Uitbreiding Lakenhal duurt te lang PvdA en CDA vragen om herstel van Plantsoen Tn Bedrijf Vliegen met een volle agenda Leiden Regio 'Celstraffen geëist oor dealen en helen WO helpt drie Leidenaars Jan academische carrière f ONDERDAG 2 NOVEMBER 2000 Collegepartijen dringen aan op meer voortvarendheid sj haag/runsburg Innievan uffelen nf maanden lang dealden een "-jarige Rijnsburger en een 31- rige Katwijkse bijstandsmoe- jflr cocaïne in onder meer Kat- Mjk, Rijnsburg en Leiden. arnaast verkochten ze in een *ot deel van de regio en el- Krs audio- en videoapparatuur door iemand anders met se creditcards was gekocht. ;teren stonden ze voor de iagse rechtbank. Officier van titie M. Renckens eiste vijf- in maanden cel waarvan vijf iorwaardelijk tegen de Rijns- rger en acht maanden waar- i vier voorwaardelijk tegen bijstandsmoeder. «De twee werden op 1 decem- r vorig jaar aangehouden na- t uit telefoontaps voor een oot drugsonderzoek was ge- eken dat ze behoorden tot n dealersnetwerkje. De Rijns- rger had zich 'voor de kick' ior de vriend van de Katwijkse en overhalen om drugs te rvoeren, waarbij hij een deel If gebruikte. De Katwijkse telefoontjes met bestellin- |n aan en vervoerde ook wel s wat. e officier vond dat het huis de bijstandsmoeder en iar vriend wel een soort win- Itje leek met allerhande vi- 0- en audioapparaten. Deze ren met valse creditcards ge- cht door onder meer een man die ooit samen met de vriend van de Katwijkse in een Engelse gevangenis had geze ten. Die vriend verkocht de spulletjes voor de Engelsman door en schafte met een deel van de opbrengst onder meer trouwringen, een bruidsjurk en een kinderkamer aan. De vrouw verklaarde gisteren tegenover de rechtbank dat zij aan de he ling meedeed om haar hoge te lefoonrekeningen en schulden te betalen. De Rijnsburger was ook bij deze heling de chauffeur. Zelf zou hij alleen eens een pakje si garetten hebben verkocht. Zijn advocaat omschreef hem als een 'naïeve jongen' die zelf toch wel blij was met zijn aan houding. „Hij zat in een crimi nele lift, die precies op tijd is gestopt." Zijn drugsgebruik zou voor hem de reden zijn geweest om mee te doen. De raadsman pleitte voor een jaar cel met hooguit zes maanden onvoor waardelijk, zodat deze kunnen worden omgezet in een taak straf. De bijstandsmoeder was vol gens haar advocaat slechts me deplichtig. „Ze doet zaken op verzoek van anderen en nam niet het initiatief', zo zei hij. Ze zou nimmer een valse credit card in handen hebben gehad en hebben geheeld uit winstbe jag- De rechtbank doet op 15 no vember uitspraak. Er zit onvoldoende schot in de ontwikkelingen rondom Stedelijk Museum De Lakenhal in Leiden, menen de fracties van PvdA en WD. De eerste partij wil dat wet houder Pechtold (D66) iemand aanstelt die de bespre kingen tussen het museum en het Centrum voor Beel dende Kunsten over samenvoeging begeleidt. De WD roept de wethouder op om snel met een plan voor uit breiding van De Lakenhal te komen. Pechtold ziet niets in de voorstellen van beide partijen. tuur voor 2001 aan om hun er gernissen over de toekomstige ontwikkelingen rondom De La kenhal te uiten. Pechtold gaat te traag te werk, stellen zij. leiden robbert minkhorst Coalitiepartijen PvdA en WD grepen gisteravond de bespre king van de begroting van cul- PvdA'er Hesselink concen treerde zich op de besprekin gen over de beoogde fusie tus sen het museum en het CBK. De wethouder laat de discussie daarover aan de instellingen zelf, is haar indruk. Dat lijkt haar een onverstandige zet. „Het is riskant. Stel dat het klei nere CBK het gevoel krijgt dat het wordt overvleugeld, en het haakt af, of het zet de hakken in het zand en gaat de voortgang vertragen. Dan richt je schade aan." Een externe begeleider kan zoiets voorkomen, zei Hes selink. Het verwonderde haar dat Pechtold aanvankelijk ook van plan was een begeleider aan te stellen, maar daar uitein delijk van afzag. WD'er Geertsema is be nieuwd naar de uitbreidings plannen nu de gemeente het Scheltema-complex naast het museum heeft gekocht. „Er ge beurt nu te weinig en ik zie dat in de begroting geen extra geld wordt gereserveerd. Wij willen graag boter bij de vis." De reeds opzijgelegde tien miljoen gul den is bij lange na niet genoeg. De uitbreiding kost al gauw veertig miljoen gulden of meer, rekende de liberaal voor. Hij vroeg de yvethouder hoe het college die extra kosten wil dek ken. Pechtold wil geen over haaste beslissingen nemen en hij herhaalde daarmee zijn eer der verkondigde standpun „We moeten wel wat langer na denken voor we zo'n grote in vestering doen. Ik wil eerst een debat over wat we met de La kenhal willen, en pas dan bekij ken wat we met het Scheltema- complex kunnen. Ik wil dit vooral zorgvuldig doen." Hesselinks verzoek om bij de fusiebesprekingen een der te benoemen vindt Pecht old overbodig. „Ik zit er zelf al bovenop", liet hij na afloop van de vergadering weten. Volgens hem heeft de PvdA het ook ver keerd begrepen. „De partij wil meer dan ik aanvankelijk had toegezegd. Maar eigenlijk ben ik nu ontzettend blij met de op stelling van de PvdA. Als het aan die partij had gelegen, was het CBK twee jaar geleden al dicht gegaan. Ik garandeer dat er aan het eind van deze colle geperiode iets ligt waarvan het volgende college zegt: en zo gaan we het doen." [den onno havermans ie jonge, talentvolle Leidse tenschappers zijn door de derlandse Organisatie voor tenschappelijk Onderzoek erkoren voor een academi- 1e loopbaan. Ze mogen vijf ir lang onderzoek doen en ijgen daarvoor drie ton per NWO heeft bij elkaar 43 in vragen van de elf Neder- idse universiteiten gehono- rd in de eerste ronde van de ieuwingsimpuls. Leiden zit s net onder het gemiddelde, e drie jonge wetenschap- irs zijn onlangs gepromo- rd en hebben een plan inge- •nd voor verder onderzoek, fdicus Jan Paul Medema gaat jken naar de reactie van tu ren op een aanval van T-cel- i, natuurkundige Tjerk Oos- kamp legt de celmembraan en enkele biomoleculen onder de atoomkrachttelescoop en Rintje Sybesma richt zich op de zinsbouw in het Chinees. „Dit zijn absolute uitblin kers", aldus een woordvoerster van de Leidse universiteit. „Het is nog steeds erg lastig voor jon ge wetenschappers om een aanstelling te krijgen. Deze drie krijgen nu dus de kans om vijf jaar onderzoek te cloen. Voor waarde van NWO is dat de uni versiteit hen daarna de moge lijkheid biedt om door te gaan." Opvallend is dat slechts vier van de 43 wetenschappers die NWO heeft uitgekozen vrouw zijn. „De kwaliteit van andere aanvragen van wouwen was helaas niet voldoende", ver klaart de woordvoerder van NWO. „We hopen dat er vol gend jaar, in de volgende ron de, meer wouwen bij zitten." leiden robbert minkhorst Het CDA ergert zich aan de op stelling van de gemeente in het conflict met bewoners over de renovatie van het Plantsoen. De partij kwam daar gisteravond over in aanvaring met wethou der Pechtold. De christen-de mocraten menen dat Leiden te makkelijk de kritiek van omwo nenden op die renovatie weg wuift. Verontrustende verhalen uit de buurt over 'stikkende bo men' en de toegankelijkheid van de weg langs het park vin den onvoldoende gehoor, aldus de oppositiefractie. Samen met de PvdA wil het CDA zekerheid over het Plant soen, maakte fractievoorzitter De Jonge gisteravond in de commissie van wethouder Pechtold duidelijk. Pechtold heeft in zijn portefeuille milieu en monumentenzorg. Het Plantsoen is een monument. Aanleiding voor De Jonges op merkingen was een door Pecht old en Laurier opgestelde noti tie over de werkzaamheden in het park. Dat verhaal deed het conflict tussen gemeente en buurt opnieuw oplaaien. Bewo ners storen zich aan de 'non chalante wijze' waarop de ge meente volhoudt dat het 'alle maal wel goed komt met het Plantsoen'. In een brief aan de leden van de commissies van de twee wethouders schrijven bewo ners: „Communicatie is ernstig tekort geschoten, wat blijkt uit het feit dat al onze waarschu wingen in de wind zijn gesla gen. De oorzaak van de proble men als gevolg van de renovatie is te wijten aan twee dingen: de kosten die hiermee gemoeid opstaande rand langs de weg waren, kunnen thans als verlo- en de ophoging van de grond, ren worden gezien." De bewo- De kwalijke gevolgen hebben ners vragen de gemeente om de ertoe geleid dat een monument ophoging ongedaan te maken, van grote schoonheid en histo- De Jonge wil dat Pechtold risch belang is verkwanseld. De zich om het Plantsoen bekom mert. PvdA'er Buijsse sloot zich „Daar ben ik het niet mee eerste verantwoordelijkheid daarbij aan. Het tweetal was eens", wierp De Jonge tegen, van Laurier, hield Pechtold vol. echter bij de wethouder aan het „U bent wethouder monumen- „Dat vind ik gemakkelijk", verkeerde adres, zei hij. De re- tenzorg. Er is een monument beet De Jong. „Dat is nou colle- novatie valt onder groen en aangetast omdat de gemeente giaal bestuur", antwoordde wijkbeheer en hoort dus thuis fouten heeft gemaakt. Dat gaat Pechtold die vervolgens de dis bij Laurier. u net zo goed aan." Het is de cussie erover afsloot. Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-5356-126. Fax: 071-5321921. n overvolle organiser van de joderne manager en de lijn- lenstregeling van een luchtha- n zijn maar zelden op elkaar 'gestemd. Zakenlieden zoeken i zo'n geval hun heil nog wel ^ns bij bedrijven die charters por hen huren, om zo te vlie- &n wanneer het hun uitkomt, charters Unlimited in Wou- tugge doet het al twaalfenhalf lar. 'Een totaalproduct dat is [gestemd op uw reisschema, >t liv wensen, uw target en uw F,pdget-' |t ,[et is een cliché én het is waar: Id is geld. Als een groepje za- pnlui beren wil schieten in pordwest Spanje, wil golfen in bhotland of in een vlaag van Pcial networking tapas wil pan eten in Madrid, dan kan rstfet meestal niet langer dan drie Jagen. Vrijdag vertrekken en pndag weer terug, want de Saandag is heilig voor de za- nneenman. Probeer maar eens iVJbor die ongunstige periode te- fen een redelijk tarief te boeken rrEÊj de toeristische vliegtuig- edlaatschappijen. Lukt je niet, 'e fegt Hans Kemper van Charters ^ïnlimited in Woubrugge. „Za- iidJnlui hebben specifieke wen- ?n en tijden waarop ze weg Gunnen. De moderne manager d I gedwongen zijn of haar tijd atgb efficiënt mogeljk in te delen, n reistijd is daarbij verloren id" barters Unlimited (CU) huurt |»arom vliegtuigen die vliegen 'Tp de tijden dat 'de directeur' Bil dat ze vliegen. In principe is Ijna alles mogelijk. Tot drie hr voor vertrek kan een vlucht 1 [orden geboekt naar ieder wil- jkeurige bestemming op de [ereld. Als er tenminste een re- lelijke landingsbaan is. laarbij treedt CU op als inter mediair tussen de zakelijk reis bureaus en de vliegtuigmaat schappijen. „De klant gaat met zijn wensen naar het zakelijke reisbureau en dan worden wij weer ingeschakeld om te kijken of we een chartervlucht kunnen huren. We zijn geen concurrent maar een verlengstuk van het zakelijk reisbureau. Want we bieden niet zozeer een vlucht aan voor groepen, maar huren het vliegtuig compleet met crew en alle extra's die worden ge wenst." Kemper noemt zichzelf liever een makelaar in vliegtui gen, een charterbroker. En één met een ruim assortiment tot zijn beschikking. Toestellen met zuigermotoren, propeller motoren en straalmotoren. Wie geporteerd was van het lucht- vaartpersoneel op een vorige vlucht, kan zelfs in het vervolg steeds dezelfde crew tot zijn be schikking krijgen. Natuurlijk, het kost geld, maar geld is er. Dat is volgens Kern- per één van de hoofdredenen dat de business op dit moment goede tijden beleeft. Met de hoogconjunctuur in de econo mie zijn de nieuwe rijken opge staan die tussen servet en tafel laken zitten. Dik bebeursde ma nagers die geen genoegen hoe ven te nemen met 'de schrome lijk tekortschietende lijndien sten' maar zich bij lange na nog geen privé-vliegtuig kunnen veroorloven. Doen alsof is dan het één na beste. CU voorziet zelfs in het verhuren van het zogenoemde 'eigen' vliegtuig. Een kist die van een persoonlijk tintje kan worden voorzien met onder meer plakbelettering, VIP-be- handeling en hoofdsteunhoe- zeh met bedrijfslogo. Wie wil kan zich in Air Force One wa nen in een Boeing 737, riant uitgerust met slaapkamer, keu- Makelaar in vliegtuigen Hans Kemper, eigenaar van Charters Unlimited. ken en alle moderne multime- dia-aansluitingen die onont beerlijk zijn voor een hightech vliegende villa. „Maar dan heb ben we het over extremen," vervolgt Kemper. „De meeste van onze klanten kunnen zich dat soort luxe niet veroorlo ven." Soms is er niet eens sprake van luxe maar van noodzaak. „Poi tiers in Frankrijk heeft geen lijn dienstaansluiting terwijl het met een superindustrieterrein een hotspot bij het zakenleven is. Je kan daar niet eens recht streeks komen zonder charter vlucht. Van Kassei naar Dijon is ook zo'n traject." Dan doet Nederland het zo slecht nog niet. Rotterdam speelt volgens Kemper heel goed in op de zakelijke charter vluchten terwijl Amsterdam het in die branche laat afweten. Schiphol is een passagiersver werkingsfabriek. Van de vijf ne- derlandse vliegtuigmaatschap pijen houdt alleen KLM zich uitsluitend met lijndiensten en toerisme bezig. Fokker, Transa- via, Martrinair en Air Holland stellen hun toestellen ook be schikbaar voor zakelijke char ters. „Tien jaar geleden had dit nog een negatief imago. Alleen de sjeik van Oman kon zich bij wij ze van spreken zoiets extreems luxueus veroorloven. Het is nu gemeengoed geworden. De drempel is een stuk lager. En het bewijst zichzelf door de effi ciency. Wie er gebruik van maakt heeft alleen de lusten, niet de lasten." Die neemt Kemper wel op zich. En dan blijkt dat zijn taak zich nog veel verder uitstrekt dan de vliegtuigen regelen. Kemper loopt vaak als een 'vliegende kiep' over internationale air ports. „Laatst werd een 737 uit Parijs die naar Nederland zou vertrekken aan de grond ge- FOTO HENK BOUWMAN houden. Het weerbericht in Pa rijs zei dat er maar honderd meter zicht op Rotterdam Air- port was. Klopte niets van. Hier was het stralend helder weer. Via de havendienst heb ik toen rechtstreeks contact gelegd met Meteo consult om zwart op wit te krijgen dat het weer prima in orde was. Er volgde een inten sief faxverkeer tussen de lucht- havendienst in Rotterdam en Parijs, maar uiteindelijk mocht het toestel vertrekken. Ja, en al die moeite doe je omdat je weet dat de agenda dicteert." pablo cabenda Marmertechniek bij Old-Inn De huisdecorateur van Old-Inn wonen aan de Lammenschans- weg geeft zondag 5 november een demonstratie van het verwer ken van marmertechniek op open haarden. Old-Inn wonen heeft een grote collectie open haarden zonder rookkanaal, waarbij een speciale gelei als brandstof wordt gebruikt. De open haarden, die zijn uitgevoerd in onder meer grenen en teak, kun nen worden gemarmerd door de huisdecorateur. Dit is een spe ciale techniek waarmee in vroeger tijden in herenhuizen wan den en gangen werden gedecoreerd. Hoe die techniek in zijn werk gaat, kunnen mensen zondag van 11.00 tot 17.00 uur zien in de vestiging aan de Lammenschansweg. Leidsch DagbladARCHIEVEN ANNO 1900 Vrijdag 2 November NOORDWJJK - Het is een halve eeuw geleden, dat dr. J. Van Nes zich alhier als geneesheer vestigde. Talloos zijn degenen, die aan hem het herstel van hun gezondheid en het leven te danken hebben. Wie den nog krassen ouden heer kennen, weten, dat hij nog aan geen volkomen rust denkt, en dat hij nog steeds bereid is, zijn hooggewaardeerde hulp te ver- leenen, wanneer die gevraagd wordt, en vooral in oo- genblikken van gevaar is hij als een jeugdige escu laap terstond, waar de nood hem roept. Bij voorbaat roepen wij den gouden feesteling dus onze hartelijke gelukwenschen toe met een: ad muitos annos! ALFEN - Was het aantal leerlingen der Ambachts school van het Nutsdepartement Alfen-Oudshoorn in de laatste jaren voortdurend stijgende, in dit jaar is het getal niet minder dan 99, waarvan 6 uit Koude kerk, 4 uit Hazerswoude, 1 uit Leimuiden en 1 uit Bodegraven. Uit Aarlanderveen bezoeken dit jaar niet minder dan 30 leerlingen de school. Bovendien zijn nog 6 jongelieden toegelaten op den cursus in hout- en marmerschilderen, zoodat het gezamenlijk getal 105 bedraagt. Uit deze cijfers blijkt voldoende hoe de school hier in een behoefte voorziet. ANNO 1975 SPORT - In een ge- lijkopgaande eerste helft van de wed strijd ASC tegen Al phen viel weinig te beleven. ASC speel de veel te brokkelig en Alphen hield het op (te lange) diep- tepasses. Op de fo to het moment waarop Alphen- doelman Bert Tim mer misgrijpt en ASC aan de gelijk maker helpt (1-1). Spits Dennis van der Water (met snor) zal de bal eni ge ogenblikken la ter uit het net halen. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD 'Zaterdag 1 november R0EL0FARENDSVEEN - Het onderwijzend perso neel van 'De Koperwiek' in Roelofarendsveen (huis houdschool) is boos op het ministerie van onderwijs en wetenschappen. In een brief aan staatssecretaris De Jong vraagt de schoolleiding opheldering waarom het c-programma (een niveau waarop kandidaten examen kunnen doen) voor zeker negentig procent is afgekeurd. 'Is het niet', zo schrijft de directie in haar brief, 'een merkwaardige zaak dat scholen (besturen) de vrijheid krijgen c-pogramma's samen te stellen, om dan achteraf te moeten ervaren dat die vrijheid bin nen zeer strikte grenzen ligt? Zou het niet duidelijk, efficiënter zijn deze grenzen vooraf te stellen?' Men vraagt zich af of er in feite niet een zinloze opdracht is gegeven. De directie van de school stelt de staatssecretaris in haar brief vijf vragen. En vraagt daarop een duide lijk antwoord. 'Duidelijke antwoorden', zo schrijft de schoolleiding, 'zullen wellicht veel onrust en onge noegen kunnen wegnemen.' Directeur Graus lichtte toe: „Niet alleen wij zijn verontwaardigd. Alle scholen, waar Ihno-onderwijs wordt gegeven, zijn boos. De manier waarop het c- programa is beoordeeld, is niet charmant. Wij willen graag een motivering." VOORSCHOTEN - De Voorschotense gemeenteraad besloot na een lange discussie de grondprijs onder de te bouwen woningen van het Vernèdepark dras tisch te verhogen. In mei van dit jaar werd besloten de oude wonin gen in het Vernèdepark te slopen en zo goedkoop mogelijk nieuwe te bouwen. Omdat de grond in ge meente-eigendom is, werd een zeer lage grondprijs berekend. Nu wordt de gemeente Voorschoten door de rijksoverheid gedwongen de normale grondprijs te berekenen. Het financiële voordeel voor de gemeen te gaat ongeveer 200.000,- bedragen. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het l eidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15