Zieke uitzendkracht niet ontslaan Abvakabo vreest exodus personeel vuist tegen witwassers Miljoenenverlies Ajax na tegenvallende transfers Economie eclame Code Commissie Iraakt advertentie Shell Nissan leeft helemaal op bij Renault Eerste reis SS Amsterdam Hackers neuzen twaalf dagen rond bij Microsoft Geen forum voor mobiele telefonie Olielanden verhogen productie utobussen 'KPN'ers hebben oude verdriet nog niet verwerkt' Wallonië jden weer Banken maken samen vISDAG 31 OKTOBER 2000 lenderde van 55-plussers werkt >orburc Een derde van de ouderen tussen de 55 en 64 jaar erkt. In 1993 had slechts 24 procent een betaalde baan. Dit vam toen door de economische malaise in de jaren daarvoor, deren moesten toen als eersten de poort verlaten. Ook wer- •n 55-plussers, onder de druk van aantrekkelijke afvloeiïngsre- lingen, gestimuleerd te vertrekken en plaats te maken voor nge werklozen. Oudere mannen hebben vaker een baan dan idere vrouwen, aldus het CBS. Van de mannen tussen de 55 64 jaar had vorig jaar 45 procent een baan van tenminste raalf uur per week. Voor vrouwen lag dit percentage op acht- :n. Weinig vrouwen van die generatie werken buitenhuis. Nederland krijgt mobiel arbeidsbureau haag Rond december krijgt Nederland een mobiel arbeids- ireau. De bus met medewerkers van Arbeidsvoorziening gaat ngs industrieterreinen en winkelcentra rijden. Het arbeidsbu- au op wielen moet het voor ondernemers gemakkelijker ma li personeel te vinden. Het initiatief komt van MKB Neder- ïd, Arbeidsvoorziening en het ministerie van sociale zaken en erkgelegenheid. Door de krapte op de arbeidsmarkt staken el ondernemers hun pogingen werknemers te vinden. nilever verkoopt Elizabeth Arden erdam Unilever heeft zijn parfummerk Elizabeth Arden rkocht aan het Amerikaanse FFI Fragrances. De Rotterdamse ultinational boekt een verlies van ruim 2 miljard gulden op de rkoop van de parfumlijn. Unilever maakte al in februari be nd het Amerikaanse parfummerk te zullen afstoten. Het be- ijf wil zich concentreren op een beperkt aantal topmerken, als Calvin Klein en Valentino. Elizabeth Arden past niet in die ategie. FFI Fragrances betaalt ongeveer 590 miljoen gulden or Elizabeth Arden. Dat is veel minder dan Unilever betaalde lor het merk. Unilever nam Elizabeth Arden in 1989 samen et Fabergé over voor een bedrag van 3,3 miljard gulden. lasyjet maakt Schiphol tot uitvalsbasis iiphol Luchtvaartmaatschappij Easyjet gaat toestellen sta meren op Schiphol. Daarmee wordt de luchthaven een uit- e, lsbasis voor de prijsvechter. Tot nu toe vertrokken de Easyjet- egtuigen 's ochtends uit Groot-Brittannië en keerden daar 's onds weer terug. Daardoor moet Easyjet extreem vroeg uit nden vertrekken om de 'ochtendspits' van Amsterdam naar nden mee te pikken. Easyjet onderhandelt nog over een on- rhoudscontract. Easyjet heeft vanaf 5 januari dagelijks zes ex- start- en landingsrechten gekregen voor Schiphol voor Edin- irgh tweemaal daags en Belfast en Nice éénmaal per dag en ee frequentieverhoging op de al bestaande lijnen. rootste windmolenpark in Rijnmond tterdam Het Rijnmondgebied heeft over tien jaar het groot windmolenpark van Nederland. De komende jaren zullen er :htig nieuwe windturbines worden geplaatst. Het totale ver- 4 ogen om windenergie op te wekken zal dan verviervoudigen ongeveer 120 megaWatt in 2010. Daarmee kunnen dan een ine 100.000 huishoudens in Rijnmond van 'groene stroom' >rden voorzien. De huidige windmolens staan op de Maas- i tikte en langs het Hartelkanaal. Nieuwe moeten komen op de ïdtong bij Rozenburg, langs de noordoever van de Nieuwe iterweg en langs het Hartelkanaal. i erdam anp Hl paginagrote advertentie rin Shell uitlegt dat het ïr drie cent verdient aan een benzine kan niet door de »el. De Reclame Code Com- ;ie oordeelde gisteren dat ekst in strijd is met de recla- :ode. Shell plaatste de ad- entie op 11 september om aitiek te pareren dat benzi- n diesel zo duur zijn omdat er zo veel aan verdient, e Consumentenbond dien- i laarop een klacht in bij de ame Code Commissie, verdient veel meer dan cent per liter, omdat het ijf ook verdient aan het bo naar de ruwe olie en aan de redeneerde de bond. tuchtraad' voor de reclame- iche, stelde de Consumen- >ond in het gelijk. iell bedoelde in de adver- ie te zeggen dat de Shell erland Verkoopmaatschap- gprie cent verdient. ,,Dit blijkt er niet uit de advertentie, rin positioneert zich niet de FNV Bondgenoten pleit voor beloning- en strafsysteem FNV Bondgenoten wil dat het ontslaggebod voor uit zendkrachten bij ziekte wordt vervangen door een sys teem van belonen en straffen. Dat zegt woordvoerder H. Westerhof, die de uitzendbureaus in zijn portefeuilles heeft. Wanneer een uitzendkracht zich nu ziek meldt, krijgt hij automatisch ontslag. Na twee zogeheten wacht- dagen ontvangt hij een ziekte-uitkering van negentig procent van het laatstverdiende loon. amsterdam anp zendkrachten die vrijwel nooit ziek zijn, honderd procent van Westerhof stelt voor om uit- hun laatstverdiende loon uit te keren bij ziekte, zonder wacht- dagen. Mensen die zich vaak ziek melden, zouden dat juist harder in hun portemonnee moeten voelen. Volgens de FNV zouden zij een ziekte-uitkering van zeventig procent moeten krijgen. Voor mensen met een chronische ziekte zou een bil- lijksheidsregeling moeten wor den getroffen, vindt Westerhof. Een nieuwe regeling voor ziektevergoedingen in de uit- zendbranche moet de hoge in stroom van uitzendkrachten in de WAO verkleinen. Van alle WAO'ers zijn twintig procent voormalige uitzendkrachten, terwijl die werknemers slechts vier procent van de totale ar beidsmarkt uitmaken. Door de uitzendkrachten bij ziekte wel in dienst te houden en ervoor te zorgen dat ze kunnen herintre den in hun werk, zou het in- stroompercentage in de WAO omlaag worden gebracht. Volgens Westerhof is het ge brek aan herintredingsprocedu- res voor uitzendkrachten niet de enige reden voor het hoge percentage van dergelijke werk nemers in de WAO. ,,Heel veel andere sectoren gooien hun ri sico over de muur heen, zoals we dat noemen. Ze hebben een lage uitstroom naar de WAO omdat ze personeel met pro blemen eerst onderbrengen bij een uitzendbureau. Daar wordt die werknemers dan ziek en gaat vervolgens de WAO in." tokyo dpa/anp Omvangrijke herstructurerin gen hebben hun vruchten afge worpen bij autofabrikant Nis san. Het Japanse bedrijf, waarin Renault sinds maart vorig jaar een controlerend belang heeft van bijna 37 procent, boekte in de eerste zes maanden van zijn op 1 april begonnen boekjaar een nettowinst van 4,2 miljard gulden. Vorig jaar was er in de zelfde periode nog een groot verlies. Renault besloot bij Nissan in te stappen toen de Japanners verliezen na verliezen schreven. Sindsdien is het Franse concern fors gaan saneren, waardoor tot dusver 8.000 banen verloren gingen. In maart volgend jaar moeten 21.000 banen zijn ge schrapt. Renault-topman Ghosn be loofde Nissan weer winstge vend te maken. Als dat niet zou lukken, beloofde hij zijn biezen te pakken. Nissan boekte in het afgelopen halfjaar een omzet van 75 miljard gulden, iets ho ger in 1999. Over de hele wereld heeft de autofabrikant 1,3 mil joen auto's verkocht, 5,7 pro cent meer dan vorig jaar. Door de onverwacht snelle successen van de reorganisaties heeft Nissan zijn winst- en om- zetprognoses voor het hele jaar naar boven bijgesteld. fort lauderdale Het nieuwe hypermoderne cruiseschip de SS Amsterdam van de Holland America Line verliet gisteren Port Everglades voor zijn eerste reis. Het schip van 61.000 ton werd in Italië gebouwd en kostte ruim 780 miljoen gulden. Met een kruissnelheid van ruim 24 kno pen is het 234 meter lange en 31,5 meter brede schip zo'n twintig procent sneller dan de meeste passagiersschepen die op dit ogenblik over de wereldzeeën varen. De SS Amsterdam maakt de komende maanden een serie cruises door het Panamakanaal en heeft Fort Lauderdale in het Amerikaanse Florida als thuishaven. foto reuters andy newman Shell Nederland Verkoopmaat schappij, maar 'Shell' als het al om bekende, wereldwijd opere rende concern", aldus de Re clame Code Commissie. En an dere onderdelen van het Shell- concern verdienen ook aan de brandstof. Een Shell-woordvoerder vindt dat de commissie de za ken erg formeel heeft bekeken. Hij wijst er verder op dat de to tale winst die Shell maakt op een liter benzine of diesel, in clusief de winst op raffinage en winning, niet eens zo veel ho ger is dan drie cent per liter. Uit het jaarverslag van Ko ninklijke Olie blijkt dat Shell zo'n 200 miljard liter oliepro ducten per halfjaar verkoopt, terwijl de winst het afgelopen halfjaar 15 miljard was - per li ter dus 7,5 cent winst. In werkelijkheid is het min der, zegt de woordvoerder, om dat een deel van de winst ook te danken is aan gas, stroom en chemie. Hij schat de winst per liter op een stuiver. Hackers die het computer netwerk van Microsoft heb ben gekraakt, konden twaalf dagen rondneuzen. Volgens een woordvoerder van het grootste softwarebedrijf ter wereld kan dat gebeurd zijn met een pc van een werkne mer. Om nieuwe elektroni sche inbraken te voorkomen, kunnen alle 39.000 werkne mers voorlopig niet meer op afstand toegang krijgen tot het interne netwerk van Mi crosoft. Volgens Microsoft ontdek ten veiligheidsmensen dat enkele passwords via e-mail waren verzonden naar St. Pe tersburg. Nog steeds is niet duidelijk of de hackers vitale informatie van Microsoft hebben gestolen. Er is in ie der geval niets gebeurd met de broncodes, de sleutels van alle softwareproducten, zo heeft voorlopig onderzoek van Microsoft uitgewezen. Mogelijk hebben inbrekers wel broncodes van toekom stige softwareprogramma's ingezien. De broncode van software bestaat uit miljoenen regels programmeertaal. Microsoft houdt deze vitale informatie angstvallig verborgen, wat voor een deel verantwoorde lijk is voor de successen van het bedrijf. amsterdam anp Tegenvallende transferinkom sten en achterblijvende mer chandising hebben voor een miljoenenverlies bij Ajax ge zorgd. Gisteren maalde de top club bekend over het eind juni afgesloten boekjaar een verlies te hebben geleden van 19 mil joen gulden. Het jaar ervoor boekte de enige beursgenoteer de voetbalclub van Nederland nog een winst van 13 miljoen. Dat kwam mede door de gro te vergoedingssommen voor de spelers Ronald en Frank de Boer en Edwin van der Sar. Dit jaar zag Ajax de bui al hangen; na het uitblijven van sportieve successen kwam de club on langs met een winstwaarschu wing. De Ajex-voetballers waren af gelopen jaar minder in trek. De verkoop (o.a. Oliseh, Benni, Gorré en Sibon) bracht 30,9 miljoen in het laatje tegen 63,3 miljoen een jaar eerder. Ook verlieten enkele spelers voortij dig de selectie. Hierdoor namen de afschrijvingen fors toe van 28,3 naar 51,9 miljoen. De sportieve malaise schaad de ook de verkoop van shirtjes, -vaantjes en andere paraferna lia. Die merchandising op brengsten daalden met zeven ton tot 9,2 miljoen. Belangen van Ajax in clubs in België, Ghana en Zuid-Afrika brengen voorlopig ook nog geen geld op. De filialen kostten in totaal 6,2 miljoen. „De deelnemingen zijn een langetermijn-investering", aldus directeur Slop. „Buiten landse vestigingen moeten op termijn spelers leveren voor het eerste elftal." De mogelijke afschaffing van het systeem van afkoopsom men hangt Ajax als het zwaard van Damocles boven het hoofd. Bij de voorgestelde nieuwe transferregels, kunnen spelers van club veranderen zonder dat er een vergoeding tegenover staat. De nieuwe werkgever hoeft slechts het lopende con tract af te kopen, wat neerkomt op enkele jaarsalarissen. Transfersommen zijn een be langrijke bron van inkomsten voor Ajax, geeft de financieel directeur Slop toe. „We bevinden ons op glad ijs". Neveneffect is dat de lonen waarschijnlijk worden opgedre ven." den haag anp De oprichting van een 'kwali teitsforum' voor de mobiele te lefonie is mislukt. Struikelblok was de financiering van het on derzoek naar de belkwaliteit met mobieltjes in Nederland. De Consumentenbond wil dat de vijf aanbieders KPN, Liber- tel, Dutchtone, Telfort en Ben de onderzoekskosten betalen. De telecombedrijven weigeren dat. Hun argument is dat de consument door de sector zelf betaalde onderzoeken niet ge loofwaardig vindt. De Consumentenbond vindt dat in dit geval een gezocht ar gument. De bedoeling was om samen met de mobiele telefo niebedrijven een forum op te richten om het onderzoek uit te voeren en de resultaten te pu bliceren. Daarbij gaat het om zaken als dekking en bereik baarheid. De aanwezigheid van de Consumentenbond in dit fo rum waarborgt de onafhanke lijkheid en de geloofwaardig heid, meent een woordvoerder van de belangenvereniging. De bond is zelf niet in staat om elk jaar drie tot vier miljoen gulden op tafel te leggen. De Consumentenbond ver moedt dat de mobiele aanbie ders eigenlijk geen onafhanke lijk onderzoek willen. De bond wil nu dat staatssecretaris De Vries (verkeer) de telecombe drijven dwingt om alsnog mee te werken aan de oprichting van het forum. wenen afp De Organisatie van Olie-Expor- térende landen (OPEC) ver groot vanaf vandaag de oliepro ductie met 500.000 vaten (van 159 liter) per dag, zo heeft het oliekartel gisteren laten weten. De OPEC-leden beloofden eer der dit jaar een automatische productievergroting van 500.000 vaten als de olieprijs twintig achtereenvolgende han delsdagen gemiddeld meer dan 28 dollar bedroeg. Dat punt werd vrijdag bereikt. De hogere productie impo neerde de oliehandelaren niet. Op de Londense termijnmark - ten werd aan het eind van de handel voor een vat Brent-olie 31,16 dollar betaald, 0,6 pro cent meer dan de slotkoers van 30,95 dollar afgelopen vrijdag. Vrijdag was in afwachting van het besluit olie al één dollar goedkoper geworden. Volgens analisten zorgt de nieuwe productievergroting fei telijk voor zo'n 100.000 tot 200.000 vaten extra op de we reldmarkt. De OPEC-leden pompen zo'n 26,2 miljoen va ten per dag uit de grond om hoog. In Groot-Brittannië dreigen nieuwe acties, tegen de hoge brandstofprijzen. De actievoer ders beëindigden vorige maand hun protesten op voorwaarde dat de prijs binnen twee maan den omlaag zou gaan. sel anp/belga it het ei zürich bob kroon zoetermeer gpd luschauffeurs van de Waal- •4 vervoersmaatschappij TEC al ruim een maand staken, ien gisteren besloten weer het werk te gaan, hoewel ze lts gedeeltelijk hun zin en gekregen. Luikse TEC-chauffeurs en 28 september het voor voor de langdurige werk erbreking. Ze zetten hoog iet een looneis van 550 gul extra per maand, ter com- icfeatie van een verbod op dik aide overuren. Waalse regering wilde niet er gaan dan over twee jaar miljoen frank extra vrij te n, wat neerkwam op 25 per uur extra. De TEC- iffeurs krijgen nu ruim 26 bruto per uur erbij en een nalige premie van 10.000 is geen overwinning, ar we hebben ook niet het irspit moeten delven", zo een vakbondsman. De iffeurs hadden er genoeg dat ze geen salaris meer en. i Luikse middenstand ;de steen en been over een etverlies van 30 procent de staking. Winkeliers eis- parkeergelegenheid voor en op busstations en uit lui BTW-afdrachten. Via een 'lullig' e-mailtje van de directie kreeg het KPN-perso- neel gisteren het schokkende nieuws te horen. Zo'n 6.000 ba nen worden de komende twee jaar geschrapt. En dat terwijl het personeel de klappen van de 'giga-reorganisatie' van 1998 nog nauwelijks te boven is. Vol gens Abvakabo-bestuurder Raymond van Oosterhout kan het. personeel dit echt niet aan." Wie moeten eruit? „Daar is de directie helemaal niet duidelijk over. En dat is nu net het probleem. De ruim 35.000 KPN'ers gaan een perio de van grote onzekerheid tege moet. Ze vragen zich allemaal af of zij tot de groep 'overcom- pleten' gaan behoren. Die on zekerheid is een ware kwelling. Vooral omdat de vorige reorga nisatie nog niet is verwerkt. Toen moesten'er 3.000 banen verdwijnen. Regiokantoren werden massaal gesloten en mensen werden het hele land door gesleept. Dat heeft ontie gelijk veel verdriet veroorzaakt. Moet je je maar eens voor stellen, dat je bent geboren en getogen in Zeeland en plots in Rotterdam aan de slag moet. Of van Hengelo naar Leeuwarden moet verkassen. Mensen kre gen reistijden van soms wel drie uur per dag. Vooral voor parttimers die soms maar vier uur werkten was dat niet te doen. Die problemen zijn nu net achter de rug. Mensen zijn ver huisd, hebben hun leven op nieuw ingericht en zijn net aan hun nieuwe werkplek gewend. Nu hangt .hen plots weer veel onduidelijkheid boven het hoofd. Dat kunnen ze echt niet KPN doet er zelf nogal laconiek over. Topman Smits denkt veel mensen aan werk te kunnen helpen op een andere plek in het bedrijf. Bijvoorbeeld door ze om te scholen. „Ik betwijfel of iedereen om te scholen is. Op papier kun je mensen heel makkelijk op een andere afdeling plaatsen, maar in de praktijk werkt dat niet zo. Probeer van een monteur maar eens een verkoper te maken of andersom." Maar de arbeidsmarkt is toch gunstig? Mensen vinden toch zo weer ander werk? „Natuurlijk, de arbeidsmarkt is heel gunstig. Wie eruit vliegt, vindt 200 meter verderop bij een ander telecombedrijf wel weer een baan. Maar ik maak me juist zorgen om de mensen die bij KPN blijven werken. Mensen zijn 'verandermoe', murw geslagen. Het is niet goed voor de motivatie. Hierdoor gaat veel menselijk kapitaal ver loren, daarmee bedoel ik dat er goede mensen massaal zullen vertrekken. Die blijven niet wachten tot ze weten wat er met hun baan gebeurt. Ik vrees ook dat door de reor ganisatie de werkdruk enorm zal oplopen. Want met minder mensen zal het bedrijf méér moeten presteren. KPN wil im mers de beste van Nederland zijn en tot de top drie van Euro pa behoren. Dat zou je juist met meer mensen moeten doen. Uit onderzoek van de Erasmus Universiteit in 1998 bleek al dat de werknemers qua overwerk aan hun top zaten. Na de reorganisatie is dat alleen maar erger geworden." Heeft dat gevolgen gehad voor het ziekteverzuim? „Ja, het ziekteverzuim is enorm gestegen (van 5,2 naar 6,1 pro cent, red.) Vooral het langdurig ziekteverzuim loopt uit de klau wen. Daardoor belanden er veel mensen in de WAO(elk jaar één op de honderd, red)." Wat voor rol willen de vakbon den spelen? „Wij willen dat er eindelijk eens duidelijkheid komt voor de mensen. Binnen een maand willen we weten welke banen er geschrapt worden, langer wachten is onmenselijk. Daar naast willen we duidelijk weten wat de reorganisatie uiteinde lijk moet opleveren. Bij die vori ge reorganisatie is nooit onder zocht of het allemaal wel nut heeft gehad. Of het bijvoor beeld geld heeft bespaard. Dat is heel zuur voor de werkne mers wier hele leven erdoor op de kop is gezet." correspondent Twaalf internationale banken, waaronder ABN Amro, hebben zich vrijwillig verplicht tot een gezamenlijke gedragscode om paal en perk te stellen aan het witwassen van zwart geld. Voortaan moeten de banken nauwkeurig de identiteit van de werkelijke eigenaar en de oor sprong van belangrijke geldde- posito's natrekken alvorens zij een rekening mogen openen. De afspraken tussen de ban ken zijn gemaakt in een gehei me vergadering in de Zwitserse stad Zürich. Hoewel de ban kiers niet zo ver gingen dat zij zichzelf sancties opleggen voor overtredingen, is deze maatre gel volgens de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling de eerste aan zet tot een internationale regel geving. Volgens Zwitserse financiële specialisten is met witwassen, het in het legale circuit brengen van illegaal verkregen inkom sten, jaarlijks 530 miljard dollar gemoeid. Het gaat meestal om geld dat afkomstig is uit het in ternationale drugscircuit of van gewetenloze policiti en macht hebbers, die zich hebben rijk- gestolen. Belangrijk is, dat de banken deze regelgeving ook zullen op leggen aan hun filialen of cor respondenten in de zogeheten belastingparadijzen. Onder de twaalf banken bevinden zich gi ganten als Citicorp, Chase Manhattan, JP Morgan, de Zwitserse 'grote 2' UBS en Cre dit Suisse, de Britse Barclays Bank, HSBC in Hongkong, en de Franse Société Générale. De banken kwamen overeen dat er zorgvuldiger moet wor den omgegaan met privé-beleg gers uit landen 'met onvol doende financiële discipline'. Daarbij moet extra aandacht worden besteed aan vroegere regeringspersonen en politici, die de staatskas als hun privé spaarpot beschouwen. Dit slaat duidelijk op figuren als ex-president Marcos van de Filippijnen, de familie Soeharto en de inmiddels overleden Ni- geriaanse dictator Sani Abacha. Die laatste al moffelde via Zwit serse banken ruim 1,6 miljard gulden weg. ABN Amro-directeur Van Lennep (internationale privé- banktransacties) noemt de co de 'fatsoenlijk en voorlopig toe reikend'. Het is overigens niet de bedoeling dat banken elkaar onderling tippen over verdach te of afgewezen beleggers. Bau er van de Zwitserse UBS: „Wij zijn privé-bankiers en geen wetsdienaars. Regelgeving is de taak van de overheden." Het hoofdkantoor van KPN Telecom in Den Haag. foto gpd phil nijhuis

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9