons nooit meer zou den terugzien." Na het tweede telefoontje op dins dagavond besloot Frissen het evene ment af te gelasten. „Als je het risico neemt om door te zetten, ben je dom bezig. Want je weet niet wat er dan ge beurt. Stel je voor dat ze een brand bom naar binnen gooien." Gisteren heeft hij de artiesten voor die dag, onder wie Oscar Harris, afge beld. Ook de kunsthandelaren die vijf honderd kunstwerken zouden aanbie den, zijn afgebeld. De belangstelling voor de kunstveiling was groot, dus Frissen verwachtte behoorlijk wat geld te kunnen inzamelen. Voor het galadi ner waren 65 reserveringen binnen, terwijl hij op twee keer zoveel gere kend had. Hij hoopte de overige kaar ten in de laatse dagen te kunnen ver kopen. Ondanks de tegenslag is hij stellig van plan om binnenkort iets anders te organiseren. „We zijn behoorlijk uit het lood geslagen, dus we houden ons voorlopig even rustig. Misschien orga niseren we een Afrikaanse theater show, maar dan met tussenkomst van een impressario. We doen het niet meer zelf." De politie bevestigt dat Frissen aan gifte heeft gedaan, maar betwijfelt of er sprake is van discriminatie. „Aan de hand van zijn verhaal hebben we daar voor niet voldoende aanwijzingen ge kregen", zegt een woordvoerder. „Bij de aangifte was de bedreiging niet zo scherp geformuleerd. Wat hij als een bedreiging ziet, kan een ander als waarschuwing beschouwen. Zijn ver haal riep veel vragen op." Er komt daarom geen onderzoek naar de zaak, die wordt alleen geregistreerd. Frissen vindt dat de politie slap rea geert. „Vreemd, want dit is toch een heel serieuze zaak." Commissie zoekt nieuwe aanwas De rubriek De Boer Op belicht opvallende enmerken van het leven op het platteland. In deze flevering vertellen Margriet Sol en Remy Pennings i>ver de gezellige en informatieve onderonsjes die agrarische vrouwen organiseren. Irgriet Sol en Remy Pennings bben heel wat gemeen. Zo n zij allebei via hun man.op boerderij terechtgekomen, jarnaast vallen zij beiden aten de leeftijdscategorie van tot 45 jaar. Zowel Sol (49) als hnings (27) maakt zich rgen om die groep farische vrouwen, die zich jnder organiseert dan andere ïftijdscategorieën. Sol hoopt I aanwas van jongeren in de fmmissie Vrouw en Bedrijf li de kring Aar-, Gouwe en .Wanden waarvan zij retaris is. Pennings draait lop mee bij de Jonge ieijarische Vrouwen en vindt geen bezwaar dat 35- S.s%ssers in dat gezelschap iven ronddraaien, ook al lannen vinden het maai' wat ik om ons iets te komen uertellen", zegt Margriet Spl. j tafel bij Remy Pennings in |r z d Ade vertelt zij enthousiast ?r de activiteiten die 'haar' ee mmissie Vrouw en Bedrijf 11 gezette tijden ontplooit. Het :amenlijke bezoek aan een renarts ligt haar nog vers in geheugen. „Daar had ik 'n- c wel bij willen zijn", bekent sor inings. Zij is in haar vrije iar< I even actief als Sol, maar str' keert in andere en veelal 001 gere vrouwenkringen. „Bij iJval staat de gezelligheid ian )rop. Wij zitten vaak in zelfde schuitje. Veel Jonge )01' 'arische Vrouwen zijn JS z rouwd met een boer en )ben jonge kinderen. Dan is 1 t leuk om bij iemand thuis in iselijke sfeer eens lekker bij eo)raten." 'e Sol ligt de nadruk meer op informatieve kant van de ietpk. In het boerenbedrijf ben je nooit uitgeleerd. De Hazerswoudse boomkwekersdochter trouwde met een boer en is sindsdien een ervaren kaasmaakster geworden. „Ik had altijd gedacht dat ik met een boomkweker zou trouwen", zegt zij lachend. Aan de vervaardiging en verkoop van haar kazen en haar gezin had zij lange tijd haar handen vol. Pas drie jaar geleden trad zij toe tot het bestuur van de commissie Vrouw en Bedrijf. „Maar dat had ook te maken met het vele bestuurswerk dat mijn man Dick deed", zegt Sol. „Op dit gebied ben ik een laatbloeier. Vroeger dacht ik ook: laat die vrouwen maar gewoon naar de WLTO komen." Inmiddels denkt zij daar anders over. In een gemengd gezelschap als de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie komen vrouwen volgens haar niet volledig tot hun recht. „Mannen hebben op sommige terreinen een voorsprong in kennis. Bovendien zijn vrouwen soms bang dat zij op een gecombineerde avond onnozele vragen stellen." Pennings beaamt dat. „Vrouwen onder elkaar durven veel meer te vragen. Bovendien, vrouwen weten tegenwoordig vaak meer van het boerenbedrijf dan de boerinnen van vroeger. De vorige generatie, bijvoorbeeld, hield zich voornamelijk bezig met schoonipaakwerkzaamheden. Maar wij zijn op financieel en administratief terrein veel beter op de hoogte." De club van Margriet Sol wil met cursussen en de thema avonden de kennis van agrarische vrouwen verder vergroten. „Wij hebben zo'n 120 leden, met een harde kern van een stuk of tien vrouwen. Wij bedenken steeds andere thema's, over internet, belastingen of chiropractie. Over de opkomst ben ik tevreden. Naar die dierenarts gingen we met zijn veertigen. Maar we hebben wel nieuwe aanwas nodig. Daarom heb ik ook contact gezocht met de Jonge Agrarische Vrouwen van Remy. Ik weet wel dat zij nu moet stoeien met haar tijd. Die periode heb ik ook gehad. Toch moeten we onze krachten bundelen." Het raakvlak voor Sol en Pennings vormt de groep van 35 tot 45-jarigen, die zich nauwelijks laat zien op de avonden die de twee vrouwen trouw bezoeken. Die groep zou een welkome aanvulling betekenen voor de Commissie Vrouw en Bedrijf. Pennings vertelt dat 'haar' club, die zo'n 35 leden telt, geen strenge leeftijdsgrens hanteert. „Wij zetten niemand op haar 35ste uit de vereniging. De meeste groeien er vanzelf uit. Het enige verschil is dat wij van het Hollands Agrarisch Jongeren Kontakt geen subsidie krijgen voor 35-plussers. Daar vragen ze de geboortedata van onze leden op." Voor aanvulling van de Comissie Vrouw en Bedrijf heeft Sol haar hoop gevestigd op types a la Pennings. De parttime boerin uit Oud Ade combineert de verzorging van dieren, haar meisjesdroom, met een baan als doktersassistente in Leiden, een druk gezin en vrijwilligersactiviteiten. Zij doet het met hart en ziel, ook al beperkt zij haar activiteiten in de stal enigszins. „Het is wel eens voorgekomen dat mijn witte werldeding onder de bloedspetters zat na een plotselinge bevalling van een koe", zegt zij lachend. Het voordeel van haar drukke en veelzijdige bestaan vindt Pennings de ervaring die zij zodoende opdoet. „In zo'n bestuur vergaar je vanzelf meer kennis. Mijn man Koos, die van huis uit boer is, bezoekt andere bijeenkomsten. Die avonden hebben een ander jacobswoude/ter aar ewout van der dussen De leerlingen van de groepen 8 in Jacobswoude en Ter Aar ma ken vanaf volgend jaar septem ber hoogstwaarschijnlijk kennis met de cultuur in hun omge ving. De twee gemeenten heb ben voor het 'regionale cultuur project' subsidie aangevraagd bij de provincie Zuid-Holland. Het is onder meer de bedoe ling dat de basisschoolleerlin gen een educatief boekje krij gen met daarin een route langs monumenten, bijzondere plek ken, beelden en kunstenaars in hun atelier. Het basisidee, een fietsroute langs monumenten en andere cultuurhistorische plekken, komt van de stichting Cultura Jacobswoude. Ook in Ter Aar wordt een culturele instelling bij het project betrokken. Aanleiding voor dit regionale kunstplan is een subsidierege ling van de provincie voor ver nieuwend kunstprojecten. De provincie verdubbelt bijdragen van gemeenten, op voorwaarde dat er meer dan een gemeente bij het project betrokken is. Gemma Verheul van de ge meente Jacobswoude verwacht dat beide gemeenten 1,50 gul den per bewoner bijdragen. Als de provincie dat bedrag ver dubbelt, komt het totaal budget op 59.000 gulden. Hoewel noch Jacobswoude noch de andere gemeenten al ja hebben gezegd tegen het plan, peilde wethou der Dambrink van Jacobswou de deze week alvast de mening van de leden van de raadscom missie welzijn. Onder voorbe houd van bespreking in de frac ties toonden de politici zich po sitief. alphen aan den run» saskia buitelaar Piet Vree wordt de nieuwe frac tievoorzitter van het CDA in Al phen aan den Rijn. Raadslid Vree (66) volgt Jan Voogd op, die vorige week als vijfde wet houder in het college is be noemd. Vree was plaatsvervan gend voorzitter en secretaris van de CDA-fractie. Als plaats vervanger is nu raadslid Pieter- se uit Aarlanderveen aangewe zen. Het secretariaat komt in handen van P. Dobbe, een steunfractielid. Vree heeft zin in zijn nieuwe functie. „Toen Voogd vertrok hield ik nog even een slag om de arm, want we moesten de veranderingen binnen de frac tie bespreken. Iedereen vond dat ik het voorzitterschap op me moest nemen. Dat beteken de wel dat we de taken moesten herverdelen. En we zijn natuur lijk met een man minder. Maar met vier raadsleden en de steunfractieleden kunnen we de klus ook klaren." Sommige oppositiepartijen verklaarden Voogds overstap als een middel om de eigenzin nige fractievoorzitter meer aan het collegebeleid te binden. Vree vindt dat onzin. „Jan Voogd heeft inderdaad een dui delijke mening en neemt geen blad voor de mond, maai dat kan als je fractievoorzitter bent. Nu heeft hij als wethouder een andere functie, dus het is lo gisch dat hij die anders invult." Over zijn eigen werkwijze zegt Vree: ..lk ben natuurlijk niet hetzelfde als mijn voorganger. We hebben als fractie een lijn uitgezet en die zal ik volgen." Vree, van 1973 tot 1994 direc teur van de Ichthusmavo, is in middels gepensioneerd en be steedt veel tijd aan de Vereni ging Vrienden van Archeon waarvan hij voorzitter is. Ook voltrekt hij huwelijken als bui tengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand. Hij houdt daarnaast echter genoeg tijd over om het fractievoorzitter schap op zich te nemen. Dit in tegenstelling tot de twee jong ste raadsleden, Pieterse (agrari ër) en Hage (leraar). Hage heeft bovendien, volgens Vree geen ambitie om bestuursfuncties op zich te nemen. Dat geldt ook voor het vierde raadslid Habermehl. De voor malig wethouder en oud-frac tievoorzitter stapt aan het eind van de verkiezingsperiode in 2002 uit de partij. „De fractie voorzitter moet iemand zijn die doorgaat na de verkiezingen, anders vind ik het kiezersbe drog. Ik weet niet wat Piet Vree straks doet, ik weet alleen van mezelf dat ik stop." Habermehl vindt Voogds overstap jammer. „Fractievoorzitter is een be langrijke functie, zeker zo vlak voor de verkiezingen. Voogd was een echte vechtersbaas en die heb je dan ook nódig. Piet is wat bedachtzamer. Maar hij heeft het nooit eerder gedaan, dus ik kan hem moeilijk beoor delen." Zelf voelt hij zich niet geroe pen. „Ik heb er dan vier perio den opzitten en wil ruimte ma ken voor aanstormend talent. Alhoewel ik dat nog niet heb ontwaard: er is zo weinig animo voor politiek dat we nog niet eens aspirant-raadsleden heb ben. Daar word ik wel eens moedeloos van. Als je weet dat er iemand in je nek staat te hij gen is het makkelijker om weg te gaan, dan wanneer je over je schouder kijkt en niemand ziet."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19