'Politici in kinderporno op internet' Democratie Suriname nog kwetsbaar Buitenland Krstic was 'wel bezorgd' om lot moslimmannen Bomaanslag ETA schok voor Spanje Bush weer op de buis Barak: Dialoog over vrede is onmogelijk Bouterse: Nederland is hoofdschuldige moorden DINSDAG 31 OKTOBER 2000 Rechtbank verwerpt beroep Sharif Karachi Een Pakistaanse rechtbank heeft gisteren het hoger beroep verworpen dat de afgezette premier Nawaz Sharif had aangetekend tegen zijn veroordeling tot levenslang wegens luchtpiraterij. De veroordeling voor 'het plegen van terroristi sche daden' is wel geschrapt. Sharif kreeg hiervoor eerder een tweede keer levenslang. De eis van de overheid om de celstraf van Sharif om te zetten in de doodstraf werd door het hoogge rechtshofvan de zuidelijke provincie Sindh verworpen. De ex- premier werd in april veroordeeld. Hij zou op 12 oktober vorig jaar hebben geprobeerd te voorkomen dat een vliegtuig met de net ontslagen generaal Musharaf zou landen. Dat leidde nog dezelfde dag tot een staatsgreep van de generaal, waarbij Sharif werd afgezet. Regering Wit-Rusland claimt zege minsk» Regeringsgezinde kandidaten hebben de zondag gehou den tweede ronde van de parlementsverkiezingen in Wit-Rus land gewonnen. Dat hebben de autoriteiten gisteren gemeld. De oppositie boycotte de stembusgang, die door internationale waarnemers als oneerlijk werd omschreven. Geen enkele afge vaardigde van de oppositie kreeg in de eerste ronde een zetel in het 110 leden tellende parlement, zei de voorzitster van de kies commissie. In de tweede ronde kregen twee leden van kleine oppositiepartijtjes en een onafhankelijke kandidaat wel een ze tel. Het was de eerste verkiezing sinds de autoritaire president Loekasjenko het door de oppositie beheerste parlement in 1996 naar huis stuurde en het verving door een groep aanhangers. Irak mag vliegen in no fly-zones bagdad-washington Het Westen zal Iraakse burgervliegtuigen in het noorden en zuiden van het land niet tegenhouden. Dat hebben Groot-Brittannië en de Verenigde Staten gisteren laten weten in reactie op de aankondiging van Bagdad dat het de zo genoemde no fly-zones wil gebruiken. Het vliegverbod werd in gevoerd na de Golfoorlog in 1991. Londen en Washington wil den op deze manier voorkomen dat Koerdische en sji'itische opstandelingen in deze streken zouden worden gebombar deerd. In de afgelopen jaren hebben westerse gevechtsvliegtui gen talloze aanvallen op Irak uitgevoerd om het vliegverbod te handhaven. „Wij zien burgervluchten echter niet als een be dreiging", zo liet Washington weten. De geallieerden wallen wel 48 uur van tevoren weten van een vlucht. 'Milosevic heeft soort huisarrest' Belgrado De afgezette Joegoslavische president Milosevic staat met een deel van zijn familie 'onder een soort huisarrest' in een overheidspand in Belgrado. Dat zei Zoran Djindjic, een van de leiders van de voormalige Servische oppositie, gisteravond voor de tv. Milosevic is volgens Djindjic 'een gewone burger', die te recht moet staan voor alles wat er de afgelopen tien jaar onder zijn verantwoordelijkheid is gebeurd. Dat zal in eerste instantie voor een Servische rechtbank moeten zijn. Djindjic hekelde het grote aantal Milosevic-getrouwen dat nog gewoon in functie is. „Milosevic stond aan de top van een pyramide. Met het wegne men van die top is de pyramide zelf echter nog niet ontman teld", hield Djindjic de kijker voor. Marineschepen VS mijden Suez-kanaal Washington Uit angst voor terroristische aanslagen hebben Amerikaanse oorlogsschepen opdracht gekregen het Suez-ka naal te mijden. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN va- rit< ren er sinds 12 oktober geen marineschepen meer door het ka- lek naai, dat de Rode Zee en de Middellandse Zee met elkaar ver bindt. Het besluit om de waterweg te mijden, heeft gevolgen voor het Amerikaanse marineschip Cole, dat op 12 oktober doelwit was van een bomaanslag in Jemen. Daarbij kwamen ze- die t'entien Amerikanen om. Het schip moet op de terugweg naar nu om Afrika heen varen. Dat betekent een week extra eistijd. Vader wil moordenaars peuter opjagen Gi« londen De vader van de in 1993 vermoorde Britse peuter Ja- n g mes Bulger wil de minderjarige moordenaars van zijn zoon 'op- jagen' als ze vrijkomen. Bulger zei dat gisteren in een reactie op de uitspraak van de Britse opperrechterLord Wolf, die afgelo- leeipen donderdag bepaalde dat de twee jongens minimaal acht rat jaar moeten zitten. Daardoor kunnen ze in theorie in februari mo -001 vrijkomen. James Bulger was twee jaar oud toen hij uit een winkelcentrum werd ontvoerd en later vermoord door de toen 10-jarige Jon Venables en Robert Thompson. Zijn vader zei te gen The Times 'zwaar teleurgesteld' te zijn. Rebellen Peru laten generaal vrij ■imaRebellerende militairen in Peru hebben een generaal la- :en gaan die ze zondag in gijzeling hadden genomen. Eerder ïadden ze al drie burgers wijgelaten. Volgens het Peruaanse le- ;er nadert de opstand van de rebellen zijn einde. Aan de muite- ij deden aanvankelijk zo'n vijftig mensen mee, maar inmiddels :ijn het er niet meer dan een stuk of tien, aldus het leger. De re- >ellen eisen het aftreden van president Fujimori en de arrestatie :n berechting van de voormalige chef van de geheime dienst, vlontesinos. Bovendien beschuldigen de opstandelingen de le gertop van corruptie. Montesinos nam een maand geleden de vijk naar Panama in verband met een omkoopschandaal. Vori- jpf ;e week keerde hij onverwacht terug en dook hij onder. Doden bij aardverschuivingen op Java akarta Op het Indonesische eiland Java zijn bij aardverschui vingen zeker veertig mensen om het leven gekomen. Volgens iet persbureau Aiitara zijn met name de districten Cilacap en i lanyumas getroffen. Daar alleen al vonden 33 mensen de dood. ^Hiet gebied ligt ongeveer 350 kilometer ten zuidoosten van de joofdstad Jakarta. De grond kwam gisteren door aanhoudende ■Regenval in beweging. Dat gebeurde in alle woegte, op een mo- ^«tent dat veel mensen nog sliepen. Dorpen kwamen voor een leel onder een metersdikke laag modder te liggen. Verscheide- le woningen werden vernield. In Tasikmalaya kwamen zeven cott nensen om toen hun huis door modder werd bedolven. den haag anp De Bosnisch-Servische generaal Krstic zat erbij toen legerleider Mladic de moslims van Srebre nica dreigde: „Jullie mensen hoeven niet ge dood te worden, maar ik heb absolute samen werking nodig. Overleef of verdwijn!" Dit ge beurde tijdens een vergadering met Dutchbat- commandant Karremans en vertegenwoordi gers van moslimburgers, daags na de val van de moslimenclave in juli 1995. Maakte Krstic zich dan geen zorgen om het lot van de moslims na die dreigende taal, woeg aanklager McClosky gisteren tijdens het kruis verhoor van Krstic voor het Joegoslawë-tribu- naal. Aan het 'overleef had Mladic immers voorwaarden verbonden: de moslims moesten alle wapens inleveren, en dat terwijl de de mos limsoldaten in de enclave volgens Karremans voor de moslimburgers niet bereikbaar waren. Krstic herinnert zich niet al deze details, zei hij, maar wel de toon. Hij was bezorgd, en dacht er over na hoe de moslims de eigen sol daten tot capitulatie zouden overhalen. Gelet op het karakter van Mladic was het volgens Kr stic voor andere officieren onmogelijk com mentaar te geven op wat Mladic zei. Eerder had Krstic verklaard dat hij bang was voor Mladic. Voor de rest herhaalde Krstic dat hij niets te maken had met het lot van de moslimbevolking in Srebrenica na de val, want hij had al het be vel gekregen voor een nieuwe operatie bij een andere Oost-Bosnische moslimenclave, Zepa. barcelona henk van den boom correspondent Twee dagen van officiële rouw en tienduizen den mensen die zich gisteravond zwijgend ver zamelden in de Spaanse steden. Het waren de machteloze antwoorden op de gruwelijke bom aanslag van gisterochtend in Madrid. Daarbij kwamen de 69-jarige opperrechter Lombarde- ro, zijn lijfwacht en zijn chauffeur om het leven. Volgens vast patroon gebruikte de Baskische afscheidingsbeweging ETA een Renault 19 en twintig kilo explosieven. Op het moment dat de rechter passeerde, werd de autobom tot ont ploffing gebracht. Het resultaat was vernieti gend. Het hevig brandende autowrak kwam te recht op een net passerende stadsbus. Die brandde geheel uit. De chauffeur en een aantal passagiers raakten levensgevaarlijk gewond. In totaal moesten 66 mensen worden behandeld. Ook de materiële schade was enorm. In Spanje is met afschuw gereageerd op de aanslag. Spontaan werden gisteravond overal manifestaties gehouden uit protest tegen het geweld. Ook voor vandaag zijn demonstraties gepland. Premier Aznar riep de Spanjaarden op de hoop niet te verliezen. Ook koning Juan Car los veroordeelde de ETA-terreur in scherpe be woordingen. Sinds de ETA eind vorig jaar een einde maakte aan een bestand van veertien maanden, zijn al weer negentien doden geval len. burbank Bijna alle grote tv-shows had hij al gehad, maar bij Jay Leno was de Republi keinse Amerikaanse presidentskandidaat George W. Bush nog niet geweest. De presenta tor had ter gelegenheid van Halloween maskers mee, en Bush kreeg een toepasselijk exemplaar: dat van zijn Democratische tegenstrever Al Gore. Leno zelf speelde Bush. FOTO'S REUTERS RICK WILKINC paramaribo armand snijders correspondent De Surinaamse minister van buitenlandse zaken, Marie Levens, hamerde er onlangs op en haar bezoekende Nederlandse colle ga Jozias van Aartsen onderstreepte het ten minste zo nadrukkelijk: de democratie in de voormalige kolonie is nog lang niet wat ze wezen moet. De nieuwe regering van president Ronald Venetiaan wil voor eens en altijd afrekenen met factoren die het de mocratiseringsproces kunnen verstoren. Nederland werkt daaraan maar al te graag mee, al was het alleen maar om ervoor te zorgen dat ex-dictator Dési Bouterse volle dig monddood wordt gemaakt. Maar niet alleen Bouterse is een mogelijke bedreiging voor de democratie. Een mis lukte aanval op een politiepost in het dis trict Brokopondo, enkele weken geleden, heeft bij de autoriteiten de vrees doen toe nemen dat er in Suriname nog altijd groe peringen zijn die onrust willen zaaien. De overvallers hadden wapens buit willen ma ken, om vervolgens de Afobaka-stuwdam te bezetten. Die dam is voor de energievoor ziening van het land van groot belang. De overvallers wilden bereiken dat de regering zich serieus gaat bekommeren om de pro blemen van de bewoners van het binnen land. Al snel werd met een beschuldigende vinger in de richting van Bouterse gewezen, die op deze manier voor destabilisati hebben willen zorgen. De ex-dictator ont kent uiteraard elke betrokkenheid. Het is ook niet erg waarschijnlijk dat hij er iets mee te maken heeft, omdat hij niet eerst een politiepost hoeft te overvallen om de hand te leggen op wapens. De wapenvoor raad waarover de bewakers in en rond -1ji i woning aan de Surinamerivier in Paramari bo beschikken, is al voldoende om een ge slaagde actie uit te voeren. De huidige regering heeft er echter alle be lang bij om Bouterse af te schilderen als een bedreiging voor de democratie. >vu gens niet geheel ten onrechte. Hij heeft im mers in hei verleden bewezen grrn ml cl middel te schuwen om te voorkomen d.n zijn positie wordt ondermijnd. En met zijn veroordeling in Nederland wegens drugs handel en het justitiële onderzoek wegens de decembermoorden wordt die positie steeds benarder. Dat maakt hem onbere kenbaar. De door Nederland en door delen van de Surinaamse regering zo gewenste verster king van de democratie en de rechtsstaat wordt vooral ingegeven door de gedachte dat men Bouterse nooit meer aan de macht wil hebben. Maar ook uit andere, minder voor de hand liggende hoeken kunnen ac ties komen die de grondvesten van de de- Harde beschuldigingen Italiaanse aanklager In het Italiaanse onderzoek naar kinderporno op het in ternet zijn gisteren beschuldigingen geuit in de richting van politici. Volgens Alfredo Ormanni van het openbaar ministerie in Napels bestaat er 'een pedofiele lobby' waaraan ook leden van politieke partijen meedoen. Die mededeling in een tv-interview sloeg in als een bom. In het parlement kwam het tot heftige discussies. Ministers eisten dat Ormanni namen zou noemen. rome» hansgeleünse correspondent Ormanni's beschuldiging - later door hem afgezwakt tot 'waar schuwing' - sluit aan op verkla ringen van de Siciliaanse pater Fortunato di Noto, die een 'ac tiegroep' tegen seksueel mis bruik van kinderen leidt. Dit Italiaanse 'Morkhoven' stopte zijn medewerking aan het on derzoek van Ormanni omdat volgens Di Noto 'hooggeplaats te politici' betrokken zouden zijn bij het netwerk. Ook hij weigerde te zeggen wie. „Als ik die namen onthul, doe ik dat alleen aan president Ciampi", zei hij. Het eigen onderzoek van Di Noto had eerder de politie tot de overtuiging gebracht dat er ook een aantal Italiaanse kin deren is dat figureert op de door de Russische zakenman Koeznetsov opgezette internet site met keiharde pornofoto's van tweeduizend kinderen. Het afgelopen weekeinde hebben onderzoeksrechters uit ver schillende steden met elkaar overlegd of in hun regio vermis te kinderen tot de pornoslacht offers behoren. Daarover is nog geen uitsluitsel gegeven. Ormanni kwam vorige week na 19 maanden onderzoek met de onthulling van een interna tionaal pedofielennetwerk dat kinderen misbruikte, martelde en soms zelfs doodde. Foto's van deze daden waren op de Russische internetsite te zien. Volgens Ormanni maakten 831 Italianen en 760 buitenlanders deel uit van het netwerk. Onder hen zouden ook Nederlanders zijn. Hun namen zijn doorgege ven aan de internationale poli tieorganisatie Interpol. jeruzalem-gaza afp-anp Premier Barak heeft in een rede voor het Israëlische parlement (de Knesset) geklaagd dat hij vrede wil, maar dat er geen ge sprekspartner meer is om over vrede te spreken. De Paleslijnen hebben voor geweld gekozen, aldus Barak. Dat geweld, dat sinds 28 september de bezette gebieden en Israël teistert, heeft aan zeker 153 mensen het leven gekost, vrijwel allemaal Palestij- nen. Barak sprak gisteren de Knesset toe. Die kwam weer bijeen na het zomerreces. Ba raks in juli voor een deel uit eengevallen coalitieregering heeft nog slechts steun van on geveer 40 van de 120 parle mentsleden. Baraks minder heidsregering blijft 'nog even hangen' door de steun van de ultra-orthodoxe Shas. Die steunt Barak als premier zo lang de gewelddadigheden voortduren. De premier heeft vootalsnog vergeefs geprobeerd een rege ringsploeg op te stellen met de oppositieleider Sharon. De vor ming van zo'n regering van na tionale eenheid is niet gelukt door de harde eisen die Sharon en zijn Likudpartij stellen. mocratie kunnen aantasten. Met name in het Surinaamse binnenland is de ontevre denheid al tientallen jaren groot. De bin nenlandse oorlog van de jaren tachtig, on der aanvoering van Ronnie Brunswijk, ligt ieder nog vers in het geheugen. En nog altijd worden er speldenprikken uit gedeeld die er op wijzen dat de rust op sommige plaatsen in het uitgestrekte re genwoud nog altijd niet is teruggekeerd. Overvallen, onderlinge schietpartijen en twisten tussen de binnenlandse bevolking en illegale Braziliaanse goudzoekers zorgen voor de nodige spanningen. Bovendien zijn gedurende de regeerperiode van Jules Wij- denbosch tal van conc essies voor de ex ploitatie van natuurlijke hulpbronnen uit gedeeld, wat kwaad bloed heeft gezet bij de lokale bevolking. De spanning is verder opgevoerd door de ingrijpende economische en financiële maatregelen die de huidige regering recen telijk heeft doorgevoerd, in een poging het land uit de malaise te halen. Dit heeft ge leid tot een drastische vermindering van de koopkiacht. De oppositionele Millennium Combinatie, waartoe de Nationale Demo cratische Partij (NDP) van Bouterse be hoort, verwijt de regering de bevolking aan de bedelstaf te brengen en probeert - tot nu toe tevergeefs - de Surinamers in verzet te krijgen. paramaribo armand snuders correspondent De Surinaamse ex-dictator Dési Bouterse beschuldigt Neder land ervan dat het verantwoor delijk is voor de december moorden van 1982. De oud-ko lonisator steunde een op han den zijnde coup van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA, zo beweerde Bouterse gisteren. „Keer op keer is bewezen dat Nederland er bij was als er sprake was van een destabilisa- liepoging of tegencoup." Tijdens een derde en laatste ontmoeting met journalisten ging Bouterse geen vraag uit de weg. Maar veel antwoorden bleven uit, want hij houdt vol dat hij niet weet wat er zich in de nacht van 8 op 9 december 1982 in Fort Zeelandia heeft af gespeeld, ook al was hij politiek verantwoordelijk. „Ik was er niet, dus kan ik ook niet weten wie er heeft geschoten." Bouterse zegt de verklaring van de op dat moment verant woordelijke commandant, de inmiddels overleden Paul Bhag- wandas, direct in twijfel te heb ben getrokken. De gevangenen zouden op de vlucht zijn neer geschoten. Bouterse heeft daar om de justitiële autoriteiten di reet een onderzoek gevraagd, maar de auditeur-militair heeft dal verzoek niet gehonoreerd. Inmiddels, achttien jaar later, is zo'n onderzoek wel in gang gezet. Zatei'dag legde F'red Der by, de enige die aan de moord partij in Fort Zeelandia ont kwam, een belastende verkla ring tegen Bouterse af. Derby zei dat de ex-dictator wel dege lijk in Fort Zeelandia aanwezig was op het moment dat de schoten werden gelost. Bouter se onthulde gisteren dat Derby de man was die volgens hem als verklikker informatie aan de militaire leiders doorspeelde over de tegencoup.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7