'Huidige opzet ambt moet anders' Geloof Samenleving Paus niet aanwezig op jubileum van KRO Nieuw jongerencafé De spiritualiteit van Jezus De vereniging met Krish[ 'Kerken hoeven niet te treuren om ledenverlies DONDERDAG 2 NOVEMBER 2000 VANDAAG 2 Vandaag 44 jaar geleden, op 2 november 1956, stierf de joodse theoloog en geleerde Leo Baeck (geboren in 1873). Nadat Hitler in 1933 aan de macht kwam werd Baeck geko zen tot leider van de 'Reichsvetretung der juden'. Een po sitie waarin hij veel moed vertoonde tegenover de Nazi's. In 1943 werd hij naar Theresiënstadt gezonden en ter dood veroordeeld. Toch bleef hij in leven. Na de oorlog werd hij president van de World Union for Progressive Ju daism en hoogleraar in de VS. In zijn werken hield Baeck zich bezig met verschillende aspecten van joodse weten schap en de theologie van jodendom en christendom. Vandaag is het tevens 'Allerzielen', de dag waarop in een rooms-katholieke eredienst alle overledenen worden her dacht. Libanon: Geen geweld tegen christenen beiroet» De procureur-generaal van Libanon, Adnane Addoum, heeft gisteren ontkend dat anti-Syrische christenen in zijn land opgepakt en mishandeld zijn. Hij zei dit in de Libanese laant L'Orient-Le Jour. Addoum reageerde daarmee op de beschuldi ging van mishandeling die kardinaal Nasrallah Sfeir, patriarch van de met Rome verbonden katholieke.Maronitische kerk, dinsdag had gedaan in de krant an-Nahar. Volgens Addoum heeft de veiligheidsdienst enkele jonge anti-Syrische christenen opgeroepen voor een verhoor. Hij noemt dit terecht, omdat de veiligheidsdienst vermoedde dat er mogelijk oproerige elemen ten in de groep aanwezig waren. Hij sprak tegen dat de veilig heidsdienst de jonge christenen slecht behandeld heeft. Ook bijstand voor boeddhist in cel den, haag Gedetineerden met een boeddhistische levensover tuiging kunnen voortaan in de gevangenis zielebijstand krijgen van een boeddhistische geestelijke verzorger. Het ministerie van justitie heeft besloten om hen dezelfde mogelijkheden te bieden als islamieten en hindoes die in de cel zitten. Minister Korthals heeft dat de Tweede Kamer laten weten. Aanleiding is een klacht die een boeddhistische gedetineerde uit Krimpen aan de IJssel had geuit. Vooralsnog is hij de enige die aan heeft gegeven behoefte te hebben aan deze vorm van geestelijke verzorging. Emeritus-dominee signaleert voortijdig vertrek collega 's amersfoort wim schruver „Er moet serieus gedacht wor den aan een andere organisatie van het predikantschap", vindt dominee P. Meijer uit Amers foort. Het huidige predikant schap moet op de helling, zegt hij. Dit vooral omdat een kwart van de gereformeerde predi kanten voortijdig de pastorie verlaat. Emeritus-predikant P. Meijer (67) uit Amersfoort heeft uitge breid onderzoek verricht onder zijn gereformeerde collega's. Hij schreef 275 gereformeerde collega's aan, waarop 158 van hen reageerden (onder wie 29 vrouwen). Bij de wouwen lag de exoduspiek al in de eerste vijf jaar van het ambt, bij de mannen na tussen de tien en vijftien jaar. Vooral de vrouwen noemden de werkdruk zwaar. „Vrouwen met een gezin verwoorden veel sterker dan mannen met een gezin, dat familie, relaties en gezondheid nogal eens in de knel komen door dit beroep", aldus Meijer. „De ferme jon gens, stoere knapen, willen niet zeuren, maar de vrouwen zijn duidelijker." Veel gereformeerde domi nees verruilden de gemeente Dominee P. Meijer is bezorgd over de werkdruk van collega's. foto gpd cees zorn voor werk als zielzorger in een verpleeghuis (46) of de krijgs macht (23), anderen stapten over naar het onderwijs (29). Maar er waren er ook die belas tingconsulent werden of boer, of ze kozen - de vrouwen - voor het gezin. Van veertien ex-ge meentepredikanten was niet te achterhalen wat ze nu doen. Het onderzoek van Meijer ligt nu onder meer bij het bestuur van de Bond van Nederlandse Predikanten. Meijer, met zijn 67 jaar zelf emeritus-predikant, hoopt dat de collega's de moed hebben om het predikantschap te herzien. Zo is er volgens hem veel ge wonnen wanneer een dominee juridisch de status van werkne mer krijgt. „Kerkenraden mo gen volgens veel dominees geen werkgever zijn. Ik betwijfel echter of het predikantschap per se ambtstheologisch niet kan. Kijk naar ziekenhuispredi kanten." Het carrièreperspectief mag wat hem betreft ook op de hel ling. „Dat is er eigenlijk niet. In de nieuwe salarisvoorstellen van de Samen op Weg-kerken lijkt het erop dat het niets uit maakt of je in een klein dorp werkt of in een grote stadswijk van hot naar haar rent." Ook tipt Meijer collega's, om bijvoorbeeld 'regelneeftaken' af te stoten. „Je rent je rot in van alles. Dat kwam ook vrij duide lijk naar voren uit dit onder zoek." Dominees moeten dur ven delegeren. „Een stukje vrij heid inleveren om je werk met meer voldoening te kunnen doen." Uit het onderzoek bleek voorts dat 21 collega's na een conflict opstapten. Helemaal te Katholieken herdenken hun doden Maastricht Wie vandaag over een RK begraafplaats loopt, ziet al gauw dat er iets bijzonders aan de hand is. Het is Allerzielen, de dag waarop de overledenen worden herdacht. Waar menige zerk of grafsteen er in het najaar wat mistroostig bijstaat of -ligt, doen op een dag als vandaag veel bloemisten goede zaken om dat veel nabestaanden juist op deze dag graag een bosje bloe men leggen op het graf van vader, moeder of een andere dier bare. In Maastricht waar de concentratie rooms-katholieken toch al hoger is dan in de Randstad, bleken in de aanloop naar vandaag op heel wat graven dan ook frisse, kleurige boeketten te zijn gelegd. foto anp bas rutten BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Voorthuizen. F. Hoek te Hendrik-ldo-Ambacht; te £lden. P.L. Wansink te Nes op Ameland. Beroepbaar: per 1 januari 2001 mw E. van Iperen uit Nuis. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Hoogkerk, H.J. Messelink te Voorthuizpn-Barne- veld: te Kornhorn i.c.m.Marum, A. Baste Lemele-Lemelerveld. Aangenomen: naar Boerakker, J.H. Tempelman te Nijega-0p- einde. Ds. Tempelman blijft pre dikant van Nijega-Opeinde. Boerakker is de nieuwe combina tie-partner van deze gemeente, in plaats van het opgeheven Mil- dam. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Baarn, B. de Graaf te Nunspeet. amsterdam anp De 75-jarige KRO heeft tever geefs geprobeerd de paus naar Nederland te halen in verband met het jubileum. Dat heeft KRO-voorzitter F. Slangen gis teren gezegd bij de presentatie van de jubileumprogramme ring. „Ik heb geprobeerd hem bij onze festiviteiten aanwezig te laten zijn, maar vanwege het ju beljaar lukte dat niet. De paus wil dan in Vaticaanstad blijven. Ikzelf ga volgende week wel op audiëntie bij hem. Als jubileumcadeau neemt Slangen een video mee van een Kruispuntuitzending, waarin mensen die ooit op audiëntie kwamen worden geïnterviewd. Voor de paus is die uitzending in het Pools vertaald. Voor het jubileum is een spe ciaal KRO-lied gecomponeerd dat naar alle parochies is ge stuurd. Verder is er een speciale eucharistieviering en is zelfs in één van de programma's een cursus 'hoe leer ik bidden' op genomen. BOEKBESPREKING Wat bezielde Jezus om te leven zoals hij geleefd heeft? Waar haalde hij de kracht vandaan om alle beproevingen te door staan? Deze vragen stelt de rooms-katholieke priester en karmeliet Jo Tigcheler (1936) zich aan het begin van het boek: 'Jezus. Hoe hij staande bleef.' Het antwoord op die vragen geeft Tigcheler al snel prijs: Jezus haalde die kracht uit zijn spiritualiteit. Door te bidden. De schrijver wil met dit boek zijn licht laten schijnen op dit aspect van Jezus. Het gaat hem niet om een reconstructie van de historische Jezus. Ook niet om zijn leer. Hij probeert de vinger te leggen op de spiritua liteit van waaruit Jezus volgens de evangelisten heeft geleefd. En passant probeert hij zijn le zers ook nog de nodige inzich ten mee te geven waarmee ze de eigen spiritualiteit onder de loep kunnen nemen. Toch komt onvermijdelijk de historische context aan bod, waarin de evange lieverhalen zich hebben afgespeeld. Tigcheler schrijft bijvoorbeeld: „De toenmalige lezer (van de evangelie verhalen) was ver trouwd zowel met wonderlijke verha len, als met visioe nen, als met allerlei vormen van beel dende taal. Bij hen kón veel en hoefde niet alles te 'kloppen' om toch waar te zijn en naar zijn be doeling begrepen te worden, zoals bij ons in dromen ook het geval is." Dat is een belangrijke zin want daarmee vertelt Tigcheler dat niet alles in het Nieuwe Testa ment letterlijk moet worden genomen. Interpretatie is vol gens hem onontkoombaar. Het woord spiritualiteit komt ook niet letterlijk in het evangelie voor. In de volgende lange zin formuleert Tigcheler hij hoe hij dat ziet: „In het verlengde van de vooronderstelling dat het in de evan- gelies over religieu ze ervaring gaat, beschouw ik de vi sionaire ervaringen in Jezus' leven als een visualisering van geestelijke pro cessen en derhalve als een belangrijke vindplaats van zijn persoonlijke spiri tualiteit." Jo Tigcheler wijdt al jaren lezingen en publicaties aan nieuwtestamentische spi ritualiteit en mystiek, en werkt sinds 1970 als redactiesecreta ris van 'Speling', een drie maandelijks tijdschrift over be zinning. Hij heeft er een be hoorlijke bijbelkennis aan overgehouden, dat is goed te merken in het boek. Het staat bol van de wetenswaardighe den over Christus, zijn tijd en tijdgenoten en over geloven en spiritualiteit in het algemeen. 'Jezus. Hoe hij staande bleef is een bundeling van gedeeltelijk herschreven artikelen die eer der in Speling verschenen. Vrijwel alle hoofdstukken be ginnen met een fragment uit het Nieuwe Testament en ver volgen met Tigchelers inter pretatie en uitleg. Zo behan delt hij bijvoorbeeld de be proevingen van Jezus in de woestijn, zijn ervaringen in Nazareth, de bergrede, zijn ontmoeting met een Kananese vrouw èn zijn laatste woorden aan het kruis. Hij weet elk hoofdstuk boeiend te houden. Maar gaandeweg het boek kan het sommige le zers wellicht gaan storen dat hij, in zijn voorzichtigheid om het theologisch correcte te zeg gen, soms lang van stof is. ONNO VAN T KLOOSTER Titel: Jezus. Hoe hij staande bleef. Auteur: Jo Tigcheler Uitgeverij: Kok Kampen Prijs: 26,25 gulden. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het zuiden vooral vrijdag regen en wind. In het noorden droog en enkele opklaringen, maar vrijdag ook toenemende regenkansen en meer wind. Maxima van rond nul in het noorden tot 10 graden in het zuiden. Zweden: Donderdag wisselend bewolkt en een enkele bui. Vrijdag vanuit het zuiden veel regen en wind. Maxi ma van 2 graden in het noorden tot 8 in het zuiden. Finland: Donderdag half tot zwaar bewolkt en plaatselijk wat regen, in het noorden kans. op sneeuw. Vrijdag aantrekkende wind en later van uit het zuidwesten regen. Maxima van rond het vriespunt in het noorden tot 7 graden in het zui den. Denemarken: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen of enkele buien. Veel wind en maxima rond 8 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselvallig weer met geregeld re gen of enkele buien. Soms ook enkele opklaringen. Middagtem- peratuur tussen 8 en 11 graden. België en Luxemburg: Donderdag regen en veel wind. Vrijdag opklaringen afgewisseld door buien. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselvallig weer met van-tijd tot tijd regen. Vrijdag ook enkele op klaringen. Donderdag tamelijk veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Zuid-Frankrijk: Donderdag vanuit het westen re gen en veel wind. Vrijdag enkele buien, maar in het zuidoosten la ter zon en een stevige Mistral. Maxima dalend naar 11 tot 15 graden. Spanje: .Winderig weer en vooral in het noordwesten veel regen. Aan de Costa's in het zuiden en oosten ook geregeld zon. Maxima rond 15 graden, aan de Costa's in het zuiden en oosten circa 20. Portugal: Donderdag flink wat wind en van uit het noordwesten regen. Vrij dag in het noorden en westen en kele buien, aan de Algarve droog en geregeld zon. Maxima van 14 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Eerst nog geregeld zon. Later meer wolken en kans op een bui. Lokaal veel wind. Maxima onge veer 21 graden. Marokko: Westkust: donderdag perioden met zon en droog. Vrijdag vooral in het noorden meer wolken en kans op wat regen. Middagtem peratuur tussen 18 en 23 graden. Tunesië: Flinke perioden met zon en vrij wel overal droog. Middagtempe ratuur ongeveer 24 graden. Madeira: Donderdag geregeld zon en droog. Vrijdag tijdelijk bewolkt en kans op wat regen. Maxima onge veer 22 graden. Duitsland: Donderdag vooral in het zuidoos ten geregeld zon. Later op de dag en vrijdag vanuit het westen re gen. Donderdag flink wat wind. Maxima tussen 10 en 14 graden, vrijdag frisser. Oostenrijk: Donderdag vrijwel overal droog en vooral in het noorden zonnige pe rioden. Vrijdag bewolkt en flink wat regen. Maxima ongeveer 9 graden, donderdag in het noor den lokaal 15. Zwitserland: Veel bewolking en perioden met regen. Donderdag in het noorden eerst nog zon. Maxima rond 10 graden, donderdag in het noor den lokaal 15. Italië: Donderdag eerst geregeld zon en vrijwel droog. Later op de dag en vrijdag in het noorden en westen veel wind en regen, mogelijk ook onweer. Maxima rond 20 graden, in het noorden circa 13. Corsica en Sardinië: Donderdag droog en perioden met zon. Vrijdag meer wolken en vanuit het noorden en westen buien, mogelijk met onweer. Ta melijk veel wind. Maxima onge veer 20 graden. Griekenland en Kreta: Donderdag kans op een enkele bui. Vrijdag droog en flink wat zon. Maxima tussen 19 en 24 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en maxima tussen 23 en 26 graden. Langs de Turkse westkust mogelijk een bui en maxima rond 21 graden. VRIJDAG 3 NOVEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.40 Zon onder 17 05 Maan op 14.39 Maan onder23.38 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07 46 20.05 7.19 19.38 Laag 03.15 15.34 2.56 15.15 Weerrapporten 02/11, 07.00 u wind temp neersl Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Maastricht Aberdeen Athene Barcelona half bew. half bew half bew licht bew Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid 12 6 2.2 13 7 18.9 9 8 6.0 10 1 28.0 18 13 0.0 9 6 30.5 10 7 0.0 24 19 0.0 18 15 0.0 15 4139.0 onbewolkt half bew. half bew. opklaringen zonnig warmtefront koufront hagel lagedruk windrichting H hogedruk Warschau licht bew. Zurich half bew Bangkok licht bew Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles 13 5 188 30 20 4.0 19 16 0.0 20 12 0.0 15 10 0.0 18 11 0.0 New Orleans onbewolkt New York onbewolkt Tel Aviv zwaar bew voorkomen is dat nooit, aldus Meijer, maar volgens hem kun nen regelmatige werkplannen en -verslagen helpen om de verwachting die kerkenraad en dominee hebben, op elkaar af te stemmen. „Ook dat ligt bij nogal wat collega's gevoelig. Het zou een kerkenraad het aplomb van werkgever kunnen geven." Zelf kijkt hij 'al met al toch met plezier' terug op vijftien jaar predikantschap in drie ge meenten, een jaar legerpredi- kantschap en 22 jaar in algeme ne dienst (voor kerk en bedrijfs leven). Het liefst was hij niet zo lang in algemene dienst ge weest en teruggegaan naar een gemeente. Te oud (en dus ook te duur) en te lang er uit, kreeg hij echter te horen. Van de 158 gereformeerde dominees die aan zijn onder zoek meewerkten, gaven er 65 aan 'theoretisch niet uit te slui ten' ooit eens in de pastorie te rug te keren. Alleen, aldus Meij er, realiseren zij zich dat ze dan opnieuw een pensioenbreuk plegen.- „In de praktijk zal er dus niet veel van komen." Van daar dat Meijer zijn onderzoek de titel 'Een wissel gepasseerd] mee gaf. „Want een weg terug is er eigenlijk niet." alphen aan den run In Alphen aan de Rijn staat een nieuwe christelijk jongerencafé in de startblokken. Het idee, dat nog nader wordt uitgewerkt, is een initiatief van acht verschil lende Alphense geloofsgemeen schappen. Het christelijk café wil vrijdagavond open zijn voor jeugd van 16-18 jaar en op za terdagavond voor 12-16 jaar. new delhi Waar rooms-katholieken Allerheiligen vieren en proP' ten hun Dankdag voor het gewas hebben, gedenken de aanhanjp van Krishna in India maar ook elders de 1ste november op hun rT In New Delhi werd gisteren een grote processie gehouden van vk lingen van deze in het hindoeïsme belangrijke godheid. De optoP symboliseert de 'vereniging van de heer Krishna met zijn volgelii na lange jaren van scheiding'. De Krishna-beweging, officieel d^( nationale Gemeenschap voor Krishna-Bewustzijn (ISKCON) gen bestaat uit vele tienduizenden volgelingen van wie ook enkele f^D den in Nederland. Waar christenen zich vooral op de bijbel baseT doen Krishna-aanhangers dat met de Bhagavadgita. Dit is het v^j van de wagenmenner Arjuna in gesprek met Krishna, waarin tal^ wijsheden de revue passeren. foto epa arkk Conferentie in Hongarije over kerkgroei lage vuursche anp Kerken moeten niet blijven steken in depressiviteit over het dalend aantal kerkleden. De groei van sommige kerken in grote steden toont aan dat er wel degelijk behoefte be staat aan een kerk in onze ge seculariseerde maatschappij. Dit zegt missionair-theo- loog G. Van den Top. Op zijn initiatief start morgen in Hongarije een internationale conferentie over kerkgroei. Florerende kerken in steden als Parijs, Boedapest, maar ook Amsterdam, bewijzen volgens de hervormde predi kant dat mensen behoefte hebben aan de normen en waarden die de kerk kan bie den. Een hoopvol teken, vindt Van den Top. Voorwaarde voor die groei is dat kerken zich niet alleen richten op de geestelijk groei van de eigen gemeenschap. „Gemeenten moeten zich daarnaast afvragen wat ze voor de naaste buiten de kunnen betekenen", c hij. Een voorbeeld: een cesvolle presbyteriaanse l meente in Amerika die a repareert van alleensta vrouwen. Een kerk i: nieuwe stadswijk van Bo^ pest stelt haar deuren voor echtparen met hi lijksproblemen. „Me gaan zich thuisvoelen in gelijke gemeenten en kr ook behoefte aan geestf voeding", zegt Van den En dat resulteert in groei. De omstandigheden v in de groei plaatsvindt, schillen. Het antwoord o vraag waarom een ker een bepaalde stad groeit rieert daarom. Dit maakt internationale conferi waarop deelnemers uit schillende landen hun i ringen kunnen uitwiss zinvol, vindt Van den Hij hoopt de conferentie lijks te organiseren. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 directie B M. Ess'enberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W. F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX w Advertenties: 071- 5323 508 Pi Familieberichten: 023- 5317 337h 023-5320 216 L, Redactie: 071-5321 921 f Hoofdredactie: 071-5315 921 advertenties tj= Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot Ito 071- 5356 230 t, rubrieksadvertenties}: Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot II 071-5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ver het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kif' betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnefe worden verzonden geldt een toeslac aan portokosten per verschijndag. k leidsch dagblad op cassette^ Voor mensen die moeilijk lezen, slecni hebben of blind zijn (of een andere p leeshandicap hebben), is een samenvL van het regionale nieuws uit het Leid[, Dagblad op geluidscassette beschik! informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd I feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14