I Stormschade valt mee jr-i 'Britse angst voor epidemie gekke-koeienziekte voorbarig' Binnenland 'Buurtvaders' in de prijzen Bestrijden georganiseerde misdaad wordt moeilijker Gemeenteraad Enschede: haast achter wederopbouw ilNSDAG 31 OKTOBER 2000 n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienstel uinige woningen vallen duur uit utrecht Bewoners van de Utrechtse Schaakwijk, die dachten dat hun energiezuinige woning' ook zou resulteren in een lage re energierekening, kwamen vorige week bedrogen uit. De eind- ifrekening van de energiemaatschappij was voor de meeste be- ivoners van de nieuwbouwwijk zó hoog dat ze honderden gul lens bij moesten betalen. De bewonerscommissie heeft inmid dels bij het energiebedrijf Remu een klacht ingediend. De vorig aar gebouwde woningen in Schaakwijk moesten juist energie zuinig en dus goedkoper worden. Het energieverbruik zou de ïelft minder zijn dan in vergelijkbare huizen. Gebleken is onder neer dat bewoners veel meer aardgas verbruikten dan bewo- lers van een naburig, slecht geïsoleerd flatgebouw. Q Asielzoeker gewond na sprong nhem Een 38-jarige asielzoeker van Chinese afkomst is giste- en in Arnhem ernstig gewond geraakt nadat hij zes meter naar iz jeneden was gesprongen. De man was op het politiebureau, m vaar hij te horen kreeg dat hij is uitgeprocedeerd en Nederland iff noet verlaten. Daarop klom hij in een kunstwerk dat aan een 'an de muren is bevestigd en sprong eraf. Agenten probeerden 2 le man nog naar beneden te praten, maar hij sprong direct 4 ïaar beneden. Hij kwam met zijn hoofd op de toegangstrap van öjiet bureau terecht. Personeel van de GGD behandelde hem ter ilekke en bracht hem later over naar ziekenhuis Rijnstaete. Aandacht voor armoede (en haag Ruim dertig belangenorganisaties hebben gisteren iun krachten gebundeld om het armoedeprobleem in Neder- and aan te pakken. Deze nieuwe 'Alliantie voor sociale recht- aardigheid' wil daartoe in overleg treden met het kabinet. Dat taat in het 'Manifest tegen armoede en uitsluiting', dat FNV- lestuurster A. Jongerius gistermiddag tijdens een bijeenkomst n Den Haag aan minister Vermeend (sociale zaken en werkge- le[ egenheid) heeft aangeboden. De belangenorganisaties vinden lat het regeringsbeleid heeft gefaald. De alliantie noemt het een ichandaal dat de armoede blijft bestaan in een alsmaar rijker vordend land. lewonde baby overleden isterdam De negen maanden oude baby die de politie zon- igavond in Amsterdam-West zwaar gewond aantrof is overle- en. Het kind liep de verwondingen op tijdens een conflict tus- en zijn ouders. Zijn 39-jarige vader en even oude moeder raak- :n ook gewond. De toestand van de vader is kritiek, die van zijn loeder stabiel. Wat zich precies afspeelde in de woning is de olitie nog niet bekend. Wel weet ze inmiddels dat de ouders an het kind een paar maanden geleden uit elkaar gingen en inds kort een omgangsregeling voor de baby hadden. De poli- ie trof in de woning ook een vuurwapen aan, maar daar is waarschijnlijk niet mee geschoten. £eeuw dicteert boek met z'n ogen pes De Zeeuw Dick van der Heijde kan alleen communiceren oor met zijn ogen te knipperen, maar toch heeft hij een boek eschreven. Per letter dicteerde hij de tekst voor zijn boek 'M'n gen zeggen alles'. Van der Heijde werd in augustus 1991, hij ■as toen 28 jaar oud, getroffen door een herseninfarct. Hij is aardoor van kruin tot tenen verlamd. Door met zijn ogen te nipperen kan hij met zijn omgeving communiceren. Met sig- alen construeert hij woorden, die door zijn echtgenote worden enoteerd. In zijn boek verhaalt Van der Heijde over zijn ziekte, ijn manier van communiceren en zijn katten. Het boek wordt aterdag gepresenteerd door het patiëntenplatform Het Klaver- lad in Goes. ïeen rectificatie voor ex-minister hm haag Het dagblad voor de bouw, Cobouw, en de Week rant Suriname hoeven geen rectificatie te plaatsen over de Su- naamse ex-minister van openbare werken en van onderwijs n volksontwikkeling, Rudolf Mangal. Dat bepaalde de recht- ank in Den Haag gisteren in kort geding. Mangal eiste rectifi- atie omdat hij in artikelen in de bladen zou zijn beschuldigd an strafbare feiten, zoals corruptie. Volgens de president van 2' e rechtbank beschuldigen de bladen de ex-minister niet van rafbare feiten, maar schrijven zij dat de nieuwe regering van resident Venetiaan heeft aangekondigd corruptiezaken onder et kabinet Wijdenbosch te onderzoeken. lectoren willen minder uren ietermeer Als staatssecretaris Adelmund van onderwijs het trplicht aantal lesuren in de basisvorming niet terugschroeft, eigen de rectoren zelf het heft in handen te nemen. Dat stelde de Rooij van de rectorenvereniging WO gisteren na afloop m een overleg met de staatssecretaris. Rectoren hebben vol- ;ns hem 'aggressief en 'woedend' gereageerd op de beslissing in Adelmund het aantal lesuren niet terug te brengen van 32 aar 30 per week. De Rooij vindt dat er óf meer tijd komen voor et personeel óf er moet geld komen om nieuwe mensen aan te ekken. tadio West zendt Uitvaart-hits uit !n haag Radio West is woensdag 8 november tussen twee en jf uur 's middags in een diepe rouwstemming gedompeld, ond die tijd wil de regionale zender in Zuid-Holland namelijk Uitvaart Top 50 gaan uitzenden. 'Een unieke hitparade', oemt Radio West het zelf. Volgens Radio West komen veel ver- hillende muziekstijlen aan bod. Luisteraars kunnen invloed toefenen op de samenstelling van de hitlijst, door op te geven elke muziek zij bij hun eigen plechtigheid zouden willen ho- n. Bovendien wordt de muziek uit de Uitvaart Top 50 tijdens :t drie uur durende radioprogramma afgewisseld met ge- irekken met mensen uit de uitvaartbranche. Iarine onderschept 2 ton marihuana n haag De Koninklijke Marine heeft zondagmiddag in het aribisch gebied samen met de Amerikaanse kustwacht onge ler 2000 kilo marihuana onderschept op zee. Dat heeft een arinewoordvoerder gisteren bekendgemaakt. Het stations hip Van Galen van de Nederlandse marine werd ingezet om it verdachte Colombiaanse schip 'Checache II' te onderschep- in, nadat een patrouillevliegtuig het vaartuig op 25 kilometer n noorden van Curasao had waargenomen. Aan boord trof de arine de twee ton marihuana aan. De bemanning is aange- )uden. ndere beloning nodig bij Defensie i haag Een beloning naar functie in plaats van naar rang. at is een van de voorstellen die de WD vandaag in de Tweede imer doet bij de behandeling van de Defensiebegroting om ts aan de personeelsproblemen bij de krijgsmacht te doen. ok het huidige sollicitatiesysteem is WD-woordvoerder Van ir Doel een doorn in het oog. Honderden beroepsmilitairen tten thuis achter de geraniums te wachten op een nieuw func- Dat komt doordat iemand na drie jaar de functie moet ver ten, ongeacht of hij al een nieuwe heeft. Met als gevolg een >g grotere werkdruk voor het zittende personeel. De Tweede imer maakt zich zorgen over de personeelsproblemen. eer zeearenden naar Nederland ihudermeer De zeearend heeft zijn eigen herintroductiepro- pima ingehaald. Doordat de vogel zijn leefgebied zelf rich- j Nederland verplaatst, is kunstmatige introductie niet meer idig. Gebrek aan ruimte drijft de zeearend westwaarts. De on- rzoekers zijn stomverbaasd over de ontwikkeling van de zee end in de laatste tien jaar. In Duitsland verdubbelde het aan- 1, in sommige delen van het land verdrievoudigde de popula- 1 zelfs en in weer andere delen vestigde de zeearend zich voor it eerst. Zij vermoeden dat de vliegende deur, zoals de groot- i vogel van het gebied genoemd wordt, binnen afzienbare tijd >k in Nederland zal broeden. Zeven doden in Europa De zuidwester storm die gisteren over grote delen van West-Europa trok, heeft in Nederland relatief weinig schade aangericht. Wel vielen er gewonden, onder andere bij een brand in een trein. Elders in Europa vielen zeven do den, vijf in Groot-Brittan- nië en twee in Frankrijk. den haag gpd Eén van de doden in Groot- Brittannië was de kapitein van een Nederlands schip. De man stierf voor de Britse kust toen hij door hevige deining in het laadruim viel. Vijf Nederlandse treinreizigers raakten licht ge wond na een brand in een treinstel van de intercity Den Helder Nijmegen. De trein was ter hoogte van Utrecht Centraal toen de brand ontstond als ge volg van kabelbreuk. In Amster dam belandde een Britse toerist in het ziekenhuis, nadat ze was geraakt door een omvallende boom. Een vrouw uit Delft kreeg in het Limburgse Valken burg een rondvliegend recla mebord tegen haar hoofd. Vooral Engeland en Frankrijk zijn zwaar getroffen door de herfststorm; tienduizenden huishoudens zaten er zonder stroom. Alle luchthavens van Parijs moesten wegens de hevi ge wind dicht. Ook de vliegvel den rond Londen sloten banen. In vrijwel het hele zuiden van Engeland bleef het spoor leeg en de treinverbinding door de Kanaaltunnel is tot vanmorgen gesloten. De meeste havens rond het Kanaal werden we gens de storm 'gesloten'. Daar door konden duizenden veer bootpassagiers niet aan land komen. In Schoüand werden zes bergers van Smit Tak van een Noors schip gehaald dat op drift was geraakt. De storm die gistermiddag aan de Nederlandse kust een kracht van 10 beaufort bereikte, ging gepaard met zeer hevige regenval. Op Terschelling liep daardoor een polder onder. Tij dens de spits ontstonden in de ochtend files met een totale lengte van 300 kilometer, onge veer twee keer zoveel als nor maal. Door beperkt baange bruik moesten reizigers op Schiphol rekening houden met vertragingen die opliepen tot gemiddeld twee uur; een aantal Europese vluchten werd afge last. Een incheckruimte in een uitbouw bij Vertrekhal 1 werd 's morgens ontruimd wegens lek kage, rond half twee was dat probleem opgelost. Uit tal van plaatsen kwamen meldingen van omgewaaide bomen, losge raakte daken en omgeblazen auto's. Zeshonderdvijftig bewo ners van een asielzoekerscen trum in Leiderdorp werden ge- evacueerd toen door de storm panelen van twee tenten weg waaiden. Volgens het KNMI ging het gis teren om de 32ste 'zware storm' sinds 1910. Het weerinstituut mat op sommige plaatsen meer dan een uur gemiddeld wind kracht 10. Rond het middaguur tekening wim stevenhagen was de storm op zijn hevigst. Toen kwam een buienfront vanaf de kust binnenvallen met zware windstoten, slagregens en onweer. In Vlissingen en Vlieland kwamen zeer zware windstoten voor met snelheden van 125 kilometer per uur. Op vallend was de heftige regenval. Op Terschelling viel vanaf zon dagnacht meer dan 80 millime ter regen. Texel was goed voor 62 millimeter. Dergelijke hoe veelheden vallen normaal ge sproken in een maand. amsterdam anp De strijd tegen de georganiseer de misdaad in Amsterdam wordt steeds moeilijker, omdat de criminele bendes hun activi teiten beter afschermen. Dat blijkt uit het jaarplan 2001 van de politie in Amsterdam. De criminele bendes investeren meer in telecommunicatie en automatisering. Ook huren ze steeds vaker deskundigen op het gebied van automatisering en financiën in. De verschillende bendes lij ken de hoofdstad te hebben op gedeeld in wijken met ieder zijn eigen voorkeursgebied. Zo hou den de Joegoslaven zich vooral bezig met de wapenhandel. Ne derlandse criminelen richten zich vooral op de handel in softdrugs, XTC en cocaïne. De meeste bendes hebben een hecht netwerk, waarbij de onderlinge contacten tussen de leden soms teruggaan tot hun SER pleit voor basisverzekering den haag gpd Het ziekenfonds moet worden afgeschaft. Alle Nederlanders moeten vanaf 2005 verplicht een basisverzekering voor de ziektekosten afsluiten. Daar naast kunnen zij zich, tegen meerprijs, verzekeren voor een breder pakket met 'luxere' voorzieningen. De tandartskos ten voor volwassenen worden in de basisverzekering opgeno men. Dit schrijft de Sociaal Econo mische Raad (SER) in een ad vies dat spoedig naar minister Borst van volksgezondheid zal worden gestuurd. De SER is het hoogste adviesorgaan van de regering en wordt gevormd door werkgevers en werkne mers. Het advies wordt hooguit op details bijgesteld en weegt voor Borst zwaar bij haar aan staande besluit over de stelsel wijziging. Huidige ziekenfondsverze kerden betalen niet langer via de werkgever een percentage van het inkomen aan ziektekos ten, maar moeten het premie bedrag zelf overmaken. De pre mies kunnen per verzekeraar verschillen, binnen een door de overheid vastgestelde marge. Door efficiënt zorg in te kopen, kunnen de verzekeraars met el kaar concurreren. Ook moeten verzekerden een eigen risico kunnen nemen. Bijzonder in het advies is de verplichting tot (privaatrechtelijke) over eenkomst met een verzekeraar. Tot dusver werd bij de discussie over de basisverzekering uitge gaan van een (publiekrechtelij ke) overeenkomst met de over heid. kindertijd. Etnische achter grond doet er daarbij niet toe. ,,In de criminaliteit werkt de in tegratie goed", aldus een woordvoerder. Het oprollen van criminele organisaties heeft ook gevolgen voor het aantal doden door ge weld. Vorig jaar daalden de moord- en doodslagcijfers van 65 in 1998 naar 30. De politie schreef die daling in 1999 toe aan het uitschakelen van een groot aantal criminele organi saties en de verscherpte contro le op wapens in uitgaansgebie den. Dit jaar dreigt de hoofdstad weer op haar oude niveau van tussen de 50 en 65 doden per jaar te belanden. Op dit mo ment zijn er al meer dan 40 do den gevallen, aldus de politie. Zo werden dit najaar twee Am sterdamse criminelen geliqui deerd. Afgelopen weekend overleden weer twee fnensen door twee schietpartijen. Mobieltje kan rolstoel storen Mobiele telefoons kunnen storingen veroorzaken in ap paratuur voor gehandicap ten. Dat blijkt uit een onder zoek van TNO in opdracht van de Stichting Zorg Onder zoek Nederland. Volgens het rapport leidt de straling van gsm-telefoons ertoe dat ap paratuur in een enkel geval dienst weigert, of dat lamp jes zonder reden aan- en uit gaan. Direct gevaar is er vol gens TNO echter niet. De onderzoekers van TNO hebben zo'n honderd medi sche apparaten buiten het ziekenhuis onderzocht, vooral elektrische rolstoelen. Ook pompjes voor infuus- vloeistof en beademingson dersteunende apparatuur werden bekeken. De meest voorkomende klacht was dat de onderzochte apparatuur dienst weigerde als gevolg van gsm-straling. Uit het onderzoek blijkt dat een op tien elektrische rolstoelen reageert op gsm- straling. Volgens TNO maakt het niet zoveel uit of gebrui kers moderne of oude appa ratuur gebruiken. Een direc te oplossing voor het pro bleem is nog niet voorhan den. TNO adviseert gebrui kers van rolstoelen het elek tronische deel van de rol stoel uit te zetten als zij mo biel bellen. Volgens TNO blijkt dat de rolstoelen vrij wel niet kunnen worden ge stoord door telefoons van passanten. Amsterdam Marokkaanse vaders en een politieman bekijken het beeldje dat hoort bij de Hein Roethofprijs. Die prijs is toegekend aan het 'Buurt- vaderproject' dat is opgezet na botsingen tussen Marokkaanse jongeren en de politie in het Amsterdamse stadsdeel Slotervaart/Overtoomse Veld in april 1998. De vaders surveilleren in de avonduren en spreken de jongeren aan op hun gedrag. foto wfa engel lameijer bouwkundige P. de Bruijn en W. Meijer namens de commis- sie-Meijer voor de wederop bouw zich aan de gemeente raad. De commissie Herbouw Enschede-Noord was die mid dag in het stadhuis van Ensche de geïnstalleerd. De Bruijn gaf aan dat bepaalde delen van het rampgebied snel kunnen wor den bebouwd. Hij benadrukte geen architectonische hoog standjes in het gebied te zullen creëren. Meijer noemde het voorne men van de gemeente Ensche de om Roombeek over drie jaar klaar te hebben, ambitieus. „Normaal neemt de ontwikke ling van een stadswijk vijf tot acht jaar in beslag." De 61-jarige voorzitter vond de wederopbouw van de getrof fen wijk 'een project met com plex gehalte'. enschede anp De gemeenteraad van Ensche de wil dat delen van het ramp gebied in de stad versneld wor den opgebouwd. Dat bleek gis teravond in een vergadering van de raad die volledig in het teken stond van de wederop bouw. Burgemeester J. Mans gaf echter geen toezeggingen op dat punt. Het college van B en W ver wacht dat over drie jaar de eer ste nieuwbouwwoningen in het rampgebied staan. De PvdA- fractie noemde echter twee lo caties waar in haar ogen de we deropbouw sneller zou kunnen verlopen: het Roomveldje bij de Grolsch-fabriek en het Talma- plein achter de Tollenstraat waar de opslagplaats van S.E. Fireworks stond. Voorts presenteerden steden- amsterdam rens koldenhof carlo nuveen De Amsterdamse hoogleraar neurologie W. van Gooi vindt dat Britse collega-artsen wat al te voorbarig zijn met hun voorspellingen dat de gekke-koeienziekte (BSE) op korte termijn grote aantallen menselijke slachtoffers gaat maken. De Britten zijn geheel in de ban van de ziekte van Creutzfeldt-Jakob (CJD), de menselijke vari ant van BSE, na de dramatische dood van de pas 14-jarige Zoe Jeffries. Een tv-ploeg mocht het meisje een paar dagen voor haar dood te fil men. Geschokt zagen de Britten hoe CJD het le venslustige meisje in een paar maanden volle dig had gesloopt. Vrijwel gelijktijdig overleed een 74-jarige man aan dezelfde ziekte. Vooral zijn dood baart we tenschappers grote zorgen. De hoge leeftijd van het slachtoffer wordt in Groot-Brittannië gezien als een alarmerende aanwijzing dat de incuba tietijd veel langer zou kunnen zijn dan eerder aangenomen. En dat zou weer betekenen dat de ramingen van het aantal CJD-doden drastisch naar boven toe moeten worden bijgesteld. Des kundigen denken dat de ziekte volgend jaar elke week een slachtoffer zal maken, en in 2003 da gelijks. Een regeringsadviseur zei zelfs al reke ning te houden met meer dan 100.000 slachtof fers. Van Gooi vindt dat voorbarig. „Voor dergelijke voorspellingen zijn gegevens van veel meer pati ënten noodzakelijk. Wat er in Engeland gebeurt is natuurlijk vreselijk triest, maar het gaat nog altijd om een betrekkelijk kleine groep mensen. Ik begrijp de opwinding daarom niet zo goed. Als je een week geleden voorspeld had dat ie mand van boven de zestig ziek zou worden, dan had niemand daarvan opgekeken. Ik denk dat men iets te veel onder de indruk is van de video over dat meisje." CJD is niet nieuw. De ziekte werd in de jaren twintig van de vorige eeuw ontdekt door de art sen Creutzfeldt en Jakob, voor het eerst bij een 28-jarige slagersdochter. Bekend is ook kuru, een variant die voorkwam bij kannibalen in Nieuw-Guinea die de hersens van hun slachtof fers aten. Toen aan het eten van mensen een halt werd toegeroepen, was het met kuru ge daan. Onder schapen komt scrapie voor, een vergelijkbare kwaal. Van Gooi: „Er zijn diverse varianten bekend. Aan de klassieke versie van CJD sterven in Nederland jaarlijks tién tot twin tig mensen, meest ouderen." In Groot-Brittannië is sprake van een nieuwe variant, die N-CJD of nv-CJD wordt genoemd. De oorsprong daarvan is te vinden in Zuid-En- geland. Met het overlijden van koe 133 in een boerderij in Kent in februari 1985 was voor het eerst sprake van BSE, ofwel Bovine Spongiforme Enceplialopathie. De kwaal tast de kleine herse nen aan. Omdat die het bewegingsapparaat stu ren, raken de koeien hun coördinatiegevoel kwijt en maken ze de gekste bewegingen. Na het overlijden van deze 'gekke koeien' werd vastge steld dat ze kleine sponsvormige ('spongifor me') gaatjes in hun hersenen hadden, veroor zaakt door een eiwit (prion) dat cellen kapot maakt. Toen soortgelijke blaasjes in 1995 werden aan getroffen in de hersenen van de net overleden 19-jarige Stephen Churchill, werd duidelijk dat BSE een menselijke gedaante had aangenomen, en de 'soortbarrière' tussen dier en mens had genomen. Opvallende symptomen van CJD zijn dementie en problemen met lopen. In het begin lijden patiënten ook nogal eens aan stemmings stoornissen. De ziekte is onbehandelbaar. De slachtoffers sterven doorgaans binnen een jaar. N-CJD heeft volgens Van Gooi in Nederland nog geen slachtoffers gemaakt. „De diagnose is niet zo moeilijk", aldus Van Gooi. „Aan de hand van wat hersenvocht kunnen we hier in het AMC vaststellen of iemand klassieke CJD heeft. Maar ook de nieuwe variant is met behulp van MRI- foto's goed vast te stellen. Ik geloof dus niet in het verhaal dat nog veel gevallen verborgen zou den zijn." Het is ook niet te verwachten dat er alsnog een BSE-epidemie in Nederlandse rundveestallen- uitbreekt. Niet alleen de onlangs door Brussel verscherpte BSE-controles, ook de in Nederland al langer geldende regels voor veevoeder maken de kans klein. Dat zegt prof. dr. J. Noordhuizen van de faculteit diergeneeskunde van de Uni versiteit Utrecht. Toch vindt hij dat internatio nale diergeneeskundigen de komende jaren flink werk moet maken van een methode waar mee niet alleen bij dode, maar ook bij levende koeien BSE kan worden ontdekt. BSE is tot nu toe alleen vast te stellen door de hersens of het ruggenmerg van het dier te on derzoeken. Dat kan uiteraard slechts bij dode koeienln Nederland zullen volgend jaar 12.000 naar noodslachterijen afgevoerde dieren op BSE worden onderzocht. Dit jaar worden 'slechts' 3.000 dieren op BSE gecontroleerd. „Een aardi ge exercitie", vindt de Utrechtse hoogleraar. Het onderzoek bij levende dieren is ook ruim veer tien jaar nadat de ziekte in Groot-Brittannië werd ontdekt echter nog altijd braakliggend ter rein, constateert Noordhuizen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5