Leiderdorp rekent op extra rijksbijdrage voor A4-tunnel Oegstgeest heeft torgen om groen De Morsebel is wachten op Zocherpark zat Regio Onderzoek naar pillen in Voorschoten entrum Vakopleiding "kots op nieuw gebouw Oudheidkamer wil boerderij cLoeJ<z&' 4 wLruL&ri. O 99 ONDERDAG 2 NOVEMBER 2000 Zonnevylle opent expositie Daguerre piderdorp De Leiderdorpse fotoclub Daguerre viert zijn vijftig- arig bestaan met een fototentoonstelling in het nieuwe e van winkelcentrum de Winkelhof. Burgemeester Zonnevylle opent de expositie donderdag 9 november om 16.30 uur. Na het officiële gedeelte maakt de fotoclub de namen bekend van de na vinnaars van de fotowedstrijd 'Leiderdorp te kijk'. De opdracht !vc /an de wedstrijd, die in mei van start ging, was om 'een mooi a jlekje, een gebeurtenis of mensen in actie' te fotograferen. De :nige vereiste was dat de foto in Leiderdorp werd gemaakt. De ubileumexpositie is 9 november te zien van 16.30 tot 20.00 uur, v( 10 november van 8.00 tot 21.00 uur en 11 november van 8.00 tot J8.00 uur. Internationale kattenshow Wassenaar wassenaar Bijzondere kattenrassen zijn zondag te bewonderen n De Schulpwei in Wassenaar. De internationale raskatten- ihow besteedt met name aandacht aan abessijnen en somali's. sdbaamaast zijn er diverse stands met accessoires voor kattenbe- 'i fitters. De kattenshow is te bezoeken van 10.00 tot 18.00 uur. 'inpe Schulpwei is gevestigd aan de Dr. Mansveltkade 1 lei landschapsarchitect voor Lange Voort iegstgeest Het Utrechtse bureau Copijn heeft de opdracht ge- kj cregen van de gemeente Oegstgeest om het Irispark en de om- ;eving van winkelcentrum Lange Voort opnieuw in te richten. De keuze is gevallen op landschapsarchitecte A. van Helsdingen j jmdat zij ervaring heeft in en affiniteit heeft met de herinrich- ing van winkelcentra, aldus een woordvoerder. Het college van jurgemeester en wethouders heeft gekozen uit drie ontwerpers, j Us het winkelcentrum wordt gemoderniseerd, krijgt ook het <roen in de omgeving een opknapbeurt. Wapenstilstandsdag Groene Kerkje n iegstgeest Het oorlogsgravencomité Oegstgeest houdt 11 no- el 'ember zijn jaarlijkse herdenking voor de geallieerden die in jjd >eide wereldoorlogen zijn gevallen. De herdenkingsplechtig heid begint om 11.00 uur in het Groene Kerkje. L 'Prijs voor beste verbouwing' iegstgeest Oppositiepartij D66 pleit in haar algemene be- ichouwineen voor 2001 voor een jaarlijkse welstandsprijs in ;chouwingen voor 2001 voor een jaarlijkse welstandsprijs in Degstgeest. Die moet gaan naar de huiseigenaar die zijn ver bouwingsplan het beste afstemt op de stijl en het karakter van iet pand. D66 heeft zich laten inspireren door recente wel- itandsperikelen in Oegstgeest. De gemeente mag trouwens zelf >ok meer energie stoppen in het onderhoud van haar openbare aa 'ebouwen, vindt D66. LEIDERDORP ERIC WENT Vervolg van voorpagina Leiderdorp rekent op extra geld van het rijk nu Provinci ale Staten vindt dat sportpark De Bloemerd De Bloe- merd moet blijven. „Wij zijn door minister Pronk voor het blok gezet, toen hij zijn veto uitsprak over woning bouw in de Munnikenpolder. Bebouwing van De Bloe merd is nooit ónze optie geweest. Nu wordt tenminste duidelijk dat dit het ei van Columbus ook niet is", aldus wethouder V. Molkenboer. wen, dan zullen we dat met an dere middelen dan uit grondex ploitatie moeten dekken. Ie zou dan kunnen denken aan de ver koop van een deel van ons aan delenpakket Nuon." Ook sluit hij een financiering uit algeme ne middelen niet uit. Maar daarvoor is het nu nog veel te vroeg, vindt Molken- boer. ,,De kosten van de tun- nelbak kunnen nog een flink stuk omlaag, schat ik in. Daar naast reken ik erop dat het mi nisterie van VROM en Rijkswa terstaat meer gaan betalen." Het 'nee' van de provincie za delt de gemeente met een nieuw probleem op. Leiderdorp moet immers een bedrag van 50 tot 60 miljoen gulden bijdra gen aan de verlengde tunnel- bak, en dat geld moet ergens vandaan komen. „Het zal bui tengewoon moeilijk worden, en we zullen hoe dan ook een zwaar offer moeten brengen", voorspelt Molkenboer. Toch ziet hij nog mogelijkhe den. ,,Als we niet mogen bou- Medio november verwacht Leiderdorp de uitkomsten van het stedebouwkundig onder zoek naar de resterende moge lijkheden om alsnog aan het ontbrekende geld te komen voor de verdiepte tunnelbak, nu woningbouw in de Munni kenpolder niet mag. Hoewel een deel van dat onderzoek achterhaald is, nu de provincie geen voorstander is van wo ningbouw op De Bloemerd, blijven de resultaten belangrijk, vindt Molkenboer. „Ze geven in elk geval een oplossingsrichting aan." Hij sluit zelfs niet uit dat de Munnikenpolder straks alsnog in beeld komt, als bouwlocatie voor dure woningen in het groen. „De statenfracties van D66 en de WD zijn daar rond uit voor, het CDA houdt deze mogelijkheid open en Groen- Links ziet dit als een allerlaatste optie. Deze race is dus ook nog niet gelopen." gstgeest suzanne barbier ïhi" ,m veel groen verdwijnt als ge- ilg van woningbouw, vindt de ïgstgeestse politiek. Zowel n de randen van het dorp als de bebouwde kom. Het col- >e van burgemeester en wet- >uders moet hiertegen in actie imen met een 'groenplan'. Collegepartijen Leefbaar jïgstgeest (LO), CDA, Progres- ;f Oegstgeest (PrO) en oppo- :iepartij D66 zijn bezorgd over :t groen, zo blijkt uit hun alge- ene beschouwingen voor 01, die voor volgende week mderdag op de raadsagenda aan. Om verder verlies van oene gebieden te voorkomen, eiten de fracties voor het aan- 1 ijzen van gebieden die onbe- mwd moeten blijven. Dat zou voorkeur in regionaal ver- i ind moeten gebeuren. De politiek maakt zich ook irgen om de kwaliteit van het oen in het dorp. Volgens PrO oet het groenbeheer binnen grenzen van de gemeente ter. „Te veel onkruid ontsiert t groene aanzicht van onze iken en plantsoenen." cholen e huisvesting van de Oegst- :estse scholen vraagt het ko- end jaar ook bijzondere aan- icht, vinden de partijen. De benadrukt dat de politiek )lgend jaar de knoop moet jorhakken over de toekomst in de scholen. De partij rekent voorjaar op een plan van het college dat zowel 'een goede huisvesting garandeert als een verantwoorde financiering'. PrO en D66 verwijten burge meester en wethouders dat de gemeenteraad het afgelopen jaar dure beslissingen heeft ge nomen over de uitbreiding van scholen, zonder dat er een huisvestingsplan voor alle scholen lag. PrO noemt dat een slechte zaak, omdat daardoor minder geld voor de andere scholen is overgebleven. Om de andere scholen hetzelfde te bie den, voorziet de partijen de ko mende jaren 'een flinke extra verhoging van de OZB'. De par tij laat in het midden of zij dat voor het onderwijs overheeft. LO blijft bij zijn standpunt dat permanente huisvesting de voorkeur verdient boven nood- lokalen. „Investeringen die nu worden gedaan, kunnen in de toekomst mogelijk geld opleve ren", schat de partij in. Als al ternatief voor de groepsgrootte verkleining stelt LO voor om 'meer handen in de klas' te ne men. Op het gebfed van verkeer pleiten de partijen voor een grotere veiligheid voor fietser en voetganger. Het CDA stelt het college van B en W voor om een 'vrachtwagenbeleid' te ont wikkelen. De partij denkt daar bij aan vastgelegde routes en parkeerterreinen speciaal voor vrachtauto's. PrO wil zo snel mogelijk praten over de afslui ting van de Terweeweg voor doorgaand autoverkeer. De aanleg van het Jan David Zocherpark wordt steeds uitgesteld. Tot ongenoegen van de omwonenden. foto dick hogewoning OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER Bewoners van de Theo van Doesburg laan in de Oegstgeestse wijk De Morse bel zijn boos op de gemeente. Al een jaar wachten ze vergeefs op de aanleg van het Jan David Zocherpark dat 'voor hun deur' moet komen. De Oegstgeeste- naren zeggen het zat te zijn dat de ge meente de aanleg elke keer uitstelt. Ze willen dat wethouder Van Eisen van groen zijn belofte nakomt en zo snel mogelijk de opdracht geeft om te begin nen. In het Jan David Zocherpark zouden een skatebaan komen, een trapveldje, een jeu de boulesbaan en een tennis veld. Groenvoorziening zou veel bomen plaatsen, waaronder knotwilgjes. Land schapsarchitecte R. Rommel heeft het plan voor het park al zeven jaar geleden gemaakt in samenwerking met de toen malige bewoners van de Theo van Does burglaan. Volgens een van de bewoners van de Theo van Doesburglaan, M. Meijer, lijkt het alsof Van Eisen het park is vergeten. „Wij hebben geen prioriteit meer, geloof ik. De gemeente heeft meer aandacht voor Poelgeest." De bewoonster zegt dat verschillende buren al een jaar bellen met de gemeente en brieven sturen om te vragen wanneer de wijk wordt afge maakt. „De laatste keer is mij 1 novem ber toegezegd, maar ik zie hier nog steeds geen activiteit. Wij begrijpen dat niet zo goed omdat vorig najaar het voorbereidende grondwerk al is gedaan. Daar is de gemeente weken mee bezig geweest. Omdat er daarna geen actie meer is ondernomen, staat het onkruid nu weer huizenhoog", aldus Meijer. Het is niet alleen vanwege het 'rom melige en slordige uitzicht' dat de bewo ners de gemeente nu tot actie somme ren. Wat met name irritatie opwekt, is dat al het bouwverkeer voor de aanleg van De Morsebel jarenlang langs hen is gereden. Meijer: „Alle andere bewoners van de Morsebel hebben wel een goed verzorgde straat met bomen en een kunstwerk. Maar dit laatste stukje komt maar niet af. Wij wilden destijds een speeltuin voor onze kinderen. Inmiddels zijn die zo groot dat ze toe zijn aan een jongerenontmoetingsplek. Een gemeentelijke woordvoerder laat weten dat een van de geplande sport- veldjes er in december komt. De aanleg van het skateveldje is verschoven naar volgend jaar. Tenzij het gaat vriezen, plant de gemeente nog voor het einde van het jaar het groen, aldus de woord voerder. Wethouder Molkenboer: „Bebouwing van De Bloemerd is nooit ónze optie geweest." archieffoto hielco kuipers Zoeterwoudse scharreleieren voor Jan Pronk ZOETERWOUDE JAN PREENEN Als het aan Progressief Zoe- terwoude ligt, krijgt minister Jan Pronk van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening morgen onder meer echte boter, verschillende soorten boerenkaas en scharreleie ren. Op die manier wil PZ wijzen op het grote belang; van het Groene Hart, waarin! een deel van Zoeterwoude ligt. De partij wil dat het ka- binet de 'groene grens' trekt; en dat 'deze groene long van de Randstad' intact blijft. PZ biedt vanavond tijdens de begrotingsvergaderi ng een mand met Zoeterwoud se zuivelproducten van kaas- boerderij Rustdam aan aan' burgemeester en wethou- ders, met het verzoek om al die 'gezondheid' morgen in' Den Haag te overhandigen' aan Pronk. „We proberen al J contact te leggen met de mi- j nister en een afspraak te ma-1 ken. Als het college niet wil of niet kan, willen wij zelf namens Zoeterwoude wel naar Den Haag gaan. Vrijdag vergadert de ministerraad al-j tijd. De ministers mogen wa^ ons betreft de inhoud van de mand delen." De progressieven wijzen er in hun algemene beschou-1 wingen op dat 'de komende: periode ongekend span-d nend' wordt. „Wij vertrouw wen er echter op dat minis ter Pronk krachtig genoeg isi om duidelijk vast te houden! aan de groene grens. De ko-/ mende vijfde nota ruimtelij-/ ke ordening zal daarover! duidelijkheid geven. Zoetero woude moet het signaal af-] geven dat de groene grensl nooit moet worden over-i schreden. Elke overschrij-/ ding betekent het einde van.' het Groene Hart." PZ heeft daaraan een mo-& tie gekoppeld waarvan frac-c tievoorzitter Ooijendijlq hoopt dat ook de WD en hetl CDA zich daarin kunnen vin-, den, zodat B en W vervol gens kunnen afreizen naar! Den Haag. VOORSCHOTEN De politie weet nog altijd niet waar de pillen vandaan komen die vorige week op een Voor- schotens speelveldje werden gevonden. De 150.000 roze pil len die vorige week door schoolkinderen werden aange troffen bij de Zwaluwweg en het Roerdomperf zijn voorlopig opgeslagen in een ton in het politiebureau van Voorschoten. De politie heeft inmiddels contact gehad met de fabrikant, het farmaceutische bedrijf Ster- op in Brussel. „Dat bedrijf, dat zeker niet verdacht is, heeft ons een lijst gegeven van alle bedrij ven waaraan is geleverd. In sa menwerking met de inspecteur voor de volksgezondheid pro beren wij er nu achter komen wie deze pillen in Voorschoten heeft achtergelaten", zegt een politiewoordvoerder. Het gaat om een medicijn bestemd voor reumapatiënten. „Dus geen drugs, wel om geneesmiddelen met de nodige bijwerkingen." [onderden opleidingen aan Touwbaan hi IDERDORP ANE PIETER WISSE 'Oi eparatieonderwijs, daar hou- de medewerkers yan het entrum Vakopleiding zich on- meer bezig. Werkzoeken- en met een achterstand op de aa 'beidsmarkt worden in het op art idingencentrum geschikt ge jat laakt voor herintreding. Die aeihterstand kan allerlei oorza- n hebben. „Het gaat om iensen met een deuk, frustra- of handicap. Ze zijn heel on- ker, kennen de taal nog niet >ed genoeg, of zijn lange tijd 'beidsongeschikt geweest," rtelt regiodirecteur C. Advo- at. ren Het centrum hield gisteren At4i vandaag open huis ter gele- letfenheid van de opening van htijn nieuwe onderkomen aan Leiderdorpse Touwbaan. ërden cursisten vroeger om- bijgeschoold in verschillende idse gebouwen, vanaf nu zijn opleidingen geconcen- 'eerd in een groot pand op het dustrieterrein De Baanderij. En het zijn nogal wat oplei- lingen. „Vele honderden", zegt Sneller, een van de managers pn het opleidingencentrum, jen rondleiding geeft geïnteres seerden een globale indruk van het enorme scala aan opleidin gen dat wordt aangeboden. Op vallend daarbij is de sterke praktijkgerichtheid. „Wij leiden mensen op die vaak lange tijd niet op de arbeidsmarkt heb ben meegedraaid. Het gaat er om ze weer in het ritme te brengen. De sfeer en tijdinde- ling proberen we zoveel moge lijk te laten lijken op een door sneedag uit het bedrijfsleven. Dan wennen ze al zoveel moge lijk," verklaart Advokaat. Bij de voordeur al blijkt die praktijkgerichtheid. Cursisten van de opleiding beveiliging houden goed in de gaten wie in- en uitgaat. Een man met doos probeert het pand te ver laten. Snel wordt hij terugge roepen door een van de cursis ten. Hevig geschrokken bepleit de rood aangelopen man ver volgens zijn onschuld tegen over de beveiligers. Hij mag vertrekken. Elders in het pand bevinden zich werkplaatsen voor elektro techniek en metaalbewerking. Twee mannen zijn bezig met het aanleggen van een elektrici teitsleiding, een ander is bezig met een pijpleiding. In weer Diverse Leidse onderdelen van het Centrum Vakopleiding zitten nu samen in één nieuw pand in Leiderdorp. Gisteren en vandaag waren er open dagen. foto taco van der eb een ander lokaal is een demon stratie van de opleiding Auto CAD. Cursisten leren omgaan met een computerprogramma om technische bouwtekenin gen te maken. Voor de oplei ding beveiliging is verder nog een volledige supermarkt inge richt om cursisten te trainen op het voorkomen van winkeldief stal. Het is woensdagmiddag niet druk in de praktijklokalen van het centrum. „We kunnen in derdaad veel meer cursisten hebben in het nieuwe pand", legt medewerker T. Kralt uit. „Het is al wat laat nu, daarom is het rustig. Maar ook de arbeids markt is te gunstig. Bedrijven nemen nu iedereen aan, ook al kunnen ze minder." Twee vertegenwoordigers van het bedrijfsleven zijn onder de indruk van het opleidingencen trum. De heren Van Duijn en Steffens van het bureau 'Werk en Vakmanschap' proberen waar mogelijk goed technisch personeel te werven. „En dat is niet makkelijk op het moment, en daarom zijn wij hier", aldus Steffens. De Oudheidkamer van Leider dorp wil liefst zo snel mogelijk verhuizen naar de boerderij achter de Leiderdorpse begraaf plaats aan de Hoogmadeseweg. Daarmee wordt ons ruimte probleem voorlopig even opge lost", denkt bestuurslid Th. de Bruin. Bovenaan het verlang lijstje van de Leiderdorpse stichting staat echter een vaste eigen ruimte in het nieuwe dorpscentrum, bij de biblio theek en het nieuwe culturele centrum. „Maar voordat het zo ver is zijn we zo weer tien jaar verder." De Oudheidkamer Leider dorp heeft veel ambitieuze plannen. Zo overweegt de stichting om via doelgerichte activiteiten scholen actief te be naderen voor onderwijsprojec ten en meer activiteiten te ont wikkelen op het gebied van vol wasseneneducatie. „Maar alles valt of staat bij een oplossing voor het ruimteprobleem." In De Kameleon aan de Eri calaan heeft de stichting de be schikking over anderhalf klaslo kaal. Dat is veel te weinig. De Bruin: .Alle materialen liggen in oude kasten op elkaar ge propt en met die paar vierkante meters aan tentoonstellings ruimte is het niet mogelijk om al dat materiaal op aanspreken de wijze te presenteren aan het publiek." De oude boerderij aan de Hoogmadeseweg is een goede tussenoplossing voor de ruim tenood, denkt de stichting. Tot dat het nieuwe dorpscentrurh en het nieuwe culturele cen trum langs de as Winkelhof- Santhorst klaar is. De boerderij is echter eigendom van de ge meente en wordt mogelijk ge sloopt voor uitbreiding van cte begraafplaats. 2 Pampers babydoekjes Met milde lotion om uw baby te verzorgen. Dubbelpak 2 pakken a 90 stuks van 1S.99 voor J €4.S3

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17