Forse kritiek op bouwbeleid Katwijk Provincie wil fietsers i over Engelselaan sturei Bewonersraad Kooiflat stapt op Duin Bollenstreek Voorhoutse politiek wil geen auto's op de stoep RPF pleit voor ondertunnelen N206 Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR 41,00 BEL 071-5128030 Zilveren Ineke uit schaduw van Anky DONDERDAG 2 NOVEMBER 2000 976 Werkstraf voor weigeren ademtest den haag/lisse Voor het weigeren van de ademtest is een 57-ja rige Lissenaar gisteren door de politierechter in Den Haag ver oordeeld tot een werkstraf van veertig uur en een rijontzegging van een jaar. De straf is gelijk aan de eis van de officier van justi tie. De Lissenaar werd op Koninginnedag vorig jaar aangehou den door de politie toen hij op een tractor zonder verlichting over de Kwartelstraat in Noordwijk reed. Omdat de man vol gens de agenten naar alcohol rook, lieten zij hem blazen. De ademtest lukte niet, waarna de politie de Lissenaar meenam naar het bureau. Daar weigerde hij een nieuwe ademtest en eis te een bloedproef. De politierechter zei dat de man verplicht was mee te werken aan een ademtest als de politie dit eist. De straf viel hoog uit, omdat de man al zes keer eerder is veroor deeld voor alcoholgebruik in het verkeer. Minder last van licht bij Zee Duin katwijk De Katwijkse tennisclub Zee Duin heeft in overleg met de gemeente besloten zijn twee nieuwe tennisbanen ruim zes meter zuidelijker te bouwen. Dat is het voordeel van omwo nenden die tegen de uitbreiding van het tenniscomplex hadden geklaagd. Zij voorzagen onder meer overlast van de lichtmasten in de avonduren. Door de banen zuidelijker te bouwen wordt de afstand tussen de tennisbanen en de huizen groter. Daar door heeft de buurt minder last. Bovendien wordt hierdoor het duin minder aangetast en hoeft er minder zand te worden ver plaatst. Kunstwerk 'Golf in ere hersteld katwuk Het eerder dit jaar vernielde kunstwerk 'Golf bij zwembad Aquamar wordt gerepareerd. Dat hebben burgemees ter en wethouders besloten. Voor een bedrag van negenduizend gulden wordt het kunstwerk in ere hersteld. Eerder zag het er naar uit dat 'Golf niet te repareren viel. 'Projectontwikkelaars maken hier de dienst uit' voorhout annette van der elst De Voorhoutse politiek ziet niets in het plan om in de wij ken 4a en 4b in Hoogh Teijlin- gen parkren op de stoep toe te staan. Burgemeester en wet houders willen met dit idee de bestaande situatie legaliseren, waarbij veel bewoners hun auto vaak half op de stoep zetten. De bewoners doen dit, omdat er in de wijken te weinig parkeer plaatsen zijn. Dit tekort is deels het gevolg van de gehanteerde norm (drie parkeerplaatsen op vier woningen), die zeker in een wijk met dure huizen, waarin veel tweeverdieners met twee auto's wonen, te laag is. Een andere reden is dat veel huisei genaren de parkeerplaats bij hun woning hebben ingericht als tuin. Met het legaliseren van de il legale parkeerpraktijken kan de gemeente het, volgens verant woordelijk wethouder Van Steijn (Voorhouts Belang), in ie der geval beter reguleren. Situa ties waarbij auto's brandgangen blokkeren of het uitrijden van andere auto's onmogelijk ma ken, kunnen dan worden aan gepakt. Een ruime meerderheid van de commissie ruimtelijke ordening stemde gisteravond echter tegen het voorstel. Al leen WD'er Van der Zon steun de de wethouder. ,,Het is niet fraai, maar wel haalbaar", aldus de WD'er, die wel de suggestie deed om in 4a enkele straten te wijzigen in eenrichtingsstraten, waardoor meer parkeerplaatsen kunnen worden gecreëerd. CDA'er IJdo wees op het feit dat er - zeker in de wijk 4b - vol doende parkeerruimte is, en er alleen in bepaalde straten een tekort is. Omdat bewoners het liefst hun auto pal voor de deur willen hebben zetten ze hun voertuig liever half op de stoep. De overige commissieleden vonden dat parkeren op de stoep te veel gevaar oplevert voor voetgangers en kinderen. D66'er Heemskerk merkte op dat bewoners ook in andere wijken in Voorhout hun auto op de stoep zetten. Het in één gebied legaliseren zou onrecht vaardig zijn. Van Steijn trok het voorstel in en beloofde nog eens een telling uit te voeren. De suggestie van Van der Zon zal hij nader bestuderen. Niet de gemeente, maar projectontwikkelaars ma ken in Katwijk momenteel de dienst uit. En dat moet zo snel mogelijk weer ver anderen, vinden de PvdA, D66/Gemeentebelangen, Groenlinks en Lijst 8. De gemeente moet niet langer alles wat projectontwikke laars doen voor zoete koek slikken. Katwijk moet met onmiddellijke ingang de touwtjes zelf weer in han den zien te krijgen en te houden, vinden de vier op positiepartijen. Dat bleek vanmorgen tijdens de alge mene beschouwingen. De oppositie vindt dat Katwijk zich in de contacten met de projectontwikkelaars te passief en te goedgeefs - met name bij de plotseling veel duurdere par keergarage in de Princehaven - opstelt. Daarmee ondermijnt de gemeente niet alleen haar ei gen onderhandelingspositie, maar behartigt ze bovendien de belangen van de talloze Kat wijkse kopers bijzonder slecht, vinden de PvdA, D66/Gemeentebelangen, Groenlinks en Lijst 8. De oppositie dringt erop aan om in de toekomst betere en keiharde afspraken te maken met projectontwikkelaars. En als gemeente een actievere grondpolitiek te bedrijven. Dat is volgens de partijen in het be lang van de Katwijkers. Zo kun- Woningbouw in de Zanderij. De Katwijkse oppositie vindt dat projectontwikkelaars de dienst uitmaken. nen grond- en de huizenprij zen lager blijven. „Wie bestuurt er nu eigenlijk in Katwijk, burgemeester en wethouders of de projectont wikkelaars", vroeg PvdA-fractievoorzitter Stolk re torisch. „De belangrijkste bouwprojecten in Katwijk, het centrumplan, Princehaven, Aqua Nova en de Zanderij, wor den door projectontwikkelaars gebouwd. De gemeente heeft hier de regie uit handen gege ven. Op zich hebben we hier al lemaal voor gekozen, maar de uitwerking is in uw handen ge legd. En op dat gebied is er wel het een en ander misgegaan", hield Stolk burgemeester en De RPF in Katwijk wil dat de provinciale weg van Leiden naar Haarlem (N206) ter hoogte van Katwijk wordt ondertunneld. Dat zei fractie voorzitter Ten Hove vanmorgen. „Sinds dit idee (van de KVIH en de RPF in 1996, red.) in de ijskast verdween, zijn de hui zenprijzen drie misschien wel vier keer zo hoog geworden. Op het moment dat het plan werd afgeschoten, was het allemaal te duur. De op brengst uit huizenbouw langs en boven de tun nel bleek niet toereikend. Dat zou vandaag de dag weieens anders kunnen zijn", vermoedt Ten Hove. „Maar het is bijna te laat, want we staan op het punt om de Zanderij tot de rand van de provinciale weg in te vullen en de ge ruchten worden steeds sterker dat de Tjalma- weg op korte termijn wordt verdubbeld, zeker als het vliegveld wordt bebouwd. Ten Hove wil dat burgemeester en wethou ders nog een keer onderzoeken of ondertunne ling van de N206 tot de mogelijkheden behoort. „Het is een uitgelezqn kans om het lawaaierige blik onder de grond te laten verdwijnen en aan de woningbehoefte in Katwijk te voldoen op een plaats waar we nu niet zoveel mee kunnen. Die mogen we toch niet laten lopen?" wethouders voor. „De werkzaamheden in het centrum duren veel langer dan gepland, met alle overlast van dien. Met Aqua Nova gaat even eens van alles mis. Zo zag het er kort geleden nog naar uit dat vijftig reeds verkochte huizen ruim anderhalf jaar te laat op geleverd zouden worden. Daar- archieffoto hielco kuipers naast kan rokerij Schaap moge lijk blijven zitten. In de Prince haven is ook al sprake van ver traging. De eerste fase is veel la ter opgeleverd dan oorspronke lijk was gepland. Er wordt nu wel gezegd dat de volgende bouwfasen wel op tijd klaar zijn, maar is dat wel zeker?" Stolk wil dat de gemeente pP' duidelijke afspraken met ufr projectontwikkelaars ma Mi waardoor het tijdig opleve/ai contractueel kan worden a 3le dwongen. „Uit de gang van ken rond de nieuwbouwpro ten blijkt dat de afspraken v< af niet goed zijn gemaakt, over de verdeling van de ten, niet over het tijdstip oplevering en niet over het meentelijke toezicht op de voering." Fractievoorzitter Slings D66/Gemeentebelangen S[ 3a vanmorgen van een reeks 'i 5iti sers' op het gebied van ruin 3e lijke ordening. „De probier met de dam wand in de Prir haven is een fout van de aanL mer, maar de gemeente dr voor de kosten op. Ook bij A Nova moet de gemeente bi talen. En in de Zanderij zijn flats veel te massief en pas totaal niet in de omgeving, hard stelt de gemeente zich dens onderhandelingen projectontwikkelaars eiger op?" Slings vindt het dom burgemeester en wethout op uitnodiging van project!^ wikkelaar Campri naar 2000 zijn geweest. „Wij vin dat alle schijn van mogel beïnvloeding en afzwakte van de onderhandelingspos van het college vermeden n worden." Fractieleider Boland GroenLinks drong aan op nL( duurzaam en müieuvriendr" bouwen. Voorman Zwaan Lijst 8 vindt dat er sneller vooral goedkoper moet wor gebouwd. „Hier ligt een bel; rijke verantwoordelijkheid 1 de projectontwikkelaar, waa gemeente hem op moet zen." Voorhout woest annette van der elst Voorhout is kwaad op de pro vincie Zuid-Holland. Reden is het plan om de fietsverbinding tussen de Voorhoutse wijken Oosthout en Hoogh Teijlingen en de Sassenheimse Postwijk via de Engelselaan te laten lo pen. De provincie heeft een keuze gemaakt uit verschillende varianten: een fietsroute op de Bergh van Heemstedeweg, de Eikenhorstlaan pal langs het natuurgebied de Rodemoolen- polder, tussen de Peperstraat en de sportvelden in Sassen- heim of op de Engelselaan. Voor de laatste variant, die de fietsers het meest laat omrijden, heeft de provincie nu gekozen. Een belangrijke redeq om niet voor een van de andere varian ten te kiezen, is de wens om het natuurgebied - waar ze bij alle andere routes min of meer langs komen - niet te veel te verstoren. In het gebied broe den zo'n vijftig paartjes grutto's en tureluurs. De reden om niet voor de Eikenhorstlaan te kie zen, is dat deze privé-bezit is. De eigenaren zijn tegen het openbaar maken van deze weg. De commissie ruimtelijke or dening reageerde gisteren ver baasd op de keuze van de pro vincie. „Dit is een zot voorstel. En gebaseerd op vogeltellingen uit 1995. Het is de vraag of ze er nog zitten, na de komst van de Sassenheimse sportvelden", zei CDA'er IJdo. Commissielid De Graaf (Voorhouts Belang) noemde het voornemen van de provincie 'onzinnig gedoe', zijn college Kerkvliet (Gemeentebe langen) zei er 'moe van te wor den'. Verantwoordelijk wethouder Van Steijn deelde de mening 'if van de commissie. „Dit tipE kan niet." Hij dacht zelfs het voorstel tegen eerder maakte afspraken indruist. Steijn gaat volgende week nj>11 het provinciehuis in Den H<,n om daar het Voorhoutse sta punt nog eens duidelijk te ieü ken. De favoriete verbinding Voorhout - de allerkortste t£t sen Voorhout en Postwijk - eerder van tafel geveegd, tracé gaat dwars door de demoolenpolder. En dat is lemaal geen optie voor de vincie. Zowel Sassenheim Voorhout hadden daarom hoop gesteld op een route de Eikenhorstlaan, al dan in combinatie met een keersluwe Van den Berch Heemstedeweg. Sassenh^1" zou dan willen afzien van apart fietspad aan de overzi van de Zandsloot. Remstof NS^ teistert auto'f Parallelweg^ H1LLEGOM CEES VAN HOORE L De auto's aan de Hillegom^' Parallelweg worden al maaiL den geteisterd door een bru ne, schuuipapierachtii- aanslag. Debet daaraan is dj trein, die bij het onlanfi aangelegde NS-station moL afremmen. Door wrijving kf men roestdeeltjes vrij. I>- bewoners hebben geklaag bij Rail Infrabeheer. Vooh lichter Carien Midavaine va' Rail Infrabeheer is op d hoogte. „Maar we doen hific niks aan." D. Vledder is woordvoae der van het buurtcomité va(e: de Parallelweg. „Als je je hand op de motorkap legtje zegt hij, „voelt het ie schuurpapier. Als je de aarl slag wegwrijft blijven er br# ne putjes achter. In de gain; ge zeiden ze dat die roesH deeltjes zich door de lak vije ten. Dat vind ik grof.rii Een vergoeding zit er ni|e in, zegt Carien Midavainél „In het nieuwe spoorboekje» staat een waarschuwing:!"! Dicht bij de spoorbaan ge parkeerde auto's lopen k kans dat ze fijne deeltjes ren stof of slijpsel op het dak krip gen. Met een bus Auto Clete NS kunnen de mensen hinj auto zonder lakschaje schoon krijgen." v< Héél Nederland kent Anky van Grunsven met haar - inmid dels gepensioneerde - paard Bonfire. Maar van Ineke de Groot en haar (leen)paard Brandy heeft nog nooit iemand gehoord. En dat is vreemd, want er zijn wel degelijk over eenkomsten tussen beiden. Zowel Anky als Ineke behaalde namelijk op de jongste Olympi sche Spelen in Sydney ereme taal. De topprestatie van Anky werd van de daken ge schreeuwd, die van Ineke de Groot uit Noordwijk doodge zwegen. „Het is het lot van de gehandicapte sporter", stelt Ineke de Groot (47), die op de Paralympics in de landenwed- strijd dressuur zilver won. Om er onmiddellijk aan toe te voe gen: „Maar het went nooit. Want wij bedrijven óók pure topsport, waar wij veel, zo niet alles voor moeten laten. Net als de valide sporters. Maar de Ne derlandse media moeten niets van ons hebben. En dat steekt, dat doet best zeer." Maar Ineke de Groot is er de persoon niet naar om een klaagzang aan te heffen. Zij kijkt liever terug op de voor haar zeef geslaagde Spelen. Samen met Joop Stokkel, Gert Bolmer en Sjerstin Vermeulen verover de de Noordwijkse het zilver in de landenwedstrijd dressuur, achter Engeland en voor Noor wegen in een ijzersterk deelne mersveld. Individueel greep Ineke de Groot met twee vierde plaatsen twee keer naast het brons. Op één onderdeel werd ze zesde. „Beter zesde dan 21- ste en laatste", vindt ze zelf. „Maar het had inderdaad wei nig gescheeld of ik was nog ho ger geëindigd en dus nog meer in de prijzen gevallen." Van excuses wil De Groot niets weten. „Ik hou er niet van om de schuld op iemand anders af te schuiven. Dat zal ik dan ook zeker niet doen." Maar het is wel een feit dat Ine ke het in Australië zonder haar eigen gouden (in 1999 werd ze wereldkampioen) paard Ivox moest stellen. Dit in tegenstel ling tot Van Grunsven, voor wie kosten noch moeite werd ge spaard. De overtocht naar de andere kant van de wereld van Ivox bleek te duur. Daarmee begon De Groot in Sydney met een 'dubbele handicap'. Behal- De Noordwijkse Ineke de Groot viel tijdens de Paralympics in de prijzen. Ze behaalde zilver tijdens de lan denwedstrijd dressuur. foto privé ve met slechts één hand (De Groots handicap, red.) moest ze aan de slag met een voor haar vreemd en relatief klein paard Brandy. „Om de paarden is in Australië eerlijk geloot. Brandy was een lot uit de loterij. Het klikte tussen het paard en mij, al was hij aan de kleine kant. En dat is in mijn nadeel geweest, want het is en blijft een jurysport. Het oog wil ook wat. Een iets groter paard was wel licht een mooiere combinatie geweest." Maar Ineke is allang blij dat ze ongeschonden de eindstreep heeft gehaald, met de zilveren plak als absoluut en tastbaar hoogtepunt. Tijdens de Spelen van Adanta in 1996 - haar eer ste - had ze namelijk te kam pen met een kreupel paard, waardoor ze - hoewel wél ge kwalificeerd - helemaal niet in actie kwam. „Nee, dit waren in alle opzichten prachtige Spelen. Het is van het begin tot het eind één groot feest geweest." Het Paralympische succes smaakt Ineke, die in het dage lijks leven 32 uur per week in het LUMC werkt, naar meer. „Ik hoop er in 2004 in Athene opnieuw bij te zijn, maar de concurrentie wordt steeds hevi ger. Ik zal ervoor moeten knok ken, maar dat is topsport. Het komt je niet aanwaaien. Je moet er veel voor opofferen, veel voor laten. Zoals bijvoor beeld elke maand een weekein de lang onder leiding van bondscoach Miranda Schelle- kens en haar assistent Anneke Kemeling heel intensief trainen in het Brabantse land. En elke dag thuis trainen." Een bezoekje aan de koningin is voor de Paralympische spor ters niet weggelegd. Maar de vorstin kwam vanmiddag wel naar hen toe in de Ridderzaal, waar zij goedkeurend toezag hoe minister-president Wim Kok de zeer succesvolle Para lympische ploeg huldigde. Gis termorgen werd Ineke al in haar woonplaats Noordwijk in het zonnetje gezet, onder het toeziend oog van haar vriend Kees en familie, vrienden en kennissen. Wethouder Sweers gaf haar bij die gelegenheid een zilveren broche met daarop drie tulpen, en flinke bos bloe men. Niet alleen hij, maar ook zijn collega Van Nes en burge meester Van der Sluijs kwamen de zilveren Paralympische sportster lauweren. Zij vonden het onbegrijpelijk dat 'hun' Ine ke niet meer aandacht heeft ge kregen van Mart Smeets en de zijnen. „Dit is pure topsport, waar op het scherpst van de snede gestreden wordt", zei Sweers. Of Mart Smeets daar inmiddels ook zo over denkt, zien we ongetwijfeld op de Pa ralympische Spelen in 2004 in Athene, waar Ineke opnieuw hoge ogen wil gaan gooien. „Maar het gaat mij om de sport. De rest is maar bijzaak", zegt ze nuchter. peter blok 'Overleg heejt al jaren geen zin meer' De bewonersraad van de Kooi- flats in Sassenheim is opgehe ven. Als reden noemt de afge treden secretaris F. Kotte de 'zeer negatieve houding' van de verhuurder, Woonstrchting Vooruitgang. „Al een jaar of acht is er met Vooruitgang en met name met directeur Schrader niet te wer ken. Van enig zinvol overleg is geen sprake, omdat Schrader alle beslissingen zelf neemt zonder rekening te houden met de wensen van de huurder. Hij treedt als een soort dictator op en duldt geen tegenspraak. Op die manier heeft het voor be woners totaal geen zin tijd aan de bewonersraad te besteden." Op het voorstel van het be stuur van de bewonersraad om de vereniging op te heffen werd in de ledenvergadering dan ook unaniem positief gereageerd. Het opheffen van de bewoners raad ziet Kotte als enige reste rende mogelijkheid om zijn doel, leefbare goede woningen, te bereiken. „Het is een nood sprong, omdat je jezelf hele maal uitsluit van overlegmoge- lijkheden, maar iets anders kunnen we niet doen. Dat over leg heeft in al die jaren nooit zin gehad. Zolang Schrader di recteur van de Woonstichting is, wordt er sowieso geen reke ning met ons gehouden." Het 'autoritaire' optreden van Schrader heeft volgens Kotte onder meer tot gevolg gehad dat er in de flats niet goed wordt schoongemaakt en dat schilderwerk zo. slecht werd uit gevoerd dat een ander bedrijf het werk over moest doen. „De huismeesters zouden het schoonmaakwerk moeten con troleren, maar wij hebben be wijzen dat dat niet gebeurt. Als je daar wat van zegt, word je niet geloofd. Toen de bewo nersraad zich kritisch uitliet over de toewijzing van het schilderswerk werden wij drie maanden geboycot. In die tijd mochten we geen overleg voe ren met Vooruitgang. Daar wringt de schoen, het is name lijk niet te verkroppen dat je als een klein kind in de hoek wordt gezet." Ook een beroep op de Raad van Toezicht, de instantie die het werk van de directeur be oordeelt, biedt volgens Kotte geen soelaas. „Daar zitten al leen maar mensen in die door Schrader worden gemanipu leerd." De heer Schrader was van morgen niet bereikbaar voor commentaar.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16