Sterrenkok zonder kapsones Ook gezelligheid kent haar tijd Smaak Supermarktwijnen DONDERDAG 2 NOVEMBER 2000 REDACTIE: RIEN POLDERMAN 023- De Nederlander koopt steeds meer wijn, maar steeds minder in gespecialiseerde winkels. De wijn komt vooral uit de vakken van supermarkten en waren huizen, en vindt zijn plaats in het winkelkarretje tussen brood, boter, wasmiddelen en toiletpapier. Nu zijn de super markten de laatste jaren het ni veau van Liebfraumilch en Lambrusco aardig ontstegen, en bij sommige kun je zelfs be hoorlijk dure en prestigieuze wijnen op de kop tikken. Het aanbod is nu vaak zo groot en gevarieerd, dat het al weer moeilijk wordt een keuze te maken uit al die verschillende chianti's, elzassers, Australische semillions of Zuidafrikaanse steenwijnen. Voor de dolende klant heeft Ni- colaas Klei nu een handzame gids geschreven. Klei, een ei genzinnig 'wijnschrijver' van onder meer boeken als Over de Tong en Achter de Kurk, proef de afgelopen zomer alle wijnen die in alle landelijke super marktketens en warenhuizen te vinden zijn. Van Albert Heijn tot de Nieuwe Weme, van de Bijenkorf tot de Hema, slobber wijntjes van 3 gulden 99 tot snobwijntjes van diverse tien tjes. Duizenden flessen heeft hij ge opend, en elke keer velde hij er een helder oordeel over. Hij hanteert een puntensysteem dat varieert van 1 tot 20. Een '3' betekent: 'En het helpt ook om verf af te bijten'; een '7' bete kent 'Nee dank je, ik ben ge heelonthouder'; 17 punten wil zoveel zeggen als 'De tweede fles is nog lekkerder' en bij 19 punten merkt Klei op: 'Er is iets mis met die flessen, ze raken steeds leeg'. In dit boek hanteert de schrijver het uitgangspunt van 'prijs- prestatie': een liter huiswijn van Bouillonfondue met spruitjes en uitjes Naast spruitjes komen er bij deze fondue ook uitjes aan te pas. De spruitjes moeten net niet gaar worden gekookt. De uitjes wor den gefruit tot ze een licht kleur tje hebben gekregen. Voordat ze aan tafel in de bouillon worden gedoopt moeten ze door losge roerd ei worden gehaald. Daar voor worden bij elk bord kom metjes met losgeroerd ei ge plaatst. Zet de spruitjes op met ruim ko kend water waaraan wat zout is toegevoegd. Kook de spruitjes niet veel langer dan acht minu ten. Ze moeten nog licht knap perig zijn. Laat de spruitjes in een vergiet uitlekken en koud worden. Verhit een wok en laat de olie er door walsen. Temper de warmtebron en laat de uitjes, onder regelmatig omscheppen en roeren, zo lang zachtjes frui ten tot ze beginnen te kleuren. Strooi er wat zout over. Laat de uitjes in een vergiet of op een grote zeef uitlekken en koud worden. Schik spruitjes en uitjes op met slabladeren beklede schalen. Klop de eieren, maïzena, mos terd en twee eetlepels sojasaus los. Voeg eventueel een beetje zout toe. Verdeel het mengsel over vier kommetjes of (soufflé) potjes. Breng de bouillon en de sherry aan de kook. Voeg een eetlepel sojasaus, gedroogde rode peper en de suiker toe. Doe alles in een fonduepan of in een hittebesten dige glazen schaal. Bijgerechten: droog gekookte en daarna in weinig olie licht ge bakken rijst of eveneens heel licht gebakken gekookte Chinese of Thaise mihoen of Japanse so men; ragfijn gesnipperde bos uitjes of prei; fles of kruikje Ja panse sojasaus; vijf-minuten saus; komkommersalade met zachtzure appel (aangemaakt met een eenvoudige dressing op basis van appelazijn, mirin of sherry en (zonnebloem)olie). Presentatie: Plaats de schalen met spruitjes en uitjes en het rechaud met de kokende bouil lon in het midden op de tafel. Schik schalen en schaaltjes met de bijgerechten er rondom. Benodigdheden voor vier eters: 500 - 600 gram spruitjes, schoongemaakt; zout; 400 1 gram kleine uitjes, schoongemaakt; 3 eetlepels (zonnebloem) olie; slabladeren; 6 eieren; 1 eetlepel maizena; 1 eetlepel Zaanse mosterd; 3 eetlepels Japanse sojasaus (Kikkoman); 1,6 liter kippen- of groentenbouillon, eventueel van tabletten; 1,5 deciliter sherry (fino); 1 kleine gedroogde rode peper (lombok rawit), fijngewreven; 1,5 theelepel suiker. 5,99 gulden die 11 punten krijgt, wordt enthousiast aange raden, een Chateau-neuf-du- Pape van ruim twee tientjes krijgt een wat magere 13 punt jes. Natuurlijk is de punten waardering een kwestie van smaak, maar Klei omschrijft die smaak met verve. Wel valt op dat hij een zekere voorkeur heeft voor wijnen uit de Nieuwe Wereld (Australië, Chili) en dat Duitse wijnen bijna overal in de categorie verfafbijtertjes wor den gerangschikt. Wat aanraders volgens Klei: 15 punten voor Unduraga Carme- nère (rood, Albert Heijn, 9,99 gulden), 13,5 punten voor de wijnen van Baden Cellars (wit, Edah, 7,95 gulden), Domaine de Bellevue Corbières (rood, Edah, 6,95 gulden), 15 punten voor Chateau le Baronet Cotes de Bourg (rood, Nieuwe Weme, 10,98 gulden). Bij Super de Boer kun je een heerlijke pinot gris voor 5,95 gulden kopen (13,5 punten voor de Dunavar uit Hongarije), een Oostenrijkse witte Storch Gruner Veltfiner, 8,49 gulden, 14 punten) en een blijkbaar zeer fraaie rode Spaanse Vina Vermeta Alicante Monastrell (15 punten en slechts 7,25 gulden). Hoger dan 15 punten heb ik in het boekje niet aangetroffen. Maar Klei heeft een handzaam boek geschreven voor mensen die soms radeloos voor de vak ken van de supermarkten staan. Een slim cadeautje voor de feestmaanden. Het zal alleen wel hilarisch zijn als al die men sen met hun Klei-gids voor de schappen staan te bladeren. jacques hermus Nicolaas Klei, Supermarktwijngids (uitgeverij Podium, 332 bladzij den, 29,90 gulden). Kookboek Cees Helder overgoten met Rotterdams sausje ME Zijn eerste kookboek is zowel een visitekaartje voor zijn res taurant als voor de stad Rot terdam. Tussen zeer tot de verbeelding sprekende gerech ten als 'Gepocheerd piepkui ken la Lady Curzon' staan de zakelijke beelden van de ha ven, de (Maas) bruggen en de hoogbouw op de Kop van Zuid. Dezelfde combinatie vind je terug in de patron- cuisinier van Parkheuvel, de met twee Michelinsterren be kroonde Cees Helder. Iemand die bezeten is van zijn vak maar dat, zoals het een boe renzoon uit Graftdijk betaamt, op een nuchtere manier uit draagt, zonder kapsones. Mis schien dat hij daarom zo goed kan aarden in de Rotterdamse horeca. Helder zegt het niet met zoveel woorden, maar hij heeft zijn handen vol gehad aan 'Park heuvel', een kookboek dat met een Rotterdams sausje werd overgoten. Dat is echter niet de belangrijkste reden geweest waarom hij nu pas zijn recep ten heeft gebundeld. Zoals zo veel koks is Helder introvert, hij blijft liever achter de kachel dan dat hij naar buiten treedt. Voor zijn 'Heeft het gesmaakt?'-ron- de Icings de tafels, na afloop van het diner, moet hij altijd even omschakelen. Maar nu is er dan toch het boek. Tussen foto's van de (Maas)bruggen, de haven en het Scheepvaartkwartier zie je waarin het met twee Michelin sterren bekroonde Parkheuvel zich onderscheidt. Behalve klassiekers als Gepocheerde piepkeuken a la Lady Curzon en Tarbot met ansjovismousse line en vleesjus tref je ook ge rechten aan die helemaal van deze tijd zijn. Zoals zijn Lamel len van kabeljauw, waarbij de vis op drie manieren is bereid (gepocheerd, gemarineerd en als stokvis). Het is zo'n gerecht waarin je de hand van de meester herkent, al zal Helder dat nooit van zich zelf zeggen. „Koken is geen De Rotterdamse kok Cees Helder bereidt niet alleen graag zalm, hij probeert ze ook wel eens zelf te vangen, zoals hier in de Schotse rivier de Tay. publiciteitsfoto gpd kunst, maar een ambacht," ver trouwde hij Wina Born eens toe. De godmother van de culi naire journalistiek bleek daar heel anders over te denken, maar Helder hield voet bij stuk: „Een gerecht is geen eenmalige creatie zoals een schilderij of een muziekstuk. Je sleutelt er net zo lang aan tot het naar je zin is en dan kun je dat elke dag weer opnieuw maken." In dat licht moeten we mis schien ook de receptuur in zijn boek zien, want niet iedereen zal in staat zijn om een-twee drie een gerecht te bereiden als Flan van groene asperges, gefri tuurde oesters en gepocheerd ei, aspergeroom en kaviaar. „Dat was ook het moeilijkst- ",zegt Helder, „de samenstel ling van de recepten. Sauzen bijvoorbeeld kook je op gevoel, nu moest ik de recepten herlei den tot 6 of 8 personen. Werke lijk alles moest ik nakoken, want als een recept thuis niet klopt, ga je natuurlijk onderuit. Maar mensen met enige erva ring en productkennis kunnen met het boek goed uit te voeten heb ik gemerkt. Sommige ge rechten zijn eenvoudig na te maken, zoals Gebakken rode mul met gerookte peiling." Voor zijn boek heeft Helder vooral die gerechten gekozen waaraan je zijn stijl kunt afle zen. Dat wil zeggen: van kunst werkjes en tierelantijnen op het bord moet hij niets weten, ge rechten moeten herkenbaar zijn - 'what you see is what you get'. Dat is waarschijnlijk één van de redenen waarom zijn keuken het nuchtere Rotter damse zakenleven aanspreekt. Wie zijn vaste gasten zijn, houdt Helder voor zich: „Het is niet Rotterdams om daarmee te koop te lopen." Als hij zelf uit eten gaat, wil hij zoveel mogelijk gerechten van de kaart proberen. Ook hierin wordt hij bijgestaan door zijn echtgenote, die een belangrijk aandeel heeft in de bedrijfsvoe ring van Parkheuvel. „Rosalie en ik nemen allebei wat anders, in totaal zo'n zes verschillende gerechten. Het eerste wat zé zegt als we de kaart hebben be keken is altijd: 'Wat wil je zien?'. Maar de gezelligheid staat voor op, we gaan heus niet iedere prak omdraaien. Al kijk je er na tuurlijk wel met een professio nele blik naar." Nederlanders zijn van huis uit gezellig heidseters. In geen enkel ander land in Eu ropa schaart men zich met zoveel plezier rond de tafel wanneer het gaat om fondu en, gourmetten en grillen. Het koken aan tafel lijkt voor ons Nederlanders te zijn uit gevonden. Jammer echter, dat daaraan binnen niet al te lange tijd een einde-zal komen. De belangstelling voor de kaasfondue is al enige tijd op haar retour. De pakketten voor kant-en-klare kaasfondues vliegen niet meer de supermarkten uit, zoals dat in de laatste decennia van de 20e eeuw wel het geval was. Ook de fondue bourguignone en het gour metten en grillen aan tafel lijkt de langste tijd te hebben gehad. Vooral het feit dat het bij die tafelbereidingen om het vlees van slachtdieren gaat, draagt bij aan de vermin derende populariteit. In tegenstelling tot de genoemde fondues, het gourmetten en grillen resteert één tafel bereiding die niet zo gauw uit het beeld zal verdwijnen. Ook al niet omdat het nog al tijd past in het beeld van de gezellig heidseters. Dat is de bouillonfondue, die een (slechte) kopie is van de oorspronkelij ke Mongoolse kookpot, die in grote delen van Azië al eeuwenlang bekend is. De bouillonfondue zoals wij die kennen dankt zijn populariteit vooral aan het feit dat er slechts weinig of helemaal geen vet ten aan te pas komen. Bouillonfondues kunnen worden samengesteld met diverse ingrediënten zoals groenten, paddestoelen, Fonduen kan ook zonder kaas. archieffoto hans belterman Bouillonfondue met paddestoelen Kies paddestoelen naar uw eigen smaak en inzicht Neem bij voorkeur drie soorten, zoals kleine cham pignons, cantharellen en oesterzwammen of shii-ta- ke. Maak de paddestoelen schoon. Snijd van de ste len de ondereinden af. Laat kleine exemplaren heel en snijd de grotere in brede repen. Leg de paddestoe len, bij voorkeur soort bij soort, op een met slablade ren bedekte schaal. Schik er eventueel als garnering gehalveerde tomaatjes en limoen- of citroenpartjes bij. Doe de kokende bouillon over in een fonduepan of een hittebestendige glazen schaal. Plaats pan of schaal op een rechaud. Bijgerechten: stokbrood; licht geroosterd witbrood, in brede repen gesneden; (tomaten /knoflook) boter; mayonaise met verse tuinkruiden; vijf-minutensaus; witlofsalade met grof geraspte worteltjes en hardge kookt ei; salade van haricots verts met bosuitjes en tomaten. Presentatie: plaats de schaal met de paddestoelen en het rechaud met de groentebouillon in het midden op de tafel. Schik de schalen en schaaltjes met de bijge rechten er bij. Tip: bereid de vijf-minutensaus door eerst in een hit tebestendige kom twee eieren, een eierdooier, twee theelepels limoen- of citroensap, 75 gram (zachte) boter en vier eetlepels bouillon goed los te roeren. Plaats de kom daarna in een pan waarin water tegen de kook aan wordt gehouden. Blijf zo lang roeren en (matig) kloppen tot de saus voldoende is gebonden. Neem de kom onmiddellijk daarna uit het hete water. Klop de saus vervolgens met een garde nog geduren de een minuut flink op. Voeg naar smaak zout en pe per toe. Benodigdheden voor vier eters: 750 gram paddestoelen; enkele (krul)slabladeren; enkele kerstomaatjes; enkele limoen- of citroenpartjes; ongeveer 1,75 liter groentebouillon, eventueel van tabletten. „Meestal gaan we uit eten in het buitenland, want op een paar uitzonderingen na wordt er in Nederland niet erg ver nieuwend gekookt. Koks die denken dat ze dat wel doen, zit ten meestal op het verkeerde spoor. Je kan het Noord-Spaan se El Bulli wel fantastisch vin den en ik moet zeggen dat mijn 18-gangen diner heel apart was, maar je eet technieken, geen gerechten. Om nou te zeggen dat alles even lekker was, nee. Dan was het diner op de terug weg, in Montpellier bij de ge broeders Pourcel, smaakvoller. Maar het meest vernieuwend vind ik Michel Bras en Passard, die de kunst van het weglaten tot in perfectie beheersen. Daar raak ik veel meer door geïnspi reerd." „De Nederlandse top is smaller. Het is hier heel moeilijk om ge schikt personeel te vinden en aan je te binden, je bent voort durend op zoek naar goud haantjes. Je moet niet vergeten dat de kennis die de Fransen hebben, van generatie op gene ratie wordt overgedragen en dat we in eigen land pas vijftien jaar goed bezig zijn. Tussen vijf tigers als Robert Kranenborg, Wulf Engel en ikzelf zat lange tijd niets, maar gelukkig dient een nieuwe garde zich aan met talentvolle jongens als Jonnie Boer en Sergio Hermem." Zelf zegt Helder het meest te hebben geleerd van Pierre Krans, die inmiddels tegen de zeventig is, maar vorig jaar nog werd gevraagd in te vallen bij het Koninklijk Huis, op verzoek van prins Bernhard. De boeren zoon uit het Noord-Hollandse Graftdijk kwam na diverse baantjes bij Krans terecht, in Kasteel De Hoge Vuursche. „Die mem was zijn tijd vooruit. De gerechten die hij toen be reidde, zijn nu nog actueel. Maar toen hij hofkok werd, kon hij niet meer naar buiten tre den, vandaar dat maar weinig mensen hem nog kennen." Wat Helder is bijgebleven, is dat Krans altijd een heer was in de keuken. Op schelden heeft hij hem nooit kunnen bel pen. „Is iemand algemee schaafd, dan pik je dat va op. Als je zelfverzekerd bt hoef je namelijk niet te sc den zoals zo'n tv-kok als don Ramsay. Misschien 1 daarom geen hotel of bra begonnen, al hebben Ros ik beiden ervaring op het bied van hotel-managem Dat leidt af, daar word je tig van. Het lukt Ducasse zijn sterren, maar in Nedf is zoiets te hoog gegrepen leen al als je kijkt naar he soneelstekort." Daar komt nog eens bij, z Helder, dat hij het kalmer wil gaan doen. Als vijftige je volgens hem grootscha projecten niet meer zo sn Maar die derde Michelins dan? Daarvoor moet hij t< voortdurend op zijn tenei pen? Opverend van zijn stoel: dat heb ik er wel voor ove Maar aan de andere kant een vanzelfsprekendheid niet voor je derde ster we loopt je tweede gevaar. Je altijd je medewerkers en natuurlijk op scherp zette Wat eruit komt, dat zie je wel." „Wat dat betreft is er eer yerschil met restaurants een losse sfeer hangt," ve Helder, waarbij zijn bewe gen in één klap een stuk siever zijn. „Als je bij zo'n gaat eten, hoeft het niet a het beste van het beste te al ontlopen de prijzen elk weinig. Bij ons moet het tijd top zijn, daarom heef betere horeca het zo zwa; Helder is er de persoon n naar om te klagen, maar hij, 'als ik een overzichteli leven had willen hebben, op financieel gebied, dan pannenkoekenbakker mo blijven'. ellen scholtens Parkheuvel. Uitgeverij Tern Warnsveld. ISBN 789062 55f Prijs: 99 gulden. Bouillonfondue met kaas, knolselderij en paprika's vis, schaal- en schelpdieren, kaas en eieren. Vlees van slachtdieren behoeft er niet aan te pas te komen. Voor de bouillonfondue kan gebruik wor den gemaakt van de caquelons, fondue pannen en rechauds van de kaasfondue en de fondue bourguignone. Ook de lange vorken en de speciale fondueborden kan men blijven gebruiken. Voor bouillonfondues hoefje niet altijd zelf de bouillon te trekken, omdat bouillonta bletten kunnen worden gebruikt. Wanneer je aan dergelijke bouillons zelf nog wat kruiderijen en dergelijke toevoegt en die enige tijd laat trekken, dan levert dat, na het zeven door een vochtig gemaakt stuk (kaas)doek, bouillons op die een eigen smaak hebben. Een smaak die dan ook niet meer vergeleken kan worden met de con- fectiesmaken van de bouillontabletten zelf. Voorbeelden daarvan zijn groentebouillon waarin men grof gesneden prei laat trek ken, kippenbouillon waaraan men foelie en grof gesneden bladselderij toevoegt, en vis bouillon waarin men wat gesneden peter selie- en dillestelen laat trekken. Ook door toevoeging van droge witte wijnen, sherry en mirin, saké en Chinese rijstwijn voor de Aziatisch aandoende bouillonfondues geef je er een eigen cachet aan. Een vergelijk baar effect kan trouwens ook worden be reikt door slechts kleine hoeveelheden dro ge witte vermouth (Noilly Prat) en Ricard of Pernod aan de bouillons toe te voegen. Bij de bouillonfondue mag de kaas nooit lang in de bouillon worden gehouden. De kaas mag beslist niet gaan smelten. Kies daarvoor belegen of nog oudere boerenkaas. Verhit een pan met dikke bo dem (een wok is ideaal) en laat de olie even door de pan wal sen. Voeg de uien toe en laat ze vier tot vijf minuten boven een matig afgestelde warmtebron fruiten. Voeg daarna knoflook toe en schep er na een minuut het kerriepoeder door. Blijf alles zo lang omscheppen tot de geur van het kerriepoeder vrijkomt. Schenk de bouillon erbij en laat alles twintig minuten zachtjes trekken. Zeef de bouillon en houd ze warm. Breng de bouil lon vlak voor het opdienen aan de kook en doe ze over in een fonduepan of een hittebestendi ge glazen schaal. Boen de selderijknol schoon. Snijd de knol in plakken met een dikte van ongeveer een cen timeter. Schil de plakken en snijd ze in blokjes. Spoel ze en kele malen in ruim koud water. Zet de blokjes op met ruim ko kend water waaraan wat zout en limoen- of citroensap is toe gevoegd. Laat de knolselderij zes tot zeven minuten koken. Laat de blokjes daarna op een zeef uitlekken en volkomen koud worden. Halveer de paprika's, neem de kernen, zaad en zaadlijsten weg. Snijd het vruchtvlees in vierkantjes van ongeveer een centimeter. Verwijder de kor sten van de kaas. Snijd de kaas in blokjes van één tot anderhal ve centimeter. Bijgerechten: stokbrood; bot tomatenmayonaise; gebakki of gefrituurde kleine aardap tjes; gebakken champignon' komkommersalade. Presentatie: leg knolselderij, prika's en kaas, soort bij soo^ op een met slabladeren bed<d, schaal. Bestrooi de knolseld met wat peterselie. Plaats h< rechaud met de pan of schaad met de kokende bouillon in midden op de tafel. Zet de schaal met kaas en toebehoi er naast en schik de schalen schaaltjes met de bijgerecht^, er rondom. Tip: zeef de bouillon na aflo|vo en dien ze in kleine voorver warmde kopjes op. Benodigdheden voor vier eters: 2 eetlepels (zonnebloem) olie of geklaarde boter; 2 grote uien, grof gesnipperd; 2 teentjes knoflook, ragfijn gesnipperd; 1,5 eetlepel milde kerriepoeder; ongeveer 1,75 liter groentenbouillon, eventueel van tabletten, 1 selderijknol, ongeveer 700 gram; zout; 1,5 eetlepel limoen- of citroensap; 1 rode en 1 groene paprika; 300 - 350 gram belegen of nog oudere (boeren) Goudse kaas; enkele slabladeren; 1 eetlepel fijngehakte (blad) peterselie. HH HET WEER Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Verdorvenheid; 8. diepte tussen twee zandbanken; 9. gezichtsorgaan; 10. metaal; 13. samarium; 14. Royal Air Force; 15. nota bene; 17. vijftig procent; 19. deel van een boom; 20. uitroep van zeelui; 21. afdruk; 23. Mijne Heren (afk.), 24. withandgibbon; 25. Frans lidwoord; 26. afnemer; 28. Palestijnse Bev'rijdings-organisatie; 30. dochter van Cadmus; 33. soort koor. VERTICAAL: 1. Na de middag; 2. europium; 3 vlasbundel; 4. effen; 5. muzieknoot; 6. geliefde van Zeus; 7. landbouwwerktuig; 11. triller (muz.); 12. kwestie; 13. oliehoudend gewas; 16. allebei; 17. deel van een schoen; 18. Engels lidwoord; 22. familielid; 26. herkauwer; 27. rivier (Sp 28. nachtspiegel; 29. langspeelplaat; 31. Engelse ontkenning; 32. ondernemingsraad. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Torens; 4. speed; 5. ijken; 7. rooms; 8. wal; 9. kleine; 10. nadruk. Verticaal: 1. Toekomend; 2. radijs; 3. Nice; 4. stroken; 6. nel; 8. week. Slecht vooruitzicht voor winterliefhebbers Er zijn duidelijke overeenkomsten tussen oktober 1987 en de afgelopen wijnmaand. Net als in 1987 lag er vrijwel permanent een krachtig luchtdrukmaximum boven Rusland. Destijds bedroeg de gemiddelde luchtdrukmin Moskou 1038, nu 1026 hec- topascal (millibar) tegen normaal circa 1018. In Moskou viel in oktober 1987 vrijwel geen regen (minder dan 1 millimeter), nu 17 mil limeter. In West Europa regende het in ok tober 1987 vaak en veel, nu was dat op nieuw het geval. Delen van de Britse eilan den en Ierland hebben één van de natste maanden achter de rug (meer dan 300 mil limeter in het zuidwesten van Ierland) die ooit in de statistieken werden opgetekend. Bij ons viel er bij Schoorl (Catrijp) 254 milli meter. Overeenkomsten zijn er ook voor wat betreft extreem windgeweld. Het zui den van Engeland werd in oktober 1987 ge confronteerd met één van de zwaarste stor men in eeuwen; nu hadden we, voor wat betreft oktober en november, de diepste Noordzeedepressie in tenminste 70 jaar. Het is voor winterliefhebbers niet te hopen dat ook de komende maanden een kopie zullen zijn van de situatie in 1987. Dat zou namelijk een uitermate zachte winter in houden. Morgen wordt het weerbeeld bepaald door een actieve depressie op het noordelijk deel van de Noordzee. In onstabiele luchtmas- sa's die rond het lagedrukgebied circuleren kunnen enkele buien tot ontwikkelinj men. De wind waait uit het zuiden to westen en is over land vrij krachtig, k de kust en op het IJsselmeer hard. De peratuur komt in de middag uit op oi veer 10 graden. Tijdens het weekeinde neemt de wini der af maar vooral zaterdag is er nog een buienkans. Voor begin volgende week is een niei depressie boven de Kanaalregio van I lang. Deze ontwikkeling loopt uit op i en veel wind. Het centrum van de de| sie wordt dinsdag voor onze kust ven Daarna trekt het systeem heel langza. naai- het oostelijk deel van de Noordz

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10